GOLDA MEIR - Israels minister van Buitenlandse Zaken - treedt af Zeventien jaar in regering I Twee ex-premiers in het nieuwe Franse kabinet Koerden zijn probleem voor Irak Wereldnieuws r Van dag tot dag Hart en ziel Ulbricht is ziek T erechtstellingen in Boeroendi <^raatótoel J ZATERDAG 8 JANUARI 1966 3 Rijstrantsoen op Cuba wordt verminderd Duits diplomaat door Russen uitgewezen Onderwijzeres Veel vrienden Ontevreden klant Geen vergelijk Miljoenen? I RAN SYR IE Kerbala i£)p cis i M. Mok Wie nog geen vakantiereserveringen ge maakt heeft, moet er nu al als de kippen bij zijn, wil hij in juli of augustus nog ergens aan de Adriatische, Middellandse of andere blauwe zeeën enkele vierkante meters ruimte kunnen opeisen. De boten naar de Waddeneilanden zijn ook al druk bezet voor die periode. En de brandpun ten van vakantievreugde als Königswinter, Valkenburg, Knokke en Zandvoort ontvan gen al stromen aanvragen, vooral voor kampeer- en caravanplaatsen. Het is nu eenmaal een tijdsverschijnsel dat men bij de jaarwisseling vakantiebe- sluiten moet nemen, wat een benauwend gevoel geeft. Een ander verschijnsel is, dat men in augustus zijn wintersportho telletje zal moeten bespreken, wil men met Kerstmis in de sneeuw zitten. Dat alles heeft een progressie waar men bang van wordt. Ieder jaar neemt de volte toe en wordt de wedren om de ruimte adembe- nemender. Terwijl de Amerikanen en Russen de kosmische ruimte veroveren, raakt de ruimte op de begane grond vol. Intussen beleeft men in stedelijke sa menlevingen perioden van stilte geduren de de wintersport- en zomermaanden, vooral wanneer men toevallig niet in een vakantiecentrum woont. Maar een toeris tenstad bij uitstek als Parijs beleeft al sinds jaren, dat iedere Parijzenaar die zichzelf respecteert in de warme dagen de stad ontvlucht. In die zomerweken wordt Parijs bewoond door vreemdelingen. Dat schept een sfeer, die is afgestemd op ver tier en gezelligheid. Vakantiesteden leg gen zich erop toe, de toerist op charman te manier te ontvangen en bezig te hou den. Dit alles verandert het karakter van winkelcentra voortdurend sterker, ook in ons land. Met name de Kennemer toeris tencentra als Zandvoort, Haarlem en ook bovenkanaalse gemeenten met atti actieve bezienswaardigheden als sluizen, stranden en duingebieden leren steeds beter, zich voor te bereiden op de komst van vreem delingen. Toch ontbreekt op dat gebied nog wel enige planning. Haarlem heeft nu het voornemen, zijn binnenstad af te slui ten en de voetganger meer bewegings vrijheid in het centrum te verschaffen. Op den duur zal dat meewerken aan het ver enderen van het karakter dezer binnen stad, dat gezelliger, intiemer en rustiger zal worden. Daarbij zullen echter ook ini tiatieven tot versterking van deze elemen ten nodig zijn, die de zakenwereld en de V.V. Verenigingen gezamenlijk zdllen moeten ontwikkelen. Het stadsleven zal erbij winnen, ook voor de inwoners zelf, maar zeer zeker voor een belangrijk deel ten gunste van het toerisme. Plaatsen als Velsen, die nog een toe komst moeten opbouwen als moderne stad en op heel ander gebied dan Haarlem at tractief moeten zien te worden voor vreemdelingen, kunnen in de bouw en pla nologie van hun centrum al rekening houden met deze verschuivingen. De mid denstand zal zich moeten bezinnen op die kleine, maar zo belangrijke elementen van gezelligheid en charme, die het win kelen kunnen stimuleren, het café-leven bevorderen (niet in de zin van groter alco hol verbruiken het uitgaansleven in het algemeen wat glans geven. De oorspron kelijke gedachte dat het stadsleven zou uiteenvallen in wijk-concentraties, wordt daardoor wel enigszins achterhaald. Voor toerisme blijft een gezellig centrum toch altijd een eerste trekpleister. En als men de inwoner bij tijd en wijle eens achter zijn gordijnen vandaan kan halen om in een levendige binnenstad wat vertier te zoeken, is de functie van een stad toch beter vervuld dan door van die stad een stenen woestijn met afzonderlijk levende kwartieren te maken, die geen hart en geen ziel heeft. VWWWWWWVMMWMMVlMVWMfWWWVWWMMWWWWWWWIN BERLIJN (AP) Partijleider Walter Ulbricht van Oost-Duitsland was niet aan wezig op de nieuwjaarsreceptie die giste ren werd gegeven door de Oostduitse staatsraad. Het officiële Oostduitse pers bureau deelde mee, dat Ulbricht, die 72 jaar is „met ziekenverlof is." Hij schijnt aan een kou te lijden, volgens een andere verklaring toen hij 31 decem ber niet verscheen om een lange verklaring voor de Oostduitse radio en televisie voor te lezen. HAVANNA (AP) Radio-Havanna heeft bekendgemaakt, dat het rijstrantsoen voor de Cubanen is verminderd omdat volgens een mededeling van premier Fidel Castro, er geen rijst meer uit China ver krijgbaar is. De radio zei: „De revolutionaire regering heeft besloten tot een vermindering van 1,4 kilogram rijst per hoofd per maand." Er werd niet gezegd wat het rantsoen was. MOSKOU (AP) De eerste secretaris van de Westduitse ambassade in Moskou, dr. Alois Mertes, heeft de Russische hoofdstad verlaten, nadat hij tot persona non grata is verklaard. Het Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft geen bijzonderheden gegeven van de redenen voor de uitwij zing. Maandag kreeg Mertes vier dagen de tijd om het land te verlaten. Volgens Bonn is het een represaille voor de uitwijzing van een Russische diplomaat uit West Duitsland, vorige maand. (Van onze correspondent) JERUZALEM. Na bijna zeven tien jaar minister te zijn geweest is de Israëlische mevrouw Golda Meir af getreden. Het ambt van minister van Buitenlandse Zaken is haar tenslotte te zwaar geworden. De laatste jaren moest zij haar werk herhaaldelijk onderbreken voor een verblijf in het ziekenhuis „voor onderzoek", zoals het gewoonlijk heette. In het nieuwe kabinet-Esjkol zal zij nu worden op gevolgd door Abba Eban, een door de wol geverfde diplomaat, die zijn land vele jaren als ambassadeur in de Ver enigde Staten en gedelegeerde bij de Verenigde Naties heeft vertegen woordigd. Men verwacht dat me vrouw Meir als een van de meest op de voorgrond tredende figuren in Is raels grootste partij, de Mapai, met haar persoonlijkheid het politieke schouwtoneel zal blijven beïnvloeden. GOLDA", zoals men in Israel ver trouwelijk pleegt te zeggen, behoort tot de oude garde van idealisten, voor wie een sociaal-democratisch zionisme levens doel is. Dit „ras" is politiek strijd baar, hard werkend, doortastend en niet altijd feilloos, maar wel vastbesloten om zich door gemaakte fouten niet uit het veld te laten slaan. Ook Esjkol en Ben- Goerion behoren hier toe. Mevrouw Meir vestigde zich in 1921 in Palestina. Zij had toen vijftien jaar in de Verenigde Staten gewoond, waar heen zij als kind van acht jaar met haar ouders, de Meyersons, uit Rusland was geëmigreerd. Zij liep er de middelbare school af en werd opgeleid tot onderwij zeres. Ook toen al was zij actief in de zogenaamde „Poalei Tsion", een zionis tische beweging op socialistische grond slag die in Rusland was begonnen. De eerste drie jaar na haar aankomst in Palestina woonde zij in de kibboets „Merchawjah". Ze verhuisde daarna naar Tel-Aviv en begon haar ambtelijke loop baan bij de Histadroet, het vakverbond van de arbeidersbeweging, dat in de loop der jaren een formidabele macht in de staat zou worden. Zij werkte op de af deling voor openbare werken en deed er veel ervaring op, die haar later als minis ter van Arbeid goed te pas zou komen. Golda Meir werd een leidster van de arbeidersvrouwenbeweging kwam in de exesutieve van de Histadroet, werd gako- zen tot voorzitster van het Histadroet- ziekenfonds „Koepat choliem" en verte genwoordigde in 1929 de Palestijns-jood se arbeidersbeweging op het zionistische wereldcongres. In augustus 1948, drie maanden na de stichting van de staat, ging zij met de rang van gezant als Israels eerste diplo matieke vertegenwoordiger in de Sovjet- Unie naar Moskou. Haar aanwezigheid De 67-jarige mevrouw Golda Meir, die na zeventien jaren het ambt van minister te hebben bekleed, om ge zondheidsredenen niet opnieuw Is raels minister van Buitenlandse Zaken zal worden. daar wekte grote geestdrift bij de drie miljoen zielen tellende Russisch-joodse gemeenschap. Deze diplomatieke carrière duurde echter niet lang. In 1949 werd mevrouw Meir lid van de Kenesset (het Huis van Afgevaardigden) en in maart van dat jaar trad zij als minister van Arbeid tot de regering toe. Zij bleef dit ambt vervullen tot juni '56 en kreeg toen de portefeuille van Bui tenlandse Zaken te beheren, een taak, die haar niet geheel vreemd was. GOLDA MEIR heeft van dit ambt iets bijzonders weten te maken. Intelligent, rustig, maar doortastend, sympathiek in de omgang, principieel, en vóór alles vrouwelijk heeft zij zich in internationa le diplomatieke kringen veel vrienden worven. Haar bijzondere belangstelling ging uit naar de jonge Afrikaanse staten en als Israel in het bijzonder daar de reputatie van vriend, raadgever en helper geniet, dan is dat allereerst aan haar persoonlijke houding te danken. Golda Meir heb ik eens horen karakteri seren als „een vrouwelijke partijman Daar schuilt wel wat waars in. De Ma- pai-partij beheerst haar leven, al is zij er de vrouW niet naar om de belangen van de staat ondergeschikt te maken aan die van de partij. Voor haar is de „Ma pai" de drijvende kracht van het staats bestel, het instrument bij uitnemendheid tot verwerkelijking van een nationale ge meenschap. Vandaar haar vlammend verzet tegen Ben-Goerions pogingen om door oprich ting van een eigen politieke groep een wig in de socialistische gelederen te drij ven. Vandaar ook, dat zij nu, na haar heengaan als lid van het kabinet, er niet aan denkt om zich uit het politieke leven terug te trekken. Zij blijft zich in de Ma pai weren en naar men zegt wacht de zevenenzestig jarige daar een verantwoor delijke functie in de topleiding. Golda Meir is sinds jaren weduwe. Zij heeft een zoon en een dochter. Haar huis in Jeruzalem is eenvoudig ingericht. Het weerspiegelt de smaak van de bewoon ster, die zich niet opmaakt, zich onopval lend kleedt en wars is van bombast en drukdoenigheid. Haar ondergeschikten op het ministerie van Buitenlandse Zaken waarderen haar als mens en chef. En ook buiten de kring van haar partij heeft men vaak bewondering voor haar inzicht en bezonken oordeel. Haar drukke werkkring, waarbij zoveel gereisd moet worden heeft te veel van haar lichamelijke krachten gevergd. Het moet Esjkol niet gemakkelijk zijn geval len afstand van haar als lid van zijn kabinet te doen. CHICAGO (Reuter) Een ontevreden klant heeft gisteren in een toonkamer van auto's in Chicago drie verkopers neergeschoten. Enige minuten later werd hij door een politieman in het hoofd ge schoten. De klant, de 24-jarige Donald Jackson, was het niet eens over de ge stelde betalingsvoorwaarden. Ex-premier Edgar Faure, die in het nieuwe Franse kabinet minister van Landbouw zal worden. (Van onze correspondent) PARIJS In de nieuwe Franse rege ring, die vandaag of morgen geboren zal worden, zal de nog jonge, conservatieve minister van Financiën Valery Giscard d'Estaing zijn plaats aan de gaullistische oud-premier Michel Debré moeten af staan. Een andere ex-premier, de radicaal Ed gar Faure zal in de nieuwe combinatie met het beheer over de landbouw worden belast. Faure zal dus ook uit naam van Frank rijk de besprekingen leiden over de Euro pese landbouw-politiek. De huidige leider van het departement van Landbouw, Pi- sani, krijgt de supervisie over een aantal technische ministeries. Het aantal minis ters dat de laan wordt uitgestuurd, zal vermoedelijk aanmerkelijk groter zijn dan tot aanvankelijk algemeen werd ver wacht. De stoelendans tussen Debré en Giscard d'Estaing is intussen zeker wel het op merkelijkste aspect van deze regerings wijziging. Michel Debré, die als premier in 1962 voor George Pompidou moest plaatsmaken, keert nu in de regering te rug met uitgestrekte bevoegdheden, waar door hij een sleutelpositie in het nieuwe kabinet zal kunnen innemen. Want be halve dat de sleutels van de schatkist de bewegingsvrijheid van al zijn collega's uiteraard bepalen, zal Debré ook nog de sociale en economische sectoren direct voor zijn persoonlijke rekening nemen. De bedoeling van president De Gaulle schijnt vooral wel te zijn, dat Debré een wat progressiever accent aan het sociale beleid zal geven. Langs die weg hopen de gaullisten de linkse aanhang bij de kamer verkiezingen in 1967 te behouden, of even tueel uit te kunnen breiden. Aan dat ver langen is de briljante minister van Fi nanciën, Giscard d'Estaing, nu ten offer gevallen. Giscard zal die rol van zondebok wei nig waarderen. Hij heeft hét staatshoofd nogal onomwonden verklaard,, dat hij zijn vervanging beschouwt als een desa vouering van zijn stabilisatie-politiek. De grote vraag en het grote gevaar voor de gaullisten is nu uiteraard of Gis card uit die interpretatie verdere politie ke consequenties zal trekken. Giscard is de leider van de groep van gaullistische conservatieven in de Kamer, die de regering nodig heeft om een meer derheid te kunnen vormen. Zou Debré dus een lijn gaan volgen die Giscard niet aan staat, dan kan hij zijn kamerfracties in de weegschaal werpen om de regering Pompidou tot aftreden te dwingen. GENEVE (AP) De internationale commissie van juristen heeft verklaard dat in het Afrikaanse koninkrijk Boeroen di 86 mensen zijn terechtgesteld, waaron der alle gekozen voorzitters en vice-voor- zitters van beide Huizen van het parle ment, sedert de opstand in het land in oktober vorig jaar. De opstand is mis lukt. De ICJ is een niet-politieke organisa tie die meer dan 56.000 juristen uit alle delen van de wereld vertegenwoordigt Zij heeft in december de Zwitser dr. Phi lippe Graven naar Boeroendi gestuurd als waarnemer. De regering van Boeroendi had hiervoor toestemming gegeven. (Van onze redactie buitenland) Recente berichten over spanningen aan de grens tussen Iran en Irak hebben opnieuw de aandacht gevestigd op de Koerden. Iraakse troepen waren bij gevechten tegen opstandige Koerden over de grens van Iran (Perzië) gekomen. Ook zouden straalvliegtuigen van de Iraakse lucht macht Koerdische dorpen, op Perzisch grondgebied, hebben beschoten. De minister van Buitenlandse Zaken van Iran, Abbas Aram, dreigde: „Wij kunnen deze toestand niet langer dulden. Iraaks wapengeweld zal onmiddellijk met geweld worden beantwoord." Deze week zond de Iraakse regering in antwoord hierop een protest brief, waarin de beschuldiging werd geuit dat Teheran de Koerden toe staat vanuit Perzisch grondgebied acties te ondernemen tegen Irak. Koerden zijn geen Arabieren. Ze spreken een Indo-Germaanse taal die verwant is aan het Perzisch, en hoe wel zij de mohammedaanse godsdienst belijden, behoren ze tot de sunnieten een orthodoxe groepering in te genstelling tot de meeste Perzen en vele bewoners van Irak, die sjiieti- sche islamieten zijn. Ze vertegenwoordigden al een roerig element in het Ottomaanse Rijk nadat zij in de vorige eeuw hun zelfstandig heid aan de Turken hadden verloren. De bedoeling was na het einde van de eerste wereldoorlog, toen het „zieke" Turkse rijk uiteenviel, een zelfstandig Koerdistan te vormen. Maar in 1923 lieten de grote mogendheden deze plannen schieten. Sindsdien leven de Koerden verspreid in Turkije, Irak, Ii-an, Syrië en de Sovjet-Unie. Ook na de tweede wereldoorlog hadden de Koerden met hun streven naar autono mie geen succes. Op de Conferentie van San Francisco hadden zij geen resultaat met een gezamenlijk me morandum ter verkrijging van de vu rig verlangde onafhankelijkheid. Koerden in Irak werd onderdrukt slaagde de leider van de opstand, Moellah Moestafa el-Barzani, erin naar de Sovjet-Unie te vluchten. Hij kreeg er de beschikking over een zen der in Bakoe om propaganda onder de Iraakse Koerden te maken. De machtsoverneming door generaal Kassem in 1958 leek betere tijden voor de Iraakse minderheidsgroep in te lui den. Barzani keerde terug naar zijn land en schaarde zich met zijn Demo cratische Partij der Verenigde Koer den achter Kassem in diens strijd te gen de „imperialisten". Maar twee jaar later toen de beloften voor enigermate zelfstandigheid nog steeds niet door Bagdad waren ingelost ontbrandde de strijd opnieuw. Een guerilla die door de Koerden voornamelijk in „hun eigen land" wordt uitgevoerd uitgerekend in het olierijke noordoosten dus, waar negen tig percent van Iraks export vandaan komt. Kassem liet met straalbom- menwerpers de Koerdische dorpen bombarderen. De kudden, het voor naamste middel van bestaan van de nomadische Koerden, werden gemi trailleerd. Maar de Koerden lijken over een onuitputtelijke hoeveelheid uithoudingsvermogen te beschikken ondanks het feit dat meer dan twee honderd dorpen en tentenkampen met de grond gelijk werden gemaakt, luk te het Kassem niet het verzet te bre ken. Ook president Aref tie in februari 1963 - na de revolu- slaagde er niet Volgens Koerdistaanse gegevens zou den er nu zes miljoen Koerden in Tur kije, vier miljoen in Iran, twee miljoen in Irak, een half miljoen in Syrië en 200.000 in de Sovjet-Unie wonen. Maar volgens de Volkenbond, die zich in 1930 met het Koerden-vraagstuk bezig hield ruim dertig jaar geleden dus wa ren er destijds in totaal niet meer dan drie miljoen Koerden. Toen in 1945 een opstand van de Gebieden bewoond door Koerden Eriwan Malatya* Tebriz Mardin Maraghe Aleppo Zendzjan TEHERAN Mosoel Soeleimaniya fHamadan •Kirmansjah Boeroedzjird Hama ^DAMASCUS Kirkoek Chanakin BAGDAD i Disfoel •Ahwas in tot een vergelijk te komen met de Iraakse Koerden. Van hun eisen naar meer zelfstandigheid hebben de Koer den er inmiddels een belangrijk aantal laten vallen. Zij blijven echter onder andere vasthouden aan: het Koerdisch als officiële taal en als taal'bij' het onderwijs in de Koer dische gebieden; Koerdische functionarissen in deze gebieden; een Koerdisch leger van 2000 man, alsonderdeel van het Iraakse leger. Aref van zijn kant voert een hard nekkige strijd om uit alle bevolkings groepen in Irak één hechte nationale staat te smeden, wat geen gemakkelij ke opgave is voor de leider van een land met zoveel „vogels van diverse pluimage". De gebieden waar de Koerden wo nen (gestippeld op het kaartje aange geven) zijn veelal ruig en onherberg zaam. Wegen zijn er nauwelijks. Geen wonder dat er betrekkelijk weinig van hen bekend is. De Engelsman Robin Fedden die dit jaar door het woeste gebied reisde kreeg van de autoritei ten te horen: „Pas op voor de beren en de Koerden". Dat viel blijkbaar achteraf toch wel mee, want Fedden gaf later in het dagblad de „Times" in een tweetal artikelen een beschrij ving van zijn tocht. Over zijn ontmoe ting met een groep rondtrekkende Koerdische herders, schrijft hij „Het kamp zag er bijzonder armoe dig uit. Maar er werd onmiddellijk een kleed voor ons uitgerold en van alle kanten kwam men ons geschenken aanbieden: zelfgebakken broden, uien en yoghurt. Van de yoghurt maakten zij bovendien een verrukkelijke drank, die ze „airan" noemden en die ijskoud, gekoeld in een dichtbij zinde rivier, werd geschonken. Zo werden we overal ontvangen. Be taling voor deze welkomsgeschenken weigerden ze beslist. We hadden voor ontmoetingen met hen kleine geschen ken gekocht, maar chocolade en snoep voor de kinderen bestemd bleek geen succes. Ze hadden zoiets nog nooit ge proefd. Een paar dappere jongetjes probeerden een klein stukje van de chocolade, maar ze spuugden het on middellijk weer uit en trokken er een heel vies gezicht bij. Niet alleen met nieuwjaar Het nieuwe jaar had al bijna een week dienst gedaan, toen er nog een gelukwens in mijn brievenbus viel. Zo'n vertraging kan verschillende oorzaken hebben. De overstelpte posterijen kunnen geen kans hebben gezien, het papier op tijd te be zorgen en zich over hun onmacht hebben getroost met de gedachte dat een heilbo- de nooit te laat komt. Een andere oor zaak van de vertraging kan zijn dat de afzender in een ver, vreemd land is ge vestigd en de tijd, benodigd voor de over komst van zulk een vriendelijk drukwerk je, heeft onderschat. Voorts kan het een van die niet ontalrijke lieden betreffen die pas goede wensen gaan posten, nadat ze deze zelf hebben ontvangen. De cate gorie dus van diegenen die pas in actie komen, wanneer ze krachtig zijn aange pord. Er is geen reden hen hard te val len om hun traagheid. Zij zorgen ervoor dat de feestvreugde nog wat nadruppelt. Terwijl de hand zich er reeds aan ge wend heeft het nieuwe jaartal boven brie ven te zetten en het leven zich ook ove rigens gedraagt alsof het niet onlangs nog aan een oud-en-nieuw-viering onderwor pen was geweest, herinneren zij ons nog even aanhet grote moment waarop wij, goed gevoed en gedrenkt, onze naasten met liefderijke ernst in de ogen keken om vervolgens naar bed te gaan ofwel het feest voort te zetten tot alle ernst was weggefuifd. Nu geviel het dat de nieuwjaarswens die mij nog zo laat bereikte, afkomstig was van een buitenlands beeldend kun stenaar die ik enige jaren geleden heb leren kennen. De tekening die hij mij als blijk van zijn goede bedoelingen zond, bracht hem zelf als 't ware in mijn huis, Na vele brave prentjes uit de industriële molen een eigenhandig vervaardigd werk stuk, als nieuwjaarsverrassing. Die ene week kwam er niet meer op aan, het jaar was plotseling weer fonkelnieuw. Of om het heel precies te zeggen: de hele jaarwisseling deed er niet meer toe, want de tijd draaide nog een heel eind verder terug. We waren weer bij elkaar onder een zuidelijke zonen ik verviel weer in mijn eerste prille bewondering voor het werk van een man met de rijke fantasie van een kind en de hand van een mees ter. Meegesleept door deze dankbare stem ming, bedacht ik aanvankelijk niet dat ik zelf deze verre vriend met nieuwjaar had verwaarloosd. Toen ik er eindelijk wel aan dacht, bekroop mij een gevoel van schaamte. Zulk een gevoel is niet aange naam en ik suste het dan ook met de overweging dat ik hem maanden her had geschreven zonder antwoord van hem te hebben gekregen. We waren dus quitte, tenminste wanneer men een vriend schapsverhouding in boekhoudkundige be grippen mocht vatten. Maar dat zou een akelige misvatting zijn. Daarom laat ik het jaar gewoon nog wat ouder worden en hervat het contact op een moment dat mij geschikt lijkt. Zomaar, zonder dat de kalender eraan te pas komt. Want hoe aardig het ook is dat men zich met nieuwjaar iemands bestaan her innert, het is toch nog aardiger ook op andere tijdstippen aan hem te denken. Advertentie N.V. MIJ. „HOLSTER" - OVERVEEN Tel. 02500 - 60002, 57290 en 57833 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook Snel. Een dievehbende heeft in drie mi nuten uit een bestelwagen op het vlieg veld van Londen platina ter waarde van enige duizenden ponden sterling ge stolen. De andere goederen in de wa gen lieten zij ongemoeid. Eerste. In New Orleans is donderdag de eerste r.k. negerbisschop, de 49-jarige Harold Robert Perry, gewijd. Hij is hulpbisschop van het bisdom New Or leans, dat ruim 650.000 gelovigen meest blanken telt. Hotelbrand. Bij een hotelbrand in St. Paul in de Amerikaanse staat Minneso ta zijn donderdag elf mensen om het leven gekomen en zestien gewond. Demonstratie. Bij een demonstratie voor de Griekse oud-premier Papandreoe in Piraeus zijn drie mensen gewond. Drie mensen werden aangehouden. Naakt bestaan. Een man in adamskos tuum strooide donderdag in de Urugue- se hoofdstad Montevideo van het bal kon van zijn huis af bankbiljetten van duizend peso ongeveer vijftig gulden uit in de straat beneden hem. Spoe dig ontstond er een hevig gedrang van mensen die het geld probeerden te be machtigen. De „weldoener" werd naar een psychiatrische inrichting gebracht. Dapper. Dezer dagen drong een rover de bank van Breitenbach am Inn in Oos tenrijk binnen, richtte zijn geweer op bankdirecteur Leuchner en eiste 't kas geld. De dertienjarige zoon van de di recteur wierp zich echter bliksemsnel op de onverlaat, drukte de loop van diens wapen naar beneden en stelde zijn vader in de gelegenheid de man te overmeesteren. Gezond. De Anglikaanse kerk schijnt een lang leven te garanderen. Volgens sta tistieken zijn onder de 15000 Anglikaan se geestelijken twee honderdjarigen, een honderdtal is ouder dan negentig jaar en een zeer groot aantal is de tachtig reeds gepasseerd. Het hoofd van de statistiek denkt dat dit te danken is aan het leven dat zij leiden en aan de gezonde lucht op het platte land. Huwelijk. Een Braziliaanse priester, Ma- ciel Vidigal, die ook afgevaardigde is in de volksvertegenwoordiging van de deel staat Minas Gerais, heeft van de paus toestemming gekregen te trouwen mits hij het priesterambt niet meer uit oefent. Het is de tweede maal in een half jaar dat in Minas Gerais een r.k. geestelijke een dergelijke toestem ming krijgt.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3