Sjelepin met raketdeskundige op weg naar Noord-Vietnam Bombardementspauze duurt nu al dertien dagen HET WEER Wellicht een vrije dag op 10 maart De grap is eraf in New York Vervoersstaking kost iedere dag honderden miljoenen Chapman krijgt f 250 boete Germanist dr. G. Ras in Haarlem overleden Oud beroep in nieuw kleed Juwelendieven betrapt FDP-leider Mende wil naar Moskou Drs. Nederhorst brak een been bij het skiën Twee doden bij autobotsing Duits politieman was bankrover Granaathulzen met hakenkruis Strandschap Zandvoort overweegt maatregelen tegen transistorradio's 51e JAARGANG NUMMER 54 DONDERDAG 6 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 025H0-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landré Directeur: Mr. H. C. van der Mije „Schwere Wörter' IN DEZE KRANT Weerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 De Kleine Wereld3 Buitenlands nieuws3, 6 Uit stad en omgeving ..4, 5, 8 Radio en tv 7 Kunst7 In de Vishal en op zee8 Feuilleton g Beeldverhaleng Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs n Ferdinand12 Sport 13 Topsy14 Luidsprekers 12 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vrij zonnig Ontwapenings-adviesraad Santa Kyriaki wordt uitgegraven pagina I Het woord is aan Chauffeur doodgedrukt door lading hout van tegenligger Grotere chaos Mm Portemonnees in de knel Luchtmacht moet nieuwe gongs aanschaffen „Luchtbedden in zee gevaarlijk" IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MOSKOU (Reuter en AP) Een Rus sische delegatie onder leiding van Alexan der Sjelepin is vanochtend per vliegtuig uit Moskou naar Hanoi, de hoofdstad van Noord-Vietnam vertrokken. Sjelepin wordt onder meer vergezeld door gene raal Toloebko onder-commandant van het strategische raketwapen dat wil «eggen, raketten voor veraf gelegen doe In Haarlem is woensdag overleden dr. G. Ras, germanist, didacticus en met de overleden dr. C. Brouwer auteur van „Schwere Wörter een in Nederland bekend geworden schoolboek dat moeilijke Duitse woorden en uitdrukkingen behan delt. Dr. Ras zal morgenochtend na aankomst van dé trein om 11.31 in Driehuis-Westerveld worden gecre meerd. Hij zou op 18 februari 86 jaar zijn geworden. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Overwegend matige wind tussen zuid en zuidoost. Vannacht tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. len. Tot dusver beschikte Noord-Vietnam slechts over Russisch-bediende korte-af- standraketten. Het feit dat generaal Toe- loebko de reis naar Hanoi zou meema ken is pas vandaag bekend geworden. Waarnemers in Moskou zijn tot nog toe van mening geweest dat Sjelepins missie bedoeld was als een vredesinitiatief. De New York Times schreef naar aanleiding van het bezoek dat het Kremlin, „on danks het in het openbaar uitgesproken harde standpunt, al lang de indruk heeft gegeven dat onderhandelingen over een vrede in Vietnam gewenst zijn. Het zou duidelijk in Moskous belang zijn dat er vrede in Vietnam komt omdat het Russi sche leiderschap in de communistische we reld en de betrekkingen met de Verenig de Staten en het Westen in het algemeen op het spel staan. Uitbreiding van de oor log zou China en aanhangers van Hanoi zeker in de kaart spelen", aldus het blad. De 47-jarige Sjelepin het jongste lid van het presidium van het Centrale Co mité van de Russische communistische partij zal in elk geval alles in het werk stellen om het regime in Hanoi meer aan de Sovjet-Unie te binden. In verband met de aanwezigheid van gene raal Toloebko bestaat ook de mogelijkheid dat de Russische hulp aan Noord-Vietnam zal worden uitgebreid, voor het geval dat de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam worden hervat. Sinds het kerstbestand en het daarop volgende vre desoffensief van president Johnson heb ben de Verenigde Staten hun luchtaanval len op het noorden stopgezet: de bombar dementspauze duurde vandaag dertien dagen. De voorzitter van de presidentiële ad viesraad voor ontwapening, John McCloy, heeft gisteren gepleit voor een grotere Amerikaanse krachtsinspanning in Viet nam. McCloy, die in de tweede wereldoorlog onder-minister van Oorlog was, zei, dat de toestand in Vietnam weinig verschilt met die in Berlijn. Ernst Arnold stond woensdag wegens diefstal terecht in de Britse plaats Swansea. De rechter vroeg welk be roep hij uitoefende: „ik ben een vuil- noloog". zei hij.„Wat is dat", vroeg de rechter. „Ik ben vuilophaler", verdui delijkte Arnold. Hij werd tot honderd gulden boete veroordeeld voor het ste len van een autoaccu. In de Rotterdamse wijk Alexanderstad heeft de politie vannacht twee broers be trapt die sieraden ter waarde van 15.000.— uit een juwedierszaak hadden gestolen. De oudste van de twee, 26-jari- ge kantoorbediende, verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, waarbij het pistool van een politieman afging en de kogel de inbreker in de hand trof. Zijn broer, een 18-jarige winkelbediende zak kans te vluchten. Hij werd later in een kelder onder een flatgebouw aangehouden. De gestolen sieraden werden gedeeltelijk op straat en voor de rest in de zakken van de arrestanten aangetroffen. „Wij waren in staat de communistische pogingen tot machtsovername daar on schadelijk te maken", zei hij. „Wij heb ben de directe kans op een ramp in Viet nam verijdeld en mogen geen tweede Dien Bien Phoe krijgen. De Russen ver keren in een dilemma over de vraag of zij de zijde van het Oosten dan wel van het Westen moeten kiezen. De Russen hebben nog niet gekozen", aldus McCloy. FRANKFORT (DPA) „Als de leden van de Bondsdag het niet spoedig eens worden over het zenden van een parle mentaire delegatie naar Moskou, zullen de tot de regeringscoalitie behorende Vrije Democraten een eigen afvaardiging naar de Russische hoofdstad sturen". Dit zei vandaag F.D.P.-leider Erich Mende voor de televisie. De plannen voor een derge lijk bezoek dateren van 1958. Na de bouw van de Berlijnse muur, in 1961, werd de reis echter „voorlopig" uitgesteld. Mende verkondigde als zijn mening dat besprekingen met Moskou bijzonder be langrijk zijn nu de betrekkingen tussen W.-Duitsland en Sovjet-Unie „een perio de van slecht weer doormaken". Hij zei dat een groep kundige mensen in Oost-Duitsland naar de hereniging van beide Duitslanden streeft. Daarentegen werken de ideologen rond Walter Ulbricht aan een herstalinisatie van Oost-Duitsland, aldus Mende. DEN Raag De fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. G. M. Nederhorst, heeft bij het skiën een been breuk opgelopen. De heer Nederhorst'ver blijft met vakantie in Oostenrijk. DEN HAAG De regering streeft er naar de 10de maart, de huwelijksdag van prinses Beatrix, tot een nationale feestdag te verklaren. Overheidskantoren, scholen en bedrijven zouden dan die dag gesloten blijven. Verwacht mag worden dat parti culiere ondernemers en winkeliers zich hierbij zouden aansluiten, zodat de tiende maart voor velen een extra vrije dag op levert. Officieel staat nog niets vast, maar het is uitgelekt dat minister Veldkamp infor meel bij de Stichting van de Arbeid heeft geïnformeerd hoe de werkgevers tegen over een dergelijke maatregel staan. Het antwoord zou positief geweest zijn, zodat een voorstel van de regering aan de stich ting binnenkort mag worden verwacht. De Amsterdamse brandweer moest gisteren twee keer in actie komen, 's Middags gingen twee loodsen aan de Weesperzijde in vlammen op en 's avonds laat verwoestte het vuur een grote houtopslagplaats op het terrein van de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in Am sterdam-Noord. Van deze laatste brand geeft deze foto een imposant beeld. Rabindranath Tagore: Onrecht kan zich geen nederlaag ver oorloven, recht wel. Vanmorgen zijn bij een frontale bot sing tussen een busje en een vrachtwa gen op de rijksweg Den Bosch-Nijmegen in de gemeente Heesch de twee bestuur ders om het leven gekomen. Het busje bestuurd door de 22-jarige J. de Voogd uit Tilburg, reed om onbekende reden op de linkerweghelft. Op het dak was een partij hout gebonden. Bij de bot sing schoof het hout naar voren en dronf door de voorruit van de vrachtauto de ca bine binnen. De 46-jarige chauffeur, M. H. Swenkels uit Tilburg, werd doodgedrukt, zijn bijrijder werd ernstig gewond. Burgemeester Lindsay van New York doet voortdurend verwoede pogingen een einde aan de staking te maken die het openbaar vervoer van zijn miljoenenstad voor een groot deel heeft verlamd. Het ziet er echter nog niet naar uit dat zijn bemoeiingen succes zullen op leveren. (Van onze correspondent) NEW YORK. In New York be gint een noodtoestand te ontstaan, Nog altyd staken de bussen en onder grondse treinen zonder een uitzicht op overeenstemming. De toestand lijkt somberder dan ooit sinds vak bondsleider Mike Quill die staking heeft afgekondigd, gearresteerd is en in de gevangenis een aanval van to tale uitputting gehad heeft. Daardoor hebben vele transportarbeiders het gevoel dat Qui 11 hun persoonlijke martelaar voor de goede zaak is en dat het beledigend voor zijn toewij ding zou zijn als men aan de overheid zou toegeven en zou afstappen van de eisen: een loonpakket voor twee jaar van in totaal rond 700 miljoen gul den, waartegenover slechts een aan bod van 87,5 miljoen gulden staat. Quill gooit met dramatische uitspra ken zoals „laat de rechter doodvallen in zijn zwarte toga" slechts olie op een vuur, dat door vele waarnemers twijfelachtig wordt gevonden. De couranten en een deel van het publiek wijzen erop dat de trans portarbeidersbond de kwestie onnodig dramatisch heeft aangepakt, dat Quill bij een vorige gelegenheid, toen zijn eigen positie in het geding was, de zijde koos van de overheid, toen eveneens stakings leiders gearresteerd werden en drastische maatregelen werden genomen om een sta king van ondergrondse treinbestuurders de kop in te drukken. Men voelt bij het voortduren van de staking pas goed hoe pijnlijk een en an der voor het leven in New York is. Niet alleen is het verkeer een totale chaos, sinds steeds meer mensen met hun auto's naar him werk komen. Maar ook merken de zakenlieden wat de staking betekent een verlies van rond 350 miljoen gulden per dag. Newyorks ondergrondse en bus lijnen die toch al een verlies leden, ver liezen nu dagelijks rond ruim 250 mil joen gulden méér. Verder hebben vooral kleinere theaters die normaal alleen met bussen of onder grondse te bereiken zijn, ernstig te lij den en een aantal van de buiten Broad way gelegen theaters hebben de deuren dan ook gesloten. Schoolgang, kantoorwerk, het theaterbe zoek en het zakenleven in het algemeen alles heeft ernstig te lijden onder de staking en het is al merkbaar dat onder een deel van het publiek een antistem ming tegen het hele openbare vervoer plus de stakers ontstaat. De grap is er voor velen af en de woede neemt de overhand, nu de portemonnees lelijk in de knel dreigen te raken. Zeker is thans ook niet meer dat de werknemers, die geen kans zien hun werk te bereiken, doorbetaald zullen worden. Er is sprake van dat zij een werkeloosheids uitkering zullen ontvangen, maar aanlei ding tot vreugde geeft deze situatie ze ker niet. Plotseling zijn de fietsbezitters, die de energie opbrengen om fikse afstanden peddelend af te leggen benijd en men ziet dan ook meer fietsen dan ooit in New Yorks straten, alhoewel het aantal twee- De 37-jarige Engelsman Colin Chap man, directeur van de Lotus-renstal, is door de Haarlemse rechtbank veroor deeld tot 250 boete subsidiair 25 dagen hechtenis wegens mishandeling van een ambtenaar in functie. Veertien dagen geleden werd er een boete van vijfhonderd gulden subsidiair 50 dagen tegen hem geëist. Tijdens de wed strijd om de Grand Prix op het circuit in Zandvoort gaf Chapman een 56-jarige hoofdagent van de reservepolitie een klap, toen de agent hem bij de startlijn voor de auto's wilde verwijderen. De zaak tegen Chapman werd op 23 de cember bij verstek behandeld, hetgeen betekende dat zijn raadsman mr. A. Groen niet mocht pleiten. OLDENBURG (DPA) De maandag bij een bankoverval gearresteerde 51- arige Hamburgse politieman Hugo Alff- ke heeft bekend, nog tien bankovervallen, twee inbraken in juwelierszaken en vier autodiefstallen te hebben gepleegd. Bij zijn overval op het filiaal van de Olden- burgse bank in Delmenhorst werd hij door een aantal bankemployés na een wilde worsteling overmeesterd. Daarbij liep Alffke ernstig schedel- en oogletsel op. Hij werd overgebracht naar de zie kenhuisafdeling van de gevangenis in Lin- gen. Hij bekende, ook de dader te zijn ge weest van de roofoverval op de Volks bank in Bad Oeynhausen, die hem 118.000 mark opleverde. De buit van de door Alffke bekende overvallen bedroeg in totaal een kwart miljoen mark. wieiers in Nederlandse ogen nog altijd te verwaarlozen is. Intussen wordt druk gepraat over de mogelijkheid de federale regering in te schakelen maar niemand weet nog pre cies hoe. Arbeidsminister Wirtz heeft al met Lindsay geconfereerd, maar reëele maatregelen lijken voorlopig niet te ver wachten. Gouverneur Rockefeller van de staat New York overweegt inschakeling van de nationale garde van de staat voor het laten lopen van de ondergrondse treinen in New York, maar „ik durf er niet aan te denken wat er kan gebeuren als men sen zonder ervaring het ingewikkelde en geautomatiseerde metro-net gaan bedie nen." Alleen de uiterste maatregel een be roep op de speciale clausule in de Taft- Hartley wet door de president, om een rechtbank vonnis te verkrijgen waarbij de staking voor tachtig dagen wordt opge schort, blijft een mogelijkheid. Maar daar voor zou Johnson moeten kunnen aanto nen dat de staking de nationale gezond heid of veiligheid in gevaar brengt, het geen moeilijk lijkt. (Van onze correspondent) 's-GRAVENHAGE De chef van de Luchtmachtstaf heeft bevolen, dat alle bij zijn onderdelen in gebruik zijnde gra naathulzen waarop een hakenkruis voor komt, moeten worden weggegooid. De hulzen doen bij vele luchtmachteenheden dienst als gong. Ze hangen daar soms al twintig jaar zonder dat er ooit iemand aanstoot aan heeft genomen. Maar een pientere soldaat van de technische dienst in het lucht machtkamp Hesepe in Duitsland ontdekte dezer dagen de zeven millimeter hoge symbolen van het voormalige „Derde Rijk". Hij lichtte zijn chef erover in. Toen ging deze onthulling via steeds hogere instanties naar het bureau van de hoogste bevelhebber. De generaal vaar digde om gevoeligheden en misverstan den te vermijden een dienstorder uit, die de destijds uit dumpvoorraden aan gekochte hulzen naar de schroothoop verwijst als er hakenkruisen op voorko men, hetgeen lang niet bij alle hulzen het geval is. Het bestuur van het strandschap Zand voort heeft in het jaarverslag over 1965 gesproken over het gevaar van het baden met luchtbedden in zee. Volgens het strandschap heeft dit her haaldelijk tot gevaarlijke situaties geleid. Men overweegt om in het gebied van de strandschap Zandvoort hiervan een veror dening in het leven te roepen. Ook over weegt het bestuur van het strandschap maatregelen te treffen tegen het toene mende gebruik van transistorradio's op het strand. „Het schijnt dat de tijd rijp is om tegen het hinderlijk gebruik van transistorradio's op het strand maatrege len te treffen," aldus het bestuur van het strandschap Zandvoort. Uit het verslag blijkt, dat het verbod om honden op het centrale strandgedeelte toe te laten een gunstig effect gehad heeft. In enkele gevallen werd proces-verbaal opgemaakt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1