Te dure boter puilt Europese en Nederlandse pakhuizen uit Voorzitter produktschap 60 miljoen pakjes over HET WEER Man doodt zijn vrouw en twee kinderen Tanker ramde sleepzuiger in IJmuider havenmond Miljoen schade door brand bij Shell-Pernis Nieuwe recordbegroting van de VS in de maak Dreigbrieven aan Claus lamsvacht jasjes MORRIS W ereldkampioene sc haatsenrij den Voronina vermoord De „Santa Kyriaki" wordt uitgegraven Dader verdronken in sloot gevonden Stakingsleider in New York kreeg hartaanval in cel m mm Seaway met veel schade binnengesleept RDM bouwt twee onderzeeboten voor de Marine Nog dit jaar 13 miljard extra voor Vietnam nodig Geen officiële rijtoer op 10 maart Boeken worden duurder Veel winnaars in sporttoto W. A. VERWOERD en ZONEN Wolken, maar droog LAATSTE NIEUWS Het woord is aan Pockets thans twee gulden SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN KOLEN 51e JAARGANG NUMMER 53 WOENSDAG 5 JANUARI 1966 Ksntoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02550-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Van onze correspondent) DEN HAAG Ondanks de prijs verlaging met 15 tot 20 cent blijven tientallen miljoenen pakjes koelhuis boter onverkocht in de pakhuizen liggen. De Nederlander vindt ook de „afgeslagen" koelhuisboter te duur. evenals de verse boter, waarvan vo rig jaar bij een gestegen produktie weer zestien miljoen pakjes minder r In Moskou is bekend gemaakt dat de wereldkampioene schaatsenrijden, de 29- jarige Inga Voronina, door messteken ge dood in haar flat in de Russische hoofd stad is gevonden. De in Moskou geboren Inga Voronina was de echtgenote van de hardrijder Gen- nady Voronin. Zij hadden geen kinderen. Voronina werd wereldkampioene in 1957, 1962, en 1965. Zij was in het bezit van de wereldrecords op de 500 m (44,9 sec), 1500 m (2.19,0) en 3000 m (5.06,0). Bovendien stond het officiële wereldre cord totaalklassement met 189,033 pnt op haar naam. Voronina's meisjesnaam luid de Inga Artamonova. Weerrapporten 1, 2 Agenda van.IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: E.V.A3 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv7 Kunst7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs g Topsyio Ferdinand12 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Droog weer met wolkenvelden, maar ook enkele opklaringen. Zwakke tot matige zuidelijke wind. In de komende nacht temperatuur om het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. werden gekocht dan in 1964 (daling 7 percent) ofwel 56 miljoen minder dan in 1963 (daling 20 percent). Door de „goedkope" koelhuisboter, waar van in de drie maanden tot eind januari gemiddeld per week 2,7 mil joen pakjes in de handel mochten worden gebracht, zijn tot dusver per week hooguit 400.000 pakjes meer verkocht dan gebruikelijk. Ir. B. van Dam, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel, ziet de toe komst voor de boter somber in. Hij vreest dat Nederland in april, als de verse produktie weer oploopt, met een oude voorraad van tenminste 60 mil joen pakjes in de koelhuizen zal blijven zitten. In de zes EEG-landen, waar men met Europese regelingen de boterproduktie zo profijtelijk heeft gemaakt, verwacht hij een overschot van 300 miljoen pakjes. Ir. van Dam hoopt dat er tegen die tijd een EEG-regeling komt voor lagere verkoopprijzen, waardoor de boter bij het publiek meer in trek zal komen. De voorzitter van het zuivelschap, die dit in zijn nieuwjaarsrede zegt gaf een Op het zuiderstrand van IJmuiden is men begonnen met het graven van het bassin rond de Liberiaanse vrachtvaarder „Santa Kyriaki," die op 24 november in een vliegende storm hoog op het strand werd geworpen. Met graafmachines en bulldozers zul len vele duizenden kubieke meter zand rondom het schip worden verwijderd en zal een diepe geul van het schip naar zee worden gegraven. Daarna zal getracht worden de Liberiaan met het achter schip naar zee te draaien, waarna met sleepboten en de lieren van de „Santa Kyriaki" bij hoog water geprobeerd zal worden het schip vlot te trekken. overzicht van nog andere ontwikkelingen in de Nederlandse zuivelsector in het af gelopen jaar: De waarde van de zuivelexport is voor het eerst groter geweest dan een miljard gulden. Vooral de kaasexport steeg, met bijna 11 percent. Toch ligt er nog 10.000 ton onverkocht in de pakhuizen. Het binnenlands melkverbruik steeg met een half percent. Dit is te danken aan het toegenomen verbruik van koffie melk. Het aandeel van losse melk daalde, tot 20 percent. Hier en daar is zij niet meer te kóóp. Anderhalf percent van de melk en melkprodukten zat in papier- verpakking en thans komt plastic snel in zwang. Er is 7.140.000 ton melk geproduceerd (3 percent meer dan 1964) en ondanks het slechte weer gaven de koeien één percent meer melk en werden er meer opgestald dan het jaar te voren. De vee houders zullen naar verwachting gemid- meld 32,75 per 100 kilogram melk krij gen. In Papendrecht heeft gisteravond een 40-jarige fabrieksarbeider zqn even oude echtgenote en zijn twee kinderen van 12 en 10 jaar door ha merslagen van het leven beroofd. De dader is daarna vlakbij het bedrijf waar hij werkte in het water ge sprongen, na tien Ijzeren ringen om het lichaam gebonden te hebben. Z(jn stoffelijk overschot is vanmorgen door een collega gevonden. NEW YORK (Reuter) Michael Quill de leider van het stakende trein- en bus personeel in New York, is nadat hij met vier van zijn medewerkers was gearres teerd en naar de gevangenis gebracht, door een hartaanval getroffen. Hij werd per ambulance naar een. zie kenhuis overgebracht nadat hem in de gevangenis al zuurstof was toegediend Van de 60-jarige vakbondsleider was be kend, dat hij een .zwak hart had. Op een persconferentie kort voor zijn arrestatie had hij zich nogal opgewonden. Terwijl Quill naar de gevangenis werd gebracht doemde de mogelijkheid van een staking in een andere vervoerstak op. Leiders van het personeel van de Long- Island-spoorweg waarschuwden dat het overbelaste dienstschema de veiligheids- grenzen dreigde te boven te gaan. De spoorwegmaatschappij heeft sinds de sta king bij de ondergrondse en de busdienst begon een groot aantal extra treinen la ten rijden. Vakbondsleiders bij deze maatschappij dreigden een staking te zul len uitroepen. Als dit zou gebeuren zou het New Yorkse vervoerssysteem de ge nadeslag krijgen. Lindsay deed via de radio opnieuw een beroep op de vijftien miljoen inwoners van New York en omgeving om de stad te mijden, tenzij hun aanwezigheid daar absoluut noodzakelijk is. m y lIÉjBiHNÉL i In de afgelopen nacht omstreeks drie uur is de sleephopperzuiger „W.D. Seaway" tijdens werkzaamheden op de zandbank Wijkerrib voor de havenmond van IJmuiden aangevaren door de Engelse ertstanker „Finnamore Meadow", metende 13000 ton. De „Seaway" werd aan de brug zeer ernstig beschadigd. Ook de zich onder water be vindende zuigbuis aan bakboordzijde werd volkomen vernield. Wonder boven wonder z(jn bij deze scheepsbotsing geen persoonlijke ongelukken gebeurd. De bedieningsman van de zuigapparatuur die zich op het moment van de aanvaring op de brug van de sleephopperzuiger bevond, zag plotseling de tegemoetvarende ertstanker voor zich opdoemen. Slechts door een overhaaste vlucht kon hij zich red den. Het is nog niet bekend hoe de aanvaring heeft kunnen plaats vinden. Het was helder goed zicht en de „Seaway" voerde de voorgeschreven verlichting. De „Finna more Meadow" heeft zijn reis naar Narvik vervolgd. De schade die de „Seaway" heeft opge lopen, wordt op enkele honderdduizenden guldens geschat. De zuiger is tegen de middag naar Amsterdam vertrokken om bij de werf van de Amsterdamse Droog dok Maatschappij een grondige inspectie te ondergaan. Vermoedelijk zal de repa ratie zes a zeven weken in beslag nemen. Volgende week kan in IJmuiden de nieu- sleephopperzuiger „Tideway" uit Engeland worden verwacht, die de werkzaamheden van de „Seaway" zal overnemen. Evenals de „Seaway" is de „Tideway" eigendom van de Westminster Dredging Company in Londen. Vanmorgen hebben kikvorsman nen van Bureau Wijsmuller onder water de schade aan de zuigbuis onderzocht. Met behulp van de bok „Wijkeroog" van Rijkswaterstaat is het overgebleven deel van deze pijp boven water gebracht en aan boord van de „Seaway" gehesen. Deze foto toont duidelijk de ern stige averij, die de sleephopperzui ger „Seaway" heeft opgelopen nadat het schip vannacht in aanvaring is geweest met de uitvarende erts tanker „Finnamore Meadow". Bij een brand op het terrein van Shell Nederland Chemie in Rotterdam-Pernis is vanmorgen een schade aangericht van naar schatting één miljoen gulden. De brand brak vanmorgen om half ne gen uit in de kunstharsenfabriek en werd bestreden door de bedrijfsbrandweer en de havenbrandweer van Rotterdam. Na anderhalf uur was het vuur bedwongen. Het fabrieksgebouw heeft zeer ernstige schade opgelopen, evenals een gedeelte van de installatie. De schade wordt door verzekering gedekt. De leider van de stakende New Yorkse vervoersbond Michael Quill op het moment dat hij begeleid door politieagenten de gevangenis van New York ingaat. Nadat hij een hartaanval had gekregen, werd Quill enkele uren later de gevange nis op een brancard weer uitgedragen. Wynaendts Francken: Wat uitsteekt is daarom nog niet uit stekend. De Rotterdamsche Droogdok Maat schappij N.V. heeft opdracht ontvangen voor de bouw van twee onderzeeboten voor de Koninklijke Marine. De twee bo ten, waarvan de bouw was voorzien in de defensiebegroting 1964, zijn in hoofdzaak bestemd voor de onderzeerbootbestrij ding. De totale bouwkosten, inclusief de toele veringen door een groot aantal andere Nederlandse bedrijven, belopen ongeveer 90 miljoen gulden. De vaartuigen krijgen een lengte over alles van ca. 66 meter bij een grootste diameter van ongeveer 8,4 meter. Elk van de schepen krijgt een accommoda tie voor ongeveer zeventig officieren, on derofficieren en manschappen. De Koninklijke Marine zal binnenkort beschikken over vier onderzeeboten van de Dolfijn-klasse, waarvan er twee, hr. ms. Dolfijn en hr. ms. Zeehond bij de RDM werden gebouwd. De te bouwen bo ten zijn van het één-cilindertype resul taat van de evolutie op technisch gebied waardoor men een belangrijke ruimte- winst in het inwendige van de boten ver krijgt. Ze zullen worden uitgerust met één schroef. De voortstuwing geschiedt op conventionele wijze diesel-elektrisch. Het ontwerp voor de twee nieuwe onder zeeboten is gemaakt door de Koninklijke Marine. WASHINGTON (Reuter en AP) De begroting van de Verenigde Staten zal voor de periode 1966-1967 zeker 110 mil jard dollar gaan belopen, wellicht zelfs niet minder dan 115 miljard dollar. Dat heeft de perschef van het Witte Huis Bill Moyers gisteren op een persconferen tie bekendgemaakt. Het oorspronkelijke verzoek van de verschillende regeringsin stellingen was in totaal ongeveer 125 mil jard dollar. De uitgaven van het lopende belastingjaar liggen tussen de 105 tot 107 miljard dollar. Voor beantwoording van de vraag of de stijging van de overheidsuitgaven, inclu- (Van onze correspondent) De Amsterdamse politie stelt in sa menwerking met de rijksrecherche een onderzoek in naar de herkomst van een aantal dreigbrieven, gericht tot de heer Claus von Amsberg. In sommige brieven worden ook bedrei gingen tegen de leden van de konink lijke familie geuit. Handschrift-ex perts en deskundigen op het gebied van vingerafdrukken bestuderen thans de brieven, die na een selectie zijn overgebleven. Veel brieven, die kennelijk van geestelijk gestoorden afkomstig waren, zijn terzijde gelegd. Het veiligheids-aspect van de huwe lijksvoltrekking in de hoofdstad houdt de daarvoor verantwoordelijke functionaris sen zozeer bezig, dat het uitgesloten moet worden geacht een officiële rijtoer na de plechtigheid in de Westerkerk aan het programma toe te voegen. De route, die het bruidspaar op 10 maart zal volgen, is: Dam, Damstraat, brug naar Oude Doelenstraat, Oudezijds Voorburgwal, stadhuis, vervolgens van het stadhuis, door de Sint Agnieten straat, Rusland, Kloveniersburgwal, Nieuwe Doelenstraat, Muntplein, Rokin, Dam, Paleisstraat, Nieuwezijds Voorburg wal en Raadhuisstraat naar de Wester kerk. Van de Westerkerk wordt via Raadhuisstraat, Nieuwezijds Voorburgwal en Paleisstraat naar het paleis op de Dam teruggereden. De totale lengte van deze route be draagt ruim vier kilometer. Zij is langer dan de veiligheidsdiensten aanvankelijk wensten. Om de vele duizenden, die naar Amsterdam zullen komen op 10 maart gelegenheid te geven de stoet te zien voorbijtrekken, is tenslotte dit com promis gevonden. Van een officiële rij toer kan niet worden gesproken, wel is enige uitbreiding gegeven aan de route tussen stadhuis en kerk. sief de defensie-uitgaven, zal moeten worden gedekt door middel van belas tingverhoging, „zullen verdere ontwikke lingen moeten worden afgewacht", aldus Moyers, die verder verklaarde dat presi dent Johnson „op het ogenblik geen enkel ernstig voorstel in overweging heeft in zake belastingverhoging." President Johnson zal het Congres bin nenkort om ongeveer dertien miljard dollar extra vragen voor de oorlog in Viet nam, zo hebben bevoegde autoriteiten gisteren verklaard. Dit verzoek zal echter nog betrekking hebben op gelden voor het lopende begrotingsjaar, dat op 30 juni sluit. De aanvraag werd meer een kwes tie van voorzichtigheid genoemd dan van een voornemen om de militaire operaties uit te breiden. De prijzen van diverse pocketboek-se ries zijn per 1 januari verhoogd met een kwartje. Na de prijsverhogingen, die an dere uitgeverijen reeds in 1965 hebben ingevoerd, heeft dit tot gevolg dat de prijs van vrijwel alle Nederlandse poc kets thans circa 2,- is. Ook de prijzen van andere onder meer gebonden uitgaven zijn en wor den opgetrokken tot wat men in uitgevers kringen een „gezien de kosten meer reëel peil" noemt. Aan sporttoto nr 18 van het afgelopen weekeinde werd door 604.889 personen deelgenomen, die voor een inleg van 844.480 zorgden. Aan prijzen was be schikbaar 278.678,-, waarvan voor de eerste 153.272,90, voor de tweede ƒ83.603,40 en voor de derde ƒ41.801,70. Voor de eerste prijs meldden zich 15 gegadigden, die bruto,10.218,- ontvangen. De 386 kandidaten voor de tweede prijs, van wie er drie zelfs twee kolommen met twaalf goede uitslagen hadden, toucheren per kolom ƒ215,-. De spoeling voor de derde prijs was dun. Niet minder dan 2030 gegadigden, van wie er twaalf in twee, twee in drie en één in vier kolommen de eerste acht uitslagen goed voorspelden, worden per kolom gehonoreerd met 20,40. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, lel 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telef. (020) 22 35 96 Amsterdam UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon 4420 (47 jaar Rijksleverancier).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1