Pas in tweede helft konden de f I Amsterdammers kou wegspelen Ajax was de grote winnaar met het gelijke spel in Feijenoord-stadion Dreigbrieven voor Mand DWS kwam door foute tactiek niet verder dan gelijk spel Goed spelend Telstar liep een nederlaag op tegen GVAV (4-2) Keizer, Prins en Groot niet bij de selectie voor oranjeteam Amsterdammers startten voortreffelijk MATTEN EN MAILLOTS Kostbaar doelpunt van Chris Coenen Carlos voetbalde briljante partij in Groningen E TASTE OF AMERICA i f 11 f 1 1l STUY'S VOET IN HET GIPS Pronk half jaar geen aanvoerder MAANDAG 10 JANUARI 1966 Heel anders Willem II en PSV konden geen doelpunten maken Eusebio in ziekenhuis Cruijff, Van der Kuilen en Dullens uitgenodigd -< - i t sV tabak op zijn bestt Hulshoff, de invaller voor Pronk, heeft zich goed geweerd. Hier ont neemt hij Weering van Feijenoord een kans. (Van onze sportredacteur) Ajax is met 11 winnaar geworden in het Feijenoord-stadion. Daar komt het wel op neer. Terwijl een snerpende, verkillende wind door het tot de laatste plaats gevulde stadion blies en de activiteit van de spelers vooral in het begin verstijfde, bleek het, dat Feijenoord ondanks alle goede wil de Amsterdammers niet op de in maillot gestoken knieën kon brengen. Ajax heeft wel verscheidene moeilijke momenten doorgemaakt, vooral voor de rust, maar daarna werd het iedereen ook de meest ver stokte Feijenoord-aanhanger duidelijk, dat Ajax het beste team, de hechtste ploeg van Nederland van dit moment vormt. Weliswaar nam Feijenoord de leiding en joeg een golf van enthousiasme de kou even de kuip uit, toen Weering na 52 minuten raak schoot, maar op dat ogenblik ook bleek de grote kracht van Ajax. Men vulde elkaar goed aan, dreef elkaar tot het uiterste op en het doelpunt van de bijzonder gevaarlijke Cruyff was dan ook een meer dan verdiende beloning, 11. J (Van onze sportredacteur) Maud van Praag heeft enkele be nauwde dagen gehad. Maud bekend van de televisie als assistente van Theo Eerdmans bij diens quiz is de echtgenote van Jaap van Praag, de voorzitter van Ajax. Dat voorzitter schap van Jaap en de bekendheid van Maud van het scherm leidden ertoe, dat uiteraard anonieme figuren Maud bedreigden aan de vooravond van FeijenoordAjar. Als Ajax zou winnen dan zou ze eens wat zien. Maud kreeg ook telefoontjes, waarin haar allerlei nare dingen en scheldwoorden werden toegeslingerd. „Ik vind dat toch wel erg en ook griezelig" merkte ze zater dagavond tijdens het Ajax-nieuwjaars- feest op, maar haar echtgenoot, die wel het een en ander gewend is zo wel op sportgebied als op het terrein van platenpubliciteit (Grand Gala du disque) stelde haar nog eens gerust. „Het loopt allemaal zo'n vaart niet." En Maud stortte zich toen maar weer in het feestgewoel. Jammer genoeg- heeft het harde en glad de veld verhinderd, dat de wedstrijd van het begin tot het einde een sprankelend hoogtepunt van de competitie werd. Voor al in het begin waren zowel Rotterdam mers als Amsterdammers o zo benauwd om een duel aan te gaan of een actie te ondernemen. Men was terecht bang voor blessures en men had een flin ke tijd nodig om aan de omstandigheden te wennen. Feijenoord slaagde daarin het snelst, waarbij vooral de geslepen Hans Kraay een winterharde figuur bleek te zijn, die alle rust verschafte aan de aan vankelijk zo nerveuze medestrijders. Nu had Feijenoord dit voor, dat het com pleet op de keiharde mat verscheen, want Harry Bild en Jan Fransen waren van de partij. Ajax moest het zonder de nog ge blesseerde Groot en de geschorste Ton- ny Pronk doen, die zich langs de kant zat te verbijten, vooral, toen zijn jonge vervanger Hulshoff begrijpelijk wat aar zelend begon. Maar de jeugdige Ajacied liet na die wat zwakke start duidelijk zijn talenten zien. Feijenoord schudde alle winternarigheid na vijftien minuten af. Het daverende schot van Cock Luyten werkte kennelijk ontdooiend. De bal sloeg hard en onhoud baar voor Bals tegen de paal. De Rotter dammers drongen Ajax terug en bleken de technische wapens gewet te hebben. Bals kon ternauwernood een proeve van vakbekwaamheid, geëtaleerd door Bouw meester en Moulijn, op niets laten uitlo pen en mocht zich verder gelukkig prij zen, dat Harry Bild nauwlettend door een groepje Ajacieden in de gaten werd ge houden. Nu kon de Zweed, die een voor treffelijk en correct voetballer is, niet al te gevaarlijk worden. Ajax kwam tot nu toe maar voor zijn doen op bescheiden wijze voor de dag, zoals het spelpeil van beide ploegen trouwens vóór het pauze teken onder de hoog gespannen ver wachtingen bleef. Maar dat werd na de rust heel an ders. Opeens was Ajax er weer. De Feije- noord-supporters, die zich de kelen schor geschreeuwd hadden met hun clublied, Cruyff was de gevaarlijkste man bij Ajax. Hier schijnt hij met een listig boogballetje Pieters Graafland te hebben verschalkt, maar de situatie leverde toch geen doelpunt op. Links Veldhoen. maar evenzo met aanmoedigingskreten als Viva Feijenoord en Harry-Harry, wer den er stil van. Dit Ajax was beter en gevaarlijker dan hun Feijenoord, waar vooral het middenveld steeds te zwak was bezet (dikwijls vijf voor en vijf achter maar niemand daartussen) en waarin Bouwmeester en Moulijn minder deden dan men gehoopt had. Bij Ajax dus liep het ineens gesmeerd. Nuninga was een verfijnde aanvalsopbou- wer, Cruyff werd, steeds als hij de bal bij zich had, een schrikbeeld voor de Feijenoorders, Swart weerde zich bedrij vig en Keizer zorgde voor felle uitschie ters. Feijenoord kreeg er de handen aan vol en vooral Pieters Graafland had het bijzonder druk. Trouwens ook Bals heeft in deze wedstrijd zijn knokels kunnen voelen. DWS leek in de eerste helft tegen Sparta op een duidelijke overwinning af te gaan. Weliswaar was de Amsterdamse voorsprong slechts gebaseerd op één tref fer van Geurtsen, maar het vertoonde spel gaf DWS de beste papieren voor de tweede helft. Tot verbazing van de 15.000 toeschouwers echter, begaven de Amster dammers zich na rust direct in het de fensief, waardoor Sparta voor het eerst in de wedstrijd in de aanval kon gaan. Toen de Rotterdammers al spoedig de ge lijkmaker lieten noteren, was het voor DWS te laat en bleef de wedstrijd onbe slist. Door het verrassend goede spel der Am sterdammers werd Sparta direct in het de fensief gedrongen. DWS speelde zo nu en dan 't voetbal, waarmee het 2 jaar geleden kampioen wist te worden: lange zuivere passes waardoor Temming en Geurtsen gelanceerd werden. Uit één ervan, een snel genomen vrije trap op de DWS helft, kwam de bal bij de voluit spurtende Geurtsen, die hard tegen de paal schoot, maar met de terugspringende bal minder moeite had: 1-0 na een kwartier spelen. DWS bleef sterker maar kwam niet ver der dan een enorm hard schot van Tem ming tegen de paal. Na rust kreeg Sparta het middenveld aangeboden. De snelle Ole Madsen, vaak op de rechtervleugel opererend, onder nam enkele gevaarlijke rushes, die voor Pijlman niet te stoppen waren. Uit een ervan bracht Madsen de bal voor het doel, waar Bosveld gereed stond voor de afronding 1-1, na tien minuten. DWS moest nu in de aanval maar het zelfvertrouwen van de eerste helft was verdwenen. De slechtspelende Rensen- brink kreeg nog een fraaie kans, toen Doesburg een hoge voorzet miste, maar Eykenbroek kopte de bal op de doellijn weg. Aan de andere kant trof Van de Kerkhof met een ver schot de lat, doch erg gevaarlijk kon Sparta niet meer wor den. Lenz deed hetzelfde voor DWS. Dat Sparta met een gelijkspel naar huis kon terugkeren, heeft het volledig te danken aan de onbegrijpelijke tactiek van DWS na de rust. Maar goed, juist, toen iedereen een ineenstorting verwachtte van de Feije- noord-verdediging, kwam de surprise aan de andere kant. Bild, die eigenlijk niet had willen spelen, omdat hij zich niet helemaal fit voelde, schoof de bal naar Weering en die besloot zijn rush met een schuiver. De bal vloog tussen de benen van Bals door in het doel, 1-0. Ajax was bepaald niet ontmoedigd. In tegendeel. Het was als een noodzakelijke prikkel om nu eens te laten zien, wat men bij Ajax onder voetballen verstaat. Feijenoord werd in feite onder de voet gelopen en pas toen in de negenentwintig ste minuut de gelijkmaker achter Pieters Graafland lag, was men wat uitgeraasd. Keizer had de weg gebaand voor Cruyff, die een formidabel schot had gelost: 1-1. Keizer voelde er zelf ook nog wel wat voor om ten aanschouwe van de „vol- (Van onze sportredacteur) Matten en maillots hebben in het Feijenoord-stadion voor bescherming /an de dure voetbalbenen gezorgd. De matten waren 's nachts in het doelge bied uitgerold om de vorst uit de grond te houden, zodat de keepers niet al te hard zouden vallen. De matten lagen tijdens de wedstrijd achter de doelen en werden na afloop weer uitge rold. De maillots vormden een onder deel van de Ajax-kleding. De Amster dammers verschenen in vleeskleurige beenbedekking. Het werd even moei lijk, toen Prins aan een knie gebles seerd raakte. Hij werd op decente wij ze behandeld. Niet alleen bij Ajax droeg men deze verwarmende dracht. Maslo van RCH had een zwart exemplaar aangetrok ken. Hij had pech, want hij liep een ladder op. Ie bak" een doelpunt te maken. Hjj was er dicht bij, toen hij een harde droge knal gaf, maar Pieters Graafland joeg de bal met de vuist via de paal uit zijn doel. De Amsterdammers en Rotterdam mers probeerden daarna uiteraard nog el kaar de winst uit handen te halen, maar besloten tenslotte toch tot een status quo. En dat gelijke spel betekende voor Ajax een overwinning. Fortuna en Heracles speelden voor 5000 kijkers een wedstrijd zonder veel hoogte punten. Misschien dat de pijnlijke val van Fortunaspeler Piet Kusters in de be ginfase de spelers er te nadrukkelijk aan herinnerde dat de harde grond een gevaar voor blessures inhield. Men zag de 20 veldspelers wel ijverig sjouwen, maar goede combinaties op een enkele uitzon dering na bleven uit. Een van die uit zonderingen, een goede aanval van Fortu na, zou in de 35ste minuut het gouden doelpunt opleveren, dat de wedstrijd be sliste. Breikers speelde op links naar Carlier, die een duel met Westenberg won. Carlier's scherpe voorzet werd door Coenen hard ingeschoten. Willem II en PSV hebben het elkaar nie erg lastig gemaakt. Slechts enkele spe lers bereikten een normale vorm, hoe wel Van Daal (Willem II) een gunstige uitzondering maakte. Van goed voetbal heeft men nauwelijks kunnen genieten. De spanning vergoedde echter veel, maar er kwamen deen doelpunten. Benfica's sterspeler Eusebio is zondag in bewusteloze toestand naar een zieken huis in Lissabon overgebracht nadat hij bij een kopduel tijdens de competitiewed- strijf Benfica-Academica in botsing was gekomen met een medespeler. Vermoe delijk heeft hij een hersenschudding op gelopen. „We zijn wat ongelukkig ge weestPiet van der Kuil, Tel- stars (teruggekomen) rechtsbuiten zei het wat spijtig na afloop van de wedstrijd tegen GVAV, die met 42 door de Groningers werd gewonnen. „Het eerste doelpunt van GVAV kwam zo gauw en toen Stuy uitviel, werd zijn plaatsvervanger Jense met een al gepasseerd", voegde hij eraan toe. Inderdaad zag Telstar zich onmiddel lijk ten aanschouwe van 13000 kijkers voor een achterstand geplaatst. Nauwe lijks had de Groninger linksbuiten Bos- schieter, vrijgekomen op een dieptepass, een mooie kans gemist, of daar verscheen de onstuimig aanvallende noordelijke eredivisieploeg in het Telstar-doelgebied. Het werd een vrije schop voor de thuis club waaruit rechtsbuiten Hordijk de bal voor het doel plaatste waarna midvoor Oomens hard inkopte. Na zeven minuten spelen werd het 1-0. Even scheen Telstar hierdoor aangesla gen. GVAV bleef goed spelend een licht overwicht behouden maar plotseling werd de situatie weer anders. De Velse- naren stormden plotseling naar voren en als een bliksemflits reagerend op een pass van André wist de Braziliaan Carlos de stand gelijk te maken 1-1. Elkaar goed zoekend bleven de Telstar-spelers daar na naar voren trekken, waarbij de Bra ziliaan en voorts Van der Kuil en André de volle aandacht vroegen van de Gro ninger verdediging. Toen echter GVAV wat meer aandacht ging besteden aan het middenveld en bovendien in hoog tempo ging spelen, ontstond opnieuw een kleine Groninger meerderheid, wel ke in de 25ste minuut tot de tweede tref fer leidde. Hordijk plaatste de bal over doelman Stuy heen waardoor Bosschie- ter een vrije kans kreeg, die hij niet onbe nut liet: 2-1. In de 33ste minuut kwam GVAV op 3-1 toen rechtshalf Koeman bij een schot de bal via een der palen terug kreeg en oer- hard langs de verraste Stuy schoot, 3-1. Twee minuten later volgde de mooiste De nieuwe bondscoach Georg Kessler heeft vjjftien spelers uitgenodigd voor de eerste centrale training van de A-groep, die woensdag 12 januari in het KNVB- sportcentrum in Zeist bijeenkomt. Zoals verwacht behoren tot de selectie enkele jonge spelers, zoals Ajacied Jóhan Cruijff, PSV-er Willy van der Kuilen en Sittar- dia's Willy Dullens. Hoewel van KNVB-zijde werd meege deeld dat uit deze eerste selectie nog niets mag worden geconcludeerd is het opvallend dat de drie Ajacieden (Keizer, Prins en Groot), die destijds voor de in terland tegen Zwitserland te kennen ga ven liever niet te worden opgesteld, ook nu ontbreken. Van de ploeg, die in Bern met 2-1 verloor, ontbreken voorts: Pijs (PSV) Fransen (Feijenoord) en Lase- roms (Sparta). De volgende 15 spelers hebben een uit nodiging ontvangen: Eddy Pieters Graaf land, Cor Veldhoen, Coen Moulijn en Piet Kruiver (allen Feijenoord) Klaas Nu ninga, Johan Cruijff, Sjaak Swart en Ben ny Muller (allen Ajax) Rinus Israel en Frits Flinkevleugel (beiden DWS) Daan Schrijvers en Willy van der Kuilen (bei den PSV) Willy Dullens (Sittardia) Pim Doesburg (Sparta) en Willy Quadackers (Fortuna '54). Advertentie IV,,....,....„...V...,.,v....X WKS.» treffer van de middag. Telstar-linksback Bakker trapte de bal naar de nieuwe aan winst bij GVAV, de Deense internatio nal Ole Fritsen, die meteen de bal door trok tot voor het doel waar Oomens met een duik a la Bakhuis de net tevoren voor de geblesseerde doelman Stuy inge vallen Jense passeerde. Dat was dus 4-1. Maar Telstar bleef overeind. Telkens weer probeerden Brom en Van Wijk in het middenveld hun voorlinie te lanceren. Daar trok Carlos steeds meer de aan dacht en hij was het ook die in de 37ste minuut op prachtige wijze rechtsbuiten Van der Kuil vrijspeelde waarna deze met een boogschot de stand op 4-2 kon brengen. Hoewel de strijd na de pauze minder spectaculair was dan in de eerste helft bleef het peil toch behoorlijk met de beste kansen voor de thuisclub. Toch wist ook Telstar zich mogelijkheden te scheppen, maar linksbuiten Clement schoot naast. Even later moest een van de Groninger verdedigers de bal uit de doelmond kop pen bij een inzet van Carlos. (Van onze sportredactie) De blessure van Stuy, die hem belette goed te spelen tegen GVAV en hem uit eindelijk deed besluiten om tien minuten voor de rust het veld te verlaten, is vrij ernstig. De oude wreefblessure, die hij enige tijd geleden had opgelopen en waarvan hij in militaire dienst genezen werd verklaard, lykt toch niet goed be handeld te zijn. Men heeft een foto laten maken en gebleken is, dat er nog een klein scheurtje aanwezig is. De voet moet weer in het gips. Het zal naar men aan neemt zeker vier weken duren voordat Stuy weer kan spelen. Aan Tonnie Pronk, die ingaande 1966 met terugwerkende kracht, door de KNVB voor 6 wedstrijden van Ajax 1, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van een jaar, is geschorst, is bo vendien tot 1 juli 1966 het recht ontzegd, aanvoerder van een voetbalelftal te zijn.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 9