Dierenbescherming blijft actief Weth. H. de Boer luidde verkiezings campagne voor de gemeenteraad in Onrust zal dit jaar zeker een kans krijgen, meent statenlid Harmsen KING CORN Pi® Iets van U bij? RAIFFEISENBANK IJMUIDEN Jaarwisselingsbijeenkomst P. v. d. A. Havenberichten Bijna een eeuw „De Plankeniers Feest bij „Arosa" „Witte pompen" in IJmuiden L0EÜDERSL00T, Ook voor VERSE VIS professoren.Bit metselaars, veehouders DONDERDAG 6 JANUARI 1966 Ter gelegenheid van de jaarwisseling heeft het bestuur van de afdeling Velsen en Omstreken van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren een korte terugblik geworpen op de tijdens het afgelopen jaar verrichte activiteiten, waarbij dan in de eerste plaats met gerecht vaardigde vreugde wordt herinnerd aan de onverwachte hoge opbrengst van de collectie, welke op een tientje na niet minder dan tienduizend gulden heeft opgebracht. Dit is maar liefst drieduizend gulden meer dan in 1964. Gespecificeerd luiden de opbrengsten als volgt: Velsen ƒ5.080,— (v.j. ƒ4.500,—), Beverwijk ƒ3.410,— (v.j. ƒ2.405,—) en Heemskerk 1.500,(v.j. ƒ580,De opbrengst van deze collecte maakte het mogelijk de verbetering van de buitenrennen voor het Ker- bert-asiel thans definitief in het vooruitzicht te stellen. Na de voltooiing van deze werkzaamheden zullen dan in het asiel des winters veertig en des zomers zeventig dieren kunnen worden opgenomen. De beheerders van het asiel, de heer en mevrouw Kraayenoord, wordt in dit overzicht evenmin een woord van lof onthouden over de manier, waarop zij de zaken hier behartigen. Sprong over het kanaal Stakkerds Waar blijft de cheque? Er kan rustig worden gesteld dat woensdagavond in Velsen officieus de propaganda-campagne is ingezet voor de gemeenteraadsverkiezingen, welke over enige maanden zullen worden gehouden. Dit geschiedde door wet houder H. de Boer, die een der sprekers was op de traditionele en goed bezochte jaarwisselingsbijeenkomst van de federatie Velsen-IJmuiden van de Partij van de Arbeid, welke in het Patronaatsgebouw aan de Willems- beekweg werd gehouden. De heer De Boer zinspeelde hier duidelijk op dit komende kiezersevenement, door er bijvoorbeeld bij de vele aanwezige jongeren op aan te dringen, zich meer bewust te zijn van het grote belang van de politiek. Daarnaast dienen zij echter door de ouderen te worden ge- instrueerd. die zich op hun beurt voor de komende verkiezingen zullen moeten inzetten met de absolute wil, aan het nog altijd heersende onrecht een einde te maken. Want volgens spreker kan er zelfs in deze zogenoemde welvaartsperiode nog voldoende onrecht worden gesignaleerd. V erlakkerij' roestvrij stalen pannen „Libre" Vishandel M. OTTE natuurzuiverblijft dagenb lang vers. Yraag het uw bakker. Burgerlijke stand van Beverwijk Kennemer Kruimels - ::aw. v Met het oog gericht op de toekomst, veronderstelt het bestuur dat ten ge volge van de bevolkingsaanwas in de IJmond het Kerbertasiel, ondanks de voorgenomen uitbreiding, binnen af zienbare tijd gesproken wordt van een jaar of vijf niet meer aan de behoefte zal kunnen voldoen. Vandaar dat nu reeds de mogelijkheid wordt overwogen aan de overzijde van het Noordzeekanaal een tweede asiel te openen, dat ergens tussen Beverwijk en Heemskerk zal moeten verrijzen. Vandaar dat het bestuur onder de le den een aantal vrijwilligers oproept, dat bereid is zich in deze problemen te verdiepen, zodat men zich gedegen op de bouw daarvan zal kunnen voor bereiden. De heer D. J. Zijlstra, een der bestuursleden, zal hierover telefo nisch gaarne nadere inlichtingen ver strekken. Zijn nummer is 02550-8474. Voorts worden weer vrijwilligers gevraagd, om bij een eventueel strenge winter de zogenoemde „pool- ridders" te komen assisteren bij de hulpverlening aan ingevroren vogels en waterdieren. Het is een bijzonder interessante en dankbare taak, voor al wanneer de door koude bevangen dieren na enige tijd weer als volko men genezen uit het asiel kunnen worden ontslagen. Ook hiervoor kun nen actieve dierenvrienden zich bij het reeds vermelde telefoonnummer opgeven. Ook wijst het bestuur nog eens op de mogelijkheid de huisdieren bij het asiel te laten registreren. Voor slechts één gulden ontvangt men dan een pen ning met registratienummer, met welk „persoonsbewijs" reeds menige hond en kat aan de rechtmatige eigenaar kon worden teruggegeven. Tenslotte acht het bestuur het gewenst er nog maals op te wijzen, dat in gevallen van door honden veroorzaakte aanrij dingen of andere verkeersongevallen, de eigenaar van het dier volledig voor de schade aansprakelijk blijft. Het ad vies om vooral deze dieren zo weinig mogelijk los op straat te laten rond lopen, is dan ook stellig niet overbodig. En voor het geval men zich nog eens bij het Kerbert-asiel zou willen ver voegen, volgen hier tenslotte de ope ningsuren. Behalve op woensdag en zon- en feestdagen is het asiel verder dagelijks van 9 tot 12 en van 16 tot 19 Beverwijk telt thans negen inwo ners, die 95 jaar of ouder zijn. Dit zijn mevrouw J. van Tol-van Opijnen (14 juli 1867) mevrouw J. Boersema-Smitz (26 oktober 1868), mevrouw J. H. E. Kruithof-Ewald (10 februari 1869), J. Wiers (14 oktober 1869), D. Monnier (11 februari 1870) N. C. M. Brantjes (16 mei 1870), A. Valk (14 april 1871) mejuffrouw A. M. van der Werff (18 april 1871) en mevrouw H. G. Schip- per-van der Kolk (23 juli 1871). Het wordt deze hoogbejaarden van harte gegund dat zij onder voor hen gunstige omstandigheden hun honderd ste verjaardag zullen mogen vieren. uur geopend. Het spreekuur van de dierenarts is hier dinsdag en donder dag van 11 tot 11.30 uur en zaterdag van 10.30 tot 11 uur. In aansluiting op het bovenstaande leek ons de volgende, van de heer J. Koster uit IJmuiden ontvangen schrif telijke ontboezeming volkomen op haar plaats. Deze luide: „En reken maar dat er voor de kerstdagen weer het nodige met die ren is gemodderd, evenals er nog dik wijls met hen gemodderd zal worden. Zoals het ondeskundig en onverschil lig afmaken van kippen, konijnen en andere dieren en dit dan allemaal ter ere van Kerstmis! Helaas zullen er altijd mensen zijn die er niet voor terug deinzen weer loze dieren te martelen. Men denke daarbij maar eens aan het seal-jasje, waar door sommige dames zo gaarne mee wordt gepronkt. Weten zij echter dat deze kledingstukken worden ver vaardigd uit de huid van jonge zee honden, die hiervoor nota bene levend moeten worden gevild! Er mag zelfs geen kogel worden verspild om het ge martelde dier uit zijn lijden te verlos sen, want daardoor zou immers de huid worden beschadigd. Een walge lijk bedrijf, dat wordt uitgeoefend door de kroon der schepping: De mens." ff Het bestuur van de oud-katholieke to neelvereniging „De Plankeniers" te IJmuiden heeft de tering naar de ne ring gezet door zijn besluit, voortaan twee stukken per seizoen te gaan spe len in plaats van drie, zoals tot dus ver de gewoonte was. Deze beslissing heeft het grote voordeel dat op deze wijze de contributie van de donateurs niet behoeft te worden verhoogd, het geen anders, in verband met de nog steeds stijgende kosten beslist noodza kelijk zou zijn geweest. Een ander winstpunt is dat spelers en regisseur nu meer de tijd wordt geboden zich op de voorstellingen voor te bereiden, hetgeen het peil van de toneelavonden alleen maar ten goede kan komen. „De Plankeniers" opent het seizoen met twee toneelavonden op dinsdag 18 en woensdag 19 januari in het Her vormd Jeugdhuis aan de Rembrandt- laan. Onder regie van de .heer F. A. J. Hunsche zullen opvoeringen worden gegeven van „Het Mannion-mysterie", een boeiende thriller in drie bedrijven. Zoals wij enige dagen geleden al hebben bericht, werd door een loket ambtenaar van het postkantoor aan de Houtmanstraat in IJmuiden een cheque ten bedrage van 753,30 ver zilverd, waarbij hij verzuimde het ont vangstbewijs te behouden. Omdat hij op deze wijze voor dit bedrag aanspra kelijk blijft, verzoekt hij nogmaals vriendelijk, doch dringend, deze blau we kaartcheque eventueel ongefran- keerd aan het postkantoor terug te zenden. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: herenportemonnee, nylon want, bankbiljet, aansteker, kinderwant, drie kleine sleuteltjes, sjaal, tas met mu ziekboeken, autoped, damesportemon nee met inhoud, paar dameshand schoenen, acht sleutels, kinderschoen, ketting, paar herenhandschoenen, pocketboek, halssnoer van glazen kra len, kinderportemonnee met inhoud, regencape, Fiat-wieldop met sierrand, rood gympakje, bedelarmbandje, paar wollen handschoenen, ijsmuts, stofbril, motorwant, hondeketting, étui met vier sleutels, duimstok, grammofoonplaat, aktetas met vier lege flessen, colbert jasje, armband. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie te Vel sen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zul len worden afgegeven. De dans- en ontspanningsvereniging „Arosa" te IJmuiden heeft inmiddels haar eerste levensjaar al weer vol tooid, hetgeen voor het bestuur een gerede aanleiding is geweest „een klein feestje te brouwen", zoals dit tegenwoordig wordt genoemd. Van daar dat deze verjaardag zaterdag 8 en zondag 9 januari in „Du Commer ce" aan het Marktplein zal worden ge vierd met twee dansavonden, waar voor de muziek wordt verzorgd door „Danny, and his flying arrows". Voor de leden zullen aan deze avonden di verse attracties en verrassingen zijn verbonden. Voorts ontving het bestuur herhaal delijk verzoeken van oudere danslief hebbers, om ook voor hen eens een speciale dansavond te organiseren. Met deze ouderen worden dan zij be doeld die, om met wijlen Cor Ruys te spreken, „niet meer zo piep zijn, maar ook nog niet zo stok". Niet de genera tie dus van de veleta en de kruispolka, doch van de wals, fox-trot en tango. Welnu, ook deze dansliefhebbers zul len' binnenkort het hart weer eens kunnen ophalen, omdat door het be stuur druk aan een dergelijke avond wordt gewerkt. Datum en muziek zul len nog nader bekend worden gemaakt. Sinds enige dagen staat de automobi listen nu ook in IJmuiden een adres ter beschikking, waar zij hun tank aan een zogenoemde „witte pomp" met goedkope benzine kunnen laten vollo pen. Deze pompen bevinden zich voor de garage van het toeringcarbedrijf Bruinsma aan de Boelenstraat in Oud- IJmuiden, waar de benzine een stuiver per liter goedkoper kan worden ver kocht dan elders. Het is ons niet dui delijk geworden of hier wellicht sprake is van een strijd om het monopolie, die thans achter de schermen door de grote concerns wordt uitge vochten, want de maatschappij welke deze goedkope benzine levert, blijft met haar witte pompen anoniem. En omdat de heer Bruinsma zich aan geen enkele maatschappij gebonden acht, is hij in staat deze benzine onder de normale prijs door te verkopen. In zekere zin is dit ook weer een mono polie, want de andere dichtsbijzijn- de „witte pompen" bevinden zich in Haarlem en Alkmaar. Zo was de heer De Boer er stellig van overtuigd, dat zeker twintig percent van de Nederlandse bevolking nog altijd niet in staat is voldoende aan deze welvaart deel te nemen. Alleen de verhoudingen zijn enigszins gewijzigd. Vroeger was er voor tachtig percent sprake van „rot-rot- ter-rotst" en bij twintig percent van „goed-beter-best", welke percentages thans wellicht kunnen worden omgekeerd. Dit neemt echter niet weg dat de wo ningsituatie nog altijd abominabel is en spreker noemde de leuze, dat deze nood omstreeks 1970 za] zijn gelenigd, eenvou dig „verlakkerij". Integendeel, volgens de heer De Boer zal de woningnood in Vel sen jaarlijks nog toenemen, hetgeen hij een industriële gemeente als deze tot een regelrechte schande wenste aan te reke nen. „Het jaar 1965 is helaas een triomf voor de oliemagnaten geworden, in plaats van huizen worden er steeds gro tere hotels gebouwd en ook het aantal lie den dat twee woningen tot zijn beschik king krijgt, neemt toe", meende spreker, die hier tegenover stelde dat reeds talrij ke gezinnen aan de huizenellende kapot zijn gegaan en de conflicten tussen ouders en hun inwonende kinderen legio kunnen Advertentie ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Telefoon 4654 fW4AA#WVWWWW\#l/WWW\#WWWWWWVWW*#%A/WWI#WIAA#»#VW\AAAAAAA#lAfl«»W%#WWlAA*WW*/WWWVWWWWVV*#Wl#Wt#WIAA#WW4#VWVWW»#WWWWWW%AJWWWWlA#WVVWVVWl#WWWWWWWWWWWWWWI4ll#WWWWVWI4W»i Woensdag aangekomen te IJmuiden: Angelus, van Stockholm; Iberian Coast, Par; Pallas, Delf zijl; Hay ling, Londen; Emsland, Felixtowe; Lydia W., Groningen, IJmuiden; Archimedes, Paramaribo; Ubbergen, Klaipeda; Blink, Pors- grun, IJmuiden; Rhuys, Tolkis, Velsen; Carina, Antwerpen; Vega, Kemi; Peperkust, Hamburg; Trito, Le Havre; Biri, Sarpsborg, Velsen; Asta, Oulu, Velsen; Rhein, Mantyluoto; Nordholm, Norrsundet; Hinde, Londen; Taras, Hamburg; Waveny, Londen; Border River, Isle of Grain; Aagtekerk, Rotterdam; Vela, Rotterdam; Braker Wappen, Hernoesand; Congokust, Rotterdam; Olivier van Noort, Rotterdam. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Kwiek, van Rotterdam, IJmuiden; Guineekust, Rotter dam; Dryburgh, Leith; Nordlicht 2, Antwerpen, IJmuiden; Neptun, Antwerpen; Monte Espedan, Bilbao, IJmuiden; Bram, Dagenham; Bandama, Antwerpen; Marianne, Rotterdam; Kehdinger- sand, Londen. Vandaag vertrokken uit IJmuiden: Wilwi, naar Bordeaux; Este, Hamburg; Isola, Aberdeen; Stefan Reith, Antwerpen, IJmuiden; Johannes, Bilbao; Ceres, Bilbao; Juno, Antwerpen; Lelie gracht, Antwerpen, Zaandam; Wedlooper, Rot terdam; Magula, Odense, IJmuiden; Spaarne- borg, Poole, IJmuiden; Friesland, Terneuzen; Zosma, Bremen; Fluvius, Rotterdam, IJmuiden; Ramona, Kongsmoen, IJmuiden; Finn, Rotterdam, IJmuiden; Stavos, Bergen, IJmuiden; Servaas- kerk, Rotterdam; Bode, Hamburg; Cawi, Ant werpen; Iberian Coast, Rotterdam; Martenshoek, Karlskrona; Emsland, Felixtowe; Hoechst, Port Said; Vestvik, Kopenhagen, IJmuiden; Adriana, Halden; Klaus Mink, Gothenburg; Emile Del- mas, Duinkerken. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Ubber gen, naar Klaipeda; Midas, Rotterdam; Ruth Lake, Pepel, IJmuiden; Janny, Lowestoft; West Riding, Goole; Klintberg, Fredericia; Irish Fir, Bilbao, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). worden genoemd. Het is duidelijk dat de heer De Boer zijn toespraak besloot met de partijgenoten op te wekken, hun poli tieke organisatie zo sterk mogelijk te ma ken, zodat dergelijke misstanden binnen afzienbare tijd kunnen worden beëindigd. De tweede spreekbeurt werd vervuld door mevrouw C. L. van Wielink-Klomp uit Velsen-Noord, die voor haar toespraak de bejaardenzorg tot onderwerp had ge kozen. Zij hield zich voornamelijk bezig met de plaatselijke situatie, waarbij spreekster het onder meer betreurde dat het W. F. Visserhuis met zijn negentig plaatsen reeds lang niet meer aan de be staande behoefte kan beantwoorden. Van daar dat mevrouw Wielink een spoedige bouw van moderne bejaardencomplexen bepleitte, zodat de achterstand weer inge lopen kan worden. Volgens spreekster dienen deze dan met overheidsgeld te worden geëxploiteerd, waarbij het nimmer de bedoeling mag zijn de bejaarde bewoners de indruk te geven, als zouden zij nu van de bedeling moeten leven. Ten slotte achtte mevrouw Van Wielink het nuttig er de jonge vrou wen even op te wijzen, dat het beroep van bejaardenverzorgster even nuttig en dankbaar is, als dat van onderwijzeres of kleuterleidster. Deze bijeenkomst werd verder afgewis seld door het optreden van de afdeling Santpoort-Bloemendaal van „De Stem des Volks", met als dirigent de heer H. Kerk hoven, welk koor met de aandacht die het verdiende werd beluisterd. Voorts werd er gedanst op muziek van Jan Feijens dans- orkest uit Velsen-Noord en konden de aan wezigen zich nog bezighouden met enige ronden van het edele kienspel. Op deze bijeenkomst waren ook enige Italiaanse arbeiders aanwezig, die er hun verwondering over uitspraken dat het in Nederland mogelijk bleek een socialisti sche vergadering te houden in een katho liek verenigingsgebouw. Dit was nu waarlijk „libre", meenden zij. Advertentie GROENEWEG 46 - IJMUIDEN - TEL 2228 Op de nieuwjaarsbijeenkomst van de afdeling Heemskerk van de PvdA hield de heer J. Harmsen, lid van de Provin ciale Staten van Noordholland een inlei ding over het onderwerp: „Naar een vei lige toekomst?" Over dit onderwerp filosoferend, stelde hij zichzelf de vragen: „Houdt dit ons het meest bezig?", „Betekent het vraagteken een twijfel aan een veilige toekomst?", „Leven wij in een gevaarlijke wereld en hebben wij daarom behoefte aan veilig heid?", en „Is het niet een typisch burger lijke wens zich veilig te voelen?". Spreker yrpqg yich. af. QÏ er niet eerder een onrust moest zijn, die ons het komen de jaar zou moeten bezielen om tot een betere aanpak te komen. „Wij leven op het ogenblik in een ge lukkig land met een betrekkelijke wel vaart", aldus de heer Harmsen, maar daarnaast is hij tevens van mening, dat men zich niet in slaap moet laten sussen. Door een enkele maatregel zoals bijvoor beeld bij Ankersmit in Deventer kan de ze veiligheid maar al te gemakkelijk te niet worden gedaan. Het moet dan ook niét een gevoel van veiligheid, gezapigheid, valse tevreden heid en slapheid zijn, maar wel een ge voel van onrust, althans in die zin dat de socialisten een taak in deze wereld te ver vullen hebben, een taak die hen moet be zielen. Dit als thema gebruikend, kwam spre ker tot de conclusie, dat de binnenland se situatie een zeker gevoel van tevre denheid mag geven, maar dat ook de door hem bedoelde onrust in het nieuwe jaar zeker kansen zal krijgen. De oude periode van liberaal conserva tief beleid is afgesloten en een meer ra dicaal beleid doet zijn intrede. Een fris team van ministers en een regering, waarvoor zowel vriend als vijand waarde ring heeft, kwam met een complex van maatregelen dat de leef mogelijkheden vergroot. De heer Harmsen bestreed één van de kritieken (vooral van de VVD) op de re gering; namelijk, dat de regering alleen maar denkt aan collectieve behoeften en niet aan de individuele ontplooiingsmo gelijkheden, Advertentie Service - Station „Boemerang" Benzine-, Dieselolie en Motor olieverkoop. Doorsmeren ook op zaterdag. Geopend: 724 uur - zondag 824 uur Wijk aan Zeeërweg hoek Reinier Claeszenstraat TELEFOON 4650 Dit is, volgens de heer Harmsen, een misverstand, omdat de zorg voor de col lectieve behoeften van grote betekenis is voor de individuele mens. Als voor beeld noemde hij de ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied. Bij de vesti ging van de petro-chemische industrieën in dit gebied wordt zeker rekening gehou den met de persoonlijke belangen, waar voor onder anderen wethouder de Boer van Velsen op de bres heeft gestaan. Spreker riep op voor ontplooiingsmoge lijkheden voor de individuele mens in een zinvolle gemeenschap, alsmede voor een onrust in de goede zin van het woord voor een veilige toekomst. Advertentie GEBOREN Danielle, d. v. J. Verbaan en T. H. R. ter Linde; Bernardus C. M., z. v. B. C. Wesselius en C. J. M. Punt; Sandra, d. v. G. Kok en S. M. de Meij; Hendrika C., d. v. J. D. C. v. Mensert en H. C. van der Horst; Sandra, d. v. A. S. Numan en S. van Houten; Marcel, z. v. B. A. H. Noordman en M. Zwier; Marco, z. v. F. ter Lingen en C. M. Valkhoff. ONDERTROUWD K. G. Wagter en J. F. de Vries; J. B. Koelman en G. Koster. GETROUWD K. D. Reichenbach en S. C. Bruijns; H. J. Tromp en W. A. M. van Schie. OVERLEDEN J. van Zetten, oud 57 jr.; J. Rietkerk, 89 jr.; E. A. Winterstein, 83 jr.; A. L. Coester, 60 jr.; G. Galesloot, 77 jr.; A. Halbersma, 57 jr. Advertentie Zij betalen zelf geen rekeningen meer. Onze bank doet dat voor hen. Heel eenvoudig, met een rekening-courant. Zo sparen zij tijd en hebben zij zekerheid. Doe als de professor, de metselaar, de veehouder en vele anderen. Kies rust, zekerheid en ge mak. Neem een rekening-courant bij onze bank. De Spaarbank met volledige bankservice. KENNEMERLAAN 57

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4