Rijksbemiddelaars verscherpen toezicht op loonsverhogingen CAO Metaal al op een goudschaaltje gelegd CIIIMP- ART HETWEER Minimumloon nu op f120 Kantongerecht naar Beverwijk UST Premier Sjastri van India overleden <w Wegenbelasting- kaart verdwijnt V akantiespreiding mislukt VS hadden direct contact met Hanoi lill Vrije meningsuiting voor Papoea's alleen in West-Irian Indonesië wijst alle Amerikaanse journalisten uit Grote kunstdiefstal in Besancon Gemenebest vergadert in Lagos Vrede van Tasjkent" overschaduwd Acht jaar voor „Schotse moord" Pipo volgt Klaas Vaak op 51e JAARGANG NUMMER 58 DINSDAG 11 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Weer aardgasexplosie In Maastricht pagina 2 Geheim Indonesisch rapport (slot) pagina 3 W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 In de Vishal en op zee4 Ferdinand4 Uit stad en omgeving4, 5 Radio en tv 7 Kunst7 Feuilleton9 Beeldverhalen9 Economisch nieuws 11 Scheepsberichten 11 Beurs 11 Topsy12 Sport 13 Luidsprekers 4 Dit nummer bestaat uit veertien pagina's Koude oostenwind Uitspringer' Voorlopig „filiaal" van Haarlem TEL. 8166 S' mm II Het woord is aan Minister Smallenbroek: Buit van 7,5 miljoen (Zie verder pagina 11) IJmuider Courant DAGBLAD VOOR V ELS EN-IJMU ID EN, S A N T P O O R T, D R 1E H U 1 S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewyks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mjje (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het College van Rijks bemiddelaars, dat de CAO's voor dit jaar moet goedkeuren, is bezig zich op aanwijzing van minister Veldkamp (So ciale Zaken) zeer scherp op te stellen tegenover loonsverbeteringen waardoor het algemeen gemiddelde van 6 a 7 per cent ook maar enigermate zou kunnen worden overschreden. Terwijl de bouw vakken een eis van acht percent met vele plussen op tafel is gelegd en elders druk wordt gesproken over noodzakelijk inhalen van achterstanden, zijn Rijksbe middelaars reeds begonnen de verbeterin gen in de driejarige metaal-CAO op hun goudschaaltje te leggen. Het college heeft er geen vrede mee dat die CAO met op het eerste gezicht slechts 4% percent loonsverhoging plus een duurte-aanpassing in juli de mo gelijkheid openlaat dat er per bedrijf vrijelijk méér wordt gegeven. Rijksbe middelaars zouden het liefst willen dat de CAO weer een nadrukkelijk maximum karakter kreeg, maar daar wil men in de Metaal niets van weten. Men is daar van mening dat Rijksbe middelaars met een maximum de loons verhoging juist zouden opjagen in de me taal- en elektro-technische industrie met zijn honderdduizenden werknemers, in plaats van die af te remmen. Want dat maximum zou dan, naar de algemene maatstaf, bij voorbaat al een paar per- In de diergaarde „Blijdorp" in Rot terdam gaan binnenkort enige chim pansees in training voor een interna tionale tentoonstelling van apenkunst. In het dioramagebouw van de dier gaarde wordt namelijk in maart een tentoonstelling gehouden van door apen vervaardigde „kunstwerken." Op deze expositie van apenstreken zijn dan ook werken te zien van de reeds vermaarde Congo uit Londen, van een capucijneraapje uit Duitsland en van de Blijdorpse gorilla Sophie. Schilderstukjes van dit gorillavrouwtje zijn voor behoorlijke prijzen in het bui tenland van de hand, gegaan. Verwachting tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met op enkele plaatsen wat lichte sneeuw. Krachtige tot matige wind tussen oost ennoordoost. Aanhou dend lichte vorst, in de nacht en ochtend hier en daar matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. cent hoger moeten liggen dan het basis percentage (4»/4) van thans. Dezelfde be zwaren worden aangevoerd tegen het aangeven van de begrenzing van de extra „ruimte" per onderneming. „Stel een maximum vast, en de erva ring leert dat iedereen zich daar op stelt en er vervolgens doorheen schiet. Zo was de toestand voorheen. Wat wij nu willen, is een zo groot mogelijke reële loonsverbetering bij een voor de bedrijfs tak niet te grote algemene loonstijging. Met een kleine aanpassing aan de toege nomen duurte achteraf, als dat voor het reëel houden van die loonstijging nodig is", zegt men in kringen van de metaal vakbonden. De bonden en de werkgevers zijn het erover eens dat er maar één mogelijkheid is om Rijksbemiddelaars toch inzicht te geven in de loonvorming in de metaalbe drijfstak. Dat zou kunnen gebeuren door extra verhogingen die per onderneming worden overeengekomen, ter aparte be oordeling via de Stichting van de Arbeid naar het college door te sturen. Daartoe zal vermoedelijk ook wel worden beslo ten. Er is overigens volgens hun inlich tingen in de hele metaalindustrie nog ner- (Van onze correspondent) DEN HAAG Het schema om te ko men tot vakantiespreiding is te laat topenbaar gemaakt en kan dit jaar niet meer worden gehanteerd. Dit wordt toe gegeven door de Stichting Recreatie, die echter toch ingenomen zegt te zijn met het voorstel te komen tot de reeds lang gewenste spreiding. In elk geval zal voor 1967 een schema kunnen worden gehan teerd, ongeveer gelijk aan het schema, dat eigenlijk dit jaar had moeten wor den gebruikt. In dit schema, opgesteld door de Stich ting van de Arbeid en door ons al gepubli ceerd wordt de zomervakantie voor col lectief sluitende bedrijven verdeeld over drie tijdvakken. Doordat dit schema te laat was gepu bliceerd konden de bedrijven er geen re kening meer mee houden. De stichting geeft toe dat aan het schema enige bezwaren kunnen kleven. Zo is het heel goed mogelijk dat een fa milie waarin de vader timmerman is, de dochter op een atelier werkt en de ver loofde van dat meisje in „de metaal" zit, weinig met het plan is ingenomen. „Maar" zo stelt de heer J. Swart, directeur van de stichting Recreatie, „Zoals het nu gaat, loopt de vakantie van erg veel mensen spaak. Wanneer het schema werkt zullen het maar enkelen zijn". WASHINGTON (AP) Het Witte Huis heeft verklaard dat er een rechtstreeks contact is geweest met Noord-Vietnam. Het contact heeft bestaan uit het over handigen van een boodschap door een Amerikaanse diplomaat aan een Noord- vietnamese functionaris. De twee functio narissen hebben daarbij enkele minuten met elkaar gesproken. Dit zou enige tijd geleden zijn gebeurd. Over de plaats en de omstandigheden is verder niets bekend gemaakt. De vertegenwoordiger van Hanoi zou de boodschap wel in ontvangst hebben ge nomen, in tegenstelling tot mei vorig jaar toen de Nooravietnamese regering een Amerikaanse boodschap die via een Brit se diplomaat werd doorgegeven van de hand wees. (Van onze correspondent) HILVERSUM Pipo de Clown komt in het voorjaar terug op de televisie. De eens zo populaire Pipo een geestes kind van schrijver Wim Meuldijk dat in 1964 op het hoogtepunt van zijn succes verdween gaat om 7 uur Klaas Vaak opvolgen als in-slaap-prater (en-susser) van onze jongste generatie. Bij de N.T.S. is op het ogenblik een voorstel in behandeling om hem af te wis selen met een andere figuur in een voor- het-naar-bed-gaan-programma. Dat zal dan waarschijnlijk Kabouter Kandelaar worden, een mannetje dat ontsproten is aan de fantasie van V.P.R.O.-regisseur Ton Hasebos. Pipo de Clown zal ook in zijn nieuwe hoedanigheid gespeeld worden door Cor Witschge. Ook Mammelou komt terug. Het is echter nog niet bekend of Christel Adelaar deze rol weer op zal nemen. In de nieuwe serie vertelt Pipo verhaaltjes aan zijn dochtertje Petra, een rolletje dat gespeeld zal worden door de 4-jarige Mar- joleintje Knap, een nichtje van de beken de journalist Henri Knap. Wim Meuldijk heeft op het ogenblik reeds 20 scenario's voor zijn nieuwe Pipo gereed. gens meer dan 4% percent bedongen. De extra „ruimte" die de bonden uit de be drijven willen halen, zal in eerste aanleg worden gebruikt voor de geleidelijke ge lijkschakeling van de arbeidsvoorwaar den voor handarbeiders en beambten. Dat daarbij de onderlinge aanpassing on veranderlijk zal resulteren in loonoptrek kingen, is duidelijk. Daar zou tot dusver zelfs bij een „uitspringer" nog niet meer dan een paar percent extra uitgekomen zijn, wat op het geheel van de bedrijfstak en zijn loonstijging maar in geringe mate van gewicht is. Het minimum-inkomen van 120 per week geldt met ingang van het loontijd- vak, waarin 10 januari 1966 valt. Dit blijkt uit een door het College van Rijksbemid delaars vastgestelde beschikking inzake het minimum-inkomen voor het jaar 1966, Volgens deze beschikking zal dit mini mum-inkomen gaan gelden voor alle vol waardige mannelijke werknemers van 25 jaar en ouder in een volledige dienstbe trekking. Als echter in een in 1965 gel dende CAO of loonregeling een minimum inkomen van 110 gegarandeerd was, dan geldt de verplichting ten aanzien van dezelfde leeftijdsklassen als waarvoor het minimum inkomen van 110,goed. De IJmond zal haar eigen kantonge recht krijgen. Minister Samkalden heeft thans zijn beslissing genomen en het oog laten vallen op Beverwijk als nevenzit tingsplaats van Haarlem met een hulp griffie. Het ligt in het voornemen er la ter een eigen zittingsplaats van te ma ken. Het kantongerecht zal gevestigd worden op de bovenverdieping van het voorma lige raadhuis van Beverwijk aan de Breestraat, waarin thans gedeeltelijk het politiebureau is ondergebracht. Vooraf gaande aan de ingebruikneming zal nog een verbouwing moeten plaatsvinden ten einde aan de te stellen, eisen te voldoen. Hiermede is dus de aanspraak welke de gemeente Velsen meende te kunnen ma ken op een kantongerecht komen te ver vallen. Advertentie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN Pythagoras: Ontwijk de menigte de olifant ver laat de weg als hij een troep varkens ziet aankomen. De overeenkomst van 15 augustus 1962 tussen Nederland en Indonesië, waarin de vrijheid van meningsuiting van de Pa poea's werd gewaarborgd, geldt voor het grondgebied van West-Irian. De regering ziet daarom niet in waar om de beslissing van Utrechts burge meester op 1 december in strijd met de ze overeenkomst zou zijn geweest. De burgemeester van Utrecht heeft dia dag zonder overleg met Den Haag ver gunning geweigerd voor het hijsen van de nationale papoeavlag tijdens de in Utrecht gehouden demonstratie. Hij deed dit om verstoring van de openbare orde te voorkomen. Dit heeft minister Smallen broek, mede namens minister Luns, me degedeeld, in antwoord op. schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Rijckevorsel (K.V.P. Premier Sjastri van India, die gisteravond na ofloop van de Tasj- kent-conferentie kort voordat hij naar zijn land zou vertrekken, aan de gevolgen van een hartaanval is overleden. SINGAPORE (Reuter) President Soekarno heeft de uitwijzing gelast van alle Amerikaanse correspondenten uit In donesië. Radio-Djakarta meldde dat eerste vi- ce-premier en minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, opdracht heeft ge kregen de maatregelen uit te voeren. In een uitzending van radio-Djakarta, die in Singapore is opgevangen, werd ge zegd, dat president Soekarno verklaard zou hebben, dat hij tot deze stap is over gegaan omdat hij niet kon toestaan, dat Indonesië een gebied zou worden waar Amerikaanse correspondenten zich aan gevaarlijke speculaties te buiten zouden gaan. Uit het museum van de Franse stad Besan^on zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeer waardevolle kunstwerken waaronder een verzameling krijttekenin gen van Fragonard, gestolen. De waar de van de buit ligt volgens een voorlo pige schatting in de buurt van de tien miljoen francs (bijna 7,5 miljoen gulden). De inbrekers, die uitstekend op de hoogte moeten zijn geweest van de situa tie ter plaatse, hebben geprofiteerd van herstelwerkzaamheden in het museum. De grote toegangshekken kunnen daardoor niet worden afgesloten. Door de directe nabijheid van een parkeerplaats konden de dieven in alle rust htm buit naar een of meer wagens overbrengen zonder de aandacht te trekken. De conciërge van het in het centrum van de stad gelegen museum zegt niets te hebben gehoord. Iixiïxixx.x.;. ;x.:; illllvl 'ixll i::'!-:-; ïx X: x Vx: II'IIx-':- - X-X-XXXXXXXXXyXX-X-X-XyX-X X X:X;.-X-X-XX -.- LAGOS (AP, AFP en Reuter). Vandaag begint in Lagos, de hoofdstad van Nigerië, de conferentie van premiers van het Gemenebest. De Britse premier Wilson zei bij zijn aankomst in de stad te hopen dat de leden van het Gemenebest zullen willen erkennen dat de toestand in Rhodesië door de sancties aanzienlijk veranderd is. Hij erkende dat de rebellie van Ian Smith een ernstige situatie had geschapen, voor het Gemenebest en voor de verhouding tussen de geïndustrialiseerde landen en de jonge Afrikaanse staten. Hij gaf te kennen vastbesloten te zijn weerstand te blijven bieden aan druk om in Rhodesië militair in te grijpen. Bij zijn aankomst werd hij welkom geheten door de Nigeriaanse premier, Tafawa Baléwa. TASJKENT (Reuter, AP en AFP). De 61-jarige minister-president van India, Lal Bahadoer Sjastri, is vannacht aan de gevolgen van een hart aanval in Tasjkent overleden. Zijn dood heeft in de gehele wereld ver slagenheid gewekt, temeer omdat hij juist een belangrijke stap in de rich ting van de vrede had gezet, door met president Ajoeb Khan van Pakistan overeen te komen de moeilijkheden die tussen Pakistan en India bestaan op vreedzame wijze op te lossen. Het lichaam van Sjastri is vanochtend vroeg naar de Indische hoofdstad New Delhi gevlogen. Als voorlopig op volger van Sjastri is Goekzarilal Banda minister van Binnenlandse Zaken van India beëdigd. President Ajoeb Khan gaf toestemming het vliegtuig met Sjastri's lijk boven Pa kistan te laten vliegen. Op' de heenreis moest Sjastri om Pakistan heen vliegen. De regering van India heeft een officiële rouwperiode van twaalf dagen afgekon digd. Een Amerikaanse delegatie naar de cre matie van Sjastri is vannacht uit Washing ton vertrokken. Zij staat onder lei ding van vice-president Hubert Humphrey en bestaat verder onder andere uit de minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk. De Russische premier, Kosygin, die bemiddelaar is geweest bij de confe rentie in Tasjkent vertrok eveneens van ochtend naar New Delhi. Verwacht wordt dat meer dan een mil joen mensen langs de b.aar zal defileren voordat morgen de crematie en het uit strooien van de as in de heilige rivier de Joemna zal plaatsvinden. Uit vrijwel de gehele wereld zijn tele grammen naar de Indische hoofdstad verzonden. „Premier Sjastri's tragische dood heeft een ernstige slag toegebracht aan de hoop op vrede en vooruitgang", verklaarde president Johnson. En VN- secretaris Oe Thant zei: „Niet alleen India, maar de gehele wereld zal zijn heengaan betreuren. De Verenigde Na ties zullen een zware last te dragen heb ben". Premier Kosygin had gisteravond zijn gasten nog in een regeringsvilla buiten Tasjkent een receptie aangeboden, waar op tweeduizend mensen aanwezig waren. Hij zat meer dan een uur bij president Ajoeb Khan en premier Sjastri. De drie leiders keken naar Oezbekistaanse dansen en luisterden naar volksliederen. Alle drie waren in een uitstekend humeur, maakten grapjes en lachten veel. „Wij hebben allemaal hard gewerkt", zo ver- verklaarde de Russische premier. Sjastri, die geheelonthouder is, was de enige die met mineraalwater genoegen nam. De De 67-jarige minister van Binnen landse Zaken, Goelzarilal Banda, voormalig hoogleraar in de econo mie is na de dood van Sjastri on middellijk tot zijn tijdelijke opvolger beëdigd. DEN HAAG Staatssecretaris Hoefna gels van Financiën wil na 1 oktober foto grafisch laten controleren of atomobilis- ten hn wegenbelasting al of niet betaald hebben. Dit althans is één van de manie ren van controle die hij aan de Tweede Kamer voorsteld in een niew ontwerp voor de Motorrijtigenbelastingwet. Controleambtenaren zllen de voorbij- wordt in een centraal register nagegaan of voor de desbetreffende ato de belas ting is voldaan. De wegenbelastingkaarten komen te vervallen. Voorts is het de bedoeling per 1 oktober de minimmtarieven van de wegenbelas ting te verlagen voor personenato's van wielen, alsmede van bestelwagens van 700 kg. of minder. De 65 opcenten voor het Rijkswegenfonds vallen buiten deze verlaging. anderen dronken champagne of brande wijn en deden zich tegoed aan de Rus sische delicatessen. De Indische premier echter maakte spaarzaam gebruik van het gebodene. Na de receptie was Sjastri naar huis gegaan. Hij had nog een kort telefoon gesprek met zijn zoon Hari en zijn schoon zoon in New Delhi. Na nog enige tijd te hebben gewerkt ging de premier tegen middernacht naar bed. Ongeveer ander half uur later stond hij op, omdat hij zich niet goed voelde. Hij ging naar de kamer van zijn arts, die in hetzelfde huis .ver toefde. Met hulp van een lijfwacht bracht de arts de kort daarop in bewuste loze toestand geraakte Sjastri weer naar bed, waar hij mond-op-mond beademing toepaste en hem een injectie gaf. Maar het lukte niet meer zijn levensgeesten op te wekken. (Zie ook pagina 3) Het gerechtshof te Amsterdam heeft een dertigjarige zeeman veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaar we gens „zware mishandeling de dood tenge volge hebbend" van de 33-jarige was vrouw Jessie Gibson in het Schotse ha venplaatsje Grangemouth. De zeeman zou de wasvrouw op de late avond van 26 april door wurging om het leven hebben gebracht en haar ca. vijftig meter achter haar ouderlijk huis in een put hebben begraven.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1