Hanoi noemt de Amerikaanse vredespogingen „bedriegerij" Ho Tsji Minh: „Strijd tot overwinning is behaald hetIveer Water in Limburg en in Friesland abnormaal hoog Zandvoort begroette zijn eerste badgasten in 1966 MORRIS Tweed- en Cameljassen Ook dit jaar gaan PTT-tarieven omhoog Vliegtuigbotsing boven Sumatra eist 34 levens Ontslagen bij Edese industrie Voor 15.000 aan sieraden gestolen ENS10R0 UNE Openbaar vervoer in New York lamgelegd Ds. J. Drost wordt hoofdlegerpredikant Voor de derde keer in vijf weken Heldhaftige duik in de Noordzee Voor januari 1966 reeds 30 mm regen genoteerd Haarlemmer die zijn vrouw wilde doden, in arrest Sleepboot Orinoco redde opvarenden van „Noemi" Vermaat koopt bakkersbedrijf in Rotterdam ND DIVISION QUEENS PLAZA GWNTOWN MANHATTAN LYN THE BRONX 51e JAARGANG NUMMER 51 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02550-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJMUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 3 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mye Russische hulp? SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN Johnson tegen hoge staalprIjzen pagina 9 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 9 Radio en tv 5 Kunst 5 Topsy 6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 In de Vishal en op zee9 Beurs 9 Ferdinand10 Sport 11—13 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Koude nacht Bedrijfsresultaat 1965 f 35 miljoen beneden de raming v'/'& ;y i. Ms. f - Het woord is aan IJmuider Courant SAIGON, (Reuter, AP en AFP). „Het is voor een politieke oplossing in Vietnam nodig dat de Verenigde Staten definitief en onvoorwaardelijk alle oorlogsdaden tegen Noord-Viet nam stopzetten. De Amerikanen zul Ien de vier voorwaarden die Noord - Vietnam heeft gesteld voor de be ëindiging van de oorlog moeten erkennen". Een van deze voorwaar den is de terugtrekking van Ameri kaanse troepen. Dit stond vandaag in het communistische partij-orgaan van Noord-Vietnam, Nhan Da. De huidige Amerikaanse vredes-initiatieven wor. den in het blad „bedriegerij" genoemd. „De Amerikaanse bereidheid om de oorlog te beëindigen zal moeten blij ken uit een definitieve en onvoor waardelijke stopzetting van alle Ame rikaanse oorlogsdaden tegen Noord- Vietnam", aldus het blad. President Ho Tsji Minh van Noord- Vietnam heeft gisteren bovendien ver klaard dat Noord-Vietnam zal blijven •trijden totdat de „volledige overwin ning" is behaald. Intussen gaat de vredescampagne van president Johnson onverminderd voort. 'De reizende ambassadeurs Goldberg, Harriman, Mennen Williams Ameri kaans onderminister van Buitenlandse Zaken voerden respectievelijk bespre kingen in Londen, New Delhi en Tunis. Men verwacht in Washington overigens dat de Amerikaanse president het Con gres om belangrijk meer militaire steun 99 zal vragen als de vredescampagne mocht mislukken. En in Washington meent men dat op het ogenblik niet zo bijster veel succes is behaald. Het Joegoslavische dagblad „Politika" schreef vandaag dat de pauze in de bom bardementen van Noord-Vietnam en de optimistische verklaringen uit vele hoofd steden de hoop op een vreedzame rege ling van de crisis in Vietnam doen toe nemen. Het blad maakt ook melding van de reizen van verschillende afgezanten van president Johnson om de vrede te be werkstelligen. Een Russische delegatie onder leiding van Aleksander Sjelepin vertrekt donder dag naar Hanoi. Over het doel van Sje- lepins reis lopen de meningen uiteen. Aan vankelijk vooral toen men verwachtte dat de afvaardiging nog vóór dit weekein de zou afreizen dacht men dat het zwaartepunt zou vallen op een Russische poging om de Noordvietnamese leiders te bewegen tot overleg met de Amerikanen. Nu inmiddels zowel van Russische van Noordvietnamese zijde afwijzend is gerea- Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) TeW. (020) 22 35 96 - Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, maar hier en daar nog een bui. Tot matig of zwakk afnemende noord westelijke wind. Morgen later toe nemende bewolking, mogelijk ge volgd door enige neerslag. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. Over het algemeen iets lagere temperaturen met in de nacht en ochtend in het binnenland tempe ratuur om het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. „De financiële uitkomsten van P.T.T. van de laatste jaren vertonen een neer gaande tendens, daar de loonkosten ster ker stijgen dan de produktiviteit, een neergang die telkens door tariefverho gingen wordt onderbroken." Dit zei van morgen de directeur-generaal der P.T.T., prof. ir. G. H. Bast, in zijn traditionele nieuwjaarsrede voor vertegenwoordigers van het personeel, dat thans uit rond 65.000 man bestaat. Voor 1965 wordt een bedrijfsresultaat verwacht van ongeveer 60 miljoen, 35 miljoen ongunstiger dan de raming. Het exploitatieresultaat van alle bedrijfson derdelen komt op 5 tot 10 miljoen ver- lies uit. Het positieve resultaat is te danken aan het saldo van overige baten en lasten ad 69 miljoen, dat buiten de iegen- lijke exploitatie is verkregen. Het resul taat van tariefsverhoging wordt steeds snel achterhaald door verdere kostenstij gingen. Voor 1966 zijn dan ook weer ta riefsverhogingen te verwachten. Prof. Bast zei, dat bij de verdergaande automatisering der bedrijfsmiddelen pri mair aandacht wordt geschonken aan de daaraan verbonden personeelsaspecten. Bij de toch reeds moeilijke personeels vraagstukken kunnen echter extra proble men van tijdelijke aard ontstaan. Bij de thans volledig geautomatiseerde Post- cheque- en Girodienst moest personeel naar andere dienstonderdelen worden ver- I plaatst. Ook bij de Rijkspostspaarbank en de Dienst Luister- en Kijkgelden heeft de automatisering haar intrede gedaan. Bij de postdienst, waar 80 pet. van de lasten uit direct en indirect loon bestaat, bleef ondanks de tariefsverhogingen een nadelig exploitatieresultaat van 50 mil joen Hoewel bij de telefonie het aantal nieu we aansluitingen tot 190.000 steeg, nam de wachtlijst toe van 130.000 tot 150.000. Het totaal aantal aansluitingen passeerde de 1,5 miljoen. Per aangeslotene is gemid deld een investering van ƒ2300 nodig. Naast kabels wordt het aantal straalver bindingen uitgebreid. In 1966 zullen de vier grootste steden onderling door een straalverbindingsnet worden verbonden. De belangstelling voor de telex steeg, die voor telegrafie daalde opnieuw. De ge leidelijke liquidatie van de draadomroep wordt voortgezet; de basis werd gelegd voor een centraal antennesysteem. De hieraan verbonden vraagstukken zijn ech ter nog niet alle opgelost. Er is contact met enige industrieën over de ontwikkeling van nieuwe semi-elektro- nische telefoonsystemen. DJAKARTA Op nieuwjaarsdag zijn twee dakota's van de Indonesische lucht vaartmaatschappij Garoeda boven Zuid- Sumatra met elkaar in botsing gekomen en neergestort. In totaal 34 mensen dertien passagiers en vier bemanningsle den in elk toestel verloren hierbij het leven. Beide vliegtuigen waren onderweg van Djakarta naar Palembang, een afstand van ongeveer 450 kilometer. Zij waren vier minuten na eikaar vanaf het vlieg veld Kemajoran opgestegen en zouden elkaar ten zuiden van Palembang inhalen. Toen dit gebeurde stak er plotseling een storm op, aldus een officiële mededeling in de Indonesische hoofdstad, Djakarta. Alle slachtoffers waren Indonesiërs. geerd op het vredesstreven van de Ame rikaanse regering, acht men het aanne melijker dat Sjelepin zal trachten Noord- Vietnam aan de zijde van Moskou te krijgen in het ideologisch geschil met Pe king, terwijl wellicht ook meer Russische hulp zal worden toegezegd ingeval de VS hun optreden in Vietnam zouden uitbrei den. In Franse ogen is Johnson's vredesof fensief aldus onze correspondent in Parijs eigenlijk vooral tot de Amerikaanse en westerse publieke opinies gericht, met het doel zo bijvoorbaat zijn eigen goede be doelingen te manifesteren aan de voor avond van een nieuwe episode in de Viet namese oorlog, die dan nog wat kostbaar der en vooral nog wat bloediger belooft te zullen worden. De Amerikaan Goldberg heeft op zijn vredes-reis gedurende ruim een uur op het Elysée met president De Gaulle van gedachten gewisseld. In Parijs gelooft men over het algemeen nauwelijks dat het gesprek veel concrete resultaten kan heb ben opgeleverd. (Zie verder pagina 3). Hazelegers Wagenfabriek N.V. in Ede heeft vandaag 20 man personeel ontsla gen. De oorzaak is, aldus de directie, de stijging van loon- en materiaalkosten, als gevolg waarvan het bedrijf zijn gunstige concurrentiepolitiek ten opzichte van o.a. Duitsland is kwijtgeraakt. Mede als ge volg van de economische maatregelen van de regering verloor Hazelegers het afge lopen jaar voor twee miljoen gulden aan buitenlandse orders. De ontslagen perso neelsleden zijn allen na 1962 in dienst getreden. Zij kunnen op korte termijn werkgelegenheid vinden in andere plaat selijke bedrijven. In de nacht van zaterdag op zondag is voor een bedrag van ongeveer 15.000 aan sieraden gestolen bij een antiquair in de Spekstraat in Haarlem. Met een baksteen werd een gat van 35 bij 30 centimeter in de etalageruit geslagen, waardoor men zich toegang tot de winkel heeft ver schaft. Vermist worden ondermeer een zevental colliers, een zestal gouden armbanden met edelstenen versierd, een tableau met 12 of 14 gouden ringen, een vijftiental bro ches, een antieke flessenhanger, een snuifdoosje, enkele kettingen en oorbel len. De eigenaar van de antiekzaak ver blijft momenteel met vakantie in het bui tenland. mm mmsm»** «m f mm* Isaac Da Costa: Iedere scheppende gedachte wordt aanvankelijk voor waanzin gehouden. NEW YORK (AP-AFP-Reuter) Van daag heeft in New York een immense verkeerschaos geheerst als gevolg van een op nieuwjaarsdag begonnen staking b\J het openbaar vervoer, waarbij 35.000 werkers zijn betrokken. De pas in func tie getreden burgemeester van New York majoor Lindsay heeft vannacht vrijwel onafgebroken geconfereerd om de sta king te voorkomen, maar om één uur moest hij bekend maken dat alle hoop op een regeling was vervlogen. De werkers die voor 100 percent aan de oproep tot staken hadden gehoor gege ven wensen een loonsverhoging van 30 percent en een vierdaagse werkweek van 32 uur in plaats van de huidige veertig urige werkweek. Het vervoersbedrijf dat reeds sinds 1961 met een aanzienlijk tekort werkt, heeft uitgerekend, dat de prijs van een gewoon kaartje van ongeveer 50 cent tot on geveer een gulden zeventig moet worden verhoogd, als men deze eisen wil inwilli gen. Het bedrijf heeft een tweejarenplan voorgesteld, waarbij de lonen in totaal 25 miljoen dollar omhoog zouden gaan. Met de eisen van de vakorganisatie zou een bedrag van 680 miljoen dollar zijn gemoeid. Twee stakers van de Amerikaanse bond voor transportarbeiders heb ben de wacht betrokken bij de afge sloten ingang naar de ondergrondse in New York. De staking heeft het openbaar vervoer in de Amerikaan se miljoenenstad volledig lamgelegd. (Telefoto). Bij koninklijk besluit is ds. Drost be noemd tot hoofd-legerpredikant in de va cature, die is ontstaan toen ds. B. A. Bos aan de minister van Defensie onthef fing uit deze functie verzocht. Ds. Drost is luchtmachtpredikant in vaste dienst, ge stationeerd op het vliegveld Ypenburg. Met de benoeming van de gereformeer de ds. Drost is een einde gekomen aan de vacature, die ontstond mede als gevolg van ernstige controversen, die rezen om trent de geestelijke verzorging van de strijdkrachten. Het conflict tussen de le- gerpredikanten ds. Bos en ds. Diekerhof was een gevolg daarvan. Tijdens de va cature heeft de oud-vlootpredikant ds. J. H. Sillevis Smitt te Bussum op verzoek van de minister zich met de waarneming belast. Het nieuwe jaar was nog maar nauwe lijks enkele uren oud, of Zandvoort had alweer de eerste badgasten. Nieuwjaars dag om veertien uur kwamen ze te gen een felle zuidwester in en ondanks striemende regenvlagen op de fiets naar de badplaats, om dit jaar de eersten te zijn voor een duik in het zilte nat. Het waren leden van de Haarlemse zwemvereniging „Njord '59", een twintig tal jongens en meisjes, dames en heren, die traditiegetrouw zich niets aantrokken van het slechte weer en vrolijk en opge wekt de trappen afdaalden van „de Ro tonde" als was het hartje augustus, na gestaard door een betrekkelijk kleine groep belangstellenden, die kippevel kre gen alleen al bij de gedachte over het geen volgen zou. Want al was het niet zo erg koud, de felle wind en af en toe een regenbui maakten een verblijf aan het strand niet bepaald aangenaam. Er werd eerst zwaar getraind, voordat de zee hun aller aandacht kreeg. Op een sukkeldrafje langs het strand, gekleed en wel, daarop doken ze weg achter een in derhaast opgeworpen povere afschutting, om enkele ogenblikken daarna in zwem- kleding weer tevoorschijn te komen. Opnieuw volgde een korte training, dit maal in badkostuum en daarna was het grote ogenblik daar. Heldhaftig sprongen ze de hoge golven tegemoet, duikelden erin rond, kwamen terug op het strand, liepen er even druipnat heen en weer en verdwenen opnieuw in een zee van schuim en hoog op de banken staand water. Enkele malen werd dit spel herhaald, toen begon men zich na een minuut of tien op het strand af te drogen. Van bib beren was geen sprake. „Het was heerlijk" verklaarde ons een van de deelnemers. Maar aangenomen mag worden, dat de kop snert, waarop zij na afloop van de zwempartij werden onthaald door de Zandvoortse pension houder Krooneman, de pimpelpaarse kleur weer spoedig zal hebben veranderd in een wat normaler aanzien. Van onze correspondenten) ROERMOND Grote gedeelten van Limburg staan voor de derde keer in vijf weken blank. Het water in de Maas is sinds nieuwjaarsdag in Maastricht weer sterk gestegen. De stand van de Maas bij Borghagen was zondag al 44,40 meter boven N.A.P., dat is 4,5 meter boven het normale peil. By Borghagen en Itte- ren zijn opnieuw honderden hectaren grond in deze langdurige hoogwater periode onder water gelopen en werd weer een aantal boerderijen geïso leerd. De beide dorpskernen van It- De Haarlemse politie heeft in de nacht van oud op nieuw een 44-jarige koopman uit Haarlem gearresteerd, die verdacht wordt van een poging tot doodslag op zijn 31-jarige vrouw. De man had zijn vrouw omstreeks twee uur 's nachts bij de keel gegrepen en zou getracht hebben haar te wurgen. Enkele mensen die ten huizen van het echtpaar de oudejaarsviering bij woonden, slaagden erin de vrouw te ont zetten. De koopman zou de dag te voren al aan kennissen hebben kenbaar gemaakt dat hij van plan was zijn vrouw „van kant te maken". Ook de gasten tijdens de oude jaarsviering verklaarden aan de politie dit de man te hebben horen zeggen. De politie trof in de woning een ravage van gebroken glaswerk, flessen en servies aan. De man is in verzekering gesteld. De vrouw is onmiddellijk overgebracht naar het Groote Gasthuis. Daar bleek dat ze enkele bloeduitstortingen aan en bij haar strottehoofd had opgelopen. De sleepboot Orinoco van L. Smit en Co. werd vandaag in Bahrein verwacht met 27 opvarenden aan boord van het Libane se libertyschip „Noemi", dat op de rot sen van het Masirah-eiland voor de kust van Oman is vergaan. De Noemi, met een lading suiker op weg van Cuba naar Irak, liep op 27 december op de rotsen. teren zyn door de watermassa's ge scheiden. Ook in Midden- en Noord- Limburg liepen de afgelopen dagen wegen onder, welke pas vorige week waren drooggevallen. De verbindingsweg van Roermond naar de dorpen om de linkermaasoever is pre cies één dag berijdbaar geweest. Bij Ayen in Noord-Limburg werden zeven boerderijen van de buitenwereld afgeslo ten. Alle veerponten op de Maas moesten weer buiten dienst worden gesteld. Ook in Friesland is door de vele regen het water sterk gestegen. Het staat nu hoger dan op 19 december, toen de stand 62 centimeter boven Fries zomerpeil was en ongeveer een zesde gedeelte van Fries land onder water stond. Gedeputeerde Sta ten van Friesland hebben de water schapsbesturen dringend verzocht het uit malen op de Friese boezem te staken, omdat daardoor nog meer land onder water komt te staan, mede doordat het water door de stormachtige wind wordt opgestuwd. Onze weerkundige medewerker meldde vanmorgen, dat na 1965, het natste jaar sedert 1848, voor januari 1966 reeds 20 tot 30 mm. regen staat genoteerd. Sinds 1949 was nieuwjaarsdag niet meer zo storm achtig. En het ziet er niet naar uit dat er spoedig beter weer op komst is. Een nieuwe oceaan-depressie brengt reeds voor morgenavond weer regen en wind in ons land. De Rijn en zijn zijrivieren in Duitsland stegen vanmorgen snel, waardoor morgen voor de tweede keer binnen één maand, in Keulen de zeer hoge waterstand van ze ven meter zal worden overschreden. Na het midden van de week zal dit ook weer het geval zijn op de grote rivieren in ons land. Het Rotterdamse bakkerijbedrijf N.V. T. den Hartig, dat reeds enige jaren niet al te best draaide en in financiële moei lijkheden dreigde te raken, is overge nomen door Vermaats Bakkerijen in Haarlem. Naar de directie van Vermaat tegen over ons verklaarde zal de zaak onder de huidige naam worden voortgezet. Het ligt wel in de bedoeling het bedrijf van Hartig te reorganiseren, maar wat er precies gaat gebeuren is op het ogenblik nog niet duidelijk. Vast staat echter dat de reorganisatie geen ontslagen onder het personeel met zich mee zal brengen. De N.V. Den Hartig is een typisch be- zorgingsbedrijf. Wel beschikte de firma over twee bakkerswinkels, maar het grootste deel van de omzet werd bereikt met rijdend verkoopmaterieel, waarmee een aantal buitenwijken werd bediend. De overneming door Vermaat is mede gebaseerd op de familierelatie, die er tus sen de Rotterdamse en de Haarlemse bakkerij bestaat. A

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1