Commandant H. Beentjes neemt heden afscheid van zijn brandweerkorps Verrassende nederlaag van DEM in volleybalcompetitie Bij Alpha-Engineering wordt een deel van de IJmond-uitbreiding voorbereid veilige elektr. deken Loendersloot, 1 Havenberichten Joh. A. de Krijger in IJmuiden overleden Bokssuccessen van leden van De Ring mm m DINSDAG 11 JANUARI 1966 5 Twintig spelers strijden om eerste klas libre-titel van Haarlem Tijdsbesparing Negen kandidaten voor titel tweede klas 38/2 Nog meer koude? Discussie over christen democratische samenwerking n Na 37 jaar deel te hebben uitgemaakt van de vrijwillige brandweer, neemt van avond in het gemeentehuis van Heemskerk brandweercommandant II. Beentjes afscheid van zijn korps. Afscheid nemen van Heemskerks brandweer stemt de heer Beentjes weemoedig, omdat hij iets gaat verlaten dat hij heeft zien groeien en heeft helpen ophouwen, een taak waarvoor hij zich volledig heeft ingezet. Het gemis van de bijzonder goede teamgeest en de uitermate prettige sfeer in het korps zal deze weemoed slechts kunnen vergroten. Toen de heer Beentjes 37 jaar geleden ln dienst trad van de gemeente Heems kerk, werd hij automatisch bij het vrij willige brandweerkorps ingelijfd. Dit in die tijd al nuttige instituut werd toen ge vormd door de heren Jan Henneman (commandant), Engel Bloedjes en Willem van Doorn. Het materiaal bestond destijds nog uit een trekkar, waarop een haspel met slan gen gemonteerd was. Een opzetstuk met wat straalpjjpen en slangen voltooide het geheel. Men beschikte niet over een pomp zodat op de waterleiding moest worden aangesloten. Alleen voor de duinkant, waar in die periode nog geen waterleiding bestond, was een zuig- en perspomp ge stationeerd bij Pieter Baltus aan de Oudendijk. Later werd deze pomp over gebracht naar de boerderij van Jan Nij- man aan de Rijksstraatweg (toen ook we) de boerderij van Dirk of Dorus Verver genoemd) waar Janus Schram als post commandant de scepter zwaaide. In deze periode heeft de heer Beentjes bij heel wat branden geassisteerd, zowel grote als kleine, waarbij dan dikwijls onder zware en moeilijke omstandigheden moest worden gewerkt. Als voorbeeld haalt de heer Beentjes aan een brand in de boerderij van de heer Wentink aan de Oosterweg, waarbij het water moest worden gehaald uit de brandkraan voor de ambtswoning van de burgemeester aan de Marquettelaan. De boerderij ging geheel verloren; de brand was zó fel, dat zelfs al had men toen de beschikking gehad over 2 of 3 motor spuiten er geen redden meer aan was; het water moest zonder pomp door 300 meter slang worden aangevoerd. In de afgelopen 37 jaren heeft de scheidende commandant heel wat meege maakt, prettige maar ook minder pretti ge dingen. De prettige ervaringen vor men wel het leeuwedeel en de minder aangename dingen is de heer Beentjes al lang weer vergeten. Over het algemeen genomen waren de meeste mensen die door brand getroffen werden de brand weer dankbaar. Spectaculaire reddingen van mensenle vens hebben nooit plaats gevonden, al is de heer Beentjes dan op een keer het brandende huis van de familie Ory bin nengegaan om een kind, dat nog in de woning zou zijn, eruit te halen. Met veel moeite wist de heer Beentjes in het huis door te dringen, maar hij kon het kind nergens vinden. Achteraf bleek de kleine al bij buren te zijn ondergebracht. Langzamerhand werd ook de Heems- kerkse vrijwillige brandweer gemoderni seerd, al duurde het dan ook tot de pe riode 1959-1960, voordat men kon spreken van een goed geoutilleerd brandweerkorps. Toen kreeg het korps de beschikking over twee nieuwe auto's met een hoge- en lagedruknevelspuit, een schuimtank, een baby-spuit en een ladderwagen. Ook kreeg' het korps persluchtmaskers, die bijzon der goede diensten bewijzen. Vroeger werd maar zoveel mogelijk water op het brandende voorwerp (huis of hooimijt) gespoten, maar van het op sporen van de brandhaard was nog geen sprake. Thans is dit het eerste werk, waarbij dan getracht wordt deze brand haard te lokaliseren. Vroeger probeerde men de brand van buiten naar binnen te blussen; nu juist andersom. Hieraan zijn Maandag kwamen ln IJmuiden aan: Musketier, van Rouaan; Kong Alf, Sarpsborg, IJmuiden; Sappho, Swansea; Helios 2, Stettin; Bern Bris tol; Zaanstroom. Portsmouth; Arvi, Helsingborg; Peter K., Lyselkil; Wien, Bremerhaven; Harm, J'oweyAmstelmolen, Rotterdam; Hannes Luen- atedt, Sundsvall; Wally, Gothenburg. Maandag vertrokken uit IJmuiden: Herm, naar Vaestervik; Jacob Teekman. Arborough, IJmui den; Hoogvliet, Londen. IJmuiden; Bram. Dagen ham; Maria G., Panama; Netherlands Coast, New castle; Emsland, Felixstowe; Visten, Rotterdam; Otto Nilbel, Antwerpen; Lealot, Rotterdam; Rhuys, Calais, Velsen; Delfborg, Delfzijl. Dinsdag kwamen in IJmuiden aan: Taurus, van Rotterdam; Randfontein, Antwerpen; Busuanga, Rotterdam; Ebro, Baia Blanca; Dinkelstroom, Londen. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Bern, naar Londen; Falcon, Rotterdam; Timo, Huil; Kon Tiki, West Hartlepool, IJmuiden. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van oi naar Amsterdam is gegaan). Commandant H. Beentjes met nevel spuit. twee grote voordelen verbonden; in de eerste plaats heeft men de brand eerder onder de knie en ten tweede wordt de schade door bluswater zoveel mogelijk beperkt. In sommige gevallen kunnen de pers luchtmaskers hierbij van zeer veel nut zijn, terwijl zij bij sterke rookontwikke ling .gebruikt kunnen worden om de brand toch zo dicht mogelijk te naderen, zondér dat de brandweerlieden gevaar lo pen bedwelmd te worden. Vlak na de oorlog kreeg het korps al een Dodgebeep, die werd omgebouwd tot brandweervoertuig. Nog later werd deze wagen ingericht als trekker en gereed schapswagen, in welke laatste functie de ze wagen in de toekomst helemaal dienst zal gaan doen. Ook het aantal manschappen is nu sterk uitgebreid. Op het ogenblik telt het korps 25 leden, onderverdeeld in commandant, onder-commandant, hoofdbrandwachten en brandwachten eerste klas. Bovendien zijn er nog elf adspirantleden in opleiding, zodat het korps komend voorjaar 36 man schappen zal hebben. De heer Beentjes zal altijd met ple zier en met veel genoegen aan zijn loop baan bij de Heemskerkse vrijwillige brandweer terugdenken. Voordat hij ech ter officieel afscheid zal nemen, wil hij de Heemskerkse bevolking nog één goe de raad meegeven en wel deze. Waar schuw bij brand altijd onmiddellijk de brandweer en probeer het niet zelf. Het brandweerkorps bestaat uit vaklie den. De enkele minuten, die nodig zijn om tot de ontdekking te komen, dat men zelf niets kan uitrichten en toch de brand weer nodig heeft, kunnen in sommige gevallen fataal zijn met alle gevolgen van dien. De scheidende commandant van de Heemskerkse vrijwillige brandweer met het oude en nieuwe brandblus- materiaal. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat men helemaal niets mag proberen, maar alar meer in ieder geval de brandweer. Voor komen is immers beter dan genezen en mocht de brand inmiddels al geblust zijn, dan rukt de brandweer na een zorg vuldige controle weer in. Met de meeste nadruk wil de heer Beentjes er nog op wijzen, dat voor het in aktie komen van de brandweer niets, maar dan ook helemaal niets in rekening wordt gebracht. De brandweer is er voor de bescher ming van have en goed en staat koste loos ten dienste van de gemeenschap. In IJmuiden is, na een kortstondige ziekte, overleden de lieer Joh. A. de Krij ger. Hij bereikte de leeftijd van 59 jaar. De heer De Krijger, die lid was van het be stuur van de vishandel Unievis, was een zeer geziene persoonlijkheid in IJmuiden. in het bijzonder aan de waterkant. Joh. de Krijger werd op 2 maart 1906 op het Sluisplein te IJmuiden geboren. Op zestienjarige leeftijd ging hij werken bij de machinefabriek Hera te IJmuiden. Nau welijks achttien jaar oud deed hij zijn in trede bij de vishandel en wel bij de fir ma Vrede-Darphorn, destijds een zeevis groothandel in IJmuiden, waarvan een zwager van hem firmant was. In 1939 werd hij firmant van de firma H. de Krijger. Samen met zijn broer, de heer H. de Krijger, behartigde hij de belangen van genoemde firma tot in 1946 de firma H. de Krijger zich aansloot bij de toen maals opgerichte combinatie Verenigde Vishandelaren IJmuiden (V.V.IJ.), De V.V.IJ. hield in mei 1949 op te bestaan. De heer Joh. de Krijger werd toen een van de oprichters van de combinatie Unie- vis, die op 27 mei 1949 in werking trad. De heer Joh. de Krijger was een en thousiast aanhanger van Stormvogels. In zijn jonge jaren was hij onder meer lid van het IJmuider mannenkoor. Drukke werkzaamheden verhinderden hem ja te zeggen op ontelbare verzoeken van vele verenigingen om toe te treden. Hij stond bekend als een bijzonder prettig mens, met een groot gevoel voor humor, dat hij zelfs onder de moeilijkste omstandigheden niet kon verbergen. Voor zijn werkne mers was hij altijd een humaan werk gever, met volledig begrip voor hun eigen persoonlijke belangen en van hun gezin. De begrafenis zal plaats hebben op woensdag 12 januari op de begraafplaats Westerveld te Driehuis na aankomst van de trein van 15.08 uur. Twintig spelers hebben ingeschreven voor de strijd om het kampioenschap van Haarlem le klas libre (moy.4,50- 7.00). De organisatie van de voorronden is opgedragen aan de volgende vier ver enigingen: B. C. Scheiwijck-Café Schei- wijck. Beverwijk; B. C. D.V.S. en Suisse- Café Suisse; B. C. O.V.S.-Café Engwer- da; B. V. Concordia-Biljartzaal Concor dia in de Kamprestraat te Haarlem. De voorwedstrijden starten deze week en die nen vóór 22 januari beëindigd te zijn. De finale vindt plaats van 2 tot en met 6 februari en staat o.l.v. B. C. Hof van Holland. Een van de verrassingen in de volley balcompetitie van de afdeling IJmond was de uitslag van de wedstrijd Tyfoon 2- DEM 1, in de eerste klas heren. Tyfoon wist DEM naar een nederlaag te spelen. Toen DEM de tweede set door zeer goed constructief spel gemakkelijk op haar naam bracht (9-15), leek het erop, dat de eerste set met 15-11 verloren een vergissing was geweest. Maar Tyfoon wist terug te komen. Het liep zeer goed en de laatste twee sets kwamen op naam van Tyfoon (15-9, 15-13). De wedstrijd Schorpioen 1-Tyfoon 1 werd een zeer ge makkelijke overwinning voor de koplo pers 0-3 (6-15, 4-15, 4-15). ODIN heeft op het kantje af de over winning op VCK in de wacht gesleept. De eerste set ging gemakkelijk voor de Heemskerkers. Zonder moeite wonnen de Heemskerkers met 15-7. Tijdens de twee de set ging het veel beter bij VCK. Al gauw stond ODIN achter; ,Odin kwam te rug, maar de achterstand was te groot (17-15). De derde set was dus zeer be langrijk. Lange tijd gingen beide teams gelijk op. ODIN bleek echter de langste adem te hebben (14-16). In de vierde set bleek dat het vuur van VCK grotendeels was uitgeblust (8-15). In de dames eerste klas was ook een verrassing te melden. Het bovenaan- staande De Kennemers 2 kon niet verder komen dan een gelijkspel tegen de hek kensluiters Tyfoon 1. Een zeer goede prestatie van Tyfoon, dat een zeer lauw spelend De Kennemers tegenover zich vond. VCK dames wist van de misstap van De Kennemers geen profijt te trek ken, want Het speelde gelijk tegen ODIN (7-15, 15-9, 7-15, 16-14). Piet Kraaijenoord een boksamateur uit IJmuiden, heeft in een districts wedstrijd tussen Noordholland en Siegsburg uit Duitsland zijn negende overwinning in successie geboekt. Hij sloeg zijn tegen stander Dominiko in de eerste ronde al knock out. Kraaijenoord is een bokser in het zwaarweltergewicht en is lid van de IJmuider boksvereniging De Ring, die on der leiding staat van de heer Böhm. Halfzwaargewicht Henk Schoorl, even eens een lid van De Ring, dwong Tallesi- nos in de eerste ronde tot opgave. Zwaar gewicht Warmehoven verloor in de twee de ronde door opgave van Prassing. Woer- de bokste in het halfzwaargewicht onbe slist tegen zijn Duitse tegenstander De- mei. Ook Warmehoven en Woerde zijn leden van de Riing. ir« rtc* [aji/ij» "ïffnBfl 1 tv»? f "If- V.T-T'n'v" 1 Temidden van de grote industriële ondernemingen in de IJmond komen de kleine bedrijven slechts zelden in het middelpunt der belangstelling, ten zij hier een speciale reden voor bestaat. Dit is bijvoorbeeld het geval met Alpha-Engineering n.v. Ingenieurs- en Projectenbureau, gelegen aan de overzijde van het Noordzeekanaal, waar de industrieterreinen van Bever wijk en Velsen elkaar raken. Recente uitbreidingen hebben nog onlangs de aandacht op deze onderneming gevestigd, welke op haar gebied het grootste bureau is van de IJmond en het gebied ten noorden daarvan. Zo is deze onderneming niet alleen nauw betrokken geweest bij de uitbreidingen van Hoogovens, maar kunnen de resultaten van het denkwerk bij Alpha Engi neering op vele plaatsen in Nederland in de vorm van grote installaties worden teruggevonden. Dit interessante bedrijf is in de IJmond een project binnen de kortst mogelijke vrijwel onopgemerkt tot ontwikkeling ge komen, waarbij de omvang van de hier te verrichten werkzaamheden niet kan worden afgemeten aan ruimte en opper vlakte. Hier kan namelijk de bakermat worden aangetroffen van complete fa brieken, installaties en andere ingewik kelde projecten, als uiteindelijk resultaat van intensief denkwerk en talrijke teke ningen, waar elk onderdeel nauwkeurig op staat aangegeven. Uiteraard is een grote zorgvudigheid hierbij eerste ver eiste. Het bureau telt ongeveer vijftig perso neelsleden, onder wie talrijke groepen specialisten, die op vele uiteenlopende gebieden werkzaam zijn. Vandaar dat hier thans plannen worden uitgewerkt om de ceviel-technische sectie, onder leiding van ir. J. F. Bakker te doen uitgroeien tot een vrijwel onafhankelijke afdeling. Als antwoord op onze informaties naar de werkmethoden van dit bedrijf verna men wij dat een opdrachtgever, die op grond van een processchema een nieuwe fabriek wil bouwen, of een bestaande on derneming uitbreiden, zich hiermee naar het ingenieursbureau begeeft. Hier wordt dit produktieschema dan in een technisch schema omgezet. Zo worden daarin bij voorbeeld precies de afmetingen van de leidingen en de capaciteiten van pompen en elektromotoren aangegeven, welk ma teriaal hiervoor is benodigd en waar de installaties dienen te worden geplaatst. Aan de hand van dit schema kunnen ook de bouwkosten worden begroot, terwijl voorts van de gegevens van het techni sche schema de tekeningen voor de pijp leidingen, instrumentatie en elektrotech nische aspecten worden gemaakt. Als de opdrachtgever aan dit schema zijn fiat heeft verleend, kan met de bouw een aanvang worden gemaakt. Deze kan, af hankelijk van de wensen van de opdracht gever, onder leiding van het ingenieurs bureau worden uitgevoerd, waarvoor het bureau over een speciale montage-afde ling beschikt. Zoals reeds opgemerkt, zijn bij een ingenieursbureau allerlei specialisten werkzaam. Bij elk project werkt een aan tal van hen samen in een team, waar van ieder lid over een eigen taak be schikt. Regelmatig komen zij bijeen, ten einde onder leiding van de projectleider de vorderingen te bespreken en de vol gende stappen onder het oog te zien. Heeft een hunner voor een bepaald on derdeel meer tijd nodig dan werd voor zien, dan kan hij door een der anderen worden geassisteerd. Op deze wijze kan tijd worden voltooid. De reden, waarom door opdrachtgevers van Alpha-Engineering gebruik wordt ge maakt, is dan ook dikwijls een kwestie van tijdsbesparing. Ook kan het zijn dat door hem voor een bepaald project zelf geen personeel kan worden aangetrokken en hij bovendien weet, dat een inge nieursbureau nu eenmaal beschikt over specialisten in vaste dienst. Voorts kan hier de ervaring worden gekocht, welke door hen bij het uitvoeren van soortge lijke of andere projecten is opgedaan. De recente uitbreiding van Alpha-Engi neering bleek overigens niet de enige re den te zijn, waar ons bezoek interessant door werd gemaakt. De ontwikkeling van IJmond en Noordzeekanaalgebied zal dit bureau namelijk wellicht nog dikwijls in het middelpunt der belangstelling bren gen. Wij denken hier bij voorbeeld aan de aangekondigde uitbreidingen bij Hoog ovens en de bouw van een raffinaderij. Voorts wordt er officieel reeds over een tweede raffinaderij en meerdere indu strieën gesproken. Deze industrie-explo sie heeft hier al een groot aantal projec ten op de tekentafels gebracht. Vandaar dat de directie van Alpha-Engineering, na de verdubbeling van het vloeropper vlak inmiddels alweer omliggende terrei nen heeft aangekocht, teneinde voor de toekomst van uitbreidingsmogelijkheden te zijn verzekerd. De belangrijkste wedstrijd in de twee de klasse heren was ongetwijfeld die tus sen de koplopers ODIN 2 en De Kenne mers 1. Het is een aantrekkelijke wed strijd geworden met bij vlagen goed spel en waarbij een iets gaver spelend ODIN 2 op moest boksen tegen een iets fana tieker spelend De Kennemers 1. De eer ste set was duidelijk voor de Heemsker kers (15-10). De tweede set dachten ze het kalmer aan te kunnen doen, maar hiervan werden ze de dupe (12-15). Dit was een waarschuwing welke ze direct ter harte namen, hetgeen bleek uit de uit slag van de twee volgende sets (15-10, 15-7). De overige uitslagen: De Kennemers 3- Tyfoon 3 0-3 (1-15, 5-15, 6-15); VC 2- Schorpioen 3 3-0 (15-2, 15-6, 17-15); VCY 3-Schorpioen 3 0-3 (13-15, 1-15, 12-15); De Kennemers 2-Tyfoon 4 0-3 (2-15, 7-15, 5-1 15). Dames tweede klas: DEM 3-De enne- mers 3 3-0 (15-8, 15-10, 15-6); Tyfoon 2- Schorpioen 1 0-3 (6-15, 7-15, 7-15). Onder leiding van B. C. Hof van Hol land wordt in het hotel restaurant van de zelfde naam van 25 tot en met 30 januari het kampioenschap van Haarlem tweede klas kader 38/2 verspeeld. De volgende negen tweede klassers hebben voor dit kampioenschap ingeschreven: Ch. Broer tjes (B.V. Haarlem Noord); P. Dick- mann (B. V. D.E.S.); G. Groen (B. V. Excelsior Beverwijk); G. Karman (B. C. Suisse); G. v.d. Kuijl (B. V. Haarlem Noord)M. v. Lunenburg (B. V. Vriendenclub); J. Perukel (B. C. De Houtpoort); J. Steffers (B.V. D.E.S.); J. Willemse (B. V. S.V.V.). Hoewel in de regel gestreden moet wor den om plaatsing inde finale, indien meer dan 8 gegadigden zich aanmelden, is nu besloten alle negen ingeschrevenen te plaatsen in de eindstrijd. Advertentie Dan is het nu tijd om een te kopen! Erres, Inventum, Hadi, Philips en G.E.C. dekens reeds v.a. 69.50 Uw vertrouwenszaak Lange Nieuwstraat 433-435, Telefoon 4654. IJmuiden In de aula van het gymnasium Pauli- num aan de Wolff en Dekenlaan (num mer 1) te Driehuis wordt .vrijdagavond 14 januari aanstaande een open discussie gehouden over christen-deihocratische sa menwerking. Deze avond wordt georgani seerd door de jongerengroep van het gymnasium Paulinum, de plaatselijke jongerengroep van de KVP en de Velser jongerengroep van de A.R. Er is voor deze avond een forum sa mengesteld, bestaande uit de heren: M. van Reenen, oud-voorzitter van de A.R.- jongeren in Velsen; J. P. Verhoog, voor zitter van het politiek jongerencontact Velsen; Joh. Miltenburg, bestuurslid van de jongerengroep van het gymnasium Paulinum; Jac. Zuurbier, fractievoorzit ter van de K.V.P. in het politiek jongeren contact Velsen en tevens voorzitter van het forum. Deze open discussie over christen-demo cratische samenwerking is aanstaande vrijdagavond voor iedereen toegankelijk.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5