Communistenleider Aidit werd aan legerleiding uitgeleverd EN-NEN naar het Damrak r HOE IS HET ONTSTAAN? ZIEKENHUIS ZAANDAM Huurbereketiing is er niet eenvoudiger op geworden 1SC NEDERIAND 2 Geheim Indonesisch rapport lekt uit I Ja» II Dames sprongen uit auto die kanaal indook Weggelopen meisje ging met vriendje inbreken „Oostzee" koopt de vloot van „Hilügersberg" Eis van 8 maanden tegen „welvaartsdief" „Het zilveren Schor" nog voor de zomer klaar Amerikanen gooiden bestuur van Kip Kampeer eruit Nieuwe appelrassen Hotel ging voor bij winkelcentrum Zeldzame misdruk Marinierszegels Kamerversiering 1665* 1965 ZATERDAG 8 JANUARI 1966 6 Eigen plan Kerkelijk nieuws Dit woord: ORKEST Dit woord: PERSOON BEKROMPEN Dit woord: NA VEL voor onbeperkte duur en tegen de kostende prijs Recht, wet en praktijk Mr. C. A. baron Bentinck Hulppont bij Genemuiden Bof voor pas-begonnen Rotterdamse verzamelaar (Van een speciale medewerker) HONGKONG. Is Aidit, de Indonesische communistenleider, dood, ont vlucht, gearresteerd? Insiders hebben in zyn dood nooit ernstig geloofd. Dipa Noesantara Aidit is een te belangrijk man. Dat blijkt uit dit verhaal, eindigend met zjjn arrestatie in Solo. De voorzitter van de PKI is de gevangene van militairen. Het verhaal van zijn arrestatie doet denken aan een spionageroman, compleet met een schurk, een onder een goede dekmantel opererende „cover-agent", falende autoriteiten en een eenvoudige sergeant-majoor die een meesterplan ont wikkelt. Voorts is er de rol van Soekarno, waaruit Aidits bijzondere positie blijkt. Soekarno's advies aan de PKI-leider, niet langer in Solo ondergedoken te blijven, maar naar Djakarta te komen. De instructies van de PKI luidden daarentegen: „probeer te vluchten". Het verhaal begint omstreeks tien no vember 1965. Aidit houdt zich in Solo ver borgen. „Cover-agent" H., wiens dekman tel zo goed moet zijn dat de communisten aan zijn oprechtheid niet twijfelen, voert een gesprek met zekere Siswadi, emplo yé van een grote meelfabriek in Solo, over de manier waarop Aidit het beste kan worden beschermd tegen arrestatie of volksgericht. Het optreden van de geheime agent moet indruk hebben gemaakt. Op dertien november al brengt Siswadi hem in con tact met Soedarmo, lid van de PKI-lei ding in Midden-Java en verantwoordelijk voor de veiligheid van Aidit. Agent H. wordt belast met de bescherming van de partijleider. Hij blijkt echter niet spon taan bereid te zijn deze zware taak op zich te nemen. De reden is dat H. pas bereid zal zijn de bescherming van Aidit op zich te ne men, nadat hij gereed is met zijn eigen plan. Een plan dat hij eerst wil voorleg gen aan het plaatselijke militaire com mando. Bovendien moet H., die zelf ver bonden is aan de afdeling operaties en inlichtingen van de PGTP het scho- lierenleger uit 1945, dat in Solo actief deel nam aan het verzet tegen de daar door burgemeester Oetomo Ramelan gevormde revolutionaire raad nog contact opne men met het hoofd van die afdeling, Soe hari. De geheime agent wenst zich ter dege te dekken. Nog diezelfde dag neemt Soehari H. mee naar het plaatselijke militaire com mando voor een ontmoeting met kapitein Hartono van de inlichtingendienst der vierde infanterie-brigade. De kapitein De Eerste Nederlandsche Verzekering- Maatschappij op het Leven en tegen Inva liditeit NV zal in een op 18 januari te houden buitengewone aandeelsvergade ring de goedkeuring vragen voor een aan tal maatregelen, die voornamelijk neer komen op het creëren van uitsluitend vol gestorte aandelen, het uitreiken van een herkapitalisatiebonus van 100 per vol gestort aandeel van 500 en het uitge ven van royeerbare certificaten van 100, waarvoor t.z.t. beursnotering zal worden aangevraagd. De bonus, vergezeld van een contant belastingdividend van 25, zal gerech tigd zijn tot het dividend over 1966 en volgende jaren. Naar verwachting zal over 1965 een onveranderd dividend kun nen worden uitgekeerd van 30 per aan deel van 500, waarop twintig percent verplicht gestort, alsmede vier percent over het onverplicht gestorte. Op grond van de thans bekende gegevens en on voorziene omstandigheden voorbehou den meent de hoofddirectie over 1966 een dividend van tien procent in het uitzicht te kunnen stellen over het dan geheel volgestorte en door herkapitalisatie ver hoogde aandelenkapitaal. Alle aandelen Eerste Nederlandsche staan op naam. Van het geplaatste aandelenkapitaal ad 12,5 miljoen is thans ca 5,5 min nog niet volgestort. Na de uitreiking van de herkapitalisatiebonus zal het geplaatste en volgestorte kapitaal aangroeien tot ƒ15 min. Joseph Soteth en zijn vrouw, uit Toronto, bespreken de mogelijkheid om een miljoenenerfenis in de wacht te slepen. Soteth is er namelijk heilig van overtuigd dat hij een directe afstammeling is van koning Leopold II van België. Hij heeft al een advocaat ingeschakeld Dipa Noesantara Aidit durft de verantwoordelijkheid voor H.'s plannen niet op zich te nemen en geeft de kwestie door aan zijn brigade-com mandant, kolonel Jasir Hadibroto. Er wordt in samenwerking met deze bevelhebber een plan opgesteld, waarvan de uitvoering veertien november zal be ginnen. Voor de technische aspecten van dat plan zal H. voortdurend in contact blijven met het plaatselijke militaire commando. De operatie is voorbereid. De geheime agent zal zich belasten met de „bescherming" van communistenleider Aidit, om hem uiteindelijk te kunnen arresteren. Drie dames en een meisje zijn erin ge slaagd uit een rijdende auto te komen, voordat deze in het Eemskanaal bij Nieuw-Amsterdam plonsde. Toen de 46-jarige bestuurster de brug over het kanaal naderde, wilde zij rem men omdat de brug open" was. Tot haar grote schrik weigerden de remmen. Zij stuurde haar auto langs de file wachten de auto's, sprong eruit en probeerde de auto tegen te houden. Dit lukte niet, waarop zij de drie inzittenden toeriep uit de auto te springen. Haar 12-jarig doch tertje en een 66-jarige dame lieten zich uit de wagen vallen. Een 70-jarige dame kon op het nippertje uit de auto worden getrokken voordat deze de afsluitboom versplinterde en het 6 meter diepe kanaal inreed. Een 15-jarig meisje uit Vierlingsbeek, dat van een kostschool was weggelopen en waarvan op 3 januari de opsporing was verzocht, is door de politie in Den Haag gearresteerd en op transport gesteld naar Delft. Zij was namelijk in het bezit van een transistorradio en een electrisch scheerapparaat, welke in de nacht van woensdag op donderdag werden gestolen bij een inbraak in een fabriek in Delft. Het meisje was er vandoor gegaan met een 18-jarige vriend, eveneens uit Vier lingsbeek en weggelopen uit een inrich ting. Hij wist aanvankelijk aan zijn arres tatie te ontsnappen, maar kon later wor den aangehouden. Hij is overgebracht naar Nijmegen, waar de politie nog een appeltje met hem heeft te schillen. De po litie te Delft onderzoek of het tweetal zich ook schuldig heeft gemaakt aan twee an dere inbraken die in dezelfde nacht in Delft werden gepleegd. In een gestencild rapport is in Indo nesië verslag uitgebracht over de ge beurtenissen rond communistenleider Aidit, de man van wie de laatste maan den nu eens is gezegd dat hij was ver moord, dan weer dat hij de militairen te slim af was geweest. Het rapport, bestemd voor een kleine kring, is ille gaal verder verspreid en bereikte ons via een bijzondere medewerker in Hongkong. Het bestuur van de N.V. Stoomvaart- Maatschappij „Oostzee" heeft besloten het schepenbezit van de N.V. Stoomboot- Maatschappij „Hillegersberg" tegen een taxatiewaarde van 3,55 miljoen over te nemen. Bij deze overdracht zal ook de surveyreserve van Hillegersberg zijn be trokken. De vloot van Hillegersberg be staat uit de schepen „Hardenberg", „Oleander", „Hibiscus" en „Poinciana". De koopsom zal worden voldaan door afgifte van aandelen „Oostzee" met een nominale waarde van 900.000. Na deze transactie zal de vloot van „Oostzee" bestaan uit vijf grote lijnsche pen, vier kleine lijnschepen en drie tan kers, terwijl twee bulkcarriers van ieder 38.000 ton zijn besteld voor oplevering in de eerste helft van 1967. Een Haagse chauffeur heeft ruim een jaar lang zijn werkgever bedrogen door uit het pakhuis telkens meer kratten bier en jenever in zijn bestelauto te laden dan hij moest bezorgen bij de klanten. Op de ze wijze wist hij een winstgevend privé- handeltje in sterke drank op te zetten. Hij had veel afnemers, want hij leverde ver beneden de winkelprijs. Maar ten slotte liep de zaak spaak en de oneer lijke chauffeur moest nu voor de recht bank verschijnen. De officier van Justitie kwam tot de conclusie dat de oorzaak van verdachtes ontsporing in de welvaart gezocht moet worden. „De enorme welvaart van te genwoordig dwingt de mensen als het ware tot het aanschaffen van dingen die zij eigenlijk niet kunnen betalen. De verdachte kocht een auto en een t.v.-toe- stel, domweg omdat hij niet wilde achter blijven bij anderen", aldus de officier, die zijn waardering uitsprak voor ver dachtes echtgenote, omdat zij van haar nu inderdaad schamele inkomen (haar man zit in voorarrest en zij leeft met het gezinnetje van de steun) toch weke lijks wat terugbetaalt aan de door haar man bestolen werkgever. De officier eiste een gevangenisstraf van 8 maanden waarvan 3 maanden voor waardelijk. Het jongeren-ontmoetingscentrum „Het Zilveren Schor" aan het Veerse Meer, waarvoor prinses Beatrix in april, 1965 de eerste steen legde, kan waarschijnlijk nog juist voor de zomer van dit jaar in gebruik worden genomen. De hoge pira midevormige kappen van het gebouw ste ken al boven de voormalige zeedijk uit. Binnenkort zullen op het terrein ook bo men worden geplant. „Het Zilveren Schor" en „De Hunne schans" in Uddel staan op terreinen die de koningin en prins ter gelegenheid van hun zilveren huwelijksfeest ter beschik king van de jeugd hebben gesteld. Het doel van de stichting „Zilveren Jeugdcen tra" is, de ontmoeting tussen de jongeren te bevorderen. In Uddel heeft die „ont moeting" het afgelopen jaar op ruime schaal plaats gehad. Een grote aanwinst was de bibliotheek, een schenking van de Vereniging tot Bevordering van de Be langen des Boekhandels. Talrijke groepen jongeren verbleven voor kortere of langere tijd op de „Hun neschans". Zo kwamen er deelnemers aan internationale werkkampen, Antiilli- aanse meisjes, lichamelijk gehandicapte jongeren, middelbare scholieren, leden van „Jeugd en Evangelie" uit Utrecht, jongens van een bedrijfsschool uit Drach ten en lichamelijk gehandicapte jongens van een bijzondere nijverheidsschool, Duitse protestantse jongeren en een groep van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcen- trale, studenten, lichamelijk gehandicap ten uit de Johannastichting in Arnhem en Nederlandse pupillen van opvoedingsge stichten. Geref. Kerken Bedankt voor Hasselt G. Meijering te Her wijnen. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Haulerwijk L. W. G. Blokhuis te Zuidhorn. Bij het Griekse werkwoord orcheis- ihai: dansen, huppelen, springen, hoort het zelfstandige naamwoord orchestra, waaronder men oudtijds verstond: het gedeelte van het openluchttheater waarop het koor zich bewoog. In Rome gebruikte men hetzelfde woord voor de ereplaatsen der senatoren dichtbij het toneel en vervolgens voor dat ge deelte van het toneel zelf waarop de musici en de dansers optraden. In het Italiaans en Frans en vandaar in an dere Europese talen nam men het woord over in de betekenis: ruimte vóór het toneel waar de musici gezeten zijn. Pas in de 18e eeuw kreeg orkest de betekenis die thans de gewone is: de gezamenlijke musici zelf. Het woord persoon is een geleerde ontlening aan het Latijnse persona dat eigenlijk betekende: toneelmasker. Men neemt aan dat persona een Etrurisch woord is. Het komt namelijk in de vorm fersu voor als bijschrift bij een Etrurische afbeelding van gemaskerde mannen. Wie vindt dat de woorden fersu en persona weinig op elkaar ge lijken, wordt herinnerd aan 't Engels father (Nederlands vader) dat het zelfde is als Latijns pater. De betekenisontwikkeling van per sona is de volgende: toneelmasker toneelrol door dit masker voorgesteld karakterrol karakter mens, persoon. Merkwaardig is dat persoon vroeger en misschien nog gebruikt wordt voor pastoor. Het Engelse par son betekent: dominee. Wie bekrompen woont heeft weinig ruimte, wie bekrompen leeft heeft wei nig geld en wie bekrompen is, heeft weinig geest, is kleingeestig. Het is duidelijk dat bekrompen samenhangt met het werkwoord krimpen: kleiner worden en met de samenstelling zich bekrimpen: zich in zijn uitgaven of behoeften beperken. Tot de familie be hoort natuurlijk ook het woord krap: sober, armoedig, schaars, maar ook: nauw in letterlijke zin. Men zegt: die schoenen zijn mij te krap. In deze be tekenis komt bekrompen nog voor in de Camera. Nurks vraagt aan de kell- ner „die zich zeker niet bekrompen in dat kledingstuk bewoog," „Is dat een rok van je vader?" Navel in de betekenis: litteken op het midden van de buik, afkomstig van de navelstreng, is al een heel oud woord. In het Sanskriet, de moeder van de Indo-europese talen, luidde het woord nabhi en de betekenis was zo wel: middelpunt in het algemeen als navel. Navel is hetzelfde woord als naaf: middenstuk van rad of wiel, waaraan de spaken bevestigd zijn en dat onmiddellijk de as omsluit. De be tekenis: litteken op de buik is de oor spronkelijke; toen Indo-europese vol keren het wiel en de wagen leerden kennen, brachten ze de naam over op het middelste gedeelte van het rad. Merkwaardig is dat het Sanskriet- woord nabhi niet slechts navel bete kent, maar ook: bloedverwantschap,, familie. Advertentie VEZENOverzekert KOSTEN Ziekenfondsleden: sluit een aan vullende 2e klas kostprijspolis VRAAG INLICHTINGEN OVER DE ONBEPERKTE KOSTPRIJSPOLIS VAN VEZENO-ZAANDAM-STATIONSSTRAAT 83 - TEL. 67451 Door de wijziging van de Huurwet gaan de meeste huren per 1 januari om hoog. De wetwijziging be perkt zich niet zoals voor heen, tot één enkele huur verhoging; zij omvat name lijk twee algemene huur verhogingen, de eerste per 1 januari 1966 en de twee de per 1 januari 1967. Bo vendien stelt de nieuwe re geling nog extra huurver hogingen voor de nieuw bouw voor de jaren 1968 en volgende in het voor uitzicht. In de tweede plaats geeft de wijziging van de Huur wet een gedifferentieerde huurverhoging, doordat het huurverhogingspercen tage afhankelijk is gesteld van het bouwjaar van de woning en van het bedrag van de huurprijs op 31 de cember 1965. Door dit alles is de huur- prijsvaststelling er niet eenvoudiger op geworden. Zonder ons te verdiepen in uitzonderingen en details zullen wij trachten een globaal overzicht te geven van de nieuwe huurverho gingen. De huren van woningen, welke vóór 1 januari 1921 tot stand zijn gekomen, worden per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 tel kens met 10 pet. verhoogd, maar deze beide huurver hogingen gelden niet voor woningen, waarvan de hu ren op 31 december 1965 minder bedragen dan 70,- per maand. Voor Rotter dam, Amsterdam en Den Haag is dit 75. Voor woningen, welke in de periode van 1 januari 1921 tot 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen, geldt de algemene regel, dat de huren per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 tel kens met 10 pet. worden verhoogd, maar ook op de ze regel zijn twee uitzonde ringen gemaakt. Als de huurprijs op 31 december 1965 minder bedraagt dan 70.per maand, worden de huren per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 tel kens met 71/2 pet. verhoogd. (Voor de drie grootste ste den is dit 75, De tweede uitzondering geldt voor woningen, waarvan de huren op 31 december 1965 hoger lig gen dan 135.of 125.— De huren van deze wonin gen worden per 1 januari 1966 en per 1 januari 1967 in het algemeen met 15 pet. respectievelijk 10 pet ver hoogd, ook weer afhanke lijk van de gemeente-inde ling. Om ongerechtvaardigde verschillen in huurprijs op te heffen kan de minister de huurprijs van een ge bouwd onroerend goed bij een gemotiveerd besluit nader vaststellen, indien de huurprijs van dat ge bouwd onroerend goed kennelijk aanzienlijk af wijkt van die van verge lijkbaar onroerend goed. In het verleden maakte de minister van deze be voegdheid slechts gebruik, indien het huurprijsver- schil ten minste 20 pet. be droeg. Maar bij de behan deling van het wetsont werp van de huurverho ging in de Tweede Kamer heeft de minister de toe zegging gedaan, dat hij ten aanzien van de goedkope huurwoningen, gebouwd vóór 1921, artikel 17 van het „Besluit bijzondere huurprijzen 1954" ook zal toepassen, indien het huur- prijsverschil 15 pet. be draagt. Huurverhoging op grond van artikel 17 geschiedt slechts op verzoek van de verhuurder. Deze zal moe ten kunnen verwijzen naar ten minste twee vergelijk bare, in de naaste omge ving gelegen woningen. De minister onderzoekt dan, of de woning, waarvoor toepassing van artikel 17 wordt gevraagd, voor wat betreft het woongerief, ge lijkwaardig is aan de opge geven vergelijkingsobjec ten. Behoudens enkele uit zonderingen worden de hu ren van woningen, welke tot stand zijn gekomen in de periode van 5 mei 1945 tot 1 januari 1957, per 1 januari 1966 en per 1 janu ari 1967 telkens met 10 pet. verhoogd. Voor woningen, gebouwd tussen 1 januari 1957 en 1 januari 1961 geldt op een enkele uitzondering na een huurverhoging van 10 pet. ingaande 1 januari 1967. Voor woningen, welke na 5 mei 1945 tot stand zijn gekomen met steun uit 's Rijks kas, stelt de minister voor elk jaar te beginnen voor het jaar 1968 de huurprijs vast en wel zodanig, dat die huurprijs ieder jaar 4 pet. hoger wordt. Deze jaarlijk se huurverhogingen zullen echter slechts worden vast gesteld, zolang en voor zo ver in de exploitatie van de betreffende woning een bijdrage uit 's Rijks kas wordt verleend. Zoals wij reeds opmerk ten is de vaststelling van de nieuwe huurprijs verge leken bij vorige huurver hogingen er niet eenvoudi ger op geworden. Als men in dit opzicht problemen heeft kunnen de Huur adviescommissies deze ech ter oplossen. De verbinding over het Zwarte Water bij Genemuiden is hersteld. De genie heeft een ponton beschikbaar gesteld waarmee het mogelijk is tijdelijk de veer dienst te onderhouden. De verbinding over het Zwarte Water werd twee weken gele den verbroken toen de pont midden in het water zonk. De inmiddels gelichte veer pont, die zwaar beschadigd bleek te zijn wordt nu hersteld. „U kunt eruit gegooid worden of u kunt uit uzelf gaan", zo voegde de vertegen woordiger van de Amerikaanse Divco- wayne Corp, gisteren in de jaarlijkse aan deelhoudersvergadering van Kip Kam peerwagens NV de commissaris, I. P. Almekinders toe, toen het ontslag van de huidige commissarissen en de directeur aan de orde kwam. De agenda van de vergadering ver meldde „ontslagverlening op hun verzoek aan commissarissen en directie". De heer Almekinders had hierop verklaard geen verzoek van die strekking te hebben ge daan. „Wel zal ik me bij een eventuele ontslagverlening door uw vergadering neerleggen", zo voegde hij eraan toe. De vertegenwoordiger van Divco-Wayne liet zich daarop het bovenvermelde commen taar ontvallen en ontsloeg toen „op eer volle wijze" als enige aanwezige aandeel houder de huidige bestuursleden. Zoals bekend heeft Divco-Wayne on langs via een bod op de aandelen KIP de meerderheid van het uitstaande kapitaal verworven. Ter vergadering er waren geen buitenstaander-aandeelhouders werden 1.113 van de in totaal 1.380 aan- dei.n vertegenwoordigd, waaruit mag wor den geconcludeerd dat Divco-Wayne ten minste over ruim tachtig percent van de KIP-aandelen beschikt. In een proeftuin in Eist zijn vier nieuwe appelrassen ontwikkeld, Ivette, Odin, Sweet Cornelly en Sweet Caroline. Voor de twee laatste namen bestaan al Neder landse vertalingen: Zoete Nel en Zoete Lien. De vier nieuwe rassen zijn het resul taat van een veredeling, die in 1949 begon met 33.000 zaailingen, waarvan er uitein delijk slechts tweeduizend in de proeftuin geplant werden. Waarschijnlijk zullen uit jonger materiaal nog een of meer nieuwe rassen voortkomen. Op verzoek van B. en W. van Amster dam is voorrang verleend aan de bouw van het hotel Caransa in Amsterdam-Bui- tenveldert boven de bouw van een win kelcentrum wegens de nijpende hotelsitu atie in de hoofdstad. Dit heeft minister Bogaers geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Brautigam (P.v.d.A.) De rijksgoedkeuring voor het winkelcentrum volgt in dit jaar. De grond, waarop het hotel zal verrijzen, was door de gemeente Amsterdam niet toegezegd aan de Stichting Studentenhuis vesting. Voor een dergelijk flatgebouw is intussen in Amsterdam-Noord terrein aangeboden, aldus de minister. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Wat aanvankelijk voor de heer P. L. Siepman uit Rotter dam-noord nog slechts een vermoeden was, is nu wel zekerheid geworden: het enkele weken geleden door hem gekochte vel verkeerd gegomde Marinierszegels, uit gegeven ter gelegenheid van het 300-ja- rig bestaan van het Korps Mariniers, ia een zeldzaamheid. mmm Het is nog niet voorgekomen, dat zo wel opdruk als gom aan dezelfde zijde van de postzegel zijn aangebracht. Voor de heer Siepman zou het weieens een „gouden" misdruk kunnen worden. Na de eerste aanbiedingen, die varieer den van 1.000.- voor het hele vel (hon derd zegels van 0,18) tot 20,- a 25,- per stuk, zijn hem nog omvangrijker be dragen genoemd, die hem ook wat voor zichtiger hebben gemaakt. Over enkele maanden zal een blokje van vier van deze bijzondere postzegels op een Haagse veiling worden verkocht, waaruit de heer Siepman dan tevens zal kunnen afleiden hoe de markt voor zijn overi ge zegels ligt. Het is overigens niet zijn bedoeling het gehele vel ineens te verko pen. Hij wil de verkoop over een aantal jaren uitsmeren. Voor de heer Siepman, die nog maar kort met verzamelen van postzegels is begonnen is dit geen slecht begin. ROME (AP) De Italiaanse politie heeft een vrouw gearresteerd die vier honderd kleine grafstenen en grafbeel den van Rome's gemeentelijke be graafplaatsen had gestolen. Zij ge bruikte het gestolene om haar flat mee te versieren. De politie vond de gestolen stenen en beelden terug in de woning van de 47- jarige weduwe Ripalta Mandrisi. De verzameling bestond uit marm.eren en gelen, kruisen, religieuze beelden en grafschriften in guirlandes.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 6