Khan en Sjastri sluiten „vrede van Tasjkent Een weekeinde vol schaatspret Pil schaadt de financiële positie van de NVSH Twee doden bij botsing HET WEER Sjelepin in Noord-Vietnam: „Wereldoorlog voorkomen" Mankementen waren bekend MORRIS Tweed- en Cameljassen Na sterk aandringen van Kosygin „Gewoon jaarlijks onderzoek" Vorst houdt aan Vleeswarenfabriek in Lisse veroordeeld tot boete van 15.000 Door het ijs gezakt en verdronken i 51e JAARGANG NUMMER 57 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK MAANDAG 10 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije *5 Prinses Irene: Succes voor Kosygin Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving 4, 5, 13 Economisch nieuws 5 Scheepsberichten 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton8 Beeldverhalen8 Sport 9-13 Topsy14 Luidsprekers 6 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Vorst Het woord is aan Geheim Indonesisch rapport (II) pagina 3 Radiostation in Santo Domingo pleit voor terugkeer van Wessin Duitse plannen Explosies bij Feyzin Jaar voorwaardelijke stillegging bedrijf Wissel te vroeg omgezet SPECIAALZAAK VOOR DAMES EN HEREN fr~ IJmuider Courant Premier Kosygin TASJKENT (AP). India en Pa kistan zijn vandaag in Tasjkent over eengekomen te streven naar vreed zame oplossingen voor hun vraag stukken en de „normale en vreed zame betrekkingen tussen beide lan den te herstellen". Zij hebben beloofd hun troepen vóór 25 februari terug te trekken. TASJKENT (Reuter en AP) India en Pakistan hebben vandaag: toegezegd, dat zij geen geweld zullen gebruiken voor het regelen van hun onderlinge geschillen. Vóór 25 februari zullen zij hun troepen van eikaars grondgebied terugtrekken. Dit staat in een uit negen punten be staande „verklaring van Tasjkent", die president Ajoeb Khan van Pakistan en premier Sjastri van India hebben aan vaard aan het eind van hun besprekin- Prinses Irene is vorige week naar Utrecht gegaan voor een medisch onder zoek in het Academisch Ziekenhuis, naar verluidde wegens galblaasklachten. Van morgen zei de prinses op Schiphol, waar zij haar echtgenoot uitgeleide deed, dat het een gewoon onderzoek was geweest waaraan zij zich ieder jaar onderwerpt. Prins Charles Hugo vertrok per K.L.M.- vliegtuig via Wenen naar Madrid. De prinses liet weten, dat zij hun aanvanke lijke plan voor een ski-vakantie in het Oostenrijkse Lech hadden laten vallen •n in plaats daarvan in Nederland de va kantie hadden doorgebracht. Prinses Ire ne zal over enkele dagen naar Madrid terugkeren. Zij wil in de komende dagen in Nederland een aantal kennissen be zoeken. Vanmorgen omstreeks half negen is op de rijksweg bij Naarden een verschrik kelijke autobotsing gebeurd, waarbij twee mensen het leven hebben verloren. De wagen van de heer G. de Boer uit Amsterdam, die met grote snelheid over de middenas reed kwam in fronta le botsing met een tegenligger. De wa gen werd op de linkerweghelft geslingerd en botste daar tegen een auto, bestuurd door de veertigjarige A. Pach uit Laren. Laatsgenoemde was op slag dood. De mede-inzittende van de heer De Boer, de 31-jarige mejuffrouw N. D. Brusse uit Amsterdam, vond eveneens de dood. De heer De Boer werd levensgevaarlijk ge wond. gen, die zij sinds vorige week dinsdag onder auspiciën van de Russische eerste- minister, Kosygin, in de hoofdstad van de Sovjet-republiek Oezbekistan hebben gevoerd. De verklaring werd voorgelezen bij de sluiting van de zesdaagse conferentie door premier Sjastri van India en pre sident Ajoeb Khan van Pakistan. Hun gastheer, de Russische premier Kosygin, werkte de gezamenlijke verklaring uit. In de verklaring wordt gezegd, dat de twee landen zich ervan bewust zijn dat de belangen van hun volken „niet ge diend worden door voortdurende span ning". Maar zij maakten duidelijk dat de oorzaak van de achttien jaren vijand schap en spanning tussen India en Paki stan, hun geschil over Kasmir, niet op gelost werd. De troepen van de twee landen zullen terugkeren tot de stellingen die zij op vijf augustus vorig jaar innamen, vóórdat de strijd om Kasjmir losbarstte. Na een oorlog van twee-en-twintig dagen werd toen weliswaar een bestand dank zij de Verenigde Naties bereikt, maar beide partijen hebben elkaar sindsdien herhaal delijk van schending van dit bestand be schuldigd. De twee delegaties zijn voorts overeen gekomen dat zij hun ambassadeurs naar hun standplaats zullen laten terugkeren. Tijdens de strijd waren deze diplomaten teruggetrokken. Sjastri en Ajoeb Khan zijn overeengeko men dat zij elkaar nog eens zullen ont moeten en dat een procedure zal worden vastgesteld voor het treffen van andere maatregelen om tot verbetering te ko men van de onderlinge betrekkingen, die al achttien jaar gespannen zijn. De Tasjkent-verklaring betekent een grote diplomatiek succes voor Sovjet premier Kosygin, die vanochtend krach tig tussen beiden kwam in de vastgelo pen topconferentie. China had India zaterdag nog onder druk gezet door een nota te sturen waar in gewaarschuwd werd voor de „ernstige gevolgen van grensoverschrijdingen, waaraan India zich schuldig gemaakt zou hebben.'". Het was de tweede maal dat China op een ogenblik dat de verhouding tussen India en Pakistan zeer gespannen was, New Delhi onder druk zette. Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt en geen sneeuw van betekenis. Matige tot vrij krachtige oostelijke wind. Aan houdende vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. M o r e t Niemand is onwrikbaar in zijn menin gen, overtuigingen en denkbeelden, tenzij hij een dwaas is. TOKIO (Reutèr en AP)De Rus sische leider, Aleksander Sjelepin, heeft gisteren in Hanoi in een aanval op China verklaard, „dat het de hei lige plicht van alle socialistische lan den is hun pogingen om Vietnam op alle mogelijke manieren te helpen, te bundelen". Sjelepin verklaarde dit tijdens een vergadering, waarop hij ook de nadruk legde op de vreed zame aspecten van de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie en haar doelstellingen „een nieuwe wereld oorlog te voorkomen". „Vietnam zal herenigd worden, krach tig, onafhankelijk, vrij en welvarend. Dit De „vrede van Tasjkent" is ge tekend. Premier Sjastri van India en president Khan van Pakistan ont moetten elkaar vanochtend voor de laatste maal in de villa waar de In dische premier logeerde. Die bijeen komst resulteerde in een slotcommu niqué dat vrede belooft. Sjastri heette zijn gast, Khan, hartelijk welkom. (Telefoto). Tijdens het weekeinde werden in ons land een aantal ijsbanen opengesteld. De volgende dagen zullen er wel meer vol gen, want de vorst duurt voort. Een zwakke storing die via Polen naar het westen is getrokken, veroorzaakt voorna melijk in het oosten van het land wat lichte sneeuw en in het gehele land tij delijk veel bewolking. Hierdoor was de vorst in de afgelopen nacht en vanmorgen licht. In het midden van de week zal ons koudere lucht bereiken met tijdens opkla ringen vijf tot acht graden vorst. Ook overdag blijft het vriezen. SANTO DOMINGO (AFP) In Santo Domingo valt sinds gisteren een clan destien radiostation te beluisteren, dat slagzinnen uitzendt van wat wordt ge noemd het „Verenigd Nationalistisch Front". In de uitzendingen wordt de te rugkeer geëist van generaal Elias Wes sin Y Wessin, die het eerste slachtoffer van de voorlopige regering wordt ge noemd. Generaal Wessin Y Wessin verte genwoordigt de ultra-conservatieve groe pering in de Dominicaanse republiek. Hij leeft in ballingschap. De uitzendingen van radio-Santo Do mingo, welk station zaterdag weer door de regering in handen was genomen, zijn inmiddels hervat, nadat technici van de inter-Amerikaanse vredesmacht de ap paratuur hadden nagezien. De Domini caanse militairen die vorige week don derdag het station hadden bezet, hadden schade aan de apparatuur toegebracht. kan allemaal verwerkelijkt worden en wat het Sovjet-volk betreft, het wil dat het verwerkelijkt wordt. Hoe sneller, hoe beter", aldus Sjelepin. Amerikaanse vliegtuigen hebben een massale bombardementscampagne in La os ontketend, nu Noord-Vietnam, profite rend van de Amerikaanse bombarde mentspauze, uit Noord-Vietnam troepen en materiaal via Laos naar Zuid-Vietnam vervoert. Er zijn dagen dat 300 vliegtuigen bijna 1.000 ton bommen en raketten laten val len op schepen en op vrachtauto's die over nieuw aangelegde wegen rijden. Sinds 24 december is Noord-Vietnam ge spaard voor luchtaanvallen. Maar Ameri kaanse verkenningstoestellen blijven com munistische troepenbewegingen en raket installaties in het noorden waarnemen. De bombardementspauze heeft ernstige bezorgheid gewekt in sommige mili taire kringen in Saigon. Hier zegt men dat het bevel voor de pauze gegeven werd toen bijna twee regimenten Noord- vietnamese geregelde troepen en honder den tonnen voorraden zich elke maand over de Ho Tsji Minh-weg uit Noord- Vietnam door Laos en Cambodja naar Zuid-Vietnam begaven. Met een bom heeft de Vietcong een drij vend restaurant in Saigon verwoest. Het was hetzelfde restaurant dat in juni ver leden jaar werd opgeblazen. Dit was de ergste terroristenaanslag van de oorlog. De Westduitse regering overweegt een drieduizend ton metende kustvaarder als hospitaalschip naar Noord-Vietnam te sturen. Dit is „een uit vele plannen die worden overwogen nadat de Amerikaan se president Johnson met bondskanselier Ludwig Erhard heeft gesproken over meer Westduitse hulp aan Vietnam". (Van onze correspondent) PARIJS De gigantische gasexplosies die vorige week in Feyzin bij Lyon veer tien mensen het leven kostten en boven dien nog een dertigtal mensen ernstige brandwonden bezorgden, zouden vol gens verschillende getuigenissen zijn toe te schrijven aan diverse mankementen ana de installatie. Nadat eerst een vroegere inspecteur van deze gasbedrijven verklaarde dat hij in 1962 zijn ontslag had genomen, omdat hi; de medeverantwoordelijkheid over de gang van zaken in Feyzin niet langer wil de dragen, heeft zondag 'n inwoner van 't dorp onthuld dat in augustus van het vo rige jaar ook al een brand In een der gasreservoirs was uitgebroken, die na an derhalf uur echter kon worden bedwon gen. Door de vakverenigingen is de directie eveneens beschuldigd van onachtzaamheid en het treffen van onvoldoende voorzorgs maatregelen. De arbeiders zouden slechts gebrekkig tegen de gevaren van explosies zijn beschermd. De bedrijfsbrandweer had te weinig gespecialiseerd blussings materieel. Ondertussen wordt het gerechtelijke on derzoek verder voortgezet. De commissie van experts heeft al bekend gemaakt dat ook de genoemde inspecteur, die enkele jaren geleden zelf ontslag nam, verhoord zal worden. Wanneer en of de resultaten van deze enquête eventueel bekend zullen worden gemaakt, kan nog niemand zeg gen. Afgelopen zondag is het in Neder land eindelijk weer eens echt schaatsweef geweest. De glij-ijzers, die maandenlang lagen opgeborgen zorgvuldig ingevet werden bij duizenden voor de dag gehaald. Op tal van plassen, grachten en vaarten, zowel op het platteland als in de steden heerste dan ook een „ijse- lijke" drukte. Sedert een paar dagen heeft een lichte vorst ons land in zijn greep. Reden genoeg om de oude schaatssport intensief te be oefenen. (Van een onzer verslaggeefsters) De Haarlemse economische politierech ter, mr. J. D. Vink heeft vanmorgen een vleeswarenfabriek in Lisse veroordeeld tot 15.000 boete en een jaar voorwaar delijke stillegging van het bedrijf met twee jaar proeftijd. In verschillende pe rioden aan het begin van vorig jaar ver werkte de N.V. totaal honderd ton paar- devlees in snijworst. Hiermee werd de verordening voor be- en verwerking van vlees overtreden. De officier van justitie, mr. J. Wier- da had een boete van 25.000 en een jaar voorwaardelijke stillegging geëist. Deze straf noemde de officier van justitie toe passelijk een „paardemiddel" om een eind te maken aan de gang van zaken bij de vleeswarenfabriek. De N.V. is geen onbekende bij de economische politie rechter. „Er gaat haast geen maand voorbij of de N.V. moet terecht staan" zo zei de politierechter. Gezien de hoge rundvleesprijs moet het verwerken van paardevlees in de worst voor de fabriek een voordelige zaak zijn geweest, zei de officier van justitie in zijn requisitoir. Het paardevlees werd via een impor teur in Rotterdam betrokken uit Argen tinië. Voor een overtreding op kleinere schaal werd de vleeswarenfabriek tevens con form de eis veroordeeld tot een boete van 250,-. Twee zevenjarige jongetjes Thijs Kok en Henk van Raaij, beiden uit Lobith, zijn zondagmiddag omstreeks één uur door het ijs van de kolk de Erdwal gezakt en daarbij verdronken. In het water langs de Cort van der Lin- denkade te Amsterdam is de zesjarige Robert Stapper door het nog broze ijs gezakt en verdronken. Twee agenten, die in het water waren gesprongen, konden het jongetje niet bereiken, doordat hij on der het ijs was geraakt. Een uur later haalde de brandweer zijn stoffelijk over schot uit het water. Huilend en verkleumd staat de 29- jarige hoofdagent van politie R. van Dijk op de Cort van der Lindenkade in Amsterdam na een dramatische poging een kind te redden. Ver scheidene malen was hij in het ijs koude water gedoken om de zes jarige Robert Stapper op te halen, maar alle moeite was vergeefs. Burgers ontfermden zich over de agent en stopten hem dadelijk onder de warme douche. De jongen werd later opgedregd door de brandweer. De voorzitster van de NVSH, mevrouw dr. Zeldenrust-Noordanus, heeft tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van het ge west Rotterdam gezegd dat als de finan ciële situatie van de consultatiebureaus niet binnen afzienbare tijd verbetert deze bureaus moeten worden gesloten. De financiële positie van de veertig consultatiebureaus is de laatste vijf jaar steeds verder achteruitgegaan. Deze ont wikkeling is begonnen na de introductie van de orale pil. Dit anti-conceptiemid del, dat niet door de NVSH mag worden verkocht, heeft de andere middelen voor een groot deel verdrongen, waardoor de inkomsten drastisch zijn teruggelopen. De NVSH wil in 1966 de hulpverlenen de activiteit zakelijker laten functione ren. Voor de consultatiebureaus (vorig jaar bezocht door 113.000 mensen) bete kent dit dat de ontwikkeling steeds meer zal moeten gaan in de richting van sterk gespecialiseerde bureaus, vooral werk zaam op het terrein van de hulp bij Op het emplacement Zwolle is een ran gerend treindeel zondagavond om kwart voor zeven door het te vroeg omzetten van een wissel op twee sporen gereden. Als gevolg daarvan moesten de treinen uit Amersfoort tot negen uur over ver keerd spoor binnenkomen. Daardoor ont stonden op de trajecten Zwolle-Utrecht en Zwolle-Amsterdam vertragingen van drie kwartier. psychische problemen. Wil dit verwe zenlijkt kunnen worden dan zal de over heid financieel moeten bijspringen, ook al omdat de NVSH meent grotere groe pen, met name het rooms-katholieke volksdeel, te kunnen bereiken. Naast deze hulpverlenende activiteit beoogt de NVSH verruiming op het ter rein van de ideologie. Dit houdt in dat de vereniging meer aandacht wil gaan schenken aan de houding jegens da homoseksualiteit, aan de echtscheidings wetgeving, de wetgeving op abortus, voorechtelijk geslachtsverkeer en seksua liteit voor jongeren. Advertentie Barteljorisstr., Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) fetet (020) 22 35» - Amsterdam

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1