Weigering voordelen schept ernstige situatie in confectie Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor u •dicht bij huis* een goede baan! Eigenaar van Willem-Sophia wil praten met Den Uyl De Beurs BONDEN SCHRIJVEN WERKGEVERS Verwachtingen bij Stork overtroffen Op voorjaarsbeurs - 7 t/m 15 maart - een „rubberstraat" Intergas kocht voor tien mille olies Vermogen Goldmines verder gestegen Kort economisch nieuws Velsense politie hield grote verkeerscontrole IJmuidenaar verdacht van vervalsing van autorijbewijs Oude panden In de vishal en op zee Duivententoonstelling in Beverwijk HKS De Hoop debarkeerde watermonsters Houten schoorsteen vatte vlam Kort economisch nieuws SCHEEPVAARTBERICH TEN Kluis van bollenbedrijf weerstond inbreker MAANDAG 10 JANUARI 1966 5 Dolle actie - Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonze loon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op onze wekelijkse contactavonden AMSTERDAM:Elke maandag avond in het N.Z.H.-haltekan- toorMarnixstraat/Elandsgracht (Tramlijnen 7,10 en 17). HAARLEM: Elke woensdag avond in de N.Z.H.-kantine. Garage Leidsevaart 396 (Bus lijnen 3, 6, 71 en 80). Telkens van half acht tot half negen. Of vul onderstaande coupon in: Naam Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF, KIES DE Tllllllil WEEKABONNEMENTEN De besturen van „De Eendracht", „Uni- tas" en „Sint Lambertus" hebben in een brief aan het Sociaal Werkgeversverbond voor de Confectie-industrie meegedeeld dat „nu de werkgevers weigeren de voor stellen met betrekking tot het punt voor delen voor georganiseerden te bespreken, de weg tot een landelijke C.A.O. is ge blokkeerd. Voor de bonden is er daarom geen andere mogelijkheid dan door mid del van ondernemingsgewijs, respectieve lijk plaatselijk of regionaal contact met de confectiebedrijven te trachten de voor stellen in bespreking te krijgen". Het is duidelijk zo wordt in de brief opgemerkt, dat daarmee een ernstige situatie is ont staan. „De kans in aanwezig dat deze situatie nog verscherpt kan worden, wanneer uw bestuur te zijner tijd uitvoering zou geven aan het voornemen om desnoods eenzij dig tot verhoging van de lonen over te gaan. Wij willen er op wijzen dat de ver antwoordelijkheid voor een dergelijke maatregel uiteraard geheel voor rekening van het Sociaal Werkgeversverbond voor de Confectie-industrie komt", aldus de brief. Na de laatste - mislukte - C.A.O.-bespre king tussen werkgevers en werknemers op 21 december hebben de confectiefabri- kanten in een briefwisseling met de vak bonden laten weten, dat zij zich het recht voorbehouden, de lonen eenzijdig te ver hogen als men niet tot overeenstemming kan komen. De werkgevers boden de bon den op 21 december als „voorschot" een voorlopige loonsverhoging van 5 percent aan. De werknemers wezen dit voorstel toen van de hand. De Brusselse eigenaar van de mijn Willem-Sophia in Spekholzerheide, de heer De Boèl heeft zich bereid verklaard met minister Den Uyl te spreken over de af bouw van zijn kolenmijn op langere ter mijn. Hij zou in beginsel bereid zijn het sluiten van deze mijn te regelen naar het tempo waarin vervangende industrieën zullen worden gecreëerd. Zoals gemeld wilde de heer De Boèl eind vorig jaar de mijn sluiten omdat voor het eërst met verlies was gedraaid. Dit verlies loopt tegen de één miljoen gulden en werd voornamelijk veroorzaakt door geologische storingen in de mijn. De kostprijsverhogingen, die hierdoor ont stonden konden niet in de verkoopprijzen verdisconteerd worden, gezien de scher pe concurrentie op de KSG-markt. Bij de Willem-Sophia werken ongeveer zeventienhonderd mijnwerkers. De mijn produceert de beste antraciet van het Limburgse mijnbekken. Zeventig percent van de totale produktie wordt volledig mechanisch gewonnen. Het orderbestand van de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co N.V. (een onderdeel van de Verenigde Machi nefabrieken) heeft de toch al vrij hoge verwachtingen belangrijk overtroffen. De orders zijn over eigenlijk alle afdelingen gelijkmatig verdeeld, al zijn er misschien hier en daar wat knelpunten. Helaas la ten de prijzen in sommige sectoren te wensen over. Dit heeft de directeur, de heer F. G. Stork, meegedeeld tijdens de traditionele nieuwjaarsbijeenkomst in het bedrijf. In de film „Les Sultans", waarvoor thans in Parijs opnamen worden ge maakt, speelt Gina Lollobrigida (rechts) de rol van modefotografe. Haar model hier is de Amerikaanse Carol (links). De film wordt ge regisseerd door Jean Delannoy. „De totstandkoming van een landelijke C.A.O.", aldus gaat deze brief verder, blijft overigens in weerwil van de ontsta ne moeilijkheden de doelstelling van de bonden. Hun beleid zal ongeacht eventueel onvoorziene ontwikkelingen gericht blij ven op bevordering van dat doel. Ieder ini tiatief dat op effectieve wijze tot voor genoemd doel zal kunnen leiden zal door ons, aldus de brief van de bonden, "posi tief worden ontvangen. In een vergadering van georganiseerde werknemers te Almelo, waar bestuur ders van de drie genoemde bonden aan wezig waren is meegedeeld dat de werk gevers in de confectie-industrie, die in en om Groningen en Almelo zijn gevestigd deze week een brief van dezelfde inhoud zullen ontvangen. In deze vergadering werd de stemming van de georganiseer de werknemers gepeild. De heren W. Koevoet van de Eendracht, J. Nieuwen- huis van Unitas en J. de Wolf van Sint Lambertus hebben hier het woord ge voerd en er op gewezen dat het geen zin heeft om dolle actie te voeren, maar dat het noodzaak is om in nauw contact tus sen de gerorganiseerden en de bonden de verdere houding te bepalen. Daartoe is een marsroute uitgestippeld waarvan de ze brief een onderdeel is. Wanneer, al dus de heer Koevoet, de werkgevers op een punt van het niet toekennen van voor delen voor georganiseerden hun zin krij gen dan staat het prestige van de vak beweging in Nederland op het spel. De ogen van de vakbeweging in ons land zijn op ons gericht, aldus de heer Koevoet. De Voorjaarsbeurs '66 in Utrecht, die in het jubileumjaar van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs een centrale plaats inneemt, zal worden gehouden van 7 tot en met 15 maart. De beurs omvat een totale standoppervlakte van ruim 62.000 vierkante meter, verdeeld over 1500 stands in alle hallen en gebouwen op het Croeselaanterrein en het Vredenburg. Het accent in de kapitaalsgoederen, op het Croeselaanterrein, zal dit keer ko men te liggen op vier sectoren: de zware elektrotechniek; hout- en meubelbewer- kingsmaehines; hydrauliek, pneumatiek en gieterijbedrijven met als nieuwe sec tor de aandrijving. Bovendien doen dit jaar voor het eerst de Nederlandse rub berfabrikanten mee, die met hun twaal ven een „rubberstraat" zullen vormen. Er zijn in totaal negen collectieve buiten landse inzendingen, waarvan die van de Sovjet-Unie door de omvang en het ge schakeerde programma opvalt. Andere in zendingen worden ingericht door Italië (drie paviljoens), Frankrijk, West-Duits- land, Hongarije, Oostenrijk, Zweden en Zuid-Afrika. De Kamer van Koophandel van Oost-Duitsland richt dit maal een stand in met zware elektrotechniek. Het beleggingsfonds voor aardgas waarden „Intergas" heeft in december 1965 het Nederlandse deel van zijn beleg gingsportefeuille in waarde zien stijgen van 8,5 min tot 8,9 min. Bijgekocht werden aandelen Kon.Olie (ƒ10.000) Key en Kramer (ƒ6000), Tho massen Motoren (ƒ5.000), Wilton-Fije- noord-Bronswerk 16.000), Dikkers (ƒ41.000), Duiker (ƒ6.000) en Billiton II 13.000). Verdere aankopen vonden plaats in Duitsland, Engeland en Frank rijk. Het aandelenbezit in de Duitse Gel- senkirchener Bergwerks-AG werd met DM 51.000 verminderd tot DM 85.000. De waarde van de totale beleggingen steeg in december van 13,8 min tot 14,3 min. Het aantal uitstaande partici- patiebewijzen steeg slechts met 600 tot 178.000. Het fondsvermogen bleef vrijwel onveranderd op 16 min. De afgifteprijs per enkelvoudig participatiebewijs steeg met een dubbeltje tot 94,80. De waarde van de belggingen van het beleggingsfonds voor goudmijn waarden „Goldmines" is in december 1965 geste gen van 21,1 miljoen shilling tot 21,3 min shilling. De vermogenswaarde van het fonds nam toe van 11,6 min tot 11,9 min en de afgifteprijs per partici patie van 672,98 tot 688,15. Het aantal geplaatste participaties bleef ongewijzigd (18.300), evenals de samenstelling van de portefeuille. International Harvester Co. heeft in 1965 een nettowinst van 100.574.000 dollar of 3,46 dollar per aandeel behaald. In 1964 werd 3,39 dollar per aandeel verdiend. Het aantal werkloze mannen in Amsterdam, dat eind december 3007 bedroeg maakt 6,7 per cent uit van het landelijk totaal en bedraagt als men van genoemd aantal het aantal minder- geschikten aftrekt amper een half percent van de mannelijke beroepsbevolking van Amsterdam. De Alfa Romeo Automobielfabriek heeft in 1965 een omzet van 124 miljard lire bereikt. Dat is 10 meer dan in 1964. Zowel de binnen- als de buitenlandse verkopen waren hoger. Alfa Romeo is een staatsbedrijf. In de registers van N.V. de Nederlandsche Spaarkas werd in 1965 voor 20,2 (v. j. 18,8) miljoen aan nieuwe spaarcontracten ingeschre ven. Het totale ingeschreven spaarkapitaal nam toe van 151,7 miljoen tot 160,6 miljoen. Advertentie IJC 12.03 67 processen-verbaal De Velsense politie heeft vrijdagnacht tussen elf en twee uur een grootscheepse verkeerscontrole gehouden op alle in- en uitvalswegen van de gemeente. Op de vijf posten waren in totaal 31 man per soneel ingezet. Er werden 679 motorvoertuigen aange houden. In 67 gevallen werd proces ver baal opgemaakt wegens de een of andere wetsovertreding. In 32 gevallen bleek de verlichting niet in orde te zijn. Twaalf bekeuringen werden uitgedeeld wegens het rijden op gladde banden. Vijf be stuurders kregen een proces verbaal we gens overtreding van de rijtijdenwet. Voorts hadden de overtredingen betrek king op de motorbelastingwet (5),'de toe stand van de uitlaat (2), het niet in het bezit hebben van een rijbewijs. (6.), het ontbreken van autopapieren (4) en het niet goed functioneren van de claxon (1). De Velsense politie heeft een 32-jarige machinist uit IJmuiden aangehouden, die ervan verdacht wordt een autorijbewijs te hebben vervalst. Het feit werd ontdekt bij een verkeerscontrole. De man was bij gerechtelijk vonnis de rijbevoegdheid ont zegd. In de krant van zaterdag is bij het artikel over afbraak en opbouw in Veisen bij een van de foto's een ver keerd onderschrift gekomen. De des betreffende foto toont niet het huis aan de Keizer Wilhelmstraat in Oud-IJmuiden dat door de gemeente aangekocht zal worden, maar brengt de afbraak van huizen aan de Wijker straatweg in beeld. De hierbij afgedrukte foto laat het pand aan de Keizer Wilhelmstraat in Oud- IJmuiden zien. Het huis is dichtge timmerd om het voor vernieling door de jeugd te behoeden. Op zee De grote trawlers die thans uit zijn op platvis, hebben verleden week van 1500 tot 1800 kg tong, 400 kg tarbot en 100 kisten grote schol gevangen. De meeste van deze schepen zullen deze lading in Engeland aan de markt rengen. In de Ierse Zee is zaterdag door de trawlers tien tot twintig last haring scheep gehaald. Desondanks kreeg de KW 101 „Nestor" van de rederij opdracht om he denmorgen haring te gaan halen, welke door de kleine Ierse vissersvloot is ge vangen. Aanvoer van maandag Te IJmuiden zijn maandagmorgen door 95 vaartuigen gelost: 10.230 kisten vis 125.000 kilogram tong en 1360 stijve kabel jauwen. Bij de aanvoer waren: 3000 kisten schelvis, 850 radio, 330 wijting, 260 gul en kabeljauw, 380 koolvis, 30 makreel, 10 kleine kisten makreel, 2420 schol, 95 tarbot en 365 varia. Prijzen van maandag Per kilogram, in guldens: heilbot 5.50 5, tarbot 7.50-7.30, grote tong 6.19-6, groot middel tong 7.30-7.01, kleinmiddel tong 7.17-6.68, tong een 3.85-3.47, tong twee 2.70- 2.49. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 202 186, middel kabeljauw 162-132, grote wit te koolvis 190, grote en middelkoolvis 136-126, grote leng 126. Per tien stuks: grote kabeljauw 144 104, middelkabeljauw 73-51. Per hoop: vleet 156-92, rog 68. Per stuk: haai 296-82. Per 50 kilogram: grote schelvis 80-71, middel schelvis 94-70, kleinmiddel schelvis 80-70, schelvis een 75-70, schelvis twee 30- 22, schelvis drie 21-18, gul een 62-50, gul twee 54-47, gul drie 41-33, witte koolvis een 57, koolvis een 46-43, koolvis twee 37-33, grote en middel schol 51-46, klein middel en schol een 52-47, schol twee 58- 50, schol drie 56-47, schar 43-38, bot 14- 8.50, haai 61, gestripte wijting 36-22, ham men 166. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond hedenmorgen uit: 20 kisten wijting, 30 gul en kabeljauw, 220 schol, 10.000 kilo gram tong. In café Sport te Beverwijk heeft de postduivenhoudersvereniging „De Reis duif" een tweedaagse duivenshow gehou den, waarvoor een grote belangstelling bestond. Deze tentoonstelling werd ge organiseerd door De Reisduif in samen werking met Ons Genoegen en Atoom uit Velsen-Noord. Vijftig leden van de drie verenigingen hadden elk vier duiven ingezonden, zodat keurmeester J. Brandts uit Dordrecht geen gemakkelijke taak had. Drie inzen dingen behaalden elk een zelfde aantal punten, zodat geloot moest worden. De uitslagen waren: 1. J. de Boer, Atoom, 367,5 p.; 2. A. de Bot Jr., Atoom, 367,5 p.; 3. P. van de Outenaar, Reisduif, 367,5 p.; 4. J. Schoo, Reisduif, 367 p.; 5. S. van der Kolk, Reisduif, 367 p.; 6. D. Stiemer, Reisduif, 367 p.; 7. C. Castricum, Reisduif, 366,5 p.; 8. A. Six, Reisduif, 366,5 u.; 9. J. Asjes, Atoom, 366 p.; 10. B. van Vuuren, Reisduif, 366 p. De mooiste groep duiven was die van J. de Boer van Atoom. De eerste prijs voor de mooiste oude doffer ging naar B. van Vuuren; de beste oudste duivin was van J. Asjes. Bij de jonge doffers kreeg de doffer van A. Hammer de eerste prijs en de mooiste jonge duif was van S. v. d. Kolk. Zondag werd na afloop van de druk bezochte tentoonstelling een aantal jonge vogels verkocht, waarvoor grote belang stelling bestond, daar men een goede kans kreeg zijn duivenhok van jong bloed te voorzien. Zaterdag 22 januari zullen tijdens een feestelijke bijeenkomst de prijzen worden uitgereikt. Hedenmorgen omstreeks tien uur is van de haringhaven in IJmuiden uit het h.k.s. „De Hoop" voor zijn tweede reis in 1966 naar zee vertrokken, waarbij het in de be doeling van de gezagvoerder ligt de sche pen op de Noordzee bij te staan. Dit be sluit is genomen, omdat zich in de Ierse Zee slechts een dertigtal schepen ophoudt. De eerste reis, vorige week aangevan gen in Rotterdam, werd reeds de daarop volgende vrijdagmorgen in IJmuiden be ëindigd. Ditmaal werden er echter geen patiënten of gewonden aan land gebracht, doch enige monsters zeewater, die voor Flamborough zijn verzameld. Zoals be kend is in deze omgeving het booreiland „Sea Gem" tenonder gegaan, na welke ramp geruchten werden verspreid, als zou het water hier thans sterk door zich aan boord van de „Sea Gem" bevindende chemicaliën zijn verontreinigd, hetgeen schadelijk voor de visstand zou zijn. De bemanning van „De Hoop" meende hier echter niets bijzonders aan het water te kunnen bespeuren. Deze watermonsters worden thans op het laboratorium van het T.N.O. onder zocht, waarbij het voor de visstand is te hopen, dat men bij het officiële onderzoek in IJmuiden tot dezelfde conclusie komt als de bemanning van „De Hoop". In een woning aan de Papenburglaan in Santpoort vatte vrijdagavond de hou ten schoorsteen van een open schouw vlam, hetgeen met een flinke rookontwik keling gepaard ging. De brandweer heeft de schoorsteen verwijderd en het brand je geblust. dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DB ADMINISTRATIE Beverwijk. De wethouder voor soci ale zaken te Beverwijk, de heer E. Ger ritsen, zal dinsdag 11 januari geen spreek uur houden. Wethouder W. J. Vessie» (openbare werken) houdt dinsdag 11 dezer geen spreekuur, maar wel op woensdag 12 januari van 10.30 tot 12 uur. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdvk. 2de tijdv. A.K.U. Hoogovens Kon. Olie .150 150 Philips... 119.50 119.50 Unilever.. 116.70 gl 116 70 K.L.M. Achilles 10 te Callao. Agamemnon 10 te Champerico. Aludra 11 te Buenos Aires verw. Ameland 8 v. Teesport n. Rotterdam. Amstelveen 9 te Singapore. Argos 9 te Algiers. Banggai 9 te New York. Batjan 9 te Houston. Caltex Amsterdam 9 v. Kopenhagen n. Perzische Golf. Caltex Leiden 9 te Botanybay. Caltex Rotterdam 9 te Suez. Camphuys 11 te Mukalla verw. Dahomeykust 9 v. Sinoe n. Monrovia. Delft 10 te Port au Prince. Echo 10 te Gyon. Gaasterdijk 10 te Tampa. Goeree 9 te Newcastle. Hathor 9 te Beiroeth. Hector 9 te Sikda. Hollands Dreef 10 te Singapore. Hollands Duin 9 te Los Angeles Ittersum 9 te Hamburg. Japara 10 te Akaba. Kaap Hoorn 9 te Port Said. Kieldrecht pass. 10 Kaap Roca n. Marseille. Lycaon 9 te Makassar. Madison Lloyd 9 te Kobe. Montferland 10 te Antofagasta verw. Neder Waal 8 v. Hsinkang n. Hongkong. Ommenkerk pass. 10 Casquets n. Antwerpen. Palamedes 9 v. Belize n. Puerto Barrios. President W. Tubman 8 v. Pascagoula n. Ant werpen. Prins Willem-5 9 te Mostaganem. Roepat 9 v. Glasgow n. Amsterdam. Roggeveen 9 te Hongkong. Rotterdam 9 v. Montegobay n. Curasao. Serooskerk 9 te Kaapstad. Sloterdijk 10 te Antwerpen. Socrates 9 te Mobile. Spaarnekerk 10 te Hongkong. Stad Kampen 8 v. Split n. Bone. Straat Colombo 9 te Colombo. Straat Lombok 9 te Sydney. Straat Malakka 10 te Lorenco Marques Tamara 10 te Calcutta. Tjiluwah 9 te Kobe. Tjimanuk 9 te Port Kembla. Tjinegara 9 v. Port Kembla n. Adelaide. Tjitjelengka 9 v. Rio de Janeiro n. Santos Utrecht 9 v. Port Said n. Beiroeth. Van Cloon 9 te Sydney. Woensdrecht 9 te Albany. Zaankerk 7 v. Townsville n. Aden Zuiderkerk 9 v. Port Said n. Genua. In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in het kantoor van een bloem- bollenbedrijf aan de rijksweg bij Sant poort. Via een niet afgesloten buitendeur van de bollenschuur kwam men in het kantoor na het slot van een schuifdeur verbroken te hebben. Pogingen om de kluis in het kantoor open te breken lever den geen resultaat op. Zover kan worden nagegaan wordt er niets vermist.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5