Booreiland „Sea Gem" voor Engelse oostkust vergaan Stalen gevaarte zakte in rustige zee plotseling door zijn tien poten HETWEER Jonge vrouw door Fin aangerand Hilversumse politie succesvol in jacht op aanrander Boze Den Uyl tot slagers: Varkensvlees is ook veel te duur" Recordvervoer in '65 bij KLM UST Ten minste vier mensen omgekomen Ziekenfonds voor bejaarden wordt ook duurder Drie Amerikaanse intellectuelen op reis door Vietnam Kerst berouw Woonschip voor studenten België-Bulgarije op teevee Vrouw vier dagen na haar dood gevonden „Boulevard" veroordeeld 51e JAARGANG NUMMER 47 DINSDAG 28 DECEMBER 1965 Kantoor- Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DAGBLAD VOOR V E L S N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Topsy4 Uit stad en omgeving4, 5 Weg en Wiel 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Ferdinand10 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Sport 13 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Lichte tot matige vorst Geen ontploffing Laatste reddingspoging Het woord is aan Puzzelprijsvraag- marathon pagina 99 PATISSERIE DEKKERS Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON TEL. 8166 HAZENBERG NIEUWS Speciaal aanbevolen Oudejaarsschotel 3-pers 4.50 - 5-pers. 7.50 10-pers. 15.00 Huzarensalade 55 ct Hors d'oeuvre p. p. 6.00 HAZENBERG Tel. 64 7 9 IJmuider Courant Zeker vier mannen zijn maandagmiddag omgekomen toen het 5.600 ton metende Britse booreiland „Sea Gem" op ongeveer 80 kilometer ten zuidoosten van Flamborough Head aan de Engelse oostkust in de Noordzee in elkaar stortte op de plaats waar het enige weken geleden voor de „British Petroleum" gas aanboorde. Van het eiland, dat met tien poten van 65 meter lengte op de zeebodem rustte, staken enkele uren later nog slechts de resten van deze poten boven de golven uit. Toen het ongeluk gebeurde bevonden zich 30 man op het booreiland, dat 90 meter lang en 27 meter breed is. Normaal is de bezetting 47 personen, doch 16 arbeiders waren voor de kerstviering naar het vaste land. Het gehele personeel bestond uit Britten. Schepen, waaronder de Nederlandse sleepboten Friesland en Smitlloyd, de Vliestroom en de Rotterdamse kustvaar der Lady Dinana, snelden naar de plaats van de ramp. Het Britse schip Baltrover, dat het eerst ter plaatse was, nam 19 drenkelingen op, van wie er drie ernstig Dit was het 5600 ton metende boor eiland Sea Gem, dat maandagmid dag door nog onopgehelderde oor zaak plotseling in elkaar zakte. Het gevaarte was 90 meter lang, 27 me ter breed en stond op tien 65 meter lange „poten" op de zeebodem. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar morgen weer meer bewolking. In de kustgebieden enkele lokale sneeuw- of hagelbuien. In de nacht en ochtend lichte tot matige vorst en plaatselijk mistbanken. Morgen overdag temperaturen om het vriespunt en zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. waren gewond. Voorts werd het lijk van een arbeider uit het water gehaald. He likopters wierpen bij het vallen van de avond lichtfakkelS naar beneden. Een hefschroefvliegtuig pikte drie verkleumde mannen uit het ijskoude zeewater op. De bestuurder van dit toestel zei, dat van het eiland nog slechts de poten als afgebro ken schoorstenen uit het water staken. Het zag er volgens hem naar uit dat het eiland was gekapseisd. Andere berichten zeggen dat zich op het eiland een ontploffing zou hebben voorgedaan. Het zoeken naar de vermisten door reddingsvliegtuigen en schepen wordt voortgezet. Van de ,,Sea Gem" die ongeveer zes miljoen dollar heeft gekost, was bij het vallen van de avond niets meer te zien. De zee is in het gebied steeds rustig ge weest. De British Petroleum meldde dat de door de Sea Gem geboorde bron veilig is. Zelfs in geval van schade zou er geen explosie zijn voorgekomen, aldus een woordvoerder van de maatschappij. Van daag, dinsdag, zou men met het aanbren gen van een beschermend stalen raam werk om de stalen buis van de bron zijn begonnen. In Huil aan wal gebrachte overlevenden zeiden, dat zich op het eiland geen ont ploffing had voorgedaan. Enkele poten zakten onder het eiland weg, waardoor dit binnen enkele ogenblikken kantelde en in het water viel, aldus hun verklaringen. De gezagvoerder van de Baltrover, het schip dat de eerste drenkelingen aan boord nam, zei: „Wij waren slechts een paar kilometers van het booreiland ver wijderd toen wij zagen dat het ging over hellen. Ik kan niet zeggen waardoor. Ik zag mannen in het water springen. Het eiland was binnen enkele minuten ver dwenen". Een der geredden, de 22-jarige William Maddock, zei dat hij in de kombuis was toen plotseling alles om hem heen begon te schuiven, terwijl het zeewater naar bin nen spoot. „Ik rende naar boven, pakte een reddingsvest en sprong in zee bij een Per 1 januari wordt de premie van de ziekenfondsverzekering voor bejaarden verhoogd. Bij een inkomen niet hoger dan 5762 per jaar wordt de premie van 5,79 op 6,63 per week gebracht, of 28,83 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan J" 5078 gaat de premie van 3,86 naar 4,42 per week, of 19,22 per maand. Bij een inkomen niet hoger dan 4086 per jaar gaat de premie van 1,93 naar 2,21 per week, of 9,61 per maand. NEW YORK (AP) Staughton Lynd, een professor van Yale en woordvoerder voor het „New Left", is in Hanoi om te spreken met leiders van Noord-Vietnam en de Vietcong. Lynd, die wordt verge zeld door twee andere Amerikanen, waar onder de communistische theoreticus Ap- theker, heeft geen toestemming voor deze missie, die kan uitlopen op strenge federale straffen. De reis gaat uit van het blad „Viet- Report" om te proberen de positie op te helderen van het nationale bevrijdings front (Vietcong) en de „Democratische Republiek van (Noord-)Vietnam", aldus John McDermott, tweede hoofdredacteur van dit blad. McDermott kondigde aan een persconfe rentie te zullen geven om nadere medede lingen te doen over de reis en het doel ervan. Kerstmis blijkt een onbekende dief tot betere gedachten te hebben gebracht. Gis teren kreeg een juwelier uit Laren per post een anonieme brief, waarin de schrijver bekende onlangs een sieraad ter waarde van tweehonderd gulden uit de ju welierszaak te hebben gestolen. Als blijk van oprecht berouw sloot hij twee brief jes van honderd gulden in. reddingvlot, waarop we ongeveer een uur ronddreven voordat we werden opgepikt." Een andere geredde opvarende van het booreiland heeft verklaart) dat men even voor het vergaan van het eiland bezig was met het beproeven van het hydrauli sche hefsysteem. Deze man, de 42-jarige Robert Hewitt, was een uur tevoren op het booreiland aangekomen om mee te werken aan het verplaatsen van het eiland. Dit zou vandaag, dinsdag, hebben moeten gebeuren. „Wij hadden het plat form een beetje omhoog gebracht, maar ik weet niet wat er verkeerd gegaan is," zei hij. Vliegtuigen, en schepen zijn hedenmor gen vroeg naar de Noordzee getrokken voor een laatste poging om de vermisten van het reusachtige booreiland op te spo ren. Het Nederlandse motorschip „Vlie stroom" heeft geseind, dat een gewonde die het in de buurt van het booreiland had opgepikt, inmiddels is overleden. Het verlies van de Sea Gem is een ern stige tegenslag voor British Petroleum, die gehoopt had einde 1967 aardgas naar Engeland te kunnen gaan transporteren via een nieuwe pijpleiding. De „Sea Gem" was enkele maanden geleden door sleep boten van n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden van Frankrijk naar de Engelse oostkust gesleept. (Van onze redacteur in Amsterdam) Het 11.255 ton metende Engelse vracht passagiersschip „Caledonia" zal benut worden om de enorme nood aan studen tenkamers in Amsterdam enigszins te le nigen. Het zal bij de N.D.S.M. verbouwd worden tot drijvend studententehuis. De „Caledonia" is enkele dagen gele den aangekocht door de stichting studen tenhuisvesting. Het schip is gisteren uit Glasgow vertrokken en wordt morgen of donderdag in de Amsterdamse haven ver wacht. De „Caledonia" zal plaatsbieden aan 330 studenten. Het drijvende studen tenhuis zal na verbouwd te zijn volgend jaar september een ligplaats krijgen op het IJ, jn de omgeving van het Centraal Station. De „Caledonia" werd in 1948 gebouwd en heeft sindsdien lijndiensten onderhou den tussen Glasgow en Bombay. De aan koop is door de stichting „studentenhuis vesting" gedaan in nauw overleg met de ministeries van Onderwijs en Weten schappen en van Financiën. Over de koopsom wil het stichtingsbestuur zich niet uitlaten. Eugène Delacroix: De schoonste triomf van een schrijver is, degenen die denken kunnen aan het denken te zetten. Een 27-jarige vrouw werd maandag avond om half twaalf tijdens een wande ling met haar hondje in de Van Diepen straat in Velsen-Noord plotseling aange grepen door een jongeman en op de grond geworpen. Zij verzette zich hevig en riep luid om hulp, waarna enige omwonenden naar buiten snelden. De aanrander nam hierop de vlucht. De echtgenoot van de vrouw sprong on middellijk in zijn auto en begon de om geving af te zoeken, waarbij hij in de Gro te Hout- of Koningsweg een jongeman achterhaalde, die aan het signalement be antwoordde. De echtgenoot hield hem staande en leverde hem aan de politie over, waarna de man op het hoofdbu reau werd ingesloten. Het bleek een zes tienjarige messbediende te zijn van Finse nationaleit, opvarende van een Fins schip. De Velsense politie zoekt thans naar een tolk om de jongeman te kunnen verhoren. Hulpvaardige handen dragen in Huil een van de 22 overlevenden van het Britse booreiland „Sea Gem", opgepikt door het schip „Baltrover", aan wal. De voetbalwedstrijd tussen de elftallen van België en Bulgarije, die morgen 29 december in Florence wordt gehouden, wordt rechtstreeks uitgezonden op de te levisie. Op Nederland 1 van 14.25 uur tot 16.15 uur en daarop volgt een herhaling op Nederland 2 van 18.30 uur tot 20.00 uur. Commentator is de Belg Daniel Mortier. Koningin Elisabeth van Groot-Brit- tannië woonde vanmiddag in Lon den een dienst bij in de Westmin ster Abbey ter gelegenheid van de 900ste verjaardag van dit eerwaar dige gebouw. De Britse koningin, die hier in 1947 trouwde, legde een boeket rozen op een kleine tombe van koning Eduard de Heilige, die omstreeks 1055 opdracht gaf tot de verbouw van het voormalige Benedictijnse klooster. De Hilversumse politie heeft gistermid dag de vermoedelijke dader kunnen ar resteren van tienminste veertien aanran dingen met geweldpleging, die sinds augustus van dit jaar in de hei en de bossen aan de rand van Hilversum e n on der Laren zijn gepleegd. De man is een 27-jarig gehuwde onder wijzer en jeugdleider uit Laren, die in sommige gevallen ernstig geweld heeft gebruikt om zijn slachtoffers (meisjes en vrouwen van vijftien tot in de dertig jaar) te overmeesteren. De Hilversumse recherche en bos- en heidedienst heeft de afgelopen maanden in samenwerking met politiekorpsen uit de omgeving intensief jacht gemaakt op de aanrander, die voornamelijk in de mid daguren en de vroege avonduren opereer de en van wie bekend was dat hij op een wit-blauw brommer reed. Gisteren kwam opnieuw een melding binnen van een aanranding, ditmaal van een 32-jarige vrouw op een fietspad naar het ziekenhuis „Zonnestraal". Omdat het eerder was voorgekomen dat de aanran ding in die omgeving kort daarna was ge volgd door een tweede in het nabijgelegen boscomplex Hoorneboes begaven zich eni ge rechercheurs naar dat terrein, waar zij inderdaad een min of meer aan het signalement beantwoordende man zagen lopen. Minister Den Uyl (Economische Zaken) gaat vérstrekkende dwang op de slager uitoefenen om de vleesprijzen omlaag te krijgen. Hij zal het bedrijfschap voor het slagersbedrijf bij zich op het matje roe pen omdat hij heeft gemerkt dat er in de praktijk te weinig terecht is gekomen van een inkrimping van de winstmarges. Hij wil in een bespreking vermoedelijk kort na 1 januari met het bedrijfschap nagaan, zoals de minister in een aanvul lende vleesnota aan de Tweede Kamer zegt, „op welke wijze de gewenste prijs aanpassing daadwerkelijk kan worden gerealiseerd." De minister zegt in zijn nota dat niet alleen de winstmarges op rundvlees over dit jaar gemiddeld te hoog zijn geweest, maar ook die voor varkensvlees. De prij zen van varkensvlees heeft zijn departe ment nog nader onderzocht, nadat de mi nister begin november reeds had laten weten dat de marges tussen veemarkt en winkelprijs voor rundvlees in de laat- De opgaande lijn van het vervoer van de K.L.M., die zich reeds vorig jaar be gon af te tekenen, heeft zich in 1965 dui delijk voortgezet. Het vervoer op lijndien sten steeg met een schatting voor de maanden november en december met 17 pet. zowel het vervoer van pas sagiers als van vracht bereikte wederom een recordhoogte 1.705.000 passagiers en 65,3 miljoen kg. vracht. Ook het Ité vervoer, de goedkope alles inbegrepen vakantie vliegreis, maakte wederom een flinke sprong door een toe neming met 15 pet. Ruim 42.000 Ité rei zigers vlogen in 1965 per K.L.M. naar hun vakantiebestemming tegen 36.700 in 1964. De personeelssterkte verminderde var. 14.500 op 31 december 1964 tot 13.900 per half december jl. De sterkte van het vlie gend personeel, dat in deze aantallen is begrepen, verminderde van 1770 tot 1740. De alleenwonende 66-jarige mevrouw G. Scheepvaart-Van der Woude te Kol- lum is dood in haar woning aangetrof fen. Elders wonende gehuwde kinderen, bij wie zij zou komen logeren, maakten zich ongerust over het wegblijven van hun moeder en informeerden bij kennis sen in Kollum. Toen er een onderzoek werd ingesteld trof men mevrouw Scheep vaart levenloos in haar woonkamer aan. Een hartverlamming moet reeds vier da gen tevoren een einde aan haar leven hebben gemaakt. Een Haagse caféhouder, uitgever van het zondagsblad „Boulevard", en de eind redacteur van dit blad hebben naar de mening van de president van de Haagse rechtbank een beledigend artikel van de hand van een journaliste gepubliceerd over een industrieel uit Driebergen en enige anderen. Geconcludeerd werd dat het artikel bovendien in nodeloos kren kende en grievende vorm is gepubliceerd. In zijn uitspraak in het kort geding ver bood de president de uitgever en de eind redacteur artikelen te publiceren waarin de eer of goede naam van de eiser wordt aangetast op straffe van een dwangsom vein 25.000 voor elke overtreding. ste 2 maanden van dit jaar omlaag zou den moeten. Hij is tot de conclusie geko men dat de winsten op varkensvlees in wel wat mindere mate te hoog zijn dan die op rundvlees, maar dat ook van deze vleessoort de prijzen omlaag moeten. „Redelijke marges" zouden volgens drs. Den Uyl zijn geweest: op hamlap pen 1,34 bruto per kilo, op ribcarbona- de 1,12 per kilo en op schouderkarbona de 0,99. De minister zegt dat de vlees- prijzen omlaag moeten. Zou dit onmoge lijk zijn wegens stijging van inkoopprij zen, dan zouden de slagers hun prijzen „bij 'n enigszins beperkte stijging in elk geval niet mogen verhogen. Advertentie OUDEJAARSAVOND U PROEFT DE ROOMBOTER APPELBOLLEN 45 ct APPELFLAPPEN 35 ct SNEEUWBALLEN, rijk gevuld 45 ct APPELBEIGNETS 35 ct ANANASBEIGNETS 42 ct SAUCIJZEBROODJES ...-.15 en 30 ct GEVULDE PASTEITJES 70 ct PASTEITJES, ongevuld 30 ct KAAS- en HAMSOESJES, 100 gram 100 ct RUSSISCHE EITJES 60 ct Kleine SALADES 25 - 75 - 100 ct CROQUETTEN 25 - 35 ct BITTERBALLEN15 ct SALADE, kant en klaar, plastic verpakt 125 en 150 ct LOEMPIA'S 70 ct Opgemaakte schotels HORS D'OEUVRE, per pers. 3.50 en f 5.00 Schotels HUZARENSALADE p. p. ƒ1.50 RUSSISCH EI p. p. 1.50 Uitgebreide HUZARENSCHOTEL p. p. f 2.00 ZALMSALADE p. p. f 2.00 ZALMMAYONAISE p. p. f 3.00 Onze automatiek is OUDEJAARSDAG ge opend tot 6 uur namiddag. NIEUWJAARSDAG vanaf 3 uur namiddag. 1 LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Onze Oudejaarsavond-artikelen wor den niet in frituurvet, maar in zuivere roomboter gebakken. Welk een kwaliteit en smaak Saucijzebroodjes - Pasteitjes, gevuld en ongevuld - Echte kalfsvleescroquet- ten Sneeuwballen me slagroom - Appelflappen - Appelbeignets - Appel bollen - Zoute koekjes - Zoute noten - Bitterschotels - Kaas- en hamsoesjes - Hartige hapjes. U kunt al deze artikelen eerst zien in de etalage en tot donderdag 12 uur be stellen.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1