m Venetië bespied en genietbaarste haar geheimste eigenheden Theorie en praktijk van „mystery" in Nederland i| fill Bronchi letten uw matras LEZEN OVER DE LAGUNESTAD Biennale in Venetië „Hallo Nachbarn" wordt voortgezet i Tsjechisch ensemble Broln in Haarlem Het vee-teken van boer Koekoek Haarlems matrassenhuis DINSDAG 11 JANUARI 1966 7 Amsterdams krediet aan Nederlandse Opera Sas Bunge nabeschouwingen EEN BOEK DUS, dat bovendien een loffelijke vermelding verdient als één dier, te zelden uit Nederlandse pen vloei ende essays over deze literatuursoort; een boek dat wel zeer schril afsteekt te gen het nog maar steeds in talloze bla den voortziekende cliché-bla-bla van al die incompetente scribenten die Ab Visser in zijn KAÏN SLOEG ABEL terecht zo vinnig over de hekel haalde. Cliché-bla- bla, dat zich, als het de „mystery" be treft, beperkt tot dooddoeners als „onder- De radio geeft woensdag HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. Cliché-bla-bla in detectivecritiek NA HET INDERTIJD op deze plaats besproken meesterlijke essay KAÏN SLOEG ABEL, waarin de gerenommeerde Nederlandse auteur en criticus Ab Visser, schrijvend in opdracht van O., K. W. zijn veelzeggende zegje zegde over detectivestory en aanverwante genres, mogen we alweer in Bruna's Zwarte Beertjes, en weer uit eigen taalgebied een intelligente, op hoog peil staande studie over ALFRED HITCHCOCK begroeten, van de Gentse filmcriticus Frans Sierens. Een hoogst belangwekkend boek, voor wie geïnteresseerd is in de film in het algemeen, in de thriller gedrukt of verfilmd in het bijzonder, dan wel in Hitchcock in het zeer bijzonder. Niet minder erudiet als psycholoog dan als filmcriticus, analyseert Sierens niet alleen Hitchcocks techniek aan de hand van de inhoud van diens films, maar tast hij evenzeer naar en onthult hij de achtergronden van dit oeuvre, de diepere inhoud die Hitchcock er, gewild of ongewild, vanuit zijn eigen innerlijke gesteldheid en levensovertuiging aan heeft meegegeven. Daar enboven toont Sierens zich dan nog een van die te onzent al te zeldzame kenners van het misdaadverhaal, van de „mystery" in al zijn geledingen: detectivestory-suspense-thriller, psychologische f thriller, tough-story etc. Bert Japin Televisieprogramma Nico Scheepmaker Orgelconcert uit Haarlem OVER VENETIë BESTAAT een vloed van geschrif ten, van beknopte reiswijzer tot Thomas Mann, die op komt in de eerste dagen van het toerisme en nog ieder jaar met enige banden aanzwelt. De drie hieronder be sproken werken laten zich in zoverre vergelijken dat ze een individueel reisverslag geven. Men vindt er geen systematische opsomming in van bezienswaardigheden, tijdsindeling en wandelingen voor reizigers die over één, twee, of meer dagen beschikken zoals in de gids van dr. L. van Egeraat (Albert de Lange), maar het zijn boeken om te lezen bij wijze van voor-of nagenieting, geschre ven door mensen die de achtergronden, politiek, sociaal, artistiek kennen en die, gewapend met kennis van de taal, plus een paar goede ogen en faciliteiten, die voor de gewone toerist meestal niet zijn weggelegd, hun in drukken vorm hebben gegeven. Het zijn min of meer autobiografische „eye-openers", die de aandachtige le zer op het spoor brengen van veel dat anders voor hem A TRAVELLER IN VENICE van Derek Patmore (Methuen Co.) is het meest journalistiek van op zet, en vermengt fei telijke informatie met persoonlijke erva ring. Een prettig leesboek waaruit men over geschiedenis en kunst nuttige dingen verneemt, evenals over de juiste plaats om visschotels te eten, dit alles uit de mond van de ideale reiziger die de juiste mensen kent en daar door overal gemak kelijk toegang heeft. Hij dineert bij Peggy Guggenheim in haar paleis aan het Canal Grande en onder houdt zich met haar tussen abstracte schilderijen over Carpaccio. Op de Villa Maser in de Veneto waar de ge wone bezoeker de fresco's van Vero nese mag bekijken bij de gratie van een arrogante butler die u eerst schoeit met fluwelen schuifpan- toffels om de mar- mervloer te sparen, wordt hij rondgeleid door de secretaresse van mevrouw de gravin, een char mante brunette. Een bezwaar van het boek is dat het van 1951 dateert. De schrijver logeerde in de Al- bergo Jolanda en roemt dit hotel als een comfortabele verblijfplaats voor wie over een eenvoudig reisbudget beschikt. In 1964 kostte'het toeristische menu, een instel ling die de Horeca-bedrijven door de staat is opgelegd om prijsopdrijving tegen te gaan, niet minder dan twaalf gulden. Voor ditzelfde bedrag kon Patmore vijftien jaar geleden nog een gondel huren voor een gehele middag, over het Canal Grande naar het begrafeniseiland San Michele. Kom er eens om. Dat was in de tijd van deviezenbeperkingen toen een toerist zich nog kon bewegen als een, zij 't berooide vorst. ACTUELER IS JAMES MORRIS die zijn boek zonder meer Venice noemde (Faber Faber). Er zullen weinig men sen zijn, zelfs onder bewoners van de stad, die Venetië zo grondig verkend heb ben. Over de kinderen, de nonnen, de kat ten, de honden en de stenen leeuwen, de stadsreiniging, het eten, de feesten het weer, de buitenlanders, de steen in de Basiliek waar Frederik Barbarossa inll77 knielde voor Paus Aleander III, de Oos terse invloed op de bouwstijl, de maten van een gondel, het lopen, de conversatie, en de levensfilosofie van de Venetianen, de straatnamen en de watertaxi's weet Morris bijzonderheden en anekdotes te vertellen. Ieder hoofdstuk is als het ware fugatisch opgezet door de huidige toestand te belichten vanuit het verleden en omge keerd. Deze weelde aan eruditie en eigen waarnemingen wordt gepresenteerd in een markante, beeldende stijl met een duide lijke ondertoon van humor die alleen kan voortkomen uit een ware verliefdheid op het onderwerp. De schrijver woonde zelf gedurende een jaar met vrouw, kinderen en een eigen motoroot in een antiek pakhuisje aan een van de „calli". Dat hij - B. en W. van Amsterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld de Nederland se Operastichting, die in het seizoen 1965- '66 haar werkzaamheden is begonnen, voor de in dat tijdvak te geven twee endertig operavoorstellingen een krediet van ƒ750.000 beschikbaar te stellen. Van het geraamde tekort van 3 miljoen voor 64 voorstellingen zou het Rijk de helft voor zijn rekening nemen en de andere helft brengen voor rekening van de gemeenten, die voorstellingen afnemen. Van deze voorstellingen zou de gemeen te Amsterdam de helft afnemen tegen een bedrag van 750.000. Hoewel de stich ting er in dit eerste seizoen niet ten volle in is geslaagd haar plannen te verwezen lijken de medewerking van het Con certgebouworkest en het Residentieorkest kon slechts in beperkte mate worden verkregen, niet alle premières kunnen in Amsterdam plaatsvinden als gevolg van gebrek aan schouwburgruimte en ook het aantal voorstellingen, dat elders zal wor den gegeven, is kleiner dan was verwacht achten B. en W. voldoende termen aanwezig om bovengenoemd voorstel te doen. Het seizoen 1965-'66 dient nog te worden beschouwd als een overgangsfase naar de verdere ontplooiing van de opera instelling, aldus B. en W. Een snelle en gezonde ontplooiing van de Nederlandse Operastichting kan worden beschouwd als een stimulans te meer voor de spoedi ge totstandkoming van het opereagebouw. Ca' d'Oro het er goed gehad heeft blijkt wel uit zijn boek dat ik iedereen kan aanbeve len die Venetië wil bezoeken, hetzij in de vakantie of alleen maar in de leunstoel. TENSLOTTE IS ER Mary McCarthy, een Amerikaansg weliswaar, maar be gaafd met een fijn Europees zintuig, voor die ietwat rottende ondergrond waar de werken-des-geest.es zo goed op plegen te gedijen, en een bijna pikant talent voor verborgen zou blijven. De winter is de tijd voor het ma ken van zomerse reisplannen en Venetië behoort nu een maal nog altijd tot de „topsellers" van het hedendaagse toerisme. De foto-boeken sla ik over, de gladderikken met hun dure gepoetste tronies. Maar van de Venetië- boeken zonder platen, of met een paar slechte, dat stoort niet, heb ik er een paar geraadpleegd. Reizen moet men met de Engelsen. Een ingebouwde distantie geeft hen een blik die niet vertroebeld wordt door de behoefte in alles een variant van zichzelf te zien en een stijl die met sympathie terzake is, de koele neerslag van een warme belangstelling. Deze eilandbewoners van Europa, voor wie het continent uit en thuis is, kennen het geheim van het inter-esse, de eigen aanwezigheid niet verraden (in beide betekenissen) tegenover andere gezichten, ge dachten, schouwspelen. De detective is een Engelse uit vinding. onthullende opmerkingen. Historisch ge zien is Venetië een parel die langzaam uit de diab gevist is maar waar altijd een paar zeer menselijke smetjes aan zijn blijven kleven. De schrijfster vermijdt iedere ge bruikslyriek maar heeft een vrouwelijk oog voor de kleine bijzonderheden waarin het leven zich laat betrappen. Mooi is bij voorbeeld het verhaal over de twee goud vissen van haar hospita, een gierige Vene- tiaanse van de oude stempel. In het hel dere water van een delftsblauwe kom heb ben de arme diertjes het laatste goud van hun maliënkolder verloren. Sloom en bleek hokken ze op de bodem van de kom tus sen twee stapeltjes munten van vijf en tien lire waarop ze moeten teren want vol gens de kamerverhuurster kan een chemi sche afscheiding van de koperlegering de plaats innemen van voedsel terwijl het water er tevens door gezuiverd wordt. Dus waarom geld aan vissenvoer uitge geven, ze maken het immers best? Ver ontwaardigd wijst ze ieder voorstel hun lot te verbeteren van de hand. Met haar roodgelakte wijsvinger tikt ze even tegen een staart die zwakjes beweegt. De ze listige spaarzaamheid en dit gevoel voor de mogelijkheden van het geld dat niet stinkt hebben Venetië groot gemaakt. De titel van het boek is uitstekend ge vonden: „Venice Observed (Heinemann), een toespeling misschien onnodig het te zeggen op Venus Bespied van Chris topher Fry. De godin van de schoonheid werd uit een schelp geboren. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Deze zomer zal in Ve netië weer de tweejaarlijkse tentoonstel ling minibeeldende kunst worden gehou den. Voor de Nederlandse inzending is door de minister-van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk als commissa ris benoemd drs. R. W. D. Oxenaar, di recteur van het Rijksmuseum Kröller Müller. De heer Oxenaar is als voorzitter van de commissie belast met de samenstelling van de Nederlandse inzending. Leden van de commissie zijn drs. H. A. M. van Haa- ren in Den Haag en Dolf Welling te Rot terdam. Assistente is mei. G. J. A. ten Holte. (het gouden Venetië. htusf- te*-. EEN NIET ERG TALRIJK maar be paald zeer hartelijk publiek heeft maan dagavond in de Haarlemse Schouwburg de Nederlandse première van als ik het wel heb de der de tournee van het fol kloristische ensemble „Broln"-afkomstig uit de stad Brno in Moravië bijge woond. Het duurde enige tijd eer een on miskenbare matheid (tengevolge waar schijnlijk van de vermoeienis van een lange reis) overwonnen werd. Desondanks was de voorstelling van tweemaal vijftig minuten precies op het vooraf aangekon digde moment afgelopen. Zo hoort het bij gereglementeerde volkscultuur. IN ALLE COMMUNISTISCHE landen kan men naar het Russische voorbeeld een sterke en veelal kunstmatig gestimu leerde herleving van de inheemse folklore waarnemen als een tot vreugde stemmen de demonstratie van gemeenschapsliefde. In tegenstelling tot zulke buurlanden als Polen en Hongarije zijn in Tsjechoslowa- kije (nog geen halve eeuw bestaande als een onafhankelijke staat) de volksdansen zeker niet om over naar huis te schrijven. Geen wonder dan ook, dat ze slechts een ondergeschikte plaats in deze overwe gend muzikale revue innemen. En zelfs in die dansen zijn het meer de melodische dan de ritmische afwisseling, die de be koorlijkheid uitmaken. MUZIEK IS DUS de welluidende hoofd zaak, waarbij gelukkig niet is nagelaten eer aan zulke nationale toondichters als Smetana en Janaatsjek te bewijzen. De meeste composities en arrangementen zijn van Bohumil Smejkal, dirigent en eerste concertmeester. Het behoort niet tot mijn bevoegdheid om daarover te oor delen, maar ik mag toch niet nalaten mijn bewondering voor de pittige strijkers, de fluitist en de klarinettist (luisterend naar de naam Dworsjak) tot uitdrukking te brengen. DAVID KONING De hoofdfilm „The sun also rises" (geen kunstwerk, wèl, een bioscoopsuc ces) naar de gelijknamige film van Er- nest Hemingway, werd voorafgegaan door een korte Franse documentaire die beneden peil was. Citaten uit Heming way's werk gingen vergezeld van vrij blijvende filmbeelden die overal op sloe gen en ook een beetje op die teksten, maar nauwelijks op Hemingway. Wat dat betreft had de documentaire veel gemeen met de hoofdfilm, want de Nobel-prijswin- naar Hemingway heeft als schrijver toch wel iets meer in zijn mars dan men uit zo'n verfilming' zou kunnen opmaken. De ondramatische fantasieloze manier waar op regisseur Henri King een stierenge vecht filmde, sprak wat dit betreft boek delen. Maar een lange film (twee uur!) was het natuurlijk wel, en de spelers mochten er ook wezen, zodat men in ie der geval van een gevulde en onbekom merde avond kon genieten. In de rubriek „zendtijd politieke par tijen" was de Boerenpartij weer eens aan de beurt. We kregen foto's te zien van een klandestien gebouwd huis dat door de overheid was afgebroken, met als on dersteunende muziek het Russische lied „Avondklokken", gezongen door het Don Kozakkenkoor van Serge Jarov. Wie ge vreesd mocht hebben dat de Boerenpar tij zelf aan het russificeren is, werd ver derop gerustgesteld toen het lied „Hoe zee, hoezee, voor het vaderland hoezee" werd aangeheven, en aan het slot werden radicaal alle bedenkingen weggeveegd toen we eerst Churchill in het beeld kre gen terwijl hij zijn beroemde v-teken HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en herhaling SOS berichten. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude ka mermuziek (gr.). (7.30 Nieuws). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nieuws. 8.10 Gewijde muziek. 8.30 Nieuws. 8.32 Lichte gram mofoonmuziek en praatje. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Klavecimbel-recital (gr.) klassieke muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Moderne pianomuziek (gr.). 11.15 Schoolradio. 11.45 Lichte grammofoonmu- ziek. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Variant: reportages en lichte muziek. 13.30 Lichte orkestmuziek (gr.). 13.40 Koorzang (opn.) 14.00 Boeren en burgers in Buitenveen, hoorspel (41). 14.25 Klassieke grammo- foonmuziek. 15.00 Klassieke orkestwerken (gr.). 15.50 Bijbelvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Licht instru mentaal kwartet. 17.20 Jazzmuziek. 17.50 Overheidsvoorlichting: Werk en welzijn. Samenstelling: Claude Belloni. 18.00 Koor zang. 18.20 Klassieke kamermuziek (gr.). 18.30 Het Spektrum: Nieuws uit de Pro testants Christelijke organisaties. 18.50 Lichte orkestmuziek (gr.). 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Op de man af, praatje. 19.35 Muziek van Het Leger des Heils. 19.50 Wereldpanora ma. 20.00 Stereo: Vocaal ensemble: ge wijde muziek. 20.25 Stereo: Omroeporkest en solist: klassieke muziek. 21.15 Van je familie moet je 't hebben: klankbeeld over Afrika. 21.40 Stereo: Lichte orkest muziek (gr.). 22.00 Sport in 't kort. 22.10 Grammofoonmuziek of mededelingen. 22.15 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Pianorecital: moderne muziek. 23.00 De roman, een nieuw verschijnsel in Afrika?, lezing. 23.15 Platennieuws. 23.55- 24.00 Nieuws. VARA: 7.00 Nieuws, ochtendgymnas tiek en socialistisch strijdlied. 7.23 Lich te grammofoonmuziek en reportages. (Om 7.30 van de voorpagina). 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek en reportages (vervolg). 9.00 Van alle markten thuis, praatje voor de huis vrouw. 9.05 Moderne orkestmuziek (gr.). VPRO: 10.00 Lichte grammofoonmuziek. 10.45 Voor de kleuters. 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de vrouw. 11.35 Semi-klassieke mu ziek voor piano (gr.). 12.00 Stereo: t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Salonorkest en zangsolist. 13.00 Nieuws. 13.10 Actualitei ten en kalender. 13.25 Lichte orgelspel: amusementsmuziek. 13.45 Gesproken por tret. 14.00 Twee piano's: moderne muziek 14.25 Noordhollands filharmonisch orkest, koren en solisten: klassieke muziek. 15.00 Voor de jeugd. (16.00 Nieuws.) 17.00 Voor de zieken. 17.30 Lichte muziek uit Scan dinavië (gr.). 18.00 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij: Kaarten op tafel. Een uitzending over politieke zaken, die de aandacht verdie nen. 18.30 Dansorkest met solisten. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Jazzmuziek. 19.30 Artistieke Staalkaart. 20.00 Nieuws. 20.05 Trammelant in Loeren aan de Hor, amu sementsprogramma. 21.00 Socialistisch commentaar. 21.15 Promenadeorkest en zangsolisten: amusementsmuziek. 21.45 Na de nacht: documentaire over Israël. 22.15 Ik loop door het land: licht pro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Actualiteiten met o.a. Europees kampioenschap biljar ten 47/1 te Zwanenburg. 22.50 Weer klank: muziekrevue. 23.30 Cello en piano: moderne muziek. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM III. F.M.-kanalen. NRU GEZAMENLIJK PROGRAMMA 9.00-15.00 Voorbereid door KRO 15.00-18.00 Voorbereid door AVRO NRU/KRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Licht platenprogramma. 10.00 Nieuws. 10.02 Ac tualiteiten. 10.05 Betty: licht platenpro gramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Actualitei ten. 11.05 Licht platenprogramma en praatje. 12.00 Nieuws. 12.02 Actualiteiten. 12.05 Licht platenprogramma. 13.00 Nieuws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Licht platenprogramma. 14.00 Nieuws. 14.02 Actualiteiten. 14.05 Gevarieerd platenpro gramma. NRU/AVRO: 15.00 Nieuws. 15.02 Lichte grammofoonmuziek. 16.00 Nieuws. 16.02 Volksliedjes. 16.30 Rhythm and blues (gr.). 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Licht platenprogramma voor de automo bilisten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nieuws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weerbericht, mededelingen en SOS-be- richten voor de schippers. 12.45 Buiten lands persoverzicht. 12.50 Beursberichten. 13.00 Nieuws en weerbericht. 13.20 Klas sieke kamermuziek. 14.00 Nieuws. 14.03 Schoolradio. 14.20 Koorzang. 14.30 Voor de jeugd. 14.50 Koorzang. (15.00 Nieuws). 15.15 Voor de kinderen. 16.00 Nieuws. 16.03 Beursberichten. 16.09 Engelse les. 16.24 Jazzmuziek voor de jeugd. 17.00 Nieuws, weerbericht en mededelingen. 17.15 Tophits. 18.00 Nieuws. 18.03 Voor de soldaten. 18.30 Lekenmoraal en filosofie. 18.30 Sportkroniek. 18.55 Amusementsmu ziek. 19.00 Nieuws, weerbericht en radio- kroniek. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Konin gin Elisabeth wedstrijd 1966 voor compo sitie. (21.45 Nieuws en berichten). .houdend" (of niet) spannend(of niet), „boeiend raadsel" (of niet), „bloederig" (of niet), „mysterieus" (of niet), dat in alle talen zwijgt over essenties als gen re, stijl en compositie, dat zich ge makshalve of uit onmacht bepaalt tot het overschrijven van de omslagtekst, soms aangevuld met zulke ongelooflijk domme kreten als: „Zoals in alle boe ken van deze soort speelt het geheimzin nige een grote rol en wordt het raadsel tenslotte opgelost", (historisch!) Be trof het een ander genre dan „maar een detectie/je", geen redactie met zelfres pect zou zijn kolommen openstellen voor dergelijke slecht geïnformeerde leute raars, wier eruditie hooguit reikt tot Ivans en Havank, die van een recentere (meest buitenlandse) ontwikkeling geen notie hebben en die dan ook totaal niets bijdragen tot het aankweken van een be ter begrip voor het genre en zijn eisen, bij Nederlandse lezers en aspirant-ama teurs. VOOR HEN is elke „mystery" nog steeds het speurdersverhaal waarin de man met de pijp en de loep de lucifers houtjes en papiersnippers verzamelt en in ellenlange dialogen met zijn Watson" van zijn bevindingen verslag doet (of niet). Worden ze geconfronteerd met een boek in wat moderner trant Ameri kaanse school, psychologische thriller etc. dan weten ze er geen raad mee en schrijven onzin als „Het geval wordt be schouwd vanuit het standpunt van de moordenaar, die hierdoor l»ij na gaat op treden als de held van het verhaal. De auteur heeft zich hiermee wel vergalop peerd en het is daardoor dan ook geen sympathiek verhaal geworden .„(histo risch!)", alsof een dergelijk procédé niet veel interessanter kan zijn dan het afge zaagde commissaris-met-de-pijip-werk, waarop men in Nederland overwegend verzot blijft. Dan noemt ene heer Hessels van de „Prisma-voorlichtingsdienst" (niet te verwarren met de Prismareeks) een boek waardeloos en onwaarschijnlijk omdat het elementen bevat die niet alleen in de Amerikaanse tough-story normale ingrediënten zijn, maar die een goed geïnformeerd schrijver over deze mate rie zou behoren te kennen uit de non-fic- tionlitteratuur over het Italiaans-Ameri kaans gangsterdom van met name de Prohibitionjaren. Dat dezelfde scribent niet de rationele planning herkent, doch slechts „toevalligheden" vermag te ont dekken in een boek waarin, niet op z'n Amerikaans, maar volgens de strenge „vakvoorschriften" van de Engelse de ductive school, een serie „clues" is ver zwegen die geleidelijk tot de inderdaad wat revolutionaire ontknoping voeren: het is typerend voor de gemiddelde Ne derlandse „detective-criticus" en geen aanbeveling voor de „dienst" die op deze wijze leesbibliotheken e.d. heet „voor te lichten", daarmee de gezonde bloei van een Nederlandse „mystery"-litteratuur een slechte dienst bewijzend. Het werd tijd dat er, evenals in de An gelsaksische landen, bij ons eens een magazine verscheen, dat de puntjes op de i zette: een goede Nederlandse (mis daad-) short story-produktie stimuleerde en d.m.v. puntige essays over het mis daadverhaal de bla-blaïsten wat misdaad- cultuur" bijbracht. Zo'n magazine is er inmiddels, nu onlangs Ab Vissers Misdaad en Mysterie (M M) is verschenen een periodiek dat in een lang gevoelde be hoefte voorziet. Daarover een idere maal meer. VOOR DINSDAG NEDERLAND I NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Journaal voor gehoor gestoorden. 19.32 Engelse les. (Les 15 en herhaling les 14). 20.00 Journaal. VPRO: 20.20 Politiek bekeken, een programma over politieke wetenswaardigheden. 20.50 Optreden van een beroemde Duitse caba retière. 21.20 De kale zangeres, toneel stuk. 22.10 Extra. NTS: 22.25 Journaal, teleac; 22.30-23.00 Samen leven nu morgen (les 11). NEDERLAND II NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Sportpanorama. 21.20 De schone heks, TV-film. 21.45 IJshockey (vervolg van de wedstrijd in het Sportpanorama.) NTS: 22.15-22.20 Journaal. CVK/IKOR: 22.20-22.45 Dichterbij In den beginne, we kelijks programma. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I VARA: TELEAC: 17.00-17.45 Voor de kinderen. 18.30 Studievoorlichting: les 1. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les. (Les 15 en herha ling les 14). NCRV: 19.35 De Beverly Hillbillies, TV-film. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 Plus minus, documentaire quiz. 21.15 Dzjes zien: Off the record. 21.55 Attentie: actualiteitenrubriek. 22.20 Avondoverdenking. NTS: 22.25-22.30 Jour naal. NEDERLAND II NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.01 Tim Frazer, thrillerfeuilleton. (Deel II van het tweede avontuur). 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Rechter Timberlane, speel film. Centrale Commissie voor de Film keuring: 18 jaar). NTS: 22.45-22.50 Jour naal. Advertentie Hoestdrank in tabletvorm. 95ct maakte, direct gevolgd door boer Koe koek, eveneens dit vee-teken makend, als een soort reïncarnatie van de overleden Britse leider. Ik wou maar zeggen: altijd vakwerk, zo'n uitzending van de Boeren partij. Op Nederland II keken we eerst naar dieren, daarna naar luchtmilitairen, ver volgens naar tienersterren in hun pro gramma „Hullabaloo" (ik prefereer „Shindig"); wist u dat de Amerikanen deze programma's in kleuren op hun t.v.- scherm krijgen, evenals bijvoorbeeld „Flipper". Attèntie maakte er, wat mij betreft, toen een eind aan. Eigenlijk (ik beken het met schaamte, want sensatie zucht is een kwalijke trek in de mens) zit ik al dagenlang te wachten op Nico van Vliet in „Attentie" om een snedig en terzake dienend antwoord te geven op de aanval die „Achter het Nieuws" van de VARA op hem gelanceerd heeft inzake zijn Zuicf-Afrika uitzendingen. Ook giste ren verscheen Van Vliet echter niet op het scherm en hij heeft nog gelijk ook, zijn antwoord kan hij geven in zijn serie „Ooggetuige"), maar wèl kwam Dick Houwaart met een filmpje over de toe stand in Rhodesië, waarin de discrimina tie van de Afrikaners in het land onbe schroomd uit de doeken werd gedaan. Bijna tóuchant was het interview met een negerjongen aan wie gevraagd werd of hij de blanken haatte of niet. In zijn beste Engels antwoordde hij: „Ik haat en ik haat niet. Ik bedoelen toen liet zijn kennis van de Engelse taal hem even in de steek. Bovendien was het dui delijk dat hij, evenals enkele anderen voor hem, zich voorzichtigheidshalve lie ver wat op de vlakte hield. Maar de in terviewer hield aan: „Haat je ze of haat je ze niet?" En de jongen, taalkundig in het nauw gebracht, antwoordde haastig: „ik haat ze" en rende weg. Na dit filmp je had Houwaart een gesprek met de Rhodesische ex-leider Matimba, in Gouda woonachtig en getrouwd met een Neder landse, vandaar dus zijn goede beheersing van onze taal. Hij sprak zich uit voor een militaire interventie door de Engel sen, liefst vóórdat de negerbevolking zelf de behoefte zou voelen gewapenderhand haar rechten te eisen. Een goede, be langwekkende uitzending, waarmee de N.C.R.V. zich revancheerde voor de Zuid- Afrika reeks van Nico van Vliet. Of het ook als zodanig bedoeld was laat ik graag in het midden. Het is genoegzaam bekend, dat de N.C.R.V. worstelt met een linkse groepering rondom Dick Houwaart en een rechtse groepering die zich rond de oude radio-rot G. H. Hoek heeft ge schaard. Beide groeperingen zijn aardig aan elkaar gewaagd, en het is nu maar de vraag tot welke Nico van Vliet met zijn Zuid-Afrika reeks behoort. Wij zullen dat pas definitief weten na de zesde af levering, maar ik vermoed zo dat hij er een beetje tussendoor laveert. Het blijft afwachten geblazen. Advertentie te dun of versleten laat het ons even weten prijsopgave aan huis 's morgens 9 uur gehaald 's avonds 6 uur thuis h. de graaff grote houtstraat 10S haarlem, telefoon 11485 profiteer van onze inruilactie ƒ10.— tot 25.— voor uw oude spiraal of ledikant. (Van onze correspondent) BONN De satirische uitzending van „Hallo Nachbarn", de Westduitse pendant van „Zo is het", zal in de toekomst wor den voortgezet. Dit was een van de be sluiten die gisteren door de raad van toe zicht van de N0rd-Deutsche Rundfunk ge nomen is. De raad verklaarde zich het recht voor te behouden iedere willekeuri ge uitzending niet te laten doorgaan; een dergelijk verbod mag niet aldus de raad als „censuur" worden aange merkt. Op een nieuwe uitzending van „Hallo Nachbarn" zal de eerste twee maanden niet kunnen worden gerekend. Veel me dewerkers en eventuele toekomstige me dewerkers hadden uit protest tegen het verbod op 29 december iedere activiteit al bij voorbaat geweigerd. Ook zal een nieuwe vorm gevonden moeten worden, die het fiat van de intendant van de Nord- Deutsche Rundfunk verwerven kan. In tussen heeft nog steeds niemand de uit zending besloten kring kunnen zien om over de inhoud te oordelen. Het week blad „Der Spiegel" bracht gisteren uit treksels uit de verboden uitzending, die getuigen van een actieve toon in een wer kelijk „geëngageerd" politiek cabaret. Maar niet alleen in de Bondsrepubliek blijken de lezingen uiteen te lopen over de vraag, of men, wat goed cabaret in een cabaret-zaal is, ook op de beeldbuizen dus voor een aanzienlijk groter publiek kan presenteren. Dinsdag 18 januari zendt de KRO-ra- dio een orgelconcert uit dat wordt gege ven op het Cavaillé-Coll Orgel in het Con certgebouw te Haarlem. Albert de Klerk speelt werken van Jacques Boyvin, Gaston Litaize en Jean Langlais.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7