Ludwig de Sanders regelt sportuitwisselingnaar de West ét Pat Mat zag illusie op de schaaktitel in rook opgaan iÜi Eerste deelnemers arriveerden voor Hoogovenschaaktoernooi DWS naar Suriname Nicols naar Curasao Streven naar Rijksspelen mmmm. Kijk Uit won met ruim verschil Jan Serpenti weer met Tiemen Groen in Peugeotploeg Microkorf balstri j d België-Nederland Sport op openbare wegen wordt moeilijk Loting voor beker misschien voor TV Bas v. Duivenbode verliezer in duel tegen Thebault m Zege in testmatch voor Engeland DINSDAG 11 JANUARI 1966 - -- ANTILLIANEN WILLEN SPELEN IN HAARLEMSE HONKBAL WEEK Altig en Kemper leiden in Bremer zesdaagse UEFA-jeugd traint 13 Elly Krocké in tweede ronde in Kaapstad tegen de zin van Parijsbokspublieh Spontaan Ford weer naar Le Mans I hebbers voor de eerste plaats. Tafeltennisploeg naar Tsjechoslowakije MMMf«MVVVVVWWVWM/VVWV( (Van onze sportredactie) Ludwig de Sanders wil iets doen voor de Surinaamse sportwereld. „Iets" was een te vaag begrip voor deze 38-jarige Surinamer, die de laatste drie jaar in Neder land is. Hij wilde „lessen geven" en vond de mogelijk heid in uitzending van Nederlandse sportmensen. Vorig jaar regelde hij een trip van drie weken voor vijftig Nederlanders, zoals tennisspeelster Hetty Baas, basket ballers Tuinstra en Rijsewijk, voetballers Kruin, Mijnals en Sparendam en worstelaar Rosbag, door Suriname. Enthousiast ontving de bevolking de sportmensen, geest driftig begeleidde zij hen op de tournee, spijtig nam zij afscheid. De gedachte aan rijksspelen was er levendig ,:.:V door geworden by De Sanders, die van 1953 tot 1956 aan het CIOS in Overveen studeerde en toen als basketballer en atleet in Haarlemse sportkringen opviel. De Sanders had het succes van vorig jaar als achtergrond voor zijn plannen van dit jaar. Ze werden uitgebreider, grootser. Daardoor kan DWS dit jaar naar Suriname, vertrek 15 juli, en kan Haarlem Nicols in december een trip naar de West maken. Ook worstelaars, in ieder geval Utrech ter Rosbag, basketballers een groep van zeven nog uit te kiezen internationals atleten, waaronder Haar lemmer Schaper en wielrenners zijn benaderd voor de uitzending. De Sanders' ideaal van rijksspelen van Nederland, Suriname en de Antillen, is een persoonlijk. Zijn initiatief zijn vrouw, geen Surinaamse, staat hem en thousiast terzijde vooral nadat zij vorig jaar het onthaal in Suriname meemaak te wordt voorzichtig uitgevoerd om de financiële risico's zo klein mogelijk te De heer en mevrouw De Sanders met een Surinaamse pijl en boog. André Kamperveen in zijn Haarlem- tijd; heel dikwijls bijzonder specta culair. Hi Suriname is hij thans ook nauw betrokken bij de sportuitwis- selingen tussen Nederland en de West. De Beverwij ker schaakclub Pat Mat heeft haar illusie op een kampioenschap van de Noordhollandse Schaakbond na de 8-2 nederlaag tegen Kijk Uit in rook zien opgaan. De IJmuider schakers toonden zich in dit treffen veruit de sterksten en kwamen één stap dichter bij de titel. In het ongunstigste geval zullen Steijn c.s. een beslissingswedstrijd moeten spelen met Heemstede maar dan zal deze ploeg niet alleen in Zaandam van ZSC moeten winnen maar ook Kijk Uit zelf de das moeten omdoen. In IJmuiden is men niet van plan het zover te laten komen Van de tweede klassers behield VVV 2 (Alkmaar) haar goede kans in groep A door ook MSC 2 de baas te blijven. In groep C verspeelde HWP het eerste punt aan Kijk Uit 3 maar bleef niettemin aan de leiding. Aalsmeer 3 is hier na de ne derlaag tegen Weenink 2 vrijwel zeker van degradatie. Het tweede team van de bloemenkwekers doet het in groep D heel wat beter en heeft na een vlotte zege op Pat Mat 3 een mooie kans behouden. Van de derdeklassers handhaafde Aarts woud zich in afdeling A op kop en kwam De Pion (Wormerveer) in groep B tot op één winstpunt van het kampioenschap. De schaakclub Driehuis toonde zich in de C-groep heel wat sterker dan Kijk Uit 4 en blijft een serieus gegadigde voor pro motie. De uitslagen der gespeelde wedstrijden zijn: Overgangsklasse, Pat Mat-Kijk Uit 1. Zwart-Steijn 0-1, 2. van Manen-Zwem- itra 1-0, Boer-Schelhaas 0-1, 4. Suiker-de Jong remise, 5. Al ting-Gordijn remise, 6. Huygen-Blok 0-1, 7. de Heer-Hölscher 0-1, 8. Hart-Walda 0-1, 9. Nieland-Beekhuis 0-1, 10. Sonneveld-Van Nieuwenhuizen 0-1. To taal 2-8. Ie klasse, afd. B: Bloemendaal-Het Oosten 2 4-4 voorl. 2e klasse, afd. A: MSC 2-VVV 2 4%-5%, afd. B: Het Witte Paard 2-Westzaan 8y2-l!4, afd. C: Bloe- mendaal 2-Santpoort 2 5%-4%, HWP-Kijk Uit 3 5-5, Aalsmeer 3-Weenink 2 3%-6Vi, afd. D: Pat Mat 3-Aalsmeer 2 21/i-7%. 3e klasse, afd. A: Wieringermeer 2-MSC 3 6-4, Aartswoud-Schoorl 5!£-4 Vz, afd. B: Assendelft-De Pion 2-8, Oppositie 3-DOS 4-6, afd. C: VHS 4-Weenink 3 3l/s-3Vi voorl. Bloemendaal 3-Santpoort 3 3-5 voorl., Driehuis-Kijk Uit 4 7%-2Vfe, afd. D: De Uil-Driehuis 2 3%-2voorl., Heemstede 3-KSC 5%-4%. 4e klasse, afd. D: De Uil 2-Hoofddorp 2 5-5, HWP 2-Excelsior 2 3voorl. Op zondag 30 januari vindt in Antwer pen de microkorf balwedstrijd (senioren) België-Nederland plaats. Voor het Neder lands team zijn geselecteerd: Dames: Wil Krom (Blauw Wit); Tini v. Lunteren (Rohda); Ans v. d. Velde (Rohda); G. v. d. Waarde (Spangen); Ans v. Veen (Westerkwartier); Nel Krijgsman (Het Zuiden). Heren: Jan v. Paren (Blauw Wit); Ge rard Bos (H.K.V.); Joop Klomp (Luto) Jan Wals (Ons Eibernest); Theo v. Zee (Ons Eibernest); Cees v. Lunteren (Roh da). Voor de jeugd microkorf balwedstrijd Nederland-België, die zaterdag 29 januari in Middelburg wordt gespeeld, heeft de keuzecommissie van de N.N.K.B. de vol gende spelers(sters) geselecteerd. Dames: Els Hensen (Archipel); Nel Borger (H.K.V.); Corrie Beauchampet (Luto) Emmie Gildemeester (Luto); Nel Groot (Rohda); Willie Peters (Z.K.C.) Heren: Janne Engelberts (Archipel) Henk Penseel (Archipel); John Boogers (Dec.os)Anne Hoekstra (Deetos); Drikus Klouwen (Westerkwartier); Herman Koch (Het Zuiden). Op zaterdag 22 januari spelen beide ploegen in de Sporthal van het K.N.V.B Centrum te Zeist nog een oefenwedstrijd waarna de keuzecommissie de opstelling zal bekend maken. Jan Serpenti uit Wijk aan Zee heeft voor het komende seizoen weer een plaatsje gekregen in de amateurwieler ploeg van DTS-Peugeot. Hij was daar ook het vorige seizoen in opgenomen. Van dit team maakt ook de tweevoudige we reldkampioen Tiemen Groen weer deel uit. De ploeg bestaat uit de amateurs: Piet van Dijk (Wormerveer), Tiemen Groen (Follega), Herman Hoogzaad (Ven huizen), Anne Koster (Leeuwarden), Harm Ottenbros (Alkmaar), Harry Jan sen (Amsterdam), Jan Serpenti (Wijk aan Zee), Cees Stam (Koog a.d. Zaan), Piet de Wit (Wormer) en Jaap de Wit (Zaandam). Serpenti, Hoogzaad en Jan sen zijn gastrenners in de ploeg. De overige rijders zijn allemaal lid van de Zaanse wielerclub DTS. Als ploegleider treedt weer de heer Joh. Stoop uit Alkmaar op, die tevens voorzitter van DTS is. De oud-renner Jaap Bruggenkamp uit Santpoort is op nieuw als soigneur-masseur aangewezen, Aan vrijwel alle vaderlandse „klassie kers" en de „Toer door Nederland" zal DTS-Peugeot met een ploeg deelnemen Tiemen Groen en Piet de Wit zullen dit maal zoveel mogelijk aan wegkoersen deelnemen en minder op de baan aan de start verschijnen. Bovendien zal Groen in augustus of september een aanval doen op het werelduurrecord der ama teurs. De jonge amateur Harry Jansen zal het meest in criteria rijden en slechts aan twee „klassiekers" en het nationale wegkampioenschap meedoen. De stand in de zesdaagse van Bremen was dinsdagmorgen bij de neutralisatie om vijf uur als volgt: 1. Rudig Altig Kemper (Did) 402 pnt., op één ronde 2. Post-Pfenninger (Ned.Zwits.) 438 pnt., 3. Bugdahl-Renz (Did) 143 pnt., Lykke-Eugen (Den.) 102 pnt., op zeven ronden: 5. Junkermann-Roggendorf (Did) 50 pnt. De overige koppels hadden acht of meer ronden achterstand. houden en om de financiële voorwaarden waaraan de uit te zenden sportmensen zelf moeten voldoen gering te maken. Voor een drie weken durend verblijf be taalt DWS overigens niets, de Amster damse voetbalprofs worden uitgenodigd, maar de Haarlem Nicols zorgen per spe ler voor een bedrag van 500, alhoewel de onkosten per speler rond de ƒ2.000 liggen. Ludwig de Sanders, werkzaam als paedagogisch hoofdleider bij het tehuis voor neuritisch gestoorde jongens „Zand wijk" in Amersfoort, is niet alleen in Ne derland actief voor uitzending van sportmensen. Hij heeft in André Kamper veen, ook een in Haarlem zeer bekende Surinamer nadat hij enkele jaren op het CIOS studeerde en voor Haarlem voetbalde, in Suriname een idea le medewerker. Kamperveen, program maleider van een commercieel radiosta tion, legt in Suriname de contacten bij bonden en verenigingen, v oor zover De Sanders dat niet kan doen. Overigens heeft De Sanders nog voldoende invloed in Suriname, waar hij voordat hij in 1962 weer naar Nederland kwam gedurende vijf jaar hoofd van de lichamelijke op voeding in zijn land was. Hij was voorts coach van het basketbalteam, dat in 1960 aan de Olympische Spelen deelnam, was vooraanstaand atletiekcoach in zijn land en bouwde een bloeiende boksschool op. In zijn Nederlandse ClOS-tijd was hij at leet van de HAV Haarlem en werd daar houder van het clubtienkamp record en onderging de voorganger van het tegen woordige Flamingo's zijn basketbalimpul sen, die bijzonder schotvaardig en at tractief bleken. Het zijn perioden in zijn leven gewor den, die plannen voor uitwisselingen de den ontstaan. „In Suriname moeten ze er iets van leren, zonder de indruk te krij gen te zwak te zijn. Daarom heb ik ge lijkwaardige tegenstanders nodig. Ik kan dus ook dikwijls niet de Nederlandse top uitzenden, die is te sterk. Maar degenen, die heen gaan, brengen iets over en de sportmensen uit de West doen hier weer ervaring op. Er komt in Nederland een worstelaar, die is in Suriname een held maar worstelen gebeurt nog met blote voeten en niet op goede matten. Zo'n jongen ziet hier hoe het anders, beter kan en vertelt dat thuis. Ik hoop ook, dat de Antilliaanse honkbalploeg naar Nederland training plaatsvinden van de spelers, die kan komen voor de Haarlemse honkbal- jn aanmerking komen voor het elftal, dat week. Ze kunnen koen, maar dan moet Nederland zal vertegenwoordigen bij het de organisatie rekening houden met hun I UEFA-toernooi in mei a.s. in Joegoslavië, mogelijkheden en de week gunstig plan- De uitgenodigde spelers zijn: Mathijsen nen". I (RBC)Hoogeveen (Gooiland), Ooms (Feije- noord); Van Gelder (Feijenoord); Wijn gaarden (Feijenoord); Schneider (Go Ahead); Ooms (Willem II); Van Bentum (Spel. Irene); Dekker (RCH); Geurten (MW); Koopman (Telstar); Stovers (NOAD); Dirven (Velox); Boszhard (De Volewijckers); Van Renswal (DOS) en Ad vocaat (A-DO). Het nog steeds toenemende gemotori seerde verkeer laat wegwedstrijden van de omvang van Olympia's tour en de Ronde van Nederland bovendien ver gezeld van vele volgauto's en een aan zienlijke reclamekaravaan bezwaar lijk meer toe. Vandaar dat de minister van Verkeer en Waterstaat de KNWU heeft meegedeeld, dat te beginnen in dit jaar slechts voor één van deze rondes per jaar ontheffing zal worden verleend van het verbod op rijkswegen wedstrijden te houden met voertuigen. Aldus de mi nisters Suurhoff, Sam kalden en Vrolijk in hun antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevrouw Van Someren-Downer. De bewindslieden voe gen aan hun motivering nog toe, dat dergelijke evenementen gedurende een vrije lange periode een zware wissel trekken op de personeelsbezetting van de rijkspolitie Het valt te voorzien, zo delen de mi- I nisters verder mee, dat in de naaste toe komst het houden van wedstrijden op de wegen en niet alleen wielerevenemen- ten aan een nadere beschouwing zal moeten worden onderworpen. De in aan merking komende sportorganisaties zul len overigens hierbij worden geraad pleegd. Voor het houden van wandelmar sen op de wegen behoeft geen ontheffing te worden verleend. Het ligt in het voornemen van de mi- I nister van Verkeer en Waterstaat voor de rally van Monte Carlo in januari ont heffing van het wedstrijd verbod te verle nen. Deze rit vindt, voor wat Nederland betreft, plaats op de autowegen geduren de de nacht van vrijdag 14 januari op zaterdag 15 januari en gedurende de och tend van de zaterdag. i NTS en KNVB onderhandelen over een I t.v. uitzending van de loting voor de achtste finales om de KNVB-beker. Zater dag is die loting voor de volgende beker ronde, die op 20 februari wordt gespeeld in Den Haag. KNVB en NTS hebben nog geen akkoord bereikt over plaats en tijd I van de loting. Op 12 januari zal in Zeist een centrale Elly Krocké heeft maandag in de eer ste ronde van het tenniskampioenschap van West-Afrika in Kaapstad met 6-1 4 gewonnen van het Zuidafrikaanse meisje Rossen. De Nederlandse kampioe ne Trudy Groenman haalde de tweede ronde niet. Zij werd met 1-6 6-3 3-6 ver slagen door het Zuidafrikaanse meisje Christine Bell. In de eerste ronde van het gemengd dubbelspel speelden de Nederlandse meis- es met een Westduitse partner. Trudy Groenman en Wilhelm Bungert wonnen van Frank Rawstorne en mevrouw Raw- storne met 6-4, 8-6. Elly Krocké en Bu- ding wonnen van Summers en mej. Bell met 6-4, 6-1. Bas van Duivenbode, de Nederlandse kampioen in het halfzwaargewicht, heeft maandagavond in het Parijse sportpaleis op punten verloren van de jonge Frans man Bernard Thebault. Het was voor The bault zijn negende overwinning in even veel gevechten als beroepsbokser. Het ge vecht ging over acht ronden. Het publiek was het niet eens met de uitslag en de ontstemming liep zo hoog op dat hier en daar in de zaal gevochten werd. De po litie moest ingrijpen om de orde te her stellen. Van Duivenbode heeft op het verwende Parijse publiek een uitstekende indruk ge laten. Thebault, beschikte over wat meer techniek, hetgeen hij vooral demonstreer de in enkele snelle links-rechtse combina ties. Die Van Duivenbode echter niet in gevaar brachten. Niettemin had Thebault halverwege het gevecht, na vier ronden, een kleine voorsprong op de scorekaarten. Vanaf dat moment voerde Van Duivenbo de, die fysiek sterker was en ook over meer ervaring beschikte, het tempo op. Gesteund door een uitstekende conditie ,nam de Amsterdammer het gevecht .door een uitstekende conditie nam de Amsterdammer het gevecht over en was n vrijwel elke slagwisseling de meerde re. In de zevende ronde plaatste de pu pil van Dick Groothuis een feilloze op stoot, die Thebault „vol" moest incasse ren. Het kostte Thebault veel moeite zich tegen de nu furieuze Van Duivenbode staande te houden, maar het lukte. Dat hij daarna als „verjaarsdagcadeautje" hij werd 23 gisteren een puntenoverwin- ning kreeg toegewezen zal ook hij niet hebben verwacht. Voor Ludwig de Sanders zijn de zorgen over de uitzendingen een aangename be lasting. Hij weet, dat Nederlanders in Suriname onder de indruk komen van de sjpontane ontvangst, die er hen daar ten deel zal vallen, jffij 'wftfit, dat André. perveen door middel van radiouitzendin gen de nodige reclame zal maken en con tacten zal leggen voor een zo gunstig mo gelijke tournee. En dan is er bovendien nog Jaap Kion, een Atilliaanse t.v.-man, die nog in Haarlem verblijft, maar in fe bruari weer vertrekt naar de Antillianen. Hij wordt de contactman, die het derde. deelnemers aan het 28ste deel van het rijksgebied in de sportuit- Ue eerste deelnemers wisseling moet betrekken. Curapau krijgt Hoogovenschaaktoemooi in Beverwijk die in ieder geval al de komst van de Haar- maandag arriveerden zijn de Russische lem Nicols in december en Haarlem mis- schakers Ivo Ney en L. Polugajevski schien de aanwezigheid van de Antilliaan- se honkbalploeg tijdens de honkbalweek. respectievelijk internationaal meester en internationaal grootmeester beiden kans- Ney, de man uit Talinn deed daar twee Ook dit jaar zal Ford weer een poging I Sfar geleden al een poging toe. Weliswaar wagen om de hegemonie van Ferrari op slaa*de hij er niet tenvolle in, doch zijn Le Mans te breken. In de strijd zullen o.a. resultaat was zeer bevredigend. Dit jaar worden gebracht een geheel Brits team za'. Z11J? Russische schaakvriend Polu- met drie Ford GT's. Deze wagens zullen gajevski wiens eerste schaakoptre- worden gereden door John Whitmore, den in Nederland dit is eveneens een Graham Hill, Jackie Stewart, Jack Sears S00' £aan doen naar de titel, en Frank Gardner. De naam van het zes- de teamlid zal later worden bekend ge- Deze mternationaal-grootmeester is wei- maakt. De inschrijving geschiedt door iswaar voor de tweede maal in ons land, Alan Mann Racing Ltd. Andere Ford GT's doch de eerste keer verbleef hij in 1964 zullen worden ingeschreven door de Ame rikaan Caroll Shelby. AUTOMOBILISME. Colin Chapman, de 37-jarige „stalbaas" en ontwerper van de Lotus-racewagens heeft de Ferodo-trofee gekregen als degene die in 1965 de grootste bijdrage heeft geleverd aan autoraces in het Britse Gemenebest. Het is de tweede maal dat Chapman deze trofee krijgt. De eerste maal was in 1963. Indien de ontwikkelingswerkzaamheden dit toelaten zal het Alan Mann team ook| deelnemen aan de 1.000 km race op de Nürburgring, de 12 uur race van Reims en de Grand Prix van Spa. De wagens worden uitgerust met de Ford 4,7 liter V8 motor. Vol interesse keken de beide Rus sische schakers toe naar het in richten van een van de schaakzalen in het Kennemer Theater, waar zij nu drie weken zullen verblijven. Links I. Ney en rechts Pobuga- jevski, met in het midden de eige naar van het Kennemer Theater, de heer Ch. Hart. als schaakjournalist van het persbureau Tass in Amsterdam. Hij kreeg vier dagen geleden volkomen onverwacht de invitatie om in de plaats van V. Kortsjnoj aan het Hoogoven schaaktoemooi deel te nemen. Samen met Nei stapte hij gistermorgen half negen in een Russisch straalvliegtuig, dat de af stand Moskou-Amsterdam in drie uur overbrugde. Even na half twaalf maan dagmorgen passeerden zij de douane op Schiphol en weer enige tijd later wer den zij in het Kennemer Theater in Be verwijk verwelkomd door de eigenaar de heer Ch. Hart. Deze zal in de komende drie weken weer alle registers van zijn talentalent moeten opentrekken om het zijn pl.m. 300 binnen- en buitenlandse gasten zo plezierig mogelijk te maken. Onder het genot van een verfrissing vertelde de 31-jarige Polugajevski hoe hij in 1946 met schaken begon. Zeven jaar later werd hij internationaal meester en in 1960 behaalde hij de titel interna tionaal grootmeester. Hij bereikte twee tweede plaatsen, nl. in 1961 te Bakoe en in 1965 in Talinn. Vier jaar geleden verhuisde de man van de stad Kuibisjew aan de Wolga naar de Russische hoofdstad, waar hij als inge nieur op energiegebied zijn dagtaak heeft en buiten zijn werk schaakt. Het Engelse cricketteam heeft de derde testmatch tegen Australië, die in Sydney is gespeeld, gewonnen met een innings en 93 runs. De scores waren: En geland 488, Australië 221 en 174. Enge land heeft daarmee de leiding genomen in de vijf wedstrijden tellende serie. De Australiërs verloren hun laatste 7 wickets voor 89 runs en waren 11 minuten na de lunch all out voor 174. Het was een trieste laatste dag voor de gastheren. Zij verloren Brian Booth en Bill Lawry, de laatste „senior-batslieden" toen aan de score van de vorige dag, 85 voor 3, nog maar 1 run was toegevoegd. David Al len en Fred Titmus, de Engelse spinbow- lers zaaiden paniek in de Australische verdediging. Doug Walters, die in de bei de vorige wedstrijden voor centuries zorgde, was met 35 topscorer. David Sin- cock sloeg 27 runs bijeen met 5 boun daries in 37 minuten. Van de Engelse bowlers nam Allen 4 wickets voor 47 en Titmus 4 voor 40. Frans Schoofs (Nedlloyd), Gerard Bak ker (Scylla) enCarel Deken (SNL Smash) zullen deelnemen aan de internationale tafeltenniskampioenschappen van Tsje choslowakije, die van 31 januari tot en met 2 februari in Praag worden gehou den. Op het programma staan zowel een landenwedstrijd voor teams van twe" spelers als individuele wedstrijden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 13