„Als vredesoffensief van VS mislukt mogelijk grote oorlog" HET WEER Beverwijkse middenstand en vijfdaagse werkweek Orkaan treft Mozambique Zengende zuidelijk hitte blakert Afrika dor Verenigde Staten staan achter president Godoy UST N S U Zonnig winterweer Stakingsleider in New York wordt niet vrijgelaten Gemenebestlanden gaan hulp bieden Nieuw legitimatie voorschrift bij P.T.T. Dronken meeuwen weren soortgenoten Peron waarschijnlijk weer naar Argentinië CHRISTIAANSE P R I N Z 51e JAARGANG NUMMER 56 ZATERDAG 8 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. AMERIKAANSE SENAATSCOMMISSIE OVER VIETNAM Geheim Indonesisch rapport pagina 6 Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 6 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Achtergrond: de Koerden 3 Buitenlands nieuws3, 6 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving4, 5 In de Vishal en op zee5 Kunst7 Radio en tv 7 Economisch nieuws 8 Scheepsberichten 8 Beurs 8 Sport 9 Erbij 11—16 Beeldverhalen17 Feuilleton 17 Luidsprekers 19 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Lichte vorst fl Het woord is aan Tientallen doden ISST jaEpbiqM 45 graden OAS bijeen voor Dominicaanse republiek Onaanvaardbaar" VOOR ALLE AUTOSCHADES AARDGAS? „De Steenwerf" TEL. 8166 dealer GARAGE KOSTER 15 JAAR N.S.U.-SERVICE COIFFURES DE VRIES IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ M U ID E N, S A N TP O O R T, D RIE H UIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement pèr week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije WASHINGTON (Reuter, AP en AFP) „Als de pogingen om tot vre desonderhandelingen over Vietnam te komen mislukken, zal er een alge mene oorlog op het vasteland van Azië uitbreken. De kansen dat er door middel van onderhandelingen een gesprek op gang zal komen zijn op het ogenblik uiterst klein". Dit staat in een rapport, dat door vjjf Amerikaanse senatoren onder lei ding van Mike Mansfield is uitgebracht aan de senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen. Mansfield en de vier andere senatoren hebben een reis van 35 dagen naar dertien hoofdsteden in Europa en Azië gemaakt waarbij zij 50.000 kilometer hebben afgelegd. Op 19 november spraken zij in de Russische hoofdstad met. premier Ko- sygin van de Sovjet-Unie. Zij waarschuwden hem dat naarmate de oorlog in Vietnam zich uitbreidt, Noord-Vietnam steeds meer afhankelijk wordt van Chinese steun, waardoor het steeds onwaarschijnlijker wordt dat Ha noi in staat zou zijn een schikking te treffen zonder althans de stilzwijgen-' de instemming van Peking. Het rapport tekent een somber beeld voor de VS als onderhandelingen tot stand zouden komen en deze tot een bestand zouden leiden. Het zou, aldus het rapport, betekenen dat de bevolking in naam on der de regering blijft ressorteren, maar dat het platteland voor het grootste deel in handen van de Vietcong zou blijven. Als alternatief noemt het rapport de oorlog met groter kracht te gaan voeren. Dit zou betekenen dat voortdurend nieu we Amerikaanse strijdkrachten gestuurd zullen moeten worden. „Waartoe dit kan leiden kan niet wor den voorzien, maar er is geen reden voor optimisme dat dit einde waarschijnlijk bereikt zal worden binnen het kader van Zuid-Vietnam of binnen de zeer naaste toekomst". (Van onze weerkundige medewerker) Langzaam maar zeker gaat de weersitua- tie toch wijzen op een vorstperiode van wat langere duur met na dit weekeinde een kans op lagere temperaturen. Ten noorden van Leningrad ligt het centrum van een sterk hoge drukcentrum. Dit breidt zich nu over Scandinavië uit met matige tot strenge vorst. Na zondag kan een uitloper via Denemarken en de Oostzee zich naar Midden- en West-Europa uitbreiden met een oostelijke wind en aanvoer van iets koudere lucht. Zeker is dit nog niet, maar het lijkt momenteel de meest waarschijn lijke ontwikkeling. De koude luchtlaag is verticaal nog vrij dun, zodat in de middag de temperatuur tot om het vriespunt of enkele graden daarboven stijgt. Overdag blijft het fraai winterweer met zonnige perioden. In de afgelopen nacht kwam het op sommige plaatsen in ons land tot vijf graden vorst. Verwachting tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. In de nacht en ochtend over wegend lichte vorst. In de middag temepraturen korte tijd boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. „Ook al zijn er nu meer dan 170.000 Amerikaanse militairen in Vietnam er be staat, als de huidige tendens zich voort zet, geen zekerheid in hoeverre de Ameri kaanse militaire bijdrage vergroot zal moeten worden om het conflict te beëin digen", aldus het rapport. Het Amerikaanse ministerie van Defen sie heeft berichten tegengesproken van een Amerikaans bombardement op Noord- Vietnam, deze week woensdag. Volgens een woordvoerder van dit ministerie is Noord- Vietnam sinds 24 december niet gebombar deerd. De Sovjet-leider, Alexander Sjelepin, heeft gisteren in Hanoi verklaard, dat zijn bezoek aan Noord-Vietnam „het onwan kelbare streven aantoont van het Russische volk alomvattende steun en bijstand te ge ven tegen de Amerikaanse agressie" Anderzijds doen geruchten de ronde dat een speciale afgezant van de Poolse rege ring naar Noord-Vietnam is vertrokken. Dit zou kunnen betekenen dat de interna tionale Controle Commissie voor Vietnam, waarvan Polen één van de drie leden is, gereactiveerd wordt in afwachting van po gingen tot vredesbesprekingen. Het bestuur van de Beverwijkse midden standscentrale houdt zich ernstig bezig met de problemen, die zijn verbonden aan de invoering van de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel. Door het in werking treden van de verordening „secundaire ar beidsvoorwaarden voor de detailhandel" op 1 november 1965 is deze vijfdaagse werkweek een feit geworden. De thans in de gemeente Beverwijk be staande verordening, volgens welke sedert 1952 alle winkelzaken op dinsdagmiddag gesloten dienen te zijn, vormt een belang rijke hinderpaal voor een bevredigende op lossing van deze problemen. Teneinde wij ziging in deze verordening te verkrijgen, zodanig dat de winkelsluiting naar de maandag wordt verschoven, dient met tal loze factoren rekening te worden gehouden. Als belangrijkste kan worden genoemd: het vinden van een regeling, welke kans van slagen biedt bij de gemeenteraad. Uit besprekingen met de wethouder van middenstandszaken is gebleken, dat deze mogelijkheid aanwezig zou zijn, indien deze regeling voldoet aan de volgende eisen: 1. Steun van een ruime meerderheid van de winkelbedrijven. 2. Overeenstemming met de personeels organisaties. 3. De regeling dient rekening te houden met de belangen van het publiek. 4. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Haarlem dient een gunstig advies uit te brengen. 5. Het aantal tijdvakken, gedurende welke groepen van winkelbedrijven zijn gêsloten, dient tot twee te blijven beperkt. Uit een door B.M.C. gehouden peiling is gebleken, dat een overgrote meerderheid van de zogenoemde „niet-levensmiddelen- branche" en de supermarkten voorstander is van een sluiting op maandagmorgen. Het bestuur van de B.M.C. is zich er echter van bewust dat voor een aantal levensmid delenzaken een sluiting op maandagmor gen bezwaren zou kunnen opleveren. Het wil dan ook voorstellen dat deze bedrijven zoals de slagersbedrijven al doen op maandagmiddag gesloten zullèn zijn. Hier voor zal bij de desbetreffende bedrijven een peiling worden gehouden, waaruit zal moeten blijken of dit voorstel in voldoende mate wordt gesteund. Prof. m r. W. P. J. P o m p e: Rechtvaardigheid zonder barmhartig heid is niet alleen even hard, maar ook even dor als een rots. LOURENCO MARQUES (Reuter en AP) In de Portugese kolonie Mozam bique (Zuid-oost Afrika) heeft een wer velstorm gewoed. Volgens officiële be richten zijn tientallen mensen om het leven gekomen, maar men vermoedt dat het dodencijfer veel hoger zal zijn. De materiële schade wordt geschat op ongeveer 2,34 miljoen gulden hoewel „dit ook tien maal hoger kan zijn."* De zware regenval die met dé wervel storm gepaard ging heeft overstromingen veroorzaakt. Een groot aantal dorpen is geïsoleerd. Naar schatting zijn 150.000 mensen dakloos geworden. Alle verkeer in de haven van Lourenco Marques i» stopgezet nadat de boeien weggeslagen waren door het woedende water. De vervoersstaking in New York levert een aantal merkwaardige straattafereeltjes op. Maar van deze handelsreiziger-te-paard in de om geving van Broadway keken de. be woners van de Amerikaanse mil joenenstad, die langzamerhand aan veel gewend zijn geraakt, toch wel even op. NEW YORK (Reuter en AP) Het overkoepelend orgaan van het vervoer in New York heeft de verzoeken om de lei der van de stakende vakbond van trans portarbeiders, Michael Quill uit de gevan genis vrij te laten, afgewezen. Gezegd werd dat Quill en de acht an dere vakbondsleiders „gevangen zitten om dat zij de wet overtreden hebben en zich niets hebben aangetrokken van het ge rechtelijk bevel niet in staking te gaan." Het communistisch gezinde vakverbond Costa Rica heeft gisteren telegrafisch aan president Johnson verzocht in de vervoers staking te bemiddelen en ervoor te zorgen dat Quill vrij komt. Het vakverbond zegt bezorgd te zijn over mogelijke marteling van Quill om hem te dwingen zijn eisen te laten varen. „Zijn leven is in gevaar wegens zijn slechte gezondheidstoestand," aldus het telegram. i3 H -•••x.'&S .-X-. <■- LONDEN (Reuter) Premier Wilson van Groot-Brittannië heeft Australië en Canada de grootste graan-produceren- de landen van het Britse Gemenebest bereid gevonden gezamenlijk hulp te ver lenen aan het zuidelijke deel van Afri ka, met ingegrip van Rhodesië. Dit ge bied heeft te lijden van ernstige droogte. De Britse eerste-minister voerde hierover telefoongesprekken met zijn ambtgeno ten Robert Menzies van Australië en Les ter Pearson van Canada. Volgens Britse regeringskringen is het hulpplan geba seerd op zuiver menselijke overwegingen. Het zal geen afbreuk doen aan de vast beslotenheid van de regering in Londen om door middel van economische sanc ties een einde te maken aan het minder heidsbewind van Ian Smith van Rhodesië. De gebieden waaraan onverijld hulp zal worden verleend zijn, behalve Rho desië, de Britse protectoraten Beetsjoe- analand en Basoetoland en het aan Rho desië grenzende Zambia. Volgens berichten uit de getroffen ge bieden, waartoe overigens ook delen van Zuid-Afrika, Kennia en Oeganda behoren, is de veestapel uitgehongerd en zijn gro te stukken vruchtbaar land tot stof vlak tes geworden, waar niets meer groeit. Uit het westelijke deel van Oranje- Vrijstaat in Zuid-Afrika zijn een miljoen schapen per trein naar anderegebieden overgebracht. In Rhodesië worden meer dan honderdduizend stuks vee naar het XJit Rotterdam vertrok de sleepboot „Schelde" naar Bombay met een ongewone sleep. Enige onderlossers en twee sleepbootjes, die men daar moet gebruiken bij de havenwer ken, zijn tot een keurig „pakket" samengevoegd en op een ponton ge plaatst. Zo is het vervoer overzee eenvoudiger en goedkoper. noorden vervoerd waar de aarde nog niet is verschroeid. In Basoetoland wordt de droogte een „nationale ramp" genoemd. In Kenia is in vele streken een voedseltekort. In Oeganda worden de bewoners van afge legen dorpen al enkele weken van voed sel voorzien. In Beetsjoeanaland is het nu het zesde achtereenvolgende jaar dat er te weinig regen valt en in Zuid-Afri ka kan in Oranje-Vrijstaat en West- Transvaal niet worden geploegd voor de maisaanplant. Volgens een deskundige,zal Zuid-Afri ka dit jaar voor 200 miljoen gulden mais en tarwe moeten invoeren. De temperatu ren het is in Zuid-Afrika nu zomer variëren van 35 tot 45 graden Celsius. Het is op de beruchte droogte van 1933 de ernstigste droogteperiode van deze eeuw. WASHINGTON (AP, Reuter, AFP) De ambassadeur van de Domini caanse Republiek in Washington heeft om een spoedbijeenkomst van de OAS, de Organisatie van Ameri kaanse Staten, verzocht. Deze bijeen komst zou vanmiddag worden gehou den De Verenigde Staten hebben gis teren verklaard geheel achter het voorlopige bewind in de Domini caanse Republiek te staan. „Wij achten de regering van president Garcia-Godoy het beste instrument om de Dominicaanse republiek naar vrije verkie zingen te leiden," zei voorlichtingsambte naar Robert J. McCloskey van het depar tement van Buitenlandse Zaken toen hem een vraag gesteld werd over Garcia-Go- doy's moeilijkheden met de militaire lei ding. „Elke poging om dat te verijdelen zal door de Verenigde Staten beschouwd wor den als een duidelijke schending van de regeling die door de O.A.S. is getroffen" zei hij. Van 14 februari af zal men bij het af halen van stukken, postpakketten, post wissels, cheques, enz. aan postkantoren waarbij legitimatie vereist is aan nieuwe voorschriften gebonden zijn. Niet langer geldig als legitimatiebewijs zullen gelden persoonsbewijzen, bewijzen van Nederlanderschap, abonnementskaar ten van de vervoersondernemingen, lid maatschapskaarten van verenigingen, en kampeerkaarten e.d. Tot 14 maart zal echter nog soepelheid worden betracht. Wél als legitimatiebewijs zullen kunnen dienen een postidentiteitskaart, een pas poort, een toeristenkaart, een identiteits bewijs van een overheidsinstelling of een rijbewijs. MILWAUKEE (WISCONSIN) (AP) Op het vliegveld van Milwaukee strooit men tegenwoordig graankorrels die be werkt zijn met een speciale stof, waardoor de meeuwen die ze opeten verschijnselen van dronkenschap vertonen. De maatregel is genomen om het aan tal meeuwen op het vliegveld te beper ken. De vogels vormen een gevaar voor de luchtvaart. De meeuwen worden aan getrokken door de dichtbij het vliegveld gelegen stortplaats voor vuilnis. De dronken vogels stoten noodkreten uit, waardoor andere meeuwen wegblijven van het vliegveld. BUENOS AIRES (Reuter) De se cretaris-generaal van de „orthodoxe per- onistisch beweging" in Argentinië, Jor ge di Pasquale, heeft gisteren verklaard, dat verwacht wordt, dat ex-president Juan Peron van Argentinië binnenkort op nieuw zal proberen Argentinië binnen te komen. Een soortgelijke poging van Pe ron werd in december 1964 gedaan. Zij werd verijdeld door de Braziliaanse po litie, die Peron gelastte naar Spanje te rug te keren waar hij als balling woont. Di Pasquale zei: „Wij verwachten Pe ron 10 januari of kort daarna in Argen tinië. Ik weet niet hoe de Argentijnse re gering zal reageren, maar vergeet niet, dat het volk ook kan reageren." Bij enkele incidenten in Santo Domingo is één man om het leven gekomen en werden drie mensen gewond. In Santo Domingo heeft president Go doy gisteravond verklaard dat zijn rege ring het vertrek van de militaire leiders die op buitenlandse diplomatieke posten zijn geplaatst, voorbereidt. Er zullen maatregelen getroffen worden om een eind te maken aan de crisis die na 19 december is ontstaan. Godoy zei dit na een gesprek met de nieuwe minister voor de Strijdkrachten, Jimenez, en drie leden van de O.A.S.-missie. De strijdkrachten van de Domincaansa republiek hebben gisteravond bekendge maakt het bevel van president Garcia- Godoy, om een aantal top-militairen naar het buitenland te zenden, niet te hunnen aanvaarden. „Wij hopen", aldus de afge zette minister voor de Strijdkrachten Francisco Caminero, „dat de president zijn besluit zal willen herzien, dat wij in strijd achten met de beste belangen van het vaderland". De aftredende chef van het leger maak te zijn opmerkingen tegen journalisten nadat hij thuis een langdurig gesprek had gehad met ambassadeur Ellsworth Bunker van de politieke commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Advertentie N.V. CARROSSERIEFABRIEK Lange Herenstr. 36 - 38 - Haarlem Telefoon 14371 ii Wij spuiten uw schoorsteenka naal op maat, naadloos en hoog- geïsoleerd. Condens is dan uitgesloten. Spaarndamseweg 48 - Haarlem Telefoon 58211 (5 lijnen) l Ook voor U het juiste adrea DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN WÜSTELAAN 99 - SANTPOORT Telefoon 02560 - 8025 Lange Nieuwstraat 497 - Tel. 7302 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling Dépositaire LANCÖME artikelen

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1