„Goudmijn" in Serooskerken is nog niet uitgeput Eerste kamer niet ingenomen met herindeling van Walcheren en bondig^) HAARLEM Ruim vijftigduizend brillen voor Kenia Munten tijdens de 80-jarige oorlog begraven? Ambonezen wijken niet voor telescoop Utrecht gaat de „doorstroming" bevorderen Kapitein van smokkel- schip knoeide in scheepsjournaal Betere financiële regeling voor de werkloze burgemeesters bepleit Gorcums burgemeester op lijst van Boerenpartij Overdag boven nul ZATERDAG 8 JANUARI 1966 2 VOOR BABY'S HUIDJE Rasterwerk onvoldoende als middenbermvangnet KLEURENFOLDER met talloze modellen magnifiek! Nieuwe burgemeester van Delft geïnstalleerd Beschikking over minimum-inkomen komt volgende week Haarlem Beverwijk V elsen-Umuiden Ministers op reis WEERRAPPORTEN De actie van de heer D. A. Jager in Maarssen, om gebruikte brillen in te za melen voor Kenia, heeft succes gehad. In het Tropeninstituut in Amsterdam kon hij gisteravond aan de professor dr. H. J. M. Wevestichting ruim 53.000 door hem verzamelde brillen overdragen. De ze brillen moeten nog geselecteerd, ver pakt en verzonden worden naar mensen, die echter eerst nog van hun oogziekten genezen moeten worden. Daarvoor zal ook nog geld nodig zijn. De bij de actie van de heer Jager verzamelde brillen werden met 62 auto's van Maarssen naar Amsterdam overgebracht. De heer Jager bood de voorzitter van de Professor Weve-stichting, dr. R. Sampimon, ook 2500 gulden aan, die ook op zijn initiatief bijeengebracht waren. Bovendien overhan digde de 19-jarige Gijsbert Maassen uit Utrecht dr. Sampimon 5000 gulden, het resultaat va neen kerstactie die op het Bonifatius-college in de Domstad was ge houden. Dr. Sampimon nam de gelegenheid te baat om een uiteenzetting te geven over het doel van de Professor Weve-stichting, die begin 1965 werd opgericht: het bren gen van oogheelkundige hulp aan ontwik kelingslanden door het uitzenden van oogartsen. De bijeenkomst in het Koninklijk Insti tuut voor de Tropen werd ook bijgewoond door een deputatie uit Gent en Brugge in België waar ook een brillenactie is gevoerd ten bate van de Professor Weve- stichting. Advertentie Op rijksweg 2 tussen Amsterdam en Utrecht heeft Rijkswaterstaat proeven genomen met een middenbermbeveili ging, bestaande uit metalen rasterwerk. Over grote afstanden is dit rasterwerk vernield door auto's, die zijn gaan slippen en in de middenberm raakten. Op grond van deze slechte ervaringen mag worden aangenomen, dat deze „beveiliging" niet verder zal worden toegepast. Ook de aar den wal op de weg tussen Rotterdam en de Moerdijk is niet deugdelijk gebleken. De vangrail, die o.m. wordt toegepast op rijksweg 12 tussen Den Haag en de Duitse grens, voldoet veel beter. Bij tal rijke botsingen, die in de middenberm belande voertuigen tot nog toe met deze rails hebben gehad, is niet één op de rij baan voor het tegemoetkomende verkeer beland. Wel werden de vangrails zwaar beschadigd. Bij Veenendaal neemt men nu proeven met scharnierende vangrails. De heer D. Jager uit Maarssen (rechts) draagt de ruim 50.000 bril len over aan de voorzitter van de Prof. Weve-stichting, dr. R. Sampimon. Het graven naar de „goudschat" in het Zeeuwse plaatsje Serooskerke levert nog steeds oude gouden munten op. Totaal zijn nu ruim zevenhonderd exemplaren aan de oppervlakte gebracht. De collectie bestaat nu uit niet minder dan 32 ver schillende soorten. Bij de munten, die in het gemeentehuis van Serooskerke worden bewaard, bevin den zich onder meer exemplaren met de beeltenissen van koningin Elisabeth I en Vier Ambonese gezinnen, die een barak in het woonoord Schattenberg in Wester- bork bewonen, weigeren het veld te rui men voor een radiotelescoop, hoewel hun andere woonruimte is aangeboden. De grond waarop de barak staat is nodig voor de bouw van een radiotelescoop. De inspecteur der domeinen in Zwolle had, omdat elke dag dat de bouw moet wor den uitgesteld, het rijk geld kost, een kort geding aanhangig gemaakt tegen de vier gezinshoofden om hun verhuizing te be spoedigen. Dit geding werd gisteren door de president van de rechtbank in Assen behandeld. Namens de Inspectie van de Domeinen verklaarde mr. J. Verdoom uit Assen dat de plaats voor de te bouwen radio telescoop reeds lang geleden is vastge steld en dat het voor het rijk onmogelijk is een andere plaats te gaan zoeken. De vier Ambonese gezinshoofden waren niet verschenen. Over veertien dagen zal de rechter uit spraak doen. De gemeente Utrecht wil de vrije ves tiging aan banden leggen en de „door stroming" niet alleen beperken tot de ge meentewoningen, maar daarbij ook de woningen van particuliere eigenaren en woningbouwcorporaties betrekken. Particuliere eigenaren en woningbouw corporaties zullen in gevallen van „door stroming" niet meer in eerste instantie zelf een gegadigde voor de vrijgekomen woning kunnen voordragen. Zij hebben wel het recht, bezwaren in te brengen te gen de huurkandidaat die het Huisves tingsbureau aanwijst of er een andere ge gadigde tegenover te stellen. Als hun be zwaren gegrond blijken zal de aanwijzing door het Huisvestingsbureau worden inge trokken. Als dat echter niet het geval is, zullen B. en W. zo nodig van hun vorde ringsbevoegdheid gebruik maken om de doorstroming te bevorderen. De behoefte aan woningen in Utrecht wordt vergroot door de opruiming van 142 krotwoningen, door de aanleg van een tweede Leidseveertunnel, waarvoor 250 gezinnen op korte termijn hun woning moeten verlaten en ten behove van de aanleg van 'n oostelijke invalsweg waar voor binnen enkele jaren 300 woningen moeten worden afgebroken. Ook voor nor male verkeersvoorzieningen moeten jaar lijks tientallen woningen worden afgebro ken. koning Jacobus. Verder zijn er Gouden Rijders onder en 'n groot aantal provincia le munten, onder meer van Gelderland, Overijssel, Holland, Zeeland en Vlaande ren. De jaartallen variëren nu tussen 1566 en 1620. Enkele munten dragen geen jaartal. Sommige exemplaren schijnen voor ver zamelaars een hoge waarde te hebben. Wanneer men er in slaagt met behulp van dekmateriaal de grond vorstvrij te houden, wordt maandag verder gegra ven. Volgens een van de theorieën over de herkomst van de gouden munten was op de plek, waar de munten nu worden ge vonden, in vroeger tijden een toegangsweg naar een buitenplaats, die tegenwoordig „Welgelegen" heet. De oprijlaan liep door een bos, dat het grote huis omring de. Aangenomen wordt dat de bewoners tijdens de 80-jarige oorlog de gouden mun ten tussen de bomen hebben begraven. Men meent in Serooskerke, dat er nog wel meer dingen van waarde gevonden zul len worden, daar nog maar een klein op pervlak van het stuk grond tussen de weg en de buitenplaats is doorzocht. Het terrein is nu omheind met een af rastering van twee meter hoogte. Ook houdt de politie een oogje in het zeil. Reeds zeer velen zijn de munten in het gemeentehuis komen bekijken. De kapitein en een aantal officieren van het Nederlandse vrachtschip „Inca" van de rederij Holland-Drente in Rotter dam, hebben het vorige jaar in Zuid-Ame rika ongeveer 30.000,- verdiend met het smokkelen van twee miljoen sigaretten en 2000 flessen whisky. De recherche van de Rotterdamse rivierpolitie heeft deze ac tiviteiten ontdekt bij een onderzoek naar onjuistheden in het scheepsjournaal. De kapitein van de „Inca", een 34-jarige Haarlemmer, zal zich voor de Nederland se rechter niet moeten verantwoorden voor de in Zuid-Amerika gepleegde smok kel, maar wel voor knoeierijen in het scheepsjournaal. De kapitein vervoerde met de „Inca" bananen van Puerto Bolivar en Guaya quil in Ecuador aan de noordkust van Zuid-Amerika via het Panamakanaal naar havens in Florida en de Golf van Mexico. Op de terugweg het schip was dan leeg kocht de kapitein in Chris- tobal, een vrijhaven in de Panamaka naalzone, accijnsvrije sigaretten en whis ky. Deze werden in de baai afgeleverd aan contactmannen, die met een boot langszij kwamen. Om de ontmoetingsplaats te be reiken moest van de normale koers wor den afgeweken, hetgeen niet in het scheepsjournaal werd opgetekend. In het eerste halfjaar van 1965 maakte de „In ca" acht van dergelijke reizen, waarbij per keer 20_ tot 30 kisten sigaretten en 15 tot 20 kisten whisky werden afgele verd. Aan elke reis verdiende de kapi tein ongeveer 3000,- die hij moest delen met machinisten en stuurlieden. Eén van de stuurlieden heeft nooit aan de smokkel willen meedoen. Op de negende reis van de „Inca" liep de zaak fout. Toen het schip de Baai van Jambeli binnenvoer, werd het opgewacht door twee douane- boten, die het schip opbrachten naar Pu erto Bolivar, waar 54 kisten sigaretten en whisky met een totale waarde van 15.600,- in beslag genomen werden. De kapitein kreeg later toestemming met zijn schip door te varen, maar uit vrees voor arrestatie ging hij in Tampa van boord. Een ander verving hem. Hem wordt vooral verweten dat hij door zijn smokkelactiviteiten zijn schip blootstelde aan het gevaar van ophouding en aanbren ging, hetgeen in het Wetboek van Straf recht strafbaar is gesteld. Vrijwel algemeen zijn de leden van de Eerste Kamer van oordeel, dat de bur gemeesters en ambtenaren, die bij de voorgestelde gemeentelijke herindeling van Walcheren en van het tot Zuid-Beve land behorende gedeelte van het Zuid- Sloe zullen worden ontslagen, een beter lot toekomt dan de regering deze func tionarissen toedenkt. De wachtgeldregeling, die de regering voor de overbodig wordende burgemees ters en gemeentesecretarissen wil tref fen, acht de Eerste Kamer blijkens haar voorlopig verslag over het wetsontwerp inzake de gemeentelijke herindeling niet billijk, daar zich voor deze functionaris sen het geval kan voordoen, dat zij, nog op middelbare leeftijd, moeten terugval len op 60 pet. van hun eerder genoten wedde. Volgens de wachtgeldregeling ont vangen zij drie maanden 100 pet, dan zes maanden 85 pet., dan vijf jaar 70 pet. en tenslotte 60 pet. van hun laatst genoten salaris. De Eerste Kamer vindt dit een rigoureuze ingreep in de finan ciële omstandigheden van de betrokken functionarissen. In het bijzonder acht de Kamer dit bezwaarlijk voor burgemees ters, want deze komen door de vele sa menvoegingen van gemeenten steeds moeilijker voor benoeming elders in aan merking, mede omdat het hier vooral politieke benoemingen betreft. De Eerste Kamer acht het onjuist, dat door de con centratie van gemeenten de burgemees ters en gemeentesecretarissen, die hier- Advertentie crp pendulettes, relswekkertjes, batterij-klokken, keuken-klokken, enz. zoals deze pendulette Als op de wijzerplaat MAUTHE staat, hebt u dè tljdl Vraag vandaag nog folder aan bij Mauthe - Nederland Postbus 2140 - Utrecht In een buitengewone vergadering van de gemeenteraad is mr. J. M. Raver- sloot geïnstalleerd als burgemeester van Delft, nadat hij met zijn gezin een feeste lijke intocht had gemaakt, 's Avonds maakte de burgemeester met zijn vrouw en kinderen wederom een korte rit door de binnenstad, waarna hij in de Doelen kennismaakte met het Delftse vereni gingsleven. door werkloos worden, zo aanzienlijk achteruitgaan in hun financiële positie. Bovendien wensen vele leden van de Eerste Kamer, dat de regering het ge hele wetsontwerp in nadere overweging neemt. Zij zijn van mening dat de voor' gestelde herindeling, waarbij het aantal van 19 gemeenten op Walcheren wordt teruggebracht tot 9, onvoldoende afge stemd is op de tegenwoordige ontwikke ling op Walcheren, zodat weldra ver gaande maatregelen nodig zullen zijn. De gemeentelijke herindeling van Walcheren is namelijk al twintig jaar lang bestu deerd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen enkele dagen zal de Boerenpartij beslissen over samen werking met de Liberale Staatspartij van mr. L. R. J. ridder van Rappard, burge meester van Gorinchem. Deze zou dan de vijfde plaats krijgen op alle lijsten van de Boerenpartij in de provinxie Zuid- Holland. De Boerenpartij heeft in afwach ting van een beslissing die plaats voor hem op haar lijsten voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten opengehouden, Mr. Van Rappard wil overigens zijn zelfstandigheid behouden en bij de ver kiezingsactie voor zijn eigen nummer op de lijst propaganda voeren. De samenwerking levert voor de Boe renpartij nog wel een moeilijk puntje op. Mr. Van Rappard is liÖ van een commis sie van bijenhouders. Bijenhouders, die lid zijn van deze commissie, kunnen de suiker voor de voeding van hun bijenvol ken accijnsvrij krijgen, als zij dit aan vragen bij het Landbouwschap. Boerenleider Koekoek heeft verklaard, dat hij al veel mensen bij zich heeft ge had die een verkiesbare plaats op de lijs ten van de Boerenpartij wensen. Hij gaat op dergelijke verzoeken niet in. Hij wees ook het verzoek af van de heer F. J. A. van Dooren, oprichter van „De Unie". „Ik heb me afgevraagd of hij wel een partij achter zich heeft", aldus de heer Koekoek. Bij de Kamerverkiezingen van 1963 be haalde de Boerenpartij in het hele land 133.094 stemmen (2,13 percent) en de Li berale Staatspartij van mr. Van Rappard 22.350 (0,36 percent). Voor Zuid-Holland waren deze percentages respectievelijk 1,2 en 0,5. Begin volgende week is een beschik king van het College van Rijksbemidde laars te verwachten over het minimum inkomen van 120 gulden per week voor dit jaar, alsmede het tijdstip waarop dit van kracht wordt. Werkgevers en werknemers-organisa ties zijn over de datum van ingang niet tot een akkoord kunnen komen. De vak centrales zijn van mening dat de 120 gulden voor iedereen op 1 januari moet ingaan. De werkgevers-organisaties blij ven bij hun standpunt dat het nieuwe mi nimum inkomen gaat gelden bij CAO- vernieuwing. Voor de ca. 20 percent der betrokkenen die niet onder een CAO val len zou dit betekenen dat zij pas per 1 mei de 120 gulden garantieloon krijgen. Poppentheater Merljjn, vandaag 14.30 u.: „De fluit van Bozebol." Stadsschouwburg, vandaag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „Struisvogeleieren" van Anré Roussin. Regie: Guus Verstraete. Poppentheater Merlin, zondag 14.30 u.: „Het torenhaantje." Stadsschouwburg, zondag 20 u.: Toneel groep Ensemble met „Struisvogeleieren" van André Roussin. Regie: Guus Ver straete. Stadsschouwburg, maandag 20.: Tsje chisch folkloristisch danstheater „Broln". BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 20 u.: „Die knots gekke kerels in hun vliegende kratten", a.l. Frans Hals, 20 u en zondag 13.30, 16.30 en 20.: „Irma la Douce", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Agent OSS 117; furie in Bahia", 14 j.; zondag 11 u.: „Vadertje Langbeen", a.l. Luxor, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „De man met de vijf paspoorten", 14 j. Minerva, vandaag 14.30 en zondag 14 en 16.15 u.: „De nieuwe avonturen van Mak ker", a.l.; vandaag en zondag 19 en 21.15 u.: „Heimweh nach Sankt Pauli", a.l. Van maandag af 20.15 u.: „Grafin Mariza", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u. en zondag ook 16.15 u.: „Help", a.l.; zondag 11 u.: „Galapagos", a.l. Roxy, vandaag 14.30, 19 en 21.15 u. en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 u.: „Brenno, de vijand van Rome", 14 j. Van maandag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Les tricheurs", 18 j. Studio, 14 en 20 u.: „My fair lady", a.l.; zondag llu.: Fa ja Lobbi", a.l. TENTOONSTELLINGEN Vishal: Expositie van werk van leden van „De Groep". Dagelijks van 10-17 uur en op zondag van 13-17 u. Tot 24 januari. Frans Halsmuseum: (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16e tot en met de 19e eeuw waaronder Hals' meesterwer ken. Dagelijks geopend van 10-17 u„ zon dags van 13-17 u. Prentenkabinet: keuze uit eigen verza meling. Dagelijks van 10-17 u. en zondags van 13-17 u. Teylers Museum, Spaarne 16: Perma nente tentoonstelling van schilderijen 19de en 20ste eeuw. Tekeningen van de Hol landse, Italiaanse en Franse school. Fossie len e.d. Dagelijks behalve zondag en maandag van 10 tot 16 u.; zondag van 13 tot 16 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks (behalve maandag) van 10-12.30 u. van 13.30-17 u.; zon- en feest dagen van 14-17 u. In 't Goede Uur (Korte Houtstraat) Ex positie van grafiek van Jan van Wensveen. Dagelijks van 10-19 u. en van 20-22 u. en zondags van 14-17 u. en van 20-22 u. Kunstcentrum „De Ark", Bootzaal: „100 ambachten" van Jan Luyken. Dagelijks ge opend van 10 tot 20 u. Klassiek grammo- foonplatenconcert van 20 tot 22.30 u. Dins dags gesloten. Expositie van schilderijen en aquarellen van Jac. J. Doeser. Artificia, (Heemstede): Expositie van te keningen van H. L. Prenen en beeldhouw werken van Anneke Höfte. Op werkdagen van 9.30 tot 18 u. Museum Van Looy: Expositie van werk van leden van „Kunst Zij Ons Doel". Da gelijks van 10 tot 17 u. en op zondag van 13 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy, geopend op donderdag van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 u. Zon- en feestdagen van 14 tot 17 u. Stadsschouwburg: Gedurende de maand januari expositie van werk van Wim Snitker. ZATERDAG 8 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Zorba de Griek, (derde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ge heime opdracht in de Balkan." W.B. Theater, 20 uur: „De drie Mus ketiers". Lommerlust, 20 uur: nieuwjaarsbal van personeel Openbare Werken. Kennemer Theater, 20 u:. „The Motions." Herv. Verenigingsgebouw, Schans, 20 u.: contactavond Gronings-Drentse vereniging „De Hondsrug". Galerie Boumans, Breestraat 122, 20 u.: opening expositie collages en wandkleden van Lies Guntenaar. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 14 uur: schilder- en tekencursus door het St. Lucasgilde. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, geo pend van 9-10.30 uur; 11-12.30 uur; 13-14.30 uur en 15-17 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen na aanvraag Moensplein 4, tel. 26020, of Groerielaan 21. Openbare leeszaal Hendrik Burgerstraat 70, geopend 10-12.30 uur. R.-k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 10-12 uur en 14-17 uur. Oosterwjjyk, openbare leeszaal geopend van 10-13 uur; r.k. leeszaal geopend van 10-13 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 10-13 uur; r.k. leeszaal geopend van 10-13 uur. ZONDAG 9 JANUARI Kennemer Theater, 14.30 uur: „De avon turen van Huckleberry Finn". 16.30 en 19.30 uur: „Zorba de Griek." Luxor Theater, 14.15 uur: „Eddie in de olie"; 16.30:, .Geheime opdracht in de Bal kan"; 19 en 21.15 uur: „Kooi der liefde". W.B. Theater 14.30 uur: „Rokende revol vers"; 16.30 en 20 uur: Als vijf mannen be geren". De Grenspost, Van Riemsdijklaan, 20 u.: Dansavond m.m.v. de „Scouts", door socië- teil „Avanti". Café „Sport", Alkmaarseweg, Postdui- vententoonstelling door „De Reisduif", „Ons Genoegen" en „Het Atoom". Kennemer Theater, 14.30 uur: „Beat fes tival; The Skindigs. The Rowdys, enz. MAANDAG 10 JANUARI Kennemer Theater, 19.30 uur: „Zorba de Griek", (derde week). Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Kooi der liefde." W.B. Theater, 20 uur: „Als vijf mannen begeren." Huize Scheybeeck, 20 uur: Toneelcursus voor jongeren, o.l.v. Gelyn Molier. Calerie Boumans, Breestraat 122, Expo sitie collages en wandkleden door Lies Gentenaar. Sportfondsenbad, Beverwijk, Kuikens- weg 84, geopend van 7-17.30 uur; 18-21.30 uur. Kennemer Oudheidkamer, ingang Stum- phiusstraat, te bezichtigen van 19-21.30 u. Openbare leeszaal, Hendrik Burgerstraat 70, geopend van 15-17.30 uur en van 19- 21 uur. R.-k. Leeszaal, Arendsweg 61, geopend van 15-18 uur en 19-21 uur. Oost er wijk, openbare leeszaal geopend van 14-17 uur; r.k. leeszaal geopend van 14-17 uur. Meerestein, openbare leeszaal geopend van 19-21 uur; r.k. leeszaal geopend van 19-21 uur. ZATERDAG 8 JANUARI City, 20 u.: „Zorba de Griek". Stadsschouwburg, 20 u.: „Cat Ballou." Du Commerce, Marktplein, 20 uur: feest avond „Arosa"; muziek van „Danny and his flying Arrows". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. ZONDAG 9 JANUARI City, 14.30 uur: „Het laatste duel"; 20 u.: „Zorba, de Griek." Stadsschouwburg, 15 uur: „IJscoman, kijk uit!"; 20 uur: „Cat Ballou". „Du Commerce", Marktplein, 20 uur: Dansavond als zaterdag. MAANDAG 10 JANUARI City, 20 u.: „Zorba de Griek." Marie Boreel-kleuterschool, Van den Vondellaan, Driehuis, 20 uur: mejuffrouw mr. E. A. Haars spreekt over „Ontwikke lingshulp in Afrika" voor C. H.-Kiesver- eniging Velsen. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag): 9.30 tot 12 uur en 14 tot 16.30 uur. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Santpoort, „Spaarnberg", Wüs- telaan (ook voor r.k.-bibliotheek): 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.k.-Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 uur; parochiezaal Vennusstraat: 15 tot 18 en 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. „Ztf weten het wel" Minister Veldkamp van Sociale Zaken en Volksgezondheid is ervan overtuigd dat ieder, die naar Zuid- Afrika wil emigreren, vooraf voldoende met de daar tussen de verschillende be volkingsgroepen bestaande verhoudingen geconfronteerd is geworden om bij zijn persoonlijke besluitvorming zijn houding daartegenover te kunnen bepalen. De bewindsman antwoordt dit o.a. op vra gen van het Tweede Kamerlid drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) over de voorlichting aan mensen die naar Zuid-Afrika willen emigreren. Dr. G. P. Hartvelt hoogleraar. De Gene rale Synode der Gereformeerde Kerken heeft dr. G. P. Hartvelt uit Hilversum benoemd tot hoogleraar in de oude kerkgeschiedenis en de symboliek aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Hij volgt prof. ds. C. van der Woude op, die in maart 70 jaar wordt. Uitverkoren. De 25-jarige Amsterdamse student O. O. Gorter is uit 80 kandi daten uitgekozen voor een Amerikaanse studiebeurs van 5000 dollar van de „In ternationale Fellowship of the Chrysler Corporation Fund". De heer Gorter hoopt binnenkort zijn doctoraal examen economie te doen, waarna hij met zijn vrouw voor een jaar naar de V.S. gaat. Op 12 en 13 januari zal prof. mr. I. A. Diepenhorst, minister van Onderwijs en Wetenschappen, deelnemen aan de twee de conferentie van ministers van Weten schappen van de Organisatie vooï Economische Samenwerking en Ontwik keling, welke in Parijs wordt gehouden. Minister Diepenhorst zal voorts op uit nodiging van de Surinaamse minister van onderwijs en Volksontwikkeling van 17 tot 22 januari een bezoek aan Suriname bren gen, waar in Paramaribo de slotzitting van de Adviesraad voor Culturele Samfen- werking tussen de landen van het ko ninkrijk wordt gehouden. Op zijn terugreis naar Nederland zal minister Diepenhorst een kort bezoek brengen aan de Nederlandse Antillen. Hij zal op 26 januari in Nederland terugkeren. Op 24 januari gaan minister-president Cals en de minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, een officieel bezoek bren gen aan hun Belgische ambtgenoten. Zij zijn daartoe uitgenodigd door de Belgi sche eerste minister Harmei en de Bel gische minister van Buitenlandse Zaken, Spaak, die vorig jaar op uitnodiging van hun Nederlandse ambtgenoten een bezoek aan Den Haag hebben gebracht. Het K.N.M.I. deelt mee: Een groot hogedrukgebied, waarvan het centrum nu boven het noorden van Rusland ligt, strekt zich in zuidwestelij ke richting tot over geheel Europa uit. Een diepe depressie op het midden van da oceaan trekt snel in de richting van de Golf van Biscaye. Daardoor zal in onze omgeving de wind overwegend zuidoos telijk blijven, waardoor de aanvoer van droge continentale lucht aanhoudt. In het temperatuurverloop komt niet veel ver andering. In de nacht zal het licht, op en kele plaatsen matig vriezen. Overdag komt bij opklaringen de temperatuur iets boven het vriespunt. Maximum en minimum- wind richting max. temp. min. temp. temperaturen binnen- en buitenland Den Helder licht bew. zzo 3 -0 Ypenburg half bew. o 2 -4 Vlissingen licht bew. ozo 4 2 Eelde licht bew. o 2 -5 De Bilt half bew. windst. 3 -2 Twente licht bew. ver. 4 -5 Eindhoven half bew. windst. 4 -3 Z.-Limburg licht bew. ozo 3 -1 Helsinki geh. bew. n -16 -19 Stockholm geh. bew. windst. -1 -5 Oslo ij zei windst. -0 -1 Kopenhagen geh. bew. no 0 -2 Aberdeen mist zzo 8 4 Londen geh. bew. o 5 1 Amsterdam half bew. zzo 2 -3 Brussel onbewolkt ozo 6 -1 Luxemburg onbewolkt nno 1 -4 Parijs onbewolkt o 3 -2 Bordeaux mist ozo 7 1 Grenoble mist windst. 3 -4 Nice geh. bew. nnw 9 4 Berlijn geh. bew. o -0 -6 Frankfort zwaar bew. ono 1 -7 München licht bew. windst. -2 -5 Zürich onbewolkt windst. -1 -6 Genève onbewolkt w 0 -7 Locarno licht bew. windst. 2 -7 Wenen onbewolkt nnw -1 -6 Innsbruck onbewolkt windst. -4 -10 Belgrado zwaar bew w 2 -8 Athene geh. bew. n 8 -1 Rome onbewolkt nno 6 -1 Barcelona half bew. n 11 5 Madrid geh. bew. windst. 8 3 Mallorca geh. bew. windst. 15 6 Lissabon geh. bew. zzo 10 8 Zaterdag 8 januari Zon op 08.46 uur, onder 16.47 uur Maan op 18.15 uur, onder 10.15 uur. Zondag 9 januari Zon op 08.46 uur; onder 16.49 uur. Maan op 19.46 uur; onder 10.48 uur. Maandag 10 januari Zon op 08.45 uur; onder 16.50 uur. Maan op 21.16 uur; onder 11.13 uur. Maanstanden Laatste kwartier.13 januari 21.00 uur Nieuwe maan21 januari 16.47 uur Eerste kwartier.29 januari 20.49 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 januari Hoog water 4.16 uur en 16.33 uur. Laag water 12.24 uur en uur. Zondag 9 januari Hoog water 5.04 uur en 17.23 uur. Laag water 0.50 uur en 13.18 uur. Maandag 10 januari Hoog water 5.55 uur en 18.15 uur. Laag water 1.41 uur en 14.05 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 2