John van de Rest (VARA): „Je moet durven experimenteren" tv DE IN DE KOMENDE WEEK 1 „The Luckberries" Gesprekken met jonge regisseurs (I) VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 Erbij 23 vrijdag 2' i dinsi donderdag 1 vrijdag I ra ter dag; J, zonda| 2 maandag (Van onze rtv-medewerkster) „DE MENSEN begrijpen nooit wat regie nu eigenlijk is. Het is een tweëeenheid, bestaande uit spelregie en het maken van fijne plaatjes. Als je een scène maakt moet die zowel functioneel zijn voor de acteur als dui delijk voor de mensen voor wie het stuk bestemd is. Televisie is moeilijk, maar er zijn toch wel andere op lossingen denkbaar dan een decor met drie wanden en vier camera's die braaf registreren wat er binnen die wanden gebeurt. Dat is geen televisie je moet expe rimenteren. Ik doe dat op een filmische manier: ik laat zien dat een kamer vier wanden heeft, ik werk met tegenshots. De kracht van de televisie schuilt in de continuïteit. Die krijg je door veel te monteren en snellere overgangen te maken. Ook bij de scènewisse lingen kun je heel snel snijden." „Ik ben de eerste die zoveel monteert. Ik protesteer heftig tegen mensen die dit nep noemen. Ik wil de kijkers alle kans geven het stuk zo te ervaren zoals de schrijver het bedoeld heeft." JOHN VAN DE REST is vijfentwin tig jaar. Tweeëneenhalf jaar is hij ver bonden bij de afdeling Drama van de VARA. Na zijn gymnasiumtijd heeft hij twee jaar op de toneelschool in Arnhem gezeten. Zijn voorkeur, zo bleek al gauw, ging echter niet zozeer uit naar het actief spelen, maar wel naar het regisseren. In Arnhem was daar geen opleiding voor, reden dat hij dan ook wegging. Nu doceert hij er zelf televisie. Een jaar heeft hij vanwe ge het dagelijks brood bij de kunstre dacties van diverse bladen geschreven. Daarna kwam hij bij de VARA, eerst als producer, naderhand, toen hij zijn kans schoon zag, als regisseur. Zijn eerste activiteiten op dit terrein een eenakter die in één dag vertaald, inge studeerd, gespeeld en meteen uitgezon den werd leverde hem zeer veel pu bliciteit op. Daarna heeft hij een vol jaar Pipo de Clown geregisseerd en dat jaar heeft hem voldoende ervaring ge geven om het grote werk aan te kun nen. „TV maken is aan de lopende band concessies doen. In de eerste plaats is de tijd van voorbereiding voor een be paald stuk altijd te kort. Tweede con cessie: je krijgt zelden de acteurs die je eigenlijk wilt hebben. Juist de dra gende rollen zijn al bij het grote toneel bezet. Derde punt: de repetitietijd met de acteurs is te kort en in de vierde plaats: de studiotijd is veel te krap. Dat kan niemand helpen: zo is de con stellatie nu eenmaal. Het is wel jam mer, als je iets goed wilt doen. Je wordt er wel een beetje droevig van." MENSEN als John van de Rest be wijzen dat het alleszins mogelijk is dat iemand die nog lang niet de drie kruis jes gepasseerd is, volledig autoriteit heeft over acteurs en over studiomen sen. Hoe dat komt, weet John van de Rest zelf nauwelijks onder woorden te brengen. „Je bent, geloof ik, op de een of andere manier in staat een stuk ge loofwaardig te interpreteren, niet alleen voor de mensen thuis, maar ook voor de acteurs." John van de Rest is erg blij met zijn positie bij de VARA. „Ik krijg hier leuk werk. Ik heb een grote vrijheid in de keuze van mijn stukken. Ik ga het liefst de richting uit van het mo derne psychologische drama, maar daarnaast neem ik ook stukken die ty pisch in het VARA-straatje passen. Ze werken hier ook aan je: op kosten van de VARA ben ik nog pas naar Engeland geweest, om daar toneel en t.v. te zien. De A.T.V. (commerciële televisie) heeft gevraagd of ik als gast wil re gisseren. En dat accepteer ik graag." NATUURLIJK heeft John van de Rest wel enige kritiek op de Nederlandse te levisie. „De organisatie is bureaucra tisch, het is één geweldige papieren rompslomp en het kost je afschuwelijk veel energie om zo'n systeem te "door breken. Televisie heeft veel mogelijk heden, maar ze moeten je wel de gele genheid geven er vergaand naar te zoe ken. T.V. is geen film, geen toneel, maar van beide heeft het elementen. Je moet proberen bij te blijven, je moet aan jezelf verder bouwen. Daar om ga ik er volgend jaar allerlei din gen bij doen. Om te beginnen wil ik volgend jaar twee toneelregies doen en daarnaast ga ik een heleboel toneel doen in Loenersloot, met de Mickery Theater Club. Ik ga daar dingen doen die nergens kunnen: het allermodern ste en het ongewone. We gaan er met Hans Keuleman, Henk van Ulsen en Joop Admiraal „De meiden" van Ge net brengen. We gaan een avond toneel brengen van Madame Pusch, verder komt er een musical over de tachtigja rige oorlog. WAAROM al die activiteiten? Ik sta artistiek aan de top en ik heb verder niets of niemand om me aan op te trekken. Door daar in Loenersloot te gaan experimenteren met alle kan sen op flops probeer ik mijn niveau te doorbreken. Het is broodnodig." res. Eerst een van de films die de BBC onder de titel Survival bracht. Dit maal velt Nick Carter witte neus hoorns. De DC 9 is het onderwerp van de tweede documentaire. Na het jour naal en Brandpunt de „Special" van deze week, opnamen van de grote ijs- show die Holiday on Ice vorig jaar in Rotterdam bracht. Topster is onze Sjoukje Dijkstra/Daarna de stoere Bo- nanza-mannen in een aflevering die ge titeld is „Het afgelegen huis". Zij red den er een knappe weduwe van bank rovers. De AVRO gaat direct om acht uur van start met de Danny Kaye-show. Danny krijgt bezoek van de zangeres Pearl Bauly, de comedienne Joyce van Patten en het danseresje Laurie Ichi- no. Ageeth Scherphuis en Hedda van Gennep presenteren vervolgens Maga zine Kijk. Zij zijn aanwezig bij een discussie door leerlingen van het ge meentelijk lyceum in Emmen, waar da houding van de jeugd ten opzichte van Duitsland wordt besproken. Daarna Ben Casey die zich druk maakt over een jonge non die in een ziekenhuis verkeerd wordt behandeld. Het loopt zo hoog dat de rechter er aan te pas komt. Tenslotte het laatste nieuws. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiimiHiniiiiiiiiiiiHiHiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze radio- en tv-medewerkster) In het aanstaande prille voorjaar zullen er voor de camera twee jonga mensen staan, die nog niet zo doorge winterd in het showvak zijn, en voor wie een televisieoptreden nog steeds iets onwennigs is. Dat zijn dan de Luckberries, twea jonge mensen uit Alkmaar. De namen zijn Elisabeth Kluft, oftewel Berrie, en Lucas Dekker die Luck wordt ge noemd. Sinds vier jaren treden zij sa men op. Voordien waren Luck en Berrie afzonderlijk al druk in de weer met de lichte muze. Al vanaf haar dertiende jaar luisterde Berrie met haar gitaar en stem verenigingsavond jes en feestjes op. Luck deed hetzelfde. In juni 1962 wonnen zij bij een talen tenjacht een eerste prijs, die hun een optreden voor Radio Veronica bezorg de. Er kwam nu meer radiowerk: o.a. in Springplank, Min jon en in Jeugd land. In juni 1964 hadden zij hun eer ste televisie-optreden in het program ma: Kom er maar eens voor. Al weer werd een eerste prijs hun deel, nu een afspraak voor een tweede uit zending. De hoeveelheid aangenomen werk nam gestaag toe. Zij waren o.a. de gast in een van de televisieshow» van Rudi Carrell. In juli van dit jaar vertrokken de Luckberries naar Mallor- ca, om er op te treden in La Cubana bij Max Wosski en in de nachtclub Tago Mago. Een geweldige tijd hebben zij het daar gevonden, vooral bijzon der leerzaam. Zij hebben er trouwen» een plaatje aan overgehouden: „Mal- lorca bij Nacht". Of ze erin zullen slagen straks al» Nederlandse vertegenwoordigers voor het Eurovisie-songfestival naar Italië te gaan, is nog een open vraag. Niet alleen het hebben van een goe de stem en voldoende ervaring, maar ook geluk bij het treffen van de juiste muziek en de juiste tekst spreekt hier een woordje mee. Belangrijker dan te winnen is het meedoen aan de Neder landse voorronden: wat extra publie ke belangstelling doet, wie werkelijk iets presteert, nooit kwaad. een heldenrol. Hij redt een jonge boer in die door haar dorpsgenoten voor heks wordt aangezien. Zy-A/y .{-yy .y De VPRO opent met de politieman nen Toody en Muldoon. Daarna een cabaretkroniek van Wim lbo. We krij gen onder meer Herman Tholen, Tan te Leen, Boudewijn de Groot, Leen Jongewaard, Connie van den Bosch en het Joegoslavisch ensemble Stojandvic te zien en te horen. Enny Mols-de Leeuwe draagt haar oude succes Juf frouw Truus van Annie M. G. Schmidt voor. H.M. van Randwijk presenteert ver volgens Openhartig. Daarna een Fran se film „De twee vrienden", naar een verhaal van Guy de Maupassant. Na het tweede journaal nog een uitzen ding van Ikor en Convent van Kerken „Dichterbij". uitde serie die Fred Bredscheyder samenstelde onder de titel Bioscoop successen van weleer. Deze keer San Francisco uit 1936, met in de hoofd rollen Clark Gable, Spencer Tracy, Jack Holt en Jeanette Macdonald. De film heeft de aardbeving in San Fran cisco tot onderwerp. flip "U" 1 BtoWW? i m s.ï l.-Jx..... -. Na Klaas Vaak, de Verrekijker, het gewestelijk journaal, de Lucy show (naar de wintersport) en het jour naal. Achter het nieuws en de quiz „Tel uit je winst" komt dan eindelijk de Vara-hoofdschotel de aandacht vra gen. Het is het televisiespel dat ge baseerd is op een toneelstuk van August Strindberg, „Glaubiger", of Schuldeisers. In de hoofdrollen Annet Nieuwenhuizen, Ton Lensink en Joop Admiraal. Teun Lammertse regisseert het stuk. Socutera laat daarna iets over het werk van het koningin Juliana- fonds zien. Klaas Vaak en de Franse les openen het avondprogramma dat de AVRO vervolgt met ZOO ZOO, het dierentuin programma van de gebroeders Jan en Antoon van Hooff. Zij richten hun aan dacht op het dresseren van wilde die ren. Na het journaal gaat de Saint weer een avontuur beleven. „De mis daad van de eeuw" heet deze afleve ring waarin Simon het vuur weer nauw aan de schenen wordt gelegd. Eliza beth Mooy is tenslotte de gastvrouw in Odeon in Zwolle bij een aflevering van Danstest '66. Het orkest van Willv Schobben zorgt voor de muziek waar op paren uit Drente en Overijssel kun nen dansen. Na het nieuws „Onze man in De KRO laat de correspondent in Keulen aan het woord. Direct daarna een film De NCRV begint met Attentie voor sport. Vervolgens weer een aflevering van „Het is zó bij de luchtmacht". Will Stockdale maakt er weer een pot je van. Van de Franse televisie kocht de NCRV een reeks programma's over de vooruitgang van de techniek in deze tijd. Kitty Knappert brengt daarna weer „Ik hou van Hollands", het ver- zoekprogramma'tje van Hollandse liedjes. Gasten in dit programma zijn de tenor Willy Caron en Jenny Ve- ninga. Ds. O. Jager verzorgt de dag sluiting voor het laatste nieuws. V, De KRO begint het programma op het eerste net met twee documentai- Na een directe uitzending uit Wenen begint de NTS nieuwjaarsdag om kwart over twaalf. Willy Boskovsky dirigeert de Wiener Philharmoniker met werken van onder meer Johann en Josef Strauss. Er is ook een optre den van het ballet van de Weense Volksopera. Nadat Sport in Beeld een jaaroverzicht heeft laten zien is er een reportage van het skispringen van de grote schans in Garmisch Parten- kirchen. Het AVRO-kinderprogramma begint om vier uur met een tekenfilm van The Beatles. Daarna Fototriptiek en een herhaling van de tienershow Moef Ga Ga met o.m. the Fortunes, Dave Berry en Shirley. Het avondpro gramma gaat van start met de Thun- derbirds. Na het journaal het tweede deel van de IJssterrenparade (met Pe tra Burka en Regine Heitzer). Daarna de Danny Kaye-show en tenslotte Jos Cleber met het Cosmopolitainorkest. De medewerkers zijn Wilma Dries- sen, Marie-Cécile Moerdijk, André van den Heuvel, Ari Jongman, Jan Zijdel en Cor Pools. Voor de tweede maal het programma Letters en Noten van de KRO. De jury bestaande uit Henriëtte Davids, Jan-Willem Hofstra en Alexander Pola beoordeelt werk van amateurschrij- vers, uitgevoerd door beroepsartiesten. Speciaal voor nieuwjaarsdag geschre ven werd de cantate no 4 van J. S. Bach. Deze cantate wordt uitgevoerd door koor en solisten in de Wallfahrts- kerk te Birnau. Tot besluit van de avond de tiende aflevering van Hong Kong. Om 7 uur een bijbelvertaling voor de kinderen in Woord voor Woord. Daar na de NTS met de Jetsons. „De Mammies" is een half uur durend programma over de Senegalese en Ni- geriaanse marktvrouwen. Na het nieuws en Sport in Beeld 2 komt de VARA met de Rob de Nijs-show waar aan behalve de „Clungels" Kitty Courbois, Piet Bambergen en Jeanine Knapper meewerken. Het televisiespel van zondagavond heet „Reisgenoot". Het stuk van T. R. Stockting is ver taald door Alfred Pleiter. Hans Tie- meyer, Marja Habraken, Eli Blom en Gerard de Groot spelen de hoofdrollen in deze dramatische thriller. Daarna een documentaire over de Ku Klux Klan Na Sport in Beeld 1 en Engelse les voor beginners de eerste aflevering van de nieuwe Engelse jeugdserie „The Barnstormers". Na het nieuws De Zweedse gouvernante met Inger Stevens en William Windom. Daarna een televisiespel „De glorieuze veld slag", van de Engelse commerciële tele visie. Voor de derde aflevering van Sport in Beeld en het laatste nieuws nog het amusementsprogramma Ann. f 'V- V HOI ÏvSS-jWjfc t 3» 2* n dl st <y m *11 «I I* %M Na Klaas Vaak en Kenmerk gaat Flipper weer duiken. Hij steekt de schipper van een oud Grieks schip dat in moeilijkheden komt, de helpende vin toe. Op het journaal en „politieke zendtijd", ditmaal de CHU, volgt de hoofdfilm „Jody en het hertejong," de verfilming van het succesboek van Marjorie Kinnan Rawlings. Het is het verhaal van het jongetje Jody dat vriendschap sluit met een jong hertje. In de hoofdrollen Gregory Peck en Jane Wyman. CT rr T.TB V- YYS.VSSj%-.-\Zj&k> w i.v jC s 'A Het AVRO-programma op het tweede net begint met een documentaire van Hans Citroen over De Doelen, het cul turele centrum dat op het ogenblik ge bouwd wordt in Rotterdam. Voor de tieners hierna Shindig, het Amerikaan se programma met medewerking van Sandie Shaw, the Zombies en Bobby Sherman. Adelheid van der Most be handelt het onderwerp Studietoelagen en mogelijkheden. Daarna de opera „Susanna verbergt iets", van Erman- no Wolf-Ferrari. Wilma Driessen, Henk Smit en Paolo Gorin vertolken dit satirische zangstuk, onder leiding van Frans Boerlage. Klaas Vaak, het Weekjournaal voor gehoorgestoorden en de nieuwe Engel se lessen van Walter en Connie vor men samen het vooravondprogramma. Na het journaal gaat de NCRV verder met Huwelijksvoorwaarden, de serie die Martie Verdenius uit het Engels vertaalde en voor Nederland aanpaste. Ditmaal gaat het om een vergeten ver loving. Mieke Bos en Maxim Hamel vertolken de hoofdrollen. Nico van Vliet en Didier van Koekenberg laten de derde uitzending van de serie van zes documentaires over de apartheid in Zuid-Afrika zien. Voor Attentie speelt inspecteur Wanninger nog eens Sjoukje Dijkstra als ster in Holiday on Ice (vrijdag-1) The Righteous Brothers op een echte Amerikaanse beatpartij maandag-2

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 23