Opnieuw militaire opstanden in Dominicaanse republiek President Godoy zendt 34 officieren het land uit Haarlem sluit zijn binnenstad voor het doorgaande verkeer HET WEER Kaashandel is Ongerust W m S. van der Ploeg bedankt als lid van Comité Huwelijksgeschenk Snéde en Nappa kleding UST MORRIS Schip en dok geblakerd door oliebrand op het water Openbaar vervoer wordt bevoordeeld Kauwgum verpakt» in ongeldige dollarbiljetten Voetbal uit Engeland op de televisie Prinses Irene heeft galblaasklachten Britse regering wil het wedden beperken Speciale ingang voor Amsterdams Stadhuis Alleen persoonlijke motieven Bij het dichten van dijkgat verdronken Doden in het verkeer dekkers 2.75 51e JAARGANG NUMMER 55 VRIJDAG 7 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Bewaking Lurcat overleden pagina 6 Drs. De Pous wil volksaandelen pagina 9 IN DEZE KRANT Weerrapporten 12 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Medische verzorging4 Films 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Schrijvende lezers 5 Radio en tv 6 Uitgaan in Haarlem 6 Kunst6 Feuilleton7 Beeldverhalen7 Topsy8 Ferdinand8 Economisch nieuws fl Scheepsberichten 9 Beurs g Sport jj Luidsprekers jo Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Lichte vorst Waardeloze voorraden in de pakhuizen Het woord is aan Onderzoek in ziekenhuis in Utrecht Voor huwelijk SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN „ELLEN" Aluminium voorzetramen DE STEENWERF CRÈME ROLLEN TEL. 8166 OOK in 1966 HAZENBERG mmm heerlijk! IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije SANTO DOMINGO (Reuter en AP) In de Dominicaanse republiek is opnieuw grote onrust ontstaan. Gisteravond had president Godoy 34 militaire leiders van de twee elkaar bestrijdende partijen leger en de opstandelingen bevel ge geven naar hel buitenland te gaan. Het kwam er in feite op neer dat zij in bal lingschap zouden gaan: een groep van 22 man zou, bijvoorbeeld, voor een „studie reis" naar Israel worden gezonden. On middellijk na deze bekendmaking kwa men uit het buitenland berichten over militaire opstanden. Regeringstanks en -troepen hebben de hoofdstad van de on rustige gebieden geïsoleerd. De regerings radio zwijgt sinds vanmorgen. In Santo Domingo waar het vanochtend weer rus tig was is één man om het leven geko men. President Garcia-Godoy heeft vandaag bekend gemaakt dat hij niet van plan is om af te treden en dat zijn besluit om de officieren naar het buitenland te stu ren onherroepelijk is. De Interamerikaan- se vredesmacht is nog niet in actie ge komen. Ook is nog niet om interventie verzocht. Bij de huizen van de hoofden van de strijdkrachten, die allen ontslagen zijn, ligt thans een zware bewaking. Volgens officiële zegslieden heeït de president nog geen overeenstemming bereikt over de overplaatsing van de leiders. Het besluit van de president om op te treden kwam na een langdurig overleg van twee dagen met zijn kabinet. Donderdag sprak hij voorts met de drie ambassadeurs van de politieke OAS-com- missie. Een half uur na hun vertrek leg de hij zijn dramatische verklaring af. Daarin stond onder meer dat kolonel Francisco Caamano was benoemd tot at taché bij de Dominicaanse ambassade in Londen en Francisco Rivere camine- ro, die minister voor de Strijdkrachten was, tot attaché bij de ambassade in Washington. Generaal Jacinto Martinez Arana, die chef van de generale staf is geweest, wordt attaché bij de ambassade in Bue nos Aires, kolonel Manuel Montes Ara- ché, ex-minister van Defensie in de rege- (Van onze correspondent) Doordat op het water drijvende olie in brand raakte is vanmorgen in de Amster damse haven voor enkele tienduizenden gulden schade aangericht aan het Noorse schip „Bonita" en aan een van de dok ken van de Amsterdamse Droogdokmaat schappij. Op een oppervlakte van 50 vier kante meter laaiden de vlammen hoog op tussen de „Bonita" en het dok. De be drijfsbrandweer van de A.D.M. en de brandweer van Amsterdam waren het vuur binnen een half uur meester. Het dok en het schip waren echter ernstig geblakerd. Nog voor het einde van dit jaar zal de binnenstad van Haarlem worden afgeslo ten voor het doorgaande verkeer. Slechts voor de stadsbussen, de fietsers en de bromfietsers zal een uitzondering worden gemaakt. Haarlem is hierdoor de eerste gemeente in Nederland die bijzondere voorrechten verleend aan het openbaar vervoer. De stadsbussen zullen dus de winkelstraten kunnen blijven gebruiken. De te treffen voorzieningen voor deze af- 'i* Verwachting tot morgenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tus sen zuid en zuidoost. Vannacht overwegend lichte vorst, morgen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. sluiting zullen naar schatting bijna twee miljoen gulden vergen. Haarlems burgemeester, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft tijdens een gisteren gehouden persconferentie deze en andere bijzonderheden over het toekomstige ver keersbeeld van Haarlem bekend gemaakt. Uitdrukkelijk stelde hij, dat het aantrek kelijk en bewoonbaar houden van de stad tot deze stappen heeft geleid. Hij meent dat mede hierdoor een economische impuls kan worden gegeven aan het bedrijfsle ven in Haarlem. De verkeersmaatregelen betekenen echter niet dat een groot aantal straten voortaan taboe zal zijn voor gemotoriseerd verkeer. Integendeel, alle straten blijven bereikbaar. Door het verder uitbreiden van het eenrichtingverkeer en door het leggen van een aantal inrij verboden voor het gemotoriseerde verkeer wordt het on mogelijk gemaakt om het centrum nog langer dwars te doorkruisen. Via een kleine omweg kan men ook met de auto in de toekomst elke straat blijven berei ken. Door deze serie van verkeersmaatrege len kan men ook de Grote Markt in Haar lem in de toekomst vrijmaken van het rijdende verkeer. Dit fraaie plein in het hart van de stad zal voortaan het do mein van de voetganger worden. Op de maandag zal hij het plein echter moeten delen met de marktkooplui. De weekmark zal namelijk naar de Grote Markt wor den verplaatst. De Haarlemse gemeente raad zal zich woensdag 19 januari nog over de plannen moeten uitspreken. De politie in Maastricht heeft de her komst ontdekt van de ongeldige Ameri kaanse dollarbiljetten, die de laatste da gen in Zuid-Limburg in omloop blijken te zijn. Maastrichtse winkeliers hebben van een onbekende vertegenwoordiger uit België pakjes kauwgum verkocht. In de pakjes zitten bankbiljetten van 1, 2, 3, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 of 1000 dollar. Het zijn echter oude bankbiljetten die het jaartal 1886 dragen. Vermoedelijk heeft de kauw gumfabrikant in Amerika de oude cliche's van die bankbiljetten in handen gekre gen en er de biljetten mee laten drukken en die nu als verpakking van de kauw gum gebruikt. In de Belgische grensstreken zijn die bankbiljetten reeds eerder gesig naleerd. Een kassier van een bank in Has selt in Belgisch Limburg ontdekte voor bijna 4500 gulden van die biljetten tussen de kasgeldstortingen van de cliënten van de bank. In de café's aan de Belgisch- Nederlandse grens, waar dollars geen on gebruikelijk betaalmiddel zijn, zijn ook grote aantallen van de niet meer geldige biljetten ontvangen. ring-Caamano, krijgt eenzelfde functie in Ottawa. President Godoy heeft voorts commo dore Emilio Jimenez, chef van de marine staf, benoemd tot minister voor de Strijd krachten in plaats van Caminero. Nederland beleeft een kaasdrama van de eerste orde. Minister Biesheuvel heeft gisteren tientallen telegrammen van kaas handelaren ontvangen die zich ernstig in hun bestaan voelen bedreigd, daar er voor hen een verlies dreigt van miljoenen gul dens. Tenzij de minister van landbouw en visserij alsnog bereid is zijn toestemming te verlenen voor de inlevering van kaas van afwijkende kwaliteit. Deze toestem ming werd woensdagavond niet gegeven omdat het produktschap voor zuivel nega tief adviseerde. De ongerustheid in de kaashandel is thans groot omdat het probleem van slech te kaas reeds lang loopt en de verliezen die de handelaren lijden dagelijks groter worden. Als er geen mogelijkheid tot in levering van de kaas komt zal de han del haar enorme partijen als verloren moeten beschouwen. Het aanbod van af wijkende kaas is dermate groot dat de handel er geen prijs voor kan maken. Ook de kaasverwerkende industrieën wil len deze kaas niet afnemen. Geheel buiten haar schuld zit de kaashandel opgescheept met bijne 2 miljoen kilo kaas van slechte kwaliteit. Hoe komt men aan die slechte kaas? Men weet het nog niet. Bekend is alleen maar dat kaas die uiterlijk nog van goede kwa liteit is na zeven a acht maanden plot seling dusdanige afwijkingen in smaak en verkoop gaan vertonen dat het produkt on verkoopbaar blijkt voor de handel. Dit verschijnsel openbaarde zich zeer onver wacht in geheel Nederland. Tengevolge van de enorme hoeveelheden afwijkende kaas kreeg de kaashandel in 1964 al een zeer gevoelige klap, daar het vertrouwen in het produkt volkomen zoek raakte. Als de ene dag goede kaas werd ver kocht, kon de andere dag slechte kaas in de pakhuizen liggen. Het is te verwachten, dat een' groot aantal wedstrijden, welke worden ge speeld in het kader van het wereldkam pioenschap voetbal, door de Nederlandse Televisie Stichting zal worden uitgezon den. Nederland heeft zich bij de 42 landen geschaard, die belangstelling hebben voor live-uitzendingen of TV-films. Voor de BBC wordt dit de grootste operatie, die zij ooit op sportgebied heeft ondernomen. Alle 32 wedstrijden worden namelijk op de TV gebracht. Er is berekend, dat niet minder dan 100 miljoen toeschouwers de voorronden zullen zien en men neemt aan, dat ongeveer 400 miljoen kijkers de finale via het scherm zullen volgen. Goethe: Als gij het leven al te ernstig neemt, wat is dan nog zijn bekoring? (Van onze correspondent) UTRECHT. Prinses Irene en haar echt genoot zijn vanmorgen in een hofauto naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht gegaan, waar de prinses in verband met galblaasklachten zal worden onderzocht door prof. dr. J. F. Nuboer. De prinses bleef ter observatie in het ziekenhuis, haar echtgenoot ging per hofauto naar Amsterdam. LONDEN (AP) De Britse regering is van plan maatregelen te nemen tegen het wedden als maatschappelijk kwaad. George Thomas, parlementair secreta ris van het ministerie van Binnenlandse Zaken, zei op een openbare bijeenkomst. „Er zijn gezinnen die in een hel leven door het wedden. Het ogenblik is aange broken een waarschuwing te laten horen. Als het wedden niet wordt beperkt, zul len wij in verval raken". Thomas zei dat hij in hoofdzaak doelde op het zich snel uitbreidende aantal gokclubs. Hij zei, dat het ogenblik aangebroken is om de wetgeving op het gebied van wed den en gokken te moderniseren. De sleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit en Co is gisteren uit Rotter dam vertrokken met het bij de werf Gusto in Schiedam gebouwde boor eiland „Ile de France". Het wordt naar Dakar gesleept. Het zal ge bruikt worden voor boringen langs de westkust van Afrika. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Thans is definitief be paald dat prinses Beatrix en de heer Von Amsberg op 10 maart in de gouden koets van het paleis op de Dam naar het Amsterdamse stadhuis zullen rijden. Na de gouden koets volgen koningin Juliana en prins Bernhard in de glazen koets. Het militair escorte zal zeer uitgebreid zijn. De stoet zal niet op het voorplein van het stadhuis voorrijden. Voor de ingang op de Oude Zijds Voorburgwal wordt een baldakijn gebouwd, waarop een pergola aansluit over het binnenplein tot aan de eigenlijke ingang. Het bouwsel wordt drie meter boven straathoogte aangebracht en geheel overdekt. Dit is geen plaatje van Amsterdam maar van de Amerikaanse mil joenenstad New York, waar een fietsbezitter sinds de vervoerssta- king met heel andere ogen wordt bekeken. Het rijtje fietsen in het hartje van New York stevig op slot is in staat alle wandelaars jaloers te maken. (Van onze correspondent) Het Tweede Kamerlid de heer S. van der Ploeg, voorzitter van de Werkgroep Inzameling van het Nationaal Comité Huwelijksgeschenk, heeft bedankt als lid van het comité. „Uitsluitend persoonlijke overwegingen en geen andere motieven hebben hier een rol gespeeld. Ik heb hier over met niemand overleg gepleegd" aldus de heer Van der Ploeg, die voor zitter is van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond. Nadat de heer Van der Ploeg als voor zitter van de Werkgroep Inzameling was aangewezen, heeft hij, naar hij heeft ver klaard, beseft dat een vermenging zou kunnen plaatsvinden „van zijn afkomst en maatschappelijke werkzaamheden in het verleden en thans" met het lidmaatschap van het comité. „Dat dit zou gebeuren op een wijze die ik nu heb ervaren, was een grote teleurstelling. Het lijkt wel of het om mij gaat, in plaats van om het huwe lijksgeschenk" aldus de heer Van der Ploeg, die onlangs de aandacht op zich vestigde door een langdurig gesprek met de heer Von Amsberg, kort voor de be handeling van de Goedkeuringswet in de Tweede Kamer. De heer Van der Ploeg De 19-jarige G. Noorloos uit Werkendam die bij het dichten van een dijkgat in de Biesbosch bezig was met het lossen van stenen, is van een zolderschuit in het snel- stromende water gevallen en verdronken. Op de rijksweg Roosendaal-Etten is een personenauto met drie inzittenden tegen een boom gebotst. De 65-jarige heer A. A. Voesenek uit Leur, die naast de be stuurder zat, was op slag dood. De be stuurder en een 16-jarige zoon van het slachtoffer werden slechts licht gewond. Op de rijksweg Borne-Almelo is de 73- jarige G. Kemna uit Albergen door een personenauto aangereden. Hij was op slag dood. De bejaarde wielrijder wilde on danks de waarschuwingen van voorbijgan gers de weg oversteken. had om dit gesprek gevraagd in verband met zijn stembepaling. Hij stemde voor aanvaarding van de wet. Volgens de heer Van der Ploeg is er thans sprake van een „opgedrongen si tuatie". Naar zijn oordeel is er aan zijn lidmaatschap van het comité „een onzui vere dimensie" gegeven. „Ik weet van mij zelf dat ik een andere man ben dan die welke in de afgelopen dagen in aller lei publikaties is geschetst", is zijn com mentaar. Het feit, dat zijn aanvankelijke beweegredenen voor hem niet meer te rijmen zijn met de recente ontwikkelin gen, bevredigde hem niet meer. „In het belang van de werkzaamheden van het comité vond ik het daarom beter nu mijn beslissing kenbaar te maken en niet op een later moment". Het aftreden van de heer Van der Ploeg werd gistermiddag bekend gemaakt door Eerste Kamervoorzitter en tevens eerste voorzitter van het comité mr. J. A. Jonkman in een persbijeenkomst over de plannen en samenstelling van het comité. Dat het aftreden vrij plotseling kwam, bleek wel uit het feit, dat op het uitge reikte stencil met de namen van de ruim 80 comitéleden ook de naam van de heer Van der Ploeg nog voorkwam. Mr. Jonkman verzocht deze te schrappen. Te vens legde hij er de nadruk op, dat het comité volkomen begrip heeft voor het besluit van de heer Van der Ploeg. „De redenen zijn in hemzelf gelegen en hebben niets te maken met een veranderde sym pathie voor het doel van ons comité, noch met wrijvingen in het comité", aldus mr. Jonkman. Advertentie Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Tetet (020) 22 35 96 - Amsterdam Kant en klaar geplaatst. Korte leveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Wij vragen uw' speciale aandacht voor onze in de smakenKirsch, Brandewijn, Mokka en Sinaasappel PATISSERIE Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN kunt u weer rekenen op onze fijne banketbakkersproducten. Wij garanderen, zonder enig voorbehoud, de hoogste kwaliteit en fijne smaak.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1