„Gewone aandelen - en wat daaraan vastzit Zoenen in Egypte Ook in ons land opmerkelijke resultaten Beursplein 5 (III) Amerikaan ontwikkelde een systeem om tweejarige kinderen t e leren lezen Zoudt u in zo'n huis willen wonen? OP DE EFFECTENBEURS worden „effecten" verhandeld. Wat zijn effecten? De wet en de reglementen van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel geven daarover geen uitsluitsel. In bepaalde wetten worden onderling verschillende definities gegeven, maar geen voor alle wetten geldende. De Vereeniging spreekt van fondsen en stukken. We zullen het begrip effect zelf moeten omschrijven en komen tot: effecten zijn waarde papieren: beperkter: alle stukken die, onder welke benaming ook, op de officiële en niet-officiële effectenbeurzen in het binnen- en buitenland worden verhandeld. Moderne, massale rechtlijnig heid, van de grond „getild" door klassieke Romaanse hoogpoor ten: u mag het mooi of lelijk, zinvol of absurd vinden. Maar spectaculair en indrukwekkend is het stellig, dit nieuwe IBM- gehouw in de Westamerikaanse stad Seattle, dat thans bekroond is met de hoogste architectuur prijs van de Verenigde Staten, uitgeloofd door het Amerikaanse ijzer- en staalinstituut. Het ge bouw, van de architect Minoru Yamasaki, telt twintig verdie pingen en is 75 meter hoog. On der de twaalf dunne zuilen, die het bouwwerk steunen is een verdiept souterrain dat naar de ondergrondse garage en de kel der voert. AMSTERDAM Een vierjarig jongetje in Rotterdam heeft zojuist zijn eerste leesboek uit de bibliotheek gehaald. Dit is een van de opmerkelijke resultaten van een proef die de Amsterdamse orthope dagoge Eva Margadant heeft genomen met een door haar voor Nederland bewerkte en aangepaste Amerikaanse methode, om jonge kinderen vanaf onge veer twee jaar te leren lezen. Twintig Nederlandse moeders hebben al met succes met het nieuwe systeem gewerkt. Mevrouw Margadant zelf heeft er op merkelijk goede resultaten mee bereikt op een Amsterdamse Montessori-kleu- terschool. De methode is ontwikkeld door de Amerikaanse neuroloog Glenn J. Doman, die de laatste twintig jaar met een groep specialisten gezocht heeft naar een manier om kinderen met een hersen letsel beter te kunnen helpen. Een belang rijk deel van de behandeling die zij ont wikkeld hebben, is het jong leren lezen van deze ernstig gestoorde kinderen. De resultaten zijn zo goed gebleken dat er in de Verenigde Staten ook proeven ge nomen zijn met normale kinderen. en zal veel over haar kind te weten komen. Lezen opent voor een jong kind een nieuwe wereld: de wereld van het boek. Kleine kinderen kunnen een on gekende hoeveelheid informatie in zich blijven opnemen, zonder dat zij zich daarvoor moeten inspannen. Leren kin deren op zesjarige leeftijd lezen, dan worden zij gedwongen teksten te lezen, die qua inhoud geschikt zijn voor drie jarige kinderen, waardoor lezen en le ren vaak een negatieve ervaring wordt. Leert een kind vroeg, dat lezen een plezierige manier is om informatie te vergaren, dan zal het minder gauw zijn toevlucht tot strips en televisie als in formatiebron nemen. BIJ GEEN van de gedane weten schappelijke onderzoeken is op enige wijze gebleken, dat vroeg lezen nade lig zou zijn voor de emotionele ontwik keling, of ten koste zou gaan van an dere functies. De beste leeftijd om er mee te beginnen is twee jaar, aldus de heer Doman. De methode die hij ontwikkeld heeft is vrij eenvoudig. Het is een soort „leesspel" dat bestaat uit 170 kaarten met woorden, en een door Dick Bruna voor Nederland van illu- VOOR DE gevorderde leerlingen kan men dan nog kaarten maken met woorden die een zin opbouwen, gezeg den en zinnetje. Bij de lessen moet de moeder haar kind een kaart voorhou den, en wijzen op het object dat op de kaart genoemd wordt. In Amerika is er aanvankelijk nog al wat weerstand geweest tegen het jong leren lezen van kinderen. Deze is echter in korte tijd vrijwel verdwenen. In Chicago en Philadelphia is lezen volgens de methode-Doman als vak opgenomen in de programma's van kleuterscholen. In een voorwoord tot de Nederland se uitgave van „kleine kinderen kun nen lezen" toont de kinderpsychiater R. Swelheim-de Boer zich ondanks het feit dat het nog te vroeg is om een oordeel te vellen over de methodiek van Doman, zeer enthousiast. Zij wijst er onder meer op dat het jong leren lezen van kinderen niet geheel nieuw is. In bepaalde cultuurpatronen, zoals het joodse in Oost-Europa, leerde men kinderen al op vierjarige leeftijd lezen, een onderwijs dat rijke vruch ten afwierp. TOT DE EFFECTEN behoren: aan delen, obligaties, pandbrieven, depot- fractiebewijzen, oprichtersbewijzen Laat ons bij het begin beginnen en eerst de aandelen onder de loep ne men. Het gewone aandeel is het bewijs van deelneming in een naamloze ven nootschap. Het „stuk" bestaat uit een mantel en een dividendblad. Op de mantel staan vermeld de naam van de n.v„ de grootte van het aandeel, de no minale waarde. De mantel is boven dien van handtekeningen voorzien. Het dividend-blad bestaat uit een aantal dividendbewijzen. DE EIGENAAR of houder van een aandeel is mede-eigenaar van de n.v., waarin (en niet waarvan) hij een aan deel heeft. Samen met de andere aandeelhouders bezit hij geplaatst ka pitaal van de n.v. Tegenover hef ge plaatste kapitaal staat op de balans van de n.v. het vermogen, waarvan de aandeelhouders dus ook de eigenaars zijn. Dit betekent dat de aandeelhou der recht heeft op een deel (naar ra to van zijn deelneming in het ge plaatste kapitaal) van de opbrengsten van het bedrijf dat de n.v. uitoefent. De opbrengst wordt door de n.v. voor een deel in huis gehouden. De rest wordt aan aandeelhouders uitgekeerd. Daarvoor gaat men na hoeveel percent de uit te keren winst is van het ge plaatste kapitaal. Iedere aandeelhou der krijgt dan dat percentage als di vidend. Voorbeeld- uit te keren winst 100.000 bij een geplaatst kapitaal van 1.000.000. Dat is tien percent. Ie dere aandeelhouder krijgt 10 perent dividend, dat wil zeggen iemand die een aandeel heeft van 1.000 krijgt 100 en iemand die een aandeel heeft van 250 krijgt 25. In de statuten van de n.v.'s zijn be palingen over de winstverdeling opge nomen. Daarbij is veelal aan aandeel houders een recht op een primair di vidend van bv. 4 of 5 percent toege kend. Is er meer winst gemaakt, dan wordt die volgens een statutair vast gestelde sleutel verdeeld: zoveel voor directie en commissarissen, de rest „ter beschikking van de aandeelhou dersvergadering", uit deze rest wordt dan een super-dividend uitgekeerd. Primair en super-dividend komen daarbij meestal in een keer als het di vidend tot uitkering, zodat de onder verdeling niet opvalt. Het kan ook zijn dat een deel van de voor aandeelhouders bestemde winst niet tot uitkering komt, maar in de di- videndreserve verdwijnt, waaruit dan in minder goede jaren het primaire dividend wordt aangevuld. Op deze wij ze blijft het dividend wat stabieler. Veel maatschappijen hebben de ge woonte in de loop van het jaar over dat jaar een deel van het toekomstige dividend alvast uit te keren, het inte rimdividend, dat na het afsluiten van de boeken gevolgd wordt door het slot- dividend. Amerikaanse maatschappijen keren een kwartaaldividend uit, eigen lijk drie interimdividenden met over het vierde kwartaal een slotdividend. Het is ook mogelijk dat het dividend met wordt uitgekeerd in geld, doch in aandelen. We spreken dan van een stockdividend. Bij een stockdividend van 10 percent krijgt de aandeelhou der met 10 aandelen een nieuw aan deel. Wie geen tien aandelen heeft moet van andere aandeelhouders stockdividenden bijkopen, dan wel zijn stockdividenden verkopen (en dus geld ontvangen). Een combinatie van cash- en stockdividend komt ook voor. Volgende artikel: Bijzondere vormen van aandelen. Het schijnt dat in Egypte een campagne ten gunste van het zoe nen op komst is. Officieel is zoenen in het openbaar verboden, behalve bij het afscheid nemen op stations, vliegvelden en dergelijke plaatsen. Maar nu heeft een levenslustige re dacteur van een tijdschrift voorge steld, in Cairo een openbaar plant soen aan te leggen, waar geliefden elkaar kunnen zoenen zonder te worden weggesleept door de zeden politie. Hij verklaarde geïnspireerd te zijn door wat hij heeft gezien in de parken in Italië. Het tijdschrift, „Sabahel-Keir" („Goeden Morgen") genaamd, heeft een stroom van brieven ontvangen, waarin instemming met het idee van de redacteur wordt betuigd. Betoogd wordt dat de Egyptische verordeningen tegen het zoenen in het openbaar verouderd zijn. Een godsdienstleraar merkte op, dat een eeuw geleden een Egypte naar voor zulk een voorstel zou zijn opgehangen. De Islam staat al leen echtgenoten toe, elkaar te kussen. „Waar kan een verliefd paar in onze samenleving kussen uitwisselen", vroeg de redacteur zich af. „Als een meisje naar de woning van de jongen gaat bestaat de kans, dat het niet bij zoenen blijft. Als zij elkaar op straat zoe nen, kunnen zij worden gearres teerd". Paren die in Cairo bij zoenen op straat worden betrapt, worden ge woonlijk naar het dichtstbijzijnde politiebureau gebracht, met een 1 goede kans een nacht in de cel in afzonderlijke cellen wel te ver staan te moeten doorbrengen. Men vertelt hier het verhaal van een Amerikaans diplomaat, die op weg naar het vliegveld zijn Egyp tische verloofde in een taxi een af scheidskus gaf. Toen hij opkeek be merkte hij, dat de chauffeur hem naar een politiebureau had ge bracht om hem aan te klagen. Aangezien hetzelfde verhaal ja- ren geleden over een Brits officier is verteld, is het waarschijnlijk niet waar, maar het illustreert de opvattingen van de tegenstanders j van het zoenen. Vele niet getrouw de paartjes te Cairo nemen hun toevlucht tot de list, zich naar een station te begeven, te doen alsof zij reizigers zijn en elkaar bij het I vertrek van elke trein een af- scheidskus te geven Kleuters kunnen lezen! (Van onze correspondent) straties voorzien leesboek. Dit wordt op het ogenblik voor 49,75 in de handel gebracht. Men kan het echter ook zelf maken. Benodigd zijn witte kaarten van stevig karton waarop men met ro de inkt of met een dikke viltstift, die tegenwoordig ook in de handel is, net jes en duidelijk in een strak druk lettertype zonder hoofdletters te ge bruiken, de woorden schrijft die de kin deren moeten leren lezen. Dat zijn in de eerste plaats mamma en pappa. Deze moeten op aparte kaarten van 34 bij 13 centimeter ko men in ongeveer 10 cm hoge letters. Vervolgens dient men op kaarten van 34 bij 10,5 centimeter 18 woorden die het kind zelf betrekken (buik, haar, mond, neus, tand, been, knie, voet, teen, hand, oog, arm, rug, lip, nek, oor, hoofd, schouder) te noteren en op kaarten van 15 bij 7,5 centimeter de woorden uit de directe omgeving van het kind (zusje, broertje, opa, oma, hond, poes, stoel, raam, tafel, keuken, deur, kast, radio, lamp, klok, telefoon, bord, lepel, beker, schoen, jurk, muts, jas, pop, bal, beer, trein) en de din gen die het kind doet (zit, staan, slaap, lach, klim, kruip, loop, spring, gooi, lees). DEZE HEBBEN aangetoond dat kinderen die heel jong leren lezen, tijdens hun schooltijd vaak een voorsprong behouden. De heer Do man heeft zjjn ervaringen vastge legd in een boek dat bewerkt door Eva Mardagant, nu in ons land is verschenen onder de titel „Kleine kinderen kunnen lezen" (De Bezige Bij, f 9,75). In dit boek geeft de heer Doman een aantal goede re denen die er volgens hem zjjn om een kind jong te leren lezen: Lezen is voor een kind even eenvou dig als spreken tijdens die prille le vensperiode waarin de spraakontwikke- ling op de voorgrond staat. Elk kind dat de kans krijgt om te lezen, leest, net zoals elk kind in con tact moet komen met de gesproken taal, wil het gaan spreken. Leren lezen is voor een kind een op windend spel en een positieve ervaring in tegenstelling met het leren lezen op school, dat voor het kind vaak saai is. Een moeder die een kind leert lezen, ontmoet haar kind op een nieuw vlak, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiniiitmi HET IS niet pluis in het huis van Kenneth Cannon in Yucaipa, Califor- nië. In een muur begon het te rommelen en er kwam een deuk in. Geheimzinnige luchtstromingen be wogen zich door de kamers. „Ik geloof niet aan spoken", zei Cannon's vrouw Bïllie, „maar de kinderen zijn bang in huis en de hond is weggelopen en wil niet terugkomen." Het gezin is getuige geweest van ge heimzinnige verschijnselen sinds op 8 december een muur begon te trillen en een deuk kreeg. In het hele huis wer den stampgeluiden gehoord. Luchtsto ten, die uit de betonnen vloer schenen op te stijgen, hieven een vloerkleed omhoog, deden een schilderstuk bol staan in zijn lijst en de rokken van mevrouw Cannon opwaaien. De Cannons maken grappen over de geheimzinnige verschijnselen om hun drie kinderen gerust te stellen, maar ze hebben er niet veel succes mee. Zou het een klopgeest kunnen zijn? Zo'n speels spook uit de volksverha len? Er is nog nooit een in Yucaipa geweest. Maar wat zou het anders kunnen zijn? DE SHERIFF en zijn mannen weten het niet. De technici van de waterlei ding weten het ook niet, noch die van het gasbedrijf. Bouw- en woningtoe zicht begrijpt het evenmin en een pro fessor in de geologie en deze verslag gever kunnen er ook geen verstandig woord over zeggen. „Op een keer", vertelde mevrouw Cannon, „vloog het deksel van een gaskachel in een slaapkamer eraf, aardewerk valt van planken aan de muur kapot. Men heeft de oorzaak gezocht in grondverschuiving, verzakking van het huis, het boren van waterputten in de buurt, maar noch voor het een noch voor het ander is enig bewijs gevon den, evenmin als men geesten heeft ontdekt. DE WONING is een van vele vier jaar oude huizen in een rij. In geen van de andere doen zich óvereenkom- stige verschijnselen voor. Tot dusver heeft het gezin niet willen verhuizen, maar de hond is niet zo moedig ge weest. De eerste dagen verstopte hij zich in de badkamer, maar vorige week is hij bij een naburig gezin ingetrok ken. (AP)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 12