Alphenaar Jean Lurgat overleden Shakespeare's Koningsdrama's Albert Schweitzerprijs Slordig pianospel in de Tuinzaal Televisieserie nabeschouwingen Felle VARA-aanva Nico van Vliet PLATENSPELERS Hl Fl STEREO INSTALLATIES BANDRECORDERS Rob du Bois KRUISWEG 47-49 HAARLEM Advertentie Advertentie HET HAARLEMSE PUBLIEK bleek gisteren avontuurlijk van aard. Voor een totaal onbekende Amerikaanse pianist, Jerold Frederic uit Philadelphia, was de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem geheel volgestroomd. Het begin van Frederics Europese tour nee, zijn Europese debuut zelfs, was al dus voor hem, althans wat betreft de pu blieke belangstelling, een groot succes. Helaas bleek de kwaliteit van het spel de grote opkomst van publiek niet te rechtvaardigen. Hoewel in Jerold Frede ric stellig een muzikale geest huist, die hem een enkele keer tot frappante mo menten leidde, moet ik zeggen, dat ik zelden op een podium zo slordig piano heb horen spelen als gisteren. Een voor beeld: de eerste vijf maten van Chopins Sonate opus 58 bestaan in hoofdzaak uit volle akkoorden die, mits inderdaad zui ver gespeeld in enkele ogenblikken het maestoso-karakter, dat de hele Sonate kenmerkt, volledig neerzetten. Van deze akkoorden werd er bijna niet één ge speeld zonder dat tonen onbedoeld méé aangeslagen werden, terwijl de twee kor te loopjes in de rechterhand ongelijk van ritme en onregelmatig van dynamiek klonken. ER ZIJN MUSICI, die bij het spelen I naar zichzelf luisteren en het oor daarop zo hebben getraind, dat zij zichzelf voort durend kunnen corrigeren. Anderen luis teren naar wat zij willen horen en horen niet wat er onder hun handen eigenlijk uit het instrument komt. Ik heb na het recital van gisteren sterk de indruk, dat Jerold Frederic tot het tweede soort mu sici hoort. Waarbij dan nog komt dat hij domweg niet over de techniek beschikt om een (inderdaad zeer virtuoos en I moeilijk) stuk als La Campanella van Paganini in de bewerking van Liszt be hoorlijk voor het publiek te brengen. En dat is temeer jammer, omdat Jerold Fre deric een muzikaal man lijkt die, als hij over een betere pianistiek zou beschik ken, zeker een zeer aanvaardbaar reci tal zou kunnen geven; misschien zou de, blijkens zijn Chopinspel gemakkelijk tot sentimentaliteit te verleiden, ongepolijst heid van zijn opvattingen dan zelfs een origineel aspect aan zijn spel kunnen ver lenen. Over die pianistiek beschikt Je rold Frederic echter niet, zodat er he laas weinig positiefs te melden over blijft. Maughams nalatenschap. Lady Glendo- ven, dochter van de vorige maand op 91-jarige leeftijd overleden Britse schrijver Somerset Maugham, heeft dinsdag in Nice tegenover een rechter haar aanspraken op de nalatenschap van haar vader, dié naar schatting ruim twintig miljoen gulden beloopt, officieel ingetrokken. Dit is meege deeld door Maughams particuliere se cretaris, Alan Searle. Lady Glendoven krijgt nu een vast inkomen en haar vaders villa te Cap Ferrat, zoals twee jaar geleden bij een schikking is over eengekomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6