Hoogoven- schaaktoernooi Kortsjnoj: pronkstuk van de Russische schaakwereld DE INDELING „Ik was vorig jaar winnaar geworden als Van den Berg niet zou hebben gefaald" r ■HHhI DINSDAG 11 JANUARI OPENING EN LOTING Donner Nederlands sterkste troef NA BEVERWIJK NAAR ZWOLLE Simultaanavond voor lezers van HD en IJC Gelier schrijft in Russisch blad: Geiler en Portisch Balasjov haalde finale om titel van USSR niet Joegoslaven hadden succes in Sotsji pi jj| x m DONDERDAG 6 JANUARI 1966 5 i r wt m t r j *ÊWÊ Eenpansmaaltijd Schaak en Mondo Cane Verlof opgeofferd Van onze sportredactie) Het achtentwintigste Hoogovenschaaktoernooi zal van 11 tot 30 januari in het Beverwijkse Kennemer Theater worden gehouden. Behalve in een grootmeestergroep met zestien deelnemers en een dames- en meestergroep van twaalf genodigden, wordt er gespeeld in tien- en vierkampen met een totaal van ongeveer 300 schakers uit ruim twintig landen. De opening van het Hoogovenschaaktoernooi vindt dinsdag 11 januari om vier uur plaats. Dan wordt tevens de loting voor de wedstrijden in de grootmeestergroep gehouden en de traditie getrouw zal dat ongetwijfeld opnieuw op originele wijze gebeuren. Woensdag is de eerste wedstrijddag. De tijden waarop geschaakt wordt zijn 13.30-18.30 uur. Op 17 januari is Voor de elfde maal zijn de voorbereidingen van het Hoog ovenschaaktoernooi in belangrijke mate gegaan via de heer Zwart, thans 41 jaar, de secretaris van de toernooicommis- sie. Hij ziet dit jaar in Kortsjnoj de kandidaat voor de zege in de hoofdgroep en venvacht van Ivkov en Donner strijd om de tweede en derde plaats. In de meestergroep acht de heer Zwart Karaclac, Ghitescu en Gereben de favo rieten voor de eindzege. het Kennemer Theater in Beverwijk niet alleen meer het do mein van de hoofdgroepschakers. Dan hebben ook de spelers en speelsters van de tweede invitatiegroep en de damesgroep hun intrede gedaan. De vierkampers hebben dan al weer het veld geruimd. Zij zijn actief van 14 tot en met 16 januari. De tienkampers leveren hun strijd van 20 tot en met 30 januari. De voorlaatste dag van de maand wordt besloten met de prijsuitreiking tijdens de traditionele snertmaaltijd in het op leidingscentrum van Hoogovens. De Nederlandse deelname in de hoofd groep is niet zo representatief als men wel had mogen hopen. De twee spelers, die onlangs om de Nederlandse titel heb ben gestreden, kunnen niet meespelen. Zuidema heeft al eens eerder meegedaan en toen een meesterresultaat behaald, zo dat men hem graag in actie had gezien. En Prins was natuurlijk zeker dit jaar een welkome deelnemer geweest. Niet al leen omdat hij kampioen van Nederland is geworden, maar ook wegens de rel, die Donner heeft veroorzaakt. Een partij Prins-Donner zou het hoogtepunt van het toernooi zijn geworden. Nu zullen we Prins alleen zo nu en dan in de persruim te kunnen aantreffen. Gelukkig is Frans Kuypers er wel. De juist onttroonde titelhouder is door de aieuwe kampioen zeer lovend beoordeeld. 'Prins schreef na afloop van het titeltoer- nooi, dat van de jonge spelers Kuypers hem de sterkste leek. Van hem wordt dan ook veel verwacht. Ook Langeweg doet in Beverwijk regelmatig goede din gen. Men zal zich nog herinneren hoe hij vorig jaar fraai van Gelier won. Van Scheltinga is uit het toernooi niet meer te denken. Hij zal het ongetwijfeld weer redelijk doen en men mag hopen dat Van den Berg dit jaar gelukkiger zal zijn dan de vorige keer toen hij naast zijn ge bruikelijke tijdnood ook nog een slechte vorm te bestrijden had. Onze sterkste troef is natuurlijk Jan Hein Donner. Hij zal het waar moeten maken dat hij de sterkste Nederlandse schaker is, en dat zal hem ook wel lukken. Maar of hij de sterkste van allen zal worden? In Gronin gen deed de Russische jeugdige meester Kuprejtsjik vorige week de volgende uit spraak. Donner is wel sterk maar niet zo heel sterk". Toch heeft Donner het laatste jaar getoond dat hij op weg is naar de betiteling „sterke grootmeester", getuige zijn succes in Havanna. Hij zal het in Beverwijk moeten bevestigen. Behalve de snertmaaltijd zijn er meer programmaonderdelen die beogen de ge zellige sfeer van het schaaktoernooi ge stand te doen. Daar is onder meer de bonte avond op 27 januari en de zuur koolmaaltijd op 16 januari als besluit van de vierkampstrijd. Dinsdag 25 januari is er een snelschaakwedstrijd. De raad van bestuur van Hoogovens ontvangt de deelnemers op zaterdag 22 januari tijdens een bijeenkomst in het opleidingscentrum en het gemeentebe stuur van Beverwijk doet dat op maan dag 24 januari in het stadskantoor. De belangrijkste overwinning van Vic tor Kortsjnoj in het afgelopen jaar was zijn zege in Jerewan in Armenië, waar hij onder meer wereldkampioen Petros jan en Leonid Stein achter zich liet. De zelfde Stein werd enkele weken geleden kampioen van de Sovjet-Unie. De teke ning, die G. Jaraljan voor „Sjachmaty v USSR" maakte, geeft een beeld van de toernooizaal in het „Theater voor Opera en Ballet" tijdens het drie weken duren de schaakfestijn. Men ziet er tal van ook in Beverwijk bekende figuren. Geheel rechts treurt Lajos Portisch over zijn nederlaag tegen de Joegoslaaf Matanovic. Daarnaast staan Mnatzakan- Na het Hoogovenschaaktoernooi gaan enkele deelnemers naar een ander toer nooi in Nederland: het Caltex-toemooi in Zwolle. Daar spelen van 31 januari-5 februari in de A-groep Szabo uit Hongarije, Bobotsov uit Bulgarije en Rellstab uit West-Duitsland. Verder ko men in deze groep uit de Duitser Weisz, de Nederlandse studentenkampioen Van der Weide en Te Velde uit Groningen. Arovah Bachtiar, die ook in het Hoog oventoernooi uitkomt, en zijn Indonesi sche landgenoot Ong Yok Hwa spelen in Zwolle eveneens in de hoofdgroep. Visser is de Zwolse deelnemer in het gezel schap, dat misschien nog uitgebreid wordt met de Russische wereldkampioene Ga- prindasjavili. Op het Hoogoventoernooi in Beverwijk zal in januari een pronkstuk van de in ternationale schaakwereld in actie ko men: niemand minder dan Victor Kortsj noj zal dan meedingen in de grootmees tergroep. De geduchte Rus is de laatste vijf jaar liefst driemaal kampioen van de Sovjet-Unie geworden, en ook in di verse toernooien van de laatste jaren heeft hij met groot machtsvertoon geze gevierd, waaronder twee jaar geleden in Havanna. Al omstreeks 1950 deed de jonge Kortsjnoj van zich spreken door briljan te partijen. Hij versloeg geduchte tegen standers, maar kwam in de Russische kampioenschappen aanvankelijk nooit ver, omdat hij niet voldoende uithoudings vermogen had en door geroutineerde te genstanders op de lange duur toch werd uitgerangeerd. Naarmate hij zijn verdedigingstechniek echter perfectioneerde kwam hij steeds meer naar voren. Tal was een van de sterken, die in Kortsjnoj vrijwel steeds zijn meester vond, en de laatste jaren moeten ook topspelers als Smyslov, Bron- stein en zelfs wereldkampioen Petros jan Kortsjnoj regelmatig voor laten gaan. Ney, twee jaar geleden met Keres winnaar van het Hoogoventoernooi. Ree, deze week uitblinker in het jeugdschaaktoernooi in Groningen. hoofdgroep Kortsjnoj (Rusland) Ney (Rusland) Ivkov (Joegoslavië) Damjanovic (Joegoslavië) Ciric (Joegoslavië) Filip (Tsjechoslowakije) Szabo (Hongarije) Bobotsov (Bulgarije) Czerniak (Israël) Donner (Nederland) Van Scheltinga (Nederland) Kuyper (Nederland) Langeweg (Nederland) Van den Berg (Nederland) Bachtiar (Indonesië) Lehmann (West-Duitsland) meestergroep Sandor (Hongarije) Gereben (Israël) Ghitescu (Roemenië) Karaklaic (Joegoslavië) Ostojic (Joegoslavië) Waltemathe (West-Duitsland) Westerinen (Finland) Beni (Oostenrijk) Gaprindasjavili (Rusland) Ree (Nederland) Jongsma (Nederland) Kramer (Nederland) Kortsjnoj Ter illustratie van de aanvalskracht van Kortsjnoj publiceren we onderstaan de partij, die al uit 1954 stamt. De partij is om meer redenen interessant: ze toont Kortsjnoj's grote aanvalskracht, maar ook zijn in die tijd nog te onbezonnen optimisme. Dat hij toch wint komt door dat hij in het nauw gebracht hard terug slaat. De partij is verder ook nog boeiend omdat de tegenstander van Kortsjnoj Ewfim Geiler is. De commentaren zijn van Kortsjnoj en Romanovski. Wit: Kortsjnoj Zwart: Gel- Ier. Siciliaans. 1. e4 c5 2. Pf3 Pc6 3. d4 cd4 4. Pd4: Pf6 5. Pc3 d6 6. Lg5 e6 7. Dd2 Le7 8. 0-0-0 0-0 9.f4 e5 Pdf3 Lg4 (De aan dacht verdient 10. ef4: 11. Df4: Le6 12. Lf6: Lf6: 13. Td6: of Dd6 Da5). U.h3 (sterker is ll.Le2. Wit hoopt gebruik te kunnen maken van een open g-lijn, maar onderschat daarbij de kansen op tegen aanval van zijn tegenstander).Lf3: 12. gf3: Pd4 (niet goed was onmiddellijk^ 12 ,h6, omdat wit met het antwoord 13 fe5: Pe5: 14. Lf6: Lf6: 15. f4 duidelijk voordeel zou krijgen. Mogelijk was wel 12. ..Ph5). 13. fe5: (een fout van princi pieel karakter: de zwarte loper krijgt de diagonaal f8-a3 en zwart verovert het inia- tief. Beter was 13.Dg2). ,de5: (op 13 ..Pf3: volgt 14 ef6:) 14 Tgl Pf3:? (Niet consequent. Met de jacht op een pion kan zwart zijn centrum niet beveili gen. Zwart hoorde 14..Tc8 te spelen zon der vrees voor Lh6, want dan kon hij 15..g6 16.Lf8: Df8: antwoorden met voor deel. Met 15 Lf6: kon wit dan trachten stand te houden). 15 Df2 Db6 16.Le3 Pd4 17.Td4: (in feite is dit offer gedwongen, maar het bete kent tevens een versterking van de wit te aanval). Er dreigde Tc8 en Tc3:). ed4: 18.Ld4: Dd8 (beter De6). 19.Pd5 Pe8 (op Kh8 volgt 20 Pe7: De7: 21. Tg7: Kg7: 22 Dg3 schaak Kh8 23.Dg5). 20,Dg3 f6? (sterker Lh4) 21.Lc4 Tf7 (op h8 volgt 22 Pf4! met 23 Pg6 schaak en 24 Dh4 mat). 22.Pf4! Ld6 (op Dd4: volgt 23 Lf7 schaak Kf7: 24 Db3 schaak). 23.Lf7schaak Kf7: 24.Db3 schaak Ke7 25.Lf6 schaak en zwart geeft op. jan uit Armenië en Liberzon. Mnatzakan- ]an was zo gastvrij, dat hij alle hoge plaatsen aan de gasten overliet, schrijft „Sjachmaty" ironisch, Liberzon heeft blijkbaar iets grappigs op een van de de monstratieborden ontdekt. Voor het twee tal langs paradeert Gideon Stahlberg. Leonid Stein werpt een vluchtige blik op het bord, waar Lothar Schmid (links) zijn uiterste best doet tegen wereldkam pioen Tigran Petrosjan, die zich al zeker weet van de ovenoinning. Achter de ge brilde Chasin ziet men links Baranov (met bril) praten met Kortsjnoj, en daarvoor buigt Joeri Averbach zich over een eindspel. Terwijl Kortsjnoj opgewekt praat piekert Ivo Nej die tegen hem speelt (met kaal hoofd), over zijn volgen de zet. Deze twee zullen in Beverwijk de Sovjet-Unie vertegenwoordigen. Daar zal ook de man aanwezig zijn, die op de tekening boven alles uittroont: de Tsjechi sche dr. Miroslav Filip, die in Jerewan van de eerste twee (Kortsjnoj en Pe trosjan) verloor en van de laatste (Cha sin) won en de rest remise maakte. Tijdens het Hoogovenschaaktoernooi, op vrijdag 28 januari zal weer een si multaanavond gehouden worden voor le zers van Haarlem Dagblad-IJmuider Cou rant. Evenals vorig jaar wordt die simul taan gehouden in de zaal van het her vormd wijkgebouw aan de Radarstraat in IJmuiden. Tegenover de abonnees zullen zich dan weer enkele, waarschijnlijk zes, dames scharen, die in de damesgroep van het Hoogovenschaaktoemooi uitkomen. Grootmeester Filip, die in de hoofdgroep speelt, zal eveneens op deze simultaan avond spelen. De zes dames, die aan de schaaksimul- taan zullen meedoen worden gekozen uit Gaprindasjavili (Rusland) die in de mees tergroep speelt; Katja Jovanovic (Joego slavië), Rosita Jovanovic (Joegoslavië), A. Nicolau (Roemenië), E. Polihroniade (Roe menië), J. Malypetrova (Tsjechoslowakije) mevr. F. Heemskerk (Ned.), mevr. C. Vree ken-Bouwman (Ned.), mevr. Timmer (Ned.), E. Karakas (Hongarije), mevr. M. Merlim (Joegoslavië), mevr. K. Holuj (Polen), mevr. Chaudé de Silans (Frankrijk). Nadere bijzonderheden over de simul taanseance zullen verschijnen tijdens de toemooidagen. Vierkampen De sterkste groep van de vierkampen wordt gevormd door Ba- rendregt en Bouwmeester, de Haarlem mer Bonkenburg en een vierde deelne mer, die thans nog niet bekend is. De Sovjetrussische grootmeester Ewfim Gelier, die zich zo goed heeft geweerd in het kandidatentoernooi, heeft in het Russische schaaktyd- schrift „Sjachmaty" zijn indrukken weergegeven over het vorige Hoog ovenschaaktoernooi. Het blad geeft er een goed beeld van hoe buiten landers tegenover het toernooi staan. Een verhaal van een Rus aan zyn mede-Russen is nu eenmaal nog wat anders dan vriendelijke mededelin gen aan Nederlanders tijdens het toernooi zelf. Geiler schrijft het vol gende: HOOGOVENS s,Men zou kunnen denken: wat een vreemd opschrift boven een artikel over schaken. Maar de zaak is dat de Neder landse 'sthakefs'"KUn uiterste bést doen om bij sommige ondernemingen en parti culieren belangstelling te wekken voor het organiseren van schaakwedstrijden. Op de kosten van deze Maecenassen wor den er tegenwoordig in Nederland veel toernooien gehouden. Het is karakteris tiek, dat dergelijke toernooien gewoonlijk genoemd worden naar de organisaties die voor de financiering zors_ragen. Toen onze kleine delegatie, bestaande uit de internationale meester V. Bagirov uit Bakoe, de vijftienjarige scholier Joeri Balasjov uit Sjadrinsk en ik, met een auto in Beverwijk arriveerde, werd onze Het moment, dat voorkomen had kun nen worden, althan» volgens Geiler. Por tisch (links) en Gel- Ier (rechts) met de trofee na het Hoog ovenschaaktoernooi van vorig jaar. Por tisch had er niet bij behoeven te zijn, in dien Van den Berg zijn kansen had be nut, die hij in de partij tegen Portisch kreeg, nogmaals, vol gens de mening van Geiler. Vorig jaar was de jonge Joeri Balasjov de grootste trekpleister van het Hoogoven toernooi. Dit jaar heeft Nederland kennis gemaakt met een andere sterk schakende jongeling uit de Sovjet-Unie, Victor Ku prejtsjik, die in het jeugdschaaktoernooi in Groningen zijn gaven toonde. Hoe is het met de vijftienjarige Joeri in zijn vaderland verder gegaan? Hij heeft mee mogen spelen in de halve finale voor het Russische schaakkampioenschap te Omsk, één van de zes voorronden. Bala sjov kwam er niet zo ver, want hij scoor de 5,5 punt uit 14 en bleef daarmee ver achter bij Goefeld en Sacharov, die 10,5 punt bemachtigden. Maar in „Sjachmaty" vertelt meester Rawinsky, dat Joeri toch een uitstekende indruk heeft gemaakt. Hij zette zijn partijen uitstekend op en dat hij zo weinig produktief was al is 5,5 punt op zich natuurlijk een goede presta tie voor een vijftienjarige kwam vooral doordat hij het zware „vijfde uur" slecht doorkwam. Rawinsky meent, dat Joeri Balasjow nog tot grote dingen in staat is als hij fysiek wat sterker is geworden. Balasjov De andere Russische deelnemer van vo rig jaar, Bagirov, zag dit jaar ook geen kans de 'finale te bereiken. Hij scoorde in zijn groep 6,5 uit 13. Wat Ewfim Geiler betreft, hij zal binnenkort een match spe len met Larsen om de derde plaats in het kandidatentoernooi. De winnaar wordt volgende keer automatisch in dit toernooi geplaatst. aandacht getrokken door reusachtige plak katen, die „27-ste Hoogoventoernooi" ver meldden. Het geld voor de organisatie van het Beverwij kse schaakfestival wordt ver schaft door het grote Nederlandse hoog- ovenbedrijf. Vandaar ook de naam. De schaakfestivals in Beverwijk date ren nog uit de oorlog. Toen ontstonden ook enkele tradities, die nu nog levend zijn. Zo wonen de deelnemers (ditmaal niet minder dan vierhonderd) niet in ho tels maar bij particulieren. Bij het slot- banket in de vorm van een éénpansmaal- tijd herinnert de aan de deelnemers aan geboden erwtensoep aan de tijden van de tweede wereldoorlog. In de laatste jaren is de hoofdgroep van het festival, waarin de sterkste scha kers meespelen, aanmerkelijk sterker van samenstelling geworden. Deze maal deden in de hoofdgroep mee acht grootmeesters, zeven internationale meesters en als plaatsvervanger voor Stahlberg de Joego slavische meester Smederevac. De Sovjet schakers kwamen voor de vierde maal naar Beverwijk. Zoals men zich zal herinneren deelde T. Petrosjan in 1960 de eerste en tweede plaats met B. Larsen. In 1963 moesten D. Bronstein en J. Averbach de eer aan de Nederlander J. H. Donner laten, en in 1964 lieten P. Keres en I. Ney Portisch een half punt achter zich. Woelingen in Saigon. Politie slaat de demonstranten uit elkaar. New York. Een juwelierswinkel voor honden. Een kinds geworden miljonair kiest voor zijn hond een uit parels bestaande halsband uit. Om dit paar lopen kruiperig enige verkopers heen en weer. Afrika. Door ziekte en honger uitge putte kinderen. Een blanke weldoener heeft een van hen, die zijn hoofd haast De twee nieuwe Joegoslavische groot meesters, die in Beverwijk uitkomen, hebben beiden een grootmeesterresultaat geboekt in Sotsji aan de Zwarte Zee, tijdens een Tsjigorin-herdenkingstoer- nooi. Een jaar geleden werd Damjanovic gedeelte tweede, dit jaar werd Ciric derde met 10 uit 15 achter Spassky en Unzicker, die beiden een half punt meer scoorden. Ciric is een rustige speler. Hij deed zowel in 1961 als in 1962 mee aan het toernooi in Marianske Lazne. Zijn score: vier gewonnen, drie-en-twintig remise, geen partij verloren. niet meer overeind kan houden, een hou ten halsband omgedaan. Dit zijn scènes uit de Italiaanse docu mentaire film „Mondo Cane", die de vreemde contrasten toont van het leven op de verschillende delen van de aardbol. De film werd vertoond in dezelfde bios coopzaal, waar het Beverwijkse toernooi werd gehouden. Wij hielden op met spe len en „Mondo Cane" begon. Zoals ik al gezegd heb, deden aan het toernooi ongeveer vierhonderd mensen mee. De meesten van hen hadden hier voor hun verlofdagen opgeofferd, om zich zo te kunnen uitleven in hun geliefkoosde sport. Nederlanders, Fraitsen, Engelsen, Polen, Joegoslaven, Italianen, en schakers uit vele andere landen speelden mee in de verschillende toernooien van het festival." Geiler geeft daarna een technische be schouwing over het toernooi, dat hij sa men met Portisch op zijn naam heeft ge bracht. Veel aandacht besteedt hij daarbij aan de partij Van den Berg-Portisch, die volgens hem door de Nederlander had moeten worden gewonnen. Dan had Gel- Ier de eerste prijs bemachtigd en was Bobotsov tweede geworden. Dit is de positie, die Gelier zijn Rus sische lezers laat zien (wit Van den Berg, zwart Portisch) XXXXXXX?COCOOOC*DCXDOC-OOOOOOOOOOCXDOOCXXXXXXXXXXX> m OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXIOOOOOOOOOOOOOOC 15.Lg5! Db2: (Van de regen in de drup; na 15 Db6 schaak 16 Khl Le6 17.Le6: fe: 18.De5: of 15 Le6 16.Lf6: Lf6: 17.Tf6: Lc4: 18.Tc6: verliest zwart een pion) 16. Lb3! h5 (er is geen goede ver dediging tegen 17 Lf6: of 17 a3) 17 h3 Le6 18 Le6:? Gelier schudt zijn wijze hoofd over deze zet. Na Tabl Da3 19.Tf6: zou wit een stuk winnen, zo betoogt hij. Hij vertelt dan hoe Van den Berg verbijsterd verderspeelde en de partij tenslotte verloor, waardoor Portisch stevig aan de leiding kwam. Gongwedstrijd Dit jaar zijn de tra ditionele gongwedstrijden tijdens het Hoogovenschaaktournooi van 't program ma afgevoerd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5