Kerstbomen in Velsen officieel verbrand m Röntgenonderzoek bij Hoogovens IJmuiden Havenberichten KING CORN lekker brood In de vishal en op zee Kort IJmond nieuws Bloemen en groenten uit Beverwijk Fietser gewond bij Hoogovens Voor de POLITIERECHTER V. HKS „De Hoop" in de Ierse Zee Gewijzigde route buslijn 75 in Velsen-Noord De heer B. van Ommeren bij Hoogovens IJmuiden gehuldigd Raad voor Scheepvaart berispt kapitein Visserijtentoonstelling in Zierikzee DINSDAG 4 JANUARI 1966 5 Uitkering ineens voor oudere zeevissers Onder invloed Verduistering 1 - .-.:-.v:- Nummerplaten Israëliër had geen sleepboothulp nodig Kerkelijk nieuws In IJmuiden, Velsen-Noord en Sant poort zijn gisteravond kerstbomen ver brand onder het toezicht van de gemeen telijke reinigingsdienst en brandweer. Voor deze officiële verbranding bestond minder belangstelling dan in vorige ja ren; de regen, die juist omstreeks half zeven recht onaangenaam begon te wor den, zal wel de voornaamste reden zijn geweest dat velen het af lieten weten Het aantal bomen mocht dan beneden het record gebleven zijn, materiaal voor een fikse fik was er genoeg. De kerstbo men waren door de regen goed doorweekt maar dit was voor de mannen van de gemeente geen bezwaar: de stapel werd zo deskundig opgebouwd, dat geen be roepsbrandstichter het beter zou kunnen wensen. In Velsen-Noord leek het iets moeilijker te gaan. De stevige noordenwind joeg veel rook en vuurvonken over de Blijenhoeve- laan, zonder echter gevaarlijk te zijn voor de bebouwing. Eerst om tien over halfzeven wilde het vuur goed pakken maar daarna stond ook de fik niets meer in de weg. Behalve een paar honderd kin deren, die dapper koude en de regen had den getrotseerd, waren er ook nog ouders, die hun kroost begeleidden om het vlam mende en sissende schouwspel van nader bij te bekijken; men was daarbij wel zo wijs van de wind af te staan. Om zeven uur, nadat nog verscheidenen hun bo men hadden aangevoerd en ook tijdens de fik nog op de hoop hadden gegooid, zorgde de brandweer er met een nevel- ïpuit voor, dat geen ongelukken konden gebeuren. Het was toen spoedig weer duis ter en koud. Er zouden meer kerstbomen ter ver branding zijn aangevoerd als de gemeen te gewacht zou hebben tot na Driekonin gen, 6 januari. Want in vele huiskamers zijn nog talrijke getooide bomen waar te nemen. In het voorjaar van 1966 zal opnieuw een röntgenonderzoek voor het gehele personeel van Hoogovens IJmuiden plaats hebben. In april en mei van 1965 werd het per soneel in de gelegenheid gesteld r.an het periodieke röntgenonderzoek van de lon gen deel te nemen. Hiervan hebben 13.445 personen gebruik gemaakt. Bij negen personeelsleden werd actieve longtuberculose vastgesteld; daarnaast werden achtentwintig personen onder ob servatie gehouden. In vier gevallen moest de diagnose longkanker worden gesteld. Verder vertoonden 526 onderzochten ver schijnselen die op andere aandoeningen van de longen of afwijkingen van het hart en de bloedvaten zouden kunnen wijzen. Of en in hoeverre deze bevindingen enige betekenis hebben, dan wel op reeds lang bestaande en bekende aandoeningen wijzen, kan, volgens het personeelsor gaan „De Grijper", nog niet worden ge zegd. Het onderzoek daarnaar vordert, maar het kost door het grote aantal ge gevens dat moet worden nagezocht, veel tijd. Bij de buitenlandse werknemers is het risico tot het krijgen van een actieve longtuberculose groter dan bij de Neder landse werknemers het geval is. Zij wor den daarom allen eens per zes maanden röntgenologisch onderzocht. Onder de ne gen hierboven genoemde patiënten waren twee buitenlanders. Maandag aangekomen te IJmuiden: Othonia, van Swansea, IJmuiden; Mare Liberum, Dagen ham; Zaanstroom, Shoreham. Finn, Sundsvall, Velsen; Ramona, Moh i Rana, IJmuiden; Spieker oog, Moh i RHana; Texelstroom, Liverpool; Lizard, Leixoes, Zaandam; Lovland, Bremen; Hydra, Rotterdam; West Riding, Goole; Fluvius, Rotterdam. IJmuiden; Ibis, Kotka; Sunvard, Avonmouth; Uribitate, Tarragona; Vestvik, Rot terdam, IJmuiden; Alouette, Londen; Zosma, Rotterdam. Maandag vertrokken van IJmuiden: Luise Emilie, naar Delfzijl; Buka, Londen; Fram, Rochester, Zaandam; Bram, Dagenham; Thor ite in, Antwerpen; Emsland, Felixstowe; Hoc Vinces, Londen; Polydorus, Birkenhead; Nether lands Coast, Rotterdam; Bieberstein, Antwer pen; Saxen, Rotterdam, Velsen; Tunis, Bremen; Betaluna, Antwerpen; Gazelle, Rochester, Zaan dam; Pallas, Rotterdam; Axel, Goole; Zeeburgh, Stockholm; Wolanda, Londen; Hada 2, Fowey; Othonia, Odense, IJmuiden; Enissei, Klaipeda; Olonitz, Gdynia. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Golar Nelly, van Priolo; Waverstroom, Rotterdam; Helicon, Rotterdam; Boreas, Antwerpen. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Victress, naar Londen, IJmuiden; Kolno, Stettin; Tide, Esbjerg; -Mersey Lloyd, Hamburg; Yewtree, Londen, IJmuiden; Donau, Antwerpen; Iron Crown, Moermansk, IJmuiden; Ostara, Methyl, IJmuiden; Chiron, Gent. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het bedrijfspensioenfonds voor de Zee visserij overweegt de mogelijkheid aan oudere zeevissers een uitkering-ineens te doen. Het bestuur van dit fonds heeft be sloten voor een dergelijke uitkering in aanmerking te doen komen zeevissers die reeds vóór 1 januari 1965 de 65-jarige leeftijd hebben bereikt en geen deelne mers waren in de stichting „Fonds tot Voorbereiding van Pensioenvoorzieningen in de Zeevisserij". Deze gewezen zeevis sers kunnen immers geen aanspraken op pensioen doen gelden. Tevens besloot het bestuur als voor waarde te stellen, dat alleen diegenen voor die uitkering in aanmerking ko men, die tenminste 52 weken als zeevis ser werkzaam zijn geweest in de twee ja ren onmiddellijk voorafgaande aan hun 65ste verjaardag. Het bedrag van de uitkering kan pas worden vastgesteld als bekend is hoeveel oudere zeevissers voldoen aan deze voor waarden. Daarom wordt een enquête ge houden. Aangeraden wordt zo spoedig mogelijk te voldoen aan deze oproep aan gezien een termijn is gesteld waarbinnen men zich melden moet. De grootte van de uitkering-ineens is afhankelijk van het aantal zeevissers dat hiervoor in aanmerking komt. Met aan meldingen ontvangen na de sluitingsda turn van de termijn 22 januari 1966 kan geen rekenihg worden gehouden. Advertentie Bij de Noordersluis in IJmuiden is men al enige tijd bezig met de bouw van het nieuwe havenkantoor, dat in de plaats komt van het gebouw, dat enige tijd geleden is afgebroken. Verwacht wordt dat het nieuwe on derkomen van de rijkshavenmees ter en zijn staf in de loop van dit jaar in gebruik zal worden genomen. Maandag De aanvoer te IJmuiden bestond maan dag uit: 50 kisten tong en tarbot, 14 schol, 1600 haring, 180 schelvis, 170 wijting, 40 kabeljauw en gul en 16 diversen; totaal 2070 kisten vis. Per kilo werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 7,53-7, grm. tong 7,72-7,55, kim. tong 7,73-7,25, kl. tong I 6,88-6,40, kl. tong II 4,90-4,49. tarbot I 6,60-5,80. Per 50 kilogram: gr. en grm. schol 60, kim. schol 56, kl. schol I 57, kl. schol II 55, wijting 90, gr. gul 66, mid. gul 60, kl. gul 60, verse haring 47-43. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 156. Besommingen van maandag: KW 69- ƒ6.200; IJM 2-/9.320 en IJM 4-/ 1.890. Aanvoer van dinsdag Negen vaartuigen hebben dinsdagmor gen 360 kisten vis en 10.000 kilogram tong aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 5 kisten wijting, 130 schol, 5 tarbot, 20 varia. Prijzen van dinsdag Per kilogram, in guldens: heilbot 7.20 6.50, grote tong 7.52-7.06, grootmiddel tong 7.57-7.37, kleinmiddel tong 7.60-8.80, tong een 7.09-6.03. tong twee 4.06-2.98. Per 50 kilogram: schelvis drie 72-56, heilbot 56-40, grote en middel schol 67-57, kleinmiddel en schol een 64-57, schol twee 67-61. Besommingen van dinsdag IJM44 2000; IJM81 1830 Scheveningen De aanvoer bestond uit 10 manden vis en 1000 kilogram tong. Katwijk KW121 met 426 kantjes haring. Prijs per kantje (ijle steurharing) van 55,70 tot 58,60. Beverwijk. De burgemeester van Beverwijk, de heer J. G. S. Bruinsma, die, zoals wij reeds eerder hebben ge meld, ziek is, zal tenminste tot medio dezer geen werkzaamheden mogen ver richten; hij is opgenomen in het Rode- kruisziekenhuis en moet van de hem be handelende geneesheren absolute rust hebben. Wandkleden. In galerie Boumans, aan de Beverwijkse Breestraat (122), is van 8 januari tot en met 18 februari een tentoonstelling van collages en wandkle den, die zijn vervaardigd door Lies Gun- tenaar. De opening is aanstaande vrij dagavond om acht uur door mevrouw F. Kelk-de Jong. De expositie is geopend op alle werkdagen van 9 tot 18 uur, uitge zonderd dinsdagmiddag. De Beverwijkse veilingen zijn het jaar 1966 heel goed begonnen. Er waren maandag vrij grote aanvoeren, speciaal op de bloemenveiling en de handel was heel vlot. Op de veiling Kennemerland heeft de voorzitter, de heer A. N. Aardenburg 's morgens alle aanwezigen het beste toe gewenst voor het nieuwe jaar. Hij stond nog even stil bij het jaar 1965, dat voor de groenteveiling een recordjaar is. De tuinders en kopers die het bedrag van ze ven miljoen guldens vol hadden gemaakt, kregen een kist rookwerk aangeboden en alle aanwezigen kregen een consumptie en een sigaar. Maandag ging alles vlot weg, vooral de kasprodukten. Andijvie ging tot 1,32 per kilo, sla tot 26 cent per krop. Witlof kwam boven de gulden per kilo. Ook de winter- produkten waren goed te verkopen. De boerenkool deed 49 cent per kilo; prei en selderyknollen waren in het begin van de week al flink aan de prijs, evenals uien en winterpeen. Voor rabarber werd tot 1,20 per bos betaald. De noteringen waren: andijvie 100-132, sla 7-26, rabarber 110-120, waspeen 15-60, witlof 85-102, spruiten 40-146, prei 35-65, seldery-knollen 25-76, boerenkool 30, rode kool 32-42, groene kool 18-32, uien 12-24, peen 12-32. Op de bloemenveiling waren maandag volop tulpen en narcissen. Ook hier heeft de veilingvoorzitter, de heer G. Tabak, de overvolle tribune de beste wensen voor '66 doen toekomen. Dat men de zes miljoen niet heeft gehaald, is wel jammer, maar men is toch dik tevreden met een voor uitgang van bijna twee miljoen gulden. De heer Tabak deed een beroep op me dewerking voor de eerstkomende maanden waarin het wel druk belooft te worden. Traditiegetrouw kregen de aanwezigen koffie met koek. De bloemenprijzen lagen hoog. Soorten als Paul Richter en Copland kwamen tot bijna twee gulden per bos. Alle gangbare soorten kwamen ruim boven de 1,50 per bos. Ook de narcissen gingen vlot van de hand. Voor de hyacinten bestond veel vraag. Ook anjers, rozen, fresia's en ger- bera's kon men heel goed verkopen. Een 47-jarige bankwerker, werkzaam bij Mekog is maandag op het hoogoventerrein met zijn fiets tegen een auto opgereden. De verwondingen van de man, die in Drie huis woont, waren van dien aard dat op name in het Rode-kruisziekenhuis in Be verwijk noodzakelijk was. De band tussen een 31-jarige tweeling bleek gisteren voor de Haarlemse politie rechter niet erg hecht. De twee broers, beiden visknecht en afkomstig uit Bever wijk en IJmuiden, moesten terecht staan wegens sigarettensmokkel. De helft van de tweeling uit Beverwijk schoof onmid dellijk alle schuld op zijn broer uit IJmuiden. „Hij kwam 's avonds bij me langs en vroeg me even mee te gaan om een boodschap te doen". Dat beaam de de broer uit IJmuiden. Zij waren op 25 augustus in een gehuurde auto naar Velsen-Noord gegaan om daar van een bij de papierfabriek liggend schip siga retten te ontvangen. Het ging om dertig duizend stuks. Terwijl zij de pakken inlaadden ver schenen er twee douane-beambten. De visknecht uit IJmuiden zorgde dat hij zo snel mogelijk uit de auto kwam, zijn broer volgde zijn voorbeeld. Toen de offi cier van justitie tegen beiden drie weken gevangenisstraf eiste kwamen de protes ten los. De ene broer beweerde dat men hem alleen gevraagd had de sigaretten naar Amsterdam te brengen en de andere zei dat hij er niets mee te maken had en alleen door zijn broer er in be trokken was. De politierechter veroordeel de de IJmuidenaar tot twee weken ge vangenisstraf en de Beverwijker tot een maand voorwaardelijk en een boete van 250. Tot zeven weken gevangenisstraf, waar van vier voorwaardelijk werd een 18-jarige loonploeger uit Noordwij kerhout veroor deeld omdat hij op 18 september onder invloed had gereden op een gestolen brom fiets in Hillegom. Voor diefstal en rijden onder invloed eiste de officier van justi tie een maand gevangenisstraf en een half jaar ontzegging van de rij bevoegd heid. De politierechter maakte er drie weken onvoorwaardelijk en vier weken voorwaardelijk van. Een 26-jarige hulp in de huishouding uit Vijfhuizen werd veroordeeld tot zes honderd gulden boete en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. In de tijd dat zij nog cas sière bij een levensmiddelenbedrijf was had zij kans gezien om in de jaren '63. '64 en '65 2200 te verduisteren. Zij zette dit geld op haar spaarbankboekje om het te gebruiken voor haar uitzet. De officier Het was gisteravond bijzonder druk op de nieuwjaarsreceptie, die burgemeester H. Hielen en zijn echtgenote in 't raadhuis hebben gehouden. De lange rij van geluk- wensers werd om half acht geopend door het voltallige brandweerkorps, waarna de leden van de gemeenteraad hun opwach ting kwamen maken. Talrijke Heemsker kers waren eveneens naar het raadhuis gekomen om de heer en mevrouw Nielen hun beste wensen voor 1966 aan te bieden. De foto toont het moment waarop wethou der en mevrouw Roozen (links) en me vrouw Van Herpen, echtgenote van de wethouder van onderwijs met de burge meester en diens echtgenote goede wensen uitwisselden. f v:v, .v.v.v. Het hospitaalkerkschip „De Hoop" zal van heden tot 25 januari in de Ierse zee zijn. Volgens het vaarschema zal dit schip, dat ook in 1966 de zeelieden en in het bijzonder die van de vissende vloot, on verschillig van welke nationaliteit weer ten dienste staat, in de noordelijke Noord zee zijn van 1 tot 22 februari, van 1 tot 22 maart van 29 maart tot 19 april en van 27 april tot 17 mei. Daarna, van 25 mei tot 14 juni, van 22 juni tot 15 juli, van 2 tot 23 augustus, van 30 augustus tot 20 september en van 27 september tot 19 ok tober zal het schip zich in de midden Noordzee bevinden. Tenslotte, van 25 oktober tot 15 novem ber en van 22 november tot 20 decem ber, is het hospitaalkerkschip „De Hoop" in de Ierse Zee of in Het Kanaal. De uitzendtijden van de kerkdiensten op de 129 m-2316 kc. zijn: zondags van 10.30- 11.30 uur; en 10.45-19.30 uur; woensdags van 19.30-20.00 uur. Het inroepen van hulp kan geschieden op de 137 m.-2182 kc of 126 m.-2366 kc., op welke golflengten continu wordt geluisterd, of op de 129 m.-2316 kc van: 7.30 tot 7.40 uur; 13.15 tot 13.25 uur; 19.30 tot 19.40 uur. Op de 136 m.-2201 km van: 8.30 tot 8.40 uur en 20.30 tot 20.40 uur. Met ingang van vandaag is de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen-Noord tussen de Corverslaan en de Pieter Jansz- straat, tijdelijk afgesloten voor alle ver keer. De bussen van lijn 75 zullen gedu rende die afsluiting (ongeveer een week) rijden: komende van Beverwijk, Wijker- straatweg, Pieter Janszstraat, Grote Hout- of Koningsweg, en terug in omgekeerde volgorde. De bushalten aan de Corvers laan worden tijdelijk verplaatst naar de Janszstraat. van justitie had tegen de vrouw een boe te van duizend gulden geëist en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf met drie jaar proeftijd. Het verduis terde geld was na de ontdekking direct terugbetaald. Het levensmiddelenbedrijf had in die jaren niet voldoende gecon troleerd. Toen de cassière ontslag had genomen vorig jaar had men haar een nieuwe functie in een filiaal van het be drijf in Heemstede aangeboden. Daar ging zij toen door met haar verduisterin gen. „Laat die rommel daar toch liggen", raadde de politierechter een 33-jarige schilder uit Zandvoort aan. De schilder had de nummerplaten en kentekenbewij zen van autowrakken uit Duitsland ver anderd en verwisseld. De eis was hon derd gulden boete, de veroordeling werd 75. Bij Hoogovens IJmuiden is de heer B. G. H. J. van Ommeren uit Velsen-Noord gehuldigd bij gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar geleden bij genoemd be drijf in dienst trad. De plechtigheid had plaats in de fees telijk versierde kantine van het centraal laboratorium, in aanwezigheid van de echtgenote en familieleden van de jubila ris, alsmede vele vrienden en bedrijfsge- noten. De heer Van Ommeren, die zijn car rière als hulpanalist begon, is sinds 1959 research assistent bij de afdeling chemi sche technologie van de research en be- drijfslaboratoria. Het echtpaar Van Om meren werd namens de raad van be stuur hartelijk toegesproken door ir. G. W. van Stein Callenfels, onderdirecteur speurwerk van Hoogovens, die de jubila ris daarna de gouden zeester met briljant, de oorkonde, het gouden polshorloge en de enveloppe met inhoud overhandigde. Andere sprekers waren de heer F. W. E. Spies, oud bedrijfsdirecteur van Hoog ovens, ir. Visser, chef van de afdeling chemische technologie en hygiëne van de research- en bedrijfslaboratoria, ir. A. K. Vroege, chef van de afdeling Hoogovens, en de heer A. B. Struik, assistent van de jubilaris, die hem namens het personeel een mooie tape recorder aanbood. Na het dankwoord van de heer Van Ommeren maakten velen van de gelegen heid gebruik om het echtpaar persoonlijk te feliciteren. Het Israëlische vrachtschip Devora, dat maandag om hulp seinde omdat het slagzij maakte, heeft later op eigen kracht zijn weg kunnen vervolgen. De sleepboot Titan van bureau Wijsmuller en de Hol land van Doeksen op Terschelling, die ter assistentie waren uitgevaren, zijn op hun bases teruggekeerd. De Devora was op twee mijl noordwest van het lichtschip Texel even in moeilijkheden geraakt door dat de lading aan het schuiven ging. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft de 43-jarige kapitein van het 199 ton metende m.s. Castor uit Delfzijl wegens het medeschuldig zijn aan de aanvaring van zijn schip met het Libanese m.s. Akamas (7.285 ton) op 23 september 1964 op de Noordzee ge straft met het uitspreken van een beris ping. In zijn oordeel constateert de raad, dat de Akamas blijkens de verklaring van de kapitein de Castor opliep, in welke situa tie het Libanese schip de plicht had uit te wijken en de Castor koers en vaart moest behouden. Het was echter volgens de raad niet juist, dat toen de Akamas ,.e ,^astor "leef naderen en geen blijk gaf tijdig te zullen uitwijken, de kapitein van de Castor de scheepsleiding van het an dere schip op het gevaar attent wilde ma ken door het geven van morseseinen. Hij had krachtens de bepalingen ter voorko ming van aanvaringen op zee een sein van tenminste vijf korte stoten op de fluit moeten geven. Omdat de kapitein dit had nagelaten achtte de raad een ele ment van medeschuld aanwezig. De minister van Landbouw en Visse rij, mr B. W. Biesheuvel, heeft het be- schermbeheerschap aanvaard van de na tionale visserij tentoonstelling Visto 63 welke op 8 t.m. 11 en 15 t.m. 18 juni té Zierikzee zal worden gehouden. Voorts is voor deze tentoonstelling een erecomite gevormd onder voorzitterschap van de commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr J. van Aartsen. Van dit comité maken verder deel uit de heren dr. H. A. H. Boelmans Kranen- buig, secretaris van de redersvereniging voor de Nederlandse zeevisserij; N. van Duyn, voorzitter van de vereniging van schippers-eigenaren te Katwijk; drs D J. van Dijk, voorzitter van het pro- duktschap voor vis en visprodukten- K Hoekstra, voorzitter van de Nederlandse vissersbond; H. Koevoets. loco-burgemees- er van Zierikzee; D, F. E. IMeerburg voorzitter van de stichting van de Neder landse visserij en B. W. Schot jzn, voor zitter van de vissersvereniging „Helpt elkander te Zierikzee. Doopsgezinde Broederschap Drietal te 's-Gravenhage (vak H W Meihuizen) E. H. de Boer te Koog aan de Zaan, B. Cuperus te Grijpskerk-Den Horn en A. G. van Gilse te Eindhoven. Tijdens een in Brummen gehouden bij eenkomst van de vrije hervormde ge meente is besloten tot opheffing van deze zelfstandige gemeente over te gaan. Door dit besluit is de eenheid op kerkelijk gebied na een afscheiding, die op 5 febru ari tot stand kwam tussen de Nederlandse hervormde gemeente en de vrije hervorm de gemeente, hersteld.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5