Professor Hallstein schrijft verzoenend over EEG-crisis ,Niet te vermijden, maar wel nuttige gebeurtenis" Erhard rust uit in sanatorium 1781 eindexaminandi op 4,5 en 6 januari Wereldnieuws één dag gast van de KMA Van dag tot dag Operatie T asjkent-conf erentie President Bokassa breekt met Peking Sovjet-Unie doet Vietcong militaire leveranties Per week nog maar vier liter benzine voor Rhodesiërs KONINKLIJKE MILITAIRE ACADEMIE - BREDA DA j Staking dreigt op vliegvelden in New York VRIJDAG 7 JANUARI 1966 3 Leiders Ku Klux Klan in v.s. aangeklaagd Dinsdag, woensdag en gisteren hebben deze 1781 gymnasiasten en hbs'ers zich in Breda ruimschoots kunnen oriënteren over de aspecten van de opleiding tot, en het beroep van officier. Zij hebben zich verbaasd over de nieuwste vindingen op het gebied van de elektronika, zaten op de plaats van een straaljager-vlieger, 'verkenden het terrein' vanuit een tank-koepel, zagen 'blips' oplichten op een radarschermZe hebben ook gezien dat die opleiding veelzijdig en up-to-date is, gericht op de vor ming tot representant van het gezag, tot organisator, tot specialist op technisch, administratief of ander terrein. Kortom tot officier van land- of luchtmacht. Volledige infor matie over de diverse studierichtingen aan de KMA en het beroep van officier ontvangt u als u deze strook instuurt. De „officiële" berichtgeving over de voorbereidingen van het huwelijk onzer kroonprinses heeft tot dusver volkomen duidelijk gemaakt, dat in de praal en de omvang der plechtigheden alsmede in de opwekking der feestelijke gevoelens bij de bevolking geen terughoudendheid zal worden betracht. Uiterlijk zal deze ge beurtenis in niets het kenmerk dragen van een niet volledig nationaal jubelfeest, ofschoon zonder schroom zelfs door de voorzitter van het geschenkcomité is op gemerkt dat „een deel van het volk een afwijkende opinie koestert". Het lijdt geen twijfel dat in de uitkomst van de actie tot financiering van het huwelijkgeschenk een duidelijke misluk king, zoals die bij het huwelijk van prin ses Irene, uitgesloten kan worden geacht. De grootte van het bedrag dat uiteindelijk zal binnenkomen zal in geen enkel op zicht bepalend kunnen zijn voor de vraag, hoeveel mensen wel en hoeveel niet heb ben willen bijdragen. Dat mr. Jonkman, de voorzitter van het comité, meende de nadruk te moeten leggen op de vrijwillig heid, lijkt ons bijzonder merkwaardig en ongerijmd. Want afgezien van ieders opi nie over het huwelijk staat toch wel vast dat een geschenk van het volk slechts die naam waardig kan zijn als er aan de vrijwilligheid van bijdragen niet getornd wordt. Of zijn wij al zover dat in een land als het onze de mogelijkheid van onvrijwilligheid kan worden overwogen? Dat is uitgesloten! Het ware ons liever geweest indien de heer Jonkman dit facet van de inzame ling geheel en al buiten beschouwing had gelaten, evenals de mogelijkheid van bij dragen door middel van loonafhouding, Het is te hopen dat bij de verdere afwik keling van de inzameling, die ook al on tactisch „operatie-Trouwcadeau" wordt genoemd alsof het een kwestie is van een overrompeling door handige strategie zo min mogelijk wordt gepraat. De zich duidelijk gedemonstreerd hebbende instemming van de meerderheid des volks met het huwelijk mag toch nog steeds niet leiden tot een houding alsof de min derheid niet meer leeft en voelt. Er is destijds al een dringend beroep op alle betrokkenen gedaan om de gevoelens van die minderheid zoveel mogelijk te sparen en te eerbiedigen. Dat is het minste waarop in een dergelijke situatie gerekend mag worden, niet om die minderheid te soebatten maar om de verdeeldheid zo onscherp mogelijk te houden. Het is blijk baar toch nog niet tot al die betrokkenen doorgedrongen, dat zij alleen al uit nor male beschaafdheid gehouden zijn aan deze gemakkelijk op te brengen tegen prestatie. Een tegenprestatie voor de be schaafde wijze waarop de minderheid zich het zwijgen heeft opgelegd. Als het hier ging om een oppervlakkige zaak van pro of contra uit eigengereid heid of koppigheid, zou dat zelfs niet no dig zijn geweest. Maar zelfs de koninklij ke familie heeft meermalen en nadrukke lijk laten weten dat zij zich de gevoelens van de minderheid levendig kan voorstel len en dat zij deze niet wil kwetsen. Welnu, noch in de opzet van de plechtig heden, noch in de woorden van de uit voerders der diverse „operaties" is enig symptoom te merken van een opzettelij ke en verzoenende soberheid. Dat is te betreuren, omdat het zo'n sterke aan sporing zou zijn geweest voor een herstel van de nationale verbondenheid en een spontane aanvaarding van voldongen fei ten. Intussen is het nog niet te laat om als nog een „operatie" te ontwikkelen die gericht kan zijn op zo groot mogelijke tact en respect. Het siert een volk méér dan wat ook, wanneer het blijk geeft zelfs kleine, zwijgende en bedrukte groe pen de eer te bewijzen die hun afwijken de mening het recht van bestaan ver leent. En het komende feest zou er een waarachtige glans aan kunnen ontlenen, die het geschitter van gouden koets en goudgalon zou overtreffen. "V^WWWWWWWWWftWAIWWIlWIAAIIIMWMWvWIlWWMWWWWW TASJKENT (AP) De leiders van In dia en Pakistan hebben elkaar gisteren de derde dag van hun topconferentie in Tasjkent, niet gesproken. Beide mannen hadden echter een langdurig gesprek met hun gastheer, de Russische premier Alek- sej Kosygin. Kosygin probeert de onderhandelingen te versnellen. Hij heeft drie uur lang ge sproken met president Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan en daarna twee en een half uur met premier Sjastri van In dia. BANGQE! (CENTRAAL AFRIKAANSE REPUBLIEK) (AP) President Jean Bedel Bokassa, die heeft beweerd dat communistisch China in de Centraalafri- kaanse Republiek een revolutionair leger wil samenstellen, heeft donderdag de di plomatieke betrekkingen met Peking verbroken. Kolonel Bokassa, die bij een staats greep op 1 januari de macht greep, heeft opdracht gegeven tot de onmiddellijke uitwijzing van alle Chinese communis ten uit het land. (Van onze correspondent) BRUSSEL „De crisis in de EEG kan worden gezien als een zorgelijke en lastige maar een niet te vermijden, ja zelfs hope lijk nuttige gebeurtenis. Zjj heeft de Gemeenschap een drama tisch en tegelijk een populair aspect gegeven. De waarde van de Gemeenschap staat thans sterker en duidelijker dan voorheen in het bewustzijn. Niet als een schema, een constructie, maar als een stuk van ons politieke leven. Het is vol spanningen en tegen spraken, maar ook vol van sterke, verbindende dynamiek." Tot deze conclusie komt de'voorzitter van de Europese Com missie professor Walter Hallstein, in een artikel over de huidige crisis in de EEG in de „Frankfurter Allgemeine Zeitung/' Het is in een opmerkelijke verzoenende toon geschreven. Die toon wijkt wel af van de reacties die men kort na het uitbreken van het conflict heeft kunnen horen van professor Hallstein zelf en meer nog van die van de vice-voorzitter van de Commissie, dr. Mansholt. Professor Hallstein geeft in zijn artikel toe, dat de concrete aanleiding tot de Franse houding „reëel was". Hij schrijft namelijk: „de teleurstelling dat de financiering van de landbouw niet op de afgesproken tijd zou worden geregeld, was oorzaak van de Franse houding". Hij gaat verder: „men kan zeker niet geheel uitsluiten dat men in Parijs werkelijk bezorgd was en dacht dat de vijf deze kwestie niet meer zouden willen oplossen." Professor Hallstein noemt dan de re actie van de vijf en van de Commissie op het wegblijven van de Fransen uit Brussel beheerst. Hij geeft als motie'f voor dat oordeel, dat de juridische mo gelijkheden waarover de vijf en de Com missie beschikken niet zijn uitgebuit. Hij wijst daarbij ook op de eensgezindheid die sedert dertig juni 1965 steeds onder de vijf zou hebben geheerst. „Wat zijn nu", zo vraagt hij, „de ele menten voor een oplossing van de crisis? Frankrijk heeft laten weten dat het tot terugkeer naar de ministerraden bereid is, wanneer bepaalde wensen worden be vredigd. Wij weten niet precies welke, behalve dan die met betrekking tot de financiering van de landbouw. Daar ligt dus een probleem." Maar volgens pro fessor Hallstein ook de grote kans van de onderhandelingen die zeventien en achttien januari in Luxemburg zullen be ginnen: „er is geen sprake van een ulti- tum." Tenslotte stelt professor Hallstein de vraag of over de fundamentele zaak van een „federaal of confederaal Europa" overeenstemming kan worden bereikt. En hij antwoordt onomwonden: „natuurlijk". „De Europese Gemeenschappen zijn een eerste uitdrukking van de wens tot een gemeenschappelijk Europa, maar zij be slissen nog niet over de uiteindelijke vorm van de Europese politieke een heid". Daarbij komt dan gelijk weer het fun damentele verschil in opvatting tussen professor Hallstein en president De Gaul le tot uiting. Eerstgenoemde wil steen voor steen een gebouw optrekken, waar van hij de definitieve vorm nog niet kent. De Gaulle heeft een conceptie van het geheel en wil die aanvaard zien door zijn partners. Hoe het ook zij, de gematigde en ver zoenende toon, die professor Hallstein bezigt, zal zeker een belangrijke bijdrage vormen tot het oplossen van de crisis en tot het wegnemen van de Franse arg waan tegenover de EEG. De voorzitter van de Commissie noemt de volgende feiten waarmee men te ma ken heeft: niemand denkt aan het uittreden van een lid uit de gemeenschap; de financiering van de landbouwpoli tiek behoort tot de punten die in het belang van Frankrijk zijn; dringend is de kwestie van de ge meenschappelijke houding in de Ken- nedyronde. Tenslotte blijven dan nog de politieke kwesties. Professor Hallstein verwijst naar de opvatting van minister Spaak, dat men het vraagstuk van de stemming in de ministerraad niet als een alterna tief „meerderheid tegenover eenstemmig- Professor W. Hallstein TEGERNSEE (AP) Kanselier Lud- wig Erhard van West-Duitsland is don derdag in Tegemsee in een sanatorium opgenomen voor een rustkuur vah twee weken en een voortzetting van zijn winter- vakantie. Op advies van zijn artsen doet Erhard een dergelijke kuur een of twee maal per jaar. Hij had zijn vakantie twee dagen onderbroken om de negentig ste verjaardag van oud-kanselier Konrad Adenauer in Bonn mee te vieren. heid" moet stellen. Het gaat om het prin cipe van de gekwalificeerde meerderheid, d.w.z. het uitsluiten van het vetorecht voor de enkeling. Dat principe moet als een fundamentele regel van het verdrag van Rome worden beschouwd. „Wat de Commissie betreft", aldus pro lessor Hallstein, „heeft het accent van de critiek zich de laatste maanden verplaatst van haar verantwoordelijkheden naar haar stijl. We hebben de neiging te ge loven dat degenen ongelijk hebben, die menen dat het in wezen niet over bepaal de uiterlijkheden gaat, maar over het optreden van de Gemeenschap zelf als een eenheid naar buiten, waarbij de Com missie nu eenmaal belangrijke uitvoe ringshandelingen kan verrichten". Profes sor Hallstein toont zich optimistisch wan neer hij vervolgens schrijft dat Raad en Commissie weinig tijd nodig zullen heb ben om tot overeenstemming te komen. TOKIO (Reuter en AP) Radio-Mos kou heeft bekend gemaakt dat de Sovjet- Unie de afwijzing door Noord-Vietnam van het huidige Amerikaanse vredesoffen sief „volledig steunt". Voorts onthulde de Sovjet leider Rasji- dov dat de Sovjet-Unie „alles doet wat gedaan kan worden om de leveranties van Sovjet militaire voorraden, vliegtui gen, raketten, artillerie en munitie aan de Vietnamese vrijheidsstrijders (de Viet cong) te versnellen". De Sovjet-Unie heeft vooral wapens naar Noord-Vietnam gezonden voor ver dediging tegen de Amerikaanse luchtaan vallen. Rasjidov is de leider van de Sov jet-delegatie bij de conferentie in Ha vanna van Afrikaanse, Aziatische en La tijns Amerikaanse landen. Het persbureau „Nieuw-China" bracht gisteravond de reis van Sjelepin naar Ha noi rechtstreeks in verband met de be sprekingen die> de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Foy Kohier, op 22 en 24 4ecember voerde met de ministers Gro- miko en Koeznetsov. „Het zogenaamde Amerikaanse vredes offensief begon op 29 december", aldus het Chinese persbureau, „de dag waarop Kohier een onderhoud had met de Rus sische president Podgomy en de reizende ambassadeur van de V.S., Averell Harri- man, in Warschau aankwam. Opmerke- tijk is het feit, dat op de avond van de 28ste december aan de vooravond van het begin van het Amerikaanse „vre desoffensief" de Sovjet-Unie bekend maakte dat Sjelepin zich weldra aan het hoofd van een delegatie naar Hanoi zou begeven". SALISBURY (Reuter) Het tekort aan olie in Rhodesië als gevolg van de stopzetting van de olieleveranties door Groot-Brittannië en de Verenigde Staten trad gisteravond nog duidelijker dan voor heen aan de dag door de bekendmaking van de Rhodesische minister van Handel en Industrie, dat de benzinerantsoenering opniuew zal worden verscherpt. Met in gang van dinsdag zullen automobilisten nog slechts vierenhalf tot negen liter per week kunnen krijgen, afhankelijk van de grootte van hun wagen. Op de Rhodesische bevolking werd een beroep gedaan, zoveel mogelijk gebruik te maken van bussen, treinen of vliegtui gen. Premier Wilson van Groot-Brittannië zal de Gemenebestconferentie over de kwestie-Rhodesië die op 11 en 12 januari in Lagos gehouden wordt, bijwonen. Ver wacht wordt dat minstens twintig landen op de conferentie vertegenwoordigd zul len zijn. Wilson die geweld tegen Smith blijft weigeren zal op de conferentie een dos sier overleggen waaruit zou blijken dat de tegen Rhodesië getroffen economische sancties en speciaal het olie-embargo ef fect beginnen te sorteren. WASHINGTON (AFP) De leider van de Ku Klux Klan in de VS, Robert She! ton, en zes vooraanstaande Klanleden zijn donderdag in staat van beschuldiging ge steld wegens „minachting voor het Con gres". De betrokkenen hebben geweigerd antwoord te geven op vragen van een com missie uit het Huis van Afgevaardigden die een onderzoek instelt naar de activi teit van de Klan. Shelton en de zijnen be riepen zich daarbij op het vijfde amende ment op de Amerikaanse grondwet, dat burgers het recht geeft antwoord te wei geren op vragen, waardoor zij zichzelf zouden beschuldigen. Advertentie I N F O R MATI ESTROOK (a!s brief verzenden aan het Hoofd van de afd. Personeeispubliciteit van het Ministerie van Defensie, Grote Marktstraat 40, Den Haag). Verzoeke mij de brochure „Inlichtingen KMA 1966" te zenden thuis te bezoeken voor een informatiegesprek plaats: geb. datum:q bezit het diplomag hoopt het diplomain 19te behalen doorhalen wat met van toepassing is. Een rinoceros-paartje is het roerend eens over de romantiek van het rinocerosleven. De fotograaf heeft dat vastgelegd. De vaste gasten op de ruggen van de kolossen de teekvogels kijken bescheiden de andere kant op. De romance interes seert hen maar matig. (Telefoto). NEW YORK (AP en Reuter) De voorzitter van de organisatie voor New Yorkse zakenlieden heeft president John son verzocht tussenbeide te komen in het geschil tussen het gemeentebestuur van New York en de bond van transportar beiders, die tot een staking van het bus- en metropersoneei in de wereldstad heeft geleid. Burgemeester John Lindsay zei echter na langdurige onderhandelingen, dat de standpunten nog zeer ver uiteen liggen. De stakers hebben volgende week maan dag een massabijeenkomst uitgeschreven als het werk dan nog niet is hervat. Negenduizend man onderhoudspersoneel van de drie Newyorkse vliegvelden hebben steun betuigd aan de stakers. Dit betekent dat ook zij het werk zullen neer leggen, als zij daarvoor toestemming krij gen van hun vakbond. In dat geval zou ook al het werk op de vliegvelden komen stil te liggen. De Newyorkse effectenbeurs zal de handel voorlopig anderhalf uur eerder staken. Maag. Chirurgen in het ziekenhuis van Joa Pessao in Brazilië hebben uit de maag van de zestigjarige Antonio Pedro da Silva 224 spijkers, 22 scheermesjes en enige punaises verwijderd. Pedro klaagde over maagpijn. Hij bekende in zijn jeugd als degenslikker te hebben gewerkt. Hij was verbaasd dat het hor loge dat hij vroeger heeft ingeslikt niet werd teruggevonden. Films. Vorig jaar zijn in Italië 239 films vervaardigd, waarvan 86 geheel Ita liaanse produkties, 69 co-produkties op Italiaans initiatief en 84 co-produkties op buitenlands initiatief. Vertoond wer den 237 films. Pin-up exit. Het officiële Britse legerblad zal geen pin-upfoto's meer publiceren. Twintig jaar lang trof de Britse soldaat iedere maand een welgevormd schepsel op de achterpagina van het blad aan. In het januarinummer is ze vervangen door een cartoon. „De lang uitgestelde bijl moest op deze prettige nekjes val len. De oude soldaat zal de verdwijning van de pin-up-meisjes betreuren, maar voor de jonge generatie betekenen zij niet zo veel", aldus de redactie. Autodieven. Iedere nacht van het jaar 1965 werden in de Westduitse Bondsre publiek ongeveer 350 auto's opengebro ken. Men wil thans een actie ontketenen die de automobilisten ertoe moet bren gen hun auto's goed af te sluiten, niets van waarde achter te laten en het handschoenkastje open te laten. Bevolking. De Franse bevolking is in tien jaar met bijna zes miljoen toegenomen tot 49.300.000 zielen, aldus het Nationa le Bureau voor Statistiek in Parijs. Oliebrand. Door ontsnappend gas is een olieboorput in Tangue Bid jar in West- Perzië in brand gevlogen. Onder het personeel vielen geen slachtoffers, maar verscheidene bewoners in de omgeving van de put wonend, werden met vergif tigingsverschijnselen in ziekenhuizen opgenomen. De vlam bereikte donder dag een hoogte van ongeveer tweehon derd meter. Amerikaanse en Perzische deskundigen trachten het vuur te doven. Branden. Verleden jaar zijn in de V.S. ongeveer 12.000 mensen bij branden om het leven gekomen. Bezoek. Op uitnodiging van zijn Russische collega Gromyko zal de Belgische minis ter van Buitenlandse Zaken, Spaak, tien februari naar de Sovjet-Unie gaan. Vrijwilligers. Bijna zevenduizend soldaten en vierhonderd officieren van het in West-Duitsland gestationeerde Ameri kaanse zevende leger hebben zich het afgelopen jaar vrijwillig voor dienst in Vietnam gemeld. Dat is door het Ame rikaanse hoofdkwartier in Stuttgart me degedeeld. Levenslang. Een Britse krijgsraad in de Westduitse plaats Rheindahlen heeft woensdag de achttienjarige mevrouw Marilyn Emily Clark tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, omdat zij bijna twee maanden geleden haar echtgenoot, een Britse militair in Osna- brück heeft doodgestoken. Mevrouw Clark is in verwachting.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3