Vietnam-gesprek in Londen „Moeilijk jaar" voor Indonesië Noodtoestand in Opper-Volta Zambia wijst Rhodesisch olie-aanbod van de hand Sjastri en Khan vandaag in Tasjkent voor vredesgesprek Vincent Auriol overleden WERELDNIEUWS ^Van dag tot dag Belangrijk moment Goldberg: „De VS hechten grote waarde aan advies van Wilson Staatsgreep in Centraal Afrikaanse Republiek Cambodja dreigt Thailand De Gaulle is van plan buitenlandse reizen te maken raatótoel MAANDAG 3 JANUARI 1966 Hemel en aarde VS leveren Egypte tarwe Cri Stellweg VAN BLERK GRAFICUS LISSE Ofschoon de jaarwisseling altijd de sug gestie van een afsluiting en een nieuw be gin wekt, heeft zij zich deze keer duide lijker dan anders voltrokken midden in «en brandende internationale crisistoe stand. De nog steeds niet tot enig resul taat gekomen Amerikaanse pogingen om een keerpunt te bewerkstelligen in de Vietnamese oorlog beginnen hun oor spronkelijk aureool van grootse ver wachtingen te verliezen, nu de reacties van de andere zijde sterk sceptisch ge richt blijken te zijn. In sommige, vooral Franse kringen, is men geneigd achter de Amerikaanse in spanningen iets anders te zoeken dan op rechte vredeswil. Men veronderstelt in deze kringen dat het „vredesoffensief' een bijbedoeling heeft, namelijk: de schuld voor een hervatting in alle hevig heid van de oorlogshandelingen in Viet nam volledig op Noordvietnamese reke ning te schuiven. Als dat inderdaad zo zou zijn, zou toch wel van een groteske komedie gesproken moeten worden, die verre uitgaat boven de algemeen in swang zijnde diplomatieke spelmethode. Bovendien zou een vreedzame oplossing in Vietnam de Amerikanen op dit mo ment bijzonder van pas komen, omdat de situatie op diverse binnenlandse fronten gevaarlijk en onstabiel blijkt te zijn. Het is daarom moeilijk aan te nemen, dat Washington niet serieus naar een wapen stilstand streeft. Men moet er ernstig re kening mee houden dat de Amerikaanse oorlogen op vreemd grondgebied tot dus ver door een tamelijk eensgezind natio naal idealisme zijn gevoed, waardoor bij na bovenmenselijke prestaties der Ver enigde Staten in de wereldgeschiedenis zijn geboekstaafd. De rol van de V.S. in de twee wereldoorlogen was de meest sympathieke van alle belligerenten: als ware bevrijders en redders der verdruk ten trokken de Amerikaanse troepen ze gevierend door Europa, gesteund door de bewonderenswaardige inspanningen van een industrieel en technisch tot toppunten opgevoerd thuisfront. De zege op Japan was zo mogelijk nog inspirerender en heldhaftiger, waardoor de enorme offers der Amerikaanse gezinnen de troost van «en sterke morele winst verkregen. De oorlog in Vietnam verdriet de Ame rikanen zelf waarschijnlijk nog heviger dan hun bondgenoten. De tegenstander heeft niet het formaat voor een waardige strijd, al is hij blijkbaar niet te verslaan Een regelrechte oorlog tegen het machti ge China zou in Amerika waarschijnlijk een enthousiast nationalisme losslaan, maar de Vietnamees blijft aan het Ame rikaans geweten knagen als een marte laar. De bondgenoten staan weifelend terzijde, Hun erkentelijkheid voor de Amerikaan se prestaties in het verleden is onge schokt, maar hét huidige Amerika is in hun ogen toch niet gekroond met het «ureooi, dat eertijds de „liberators" sier de. Eerlijkheidshalve wordt deze oorlog in Vietnam door een meerderheid in de be schaafde wereld met verlegenheid beoor deeld. Dat kan Washington toch moeilijk zijn ontgaan, vooral niet omdat een be roep op steun vrijwel onbeantwoord i; gebleven. De moeilijke situatie in binnenlandse aangelegenheden noopt Johnson steeds sterker tot koppig doorzetten, maar het ontbreken van een inspiratieve ruggesteun (eigenlijk voor het eerst in de Ameri- kaanse federale geschiedenis) moet op den duur ook zijn vastberadenheid ver- «wakken. Dit alles in overweging nemend, kan men toch wel enig vertrouwen hebben in de oprechtheid van het vredesoffensief, dat op dit ogenblik nagenoeg alle vrien den van Amerika tot activiteit heeft ge wekt. Het lijkt alsof het moment gekomen is, waarop de Amerikanen gaan beseffen dat zij zich niet kunnen veroorloven het vertrouwen van hun beproefde bondgeno ten nog langer aan ondermijning prijs te geven. Er zijn in de wereld voor de Amerikaanse potentie op alle gebied zo veel en zo zware taken weggelegd, dat het Vietnamese avontuur steeds sterker op verspilling van goede en veelbeloven de krachten gaat lijken. (Vervolg van pagina 1) (Van onze correspondenten) LONDEN Het gesprek dat de Amerikaanse ambassadeur bg de Verenigde Naties, Arthur J. Gold berg, dit weekeinde in het kader van president Johnsons vredesinitiatie ven, heeft gevoerd met de Britse pre mier Harold Wilson, is zeker belang rijk geweest. De Amerikaanse diplo maat, die tevoren al Rome en Pargs had bezocht, verklaarde na afloop van het onderhoud dat zeer grote waarde wordt gehecht aan het oor deel en het advies van de Britse re geringsleider, die ten zeerste betrok ken is bij de situatie in Vietnam. Met dit laatste is niets te veel ge zegd: Groot-Brittannië was namelgk mede-voorzitter van de Geneefse conferentie inzake Zuidoost-Azië en kan uit dien hoofde samen met de an dere voorzitter een vredesconferentie bijeenroepen. Die andere voorzitter is de Sovjet-Unie. In dit verband is het zeer interessant wat de resultaten zullen zijn van het be zoek dat de Russische delegatie van Sje- lepin aan de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi brengt en vooral van de reis die Wilson in februari naar Moskou zal voe ren, waar een onderhoud met premier Kosygin op het programma staat. De Amerikaanse afgevaardigde bij de Verenigde Naties, Arthur Gold berg, had in het nieuwjaarsweek- einde een ontmoeting met de Brit se premier Wilson, om het Ameri kaanse standpunt inzake Vietnam uiteen te zetten. (Telefoto). Advertentie INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE Sinds Wilson aan het bewind is, heeft hij hemel en aarde bewogen om in Viet nam vrede te bewerkstelligen. De Russen lieten zich met zijn pogingen echter niet in, omdat de Britse regering in beginsel de Amerikaanse politiek in Vietnam steunt. Vele waarnemers in Londen zien echter als belangrijkste reden voor Mos- kou's houding, dat het tegenover China zijn troeven niet te vroeg op tafel wilde gooien. De vredesinitiatieven van president Johnson zijn om binnenlandse politieke redenen: de komende jaarlijkse bood schap aan het congres, eigenlijk te vroeg gekomen om samen te kunnen vallen met een door velen als heilzaam beschouwde toeneming van de Russische invloed in Hanoi. Natuurlijk zullen de Russen zich niet plotseling als bondgenoten van het Westen aandienen: zij wensen China te isoleren of althans de politiek van Pe king te doorkruisen. In diplomatieke kringen in Londen heerst de opvatting, dat de Sovjet-Unie door grotere wapenleveranties aan Hanoi een steviger greep op de gebeurtenissen in dit deel van de wereld wil zien te krij gen, om dan de breuk in het communis tische blok zoveel mogelijk te lijmen. Maar Moskou ziet zijn kansen niet in een bestendiging van de toestand in Vietnam, doch juist in een bijlegging van het ge schil. ACHTERGROND bij dit alles is, dat Peking in het afgelopen jaar een reeks DJAKARTA. President Soekarno heeft opnieuw een beroep op de Indone sische leiders gedaan hun onderlinge ge schillen te laten rusten met het oog op de zeer moeilijke situatie waarvoor het land zich in het nieuwe jaar ziet gesteld. Het staatshoofd deed dit op een bijeen komst van het volledige kabinet in zijn zomerpaleis te Bogor. Aanwezig waren onder andere het hoofd van de strijd krachten, generaal Nasoetion, en de mi nister van Buitenlandse Zaken, dr. Soe- bandrio. De laatste verklaarde dat gesproken was over de binnenlandse toestand. Hij zei dat 1966 zowel in economisch als in politiek opzicht zeer moeilijk zal zijn. „Wij geloven echter dat wij de situatie met volledig vertrouwen onder de ogen kunnen zien", aldus de minister. De Indonesische vereniging van mo hammedaanse geestelijken heeft zich van daag achter het voorstel van een aantal Bandoengse afgevaardigden gesteld om generaal Nasoetion tot vice-president van Indonesië te benoemen. ernstige tegenslagen heeft ondervonden. Zo incasseerde het een kaakslag in Indo nesië waar de staatsgreep werd verijdeld en de communistische partij werd ver pletterd. Bovendien bereikte de Chinese invloed op de communistische partijen in de gehele wereld, ook in de neutrale lan den en vooral in Afrika, een dieptepunt als nooit tevoren. In Londen gelooft en hoopt men, dat de Russische pogingen om diplomatiek ter rein te winnen, uiteindelijk kunnen leiden tot onderhandelingen met Hanoi. Op het spel staat de ontspanning tussen oost en west, die door de strijd in Vietnam werd verstoord, en de gehele „anti-oorlog"-filo sofie van de Russen. BANGOEI (AFP) In de Centraal Afrikaanse Republiek heeft de militaire bevelhebber, Kolonel Bokassa, de regering van president David Dacko afgezet en zelf de macht in handen genomen. Het staatshoofd en de meeste van zijn minis ters kregen huisarrest. Het radiostation verdween uit de lucht en de meeste ver bindingen werden verbroken. Militairen bezetten de stad en in de hoofdstad Ban- goei werd geschoten. Kolonel Bokassa zei dat een nieuw tijd' perk van gelijkheid voor allen zijn intre^ de had gedaan. De buitenlandse politiek van de Centraal Afrikaanse Republiek, een voormalig Frans gebied, met 1,3 miljoen inwoners, dat in '60 onafhankelijk werd zal ongewijzigd wordt voortgezet. Een van de eerste besluiten van het nieuwe regime was alle Chinezen te ge lasten binnen 40 uur het land te verla ten. China is in Bangoei en omstreken sterk vertegenwoordigd. PHNOM PENH (AP) Prins Norodom Sihanoek heeft gewaarschuwd dat als Thailand nog meer aanvallen op Cambod jaanse grensposten doet represaillemaat regelen niet zullen uitblijven. Sihanoek zei dit naar aanleiding van de aanval op 30 december op Osmach. Hij zei: „Als zulke aanvallen weer voorkomen zal ik niet aarzelen opdracht te geven tot represailleaanvallen. Onze Chinese broe ders zullen ons stellig zoveel wapens ge ven als we nodig hebben." (Van onze correspondent) PARIJS In een nieuwjaarsboodschap tot het Franse volk heeft generaal De Gaulle verkondigd dat Frankrijk in 1966 een beslissende etappe van zijn geschie denis zal doorlopen, doordat dan de vruch ten van zijn inspanningen en vorderingen rechtvaardiger onder al zijn „kinderen" zullen worden verdeeld. Behalve deze omzichtige toespeling op een wat voortvarender sociale politiek, behelsde de rede, die slechts acht minu ten duurde, vooral weer de bekende ver zekeringen dat Frankrijk nog nooit zo ge lukkig en zo welvarend was geweest als thans, nu hij, generaal De Gaulle, het uit sluitend voor het zeggen had. Dat de generaal metterdaad enige le ring had getrokken uit de ballotage die hij zich bij de jongste presidentsverkie zingen moest laten welgevallen, moest men, luisterend naar hem in het Elyssée betwijfelen. ABIDJAN (AFP) President Yameo- go van Opper-Volta heeft gisteren de noodtoestand in zijn land afgekondigd. Hij verklaarde dat er een ondermijnende beweging van communistische oorsprong was ontdekt onder leiding van de voor zitter van de Nationale Vergadering, Jo seph Ouedraogo. Dit werd in een presi dentiële boodschap via radio-Ouadougou bekendgemaakt. Op oudejaarsdag had het overheidsper soneel een staking aangekondigd die van daag zou beginnen als protest tegen een inkrimping van het ambtenarenkorps met twintig percent. De president had hierop de bevolking opgeroepen tot waakzaam heid. President Yamago beschuldigde Oue draogo ervan, dat hij geprobeerd heeft „Opper-Volta aan Ghana, en daarmee aan China uit te leveren." KITWE (AP en Reuter) President Kaoenda van Zambia heeft een aanbod van premier Smith van Rhodesië om de levering van olie aan Zambia te hervat ten, van de hand gewezen. Smith had ook aangeboden een einde te maken aan de nieuwe heffingen op de uitvoer van ko len naar Zambia. President Kaoenda zei dat Smith slechts een leeg gebaar" maakte: „Deze goed kope propaganda maakt helemaal geen indruk op me". Smith heeft al eerder be loften gedaan en deze weer gebroken. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat deze nieuwe beloften echt gemeend zijn. Er blijkt slechts uit dat Rhodesië de gevolgen van de economische sancties CAIRO (Reuter) De Verenigde Sta ten zullen de Verehigde Arabische Repu bliek gedurende zes maanden tarwe en an dere levensmiddelen leveren ter waarde van 55 miljoen dollar. De desbetreffende overeenkomst zou vandaag in Cairo wor den getekend. begint te voelen. De rebellen beseffen nu meer dan ooit dat Zambia een permanen te economische breuk met Rhodesië kan doorstaan, aldus de Zambiaanse president. De buisleiding waardoor Rhodesië vari ruwe olie voorzien wordt uit Beira, aan de Portugese Oostafrikaanse kust, is ge sloten. Een woordvoerder van de maat schappij heeft meegedeeld, dat de leiding twee dagen geleden gesloten werd omdat er geen olie meer is om er door te pom pen. Er is in Beira geen verse olie aangeko men sedert de Britse regering een streng embargo legde op olie voor Rhodesië. £>e Rhodesische raffinaderij in Feruka nabij Umtali zou gisteren normaal hebben ge werkt. Het is echter niet bekend hoe groot de reserves van de raffinaderij zijn. Er zijn enige wijzigingen in het Rhode sische kabinet bekendgemaakt. Lord Gra ham wordt minister van Buitenlandse Za ken en van Defensie. Deze posten wer den tot dusver bekleed door premier Ian Smith, nadat Clifford Dupont was afge treden om de verantwoordelijkheden van gouverneur op zich te nemen. Lord Gra ham wordt beschouwd als de leider van de machtige rechtse boerengemeenschap die de eenzijdige onafhankelijkheid wilde. TASJKENT (AFP) Premier Alexei Kosygin van de Sovjet-Unie is gisteren in Tasjkent, de hoofdstad van de Sovjet-re publiek Oezbekistan, aangekomen, waar vandaag ook president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Sjastri van India zul len arriveren voor hun besprekingen ter regeling van de gespannen verhouding tussen hun landen. In het gezelschap van Kosygin bevonden zich minister van Bui tenlandse Zaken Gromyko en de minister van Defensie, maarschalk Malinovsky. Premier Sjastri van India zei gisteren voor zijn vertrek naar Tasjkent dat hi; er op zal aandringen dat India en Pakis tan zich zullen verplichten om nooit meer hun toevlucht tot de wapens te nemen. Hij zou president Ajoeb Khan voorstellen een vriendschaps- en niet-aanvalsverdrag te sluiten. President Ajoeb Khan heeft al laten PARIJS (AP en AFP) Vincent Auriol, oud-president van Frankrijk, is op nieuwjaarsochtend in Parijs overle den. Hij was 81 jaar. Auriol was presi dent van 1947 tot 1954. In november liep hij bij een val in zijn woning aan de Rvièra een heupfractuur op. Hij werd later naar een ziekenhuis in Parijs gebracht, waar hij is overleden. Vincent Auriol Auriol was socialist. Hij was in 1940 tegen capitulatie voor de Duitsers. Na de wapenstilstand ontsnapte hij uit gevan genschap en sloot hij zich aan bij de groep van De Gaulle in Londen. In 1947 werd hij de eerste president van de nieuwe Vierde Republiek. Het pre sidentschap was toen voornamelijk een ceremoniële en representatieve functie. Hij werd na zijn ambtstermijn van zeven jaar opgevolgd door René Coty. In februari 1959 trok Auriol zich terug uit de socialistische partij na een me ningsverschil met Guy Mollet over het leiderschap. In juli 1960 critiseerde hij De Gaulle wegens „het ongrondwettige karakter van sommige van diens wetge vende maatregelen." Het echtpaar Auriol had een zoon en twee kleinzoons. Auriols schoondochter is de vliegenierster Jacqueline Auriol, de tweede vrouw die de geluidsbarrière heeft doorbroken. weten dat hij Sjastri zal voorstellen een niet-aanvalsverdrag te sluiten mits India akkoord gaat met een volksstemming in Kasjmier. De besprekingen in Tasjkent beginnen overmorgen. Indische functionarissen in New Delhi hebben verklaard dat zij op bescheiden resultaten van de conferentie rekenen. Dit zou bijvoorbeeld kunnen in houden dat de diplomatieke betrekkingen tussen India en Pakistan enigszins genor maliseerd worden Dat over en weer journalisten de twee landen weer zullen mogen bezoeken en mogelijk ook een her vatting van het post- en luchtverkeer tus sen de twee landen. Premier Sjastri van India Vrouwen Mijn vriendinnetje werkt haast dag en nacht. Zij zit aan haar doe-het-zélf-burea tje en het ene artikel over het andere stukje boeiende voordracht en kindervers jes plus P. G. Wodehouse (in haar Hol lands) rollen haar onder de nijvere hand jes uit. Soms kijkt ze even op. Zo om de paar uur. Dan neemt ze een slok kof fie. Of een kadet. Ze ziet dan ook ineens haar kind (een spichtig ding in de moei lijke jaren), zucht vertederd: Mijn kind! Mooi kind! Goed kind! Fijn allemaal! en begint glimlachend aan een boeiende tekst bij een reclame voor hoogglanzende houtsoorten. Zij heeft geen ijskast, geen likeurbonbons, geen man, geen suède jas je en geen damesblad. Kortom, zij heeft geen van die dingen die het leven voor een vrouw aangenaam heten te maken en toch maakt zij een heel tevreden, geluk kige indruk. De vrouw van mijn mans collega is een uitvliegertje. Geen meteropnemer treft haar des ochtends thuis, noch in de na middagzon, hooguit de collectebus om ze ven uur heeft de kans haar in het deur gat te zien verschijnen. De vrouw van mijn mans collega is uit of gaat uit. Zij is een geducht consument voor warenhuis- caféterrasjes- busondernemings-, en bio scoopexploitanten. Zij zit in haar eigen huis als een kuiken onder de kunstmoe der: rusteloos, luid en zenuwachtig ka kelend en klaar om ieder moment weg te springen. Toch, maar uiteraard vooral buitenshuis, maakt de vrouw van mijn mans collega een volmaakt gelukkige in druk. En neem mijn buurvrouw. Dag en nacht in de weer met naald en schaar, met os- selap en scheutjes madeira, met Franse woordjes en de leesportefeuille; voor haar kinderen staat ze immer klaar met glaas jes melk, een luisterend oor, verstandige opmerkingen, snelverband en no-iron speelbroeken. Haar man komt evenmin tekort. Met een hartelijk: zooo! Daar is Pap! en twee klapzoenen (op iedere wang één) wordt hij dagelijks verwelkomd, glanzende schoenen staan steeds gereed en ze toont 'n innig meeleven in z'n moeilijke vol intriges en gekonkel zittende, ambte- naarbestaan. Men fluistert op de afdelin gen zelfs dat het niet in de laatste plaats aan mevrouw te danken is dat meneer per 1 jan. tot chef de bureau bevorderd is. Misschien weinig spectaculair dat le ven van mijn buurvrouw maar zij is er volkomen content mee en maakt zonder meer een gelukkige indruk. Ik wilde u ook even voorstellen aan tan te Lida. Getrouwd ja, maar na veertien lange jaren nog steeds kinderloos. Zij heeft haar oude beroep weer opgevat, staat weer voor de klas. De belastingen halen haar het vel over de oren en over het werk dat zij daarnaast nog doet: clubjes leiden, akela bij de welpen, laten de zielkenners zich bijzonder laatdunkend uit. Daarbij levert het haar geen cent op, wél moeë voetjes en 'n toenemend adem- tekort. Toch lijkt tante een uitstekend in haar verwachtingen geslaagde vrouw, een gelukkig tevreden mens. Ik wilde u eigenlijk nog zoveel meer vrouwen voorstellen, maar is het nodig? U weet toch waar ik naar toe wilNaar de onzin van de nog steeds doorkakelende meute die het hebben wil over De Vrouw. De Vrouw kan slechts gelukkig zijn in het moederschap. De Vrouw vindt het ware geluk pas in het Gezin. De be stemming van de vrouw ligt in haar huis. Is 't geen onzin? Is niet iedere vrouw anders? En is dat ouwe citaat niet altijd nog en ook in dit geval van toepassing? Dat van: Slechts hij is gelukkig die zelf meent het te zijn? Advertentie n klasse apart SHÜWR00M HEEREWEG 142144 UIT VOORRAAD LEVERBAAR TEL. 02530 3043' 'n klasse apart J Huichelarij. Het Chinese „Volksdagblad" noemde het recente besluit van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken om Amerikaanse artsen en ge leerden toe te staan reizen te maken naar China en andere communistische landen in het belang van de volksge zondheid daar, een staaltje van „wal gelijke huichelarij". Lidmaatschap. In Saoedi-Arabië zijn, naar radio-Mekka meldde, negentien men sen wegens lidmaatschap van een com munistische beweging veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van drie tot vijftien jaar. Sneeuwstorm. Een zware sneeuwstorm maakte dit weekeinde in geheel Dene marken wegen onberijdbaar. Vliegvel den moesten gesloten worden. „Vuur en paard". Japan is een jaar van „Vuur en paard" ingegaan, zoals eens in de zestig jaar voorkomt. Meisjes die in dit jaar geboren worden, maken weinig kans op 'n huwelijk, omdat 't bijgeloof wil dat zij hun man zullen doden. Ver wacht wordt, dat er dit jaar betrekke lijk weinig kinderen in Japan zullen worden geboren. In de laatste helft van 1965 was er al een duidelijke stijging van het aantal gevallen van abortus. Doodgeschoten. Een negenjarig Ameri kaans jongetje heeft op nieuwjaarsdag in Detroit zijn grootvader van vijftig doodgeschoten. Het jongetje, dat op bezoek was, pakte een geweer op waar van hij blijkbaar dacht dat het een stuk speelgoed was, en schoot opa dwars door het hoofd. Kröger. De Zwitserse politie heeft op ver zoek van de justitie in Wuppertal de voormalige majoor van de SS Erhard Kröger gearresteerd. De opsporing van Kröger was gelast in verband met mas samoorden op joden waaraan hij zich tijdens het nazibewind in concentratie kampen zou hebben schuldig gemaakt. V erkiezingen. De regerende militaire jun ta van Bolivië heeft bepaald dat op de eerste zondag van 1966 algemene ver kiezingen zullen worden gehouden. De nieuwe president zal op 6 augustus zijn ambt aanvaarden. Jeugdmisdaad. De schooljeugd in Moskou mag zich tijdens de vakanties na tien uur 's avonds niet meer zonder gelei de op straat vertonen. Buiten de vakan ties is de avondklok gesteld op negen uur. Het stadsbestuur wil daarmee straatschenderij en jeugdmisdaad de kop indrukken. Voorts mogen kin deren onder de 14 jaar geen rijwiel be sturen. Speculatie. Het afgelopen jaar kon men zijn geld het beste beleggen in onbe bouwd land in de buurt van grote ste den, waar ook ter wereld, zo staat in New York gepubliceerd-financieel over zicht. De prijzen van deze gronden ste gen met tachtig tot honderd percent in vergelijking met 1964. Ook lucratief wa ren manuscripten en zeldzame boeken, die tachtig a negentig percent in prijs omhoog gingen. Branden. In Tokio zijn tijdens de nieuw jaarsviering 54 huizen door brand verwoest of zwaar beschadigd. Regering. Salah Eldin Bitar, mede-oprich ter van de aan het bewind zijnde Ara bische socialistische Ba'ath partij, heeft een nieuwe regering gevormd, bestaan de uit 26 leden. Pojadagen. De arbeiders op Ceylon heb ben voor het laatst zondags vrij gehad. Voortaan zullen zij op de christelijke feestdag moeten werken en zullen zij rust hebben op Boeddhistische „poja"- dagen die samenvallen met de maan stand. Er wonen acht miljoen boeddhis ten in Ceylon. Gemeenste. De politie van de Spaanse plaats Valencia heeft tot de „gemeenste dief van 1965 een man gekozen die de invalidenwagen had gestolen van een 17-jarig meisje. De dief gebruikte het wagentje om ermee naar zijn werk te gaan. Bomaanslag. Twee Amerikaanse militai ren en vijf Dominicanen werden ge wond bjj een bomaanslag op Ameri kaanse militaire voertuigen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3