VROUW JEAN SHRIMPTON Brodeur" Robert Andrew Fuchs rijgt kralenbijous voor de couture Alle meisjes willen lijken op s werelds best betaalde blikvangster VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 Erbij 24 r i- ff i-M' yisiii OP EEN TAFEL: talrijke glazen potjes met gekleurde kralen, ste nen en parels. Aan de muur: col liers, armbanden en oorbellen. Ver spreid op kastjes: ringen, oorbellen en broches. Het is duidelijk dat degene die in deze kamer thuis hoort zich voor mode-bijous inte resseert. Niet alleen er belangstel ling voor heeft, maar ze ook zelf ontwerpt. Robert Andrew Fuchs, die in deze kamer aan de Haag se Hackfortstraat woont, ver dient er zijn boterham mee. Henny Schoute Ontspanning op boerderij ZE HEEFT EEN GEZICHT dat iemand bijblijft. Men ziet haar niet alleen op de voorplaten van Stern. Elle, Vogue, Marie-Claire en Ladies Home-Journal. Men komt haar met name in Frankrijk mo menteel overal tegen: op straat, in de Metro, bij de kappers, in de etala ges, in de wachtkamer van de tandarts. Miljoenen meisjes en vrouwen over de hele wereld doen hun best te lijken op een meisje, dat een half jaar geleden nauwelijks bekend was. Haar naam is Jean Shrimpton. In vakkringen noemt men haar „The Shrimp", de Garnaal, hoewel ze daar wel het allerminst op lijkt. '„JU Jean Shrimpton bij het schilderij „Rolling Stones" van Paul de Lussenet. Zij opende zijn tentoonstelling, die in september in Galerie Krikhaar in Amsterdam is gehouden. WELHAAST elk jaar verschijnt op de voorpagina's van de grote geïllus treerde bladen een nieuw gelaat. Soms kan zo'n „gezicht" het verschil lende seizoenen uithouden, zoals Suzy Parker en Sophie Dearly, maar veelal verdwijnen de cover-girls even geruisloos als zij zijn gekomen. In enkele gevallen zijn zij blijvend. Dan wordt alles van hen nagebootst: het kapsel, de make up, de nagels, de kleding. De meeste covergirls komen nooit verder dan één seizoen en een tijdelijke mode, maar soms ontsnapt een van hen daaraan. De „shrimp" is er een van en men vraagt zich overal af waarom dat zo is. Haar succes is onbetwistbaar. Dertig grote geïllus treerde bladen hebben haar op de voorpagina gebracht en het weekblad „Elle" heeft haar niet alleen drie keer achtereen op de voorpagina gehad, maar zelfs een extra nummer aan haar gewijd onder de titel „Het mooiste meisje van de wereld". Jean Shrimpton wordt van Schiphol gehaald door mode-fotograaf Hans Dukkers, die foto's van haar gaat maken in opdracht van een Rotterdams mode-magazijn. JEAN SHRIMPTON heeft blauwe ogen, zijden haar, een rond mondje en lange benen. Het is haar gelaats uitdrukking die de doorslag geeft bij haar foto's. „Ik denk aan niets bijzon ders bij het poseren", zegt Jean, „het gaat vanzelf.Maar dat „vanzelf" is nu wat de atelierfotografen graag willen. Jean verandert van stemming en gelaatsuitdrukking naar gelang wat zij draagt. Deskundigen op dit gebied noemen haar een „bewegend won der". Dat wonder is geld waard: twintig pond sterling per uur en daar mee is Jean Shrimpton het best be taalde fotomodel ter wereld. Waarom is de Shrimp zoveel geld waard? Zij is niet alleen „de mooiste klerenhanger" zoals dat in vaktaal heet De lezeressen kijken bij andere foto modellen naar de japon of mantel die „zij" draagt en zien het meisje niet. Met Jean Shrimpton is het wat an ders. De lezeressen kunnen zich in haar kleding, in haar persoon verbeel den en denken dat zij Jean zijn. Dat is de magische invloed van Jean de Shrimp. Er zijn voorbeelden te over. Onder de talrijke bromfiet senhelmen die in Londen te koop zijn is er maar één een werkelijk succes; die waarmee men Jean op de foto's heeft gezien. Een van de resultaten is, dat men in toenemende mate „shrimps" gaat zien, want alle meis jes willen op haar lijken. Voor haar generatie is Jean hetzelfde geworden wat Brigitte Bardot zes jaar geleden was; een navolgbaar voorbeeld. In Washing ton organiseerde de cosmetische fir ma Yardley, die Jean als model ge bruikt, een wedstrijd voor het meisje dat het meest op Jean leek. De keuze was moeilijk; er kwamen meer dan honderdzestig meisjes, die allemaal op haar leken. De prijswinnares ver klaarde dat het haar liefste wens was op Jean te lijken. Jean heeft iets van Bardot, maar ze bezit ook de gratie van Audrey Hepburn. Wat zij echter in de eerste plaats is, dat is de werkelijkheid ge- ^^/^\/VVV\/VVV%/^\/VV\/%A#WV%AA/\/\/VVW\/VV\#WVWVVVWWVV\/\/W\/WVWWV\/M^#WV\/W\/V%A^W\AAA^/\/W\/\A/\A/\AA/VA/\A/V»/\/WWW\A/W\A#\AAAAA^AA/WWV\/V\A^WWV»^/\A#\/WVV\A/V\#%/VWVW\A#\AA^A/V\^/W>AA#VW\/V\/VV\AAAA»\#V\/V\A^»/\A/WV\/W%A/V\/\/\/ worden ideale verbeelding van hon derdduizenden meisjes, die er zó uit zouden willen zien en niet anders. Jean zelf is zich zeer bewust van haar tekortkomingen. Haar hals, armen en benen zijn te lang naar haar me ning en ze vindt dat ze te grote voe ten heeft. Nu is ze weliswaar lang, maar solide gebouwd. Ze is beslist geen teer poppetje. Haar grote aantrek kingskracht is haar frisheid, de frisheid van het Engelse platteland, waar haar vader een boerderij heeft. Ze doét niets om slank te blijven; alleen aardappelen kan ze niet eten en ze is dol op fish-and-chips. Ze verdient veel geld, kan alle boe ken kopen die ze maar hebben wil en voelt zich vrij om te doen en te laten wat zij wil. Haar garderobe is be scheiden. Van zichzelf bezit zij alleen vijf japonnen plus een aantal rokken, truien en blouses. De andere kleren waarmee zij op de foto's schittert, zijn niet haar eigendom. Haar voorkeur gaat uit naar jersey ensembles en cash- mir twinsets, die weinig wegen en makkelijk in het dragen zijn. Jean's leven is al even simpel als haar gar derobe: vrienden en vriendinnen, gram mofoonplaten, parties en weekends bij vader en moeder thuis. Dat maakt sa men met haar werk haar hele le ven uit en voorlopig verlangt zij niet meer. Ze staat op de voorpagina's van bekende tijdschriften. Cosme- tica-firma's adverteren met de Shrimpton-look. ARTISTIEKE VINGERS, exotische ideeën, fantasie, inspiratie en mate riaal zijn zijn benodigdheden. „Ik te ken nooit iets uit. Ik doe alles uit m'n hoofd. Het gaat op gevoel" zegt Robert (21) kleinzoon van de Duitse baron Von Fuchs. Hij woonde zelf een paar jaar in dat land en heeft er de meeste contacten. Vooral Düsseldorf waar zijn bijous gretig aftrek vinden. In ohs land verkoopt hij ondermeer aan couturier Dick Holthaus. Verder spant hij zich in voor boutiques in Amerika, Engeland en Zweden. ROBERT ANDREW zag vroeg de ar tistieke kant van het leven. Hij oriën teerde zich in de mode op de Kunst- akademie, veranderde deze richting in binnenhuisarchitectuur en later in teke nen en schilderen „om de anatomie van de mens te leren". Hij maakte de akademie niet af. Er stond een cursus voor dames- en herencoupeur op zijn programma. Zijn pro deo klan tenkring: vrienden en vriendinnen. EEN VAN ZIJN vriendinnetjes was aanleiding voor zijn keuze om „bro deur" te worden. Zij had een collier ge maakt. Robert Andrew bekeek dat kri tisch en vond: „Zo'n collier kan ik veel mooier maken". Dat is een jaar of twee geleden. In die twee jaar wist hij door te dringen tot couturezaken en boutiques en kreeg hij privé-klanten. „Vooral sieraden maken voor artiesten vind ik erg fijn. Alleen al om die types uit te kiezen. Shirley draagt colliers van mij. En Imca Marina, Jetta van Leeuwen, Georgette Hagendoorn en Ageeth Scherphuis". ZIJN ONTWERPEN komen voort uit zijn fantasie. Maar één ding is zeker: De steen moet in zijn waarde worden gelaten. Daaraan verandert Robert An drew niets. „Ik beknibbel ook niet op de prijzen van het materiaal". Mooie, dure stenen worden samen gecompo neerd tot een stralend geheel. Colliers, broches, armbanden, ringen, gebor duurde ceintuurs en garneringen op kleding. Schitterende stenen, glanzende parels, transparant glas, als verleide lijke blikvanger op „de mooie jurk" van de vrouw. Robert Andrew Fuchs tussen de potjes en doosjes met kleurige stenen en kralen. Bij toeval in het „vak" beland, maakt hij thans sieraden voor een exclu sieve klantenkring in binnen- en buitenland. Jean wilde aanvankelijk secretaresse worden. Ze heeft allerlei cursussen ge volgd, maar geeft eerlijk toe, dat ze er het talent niet voor had. „Ik deug eigenlijk nergens voor" zegt ze, „ik weet nooit wat ik met mijn handen moet doen. Toen zei iemand mij, dat ik het beste fotomodel kon worden. Ik heb een mannequincursus gevolgd, ben aangenomen en heb succes gehad". Wat zij „succes" noemt, is haar ont moeting met de jonge Engelse foto graaf David Bailey, die tegelijkertijd haar Pygmalion en „haar eerste liefd» was. Hij leerde mij veeleisend te zijn, hoe te lopen, staan en kijken. Wij hebben een jaar lang samen hard ge werkt en veel gereisd. Een jaar lang heb ben wij ook willen trouwen, maar we hadden nooit tijd en toen het jaar voor bij was, kwamen we beiden tot de ontdekking dat de liefde voorbij was." Of er mannen zijn in Jean's leven? Zeker wel, ze wordt vaak gezien met de jonge akteur Terence Stamp, maar de laatste tijd schijnt dat ook al min der te worden. Eigenlijk houdt Jean niet van uitgaan. De mensen herken nen haar en kijken naar haar. Maar dat is de prijs die een beroemd foto model nu eenmaal moet betalen. Daarom gaat ze niet graag uit. Van dansen houdt zij niet; ze kan zelfs niet dansen. Het liefst nog gaat ze uit met haar jongere zusje, verloofd met een van de Rolling Stones en die trekt dan veel meer de aandacht dan Jean. Ondanks de enorme afmetingen van haar succes is het een bescheiden suc ces; voor duizenden bereikbaar als zij het geluk van een Jean hebben. De Rolls-Royce, de bontmantels en de be wogen levenswandel van een Liz Tay lor zijn niets voor Jean. Haar auto is een simpele Morris Minor en ze woont in een flat in Kensington, die ze met een vriendin deelt: twee slaapkamers, een gemeenschappelijke zitkamer, keu kentje en badkamer. Haar voornaam ste ontspanning zijn de weekenden op de boerderij bij haar ouders. Ze drijft zo de spot met haar kanseri, dat er nog nooit een filmproducent is geweest, die haar zelfs maar gevraagd heeft. „Als er een slechte foto van mij wordt gemaakt, dan hindert dat niet, maar over een slechte film praat iedereen. Waarom zou ik mijn vrijheid opgeven voor iets, waar ik geen prijs op stel?" Filmen kost een enorme inspanning en de beloning staat niet in verhouding tot de moeite. Zeker niet voor een be ginneling zoals ik ben!" Dat is haar grote kracht. Ze ként zichzelf. Ze weet. dat ze nog hoog stens twee jaar aan de top kan blijven en dat het publiek vroeg of laat ge noeg krijgt van haar gezicht. Ze wil dan een modehuis beginnen en de Shrimpton-modellen beroemd maken, met daarnaast Shrimpton-parfums en Shrimpton-cosmetica. Maar ook dat is slechts een middel tot een doel. Jean wil terug naar het platteland, een huis met rozen en honden hebben en mis schien te zijner tijd een man en kin deren.

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 24