NOC EVEN TERUG NAAR KERSTMIS 1 Wan-teksten Proefschrift over Calvijn Bijbels Museum Ramadanfeest Rozenproject Nes Ammim GREETJES TIENDUIZEND PLATEN Geen verschrikkelijke achterstand" in protestants ziekenhuiswezen 18 VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 Erbij Luchtmachtgezang Wat is Kerstmis voor een feest? Ds. Buskes' ring MIS IN ESPERANTO KORT NIEUWS SIERLIJKE KAPEL IN EEN SPROOKJESWERELD Gereformeerde kerken gaven 12,5 miljoen voor ontwikkelingshulp «Hff Prof. van Kleef (Van onze redacteur geestelijk leven) Hondérdvijftig kinderen van de Beth- lehemkleuterschool hadden zich op de eerste kerstdag opgesteld in het litur gisch centrum van de hervormde Beth- lehemkerk in IJmuiden. Zij zongen er kerstliederen en voerden er een uitge breid kerstspel op. „Een unieke gebeur tenis" zei ds. J. van den Berg en daar had hij gelijk in. Het was in IJmuiden wel een van de hoogtepunten van de kerstvieringen. Dat is ook de reden waarom we op deze pagina nog even op dit gebeuren wijzen. De kinderen droegen allen glinste rende kragen. Met hun gedisciplineer de zang brachten zij een echte kerst stemming in de kerk. De dienst duur de lang: twee uur is voor een protes tantse kerkdienst een hele tijd. Maar niemand van de bezoekers had er spijt van. Overigens moeten we vertellen, dat de kinderen in kwestie na hun spel de kerk verlieten. Het zou te vermoeiend voor ze zijn geworden. Erg vonden ze het niet, want in huil kleuterschool stond de dia-projector al klaar. De leidsters hielden de kinderen bezig tot de „grote mensen" uit de kerk kwa men. Een ideale oplossing. We bezochten ook op tweede kerst dag een dienst, die wat buiten het ge wone kader viel, en die nóg langer duurde: de kerstviering in de Russisch orthodoxe kerk van de H. Nicolaas in het witte kerkschip aan het Spaarne in Haarlem. Tweeëneenhalf uur kwamen de gelovigen daar bijeen in de knusse kerkzaal. Volgens het Russische ge bruik bleven ze de gehele dienst staan. Op het laatst een benauwde bezigheid, want het zaaltje is maar klein en de gemeente kijkt dan ook al uit naar een andere behuizing. Deze Russische kerstviering was een kleurrijk gebeuren. Er was overigens hoog bezoek, want niemand minder dan aartsbisschop Basilius was ervoor uit Brussel overgekomen om samen met archimandriet Dionissios uit Rotter dam te celebreren. De aartsbisschop preekte in het Russisch, de archiman driet zorgde voor de Nederlandse ver taling. Om het geheel nog internationa- ler te maken was uit Frankrijk dr. A. P. Javoronkoff gekomen. Deze in Ste Geneviève-des Bois woonachtige arts heeft vroeger samen met archiman driet Dionissios gestudeerd en is zes tien jaar directeur van het theologisch ■jimmi—inMemmmammmm 1' -• Aartsbisschop Basilios bij de kerstboom Na de dienst schallen de Russische kerstliederen over het kerkschip. instituut in Parijs geweest. Maar de reden voor zijn komst naar Haarlem was een andere: de 78-jarige dokter kan nog steeds prachtig zingen en om dat de dirigent ziek was kwam hij de zang leiden. Zijn stuwende bas maakte het beluisteren van de Russische litur gische gezangen tot een feest. Na de dienst verzamelden ouderen en kinderen zich in het „vooronder" van het kerkschip om de kerstboom en zon gen er Nederlandse en Russische kerst liederen. En toen ging iedereen aan ta fel, nuttigde de van de communie over gebleven „prosforas" ongedesemd brood en genoot er van koffie en gebak. De aartsbisschop voelde zich on middellijk thuis in deze kerkelijke fa milie. Hij is twintig jaar monnik op de heilige berg Athos geweest, was daar na negen jaar in Oxford en kwam toen naar Brussel, nu zes jaar geleden. Ze ven gemeenten heeft hij onder zijn hoede, waarvan vijf in Nederland. „U weet het, wij zijn tegen het maken van proselieten," zegt hij. „Daarom hebben we maar weinig jon ge mensen. De kinderen van de Rus sen, die deel uitmaken van onze ge meenten, slaan vaak een andere weg in. Zij leren de Russische taal niet meer, en wat zullen zij dan in onze kerken zoeken?" De aartsbisschop spreekt met dankbaarheid over de „broederlijke" verhouding tot andere kerken. „Het is belangrijk dat wij op het gebied van geloof en kerkorde sa menwerken met de andere kerken in de wereldraad," zegt hij, en hij spreekt met veel waardering over het werk, dat dr. Lukas Vischer in Genève op dit gebied verzet. Het bezoek van aartsbisschop Basil was een hoogtepunt voor de Haarlem se Russisch-orthodoxen. Het was ook een hoogtepunt voor de Haarlemse kerstvieringen in het algemeen. tHA#WWVI#VWWWWWIA#VW\#WWWWVWW»#*AAA/VW\A#\/WWWWVWWV%A/V\/\/\A/W\/\A#\A/\/\AA/WW\/W\AA/W%A/WW^/WI*#WWH In deze periode, waarin vooral de schooljeugd veel vrije dagen heeft, worden door jongeren èn ouderen weer allerlei tentoonstellingen bezocht, spe ciale of permanente. Het is misschien dienstig te wijzen op een expositie, die permanent het gehele jaar dus aanwezig is in het Bijbels Museum van Oudheden te Amsterdam. Het is als bij een „beeldroman": allerlei geschiedenissen, zeden en ge woonten worden in dit museum van bijbelse archeologie „aanschouwelijk uitgebeeld", zoals door het unieke, grote model van de Tabernakel, de Tempel van Herodes, de oude stad Jeruzalem, alsook door diverse vond sten van opgravingen, met name uit het oude Egypte en Palestina, die een beeld geven van de godsdienst en de cultuur uit de bijbelse tijden. Het adres van het museum is: He- monylaan tegenover no. 19, Amster- dam-Z. Correspondentie-adres: Stad houderskade 137, Amsterdam-8, telef. (020) 72 64 10. Dagelijks geopend, behalve op don derdag en zon- en feestdagen, van 10- 12 en van 14-17 uur. „Reveille", het veertiendaags tijd schrift ten behoeve van de Nederland se militairen, uitgave van het bureau Protestantse Geestelijke Verzorging KL, vermeldt dit „Luchtmachtgezang" dat in de Amerikaanse luchtmacht wordt gezongen. Behoed o Koning van de lucht, uw kinderen op hun hoge vlucht; als zij door onheilswolken gaan, wees hun een zon: verlicht hun baan. Gij, die in grote tederheid, de wiekslag van de vogel leidt, blijf hun als goede gids nabij, houdt hen van vrees en weif'ling vrij. Laat hen, door uwe Geest verlicht, behouden steeds het goede zicht, verleen hun ook een vaste hand, bij 't koersen naar een veilig land. Omvangen door de eenzaamheid van 't firmament, onmeet'lijk wijd, bescherm, in Uwe genade groot, hun leven tegen alle nood. Amen. (AP) Van de mannen in West- Duitsland beschouwt 31 percent Kerst mis niet langer als een godsdienstig feest. Voor de vrouwen is het cijfer 28 percent. Dit blijkt uit een pas ge houden opinie-onderzoek door het Wic- kert-instituut in Tübingen. Het onderzoek is begonnen nadat een overeenkomstige opiniepeiling in Engeland had aangetoond dat twee-der de van de ondervraagden Kerstmis niet zag als een godsdienstig feest. „Wat wonderlijke gedachten er in de hoofden van protestanten kunnen rond spoken, bleek mij deze week", zo schrijft dr. J. J. Buskes in het blad „In de Waagschaal". „Ik kwam heel even in het tv-beeld. Een gemeentelid belde mij op. Helemaal ontsteld. Ik bleek ook al door de roomse bacil te zijn aagetast. Zij had gezien, dat ik mijn trouwring aan mijn linkerhand droeg. Toen ik haar meedeelde, dat die ring al van 1919 aan mijn linker hand zat, omdat hij aan mijn rechter hand niet past, zei ze verwijtend: „Do minee, draait u er toch niet omheen." En ik maar proberen om kleinen niet te ergeren die ring aan mijn rechterhand te krijgen. Het is niet gelukt." De ongeveer honderd Turkse arbei ders, die op Botlek en Europoort wer ken, zullen hun ramadanfeest kunnen vieren in de Brielse Sint-Jacobskerk. Deze kerk, die tot 1961 bij de Neder landse hervormde gemeente in gebruik was en sedert de restauratie van de Sint-Catharijne kerk leeg is blijven staan, werd door de Nederlandse her vormde kerkvoogdij ter beschikking ge steld als gebaar van gastvrijheid tegen over deze buitenlandse arbeiders. De bijeenkomsten zullen dagelijks gedurende de Mohammedaanse vasten maand, van 28 december tot 27 januari, worden gehouden. De kerk is voor dit speciale doel geheel belegd met tapij ten. Voor het eerst is een r.k. mis opge dragen in het esperanto. Het gebeur de in een kerk in Mexico ter gelegen heid van het vierde Mexicaanse con gres van esperantisten. De twee mannen die voor de verta ling hadden gezorgd, traden als mis dienaar op. De mis werd opgedragen door pater José Concepsion Lopez, die zelf ook esperantist is. De stichting Nes Ammim Nederland gaat meewerken aan een rozenprojekt in Nes Ammim, de christelijke neder zetting in Israel. Voor dit projekt is een bedrag van acht ton nodig. Om dit geld bij elkaar te krijgen geeft de stichting schenkingscertificaten van vijfhonderd gulden uit. De vruchtbare grond van de neder zetting, waar behalve Nederlandse ook Amerikaanse en Zwitserse christenen werken, is uitermate geschikt voor de rozenteelt. Uit een marktonderzoek is gebleken, dat in Europa in de winter maanden goede afzetmarkten voor de rozen gevonden kunnen worden. Men wil nu onder meer rozenkwekers en kassenbouwers aantrekken. Nes Ammim is een gebied van 110 hectare in westelijk Galilea. Het is in 1960 door Europeanen en Amerikanen, die Israel wilden helpen met landbouw en industrie, gekocht. De klimatologi sche omstandigheden maken het land geschikt voor de verbouw van granen, aardappelen, suikerbieten, groenten, zaden, citrusvruchten, bananen en druiven. Het ligt ook in de bedoeling er samen met de veertien joodse en twee arabische nederzettingen in het district Ga'aton industrieën te vesti gen. Voor de internationale en interker kelijke nederzetting Nes Ammim heb ben twee Israëlische architecten in sa menwerking met een groep Zwitserse bouwkundigen een plan uitgewerkt voor een dorpsgemeenschap, die be halve woongelegenheid ook een gezel schapscentrum, werkplaatsen en een huishoudelijke dienst omvat. De stichting Nes Ammim Nederland is gevestigd in Rotterdam, Noordsingel 11, telefoon 41661. Een uitgever die wandteksten in de handel brengt, doet uit de iard der zaak een bepaalde keuze. Hij moet zijn wandteksten nu eenmaal aan de man brengen. Ik ben in nijn leven in honderden huiskamers ge weest waar een wandtekst aan de muur hing. Eén zie ik nog duide lijk voor mij, omdat ik hem vele malen gezien heb: De Heer is mijn herder! Witte letters op zwart flu weel en in de regel wat schaapjes er omheen. Zo in de geest van: Op de grote stille heide dwaalt de herder een zaam rond, wijl zijn wit gewolde kudde trouw bewaakt wordt door zijn hond.' Zo'n wandtekst noem ik een wan- tekst. Zij roept een godsbeeld op, dat weinig of niets te maken heeft met God zoals Hij zich in het bij bels getuigenis aan ons doet kennen. Dat geldt voor de meeste wandtek sten. Geen uitgever denkt erover wandteksten in de handel te bren gen met woorden als: Onze God is een verterend vuur, of: Gij zijt een God, die zich verborgen houdt! Hij zou ze niet kwijtraken! Dit schrijft ds. J. J. Buskes in Tijd of Taak. Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht is de heer R. J. -Mooi uit Amstelveen gepromoveerd tot doctor in de god geleerdheid op een proefschrift geti teld: „Het kerk- en dogmahistorisch element in de werken van Johannes Calvijn". Promotor was prof. dr. G. P. van Itterzon. De heer Mooi toont aan, dat het kerk- en dogmahistorisch argument voor Calvijn nimmer beslissend was. Te allen tijde beriep Calvijn zich in zijn argumentatie op de Heilige Schrift. Dikwijls werd Calvijn tot het geven van citaten uit de geschriften van de grote kerkvaders gebracht, omdat zijn tegenstanders, met wie hij in discus sie stond, hem hiertoe verplichtten. Steeds vond Calvijn zijn mening bij de kerkvaders in de wezenlijke punten van het geloof bevestigd. In het tweede deel geeft de heer Mooi een overzicht van de kerk- en dogmahistorische stof, bij Calvijn ge ordend naar historisch gezichtspunt. Het blijkt dat Calvijn een grote be wondering had voor de kerk der eer ste vijf eeuwen, maar dat naar zijn mening daarna een steeds toenemend verval intrad. Opvallend is dat Calvijn hoofdzake lijk aandacht had voor de westelijke Greetje Kersbergen uit Nieuwerkerk aan de IJssel, zeventien jaar oud, heeft een bijzonder initiatief genomen. Het is begonnen, toen koorleider Arie Pronk Greetje hoorde zingen. Pronk was al geruime tijd op zoek naar een stem, die net iets anders was dan ge woon. Toen hij het meisje uit Nieu werkerk hoorde zingen was hij ver rukt. Hij nodigde haar uit voor een auditie. Na afloop hiervan bood het centraal cultureel adviesbureau te Rot terdam Greetje een contract aan. Greetje, die na de Ulo op het ge meentehuis in haar woonplaats is gaan werken, heeft er diep over nagedacht. „Goed", zei ze, „ik doe mee, maar er is één voorwaarde aan verbonden. Geef me de winst van de eerste tien duizend platen. Wij hebben een nieuwe kerk nodig, want de oude is heel slecht en niet te herstellen." De platenmensen hebben diep nage dacht, maar ze zeiden ja en Arie Pronk wilde pro deo meewerken. Hij bewerk te vier liederen voor dit doel. In Nieu werkerk zelf heeft Greetje een kleine groep enthousiasten betrokken bij de organisatie van de verzending van de platen, die zaterdag in de handel zijn gekomen. Het liep dadelijk storm. Na afloop van een muziekavond in de Oude Kerk werden tweeduizend platen besteld. In verscheidene plaatsen in ons land zijn cpmplete acties op touw gezet, die de verkoop van de plaat moeten stimule ren. De rooms-katholieke kerk in Nieu werkerk heeft zich spontaan achter de actie geplaatst en ook van hervormde zijde doet men met graagte mee aan de actie voor een nieuwe gereformeer de kerk. De directeur-secretaris van de stich ting interkerkelijk protestants zieken huiswezen, mr. L. C. Wesseldijk, heeft in een artikel in het blad „De Protes tant" ten stelligste ontkend, dat er in het protestants ziekenhuiswezen een verschrikkelijke achterstand zou be staan, met name ten opzichte van het katholieke. Hij noemt de ontwikkeling van het protestantse ziekenhuiswezen juist in alle opzichten gunstig. Het „ziekenhuiswezen" omvat behal ve ziekenhuizen ook andere instellingen zoals sanatoria, psychiatrische inrich tingen, verpleegtehuizen en inrichtin gen voor zwakzinnigen. Het aantal ziekenhuisbedden in Ne derland bedraagt ongeveer 55.000. Hier van staan er 26.000 in rooms-katholieke 19.000 in algemene en 10.000 in protes tantse ziekenhuizen. Zowel de rooms- katholieke als de protestantse psychia trische inrichtingen hebben ieder 9.000 van de in totaal 27.000 bedden in de Nederlandse psychiatrische inrichtingen. De erkende inrichtingen voor zwak zinnigen tellen samen 11.000 bedden, waarvan 4400 in protestantse en 4800 in rooms-katholieke instellingen. Van de 10.000 bedden in verpleegtehuizen staan er 3.000 in protestantse. Mr. Wesseldijk voegt hieraan toe, dat de thans bestaande initiatieven voor nieuwe verpleegtehuizen onge veer 17.500 bedden omvatten. Het aan tal bedden in nog te bouwen of al in aanbouw zijnde tehuizen van prote stantse signatuur bedraagt ruim 6500. Hiermee is een investering van 260 miljoen gulden gemoeid. Mr. Wesseldijk komt tot de conclu sie, dat het protestantse aandeel voor wat de ziekenhuisbedden betreft op 18 percent van het totaal ligt, terwijl het in de psychiatrische inrichtingen, de verpleegtehuizen en de zwakzinnigen inrichtingen 30 percent of nog meer bedraagt. In alle sectoren van het protestantse ziekenhuiswezen, zo schrijft hij, is men druk bezig met sanering, uitbreiding en nieuwbouw. Sinds de oorlog is het aantal protestantse ziekenhuisbedden al meer dan verdubbeld. Ook in de sector van de zwakzinnigeninrichting gen staan tal van nieuwe projekten op stapel. Het Amerikaanse Hoge Gerechtshof heeft geweigerd voor eenvoudige ge bedjes, die vrijwillig op de openbare school worden opgezegd, een uitzonde ring te maken op het algemene verbod tot bidden in de openbare school. *WWW\/WV\A/WVWW\^A/V»AiVWW\A»%*WWWM>#W%*WW^W\/\AA*WWW^/WVW\A#VWWWWWWVWVWWWWWWV\#%/W\/W^%/WV^WWW\/V\fV\A/V\/WWW\/\A/W\/V\/W\/WWW\/WVW\A/VWW\/VWWW kerkvaders en onder hen bovenal voor Augustinus Voor de scholastische theologen had hij in het algemeen wei nig waardering en iemand als Ansel- mus noemde hij nauwelijks. Bemar- dus van Clairvaux daarentegen werd door Calvijn verschillende malen ge prezen. De gereformeerde kerken van Neder land hebben de laatste vijf jaar bijna twaalf en een half miljoen gulden be steed aan ontwikkelingshulp, voorna melijk in Azië, maar ook in Afrika en Zuid-Amerika. In 1965 kwam alleen al voor het gereformeerde werelddiako- naat ruim 1.850.000 gulden binnen. Daarnaast gaf de gereformeerde zen ding dit jaar bijna 1.150.000 gulden uit aan sociaal-economisch opbouwwerk, onderwijs, medische zorg en ander werk dat niet tot de direkte zendings- arbeid behoort. In de afgelopen vijf jaar kwam van de 12,5 miljoen gulden ruim zeven mil joen binnen via het werelddiakonaat, dat in 1960 werd opgericht. In dezelfde periode besteedde de gereformeerd» zending bijna 5,5 miljoen gulden aan opbouwwerk. Voor de zending geldt, dat in de meeste landen het onderwijs en het medische werk de grootste pos ten vormen. Hieraan gaf men 3,5 mil joen gulden uit. In de uitgaven van het werelddiako naat is niet alleen het opbouwwerk op langere termijn begrepen, maar ook de onmiddellijke hulpverlening bij ram pen, hongersnood en oorlog. Dit laat ste geldt thans met name voor India en Pakistan, waar duizenden vluchte lingen om hulp vragen. De inzameling voor hulp aan de door de oorlog getroffen gebieden van deza twee landen, die enige tijd geleden in de gereformeerde kerken van Neder land is gehouden, heeft ruim 650.000 gulden opgebracht. Dit bedrag zal nog wat hoger worden omdat van een aan tal plaatselijke kerken de collecte-op brengsten nog niet binnen zijn. „De laatste tijd is er in Italië een lange reeks schandalen aan het licht gekomen", vertelt de Pravda in een onderschrift bij de tekening. „De politie ontdekte toevallig, dat de „heilige vaders" van een kloos ter zich lange tijd hadden bezigge houden met sigarettensmokkel. Nu lezen de monniken hun gebeden in een cel achter de tralies. De teke ning laat één van die priesters zien, die in een cel zittend, treurend con stateert: ja, tabak is werkelijk schadelijk". De dezer dagen te Hilversum over leden professor dr. B. A. van Kleef was erekanunnik van het Metropoli- taan Kapittel van Utrecht, oud-presi dent en hoogleraar van het seminarie te Amersfoort en oud-pastoor o.a. te Egmond aan Zee. Professor van Kleef was eredoctor van de Universiteit van Bern (Zwitser land) en begiftigd met het herinne- ringskruis van het Rode Kruis. Hij ont ving deze onderscheiding, nadat hij in de hongerwinter van 1944 meer dan tweeduizend voedselzoekenden in het oud-katholiek seminarie huisvestte. Van 1926 tot 1938 was hij pastoor te Egmond aan Zee waar hij ook als wethouder en loco-burgemeester veel sociaal werk in de crisisjaren ver richtte. In die tijd richtte hij ook het oud-katholiek Verbond van vakvereni gingen op, waarvan hij zelf geestelijk adviseur werd. Van 1938 tot 1945 was hij president en van 1938 tot 1949 hoogleraar in de nieuw-testamentische bij belweten- schap aan het seminarie te Amers foort. Professor Van Kleef publiceerde tal van artikelen, vooral van kerkhistori sche aard, in periodieken in binnen- en buitenland. Het standaardwerk: „Ge schiedenis van de Oud-Katholieke kerk van Nederland" is van zijn hand. Hij was de eerste gehuwde priester in de Oud-Katholieke kerk van Neder land. Met professor Van Kleef is zowel een sociaal voelend pastoor, als een ge zien wetenschapsman heengegaan. Dit is de kleine kapel van de tech nische hogeschool in Otaniemi (Fin land). Architecten zijn prof. Heikki en Kaja Siren. Het gebouwtje heeft maar driehonderd zitplaatsen, maar vele duizenden hebben de kapel, in een bergachtig bosgebied gelegen, bezocht. De gebruikte materialen zijn gebakken klei en hout. (Foto „Baksteen").

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 18