AMSTERDAM IN BRIEF AAN MINISTER VROLIJK: Olympische Spelen gaan 800 miljoen gulden kosten Stadion voor 100.000 kijkers in Bijlmermeer geprojecteerd c Okker-Riessen ronde verder Duel Het Oosten-Max Euwe/Morphy beslissend voor plaats in kopgroep Trainers van nationale teams zien in Engeland en Brazilië favorieten voor wereldtitel BANANEN Spasski op kop Donner in één team met Prins TOTOPROGNOSE Damesgroep Hoogoventoernooi Australië toch nog gelijk met Engeland ROTTERDAM-VAS STRIJD VAN DE WAARHEID Doelman Achilles voor jaar geschorst Leider Wightley op rand van nederlaag Zondag in Brinkmanti ::1 WOENSDAG 5 JANUARI 1966 11 Ontevreden trainers bij drie voetbalclubs Groenman en Krocké wonnen Tweede testmatch Brumel opnieuw opgenomen Nasleep Achilles-IJmond Radioverslag van slot Feijenoord-A jax Basketbalprogramma WÊHMMMÊtk Mm lal 123231132123 Blanchefloor sterkste in finale Kosmonautenprijs In de brief die de gemeente Amsterdam aan minister Vrolijk heeft gestuurd is een globaal overzicht gegeven van de kosten die het organi seren van de Olympische Spelen in 1972 aan noodzakelijke accommoda ties en verbeteringen zullen meebren gen. De gemeente is gekomen tot een totaal van 800 miljoen gulden, waarin echter vele miljoenen zijn begrepen voor posten, die ook zonder de Olympische Spelen - maar dan niet in zulk een snel tempo - uitgevoerd moeten worden. De gemeente heeft deze 800 miljoen gulden als volgt onderverdeeldsportaccommodaties 200 miljoen gulden, een Olympisch dorp 100 miljoert gulden, verbetering van de infrastructuur (wegen e.d.) 300 miljoen gulden en het bouwen van hotels en inrichten van campings e.d. 200 miljoen gulden. In deze bedragen zijn de kosten van de exploitatie van de Spelen (gidsen, tolken, administra tie enz.) niet inbegrepen. Minister Vrolijk had onlangs aan de gemeente verzocht een dergelijk globaal overzicht samen te stellen. Naar Amster dam aanneemt zal minister Vrolijk deze cijfers op zeer korte termijn in het kabi net brengen, omdat de inschrijvingster mijn voor kandidaten van organisatie van de Spelen op 21 januari sluit. De inhoud van de brief, die toen nog moest worden verzonden, werd gisteren op een persconferentie bekendgemaakt door mr. A. Morren, directeur van de af deling Onderwijs. In een toelichting zei hij, dat de gemeente voor de bouw van de voornaamste sportaccommodaties het oog heeft op de zuid-oost kant van Am sterdam, waar vooral in de Bijlmermeer polder voldoende ruimte ter beschikking staat. Op de plaats waar men reeds een aantal sportaccommodaties heeft gepro jecteerd zouden een nieuw Olympisch De deelneemsters aan het Hoogoven schaaktoernooi in de damesgroep zijn be kend. Het zijn: Katja Jovanovic (Joego slavië), Rosita Jovanovic (Joegoslavië), A. Nicolau (Roemenië), E. Polihroniade (Roemenië), J. Malypetrova (Tsjechoslo- vakije), mevr. F. Heemskerk (Ned.), me vr. C. Vreeken-Bouwman (Ned.), H G Timmer (Ned.), E. Karakas (Hongarije), mevr. M. Merlini (Joegoslavië), mevr. K. Holuj (Polen), mevr. Chaudé de Silans (Frankrijk). Het is thans al zeker, dat drie trainers voor het volgende voetbalseizoen van ver eniging zullen veranderen. Bij Elinkwijk heeft Joop de Busser te kennen gegeven te willen vertrekken, omdat de Utrechtse eredivisieclub niet voldoende wil of kan investeren in nieuwe spelers. Ook hulp trainer Vonk gaat bij Elinkwijk weg. Waarschijnlijk gaat de Busser naar De Volewijckers, dat zelf trainer Van Asten op het tweede plan plaatste. Dellow, de oefenmeester van Volendam is voorts niet tevreden met de gang van zaken bij zijn vereniging en overweegt eveneens te vertrekken. Stadion voor 100.000 bezoekers (kosten 50 miljoen gulden), een zwemstadion (kos ten 15 miljoen) en een grote sporthal ter waarde van 25 miljoen gulden kunnen verrijzen. Bovendien denkt de gemeente aan de bouw van nog 6 tot 8 kleinere sporthallen en verbetering van bestaande sporthallen voor een bedrag van 90 mil joen gulden. Ook het Olympische dorp voor 10.000 deelnemers (bouwkosten 100 miljoen) zou in de zuid-oost hoek moeten verrijzen. Dit dorp zou later een andere bestemming kunnen krijgen, bij voorbeeld voor de huisvesting van studenten. In de verbetering van de infrastructuur zijn begrepen versnelde aanleg van de ringspoorbaan en het deel van de stads spoorweg in de richting van de zuid-oost hoek, belangrijke posten die toch al voor zien waren. Bij de bouw van nieuwe ho- -tels (kosten 150 miljoen) heeft de ge meente de gedachte geopperd die hotels na de Spelen deels te verbouwen tot kan toorflats. Voor de watersportevenemen ten tenslotte meent de gemeente dat de roeibaan in het Amsterdamse Bos en het IJsselmeer nabij Hoorn en Enkhuizen ge bruikt zullen kunnen worden. Het is bar koud, in Scandinavië, waar de topschaatsers zich voorbe reiden op de Europese kampioen schappen. Hier staan de Noor Sven Erik Sogge, de Fin Jauko Launonen en de Nederlanders Verkerk en Schenk bij een barometer, die 25 graden aanwijst. Tom Okker heeft met zijn Amerikaanse partner Marty Riessen de eerste ronde herendubbelspel van het toernooi om de tenniskampioenschappen van West Australië, dat gisteren in Perth is begon nen, met glans doorstaan. De Nederlands- Amerikaanse combinatie wordt alge meen beschouwd als een van de beste dubbels in het Australische circuit. Zij zegevierden met 6-3, 6-0 gemakkelijk over het veelbelovende jonge Australische team Shawn Walsh en Peter Dyson. De Nederlandse tennismeisjes Turdy Groenman en Elly Krockê hebben ook in de tweede ronde van het toernooi in het Zuidafrikaanse East London gewonnen. Groenman versloeg Callianen (Zuid-Afri ka) met 6-4 6-1 en Krock won van de Zuidafrikaanse Gamer met 6-0 6-0. Dank zij een prachtige century van de 20-jarige Doug Walters heeft Australië in de tweede testmatch tegen Engeland in Melbourne een draw kunnen bereiken. Ook de eerste testmatch eindigde onbe slist. Walters scoorde 115 runs en had een groot aandeel in de vijfde wicket stand van 198 in 194 minuten met Peter Burge, nadat Engeland in de morgenuren regelrecht op de zege leek af te stevenen door in korte tijd drie wickets achter elkaar te nemen. Walters, die 155 runs scoorde bij zijn debuut in testcricket in Brisbane verle den maand, speelde een zeer solide in nings en voltooide de century in 231 mi nuten. Hij is de tweede Australiër die in zijn eerste twee testwedstrijden de hon derd heeft bereikt. Biss Ponsford pres teerde dit als eerste in 1924-'25. Walters' partner aan het vijfde wicket, de 33-jarige Burge, scoorde 120 runs in 255 minuten. Hij sloeg daarbij 12 vieren. Australië ging kort voor tijd all out voor 426 runs. In de weinige resterende minuten scoorde Engeland vijf voor no wicket in de tweede innings. Engeland had de eerste innings afgesloten met een totaal van 558. Australië was niet ver der gekomen dan 358. Engeland had in de tweede innings dus 226 runs moeten ma ken om de overwinning te behalen. Valery Brumel, wereldkampioen hoog springen, is in een ziekenhuis opgenomen voor een verdere behandeling van been wonden, die hij verleden jaar bij een on geval met een motorrijwiel oplièp. Brumel heeft de jaarwisseling thuis met vrouw en kind doorgebracht. Hij kan met krukken lopen. Zijn artsen menen, dat hij nog minstens een jaar niet zal kunnen oefenen. De competitie van de landelijke schaak bond begint het nieuwe jaar met de wed strijden uit de vierde ronde. In de hoofd klasse staat de belangrijke wedstrijd Rot terdamVAS op het programma met als inzet de eerste plaats en wellicht bepalend voor de landstitel. De Maasstedelingen hebben tot nu toe al hun wedstrijden ge wonnen terwijl VAS aan het laag geklas seerde BSG een punt verspeelde. Na de fraaie zege over stadgenoot ASC komen de hoofdstedelijken naar Rotterdam als favoriet. Of Rotterdam zich zo gemakke lijk uit het leidrszadel zal laten wippen valt overigens nog te bezien. In Leeuwar den strijden Philidor en ASC om de aan sluiting met de beide koplopers te be houden. Een open strijd. In Arnhem maakt Utrecht de beste kans tegen ASV ondanks het feit dat beide ploegen geheel gelijk Brazilië en Engeland zijn de grootste favorieten volgens internationale voet- balcoaches voor het wereldkampioen schap voetbal, dat in juli in Engeland wordt gehouden. De zestien landen, die zich voor het eindtoernooi hebben ge plaatst zijn behalve Brazilië en Enge land, Argentinië, Bulgarije, Chili, Frankrijk, Hongarije, Italië, Mexico, Noord Korea, Portugal, Rusland, Spanje, Zwitserland, Uruguay en West Duitsland. De ploegen worden in vier poules ingedeeld, waarvoor de loting morgen in Londen plaats vindt. De twee beste ploegen in elke groep gaan over naar de kwartfinales. Prominente voetbaltrainers hebben Brazilië en Engeland als grote favo rieten getipt. Het Russische persbu reau Tass heeft de trainers om hun meningen gevraagd. Het vroeg tevens naar de beste doelman, back, halfspe- ler en voorhoedespeler van dit sei zoen. De antwoorden luiden: Ramsey, manager van Engeland: 1 Engeland, 2 Brazilië, 3 Rusland, 4 Ar gentinië, 5 Hongarije. Beste voorhoe despeler: Pele. Vytlasjil, trainer van Bulgarije: 1 Engeland, 2 Brazilië, 3 Rusland; bes te doelman: Jashin (Rusland), beste back: Schnellinger (Duitsland), beste half speler Voronin (Rusland), beste aanvaller: Greaves (Engeland). Villalonga, trainer van Spanje: 1 Engeland, 2 Brazilië; doelman Jashin, back Facchetti (Italië), voorhoede spelers: Pele en Suarez (Spanje). Fabri, trainer van Italië: 1 Enge land, 2 Brazilië; doelman Jashin, back Facchetti, voorhoedespelers Charlton (Engeland) en Pele. Morozow, trainer van Rusland: 1 Brazilië, 2 Engeland. Doelman Jashin, back: Schnellinger, halfspelers Voronin en Suarez, voorhoedespelers Pele en Eusebio (Portugal). Guerin, trainer van Frankrijk: 1 Brazilië, 2 Engeland, 3 Italië, doel man: Jashin, back: Facchetti, voor hoedespelers Law (Schotland) en Pele. staan in de rangschikking. Met als inzet de bezetting van de laatste plaats wordt in Den Haag de wedstrijd HCSV—BSG gespeeld. De ranglijst nu: 1. Rotterdam 3 2. VAS 3. ASC 4. Philidor 5-6. ASV Utrecht 7. BSG 8. HCSV 3 2 2 - 2 - 1 - 1 - - 1 1 - - 1 - 1 - 2 - 2 2 3 21 - 9 17 -13 19V!-10'/ï 17 -13 13V!-16Vi 13V2-16V2 8 -22 10'/2-19Vj In de eerste klasse A ontmoet leider DD(Den Haag) runner-up VVGA(A'dam) Eenzelfde situatie doet zzich voor in 1B waar lijstaanvoerder Eindhoven het moet opnemen tegen het opdringende Charlois (Rotterdam). Van de tweede klassers heeft leider VVV (Alkmaar) in de B-afdeling ogen schijnlijk de gemakkelijkste wedstrijd nu hekkesluiter VAS 3 te gast is. Castricum kon in eigen huis wel eens een te zware kluif hebben aan Watergraafsmeer. Na de teleurstelling tegen VHS is Het Oosten aan haar reputatie verplicht in Amster dam tegen Max Euwe/Morphy een goed figuur te slaan. Dit zal niet gemakkelijk zijn temeer daar de Amsterdammers juist de laatste tijd beter voor de dag komen en zelfs in de kopgroep zijn gekomen. VHS kan zich verder uit de degradatiehoek verwijderen nu het niet zo sterke team van De Pion in Haarlem op bezoek komt. De rangljjst luidt nu nog: 1. VVV 3 2-14 I8V2-IIV2 2. Castricum 3 2 - 1 4 18 -12 3. Watergraafs. 3 2-14 I7V2-I2V2 4. Het Oosten 3 2-14 I6V2-I3V2 5. Euwe/Morphy 3 2 - 1 4 13 -17 6. VHS 3 1 - 2 2 14 -16 7. De Pion 3 1-22 llVi-181/, 8. VAS 3 3 - - 3 0 11 -19 In de afdeling A komen de hoogst ge plaatste ploegen Amersfoort (6 punten) en Zutphhen (5 punten) tegen elkaar in het strijdperk. Het pas gepromoveerde W. Steinitz (Rotterdam) is met 6 punten heerser in groep C. Op bezoek in Utrecht bij De Dom (4 punten) kunnen de Rot terdammers hun klasse bewijzen. Tegen Spangen 2 (Rotterdam) zol Dordrecht in groep D haar leiderspositie zeker weten te bestendigen. Na het uitspelen en arbitreren der af gebroken partijen zijn de uitslagen van derde ronde: Hoofdklasse: ASV—Philidor 3V2-6V2; UtrechtHCSV 6V2-3V2; BSGRotterdam IV2-8V2; VAS—ASC 6V2-3V2. Eerste klasse, afd. B: EindhovenSpan gen 6V2-3V2; Charlois—Philidor 5-5; SMB Rotterdam 2 6-4; RSC—LSG 4-6; afd. A: DDHSF 8V2-IV2; VVGAMoerwijk 6-4; VAS 2Groningen 5-5; StauntonUni- tas 5-5. Tweede klasse, afd. A: Amersfoort Pallas 7V2-2V2; Zutphen—Philidor 2 5-5; Esgoo—Gron. Studenten 2V2-7V2; Sneek— Unitas 2 3-7; afd. B: M. Euwe/Morphy Castricum 5V2-4V2; Het OostenVHS 4-6- De Pion—VVV 3-7; VAS 3—Watergraafs meer 3V2-6V2; afd. C: RLAC—De Dom 4V2-5V2; DD 2—Philidor 2 3V2-6V2; Utrecht 3DSC 3V2-6V2; Utrecht 2W. Steinitz 4V2-5V2; afd. D: VlissingenLangstraat 5V2-4V2; De PionVenlo 4V2-5V2; HCV— Spangen 2 6-4; Dordrecht—Het Westen Regina 81/»-!1/». Advertentie De doelman van het zaalhandbal team Achilles, F. de Bruyn, is voor een jaar geschorst wegens zijh gedrag na af loop van de wedstrijd Achilles-IJmond op 5 december in de Beatrixhal in Utrecht. Zijn clubgenoot R. Meurs kreeg een schorsing van vier wedstrijden en nog eens vier voorwaardelijk. Achilles kreeg voorts een ernstige waarschuwing en een boete van 25, omdat de Utrechtse club de Bruyn en Meurs toch aan een kerst toernooi heeft laten deelnemen ondanks een verbod. Achilles gaat in hoger be roep. Van de voetbalwedstrijd Feijenoord- Ajax zal de AVRO van ongeveer 15.25 af tot 15.45 uur in zijn radioprogramma het slot brengen. De programmaleiding van de AVRO was bereid een rechtstreek se uitzending van de volledige wedstrijd te geven, maar aangezien de KNVB uit sluitend toestemming wilde verlenen voor verslaggeving van het laatste kwartier van het treffen, werd de knoop aldus doorgehakt. De enige wedstrijd die deze week voor de landelijke basketbalcompetitie wordt gespeeld is die in de dames-eredivisie tussen HOC en Blue Stars. Hoewel het ver schil in punten tussen deze nummers drie en twee op de ranglijst gering is, twijfelen wij niet aan een Amsterdamse zege. De ze wedstrijd wordt vrijdagavond om 8 uur gespeeld. Het volledige programma luidt: Morgenavond: Dames: 7 uur: HOC 4 Typhoons 2; HCK 2—HCK 3; 8 uur: Exer- citiaHOC 3; heren: 8 uur: Antilopen ODIN; Sea Devils 2Antilopen 2; Flamin go's 3—Lisse; Vrijdagavond: Dames 7 uur: HOC 5Rapiditas; TyphoonsExer- citia 2; 8 u. HCK—Tornado; HOC—Blue stars (eredivisie); Heren: 9.15 uur: Scho ten—Typhoons 4; Flamingo's 4—Haarlem Cardinals 2. De Russische grootmeester Boris Spasski uitdager van wereldkampioen Tigran Pe trosjan, deed gisteren wat hij aan zijn stand verplicht' is: hij nam de leiding in het internationale schaaktoernooi te Has tings. Spasski bereikte de toppositie door een zege op de Westduitser Helmut Pfle ger. Een andere Rus, Vasukov, had even eens op vijf punten kunnen komen, maar hij leed tegen de jeugdige Roemeen Gheorghiu zijn eerste nederlaag. De stand aan de kop: 1. Spasski (Rusl.), 5 punten; 2. Gligoric (Joeg.) en Uhlmann ,(0.-Dld.), beiden 4y2 pnt., 4. Pfleger (W.-Duitsl.) en Vasukov (Rusl.), beiden 4 pnt. De Pool Jedrezejek komt de eer toe de Engelse leider van het internationale jeugdschaaktoernooi in Groningen, Wight ley, in de achtste ronde aan de rand van een nederlaag te hebben gebracht. De partij werd ten slotte afgebroken. De Pool heeft goede winstkansen. De Nederlandse favoriet Ree maakte van de gedeeltelijke misstap van Wightley niet gebruik: hij kwam tegen de Zweed Liljedahl niet ver der dan remise. Opvallend is voorts de opmars van de Joegoslaviër Ostojic en de Hongaar Vadasz. Stand op kop: 1. Wightley 6 punten en 1 afgebroken partij, 2. Ree 6, 3. Ostjojic 5%, 4. Vadasz 5. Jan Hein Donner, Lodewijk Prins, Hans Bouwmeester en Coen Zuidema of Kick Langeweg, vormen de Nederlandse schaakploeg die uitkomt tegen het verte genwoordigend team van Indonesië. Het is voor het eerst dat beide landen elkaar ontmoeten. Het Indonesische kwartet be staat uit: Bachtiar, Lim Hong Gie, Naing- golan en Ong Yok HWA of Wotulo. Za terdag wordt gespeeld in hotel Slotania te Amsterdam en zondag in café-restau rant Brinckmann te Haarlem. Donner Prins (Van onze sportredactie) De kans is groot, dat Aad Smit zon dag al weer voor Haarlem kan spelen. Gisteravond hervatte hij de training met wat lichte oefeningen. Zijn ver richtingen werden onder meer gadege slagen door de heer M. C. Hïlbrink, ruim dertig jaar huisarts in Haarlem en sinds november clubarts van Haarlem. Elf dagen lang heeft hij Aad Smit onder behandeling gehad nadat Smit 'n gebroken enkelband en bloed uitstorting in een kuitspier opliep in de wedstrijd FC Den Bosch-Haarlem en in die tijd heeft zich het nut laten ge voelen van de medische interesse in sportzaken. Dr. Hilbrink ziet Smits herstel als een gevolg van een nood zakelijke medische begeleiding. Voor Haarlems contractspelers heeft hij die begeleiding met groot genoegen op zich genomen. De heer Hilbrink is overtuigd van de noodzaak van medische begeleiding, evenals hij vast van mening is, dat een psychologische begeleiding van voetballers, van alle teamsporten, fei telijk niet meer kan worden nagelaten. Die opinie heeft zich gevormd in een reeks van jaren, waarin sport een grote aantrekkingskracht uitoefende. De thans 57-jarige Haarlemse huisarts ziet zichzelf overigens niet als een sportarts bij uitstek. Wel als een man, die met het vertrouwen van de spe lers, die voetballers kan duidelijk ma ken dat een snelle behandeling dik wijls blessures van korte duur kan be tekenen in plaats van lang lopende ge vallen. Vertrouwen ziet de heer Hil brink, die vroeger al spelers als Wim Roozen en Joop Odenthal in zijn huis artsenpraktijk had, als een noodzake lijkheid bij zijn werk voor Haarlem. Vertrouwen, dat hij in zijn aanlooptijd, zoals hij de periode, die hij vanaf november bij Haarlem actief is, noemt, tracht te verkrijgen om daarna verder te werken met de uitgebreide medische begeleiding. Als fervent supporter van Haarlem schenkt dat werk hem ple zier. En zo groot is zijn Haarlem-inte resse, dat hij, overtuigd van 'n sanering van het betaalde voetbal in zijn woon plaats, hoopt dat Haarlem uit zo'n sanering als de club bij uitstek tevoor schijn zou komen. De prognoses, zoals de heer Hil brink die voor de toto van zondag gaf, zijn: DWSSparta 3 FortunaHeracles 1 ADOGo Ahead 1 GV A V—Telstar 3 Willem IIPSV 2 FC Twente—MVV 1 FeijenoordA jax 1 ElinkwijkDOS 3 EindhovenNAC 3 VolewijckersDHC 1 ZwartemeerVitesse 1 LimburgiaFC Den Bosch 3 HelmondiaDFC 2 De uitslagen van de gisteren in Hilversum ge houden koersen luiden: Kosmonaut-prijs (eerste serie): 1. Benno Six (Leeman); 2. Bahamontes; 3. Benjo Kinley. Toto: win. 2,50, pl. 1,50, 3,80, 2,40, win. 14,80. koppel 8,80. Kosmonaut-prijs (tweede serie): 1. Blanche floor (Vergay); 2 Dakota; 3. Dora Williams. Toto: win. t 3,90, pl. 1,30, 1,20, 1,30, win. 5,20. koppel f 8,50. Leerlingen Winterkampioenschap: 1. Aga Khan (Wolters); 2. Zilvertip; 3. Bento Prise. Toto: win. 5,20, pl. f 2,60, f 3,80, 3,—, cov. f 6 50 koppel 7,60, trio 969,50. Atlantic-prijs: 1. Camillo (Bouhuis); 2. Da- niella Prelesnjik; 3. Dox van Rood en Noot. Toto- win. f 15,60, pl. 3,50, f 2,—, 2,40, cov. f 5.20. koppel 22,70. Pionier-prijs: 1. Yonker Aster (Ham); 2. Athoi the Saint; 3. Alice van Hagheweyde. Toto: win. 3,10, pl. 1,50, 1,70, 2,80, cov. 5,koppel f 7,50. Skyride-prijs: 1. Bastogne (Koevoet); 2. Art Erebus; 3. Adua Scotch B. Toto: win. 710 pl. 2,50, 2,10, f 1,70, cov. 6,50, koppel 7 40* trio 324,30. Finale Kosmonaut-prijs: 1. Blanchefloor (Ver gay); 2. Dakota; 3. Bahamontes. Toto: win. ƒ4 pl. 1,80, 1,70, koppel 4,30, cov. f 5,40.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 11