Fons Peters (KRO): „Een boeiend, maar slopend vak E "2 DE IN DE KOMENDE WEEK Gesprekken met jonge m Erbij 1966 J A N lT A R I ZATERDAG JnE zaterdag z o d a zaterdag E €ÈItl «i ag I vr maandag maandag dinsdag woensda %mm (Van onze radio- en tv-medewerkster) FONS PETERS is regisseur bij de KRO. Hij is 28 jaar en zit nu ruim anderhalf jaar bij deze omroepvereniging. Tot nu toe heeft hij uitsluitend jeugdprogramma's gedaan (onder andere „Narretje Notedop" en het KRO-aandeel in Barend de Beer"). Hij regisseert de tien delen van „Alleen op de wereld" en helemaal nieuw voor hem is de jongerenrubriek „Telixer": een soort magazine met nieuws, actualiteiten en gesprekjes, bestemd voor ieder die nog geen dertig jaren telt. FONS PETERS heeft nooit iets met t.v. en dergelijke te doen gehad. Hij heeft Engels gestudeerd en heeft als leraar enkele jaren voor de klas ge staan. „Ik had aan lesgeven bepaald geen hekel, maar mijn belangstelling ging wel sterk uit naar televisie. Ik zat er al tijden een beetje in te lief hebberen. En toen ik anderhalf jaar ge leden de kans kreeg bij de KRO te ko men, heb ik die met beide handen aan gegrepen. Het bevalt me geweldig, al hoewel dit een slopend vak is. Het vergt alies van je en soms ben je dan ook helemaal óp." WIJ VROEGEN Fons Peters of het niet moeilijk is om kinderprogramma's te maken. „Iedereen heeft van nature de gave om met kinderen op te trek ken. Anders waren er geen gezinnen. Iedereen heeft over dit onderwerp ook een mening. Maar het merkwaardige is dat, zodra de mensen met andere dan hun eigen kinderen gaan werken, ze ineens schoolmeesterig worden. Ik probeer altijd gewoon te doen. Ik houd Televisieregisseurs zyn de mensen achter de (beeld)schermen. Men ziet ze nimmer, men voelt wel als het goed is hun invloed in vrijwel ieder programma-onderdeel. Want alles wat zich op de beeldbuis afspeelt behoeft regie: het tv-to- neel zowel als de kinderprogramma's, het amuse ment, de documentaires, de forums, het gemoede lijke teevee-praatje, ja, zelfs de eenmans-lezing. Tv-regisseurs zijn ook de geestelijke vaders van menig briljant idee en om ideeën gaat het bij dit nieuwe medium. Hilversum en Bussum tellen vele regisseurs. Ze zijn er in alle leeftijden. Met drie jonge figuren heeft onze r.t.v.-medewerkster een gesprek gehad. Het interview met John van de Rest van de VARA (o.a. „De minnaar" van Pinter) plaatsten wij in onze Oudejaars-Erbij. Ditmaal is de beurt aan Fons Peters van de KRO (o.a. Nar retje Notedop en Barend de Beer). Volgende week tot slot een gesprek met Ruud Keers van de NCRV (o.a. Op Signoorke). „„„nnnnnnonnnnn, niet van toontjes. Je moet niet al te veel concessies doen: kinderen begrij pen veel. Men wil zo nodig afdalen tot het peil van het kind. Men wil een taal spreken die het kind zou spreken. Maar dat is volgens mij fout. Een kind is weliswaar geen volwassene in zak formaat. Dat neemt echter niet weg dat je zeer gewoon tegen ze kunt doen. Je hoeft geen dikke accenten te leggen omdat je iets voor kinderen maakt." FONS PETERS vindt dat je overigens als jong regisseur geen betere start kan maken dan juist bij kinderpro gramma's. Alle facetten van televisie maken krijg je onderhanden. „Bij ande re afdelingen, zoals drama, is alles meer gericht. Hier kun je, doordat je alles moet doen van kleine zangfesti vals voor kinderen tot circusvoorstel lingen aan toe op den duur je eigen kracht ontdekken. Dan pas is het tijd om je te specialiseren. Allround wor den is toch een onmogelijkheid". NOG MAAR PAS is Fons Peters, om de blik te verruimen, in Engeland ge weest. Spijtig constateert hij: „Er is daar meer tijd. geld en een betere stu dioaccommodatie. Daarom verbaast het me ook niets dat de Engelsen beter werk leveren. In Engeland kan men ook uit een groter arsenaal men sen putten. Desalniettemin vind ik de Nederlandse televisie niet slecht. Het grote punt is dat de kijkers niet selec teren. Als je in staat bent om er af en toe iets uit te pikken, dan lijkt de waarde van hetgeen je gezien hebt ho ger dan wanneer je het een na het ander voorgeschoteld krijgt." Wat Fons Peters de meeste tijd kost is het overdenken van een programma. „Dat wordt hier nogal eens verzuimd, dat nadenken. Je moet namelijk bij het samenstellen van een programma trachten te voorkomen om denkfouten te maken en die maak je onherroepe lijk. Als je iets doet, moet je weten waarom je moet nooit iets doen als het geen duidelijke funktie heeft. Het kost natuurlijk tijd, veel tijd, om zo een programma te maken, maar het. is volgens mü de enige acceptabele ma nier." limilUlimiMMmHiMUIÜIllMtiliMMMMMMWimMMMi» Zaterdagmiddag begint de NCRV met „Onder de loep", „Achter 't stuur" en Swiebertje. Het avondprogramma tot acht uur brengt de populair-weten- schappelijke rubriek van G. Noord hof „Waarom? Daarom!" en een afle vering van Petticoat Junction. Verder Interland, de strijd tussen de Belgi sche plaats Tongeren en het Nederland se stadje Enkhuizen. Er komen moei lijke opdrachten en wedstrijden aan te pas. Presentatoren zijn Jo Leemans, Tanja Koen, Willy Lustenhouwer, Gert Kamphorst, Jan Theys en Herman Em- mink. Als slot van de avond volgen dan nog „Huwelijksvoorwaarden", met Mieke Bos en Maxim Hamel en een kwartiertje Attentie. Laseur, Mary Dresselhuys, Johan Kaart, Coen Flink, Will van Seist, Ine ke Swaneveld en Richard van Helvoirt Pel doen mee met „Het is moeilijk als je een heks bent". Hierna zoals gewoonlijk het laatste nieuws. —-""«J Tim Frazer is vanavond aan zijn ze vende deel toe. Schrijvers Francis Dur- bridge en Clive Exton hebben in deze VARA-aflevering weer voor de nodige spanning gezorgd. Ditmaal wordt op gelost hoe Danston Frazer is verdwe nen. Hierna de serie Burke's Law. „Wie doodde Beau Sparrow" heet dit deel. Beau is een mooie play-boy die omkomt bij een zwempartijtje. Amos Burke vermoedt misdaad en gaat aan het speuren. Tot slot van de avond Mies-en-scène, vanuit Frascati in Am sterdam. Een beetje als Mies Bouwman op eerste kerstdag. Voor het nieuws van acht uur nog Sport in Beeld de herhaling van de Engelse lessen en de tweede aflevering van de jeugdserie Het geheim van de oude Molen. Na het nieuws de verde re belevenissen van Katy Holstum, de Zweedse gouvernante die nu toch ein delijk haar Glen Morley wel zal krij gen. Vervolgens een aflevering van Five Fingers, getiteld „Achter het ijze ren Gordijn". De Belgische zanger Will Ferdy is 't middelpunt van het volgen de showprogramma Signatuur waar aan verder ondermeer meewerken An nie Palmen, Louis Neefs en de Vlaam se zangeres Rina Pia. Na Sport in Beeld 3 het laatste nieuws. gaat Will Stockdale bij de NCRV weer grapjes uithalen. Voor de tieners daar na Hullabaloo, een van de topprogram- ma's van de Amerikaanse televisie. Gastheer is weer Paul Anka die als gezelschap gekozen heeft ondermeer Petuala Clark, Vic Dana, Brenda Lee en The Everly Brothers. In de rubriek Wijzer Worden spreekt hierna een man van de oude stempel met een jongere collega over aannemers. Als ernstig slot van de avond Attentie en In en om de kerk. r' - - De gebruikelijke start van de dins dag; Klaas Vaak, het weekjournaal voor gehoorgestoorden en nieuwe les- buitenlandse musici voor de camera's. Pim Jacobs ontvangt zoveel beroemd heden dat zij samen een big band vor men. Oliver Nelson schreef er de ar rangementen voor. Rita Reys treedt op als vocaliste. Voor het laatste nieuws nog Attentie en dagsluiting. - WÖ6BI DE VARA begint met een half uur tje Tim Frazer, die deze keer in Am sterdam terecht komt. Er vloeit weer eens bloed in deze aflevering. De hoofdfilm is vanavond „Cass Timberla- ne" met Spencer Tracy en Lana Tur ner in de hoofdrollen. Het is de ver filming van een roman van Sinclair Lewis. De rechter Cass Timberlane en zijn vrouw krijgen heel wat problemen op te lossen als er corruptie in het in Carré in Amsterdam wordt ver toond. Caesar en Cleo komen na het journaal en Achter het nieuws met een vierde aflevering. Ton Lensink en Het ty Verhoogt assisteren' hierbij Jules Hamel en Lettie Oosthoek. Vanavond de première van Enigma, een serie van vijftien films ingeleid en gepre senteerd door de komiek Bob Hope. Dit wil echter niet zeggen dat het al lemaal komedies zijn. De eerste afle vering heet „De Bar en het Meisje". Om half elf dan „Zo is het toevallig ook nog eens een keer". P 'im gg V', m t.. ,-w:.. y Uit de gereformeerde Opstandingskerk in Heemstede, komt ditmaal de kerk dienst waarmee het zondagprogramma begint. De CVK-IKOR vervolgt met Woord voor Woord en na de Jetsons van de NTS met Opspraak. De AVRO begint na Sport in Beeld 1 met Kunst grepen van Pierre Jansen en Leen Timp. De rest van de avond is ge wijd aan een heksenkomedie. Petra Two in de Bush komt maandag avond na Klaas Vaak en wordt ge volgd door Flipper. Flipper krijgt het deze keer benauwd, een gewetenloze visser probeert hem te vangen en te verkopen. Na het journaal en de poli tieke zendtijd (Boerenpartijis de avond gewijd aan de Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway. Na een Amerikaanse documentaire volgt de verfilming van The sun also rises, met Tyrone Power, Ava Gardner, Mel Fer rer en Errol Flynn. De geschiedenis van de Amerikaanse journalist Jake Barnes en Lady Brett Ashley speelt zich af in Parijs na de eerste wereld oorlog. Tanja Koen en Han Rensenbrink gaan met de NCRV weer Dieren kijken, ditmaal naar inktvissen. Vervolgens een litteraire avond. Het halve uur „Literair Kijkschrift" brengt onder meer een interview met Cees Noote- boom. Hoofdschotel van de avond is An Age of Kings. Het is een BBC-pro- duktie van alle koningsdrama's van Shakespeare die in achttien delen van een uur worden vertoond. Voor de eer ste uitzending is het onderwerp koning Richard de Tweede, die regeerde van 1377 tot 1399. In en om de kerk brengt nog een filmimpressie over het Engel se klokluiden. Ara Gardner en Tyrone Power in de film „The sun also rises" (maandag-1). Nadat of de Antwoordman of „Die ren kijken" op het scherm is geweest Een spannend moment uit de jeugdserie „Het geheim van de oude molen (zondag-2). sen van Walter en Connie. Na het journaal een VPRO-programma dat begint met de rubriek Politiek beke ken. Lore Lorenz, de beroemde caba retière van het Düsseldorfs gezelschap „Das Kom(m) ödchen" brengt vervol gens een half uur teksten van Erich Kastner, Eckhart Hachfeld en Mar tin Morlock. Een belangwekkende uit zending is daarna De Kale Zangeres, een Nederlandse bewerking van Euge ne Ionesco's spel in een uitvoering van toneelgroep Studio. In de hoofdrol len Loudi Nijhof, Bram v. d. Vlugt, Lex Goudsmit, Lou - Steenbergen en Marlies van Alckmaar. Het stuk wordt beschouwd als de eerste proeve van het absurdistische toneel. Daarna Ex tra, Laatste Nieuws en „Samen leven, nu en Morgen". (Teleac). spel is, maar de film heeft een „hap py ending". Voor de schone heks Samanlha moei lijkheden heeft met het autorijden brengt de AVRO een reportage van de ÏJshockeywedstrijd uit Den Haag van HYS Hoky-Rode Ster (Belgrado). Na Samantha het vervolg van de ijshoc key wedstrijd tot het laatste nieuws. Het CVK-IKOR besluit met de tweede aflevering van Dichterbij. Oliver Nelson en Rita Reys in „Djes zien" woensdag-1 Klaas Vaak gaat vooraf aan de Franse lessen en de Beverley Hillbil lies. Na het journaal komt de NCRV met Plus Minus, van Nico van Vliet. „Djes zien" brengt daarna een aantal Na Klaas Vaak, de Verrekijker en het gewestelijk Journaal komt Dick van Dyke aan de beurt. Als het jour naal is afgelopen speelt Peter Nero in het Amsterdamse Carré met zijn eigen combo en het Cosmopolitain orkest van Jos Cleber. Ook van de AVRO is ver volgens de psychologische thriller „Edwina Black Zaliger". Het is een Duitse opvoering van een stuk waarin een moord allerlei spanningen brengt. Interpellatie en het laatste nieuws slui ten de donderdagavonduitzending af. De KRO begint het tweede net pro gramma met de Anneke Grönloh show. In haar eigen show ontvangt Anneke ondermeer Ronnie Tober en the See kers. In de rubriek „Zuid-Amerika Nu" wordt aandacht besteed aan Chi li. Een programma van Thilo Koch. Na de volgende aflevering van Hazel nog „Onze man in Parijs" en het laatste nieuws. De tieners zijn vanavond bij de VARA het eerst aan de beurt met Fanclub. Astrid Engels en Judith Bosch ontvangen Johnny Lion en Dave Berry. Een gedeelte van Dave's show De Duitse cabaretière Lore Lorentz (dinsdag-1).

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 14