New York volkomen ontwricht door grote transportstaking Vakbondsleider voor keuze: aan het werk of de cel in HET WEER UST Vakcentrales willen paal en perk stellen aan de toeloop van buitenlandse arbeiders VECHTEN TEGEN HET WATER Boer vindt goudschat in Serooskerke Westduitser moet Moskou verlaten Olieraffinaderij bij Lyon in brand Staalconflict in VS toegespitst Wilson zal oproep doen tot Kosygin Overste Silver wordt hoofd veiligheidsdienst koninklijk huis Afzet aardgas in 1965 verdubbeld Friese boeren voelen zich bedreigd door polderbesturen ASVA gekant tegen onderhuurverboden Verkeersongeval met dodelijke afloop Minder invoerrecht op auto's uit de EEG-landen 51e JAARGANG NUMMER 52 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02550-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK DINSDAG 4 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Snelwandelaars Adenauer morgen negentig jaar pagina 3 Weerrapporten 1, 2 Agenda voor IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 F erdinand 6 Topsy6, 8 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilletong Beeldverhaleng Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs n Sport 13 Luidsprekers io Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Later meer wind Eisen TEL. 8166 Inland Steel volgt het voorbeeld van Bethlehem Het woord is aan voor vrede in Vietnam De opvatting van de Nederlandse werkgeversverbonden, dat zowel de werving als de spontane toeloop van buitenlandse arbeiders zonder meer gehandhaafd moet blijven, is voor de Nederlandse vakbeweging volstrekt onaanvaardbaar. Het overlegorgaan van de drie vakcentralen heeft deze mening kenbaar gemaakt aan de re gering. Dit deelt „Ruim Zicht", het officiële orgaan van het Nederlands Katholiek Vakverbond mee. IÜ1 IJmuider Courant Na werktijd ontstond gisteren in New York een enorme chaos. De voornaamste verkeersaders naar het hart van de stad waren afgestampt vol met auto's. Oorzaak van de ver keersopstopping was de bus- en treinstaking, waardoor velen met hun eigen wagen naar het stads centrum moesten rijden. (Van onze correspondent) WASHINGTON New York zonder water, NewYork zonder licht, New York zonder bussen, New York zonder ondergrondse. De onheils boodschappen uit de wonderstad van de Verenigde Staten nemen geen einde en vele Amerikanen die toch al weinig sympathie hebben voor New Yorks hoge, dramatische, dreunende tempo, zeggen als half gemeende grap dat het tijd wordt New York af te schaffen. Een dergelijke ramp, dat zou het tenminste zijn in de ogen van uw New York beminnende corres pondent, hangt gelukkig nog niet in de lucht ook al moet men toegeven dat de stad nu opnieuw door een zware beproeving gaat sinds zaterdag morgen de 33.000 transportarbeiders, die de bussen en ondergrondse trei nen bedienen, het werk hebben neergelegd. Die beproeving kwam tijdens het weekeinde nog niet volledig tot uitdrukking, maar gisteren kon nie mand meer ontkennen dat het stadsleven volmaakt ontwricht wordt door een staking van het vervoerspersoneel. Het kantoorpersoneel kwam maar voor een gering deel op de kantoren opdagen, gedeeltelijk door de onmogelijkheid voor velen de binnenstad te bereiken, voor een deel ook omdat men gehoor had gegeven aan de oproep van de net beëdigde burge^ meester John Lindsay om niet te probe ren naar Manhattan te gaan als dit niet absoluut noodzakelijk was. LINDSAY beoogde met deze oproep te voorkomen dat een deel van de miljoenen mensen, die normaal per dag New York- se bussen en ondergrondse treinen ge bruiken, per auto zouden proberen naar hun werk te gaan, waardoor ongekende verkeersopstoppingen zouden kunnen ont staan. Gisterochtend leek Lindsay met zijn op roep succes geboekt te hebben, want het autoverkeer bleef matig en de straten wa ren zelfs iets rustiger dan normaal. Gis- MOSKOU (Reuter) De Sovjet-Unie heeft gisteren de eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Moskou, dr. Alois Mertes, gelast binnen vier dagen het land te verlaten wegens „onwettige activi teit". Volgens een woordvoerder van de Westduitse ambassade in Moskou was dr. Mertes uitgewezen als represaille voor de uitwijzing van Jakov Stepanowitsj Barsoe- kov, een diplomaat verbonden aan de Rus sische ambassade in Bonn, die vorige maand de Bondsrepubliek moest verlaten, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij een geval van militaire spionage. Verwachting tot morgenavond: Aanvankelijk droog weer, plaatse lijk mist, temperatuur om het vries punt tot lichte vorst en overwegend zwakke veranderlijke wind. Later half tot zwaar bewolkt met moge lijk enige neerslag, temperatuur om het vriespunt en matige of vrij krachtige wind uit zuid tot oost. Volledige weerrapporten op pagina twee. teravond bleken zich evenwel toch zoveel auto's in Manhattan te hebben opgehoopt, dat toch ernstige opstoppingen ontston den. Een voor langere tijd vastlopen van het gemotoriseerde verkeer is echter een doodgewone zaak in New York. Minder alledaags waren daarom de drommen snelwandelaars, en zelfs enkele rolschaatsers, die men gisteren overal op de trottoirs en oversteekplaatsen in actie zag. Eveneens ongewoon waren de volge laden taxi's, die door de straten en ave nues sukkelden. Volgens een reglement mogen taxichauffeurs niet verschillende elkaar vreemde passagiers naar verschil lende adressen vervoeren maar gisteren lapte men dit reglement aan de befaam de laars, waarvoor trouwens weldra offi ciële goedkeuring kwam. Radeloze New Yorkers konden verder bij speciale telefoonnummers terecht om informaties op te doen over extra foren sentreinen die de spoorwegmaatschappij en lieten lopen, over charterbussen voor schoolkinderen, ambulances enzovoort. Terwijl miljoenen in de straten met het befaamde New Yorkse mengsel van onge duld, ironie, vindingrijkheid en onbe schaamdheid de ongemakken van de sta king bestreden, werd binnenskamers druk onderhandeld over de kwestie die tot het neerleggen van het werk leidde: een dis puut over een loonsverhoging tussen de transportarbeidersbond en de verkeers- autoriteiten. De standpunten leken echter nog ver uiteen te liggen, omdat de transportarbei ders een nieuwe arbeidsovereenkomst voor twee jaar eisten met loonsverhogingen en andere verbeteringen die totaal 180 mil joen dollar meer zouden gaan kosten. Daartegenover stond slechts een aanbod van 25 miljoen dollar. De vakbondleider van het stakende ver voerspersoneel, Michael Quill, staat voor LYON (AFP) De Franse stad Lyon werd vanochtend vroeg opgeschrikt door een serie ontploffingen. Het bleek dat de grote olieraffinaderij Rhóne-AIpes in Fey- zin op ongeveer tien kilometer ten zui den van de stad in brand stond. Bijna duizend brandweerlieden bonden de strijd aan tegen de vlammen. Zware rookkolommen waren op grote afstand te zien. Er zijn zeker drie butaangas-reser voirs ontploft. Tegen het middaguur was het nog niet mogelijk vast te stellen of er slachtoffers waren gevallen, wegens de grote hitte van de brand. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN de keus de staking vandaag om elf uur (17.00 uur Nederlandse tijd) te beëindigen of de gevangenis in te gaan. Rechter Geiler van het Amerikaanse hooggerechtshof heeft Quill en acht ande re vakbondsleiders beschuldigd van min achting voor het hof door niet te voldoen aan een bevel waarbij de staking wordt verboden. Quill verscheurde voor de tele visiecamera's een document dat volgens hem dit stakingsverbod inhield. De minister van Defensie Robert S. McNamara heeft opdracht gegeven voort aan geen orders voor constructiestaai meer bij Bethlehem Steel en andere staal concerns die him prijzen verhogen, te plaatsen. De firma's die defensieorders uitvoeren, hebben opdracht gekregen dit voorbeeld van de regering te volgen. Het departement van Defensie gebruikt per jaar ongeveer 320.000 ton aan constructie- staal of ongeveer 5 pet. van de gehele Amerikaanse produktie. Quill heeft verklaard „liever in de ge vangenis te zullen verrotten" dan de sta king af te gelasten. Van onze correspondent) WASHINGTON De worsteling tussen de Amerikaanse regering en Bethlehem- steel, een van Amerika's staalreuzen die tegen de zin van president Johnson de prijs van een klein gedeelte van zijn staalprodukten verhoogde, duurt niet al leen onverminderd voort maar heeft fel le vormen aangenomen. Bethlehem kreeg bij de prijsverhoging de steun van een ander groot staalbedrijf, Inlandsteel, het geen vooral opmerkelijk is omdat Inland in 1962. toen president Kennedy het met de staalindustrie aan de stok had wegens de prijzen, als enig groot staalconcern niet meedeed met de prijsverhogingen en toen dus de regeringslijn trok. De federale regering heeft een groot scheepse actie op touw gezet om andere staalconcerns ervan af te houden het voor beeld van Bethlehem en Inland te volgen. Iedereen kijkt intussen met spanning naar de staalreus U.S. Steelcorporation. Mocht deze grootste staalproducent der Verenigde Staten Bethlehem en Inland met een prijsstijging volgen, dan wordt ongetwijfeld de regeringspositie, die ove rigens door het parlement gesteund lijkt te worden, lelijk ondermijnd. (Zie verder pagina 11) René de Clerq Oorlog is het ergste niet. Het ergste is de dwaasheid die hem mogelijk maakt. LONDEN (AP) Minister-president Wilson zal een persoonlijke oproep tot premier Alexei Kosygin van de Sovjet- Unie richten voor een gezamenlijk vredes initiatief in Vietnam. Het is nog niet be kend wanneer de oproep zal komen. Wil son zou ervan overtuigd zijn, dat de kwestie het beste geregeld kan worden door een nieuwe Geneefse conferentie. Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie heb ben het voorzitterschap gedeeld van de Geneefse conferentie, die in 1954 besloot tot de verdeling van Vietnam. De Russen staan op het standpunt, dat een conferen tie alleen kan beginnen als Noord-Viet- nam bereid is daaraan deel te nemen. Bij de strijd in de delta van de rivier de Mekong hebben de Amerikanen traan gas gebruikt om de guerrillastrijders te verdrijven uit hun schuilplaatsen. Het ga# werd verspreid vanuit hefschroefvliegtui- gen. De actie heeft evenwel geen effect gesorteerd. Het overlegorgaan heeft ook de aan dacht gevestigd op de toenemende moei lijkheden op het gebied van de huisves ting en de maatschappelijke begeleiding van de gastarbeiders en op de onzeker heden die er, gegeven de massale ontsla gen van de afgelopen weken, ten aanzien van de werkgelegenheid blijken te be (Van onze correspondent) SEROOSKERKE Op het Zeeuwse eiland Walcheren, om precies te zijn in Serooskerke, hangt de (figuurlijke) vlag uit. Boer Piet Christiaansen heeft gisteren namelijk bij het bewerken van een stuk- e grond een schat aan gouden munten gevonden. Deze lagen over een groot ge bied verspreid. De verraste boer waar schuwde onmiddellijk burgemeester Kam, omdat de grond gemeente-eigendom is. Deze liet daarop de grond afzetten. De munten, meer dan tweehonderd, die alle in een uitstekende staat verkeerden, zijn vermoedelijk zo'n 350 jaar geleden in een stenen kruik begraven. De gemeente Serooskerke had het stukje grond ruim een jaar geleden in eigendom gekregen en een daarop staand krotje afgebroken. Boer Christiaansen mocht de grond daar op gratis verbouwen. Vermoedelijk is. het kruikje door de intensieve bewerking van de grond gebro ken en zijn de munten door de regenval van de laatste tijd naar boven gekomen. Op de beeldenaren staan onder meer Phi lips II, koning Jacobus van Engeland en Sint Joris met de draak. De waarde van de goudvondst kon nog niet worden vast gesteld, evenmin wie als eigenaar hiervan moet worden beschouwd. Een groot deel van Friesland gaat gebukt onder ernstige waterover last: hier een beeld uit Ouwster- haule aan het Tjeukemeer, waar men het 2llt meter gestegen water door middel van zandzakken uit het achterdijkse land tracht te houden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Overste P. C. Silver, commandant van het district Vlaardingen der rijkspolitie te water, is met ingang van 1 januari gedetacheerd in Soestdijk. Men kan aannemen dat hij opvolger zal worden van commissaris C. Sesink, die na het huwelijk van prinses Beatrix wegens pensionering zijn functie als hoofd van de veiligheidsdienst van het koninklijk huis zal neerleggen. Gedurende 1965 heeft de NV Nederland se GAS-unie meer dan 1.500 miljoen ku bieke meter aardgas geleverd. In feite bedroeg de stijging 108 percent ten op zichte van 1964, in welk jaar de afzet bij na 750 miljoen kubieke meter bedroeg. Deze stijging is het gevolg van het over gaan van de gemeenten en de industrie op aardgas, alsmede van het toegenomen verbruik van aardgas voor verwarmings doeleinden. De totale gasafzet bedroeg 1.850 miljoen kubieke meter. Van deze totale afzet was het aandeel van het Groningse aardgas 67,5 percent tegen 18 percent in 1964. Deze sterke stijging werd mogelijk ge maakt door het in bedrijf stellen van de nieuwe hoofdvoedingsleidingen tegen het einde van 1964. staan. Het overlegorgaan heeft de rege ring laten weten, dat het dringend ge wenst is, het bestaande toelatings- en werkvergunningsbeleid in het bijzon der met betrekking tot de zogenaamde spontane toeloop in nadere overweging te nemen. Het overlegorgaan acht net gewenst, dat in analogie van de commissie voor contact en overleg inzake bijstand aan buitenlandse werknemers, ook voor de andere aspecten een officieel overlegor gaan wordt aangewezen of gecreeërd. Voorshands denken de vakcentralen hier bij aan de Centrale commissie voor de arbeidsvoorziening, aan een commissie van de SER en in het bijzonder aan de commissie van advies en bijstand van het Rijksarbeidsbureau. De besturen van de drie Friese stands organisaties van boeren en tuinders heb ben een dringend beroep gedaan op de besturen van waterschappen en polders om zich te houden aan het verzoek van Ge deputeerde Staten van Friesland om niet dan in de uiterste noodzaak de reeds veel te hoog gestegen boezem nog verder te belasten, zolang het boezempeil niet aan zienlijk is gedaald. Het bestuur van de algemene studenten vereniging Amsterdam heeft in een brief aan de besturen van de makelaarsvereni ging te Amsterdam en de vereniging der eigenaren te Amsterdam erop aangedron gen bepalingen, waarbij 't de hoofdhuur der verboden wordt gedeelten van zijn woning onder te verhuren, uit bestaande contracten te schrappen en in toekomstige contracten weg te laten, zulks in verband met de zeer ernstige situatie op het ge bied van de studentenhuisvesting. De veertigjarige mevrouw E. P. Ver- bruggen uit Hilversum, moeder van vijf kinderen, is vannacht in het ziekenhuis Zonnestraal overleden aan zware ver wondingen, die zij had opgelopen bij een verkeersongeval. Zij reed gistermiddag op het fietspad van Hilversum naar Loosdrecht. Bij het oversteken van de weg nabij het kruis punt De Rading, ter hoogte van het zie kenhuis Zonnestraal, werd zij aangere den door een auto. Het slachtoffer werd tientallen meters over het wegdek mee gesleurd en zwaar gewond in het zieken huis opgenomen. (Van onze correspondent) DEN HAAG Auto's uit EEG-landen, die met de veel verkochte Westduitse, Franse en Italiaanse merken het leeuwe- deel van de Nederlandse markt hebben, kunnen lager worden geprijsd dan mo menteel wordt berekend aan de hand van de met 7 percent gestegen omzetbelasting. De afbraak van de EEG-douanetarieven houdt in dat de invoerrechten op die auto's op 1 januari met ongeveer 2& per cent zijn verlaagd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1