Oud-katholieken namen hartelijk afscheid van koor directeur J. Tol a Geanimeerde nieuwjaarsreceptie van de commissaris der koningin NORMALE PRIJS f. 25.95 NU f. 17.95 musenter De grootste vilttapijtfabrikant heeft ons een partij vilttapijt-tegels in de nieuwste kwaliteit, met schoonheidsfoutjes, ten verkoop gegeven Skelet van soldaat uit de Franse tijd gevonden EEN GROTE TOEKOMST fx MAANDAG 10 JANUARI 1966 'd Marinierspostzegels met verschoven perforatie MEISJE gevraagd N.V. AGENTUUR-en HANDEL MIJ. Trawlerkade 80 - IJmuiden - Tel 4527 ADVERTEERT IN DIT BLAD JONGEMAN «fr JONGEDAME Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is !3J<3nu«3n Öjdnuari bdrteijofissk 5 KleurenROOD - GOUD - GROEN - PETROL - GRDS De verkoop vangt aan DONDERDAG 13 DANUARI a.s. AFD. WONINGINRICHTING - Marktplein 38-40 IJMUIDEN - Telefoon 02550 - 2348 Op bijzonder hartelijke wijze hebben de oud-katholieken van de parochies van de H. Engelmundus en de H. Adelbertus te IJmuiden zondag afscheid genomen van de heer Joh. Tol, die na meer dan een halve eeuw zich dienstbaar te hebben ge maakt voor de eredienst, de tijd gekomen achtte zijn taak neer te leggen en aan anderen over te dragen. Het afscheid van de heer Tol kreeg uiteraard gistermorgen tijdens de zon dagse misviering een aangepast karakter, waarbij de scheidende directeur nog zelf voor de laatste maal als dirigent van het kerkkoor van de H. Engelmundus de liturgische zang leidde, daarbij aan het orgel begeleid door de organisten Arie J. Gouda, Jaap Spigt en Anton Tol, zoon van de vertrekkende directeur. Op zijn verzoek zong het koor de prachtig gecom poneerde 39ste mis van mgr. dr. A. Rin kel; de gebruikelijke gezangen waren aangepast, waarvan het laatste, gezang „U, o God, U loven wij" aan het einde van de dienst staande werd gezongen. Pastoor J. C. M. Keman verrichtte de liturgie en pastoor A. J. Glazemaker hield de predikatie, die mede gericht was op het vertrek van de heer Tol, uitgaan de van Koloss. 3: 16-17 „Brengt dank aan God, zingend in uw harten met psal men. lofzangen en geestelijke liederen. En al wat gij doet in woord of werk, doet het alles in de naam van de Heer Jezus, God de Vader dankende door hem!" Pastoor Glazemaker ging er van uit, dat het zingen van de gelovigen behoort bij het praktisch deelnemen aan de ere dienst, want hij, die door het heilige is geraakt kan het zingen niet meer laten, zoals prof. Van der Leeuw het uitdrukte. Geïnspireerd op het afscheid van de heer Tol, noemde pastoor Glazemaker de taak van het kerkkoor aanvoerder te zijn om door koorzang het hart van anderen te openen." „Vandaag", aldus de spreker, „is er dank voor de wekelijkse weerklank, waar bij wij dankbaar gedenken aan het werk van meer dan een halve eeuw in onze IJmuidense kerk, dat de heer Tol onaf gebroken met zijn muzikale talenten heeft gediend. Toen in 1907 de moedertaal in de oud-katholieke kerk werd ingevoerd en deze kerk aan de eredienst werd gewijd, is de plaats van de heer Tol altijd ge weest op de koorbalustrade, als man op de brug, waar hij zijn werk van harte heeft gedaan, met een gelovig hart." De pastoor dankte hem namens de ge meente, en de koristen. Het liturgisch be sef maakte Joh. Tol tot een dirigent van stijl. Spreker hoopte, dat de wens van de heer Tol in vervulling zou mogen gaan om in het kerkkoor een nieuwe bloeipe riode te aanschouwen en dat dit cres cendo en eensgezind zou zijn met een herinnering aan de vroeger door de heer Tol geleide zangvereniging van oud-katho lieke stempel. De heer Tol werd hierna toegezongen met het door de heer K. Gouda gecom poneerde „Laudate Dominum", dat hij zelf nog dirigeerde en waarbij mevrouw A. Poppe-Scholder de solo zong. Na de kerkdienst was er in het oud katholiek verenigingsgebouw gelegenheid persoonlijk afscheid te nemen van de heer Tol. Hiervoor was een zeer grote be langstelling, onder wie de beide kerkbe sturen met de beide pastoors en de ver enigingsbesturen. De heer J. van Riessen noemde het, namens het kerkkoor, een verdrietige taak van de geliefde dirigent afscheid te moeten nemen, wat juist deze morgen het best is beseft. Afscheid van een groot man, die zijn plichten in en voor de kerk nauwgezet is nagekomen, nooit miste en daardoor een sprekend voorbeeld is ge weest. Met de verwijzing naar een cou plet van de lofzang, hoopte hij dat de Heer in de komende tijd de heer Tol ge nadig zou zijn. Namens het kerkkoor en als dank voor het goede voorbeeld schonk hij een enveloppe met inhoud, en omdat de scheidende dirigent niet rookt, een groot pak pruimtabak (als uit de oude tijd van de zeevarende en vishandel). Voor de eerste maal in de geschiedenis van het oud-katholiek kerkkoor mocht de heer Tol ervaren te worden benoemd tot erelid die zijn plaats op het koor zal be houden, hetgeen gepaard ging met het aanbieden van een fraai gecalligrafeerde oorkonde. Een spontane huldiging onder ging de heer Tol evenzeer van gemeente leden, oud-koristen en vroegere leden van de voormalige zangvereniging bij monde van mevrouw C. Scholder-Glas, die een elektrische deken schonk en mevrouw Tol in de hulde betrok door haar een fraaie plant te overhandigen. Dit ging vergezeld van een aantal persoonlijke ge schenken, waarmede de heer Tol zeer in genomen was. Voor het kerkbestuur en gemeente on derstreepte de heer J. Wijker Jzn. alle reeds naar voren gebrachte eigenschap pen van de heer Tol, die hij zich moei lijk denken kon zonder relatie te zijn van zang en muziek. Daarom schonk hij namens kerkbestuur en gemeente een prachtig radiotoestel met tafel en kussens voor zijn ereplaats, waarmede de heer en mevrouw Tol volkomen werden ver rast. In zijn dankwoord vond de heer Tol zich bijzonder verwend met alle geschen ken, waarbij hij zich geroerd noemde: „een klein mannetje, dat God dankte voor alles wat hem in de loop der jaren was geschonken." Alle aanwezige namen daarop hartelijk afscheid met een handdruk en goede wen sen voor de toekomst van de 74-jarige en zijn echtgenote. Minister mr. B. W. Biesheuvel, de gevolmachtigd minister van Suri name, de heer J. F. E. Einaar, en de heer D. Barten, lid van Provinciale Staten in een geanimeerd gesprek gewikkeld tijdens de receptie van mr. F. J. Kranenburg. Waarderende woorden gingen ver gezeld van het aanbieden van ge schenken aan de heer Joh. Tol tij dens de afscheidsbijeenkomst in het oud-katholieke verenigingsgebouw. De nieuwjaarsreceptie welke de com missaris der koningin in de provincie Noord-Holland samen met zijn echtgenote zaterdag heeft gehouden in het Provin ciehuis aan de Dreef in Haarlem, mocht zich, zoals ieder jaar, in een zeer druk bezoek verheugen. Autoriteiten en hoogwaardigheidsbekle ders waren uit alle delen van de provin cie naar Haarlem gekomen om mr. F. J. (Van onze correspondent) DEN HAAG Ook in Den Haag zijn herdenkingspostzegels Korps Mariniers met afwijkingen ontdekt. De zegels heb ben een verschoven perforatie, die verti caal door de woorden Korps Mariniers en horizontaal door het woord „Nederland" loopt. Een Haagse verzamelaar ontdekte 24 van deze zegels, nadat hij gelezen had over de Rotterdamse misdrukken en zijn eigen, vopr frankering gekochte postze gels, ging nakijken. Hij kocht de postze gels ruim een week geleden in het post kantoor aan de Fahrenheitsraat. Kranenburg en zijn echtgenote de beste wensen voor 1966 aan te bieden. Onder hen bevonden zich burgemeester en wet houders van Haarlem, burgemeesters uit tal van gemeenten in de provincie en militaire autoriteiten. De receptie werd tevens bezocht door de minister van Landbouw mr. B. W. Biesheuvel en de gevolmachtigd minister van Suriname de heer J. F. E. Einaar. Daarnaast waren er afgevaardigden van tal van maatschappelijke groeperingen, een deputatie van het Amsterdamse stu dentencorps en leden van Gedeputeerde en Provinciale Staten. De receptie werd muzikale luister bijge zet door een ensemble gevormd uit leden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, die vrolijke klanken over de re- cipiërenden uitstrooiden. Tot vijf uur, het tijdstip waarop de re ceptie beëindigd werd, hield de stroom van bezoekers aan. Langs de Maas in Venlo is zondagmid dag een menselijk geraamte gevonden. Het is komen bloot te liggen doordat het water is gezakt en voorts op tal van plaatsen de Maasoevers zijn afgebrok keld. Het skelet is meer dan een eeuw oud. Mede doordat er bij het geraamte nog vijf gave en gladde koperen knopen wer den aangetroffen, wordt aangenomen dat het een stoffelijk overschot is van een militair uit de tijd van de Franse bezet ting. leeftijd ca. 15 jaar, voor het bijhouden van de voorraadmin. A/WVWWVWWWVWWWMAAMWMAflAAAA ■A bieden wij voor 16 jaar rep. verkoop) 16 jaar administratie verkoop) die opgeleid willen worden in onze gespecialiseerde sportzaak. Gespecialiseerd in: wintersport, kamperen, voethal, watersport, hockey, tennis, schaatsen, cricket, adviseurs voor al uw sportbenodigdheden Jan van Goyenstraat 18 - Heemstede - Telefoon 02500-85309 Ruime parkeergelegenheid ©PIB COPENHAGEN rij it/intëh Sc AANBIEDING VILTTAPIJT-TEGELS „U U I C"v

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4