ADENAUER MORGEN 90 JAAR Passend geschenk voor jubilaris is probleem m M. Bonn zwijgt als het graf over „Starfighter"- ongelukken Geheimzinnige De Gaulle kiest zijn ministers uit coldrex WERELDNIEUWS an dag tot dag Zermatt geïsoleerd Berlijnse borrel wordt duurder Ajoeb Khan stak Sjastri hand toe Pompidou blijft Brits-Rhodesisch gesprek in Malawi? Leger grijpt macht in Opper-Volta raatótoel Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig. Maar verkoudheid is meer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! DINSDAG 4 JANUARI 1966 Joegoslavië: nieuwe dinar Vinger in de pap Geen „nationale figuur Wijn van 1876 Rapport Aardschok in Korinthe Strijdlustig Remco Cam-pert Een nieuw element van wrijving tussen werknemers- en werkgeversorganisaties dient zich aan, nu blijkt dat deze tegen overgestelde standpunten innemen inzake toelating van buitenlandse arbeiders. Uiteraard speelt in deze aangelegenheid de voorziening in de personeelsbehoefte •en eerste rol, een voorziening die tot op zekere hoogte een gezamenlijk belang dient. Een tekort aan werkkrachten is immers een handicap die de bedrijfsre «uitaten zeer ongunstig kan beïnvloeden «n daardoor ook de belangen van werk nemers kan schaden. Aan de andere kant dreigt werkloosheid, indien dat te kort in een teveel zou overslaan. En het «ou van kortzichtigheid getuigen indien werkgeversorganisaties een dergelijke te «terke ontspanning van de arbeidsmarkt •ls een gunstige situatie voor het bedrijfs leven zouden beschouwen. Over dit prin cipe is men het dan ook wel eens, mede dank zij een gemoderniseerd inzicht aan beide zijden in de economische en so ciale problematiek. De balans op het gebied van de werk gelegenheid is echter een kwetsbaar in strument, dat zich niet geheel laat diri geren. Bovendien is het vraagstuk van de werkgelegenheid alleen in theorie een nationale aangelegenheid die als een slui tend landelijk plan kan worden behandeld. In de praktijk immers is de gedetailleerd heid van de personeelsvoorziening, de ef ficiency der bedrijfstakken en aparte be drijven, een onderwerp dat het vraagstuk bijzonder gecompliceerd maakt. De uit spraak van het overlegorgaan der werk nemersorganisaties over een gewenste wijziging in het toelatings- en vergun- ningsbeleid voor buitenlandse arbeids krachten kan dan ook niet worden ver taald als: „Niet méér buitenlanders toe laten". Evenmin kan de aandrang van werkgeverszijde om het beleid te handha ven worden beschouwd als een aanspo ring om buitenlanders ongelimiteerd te importeren. Beide uitspraken moeten genuanceerd worden begrepen. Het zou kunnen zijn dat beide standpunten vrij wel identiek zijn ten aanzien van een be paalde bedrijfstak, waarin duidelijk be hoefte is aan buitenlandse arbeidskrach ten. De gezondheid van de betrokken be drijven is immers voor werkgevers zowel •ls werknemers van uitzonderlijk belang. Een sterkere nuancering van het rege ringsbeleid kan noodzakelijk zijn gebleken «onder dat voorshands kan worden gespro ken van een onvermijdelijke beperking. Een tweede punt in deze aangelegen-j heid is vanzelfsprekend de zogenaamde „Begeleiding". Daaronder wordt ver staan de wijze, waarop de buitenlanders worden gehuisvest, verzorgd, aangepast, kortom, sociaal opgevangen. Ook dat is •en onderwerp waarover men moeilijk van standpunt kan verschillen, indien men bedrijfs- en menselijk belang in het oog wil houden. Niemand is gediend met een chaotische situatie op dit gebied, al kan men natuurlijk van mening verschil len over de vraag of er van chaos sprake is of niet. Het totale onderwerp lijkt bij uitstek •en zaak waarover vruchtbaar overleg mogelijk is. Een stevige planning waar over alle partijen, ook de regering, het eens kunnen worden is zeker mogelijk en noodzakelijk. Nu de werknemers zowel als de werkgevers zich globaal geuit heb ben in tegengestelde zin, is het zoeken naar ontmoetingspunten een urgente aan gelegenheid, waarbij gewaakt zal moeten worden tegen het gevaar dat eenzijdige belangen de boventoon gaan voeren. De uitkomst immers is bij uitstek een factor van nationale economische en sociale ge zondheid, die in de zich aftekenende toe komst onontbeerlijk zal zijn om een re delijke welvaart voor ons land te behou den. WfWWWWWWWIIWWWIIWWWMIIIIIIftlWimwwilllllllWWMMWII IWfWWmWIVWWMWWWWWIfWWIIIIIIWWMWWWWWWWWIlWWWW Met ingang van 1 januari geldt in Joe goslavië een nieuwe dinar, die gelijk is •an 100 oude dinars. Van 1 januari 1966 af worden alle in Joegoslavische valuta luidende geldsbedragen in nieuwe dinars („n.dinars") aangeduid. (Van onze correspondent) BONN. De negentigste verjaar dag van oud-kanselier Conrad Adenauer op 5 januari veroorzaakte in Bonn geweldige opwinding. Het is overigens het enige rumoer in de „Bundeshauptstadt" die op het ogen blik geniet van de vakantie der staatslieden. Bondskanselier Erhard reist speciaal voor Adenauers ver jaardag naar Bonn, om er zijn voor ganger, die hem in zijn politieke carrière voortdurend heeft dwars ge zeten, te bewieroken. Adenauer is van zijn villa in Cadenabbia bruin gebrand in Rhöndorf teruggekeerd en voelt zich - volgens zijn secretaresse - beter dan ooit. Hij staat gereed om duizend feliciterende handen te schudden en naar de toespraken te luisteren waarvan er vele niet zullen uitblinken door oprechtheid. Nog steeds is de oude Adenauer immers een politiek factor van betekenis, die iedere dag voor nieuwe manoeuvres en moeilijkheden kan zorgen. Gisteren nog gaf Adenauer één van zijn beruchte vraaggesprekken, ditmaal in „Die Welt", waarin hij voor de zoveel ste maal waarschuwde voor het gevaar dat de wereld in het algemeen en de Bondsrepubliek in het bijzonder bedreigt. Adenauer ziet geheime afspraken tus sen de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie, waarvan de inhoud verborgen blijft, en isolationistische tendensen in Ameri ka, die de veiligheid van Europa bedrei gen. Bron van grote nerveusiteit in Bonn is ook het aanstaande bezoek van Adenauer aan zijn oude vriend Charles de Gaulle, in „strict particuliere sfeer" op het bui tengoed van de Franse president in Co- lombey-les-deux-Eglises. De Gaulle had Adenauer via diens Franse uitgever Ha- chette uitgenodigd en het bezoek vind plaats kort voor de reis van de ongeluk kige kanselier Erhard naar Parijs, die daarmee voor de zoveelste maal ziet hoe de oud-kanselier hem zoal niet het gras voor de voeten wegmaait, dan toch wel met de eer gaat strijken en in ieder ge val voortijdig een vinger in de pap steekt. De meeste staatsorganen wensten Aden auer alleen als Voorzitter" vah een politie ke partij te beschouwen en voor de ering van een „nationale figuur" voelden zq niets. Daarom zal president Lübke geen staatsontvangst voor Adenauer aanrich ten, maar hem in „kleine" kring 128 personen op een diner uitnodigen. Bondsdagpresident Gerstenmaier ver- ordoneerde geen feestelijke zitting van de Bondsdag, maar slechts een ontvangst buiten de zittingszaal. De „Bundeswehr" weigerde Adenauer tot ere-commandant van een bataljon te benoemen en besloot tot het minder ver bindende ceremonieel van een taptoe. De posterijen wilden geen speciale Adenauer-postzegel uitgeven en beperk ten zich tot een bijzonder poststempel op 5 januari, dat alleen door het hoofdpost kantoor van Bonn zal worden gebruikt. Vergeefs probeerden de CDU-bestuur- ders vervolgens gedaan te krijgen dat hun voorzitter in de „orde voor verdienste" zou worden verheven, die in 1842 werd in gesteld en door president Heuss tot nieuw leven werd gewekt. Maar de kanselier van de orde weigerde de onderscheiding aan Adenauer uit te reiken, omdat ze al leen „voor wetenschappelijke presta tie" wordt verleend. De minister voor cultuur van Nord- rheinland-Westfalen weigerde een van de nieuwe universiteiten naar Adenauer te noemen de meerderheid socialistische stadsraad van Keulen weigerde een voorstad van Keulen met de naam van Adenauer die eens burgemeester van de stad was te tooien. Tenslotte bleef één lichtpunt: de gemeenteraad van Rhöndorf, waar Adenauer al sinds men senheugenis woont, zal een oude wens van de oud-kanselier vervullen: vanaf 5 januari heet de berghelling waarop de roemruchte politicus woontniet meer „Faule berg" („brokkelige onbetrouwba re berg"), maar „Dr. Conrad Adenauer- höhe". De straat waarin Adenauer woont is overigens al naar hem genoemd. Tenslotte we,et men nog steeds niet wat men de jubilaris moet aanbieden, omdat hij alles al eens gekregen heeft. Het CDU-bestuur heeft een oplossing ge vonden: Ze biedt Conrad Adenauer 90 flessen wijn van zijn eigen jaar aan. Ze zijn uiterst kostbaar, want ze stammen uit 1876. ZERMATT (AP) De Zwitserse win tersportplaats Zermatt, waar op het ogen blik 5.000 toeristen zijn, is afgesloten van de buitenwereld. Alle wegen die naar Zer matt leiden zijn afgesloten wegens lawi negevaar. De plaatselijke autoriteiten hebben alle verkeer verboden over de spoorlijn en de bergweg die door het veertig kilometer lange dal van Zermatt de verbindingen vormen met de' wintersportplaats aan de voet van de MatUrhorn Geduldig als zij zijn wachten deze Engelsen, enkelen met een krant om de tijd te korten, op het moment dat de winkeldeuren zullen open gaan. Vandaag is de uitverkoop in de Britse hoofdstad Londen begon nen. Een aantal van deze wachten den zullen dan ook hun geduld be loond zien door een koopje. (Tëlefoto). W (Van onze correspondent) BONN In de zesentwintig gevallen dat in de laatste tijd een „Starfighter" van de Westduitse luchtmacht is neerge stort zouden zestien Duitse piloten het le ven verloren hebben. Dit zijn gegevens die in Amerikaanse kranten te lezen staan. Het ministerie van Defensie in Bonn wei gert echter stelselmatig enige details over het onrustbarende aantal ongelukken met de straaljagers te verstrekken. Minister Von Hassel, die de afgelopen feestdagen met een longontsteking in een militair hospitaal heeft gelegen, doet het nog steeds voorkomen alsof er met de Star- fighters niets aan de hand is. Het valt af te wachten hoe lang hij dit standpunt blijft volhouden, nu zijn zoon •ls luchtmachtpiloot naar de Verenigde Staten is vertrokken om daar een oplei ding te krijgen voor het vliegen van Star- fighters. Afgelopen week is bij het openbaar mi nisterie in Bonn een aanklacht tegen Von Hassel ingediend, wegens doodslag. Hoe wel de verzekeringsemployé Günter Kampskötter zelfs geen familie bij een Starfighter-ongeluk verloren heeft, stelt hij de minister toch persoonlijk voor de dood van een onbekend aantal Duitse piloten aansprakelijk. Twaalf januari zal in de commissie voor Verdedigingszaken van de Bondsdag een rapport worden besproken, dat door de in specteur van de Luftwaffe, luitenant-gene raal Panitzki, werd opgesteld. Het gaat om de „Super-Starfighter F-104 G". Het rap port zal uitsluitsel geven over de oorza ken van het angstaanjagende aantal neer gestorte machines van dit type. Verwach tingen over sensationele onthullingen zijn evenwel ongerechtvaardigd. Tenzij de sensationele en te verwachten conclusie dat de Starfighter-F 104 G „onder de ge geven omstandigheden het beste wapen (Van onze correspondent) BONN West-Berlijn is sinds 1 januari geen „bier- en schnappsparadijs" meer. Aan het vijftien jaar oude privilege van de lage alcoholprijzen is een eind geko men. Maar de klap komt voor de Berlij- ner extra hard aan: ze moeten voortaan niet alleen de prijs betalen die alle andere Westduitsers tot 1 januari er voor neer telden, maar ook nog de hogere alcohol belasting die voor geheel West-Duitsland met het nieuwe jaar is ingegaan. Een li ter alcohol van 96 percent wordt voor de Westberlijners ongeveer 12 DM duurder. De goedkoopste fles weinbrand komt van drie op zes mark en naarmate de kwali teit beter wordt stijgt de prijs van 3,50 mark tot 6 DM. Burgemeester Willy Brandt bekend om zijn liefde voor een borrel heeft harde critiek te verduren. Maar Brandt verklaarde tegenover de Westberlijnse pers lakoniek: „Het laat me koud of het privilege wordt opgeheven. Ik drink geen schnapps meer". Dit kordate besluit van burgemeester Brandt is voor de Westber- lijner een schrale troost in een donkere winter met peperdure borreltjes. Dr. Conrad Adenauer TASJKENT (AP) De leiders van In dia en Pakistan zijn vandaag in Tasjkent bijeengekomen voor een poging om het conflict tussen hun landen te regelen. Het was de eerste ontmoeting van pre sident Mohammed Ajoeb Khan van Pa kistan en minister-president Lal Baha- doer Sjastri van India sinds hun landen in september met elkaar in oorlog kwa men over Kasjmier. Onder leiding van premier Alexei N. Kosygin van de Sovjet-Unie zijn beide mannen in een „neutrale villa" in de buitenwijken van Tasjkent bijeengeko men. Ajoeb brak het ijs door op Sjastri toe lopen en deze een hand toe te steken die de Indiër daarop drukte. Over de aard van het gesprek is tot dusverre niets meegedeeld. Athene, (AP) De Griekse stad Ko rinthe, op ruim tachtig kilometer van de hoofdstad Athene gelegen, is gisterochtend vroeg door een zware aardbeving getrof fen. Het is niet bekend of hierbij slacht offers zijn gevallen. (Van onze correspondent) PARIJS Achter gesloten gordijnen en geluiddichte deuren bereidt generaal De Gaulle de reorganisatie van zijn rege ring voor, die deze week haar beslag zou krijgen. In diep geheim heeft premier Pompidou, die zelf ongetwijfeld in func tie zal mogen blijven, gisteren het staats hoofd de nieuwe lijst van ministers ge toond, die zaterdag in de Franse staats courant zal worden gepubliceerd. De discretie van de operatie wordt de generaal vooral ingegeven door zijn vrees dat deze kabinetswijziging kwalijke her inneringen aan de periodieke kabinetscri- ses van wijlen de Vierde Republiek zal kunnen oproepen. Het gonst van geruch ten in Parijs. Zeker is intussen slechts dat, met pre mier Pompidou, ook de ministers van Buitenlandse Zaken en van Defensie, Couve de Murville en Messmer, in de ge wijzigde regering hun portefeuilles zullen behouden. Dat de minister van Informa tie Peyrefitte die als supervisor van de televisie door de president verant woordelijk wordt gesteld voor het kwalij ke verloop voor generaal De Gaulle van de jongste verkiezingen zijn post daar om verliezen zal, schijnt eveneens wel bijna vast te staan. Als nieuwe ministers worden de beide oud-premiers de gaullist Michel Debré en de radicaal Edgar Faure genoemd, hoe wel men nog vlijtig gist naar de porte feuilles, die zij zouden krijgen te behe ren. Debré is gisteren door generaal De Gaulle persoonlijk in audiëntie ontvangen en ook Georges Pompidou zou deze strijd lustige figuur, die als premier zijn direc te voorganger was, liever in dan buiten de regering zien. Edgar Faure, die voor generaal De Gaulle de afgelopen jaren verschillende belangrijke missies in het buitenland en met name indertijd in China heeft vol bracht, zou voor die diensten nu met een portefeuille kunnen worden beloond. Niet temin staat die beloning toch niet als een paal boven water, want de generaal schijnt Faure, die een gladde jongen is, nogal kwalijk te hebben genomen dat hij SALISBURY (AFP) Er zijn bespre kingen aan de gang tussen de Britse re gering en president Hastings Banda van Malawi om Malawi eventueel te gebruiken als „neutraal terrein", waar vertegenwoor digers van Gr.-Brittannië en Rhodesië el kaar zouden kunnen ontmoeten ter rege ling van 't conflict over de eenzijdige onaf hankelijkheidsverklaring van de blanke minderheidsregering van Ian Smith. Ma lawi, het voormalige Njassaland, maakte indertijd met (Zuid-)Rhodesië en het te genwoordige Zambia (Noord-Rhodesië) deel uit van de Rhodesische Federatie. De Rhodesische regering heeft gister avond de vrijstelling van benzinedistribu tie voor de leden van het diplomatieke en consulaire corps in Salisbury ingetrokken. OEAGADOEGOE (AFP) In Oeaga- doegoe, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Opper-Volta, waar president Yameo- go zondag de noodtoestand afkondigde, hebben zich gisteren betogingen voorge daan, waarop het leger de macht in han den heeft genomen. Het huis van de president werd door po litie en door met pantserwagens uitgerus te militairen beschermd. In Oeagadoegoe wordt volledig gevolg geven aan de sta- kingsoproep van het overheidspersoneel, dat woedend is over een gerucht dat het ambtenarenkorps met 20 percent zal wor den ingekrompen. In andere delen van het land is de toestand gespannen. Dahomey, de Westafrikaanse staat waar onlangs het leger de macht overnam, heeft de diplomatieke betrekkingen met China opgeschort. De Chinezen krijgen vier dagen de tijd het land te verlaten. Dahomey zal een nieuwe politiek gaan voeren die „geen verdeeldheid onder de bevolking met zich meebrengt", aldus mi nister van Buitenlandse Zaken Zinsou. Dahomey erkende China op 13 novem ber 1964. Dahomey en Opper-Volta zijn twee kleine aan elkaar grenzende staten in West-Afri- ka, beide voormalige Franse gebieden. in de verkiezingscampagne had verklaard dat hij dit keer nog op De Gaulle zou stemmen, maar de volgende maal de ka tholiek Jean Lecanuet zijn stem dacht te zullen geven. Generaal De Gaulle heeft, zoals bekend, liever met mensen te maken, die hem hun trouw door dik en dun betuigen. Pompidou Verwildering Het voetbal schijnt de laatste tijd be hoorlijk aan het verwilderen te zijn. Er zijn mensetl die daar lappen vol over kunnen schrijven. Ze heffen waarschu wende vingers, eisen strenge maatrege len en men krijgt soms de indruk dat het einde der tijden nabij is. Mij verbaast het eigenlijk dat het voet bal nog zolang betrekkelijk tam is geble ven. Goed, er werd weieens een beentje gebroken of een schedeltje ingedeukt, maar vergeleken bij de wereld buiten het voetbalveld was de grasmat toch altijd een tamelijk idyllisch prieeltje ivaarin het goed toeven was. Maar het zal wel een teken des tijds zijn; dat is een uitdrukking waarmee je nooit kwaad kunt. Andere tekenen des tijds: koude soep in restaurants, daken die lekken, hogere muren, lucifers die knappen als je ze probeert aan te strij ken, te warme treinen, te koude treinen, pop-art en plastic haarborstels. Om op mijn chapiter terug te komen, verwildering is ook zo'n teken des tijds. En dan niet zomaar een klein beetje verwildering, maar algehele verwilde ring. Alles verwildert op het ogenblik, lieve lezers, waar moet dat naar toe Het verkeer verwildert, de jeugd verwil dert, de politie verwildert, de televisie verwildert en als we sommige kranten mogen geloven verwildert zelfs de rege ring. Zelf verwilder ik ook als een gek.' Het is de hele dag maar meppen uitdelen en onzin uitkramen. Ik weet nog precies hoe het begon: een vriend die op bezoek was gooide wat sigaretteas op de vloer en voor ik (en hij) het wist had ik hem in de dubbele nelson en liet hem pas weer los en node toen hij om genade kermde. Nog een ferme trap en hij was de deur uit. Later kwam ik weer enigszins bij mijn positieven en dacht: waarom héb ik dit eigenlijk gedaan? Ik keek in de spiegel en las daarin het antwoord al: ik was aan het verwilderen. Mijn gezicht had iets beestachtigs gekregen, mijn ogen waren nauwe spleten, mijn mond grijnsde en onwillekeurig gromde ik even. Het mon ster van de verwildering had ook mij te pakken. Ik was een teken des tijds ge worden. Ik moet zeggen: ik leef nu een stuk gemakkelijker dan vroeger. Mijn aange boren schuchterheid en angst voor van alles en nog wat zijn bijna geheel ver dwenen. Ik ben verwilderd en het bevalt me best. Waarom zou de voetbalsport dan ach terblijven? Advertentie Koorts, hoofdpijn, verstopte neusdien vitamine C, dat het herstel ver- u voelt u écht ziek. Daarom moet u snelt en extra weerstand geeft. Col- niet één van de symptomen van uw drex verdrijft de hele verkoudheid verkoudheid bestrijden, maar uw radicaal. Pak uw verkoudheid serieus hele kou. Dat doen Coldrex twee- aan. Neem Coldrex! laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, doet de koorts dalen en maakt uw neus weer vrij. Coldrex bevat boven- «L c Ongewenst. Een groep van negentien Russische variété-artiesten heeft op dracht gekregen Tanzania onmiddellijk te verlaten. Alle leden van de groep zijn tot ongewenste vreemdeling ver klaard. Zij moeten het land binnen twee uur verlaten. Het zijn dansers, acroba ten, musici en marionettenspelers. Lawinesgevaar. Het Zwitserse instituut voor sneeuwstudie heeft een algemene waarschuwing voor lawines uitgegeven nadat zich door sterke wind sneeuw massa's boven sommige skisporen ge vormd hadden van soms één meter hoog. Samenwerking. Drie leden van het kabi net van Kenya gaan naar Moskou om te spreken over economische Samenwer king met de Sovjet-Unie. Verzekering. In Texas is met een 33-jari- ge Amerikaanse industrieel de hoogste verzekering afgesloten die ooit met een particulier is aangegaan, namelijk voor het bedrag van tien miljoen dollar. De premie bedraagt bijna 150.000 dollar per jaar en is bij negentig maatschappijen herverzekerd. De verzekerde wil zijn naam geheim houden. Verkeersslachtoffers. Bij verkeersonge lukken tijdens het weekeinde van oud en nieuwjaar zijn 562 Amerikanen ge dood. Met Kerstmis samen is het totaal 1302. Gewond werden 60.000 mensen. Apartheids-veroordelingen. Bijna tweehon derd mensen, hoofdzakelijk Afrikanen, hébben het vorig jaar in de oostelijke Kaapprovincie van Zuid-Afrika terecht gestaan op besphuldiging van politie ke activiteiten. Honderdzestig mensen werden veroordeeld, twaalf werden vrij gesproken en tegen negentien werd de tenlastelegging ingetrokken. Spoetniks. Vijf Russische spoetniks zullen meer dan duizend jaar om de aarde blij ven cirkelen. Het zijn de Spoetniks van het type Kosmos nummer 80, 81, 82, 83 en 84. Zij zijn destijds op een hoog te van 1500 kilometer van de aarde in hun baan gebracht. Minder rijst. Premier Fidel Castro van Cuba heeft, na een parade in Havanna ter herdenking van het feit dat de Cu baanse revolutie zeven jaar geleden uit brak, verklaard dat Peking in 1966 vijf tig percent minder rijst aan Cuba zal leveren dan in 1965, omdat China te kampen heeft met een tekort aan rijst. Onuitwisbaar. Het Amerikaanse weekblad „Time" heeft generaal William West- moreland, opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid- Vietnam, tot „man van het jaar 1965" uitgeroepen, omdat hij „een schitteren de personificatie is van de Amerikaanse strijder die een onuitwisbaar merkte ken in de geschiedenis achterlaat".

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3