Den Uyl akkoord met bakkers Thuisbezorgd brood vier cent duurder Varkensvlees wordt ingevroren Weinig treinen, geen bussen op oudej a ars avond HETWEER DERBY COLA DRINK „Stel u in op verkoop van varkensvlees Zuid-Kennemerland en IJmond krijgen samen 885 huizen meesterlijk! I Trein verplettert personenauto: één dode Fusie tussen Drt. Hörder en Hoesch te verwachten Geisers verzegeld in Eindhoven Weer kans op Rolls Royce motoren voor Fokker Vier nieuwe partijen bij Statenverkiezing in Zuid-Holland ^ZEEUWSCH VLAANDEREN' Vier vermisten na aanvaring op Westerschelde Nieuw fT lekker pittig CHRISTIAANSE 51e JAARGANG NUMMER 49 DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02550-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks DAGBLAD VOOR VEL S EN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 80 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije „Om prijs te redden" IN DEZE KRANT Zachter i NIPO verwacht winst voor P. v. d. A. pagina 2 Leven duurder in 1966 pagina 11 Advies aan slagers: 99 Het woord is aan Kantoren 's middags gesloten Noodweer voor Britse kust AMP ImrmuzQin VOOR ALLE AUTOSCHADES IJmuider Courant tWWWWWWIWinfWWWWWWWWMMWWMMWIIMWAIIlUW WWWWWWWUWIA/WWUMUWIIWWUWWWWUI/WWWMIIIIWWV De gistermiddag gehouden openbare vergadering van het Produktschap voor Vee en Vlees heeft geen sensationele debatten opgeleverd. Het was het er over eens dat de situatie op de var- kensmarkt uiterst moeilijk geworden is, nu de export van vlees ten gevolge van de mond- en klauwzeer-epidemie vrijwel tot stilstand is gekomen, en was het er ook over eens dat er maatregelen geno men moeten worden om de markt te steunen, opdat geen paniekstemming zal ontstaan bij de varkenshouders. Het is vrijwel zeker dat besloten is tot een gesubsidieerde invriesregeling te komen, teneinde het surplus tijdelijk weg te werken om te voorkomen dat de var- kensprijzen verder zullen dalen. Intussen zijn die prijzen in enkele da gen tijd reeds belangrijk gedaald. De in koopcombinaties betalen nog maar ƒ2,62 per kilogram, hetgeen een daling is van 15 a 20 cent. Buiten de inkoopcombinaties is de prijs nog sterker beïnvloed door de omstandigheden. Zo daalde de prijs voor hammen van 3,50-/ 3,55 in de week van 20 tot 25 december tot 3,25 thans. Voor schouders zijn deze prijzen resp. ƒ3, 3,10 tot 3,50 en voor ribben 4,10-4,30 tot 3,80, alles per kilogram. Evenals vorige jaren zullen op oude jaarsavond na negen uur maar weinig treinen rijden. Negentig percent van het aantal treinen dat op gewone vrijdag avonden na negen uur de reizigers ver voert, totaal 273, vervallen. Alle D- en TEE-treinen rijden echter normaal volgens dienstregeling. Verder zullen enkele reizigerstreinen op de 's avonds meest frequent bereden baanvak ken worden gehandhaafd. Op de stations en in de treinen zijn vouwbladen verkrijgbaar waarin alle trei nen die niet rijden staan vermeld. Deze worden eveneens aangegeven op de mede delingenborden in de stations. De autobussen van de NZHVM, Maar- se en Kroon en de NACO rijden niet meer na negen uur op oudejaarsavond. De K.L.M. heeft eveneens een aantal vluchten laten vervallen. Automobilisten die de jaarwisseling el ders gaan vieren dienen er rekening mee te houden dat ook vele benzinestations op oudejaarsavond gesloten zullen zijn. Weerrapporten1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 De Kleine Wereld3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Kennemer Kruimels 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Medische verzorging 5 In de Vishal en op zee5 Kerkdiensten 6 Schrijvende lezers 7 Puzzelmarathon 7 Radio en tv 8 Uitgaan in Haarlem 8 Kunst8 Feuilleton 9 Beeldverhalen 9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs11 Sport 13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later weer harde wind tussen west en zuid west. Iets zachter. Volledige weerrapporten op pagina twee. De regen van prijsverhogingen en prijs- correcties, die ons de volgende maand staat te wachten is gisteren vergroot door de toestemming van de minister van Economische Zaken drs. Den Uyl aan de bakkers om de broodprijs met ingang van 1 januari te verhogen. Thuisbezorgd wordt een brood van 800 gram vier cent duurder; in de winkel afgehaald brood wordt twee cent duurder. Minister Den Uyl heeft de prijsverho ging van brood goedgekeurd nadat een onderzoek naar rentabiliteit en kosten in het bakkersbedrijf de noodzaak hiertoe had aangetoond. Zoals gemeld vindt de Nederlandse Bakkerij Stichting dat deze verhoging nog niet groot genoeg is. Vori ge maand is gesproken van een verhoging in 1966 van acht cent. Door dit besluit mag in de grote steden het afgehaald waterwitbrood 60 cent kos ten, 61 cent in een aantal provincieplaat sen en 62 cent in het overige deel van ons land. De prijs van het volkswitbrood en van het volksbruinbrood gaat in ge lijke mate omhoog en blijft twee respec tievelijk drie cent beneden dat van water witbrood. De Bakkerij Stichting meldt nog aan haar leden dat zij geen verantwoordelijk heid wil dragen voor deze wat zij noemt te kleine verhogingen. Het bestuur heeft dan ook inmiddels een nieuw gesprek met minister Den Uyl aangevraagd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben de aan de provincie toege kende woningcontingenten evenals de voorgaande jaren weer per agglomeratie verdeeld. Aan Zuid-Kennemerland en de IJmond werden respectievelijk 635 en 250 woningen toegewezen. De agglomeratie IJmond zal deze woningen moeten verde len over Beverwijk, Castricum, Heems kerk en Velsen. Het contingent voor Zuid- Kennemerland moet worden verdeeld tus sen Bennebroek, BloemendaaJ, Haarlem Heemstede en Zandvoort. Aan Haarlem mermeer zijn 200 en aan Haarlemmerlie- de zijn 10 woningen toegewezen. Ten aanzien van de toewijzing van pre miewoningen en ongesubsidieerde wonin gen kunnen de agglomeraties c.q. groe pen van gemeenten voor wat de premie woningen betreft in beginsel aanspraak maken op 30 percent van de woningwet toewijzing en wat de ongesubsidieerde hui zen betreft op 40 percent van de woning- we ttoe wij zing. Ook in 1966 is het mogelijk extra bouw volume te verkrijgen uit de aangehouden reserve mits voldaan wordt aan bepaalde arbeidsbesparende en bouwtijdverkorten- de voorwaarden. In vergelijking met de toewijzing voor dit jaar kan de agglomeratie Zuid-Kenne merland over 35 woningen meer beschik kingen, terwijl de IJmond er tien meer beschikbaar krijgt. Advertentie 'n Hero produkt W'vOHHHftfjtj at»- .I jRk Gisteravond is een personenauto met een Zwitsers kenteken op de spoorweg overgang De Vink te Voorschoten door een trein uit de richting Den Haag ver pletterd. Een van de inzittenden vond de dood, de ander werd lichtgewond. De autobestuurder was bij vergissing de spoorbaan opgereden, waarna de wielen tussen de treinrails klem kwamen te zit ten. De chauffeur trachtte zijn auto te draai en. Er naderde op dat moment een trein uit de richting Den Haag en alhoewel het zeker nog anderhalve minuut duurde voordat de trein de auto totaal verplet terde, zagen bestuurder en passagier geen kans het rampvoertuig te verlaten. Van de inzittenden moet de zeventig jarige heer George Holtzapfel, wonende in het bejaardentehuis in Schiebroek, op slag dood zijn geweest. De chauffeur, de 72 jarige J. Holtzapfel, die in Zwitserland woont en bij zijn broer op bezoek was, werd uit de wagen geslingerd. Dat werd zijn redding. M" Ww^ Moskou verkeert in nieuwjaars stemming. Talloze kerstbomen ver sieren het Rode Plein, 's Avonds wordt de feeststemming verhoogd door de duizenden lampjes, die alles in een zachte gloed zetten. Het is vrijwel zeker dat begin volgend jaar een fusie zal plaats vinden tussen het Westduitse staalconcern Hoesch en de Dortmund Hörder Huttenunion, een be drijf waarin Hoogovens in IJmuiden een belang heeft van 43 percent van het uit staande aandelenkapitaal. Volgens het ge zaghebbende Westduitse blad de „Frank furter Allgemeine Zeitung" zal de fusie worden geëffectueerd door middel van 'n aandelenruil met een ruilverhouding van tien aandelen Drt. Hörder tegen zeven aandelen Hoesch. Als de fusie doorgaat zullen de twee Duitse bedrijven de op een na grootste plaats op de Westduitse staal- markt innemen. Dortmund Hörder is voor Hoogovens al jaren min of meer een zorgenkind. Voor het eerst werd vorig jaar weer na een lange periode van verlies dividend betaald, In de koers van Drt. Hörder kwamen de laatste weken nogal grote schommelingen voor. Gisteren werd omstreeks de 99 ge noteerd. De raad van bestuur van Hoog ovens deelde ons desgevraagd mee geen commentaar op het bovenstaande te heb ben. Het bedrijfschap voor het slagersbedrijf en de Federatie van Slagerspatroonsbon den hebben besloten, de slagers dringend te adviseren zich in de komende weken zo veel mogelijk in te stellen op de ver koop van varkensvlees, zowel wat de prijs als wat de reclame betreft. Zij heb ben dit besluit na overleg met het minis terie van landbouw genomen, met het oog op de precaire stituatie die is ontstaan door de tijdelijke stagnatie in de export van varkens Het bedrijfschap en de fe deratie delen mee, dat zij met dit advies een bijdrage willen leveren aan het op vangen van de moeilijkheden, die voor on ze landbouw en voor onze economie zijn ontstaan. Eindhoven gaat de gasgeisers in huizen van particulieren verzegelen. Uit een rap port van gasdeskundigen, uitgebracht na een onderzoek over het eerste ernstige ongeluk na aardgasaansluiting dat in Eindhoven in een pand aan de Woenselse- straat plaatsvond, blijkt dat de Eindhoven- se gemeentebedrijven in deze zaak geen schuld treft. Bij het verstikkingsongeluk verloor de echtgenote van de bewoner het leven, terwijl een zoontje bewusteloos op de drempel van de keukendeur werd ge vonden. Geconcludeerd wordt dat een der bewo ners de stelschroef van de geiser ver draaid moet hebben nadat de aansluiting was verricht. Gemeentebedrijven namen al de voorzorg de stelschroef van ge meentelijke gasgeisers na aansluiting in de woningen in de juiste stand te verze gelen. Deze maatregelen zullen zij voort aan ook op alle particuliere geisers toe passen. E. W. Howe: Niets is vermoeiender dan voortdu rend dankbaar te moeten zijn. Op vrijdagmiddag 31 december zullen onze kantoren om 3 uur GESLOTEN zijn. De Directie. WVVVWWUWMVWWWMVVWimNWWNVWWmMM De kans bestaat dat de Engelse rege ring het verbod op de levering van Rolls Royce-motoren en andere onderdelen voor Fokker-Friendships, die voor Indonesië bestemd zijn, zal intrekken. Gezien de laatste ontwikkelingen in de verhouding tussen Indonesië en Engeland binnen kort komt er weer een Indonesische am bassadeur naar Londen is men bij Fok ker optimistisch. „Het gaat in ieder ge val de goede richting uit," aldus ir. Van Meerten, de commercieel directeur van de vliegtuigfabriek. Het verbod trof Fokker enkele maanden geleden, toen de fabriek met Indonesië een contract had afgesloten voor de le vering van 20 Friendships en voor hulp bij de bouw van een vliegtuigfabriek in Indonesië, waar Friendships in licentie gebouwd kunnen worden. Fokker ziet on dertussen nog steeds uit naar andere dan Engelse motoren voor de voor Indonesië bestemde vliegtuigen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Voor de komende Sta tenverkiezingen hebben zich vier nieuwe partijen bij het Centraal Stembureau van de provincie Zuid-Holland laten registre ren. Het zijn de Partij voor Volkswil en Referendum (P.V.R.), voorts een partij die zich noemt „De Unie", de Boeren partij en de Christen-Democraten (CDU). Deze vier partijen hebben, naast de reeds geregistreerde partijen, het recht om op 8 februari, de dag van de kandidaatstel ling, een lijst in te dienen voor de Staten verkiezingen in Zuid-Holland. Zoals reeds is bericht heeft de onlangs opgerichte Republikeinse Partij zich niet tijdig bij het Centraal Stembureau van de provincie laten registreren. Zij zal dus niet aan de Statenverkiezingen in Zuid- Holland kunnen deelnemen. LONDEN (AP) De kanaalveerboot Boulogne-Dover heeft gisteravond door storm en zware zeegang niet kunnen bin nenlopen in de Engelse haven. Het schip met 150 passagiers en 49 auto's aan boord heeft drie pogingen gedaan de haven van Dover binnen te lopen. Daarna besloot de kapitein in kalmer water de dag af te wachten en dan nogmaals een poging te wagen. Het jacht „Scarab" heeft in de Theems- monding vuurpijlen afgeschoten. Het pira tenradiostation „Radio City", dat op een verlaten fort in de Theemsmonding is ge vestigd, onderbrak zijn programma om te melden dat het jacht in moeilijkheden was. De Nederlandse kustvaarder „West- land Trader" heeft de „Scarab" naar de wal gesleept. De plaats waar het Noorse schip „City" (558 ton) na een aanvaring met de Belgische binnentanker „Fina 2" vanmorgen is gezonken. Aan boord van het Noorse schip be vonden zich elf opvarenden en een loods. Op de Westerschelde, ter hoogte van Bath, zijn vanmorgen de Noorse „City" (558 ton) en de Belgische binnentanker „Fina 2" uit Vent in aanvaring gekomen. Het Noorse schip is gezonken. Aan boord van de „City" waren elf opvarenden en een loods. Drie van hen zijn in Rilland Bath aan land gebracht. Vijf anderen zijn opgepikt door de „Fina 2" die op de plaats van de aanvaring voor anker ligt. De aanvaring gebeurde op precies de zelfde plek, waar nu bijna drie jaar ge leden. in februari 1963, twee tankschepen, de „Miraflores" en de „Abadesa" met el kaar in aanvaring kwamen. Als gevolg van dat ongeluk kwamen negen zeelieden om het leven. „De Nederlandse loods" heeft in haar enige dagen geleden uitge geven maandblad de verzuchting uitge sproken dat de situatie op deze plaats nog steeds even gevaarlijk is als toen. De moei lijkheden voor de scheepvaart in het nauw van Bath worden veroorzaakt door ge vaarlijke zijstromingen. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 1