Defensie-minister McNamara efficiënte superorganisator In Vietnamese oorlog faalde echter zijn computermethode Een goed uiteinde... en een goed begin Jaar 1965 te koud, te nat en met veel te weinig zon kir J V Het Centouri club 33 programma is uit AÊphenaar 0 Woningen voor Amsterdam Incident bij grens tussen Thailand en Cambodja Huldeblijk voor 80- jarige Peter Alma Electronische orgels VRIJDAG 31 DECEMBER 1965 M iljardenhedrijf Onjuiste voorspellingen Stakingsrel in India „DE UILENBOOM" HOOFDSTRAAT 174 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8623 Droomauto-maker Rekening In de HOBAHO-HALLEN te LISSE van 3 t/m 7 januari (+2) (+3) Kerkelijk nieuws KRUISWEG 47-49 HAARLEM EMINENT - HAMMOND PHILICORDA - WURLITZER LOWREY Amsterdamse historische musea trekken publiek (Van onze correspondent) WASHINGTON Hoge bergtoppen beklimmen is de favoriete sport van Robert Strange McNamara, de 49-jarige minister van Defensie van de Verenigde Staten. En dat zal niemand verwonderen die deze man in het Pentagon, het grootste kantoorgebouw ter wereld, aan het werk ziet. De eigenschappen voor het bergklimmen: behendigheid, doorzettingsvermo gen, terreinkennis en ambitie, lijken namelijk kwaliteiten die McNamara bewondert en zelf ook in grote mate bezit. Iedereen, die met de minister die zich eind 1960 door president Kennedy liet weglokken uit Detroit, waar hij directeur van het Ford-concern was in contact komt, raakt onder de indruk van McNamara's handigheid in het oplossen van allerlei ingewikkelde technische en organisatorische problemen, staat verbaasd over zijn volhardendheid en wordt vaak overdonderd door de enorme fei tenkennis van de man, die een wandelende computor wordt genoemd en van wie bekend is dat hij een bijna fanatieke belangstelling heeft voor „harde feiten". MCNAMARA leidt als eerste zijn ministerie volstrekt op basis van sta tistieken en feitenmateriaal, die via computers tot overzichtelijke propor ties worden gebracht en als basis die nen voor een ministeriële (of presi dentiële) beslissing. McNamara heeft daarbij een fenomenaal talent gede monstreerd voor het snel doorzien van organisatorische problemen. Hij Is een onovertroffen samenvatter van ingewikkelde betogen en hij lijdt totaal niet aan slaafsheid ten aanzien van ingeburgerde clichés. KORTOM: McNamara lijkt de ideale leider van Amerik's immense defensie apparaat, dat met zijn jaarlijkse beste dingen van tussen de vijftig en zestig miljard dollar het grootste bedrijf ter wereld genoemd zou kunnen worden. President Johnson lijkt dit ook te vinden. Uit alles blijkt dat hij McNamara diep bewondert, dat hij zeer onder de indruk is van diens „computergeest" en meer luistert naar adviezen uit de hoek van het Pentagon, dan naar welke andere minister ook. Zelfs schijnt president Johnson McNa mara graag te raadplegen en in te scha kelen in binnenlandse aangelegenheden, zoals bleek tijdens de worsteling van de president met de alumuniumindustrie, die de prijzen wilde verhogen. De industriëlen zijn toen onder druk gezet door McNa mara, die zijn aluminiumvoorraden op de markt slingerde, waardoor Johnson kans zag de prijzenslag te winnen. De minister van defensie lijkt met zijn glad achterovergekamde, vooraan dunner wordende haren, randloze bril en onopval lende gelaatstrekken een typisch-Ameri- kaanse zakenman. Maar dat is bedrieg lijk. Want eerder is McNamara juist al tijd een buitenbeentje geweest in de za kenwereld. Hij was dat ten eerste door de wetenschappelijke belangstelling, die bleek tijdens zijn studietijd en professoraat aan de Havard-handelsschool, evenals uit het feit dat hij gedurende zijn loopbaan bij Ford weigerde te wonen in de wijk van de Ford-miljonairs, maar de universitaire omgeving van Ann Arbor prefereerde. Ten tweede is McNamara verre van een doorsnee zakenman door zijn politieke overtuigingen. Hoewel van huis uit repu blikein, was hi] in de dertiger jaren een aanhanger van Roosevelt en steunde hij in 1960 Kennedy, terwijl hij bovendien een uitgesproken voorstander van rasseninte gratie is standpunten, die in zakenkrin- gen voor uiterst links doorgingen. McNamara's grote belezenheid en be langstelling voor litteratuur, tenslotte, maken hem niet alleen tot een uitzonde ring in de zakenwereld, maar ook in re geringskringen. ONDANKS ZIJN bijzondere kwaliteiten ls de bewindsman echter allerminst een onomstreden figuur. En men kan ook on mogelijk zeggen dat zijn efficiëntie, spaarzaamheid en organisatietalent hem tot een succesvolle minister van Defensie hebben gemaakt. De oorlog in Vietnam, die al onder Kennedy grotendeels aan de militairen werd overgelaten, wordt nu nog steeds primair door McNamara en het Pentagon gevoerd, met slechts spora disch zwakke bijdragen van de minister van Buitenlandse Zaken, Rusk. En die oorlog is beslist geen succes. Hier hebben computermethoden weinig resultaat gehad En vaak zelfs geleid tot volledig onjuiste voorspellingen. Zo voor spelde McNamara bijvoorbeeld in 1963 dat de militaire taak eind 1965 grotendeels volbracht zou zijn in Vietnam. Toen ston den er 16.000 (tegen thans 200.000 Ameri kanen) in de Indochinese staat. Voorts adviseerde McNamara zich baserend op ae zogenaamde „harde fel ten" president Johnson bombardemen- militaire denken speelt bij de formulering van de Amerikaanse politiek. Evenals over de onoverzienbare economische en politieke macht, die het multimiljarden dollar zware militaire apparaat binnens land Uitoefent. Het gaat echter te ver te spreken over een militaire junta, die de Verenig de Staten regeert, zoals sommige Cas sandra's doen, daarbij verwijzend naar de afscheidsrede van president Eisenhower, waarin deze waarschuwde voor een al te grote machtspositie van de militairen in de maatschappij. Eerder moet worden er kend dat de minister zich niet door gene raals laat commanderen en zelf de teugels van het Pentagon stevig in handen heeft. Robert Strange McNamara, de prote stantse kleinzoon van een Ierse immi grant, is een persoon van allure, daar aan bestaat geen twijfel. Of bij het uit eindelijk opmaken van de historische re kening over zijn optreden als minister de pluspunten zullen overwegen, zal groten deels afhangen van de afloop der Vietna mese oorlog, waarin tot nu toe, daarover zijn zeer velen het eens, McNamara's aanpak niet veel meer dan teleurstellin gen heeft opgeleverd. Advertentie NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND BOMBAY (AP) Acht arbeiders wer den gedood toen de Indonesischü politie het vuur opende op oproerige stakers bij de Indische kerncentrale die op het ogen blik bij Tarabur, 90 kilometer ten noorden van Bombay, wordt gebouwd. De politie werd door de stakers met ste nen bekogeld. Vijftig politiemannen zijn door de stenen gewond. Advertentie Hotel Restaurant Taveerne vanouds Een van onze specialiteiten FONDUE BOURGUIGNONNE een gezellig pruttelende maaltijd in Oud-Hollandse omgeving. Wij wensen u een VOORSPOEDIG NIEUWJAAR De man, die door zijn critici wel „de wandelende computor" wordt ge noemd, Amerika's minister van De fensie McNamara, heeft dit jaar een grote rol in de wereldpolitiek ge speeld. Hij is in de Vietnamese oor log de voornaamste leider van de V.S., een man in wie president Johnson een groot vertrouwen blijkt te stellen. ten op Noord-Vietnam te beginnen en daarmee de communisten naar de groene tafel te stuwen, alsook om infiltratie van Zuid-Vietnam door noordvietnamese troe pen te blokkeren. Thans, na bijna een jaar bombarderen, ziet iedereen in dat de doeleinden niet bereikt zijn. In tegendeel: de communisten lijken halsstarriger dan een jaar geleden en in filtraties hebben op veel grotere schaal plaats dan vóór de bombardementen. Bo vendien hebben de luchtaanvallen op Noord-Vietnam repercussies over de hele wereld gehad en Amerika's positie aan zienlijk minder populair gemaakt. DEZE MISLUKKING wordt door velen uitgelegd als een falen van McNamara's statistische computermethoden, waarmee men wellicht allerlei technische en orga nisatorische problemen feilloos baas kan worden. Maar die tot hopeloze debacles kunnen leiden, als mensen en menselij ke reacties erbij betrokken zijn. De kwestie-Vietnam, die typerend wel „McNamara's oorlog" wordt genoemd, wekt overigens herinneringen aan de be levenis van Ford in de vijftiger jaren, toen McNamara daar een van de leiden de figuren was en toen een nieuw auto model, geheel volgens sociologische, psy chologische en technische statistische ge gevens als de droomauto-in-de-midden- klasse gebouwd,bijna geen kopers vond. McNamara's koele intelligentie, zijn neiging altijd op statistische gegevens te bouwen en zijn typisch Amerikaans, maar in wezen bijna mystieke vertrouwen in het „harde feit", vormen zowel zijn kwa liteiten als zijn beperkingen. Omdat hij minister van Defensie is, beschikt hij over de gevaarlijkste en grootste militai re macht aller tijden en jagen die be perkingen wellicht meer mensen angst aan dan anders het -geval zou zijn ge weest. Er is inderdaad iets huiveringswekkends aan het beeld van de efficiënte superor ganisator, die met wetenschappelijke statistische precisie, zonder veel rekening te houden met menselijke ofpolitieke over wegingen, zijn militair monsterapparaat bedient. Soms lopen de rillingen de jour' nalisten over de rug, als zij op perscon ferenties van McNamara die befaamde harde feiten krijgen voorgeschoteld en de minister —vaak met een stok in de hand, voor een grote kaart met een zeker welbehagen zien praten over de presta ties en plannen van zijn oorlogsmachine, ER IS ZEKER reden verontrust te zijn over de enorme rol, die McNamara's (Van onze weerkundige medewerker) Er zjjn jaren waar men meteorologisch geen herinneringen aan overhoudt door dat zij zonder schokkende gebeurtenissen op het gebied van warmte, kou, regen storm enz. verlopen. Tot die groep be hoort het jaar 1965 zeker niet. Een wintertje dat heel weinig voorstel de w.erd gevolgd door een winterse eer ste week van maart met op 3 maart in De Bilt nog 10 en te Haamstede (Schou wen) nog 12 graden vorst. April zorgde voor uitzonderlijk slecht paasweer. Op za terdag 17 april met de hele dag stro mende regen volgden paasbuien met ha gel. Dat het in De Bilt het natste jaar werd sinds het begin van de regenwaarnemin gen in 1849, welke „eer" tot dusver het jaar 1852 te beurt viel, is toe te schrij ven aan de zeer natte periode van april tot augustus en vooral aan de zeer natte december die het record van een eeuw heeft geslagen! Het was een slechte zomer met in De Bilt slechts vier zomerse dagen, tegen normaal negentien. Als zomerse dagen gelden die, waarop de temperatuur bo ven 25 graden Celsius komt. De vijfde augustus was de warmste dag van het hele jaar. Dagen met grote hoeveelheden regen waren niet zeldzaam. De ruim 70 Advertentie Vraag het aan bij: Centouri vliegreizen n.v. Kruisstraat 15, Haarlem Kantoren te Amsterdam: Vijzelstraat 87 - Spuistraat 257 A Apeldoorn: Stationsstraat 143 Rotterdam: Groothandelsgebouw Hal A Agenten over geheel Nederland alsmede alle Cebuto kantoren. mm. regen, die zondag 25 juli boven de Noord-Veluwe en Oostelijk Flevoland viel, zette aan het Veluwemeer vele kampeer terreinen blank. Zonnige herfst Pas in augustus werd het weer wat sta bieler. September verliep gunstig en okto ber was een mooie herfstmaand met veel uren zon. Het was de mooiste maand van het hele jaar. Maar daarna kwam de koudste november sinds 1921 en op 15 en 16 november werd er al geschaatst en vroor het in het noorden 13 graden, een temperatuur die zo vroeg in de herfst in ons land nog niet was voorgekomen. De cember is lang niet zo koud geweest, maar sinds honderd jaar niet zó nat. Het jaar 1965 is dus wat het weer be treft een bar slecht jaar geworden. Slecht voor de landbouw maar ook voor vele horecabedrijven en vakantiegangers. Van de 100 zomerstranddagen waren er 70 met zeer matig tot slecht strandweer. Een jaar waarvan 238 van de 365 dagen kouder dan normaal bleven en ook een jaar dat gemiddeld over het hele land in 120 jaar alleen in 1903 iets natter was. Een jaar waarin de lente en de zomer samen al een tekort van 132 uren zonne schijn te zien gaven. Tot slot het slechte weer van 1965 in cijfers, verdeeld over de maanden van winter, lente, zomer en herfst: Amsterdams wethouder voor Volkshuis vesting, mr. Th. Elsenburg, verwacht dat er in 1966 in gemeenten in de om geving van de hoofdstad op grond van speciale regelingen ongeveer duizend wo ningen voor rechtstreekse toewijzing aan Amsterdammers beschikbaar zullen ko men. In deze gemeenten, te weten Amstel veen, Diemen, Landsmeer, Oostzaan, Weesperkarspel, Purmerend, Monniken dam, Uithoorn en Zaandam, zullen vol gend jaar naar schatting 4.045 woningen in uitvoering worden genomen en circa 2.787 worden voltooid. Voor dit jaar lui den de cijfers respectievelijk 2836 en 1735. Advertentie Geopend maandag 14—22 uur, dinsdag - woensdag - donderdag 9—22 uur, vrijdag 9—18 uur. Gem. max. temp. Uren zon Neerslag december 4.8 (—0.8 C) 38 (—3) 107 januari 5.0 (+0.7 C) 36 (—9) 83 februari 4.9 (—0.3 C) 71 30 winter: 4.9 (—0.1 C) 145 10 uren) 220 mm 60 mm) maart 8.7 (—0.8 C) 130 50 april 12.5 (—0.8 C) 126 (-40) 79 mei 16.5 (—1.2 C) 180 (—31) 87 voorjaar: 12.6 (—0.9 C) 436 66 uren) 216 mm 76 mm) juni 19.4 (—1.3 C) 184 (—39) 70 juli 18.5 (—3.4 C) 146 (—53) 144 augustus 20.1 (—1-7 C) 202 16) 120 zomer: 19.3 (—2.2 C) 532 66 uren) 354 mm (+122 mm) september 17.9 (—1.3 C) 134 (—12) 121 oktober 15.4 (+1.3 C) 165 63) 32 november 6.4 (—2.4 C) 94 (+44) 131 herfst 13.2 (—0.8 C) 393 (+95) 284 mm 62 mm) jaar 1965 12.5 (—1.0 C) 1506 57 uren) 1074 mm 320 mm) De cijfers tussen haakjes geven de af wij- kingen aan. Alleen januari en oktober wa ren iets warmer dan normaal. Februari en augustus waren iets, oktober en november belangrijk zonniger dan normaal. De lente en zomer stelden zeer teleur met weinig zon en te veel regen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ugchelen (toez.) A. van der Eek te Joure; te Warmond J. M. Snij ders te Hekelingen. Aangenomen naar Schore A. Pop te Boksmeer. PNOM PENH (Reuter) Volgens ra dio-Cambodja heeft een tweehonderdtal Thailandse militairen gisteren een aan val gedaan op een bewakingspost op Cam- bodjaans gebied. De aanval werd onder nomen door hef- schroefvliegtuigen begeleid met mortier vuur. 3 Advertentie De Amsterdamse beeldende kunstenaar Peter Alma zal 18 januari 1966 zijn tach tigste "verjaardag vieren. Een aantal vrienden en bewonderaars van zijn werk hebben het initiatief genomen hem op die dag te huldigen en hem een geschenk aan te bieden. In verscheidene openbare ge bouwen vindt men wandschilderingen en mozaïeken van Peter Alma. Hij was ook een der eerste ontwerpers van beeldstatis tieken. Nadat hij tijdens zijn Parijse jaren had deelgenomen aan de kubistische beweging en in 1914 in ons land was teruggekeerd, werd hij een der grondleggers van onze hedendaagse grafische kunst, speciaal van de houtsnede. Tevens heeft hij in de schilderkunst een nieuwe vormgeving, een objectivering doorgevoerd. Van het aanbevelingscomité maken deel uit: burgemeester mr. G. van Hall, dr. A. F. E. van Schendel, hoofddirecteur van het rijksmuseum, mr. E. L. L. de Wilde, directeur van het Stedelijk Mu seum en prof. dr. H. L. C. Jaffé, hoog leraar in de geschiedenis der moderne en hedendaagse kunst aan de universiteit van Amsterdam. Aan twee gemeentelijke historische mu sea in de hoofdstad, het Amsterdams his torische museum Waaggebouw en Willet Holthuysen vertoont het bezoek sedert 1962 een enorme stijging. In dat jaar be zochten 16.000 personen het Waaggebouw en het nu bijna afgelopen jaar was het be zoek meer dan twee keer zo groot: 35.000. Het aantal bezoekers aan het mu seum Willet Holthuysen (een 17e eeuws patriciërshuis) was in 1962 5.000 en dit jaar bijna 17.000. De expositie „Arm in de gouden eeuw" in de Waag. die al 12.000 bezoekers trok, is van 17 januari ver lengd tot 30 januari. Veel bezoek trok in Willet Holhuysen de tentoonstelling „Bin nen zonder kloppen", 11.500 personen. V

IJmuider Courant | 1965 | | pagina 7