Stichting Velser Gemeenschap had vruchtbaar jaar en blijft actief G.S. over de agglomeraties Bailey-brug in IJmuiden afgebroken Stranding en berging Betaling abonnementsgeld per giro Iets van U bij? Havenberichten Oud-katholieken namen afscheid van overleden prof. Van Kleef Groenteveiling in Beverwijk Wilt U een lekker kopje koffie? Nieuwj'aarsbal bij „IJmond" DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 4 Contacten Ruïne van Brederode Kunstkring Agenda-Bureau LOENDERSLOOT W erkschuitclubs m iIhi Haft tl f| Ballet en toneel voor de schooljeugd Nieuwjaarsreceptie burgemeester BROMFIETSEN tegen prijzen Breestraat Beverwijk Kennemer Kruimels Met het einde van het jaar in zicht heeft het algemeen bestuur van de Stichting De Velser Gemeenschap zich weer gebogen over het wel en wee van het zo rijk geschakeerde organisatieleven in de gemeente Velsen. Deze keer niet in het Cultu reel Centrum, maar voor de verandering in het hart van de gemeente, namelijk in de zaal van „De Poort van Velsen" aan het Plein 1945, aan de voet van de stadhuis toren, waarin het carillon klinkt. Hetzelfde carillon, waarvan kon worden medege deeld, dat de door de Velser Gemeenschap gevoerde actie ten bate van dit klokkenspel is afgesloten met een totaal bedrag van 101.141,82. Een resultaat dat tot grote dankbaarheid stemt. De Stichting De Velser Gemeenschap is weer wat omvangrijker geworden. Als nieuwe leden hebben zich aangemeld en werden door het algemeen bestuur aan vaard: de Kleindiersportvereniginf IJmond en omstreken, de Katholieke Na tionale Bond voor E.H.B.O. „St. Dami- aan", afdeling Velsen, de Hervormd Dia conaal Contactkring, de Hervormde Diako- nie IJmuiden-Zuid, de Raad der Baptis ten Gemeente IJmond, de IJmondtrekkers van de Nederlandse Padvinders IJmuiden, en het Christelijk Mannenkoor IJmuiden. Aangezien bij al het ideële ook het ma teriële nu eenmaal een belangrijke rol speelt, is het voor de verenigingen van betekenis te weten, dat B. en W. ten aan zien van de subsidiëring aan culturele verenigingen conform het advies van De Velser Gemeenschap hebben besloten. Daarbij is bepaald, dat het subsidie niet hoger mag zijn dan 50 percent van de subsidiabele uitgaven. Zowel voor de verenigingen als voor het publiek in de Stadsschouwburg is het van belang te weten, dat in de Stadsschouw burg een nieuwe geluidsinstallatie komt. Met de wijkraden van Amsterdam- Noord is een prettig contact ontstaan over uitwisseling van gegevens met be trekking tot eikaars werkzaamheden en werkterreinen. Dit contact zal, na uitwis seling van documentatiemateriaal, in ja nuari worden voortgezet. Nu dit contact is ontstaan, zoekt het dagelijks bestuur van De Velser Gemeenschap ook naar mogelijke contacten met plaatselijke ge meenschappen ten zuiden van het Noord zeekanaal. Zoals bekend, bestaat een dergelijk con tact reeds tussen de gemeenschappen in het gebied van de IJmond. In de verga dering met deze gemeenschappen, die op 7 januari wordt gehouden, zal worden gesproken over de vraag, wat kan worden gedaan voor de alhier werkende buiten landse werknemers. Gedacht wordt aan verstrekken van informatie in de eigen landstaal, in samenwerking met de reeds op dit terrein werkzame instellingen. In verband met de statutenwijziging van de Stichting tot Oprichting en Exploitatie van Gebouwen voor sociaal-cultureel Werk Velsen, heeft De Velser Gemeen, schap op verzoek van deze stichting een aantal personen aangezocht, die bereid zijn gevonden een commissie van bijstand te vormen. De commissie gaat thans functioneren voor de gebouwen Cultureel Centrum te IJmuiden en Cusa te Santpoort, in de toe komst ook voor Velsen-noord als daar een gebouw van de Stichting komt. Voor deze commissie zijn aangezocht: uit IJmuiden mevrouw J. Glazemaker-de Groot, de heer J. W. J. Boerma, de heer W. P. J. Mudde; voor Santpoort de heren I. van Vuuren en W. Bunte; voor Vel sen-noord mevrouw C. L. Klimp en de heren H. W. Hageman en W. B. Klijwegt Zij zullen zo spoedig mogelijk door het dagelijks bestuur van De Velser Gemeen schap worden uitgenodigd voor een be spreking omtrent de taak van de com missie. De contact-commissie Santpoort heeft een wijziging ondergaan. Deze commissie is thans als volgt samengesteld: voorzit ter de heer M. Holl; secretaris ir. C. H. Vis, Middenduinerweg 71, Santpoort, tele foon 02560-7924; leden dr. H. H. M. Groot- ians, drs. I. van Vuuren en de heer H. Vening. Met enkele personen wordt nog over leg gepleegd. De commissie zal een con tactavond voor de bewoners voorbereiden. De commissie Ruïne van Brederode heeft een advies voor het gemeentebe stuur opgesteld voor een programma 1966. De commissie adviseert opdracht te geven tot 't schrijven van 'n spel over de Ruïne van Brederode, van dit spel 'n opname te laten maken en deze dan regelmatig in de ruïne ten gehore te brengen. Uit het rap- clubs in dit seizoen zijn nog enkele plaat sen vrij. De cursus begint in de week van 11 januari, wordt in verschillende delen van de gemeente gegeven, duurt tot half april en de kosten bedragen 9,- per cur sus van 3 maanden. Voor nadere inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot de Commissie Werkschuitclubs Velsen van de Velser Jeugd Centrale, Moerbergplantsoen 22, IJmuiden, telefoon 02550-5743 en 5789. De Velser Kunstkring „Voor Allen" heeft het A.B.C.-Cabaret onder leiding van Corry Vonk en Wim Kan weten te engageren voor een voorstelling op dins dag 4 januari 's avonds 20.00 uur in de Stadsschouwburg Velsen. De belangstel ling hiervoor is zo groot gebleken, dat deze voorstelling inmiddels is uitverkocht „Heerlijk duurt het langst" is de titel, die Annie M. G. Schmidt aan haar mu sical gaf. Deze show zal onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen" ook in Velsen worden gebracht en wel op vrijdag 29 april 1966. Belangstellenden zul len nog even geduld moeten hebben. Over de kaartverkoop volgen nog nadere berichten. Advertentie Elektr. kraankan 2, 3, 5 of 7 liter v.a36.90 Daalderop Coffeemaker 74.50 General Electric Coffee- maker 84.50 Philips autom. koffiekan 95,— Inventum autom. koffie- zetapp124,— Ook geschikt voor bedrijven, kanto ren enz. Vraagt vrijblijvend advies: Lange Nieuwstraat 433-435, IJmuiden tel. 4654. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Maron, van Antwerpen; Hector, Rotterdam; Mosel, Man- tyluoto; Hontestroom, Sheemess; Bure, Aalden; Daje Boehmer, Rotterdam; Hellga Dehde, Ham burg; Midas, Lissabon; Hinde, Londen; Hoe Vinces, Londen; Luise Emlleile, Zaandam; Spree, Hull; Victress. Kingslynn; Caledonia, Liverpool; Mare Liberum, Dagenham; Berta Becke, Ham burg, IJmuiden. Woensdag vertrokken van IJmuiden: Magas, naar Rotterdam; Togokust, Freetown; Karin, Bomholm, IJmuiden; Poznan 2, Stettin; Thom- steln, Londen; Spaarneborg, Boston, IJmuiden; Marconi, Temeuzen; Mars, Avilez, IJmuiden; Ellen Mahler, Rotterdam; Gabriele, Rostock; Spes, Swinemunde, IJmuiden; Valkenier, Delfzijl; Hoegh Aillete, Hamburg; Calchas, Rotterdam; Lies, Rotterdam, IJmuiden; Oranjestad, Antwer pen; Max Siegholt, Antwerpen; Kashika, Rotter dam; Theano, Rotterdam; Merweborg, Delfzijl. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van heikomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van ot naar Amsterdam is gegaan). De heer J. van Os van den Abeelen, voorzitter van de Stichting Velser Gemeenschap. port van de commissie blijkt, dat de ruïne in het afgelopen seizoen zeer veel bezoek heeft gehad, ondanks het toch meestal ongunstige weer. Dit maakt zo wel continuering van de verlichting als het ten gehore brengen van een klank beeld, naar de mening van de commissie verantwoord. De St. Nicolaasactie Eenzamen, waar voor De Velser Gemeenschap haar giro rekening had opengesteld, heeft in totaal ongeveer 1.600 opgebracht. Hierdoor kon aan vele eenzame mensen in de gemeen te ter gelegenheid van het St. Nicolaas- feest, een attentie worden gebracht, waar bij ook nu weer zeer velen zich belange loos hebben beschikbaar gesteld om deze attenties klaar te maken en te bezorgen. Aan kinderen van 5 tm 12 jaar wordt weer gelegenheid geboden in clubjes van circa 15 kinderen, gedurende anderhalf uur per week, naar eigen inzicht schep pend te werken. Dit gebeurt in verschil lende technieken, zoals scheuren en plak ken, vingerverven, schilderen, boetseren, aardappelstempelen, tekenen (pen, pen seel, stokjes, houtskool, pastel, vetkrijt, enz.), groepswerk, etc. De leiding, die de medewerkers geven, is er op gericht het kind vreugde te laten beleven aan zijn eigen schepping, hetgeen ook zijn zelfver trouwen ten goede zal komen. Voor de tweede cursus van de kinder- Ten dienste van het organisatieleven houdt De Velser Gemeenschap een agen dabureau. De bedoeling is, dat alle acti viteiten hier worden geregistreerd, zodat organisaties bij de keuze van data reke ning kunnen houden met andere, mogelijk concurrerende activiteiten, die reeds zijn vastgelegd. Voor een goed functioneren van het agendabureau is het van groot belang, dat alvorens data vast te leggen, contact wordt opgenomen met het bureau, zodat er een goede verdeling komt van activiteiten. Maar ook, dat eenmaal vast gelegde data worden gemeld, opdat an deren daarmee weer op hun beurt reke. ning kunnen houden. Het is van even groot belang, dat wijzigingen in een maal gekozen data direct worden doorge geven, opdat de belanghebbenden tijdig worden geïnformeerd. U kunt het uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. V bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 11,05, postabonnees f 12,30. U kunt het ons gemakkelijk ma ken door uw giro-opdracht te ver zenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwi tanties uit te zenden. Indien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant ver melden? Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dat geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE Onder indrukwekkende belangstelling hebben woensdag te Egmond aan Zee de oud katholieken in Nederland afscheid ge nomen van prof. dr. B. A. van Kleef, die vorige week op 76-jarige leeftijd te Hil versum is overleden. Voor de uitvaartdienst in de Egmondse kerk weren zeer velen van heinde en ver uit het gehele land naar de nu bitter koude badplaats gekomen. De mis ter uitvaart werd gecelebreerd door de aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. A. Rinkel. Tijdens de dienst werd ge zongen gezang 38: „Ik weet hoe lang de dag ook duurt, 't is God die steeds mijn lot bestuurt", een gezang op de arbeid. Pastoor dr. J. A. Visser hield de af scheidstoespraak, uitgaande van Lucas 1: 78-79, „Door de innerlijke ontferming van onze God, waarmee hij ons bezocht heeft; om te verschijnen hen, die in de duisternis en de schaduw des doods zijn gezeten; om onze voeten te besturen op de weg des vredes". Pastoor Visser vergeleek de onvermoeide arbeid van de verscheiden hoogleraar met een uitspraak van Luther, die zeide: Als ik wist dat morgen mijn einde kwam, dan zou ik vandaag nog mijn appelboom planten". Professor Van Kleef heeft een onuitwis bare stempel gedrukt op de geschiedenis van de Nederlandse en de buitenlandse oud-katholieke kerk; hij was een priester die de inslag had van een profeet. Zijn volle functies in de kerk en daarbuiten waren een doorbrekend getuigenis van zijn arbeid, waarvan Egmond aan Zee en de zustergemeente mede kunnen getuigen. Hij predikte het geloof van het heden, waarin hij de taken op zich nam die hem werkelijk tot een pastoor-herder deden zijn, een herder die voor de kudde uit ging. In het seminarie wist hij de hongerigen een oaèe van vrede te brengen. Van het grote licht van Gods liefde heeft hij in al zijn werken getuigd en hij wist bij zijn opleiding van de priesters de wegen open te leggen. Hij werd geïnspireerd, doch werkte ook zelf inspirerend, gekenmerkt door de dynamiek van het evangelie. Na het einde van de plechtige, indruk wekkende uitvaartdienst volgden enkele honderden de gedragen baar naar de be graafplaats, onder wie ook de aartsbis schop. Hier sprak kanunnik Th. Moleman namens de kerk en het metropolitaan ka pittel woorden, van grote dankbaarheid jegens de verscheiden hoogleraar, die zo veel voor zovelen heeft betekend. Postoor Horstman zegende daarna het graf en bad het „Onze Vader". Pastoor G. A. van Kleef sprak tenslotte aan de groeve het dankwoord. Diep onder de indruk van de plechtig heid verlieten de honderden de kille be graafplaats. In de memorie van antwoord op de pro vinciale begroting-1966 delen Gedeputeerd de Staten van Noord-Holland mee ,dat zij het niet nodig achten een termijn te noemen binnen welke een eventuele wet telijke regeling met betrekking tot Groot- Amsterdam tot stand zal kunnen komen. Dit hangt mede in hoge mate af van fac toren waarop zij geen enkele invloed kun nen oefenen. De verlichting van de woningnood in Am sterdam zal in hoge mate gediend zijn zo dra het wetsontwerp tot indeling van de Bijlmermeer bij de gemeente Amster dam tot wet zal zijn verheven. Het voor ontwerp tot wet van instelling van een openbaar lichaam voor het gebied van Groot-Amsterdam zal in de raden der be trokken gebieden worden behandeld. Daar mee komt het voorontwerp in openbare discussie. Een en ander zal, zo wordt ge hoopt, in 1966 zijn beslag kunnen krijgen. Voorts delen Gedeputeerde Staten mee, dat behalve voor 't gebied Groot-Amster dam overwogen wordt ook voor het Gooi en de Vechtstreek een bijzondere be- stuursvoorziening, gebaseerd op een spe ciale wet, voor te bereiden. .-•(«'•Mil/ H De bezoekers van het IJmuidense strand zullen voortaan de bailey-brug moeten missen, welke hier in het voorjaar van 1961 in deze omgeving werd gebouwd met de bedoeling, de wandelaars veilig van het zuiderstrand naar het kleine strand tussen de pieren te laten oversteken. Aldus bevorderde de brug tevens een snel transport van het zware materiaal voor de pierbouw, dat langs de onder de brug gelegen weg moest worden aangevoerd. Verwacht wordt dat deze werkzaamheden tegen het eind van februari zover zullen zijn gevorderd, dat voor de bouw geen zwaar materiaal meer behoeft te worden getransporteerd. De bailey-brug zal dus verder overbodig zijn, zodat tot afbrak werd besloten. Het bouwwerk bestond voor een deel uit de brug, welke destijds over de zuidersluis was gelegen. In 1964 is de bailey-brug ook al enige tijd buiten gebruik geweest, omdat het middenstuk er tijdelijk uit was verwijderd. Deze maatregel was toen nood zakelijk om de grote Gotwald-kraan van de n.v. „Bitumarin" te kunnen ver voeren, omdat deze bij te verwachten storm naar het achter de duinen gelegen werkterrein in veiligheid werd gebracht. De commissie „Culturele Vorming Schooljeugd Velsen" heeft voor de eerstkomende maanden weer een even afwisselend als attractief programma samengesteld, dat dinsdag 11 en vrij dag 14 januari door de balletgroep „Scapino" zal worden ingezet. In de Stadsschouwburg wordt dan het grote ballet „Pasja en de beer" gedanst. De ze balletvoorstellingen zijn bestemd voor de leerlingen uit de vijfde en zesde klassen van alle plaatselijke scholen voor openbaar en bijzonder l.o. Voor deze leerlingen worden donder dag 24, maandag 28 en dinsdag 29 maart door de toneelgroep „Arena" ook nog opvoeringen gegeven van het sprookjesspel „De verloren trouw ring". Voor de leerlingen van de klassen drie en hoger van het v.g.l.o., u.l.o., nijverheids- en middelbaar onderwijs treedt vrijdagavond 28 januari „Het Nationaal Ballet" op met een uitvoe ring van het ballet „Het Zwanen- meer", op muziek van Tsjaikowsky. Vrijdag 18 februari wordt voor deze leerlingen Vervolgens een middagvoor- stelleing gegeven van Erwyn Sylvanus' indrukwekkend toneelspel „Korczak en de kinderen". De opvoering geschiedt door de toneelgroep „Proloog", waar bij het stuk door A. Abspoel zal wor den ingeleid. Ditzelfde gezelschap heeft dan maan dag 21 en dinsdag 22 februari weer voorstellingen voor de leerlingen uit de eerste en tweede klassen, waarbij Cas Baas' blijspel in drie bedrijven „Wie van de drie" zal worden opgevoerd. Deze serie wordt dinsdag 1 en donder dag 17 maart door „Arena" voortge zet, met opvoeringen van respectieve lijk „De schilderijen-oorlog" en „De spelers van Gogol". Uitsluitend voor de leerlingen van de vierde klassen van het u.l.o. en van het derde leerjaar van het m.o. af wordt dit programma vrijdag 25 maart af gesloten door de toneelgroep „De Nieu we Komedie" met een opvoering van „Romulus de Grote" toneelspel door Friedrich Dürrenmatt. Alle voorstellingen worden in de Velsense Stadsschouwburg gegeven. Ter gelegenheid van de jaarwisse ling wordt de Nieuwjaarsreceptoe van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, gehouden op donderdag 6 januari in de Burgerzaal van het raadhuis. De danssportvereniging „IJmond" geeft zondag 2 januari een nieuwjaars bal in zaal „Griffioen" aan de Tromp straat, waarvoor de dansmuziek wordt verzorgd door het orkest „De Vuur pijl". In het kader van deze avond zullen de oliebollen hier niet ontbreken waarbij het bestuur nog enige andere attracties in het vooruitzicht stelt. Op vertoon van hun lidmaatschapskaart hebben de leden tot acht uur voorrang bij de toegang tot deze dansavond. Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: bedelarmband je, zakmes, elektrische kerstboomverlichting, want, boek, zaklantaarn, vulpen, imperial, sjaal, pantalon, rechter dameshand schoen, Fiat-wieldop, damesvest, twee sleutels aan ring, twee autosleuteltjes, kinderjasje, paar kinderpantoffeltjes, kinderlaarsjes, bontmuts, kinder badpak, paar kinderwanten, hanger tje met twee foto's, autoped, paar da meshandschoenen, linker motorhand schoen, kindertuigje, regenbroek, lin ker kinderschoentjes, tasje met porte monnee en zakdoek, drie paar dames schoenen, jongensbroek, aktentas, bad tas met trainingsbroek, ring met vijf sleutels, balpen, zeven sleutels in étui, zwembroek, sleutel in étui, hand doek met zwembroek, twee boeken, rechterkinderschoen, fietstassen, da mesportemonnee met inhoud, paar nieuwe damesschoenen, pet, portemon nee met inhoud, brilmontuur, heren- bril in étui. Inlichtingen over deze voorwerpen worden dagelijks verstrekt aan het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Het bestuur van de stichting „Ontspanning Invaliden en Gehandicapten" te Velsen verzocht ons plaatsing van het volgende: „Het jaar 1965 is weer bijna ten einde, met zijn voor allen ongetwijfeld droeve en blijde herinneringen. Hoewel de zomer nu niet bepaald overvloedig met zon werd toebedeeld, hebben de meesten onzer toch kunnen genieten van vakantie en vrije tijd, die ergens in Gods Vrije natuur kon worden doorgebracht. Daarnaast zijn ook dé najaarsstormen niet uitgebleven, met als resultaat de stranding van de „Santa Kyriaki", welk schip thans hulpeloos en bijna verlaten op ons strand is achtergebleven. Thans is het aan Bureau Wijsmuller m.v. om te trachten, het schip weer aan zijn element terug te geven. Zo is het ook in het maatschappelijk leven. Velen in onze gemeente zijn door het lot in de dagelijkse storm van het bestaan gehandicapt en naast het element van het leven gezet, waardoor zij niet meer kunnen gaan en staan zoals zij gaarne zouden willen. Zij zijn dus aangewezen op de hulp en steun van anderen, hetgeen zowel financieel als materieel kan geschieden. Een „bedrijf" dat hierbij behulpzaam tracht te zijn is de stichting „Ontspanning Invaliden en Gehandicap ten" (O.I.G.) te Velsen, welke zich heeft voorgenomen het lijden voor deze mensen op de een of andere manier te verzachten. Zoals met diverse ontspan ningsavonden en andere activiteiten; een vorm van „bergen" waar veel geld mee gepaard gaat. In de maatschappij wordt een en ander bekostigd door ver zekering of rederij, maar in dit geval moet in de financiën op een andere wijze worden voorzien. En daarom is dit stukjegeschreven, in de hoop dat de lezer zich hierdoor gedrongen gaat voelen dit moeie werk blijvend mogelijk te maken. Het zou immers de eerste goede daad in 1966 kunnen zijn, wanneer men zich als begunstiger van de stichting opgeeft, waarmee slechts een bedrag van f 2.50 per jaar is gemoeid. Dit is toch waarachtig niet veel, in aanmerking genomen dat hiermee aan velen kan worden geboden waar zo dringend behoefte aan bestaat, namelijk geestelijke ontspanning. Dit bedrag kan worden overgemaakt door storting op giro 25 65 17, ten name van de penningmeester van de stichting „O.I.G." te IJmuiden. Ook kan men zich als begunstiger opgeven bij de heren Joh. G. van Rijn, Kromme Mijdrechtstraat 17 en J. Dienaar, Kromme Mijdrecht straat 24. Advertentie De noteringen op de Beverwij kse groen teveiling waren: andijvie 95-137, sla 8-26, bospeen 114, waspeen 25-54, witlof 78-90, spruiten 40-145, prei 48-70, selderij knollen 35-75, boerenkool 35-52, rodekool 35-42, groenekool 20-31, uien 15-25, rabarber 108-140, peen 10-30.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 4