Aidit voelt dat grond onder zijn voeten te warm wordt Vuurpelotons op West-Java Dr. O. Dibelius treedt af Nieuwe Franse regering Ghana wil VN-actie tegen regime-Smith Wilson werkt aan een vredesplan WERELDNIEUWS Van dag tot dag Momentopname van Vietnam Geheim Indonesisch rapport lekt uit (II) Openbaar vervoer staakt nog in New York Mosseldreiging in Engeland Zwijgen is goud ^Praatótoel MAANDAG 10 JANUARI 1966 3 Verkleedpartij Sjelepin signaleert Westduits revanchisme Kort nieuws Naar Djakarta Universiteit van Madrid zendt 47 studenten weg O/d de Floris Flaneur Poolse kardinaal mag niet naar Rome reizen De kwestie-Vietnam wordt steeds ge compliceerder en uitzichtlozer. Terwijl president Johnsons vredesoffensief offi cieel nog in volle gang is, druppelen uit Vietnam berichten binnen, die spreken van het grootste militaire offensief van de Amerikaanse troepen tegen de Viet- cong sinds het begin van de strijd. Ook zijn er meldingen over bombardementen door 300 Amerikaanse toestellen op het zogenaamde Ho Tsji Minh-pad, waar langs infiltranten vanuit Noord-Vietnam zuidwaarts trekken, in Laos. Het laatst genoemde feit houdt uiteraard een ge vaar in voor uitbreiding van de oorlog tot Laos en wellicht ook Cambodja en ande re aangrenzende staten. Dat is ook precies waarover het rap port spreekt van de democratische frac tieleider in de senaat Mike Mansfield, dat vroegtijdig werd gepubliceerd. Mans- fields rapport, dat gedurende het week einde het drukst besproken document van het nieuwe jaar werd en dat verslag uitbrengt over de bevindingen van de senator en vier metgezellen tijdens een reis naar Frankrijk, Polen, de Sovjet- Unie, Roemenië, Ceylon, Burma, Thai land, Laos, Cambodja, Zuid-Vietnam, Hongkong, de Philippijnen en Japan in verband met de oorlog in Vietnam, komt tot de pijnlijke conclusie dat de vredes pogingen slechts een kleine kans op suc ces lijken te hebben. Maar het alternatief is een groeiend conflict in de richting van een algemene oorlog op Azië's vas teland, zo concludeert Mansfield. Verder wijst het rapport erop, dat on danks de enorme uitbreiding van de militaire inspanning der Amerikanen, het gebied dat in het begin van het jaar 1965 in handen van de Vietcong was, nog steeds in hun handen is. De toen omstre den gebieden zijn nog altijd omstreden, en de Zuidvietnamese regering staat pas aan het prilste begin bij het aanpakken van talloze problemen. Mansfield beveelt niet ronduit een be leidswijziging aan in zijn gepubliceerde rapport, maar besluit zijn overzicht met de betrekkelijk sombere opmerking, dat noch de uitkomst van onderhandelingen in het huidige stadium te overzien is, noch het resultaat van een voortzetting en uitbreiding van de militaire inspan ning, zodat er een „moeilijke en pijnlijke keuze gemaakt zal moeten worden". Verder i§ het niet geheel uitgesloten dat drie Amerikaanse particulieren, prof. Staughton Lynd uit Yale, Thomas Hay- den en de communist Herbert Aptheker, die juist een bezoek aan Hanoi hebben gebracht en daar een gesprek voerden met de Noord Vietnamese premier Pham van Dong, iets interessants mee naar huis brengen. De voorzitter van de senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen, Ful- bright, ontving reeds een telegram van hen waarin zij belangwekkende informa ties zeiden te willen geven aan de se naatscommissie. Een belangwekkende zaak vermeldden zij overigens reeds te genover de pers in Moskou, namelijk dat de Noordvietnamese premier hun had ge zegd dat president Johnson ondanks het in de gehele wereld gepubliceerde vre desoffensief noch direct, noch indirect con tact had gelegd met de Noordvietnamese regering, noch met de Vietcongleiders. Of de drie heren overigens in staat zul len zijn hun vredesrol te spelen, zal voor een deel liggen aan het Amerikaanse ministerie van Justitie, dat eventueel een aanklacht tegen deze reizigers zou kun nen indienen, wegens een bezoek aan Noord-Vietnam zonder toestemming van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dat kan dan hoogverraad worden of schending van de achttiende-eeuwse Lo- gan-wet die Amerikaanse burgers name lijk verbiedt op eigen houtje te onder handelen met vreemde mogendheden. (Van een speciale medewerker) HONGKONG. Geheim agent H., die de Indonesische communistenlei der Aidit onder zijn persoonlijke be scherming zal nemen, met het doel hem te kunnen arresteren, gaat om slachtig te werk. Zijn eerste actie is gericht tegen de ongetwijfeld invloed rijke Siswadi, die hem met de com munistische leiders in, contact heeft gebracht. Op 14 november waar schuwt H. Siswadi dat het plaatselijke militaire commando (P.M.C.) op de hoogte is van diens rol in de P.K.I., hem op de zwarte lijst heeft geplaatst en hem dus elk moment kan arres teren. Siswadi krijgt het aanbod onder te duiken bij H.'s ouders in de stadswijk Paloer. Diezelfde middag vertrekken beide mannen in de stromende regen op een scooter, politienummer AD- 10810, van Siswadi's huis in de wijk Kertem naar Paloer. Een dag later laat het P.M.C. op verzoek van H. een razzia uitvoeren in Kertem. Aan de betrouwbaarheid van H.'s in lichtingen kan voor de communisten geen twijfel meer bestaan. Op 16 november brengt H. Siswadi, die niet naar huis durft terug te keren, over naar zijn eigen woning, waar hij veilig moet zijn. En één dag later bespreken H., Siswadi en P.K.I.-leider Soedarmo, die verantwoordelijk is voor de veiligheid van Aidit, hoe de partijvoorzitter (die zich nu schuilhoudt in de wijk Sambeng, ten huize van de gepensioneerde ambte naar der accijnzen, Hardjomartono) het best eveneens kan worden overgebracht naar de woning van H. Om zo veilig mogelijk te kunnen opere ren vraagt H. zijn contactmannen bij de vierde infanteriebrigade hem op zijn tocht naar Sambeng te laten schaduwen. Soedarmo leent H. een pistool. Aidit zal zich veiliger voelen, als zijn bewaker ge wapend is. Op 18 november, om tien uur 's och tends, vertrekt H., met Soedarmo achter op zijn scooter naar Sambeng. Soedar mo is gekleed in een linnen pak, draagt een donkere bril, een zwarte „petji" (een populair hoofddeksel in Indonesië), ter wijl H. in het groen gekleed gaat. In Sambeng trekt Aidit de kleren van Soedarmo aan en zet diens bril en petji TOKIO (AP) Sjelepin, heeft zondag in Hanoi verklaard, dat de Sovjet-Unie „voortdurend op haar hoede moet zijn, omdat de Verenigde Staten de vraatzuch tige ambities van de Westduitse revan chisten aanmoedigt". Sprekend op een vergadering in Hanoi, laste Sjelepin in zijn rede over de soli dariteit tussen de Sovjet-Unie en Noord Vietnam enige honderden woorden in over de Duitse kwestie. Het belangrijke punt van het grote agrs- gieve plan van de imperialisten is van West-Duitsland een stootblok te maken te gen de Sovjet-Unie, het gehele socialis tische kamp en de bevrije landen, aldus Sjelepin. „Op initiatief van Amerika zijn de heersende kringen van de Duitse fe derale republiek steeds arroganter ge worden en zetten zij onbeschaamd hun militaire revanchistische politiek voort. Zij willen de Duitse Democratische Republiek vernietigen, eisen herziening van de grenzen van Europa en opheffing van al le militaire beperkingen. Ze willen kern wapens voor de Bondsrepubliek". Sjelepin zei, dat de Verenigde Staten meegeholpen heeft bijna alle branches van de Westduitse oorlogsindustrie te herstel len, een leger op te bouwen van 450.000 man en probeert West-Duitsland „aan wapens voor massavernietiging te helpen", op. Het lijkt alsof H. terugkeert met de zelfde persoon. Men vertrekt om 10.45 uit Sambeng en arriveert veilig bij de wo ning van H. Van schaduwen is geen sprake geweest. De veiligheidsdienst van de vierde infanteriebrigade heeft H.'s wonderlijke inlichtingen niet au serieux genomen. H. is, met Aidit en ook Siswadi in zijn eigen huis, een gewichtig man. De eer ste interessante gebeurtenis mist hij ech ter, omdat hij op zijn kantoor is wan neer Aidit een koerier ontvangt uit Dja karta, die de P.K.I.-leider verslag komt uitbrengen van een gesprek met presi dent Soekarno. Wat H. van Aidit hoort, noteert hij en hij geeft zijn informaties NEW YORK (Reuter) De staking bij het openbaar vervoer in New York is vandaag haar tiende dag ingegaan, niet tegenstaande het dringende beroep van burgemeester Lindsay op de twee partij en om vóór het begin van de nieuwe werkweek een oplossing te vinden voor het conflict. Hoewel het overleg onder strikte ge heimhouding wordt gevoerd, is bekend dat beide partijen hun standpunten heb ben gewijzigd. Er waren vanochtend vroeg echter geen aanwijzingen die op een spoedig akkoord wijzen. De gehele nacht werd in het stadhuis vergaderd, waarbij de burgemeester eerst met de partijen afzonderlijk en daarna met ver tegenwoordigers van werknemers en werkgevers gezamenlijk sprak. LONDEN (AP) Mosselen dreigen Engeland in het donker te zetten. Grote hoeveelheden zijn opgehoopt in de leidin gen die zeewater aanvoeren voor koeling van de elektrische centrales aan de kust ,Wij hebben van alles geprobeerd", al dus de chef-bioloog van de regeringsraad voor de elektriciteit. „Maar de mosselen schijnen welig te tieren in de leidingen. Als zij volwassen zijn en van de huid van de buis vallen kunnen zij in de ma chines terecht komen. Dit kan zelfs tot gevolg hebben dat de centrale niet meer kan werken." Om aan de dreiging het hoofd te bie den heeft de raad per advertentie een bioloog van de marine een betrekking aangeboden. In de advertentie wordt hem een laboratorium en een staf aan geboden en een contract van twee jaar „om het gedrag van de mosselen te bestuderen". DJAKARTA (AP) Plaatselijke auto riteiten op West-Java hebben vuurpelo tons opdracht gegeven onruststokers en economische misdadigers dood te schie ten. De critiek op de recente economi sche maatregelen van de regering die leidden tot scherpe prijsstijgingen, wordt steeds feller. Vanmorgen bewaakten sterke detache menten van de veiligheidstroepen het winkelcentrum Pasar Baroe in Djakarta Tot deze maatregelen werd overgegaan nadat de derde vice-premier, Chaeroel Sa- leh, zaterdag tegen demonstranten ver klaard had, dat zij zich niet tot hem maar tot de handelaars moeten richten die in hoofdzaak verantwoordelijk zijn voor de scherpe prijsstijging van eerste levensbehoeften. WEST-BERLIJN (DPA) Dr. Otto Di belius, de 85-jarige evangelische bisschop van Berlijn-Brandenburg, heeft bekend gemaakt, dat hij 31 maart om gezond heidsredenen zijn functie zal neerleggen In november jl. kreeg dr. Dibelius een hersenbloeding. Hij staat sinds 1945 aan het hoofd van het bisdom. Van 1954 tot 1961 was hij een van de vice-voorzitters van de Wereldraad van Kerken. Mond- en klauwzeer. Van begin oktober tot heden hebben zich op 198 bedrijven in Limburg gevallen van mond- en klauwzeer voorgedaan, op een totaal van bijna vijftienhonderd bedrijven in ons land, waar deze ziekte werd geconsta teerd. Het laatste geval werd in het Noordlimburgse Bergen waargenomen waar op één plaats ruim honderd dieren moesten worden afgemaakt. door aan kapitein Hartono van de vierde infanteriebrigade. Op zijn verzoek wordt het huis bewaakt. Aidit zal niet mogen ontsnappen. Drie dagen en drie nachten zal het P.M.C. het huis van H. met rust laten, zodat Aidit vertrouwen in de geheime agent zal krijgen en deze een maximum aan gegevens kan bemachtigen. Nieuws dat H. van Aidit verneemt is onder meer dat deze van plan is naar Djakarta te gaan. Hij zou worden afgehaald met een jeep van het luchtmachtcommando (P.G.T.). In uniform van de P.G.T., voorzien van papieren en in gezelschap van vier personen zou de P.K.I.-leider zijn reis willen maken. De voornaamste reden: Aidit heeft het gevoel dat de grond onder zijn voeten te warm wordt. MADRID (Reuter) De Madrileense universiteit heeft zondag laten weten, dat 47 studenten geen colleges meer mogen volgen voor „hun aandeel in de relletjes van de vorige maand". Vorig jaar hebben de studenten gepro testeerd tegen de nieuwe bepalingen voor de verkiezing van bestuursleden van de studentenvereniging. De universiteit maakte bekend, dat de 47 studenten hun studie kunnen voortzet ten aan een van Spanje's overige twaalf universiteiten. De aanklacht tegen 184 studenten was ingetrokken, omdat „het universitaire milieu nieuw voor hen was, of omdat zij zich in de afgelopen tijd goed hadden gedragen". PARIJS (AFP en Reuter) President De Gaulle van Frankrijk heeft zaterdag een nieuwe regering benoemd, die drie voormalige premiers omvat. Georges Pompidou blijft premier en Couve de Mur- ville minister van Buitenlandse Zaken. Twee vooraanstaande figuren komen in de nieuwe regering: de gaullist Michel Debré, de Gaulles eerste premier was, toen hij in 1959 president werd, en Ed gar Faure, radicaal oud-premier. Debré is minister van Economie en Financiën, een super-ministerie dat de algehele lei ding heeft over de economische, sociale en financiële ontwikkeling. Hij volgt Valery Giscard d'Estaing op. De 57-jarige Faure, die premier was toen Frankrijk het verdrag van Rome ra- tificieerde, waarbij de Europese ge meenschappelijke markt werd opgericht, komt aan het hoofd van het ministerie van Landbouw, een belangrijke post met het oog op de huidige crisis in de ge meenschappelijke markt over de finan ciering van de landbouwpolitiek. Het is bekend dat hij een spoedige EEG-regeling wenst. Zijn benoeming wordt in het bij zonder door de Franse boeren met in stemming begroet. Dit tweede kabinet-Pompidou heeft ver schillende nieuwe leden. Acht ministers en één staats-secretaris uit de oude ploeg keerden niet terug. Zes excellenties verwisselden hun portefeuilles en elf nieuwelingen kwamen de ministeriële equipe versterken. Voor Bascom Collins is het bewijs ge leverd dat zwijgen goud is. Bascom, be diende van een benzinestation, werd aangesproken door een man die met een revolver zwaaide en zei: „Dit is een roofoverval". Toen Collins niet antwoordde, zei de man nog eens: „Dit is een roofoverval". Collins antwoordde niet. De man haal de zijn schouders op en liep weg met de opmerking: „nou goed dan, dan is het maar geen roofoverval". Collins zei later: „nou, wat moet je eigenlijk tegen zo'n vent zeggen?" ACCRA (Reuter). Ghana heeft Groot-Brittannië gevraagd om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad te verzoeken. De Britse regering zou dan moeten voorstellen dwingende sancties tegen Rhodesië af te kondigen. Doet Engeland dat niet, zo heeft president Kwame Nkroemah verklaard, dan zal Ghana met andere Afrikaanse landen overleggen, hoe de kwestie in de Veiligheidsraad kan worden gebracht. Ghana wil in dat geval, dat de Raad machtiging verleent tot militaire interventie door enige Afrikaanse landen in Rhodesië. Dit wordt de beste manier geacht om een eind te maken aan de rebellie van de regering-Smith. Ghana is van mening dat Groot-Brittannië niet bereid of niet in staat is het gezag in Rhodesië te herstellen. De Britse regering, aldus onze corres pondent in Londen, hééft laten uitlekken dat er gewerkt wordt aan een vredesplan voor Rhodesië, dat waarschijnlijk in de komende weken zal worden onthuld en ook dat nieuwe sancties tegen Rhodesië worden voorbereid. Premier Wilson gaat ervan uit dat het tijdstip snel nadert dat een door sancties getroffen Rhodesië pre mier Smith de bons zal geven, zodat de Britse regering met nieuwe gematigde leiders in zee kan gaan. Er is in Groot-Brittannië ook een proef ballonnetje opgelaten over de eventuele oprichting van een raad van state voor Rhodesië gedurende de overgangsperio de. Daarvoor worden de namen genoemd van de vroegere conservatieve leider sir Alec Douglas Home en van lord Louis Mountbatten. Zodra de crisis met Smith voorbij is kan men een crisis met de Afrikaanse landen verwachten omdat de Britse regering niet bereid is Rhodesië onmiddellijk een zwarte meerderheidsre gering te geven. Maar wel zou de be doeling van Wilson zijn om Afrikaners in gelijk te houden. de nieuwe Rhodesische regering op te nemen. De minister van Buitenlandse Zaken van Nigeria heeft gisteren onthuld dat het doel van het initiatief van Nigeria tot bijeenroeping van een Gemenebest-con ferentie was, er bij de Britse premier Wilson op aan te dringen om zijn geweld loze politiek tegenover Rhodesië te her zien. Wilson was bereid naar Lagos te gaan, op voorwaarde dat hij niet op het beklaagdenbankje zou worden neergezet. Hij kreeg die verzekering, maar het is duidelijk dat men het hem op de con ferentie lang niet gemakkelijk zal maken. Wilsons bedoeling schijnt te zijn in Lagos te luisteren en de Britse politiek toe te lichten, maar niet om plannen aan te kondigen of te onderhandelen. Hij wil zeker geen militaire middelen toepassen. Maar de sancties blijken op korte ter mijn minder effectief te zijn dan Londen beweert. Dit wordt bevestigd door een groep Lagerhuis-leden die de afgelopen week in Rhodesië is geweest. Zij hebben geen tekenen bespeurd dat het Smith- regime kraakt. Gisteren werd bekend dat het Smith- regime onderhandelingen heeft geopend met de Unie van Zuid-Afrika voor leve rantie van smeerolie, die het vroeger via de spoorlijn die door Beetsjoeanaland loopt, ontving. De olie zou nu gedeeltelijk per trein moeten worden vervoerd en verder per vrachtauto. Rhodesië heeft Zuid-Afrika ook om oude stoomlocomotieven ge vraagd, om het olieverbruik zo laag mo- Drie Amerikanen, van links naar rechts Thomas Hayden, Staughton Lynd en Herbert Aptheker zijn uit Noord-Vietnam in Moskou aange komen. Zij hebben senator William Fulbright telegrafisch verzocht om een onderhoud „om belangrijke in lichtingen te verstrekken die naar wij menen het Amerikaanse volk niet bekend zijn". Alle drie ver zetten zij zich tegen de Amerikaanse politiek in Vietnam. A- en B-boekers Met de brandende belangstelling, die deze hoogst-culturele aangelegenheid van hoogstcülturele personen verdient te krij gen, volg ik de h.h. uitgevers op het steile pad naar de popularisering van het boek. Wel te verstaan: het bééboek want het a blijve, in koninklijke afzondering, gereser veerd voor de heilige hallen der verita- bele boekverkopers. De beeërs worden naar gij wel gelezen zult hebben koop waar bij zuurkool, bruine bonen, sigaret ten en andere niet zozeer musische han delsartikelen. In beginsel ben ik het geheel met dit voornemen eens. Alleen ben ik benieuwd naar de praktijk met name wie op welke gronden bepalen zal wat a en wat b is. Griet Manshande van Mens a? En de Griet van Appie Mol b? Het recepten boek Kamasoetra a? En dat van me vrouw Henriëtte Pan-Tervure b? Ik ver moed dat dit nog wel enige moeilijkheid zal geven, doch moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden. Popularisatie van het boek door het ver krijgbaar te stellen bij soep, spruitjes en sigaren lijkt mij een nuttig streven, ge zien het feit dat niet minder dat één-der de deel van 't goede volk van Neêrlands Stam helemaal nooit een boek koopt, een feit dat verwondering wekt wanneer men de jaarlijkse boekenstroom aanschouwt, doch anderszins weer niet wanneer ge ziet hoe hoog de drempels liggen voor de deuren van de hoekzaken. Zaagt gij ooit een, wat men ten onrechte want geneu traliseerd, noemt „gewone man" in zulk een altijd min of meer plechtig heiligdom- terwijl gij toch wel zult hebben opgemerkt dat zij wel de ongedrempelde deuren bin nen gaan van de grote tijdschriften- en krantenhallen, waar ook boeken te kust en te keur van a tot en met z verkrijg baar zijn? Onze boekverkopers zouden er, dunkt mij, goed aan doen zich eens terdege te beraden op dit verschijnsel en zijn oorza ken. Die grote, zeer welbeklante drempel- vrije hoekzaken zijn een nieuw verschijn sel dat geheel in de lijn der nieuwe, frap pante maatschappelijke verhoudingen ligt. Het wil mij voorkomen dat de gerenom meerde hoekzaken ietwat terzijde van deze lijn zijn komen te liggen, ook wan neer zij zich verzetten tegen de thans voorgestelde massale vergroting van het aantal verkooppunten. Zij zouden moeten begrijpen dat deze vergroting de belangstelling voor het boek in grote mate zal doen toenemen en dat de beeboeker wel eens een potentiële A- man zou kunnen worden, hetgeen dan hun terdege ten goede zou komen. Men moet verder kijken dan zijn neus lang is zoals moeder-olifant tot haar zeuntje zeide. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 4—5 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger minder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE WARSCHAU (AFP en Reuter) Kar dinaal Wyszynski, de rooms-katholieke primaat van Polen, heeft geen pas gekre gen om dit weekeinde uit Warschau naar Rome te vertrekken voor een bezoek aan de paus. Brand. Bij een brand die een deel van een gebouw van zes verdiepingen in Kawasaki bij Tokio heeft verwoest, zijn zeker twaalf mensen om het leven ge komen. Ontploffing. In een kerk voor negers in Washington heeft zich zondagavond een ontploffing voorgedaan, waarbij een dode en verscheidene gewonden vielen onder de ongeveer honderd kerkgangers. Na de ontploffing hing er een sterke gaslucht in het zwaar beschadigde ge bouw. Vuil. In Buenos Aires, waar de vuilnis mannen sinds achttien dagen staken, zijn de straten met vuil bezaaid. Het gemeentebestuur heeft de hulp ingeroe pen van particuliere ondernemingen om de grote vuilnisbelten, die wemelen van de ratten en gevaar opleveren voor de volksgezondheid, te desinfecteren. De onderhandelingen met de stakers, die een loonsverhoging van dertig percent eisen, schijnen te zijn mislukt. Gruwelijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn in Johannesburg vijf kin deren in de leeftijd van vijf tot zeven tien jaar vermoord. Drie van hen kre gen een messteek in het hart, de jong ste twee werden met een injectie om het leven gebracht. Hun moeder, een 42-jarige verpleegster, werd later dood in de stad gevonden. Zij had haar wo ning zaterdagmorgen tegen tien uur verlaten. Een buurman die op onderzoek uitging ontdekte de vijfvoudige moord. De vader van de kinderen leefde ge scheiden van zijn vrouw. Hij kreeg een zenuwschok toen hij het drama hoorde. Oceaan. In Sjanghai is het eerste Chine se vaartuig voor oceaanonderzoek ge bouwd. Het schip meet 2500 ton. Ziekenhuis. Een Japans bouwbedrijf zal in Djakarta een twaalf verdiepingen hoog ziekenhuis bouwen. Het contract werd ondertekend door de in Japan ge boren echtgenote van president Soekar no, Ratna Sari Dewi. De bouwkosten van 3.300.000 dollar worden gefinancierd uit een door Japan aan Indonesië verstrek te lening. Het ziekenhuis moet in 1967 gereed zijn. Voorstel. De Amerikaanse journalist Jess Gorkin, die ook gepleit heeft voor het denkbeeld van een rechtstreekse ver binding tussen het Witte Huis en het Kremlin, heeft thans president Johnson voorgesteld, een Amerikaan en een Rus samen in een cabine een ruimtevlucht te laten maken. Toeslagstop. De Franse regering heeft bepaald dat restauranthouders geen toeslag voor het couvert meer op hun prijzen voor maaltijden mogen leggen. Als compensatie mogen zij die de toe slag in rekening brachten, hun tarie ven voor maaltijden met tien percent verhogen. Diefstal. Uit Upton House, een zeventien- de-eeuws kasteel bij Stratford-on-Avon, zijn in de nacht van zaterdag op zon dag vijf schilderijen en zes beeldjes van Saksisch porselein gestolen. De ge zamenlijke waarde is 200.000 gulden. Onder de gestolen schilderijen zijn een doek van de Engelse schilder Hogarth en een van de Vlaamse meester Hugo van der Goes.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3