ZIJ DIE ONZE HULP BEHOEVEN (I) Industrielanden kunnen zonder bezwaar 1% van hun nationale produkt aan arme landen geven EEG-commissie wil een uniform N.V.-recht ■338 Dividenden het fundament van uw vermogen Honderd jaar Fish and Chips R.-K. Ziekenhuis leent a 6F2 In België 10 vakantietoeslag DAF komt half april met een sportversie Ex-imbank leent aan Suriname Bovema maakt plaatjes duurder SCHEEPVAARTBERICHTEN Weer overleg over voordelen voor vakbondsleden Kredietnorm op nieuwe basis Kort economisch nieuws Asjes en De Booy weg bij Verolme iWfH WOENSDAG 12 JANUARI 196 6 17 Hoop Israel Gisteren op het Damrak WALL STREET: Onregelmatig hoger (Door George Woods, president van de Wereldbank) Door de geïndustrialiseerde landen wordt algemeen erkend, dat men zonder bezwaar I percent van zijn nationale pro dukt kan besteden voor de hulp aan de ontwikkelingslanden. Op dit moment is Frankrijk echter het enige geïndustriali seerde land, dat deze 1 percent bereikt en overschrijdt. Bijgevolg kan men, zon der bang te zijn dat men zich vergist, be weren, dat alle andere staten onvoldoen de doen voor de arme landen. Wanneer men een antwoord zoekt op de vraag, of zij al dan niet de middelen hebben om deze hulp te verlenen, is het voldoende zich te herinneren, dat de militaire bud getten in al deze landen schommelen tus sen de 5 en 10 percent (10 percent in de Verenigde Staten, 8 percent in Frank rijk). Wanneer men ieder jaar 10 percent van zijn inkomsten bestemt voor onpro- duktieve bestedingen, kan men ook 1 per cent besteden aan de ontwikkelingshulp. Daarbij is, terwijl sinds 1960 het natio nale produkt van de geïndustrialiseerde landen per jaar tussen 4 en 5 percent is gegroeid (ƒ29.412.000.000 jaarlijks), het totaal der gefourneerde kapitalen op het zelfde niveau gebleven. De hulp aan de onderontwikkelde landen vertoont dus een kleiner wordend percentage van het na tionale produkt der geïndustrialiseerde landen. Ondertussen word^ de opslorpingscapa citeit van de onderontwikkelde staten gro ter, naarmate hun infrastructuur zich uit breidt, het onderwijs en de beroepsoplei ding terrein winnen, de ondernemings geest toeneemt en men over grotere ad ministratieve bekwaamheden gaat be schikken. Op dit moment ontvangen de ontwikkelingslanden rond 9 miljard dollar per jaar. De deskundigen van de Wereld bank houden het erop, dat zij in staat zijn drie a vier miljard méér per jaar op verstandige wijze te besteden. Er wordt mij wel eens het probleem voorgelegd, of de ontwikkelingslanden zelf wel een juist gebruik weten te ma ken van de kapitalen die hen ter beschik king worden gesteld. Er bestaan echter zulke grote verschillen tussen de 77 lan den, die zichzelf op de conferentie van Advertentie II fVVVVWWVIAAIWWWWWWWWWWIfWWWVWWVIfWtAflfWWIfVWWWWWM (Van onze correspondent) LONDEN i Een historische dag was het gisteren voor „Fish and Chips"- etend Engeland. Het nationale volks- voedsel-bij-uitnemendheid bestond 100 jaar. Op 11 januari 1866 werd in Groot-Brittannië de eerste Fish and Chips-winkel geopend. Nu vindt men deze zaken overal in het land. Jaarlijks verwerken zij 300.000 ton vis en 600.000 ton aardappe len en bovendien ettelijke tonnen kran tepapier, want Chips (zonder fish) nut tig je, zeker als Engels kind, zittend op een stoep. Zijn Fish and Chips voor de Britse jeugd een lekkernij de visbakkerijen zijn vaak „sociale centra", waar jon gelui elkaar ontmoeten voor huis vrouwen zijn zij het voedsel dat altijd weer uitkomst biedt wanneer zelf ko ken minder gelegen komt. Zij vormen het ideale eten voor het supper, de late avond-maaltijd. Fish and Chips begeleiden de Engel se toeristen zelfs in het buitenland. Toen onlangs het RAF-personeel zich in Zambia legerde, werd het met Fish and Chips verwelkomd, die de mannen meteen een huiselijk gevoel gaven. Mijn eigen Fish and Chips-leverancier in een dorpje aan de Theems, heeft zelfs internationale vermaardheid we gens de prima kwaliteit van zijn voed sel. Hij gebruikt Hollandse bintjes, in Engeland algemeen erkend als de bes te aardappel voor Chips. Chips behoren bovendien tot het on vermijdelijke ingrediënt van het menu in elk rechtgeaard Engels volkscafé. „Chips with everything", Chips met al les, luidt de titel van een stuk van de bekende moderne Engelse toneelschrij ver Arnold Wesker. Voor de minder begunstigde landen op aarde is de heer George Woods een zeer belangrijk man. Als presi dent van de Wereldbank oefent hij op hun ontwikkeling een beslissende in vloed uit. In een drietal artikelen ana lyseert hij voor ons de redenen, waarom de helft van de ontwikkelings landen de ellende de baas begint te worden, terwijl de andere, met steeds groter wordend ongeduld, nog naar een uitweg zoeken. George Woods de Verenigde Naties over handel en ont wikkeling als zodanig hebben aangeduid, dat het moeilijk is te generaliseren. Als geboren optimist geloof ik dat er voor alle ontwikkelingslanden hoop be staat, ook al zal het voor sommige ge neraties duren voor zij er bovenop zul len komen. Bij de staten die op het punt staan zich aan de onderontwikkeldheid te ontworstelen, meen ik, dat men in La- tijns-Amerika, Mexico en Venezuela kan noemen; binnen een termijn van vijf a tien jaar Columbia en Peru, en ik zou ge neigd zijn in deze categorie ook Argenti nië, Brazilië en Chili in te delen. Al deze landen hebben een opmerkelijke vooruit gang geboekt en kunnen, op voorwande dat ze voordeel trekken uit een periode van politieke stabiliteit, een snelle groei beleven. Aan het andere eind van de wereld is het eiland Formosa al niet onderontwik keld meer. Grote vorderingen zijn ge maakt door de Philippijnen, Thailand, Maleisië en Singapore, evenals door oos telijk Pakistan. Het voorbeeld dat zij ge ven, is bijzonder bemoedigend. In Euro pa zullen Turkije en Griekenland in de volgende vijf a tien jaar tot een onafhan kelijke economie moeten komen. Ook hier is politieke stabiliteit de voorwaarde. In het Midden-Oosten hebben Iran en Irak, die aanzienlijke voordelen putten uit de petroleum, goed georganiseerde ontwik kelingsprogramma's in het leven geroe pen, die hun aanzien in de komende ja ren diepgaand zullen veranderen. Ik zou ook de Afrikaanse landen langs de Mid dellandse Zee willen noemen: Egypte, Lybië, Algerije, Tunesië en Marokko. Al le vijf hebben ze talrijke troeven en re ële mogelijkheden om zich te ontwikke len. Tenslotte zie ik een andere categorie, waarin ik wil indelen Nigeria, Syrië, Ke nya, Oeganda en Tanzania, die veel pro fijt zou kunnen trekken uit belangrijke financiële en technische hulp, als de po litieke stabiliteit er verzekerd was. Is rael is een bijzonder geval: het behoort tot de landen, die in de laatste tien jaar zowel in de landbouw als in de industrie de grootste vooruitgang hebben geboekt. Helemaal onderaan de ladder, bij de werkelijk onderontwikkelde landen, hoort een dertigtal naties thuis, die verschillen de tientallen jaren nodig zullen hebben om een behoorlijk levenspeil te bereiken. Hierboven heb ik al enige malen de woorden „politieke stabiliteit" laten val len. Het ontbreken van een dergelijke toestand is zonder twijfel funest voor de economische ontwikkeling. Een onstabie le politieke situatie verhindert een doel treffend gebruik van voor de 'ontwikke ling beschikbaar gesteld kapitaal. Maar wat erger is: zij werkt ontmoedigend op het doen van particuliere investeringen, die niet alleen kapitaal, maar ook in dustriële ervaring en technische kennis inbrengen. Een 6M: percent dertigjarige obligatiele ning ten laste van het RK Algemeen ziekenhuis St. Gerardus Majella in Hen gelo, groot zes miljoen gulden wordt door een bankensyndicaat aangeboden tegen een koers van 99 percent. Van deze le ning is al een miljoen gulden op emissie- voorwaarden geplaatst. De inschrijving op de resterende vijf miljoen gulden obli gaties wordt opengesteld op 19 januari. De toegewezen stukken moeten op 1 fe bruari worden betaald. De obligaties in stukken van 1000 en 500 gulden nominaal zijn vanaf 1972 tot 1996 a pari aflosbaar. Vervroegde aflos sing is van 1972 tot 1976 tegen 101% per cent mogelijk, van 1977-'81 tegen 101 percent en daarna tegen 100% percent. Officiële beursnotering wordt aange vraagd. BRUSSEL De Belgische regering heeft bij het parlement een wetsontwerp ingediend, waarbij dit jaar de drie weken vakantie bindend wordt voor alle werkne mers. De jaarlijkse vakantie-uitkering zal 10 percent van het bruto-loon bedragen. Tot vorig jaar bedroeg het vakantiegeld acht percent. Tot de jaarlijkse vakantie van drie weken werd al in 1963 tussen de werkgevers en vakbonden besloten, te be reiken in twee jaar. Met het wetsontwerp worden thans ook de nog bestaande uit zonderingen opgeheven. 700 duurder dan de De Luxe De liefhebbers van de DAF kunnen bin nenkort uit een nieuw model kiezen: de Daffodil de Luxe S. De wagen is van middag voor het eerst getoond op de in ternationale autoshow in Brussel. Reeds maandenlang circuleerden er ge ruchten dat er een sportversie van de DAF op de markt zou komen. Vanaf half april zal het dan eindelijk zo ver zijn. Voorlopig wordt gedacht aan een aantal van 500 stuks. Uiterlijk zijn er geen wij zigingen. De motor is een opgevoerd type uit de Daf de Luxe; de veranderingen zijn onder meer een vergrote cylinderin- houd (van 746 tot 763 cm3), speciale in- laatkleppen, eep ander type carburator en een groter luchtfilter. De snelheid kan hierdoor oplopen tot 118 km. per uur. De acceleratie zal eveneens feller zijn. De alleen in wit te leveren sportversie heeft op de voorwielen schijfremmen en een dubbel uitgevoerde hoofdremcylinder met gescheiden circuits voor voor- en ach terwielen. De wagen zal 700 meer kosten dan de Daffodil de luxe, dus ongeveer 5700. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse Export-Importbank heeft aan Su riname een lening van 4.950.000 dollar toegekend, die gebruikt zal worden voor de bekostiging van de uitvoering van een program voor de uitbreiding en vernieu wing van de telecommunicatie. Dit zal gebeuren door de International Standard Electric uit New York. Het program om vat de installatie van 8.000 nieuwe tele foonverbindingen. „De prijs van de 45 toeren plaat is al jarenlang stabiel gebleven, terwijl de ar- beidsonkosten met het jaar groter zijn ge worden. Daarom onder meer hebben wij de prijs van de single 45 toerenplaat met drie dubbeltjes verhoogd tot 4,25". Al dus een toelichting van de directie van de grammofoonplatenmaatschappij Bovema in Heemstede op een prijsverhoging waar toe zij heeft moeten besluiten. De Bove ma heeft onder meer de vertegenwoordi gingen voor de Britse Columbia en Par- Iophone. De leiding van de E.E.G. stelt de af schaffing voor van fiscale en andere be lemmeringen welke de bevordering tegen werken dat Europese firma's een interna tionaal karakter krijgen. In een ontwerp voorstel dat is voorgelegd aan de Raad van ministers, heeft de E.E.G.-commissie een politiek uiteengezet voor het harmoni seren van de directe belastingen, in het bijzonder de winstbelastingen. Aangedron gen wordt op de spoedige instelling van een nieuwe juridische vorm van een Euro pese naamloze vennootschap, welke niet meer wordt gehinderd door obstakels voor internationale fusie. De commissie stelt een spoedige harmo nisering voor van de omzetbelastingen, het verzachten van de voorschriften inza ke gezamenlijke research-overeenkomsten en beveelt de goedkeuring aan van geza menlijke aankoopregelingen. De geleidelijke afschaffing van douane rechten, die tegen medio 1967 geheel ver dwenen moeten zijn, is voor vele firma's al aanleiding geweest zich aan te passen bij de grotere markt in de E.E.G., aldus de commissie. Hierdoor is het voor de fir- Aagtekerk 11 v. Bremen n. Hamburg. Abbekerk 12 te Lorenco Marques. Abida 12 te Saigon verw. Acila 12 v. Rotterdam n. Thameshaven. Acteon 11 te Pladju. Agamemnon 11 te Acajutla. Alcor 11 v. Mombasa n. Aden. Algorab 11 v. Callao n. Buena Ventura. Almkerk 12 te Marseille. Alnitak '13 te Damman verw. Aramon 12 té Carupano. Amstelmolen 11 v. Amsterdam n. Bremen. 12 te Bremerhaven. Ares 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Argos 12 te Barcelona. Arkeldijk 11 te Rotterdam. Artemis 11 v. St. Maarten n. Georgetown. Attis 11 v. Amsterdam n. Hamburg. Balong 11 v. Napels n. Genua. Bawean 11 v. Suez n. Djibouti. Bovenkerk 11 v. Rotterdam n. Bremen. Caltex Delfzijl 11 te Rotterdam. Caltex Gorinchem 12 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Caltex Napels 11 v. Kopenhagen n. Bahrain. Charis 11 te Cartagena. Dahomeykust 11 v. Kaap Palmas n. Monrovia. Delft 11 te Puerto Plata. Diemerdijk 12 v. Rotterdam n. Antwerpen. Dinteldijk 11 te Longview verw. Diogenes 11 v. Eten n. Paita. Drente 12 v. Amsterdam n. Rotterdam. Eemland pass. 11 Kaap Villano n. Amsterdam. Esso Den Haag 12 te Brega verw. Fina Nederland 12 te Algiers. Gaasterkerk 11 te Hamburg. Gabonkust 12 te Monrovia. Ganymedes 12 te Georgetown. Garoet 11 te Dubai. Geeststar pass. 11 St. Maria n. Barbados. Gooiland 11 te Amsterdam. Graveland 11 v. Santos n. Cabedelo. Grebbedijk 11 v. Rotterdam n. Los Angeles. Gulf Hollander 12 ten anker Escravos. Hathor 11 v. Lattakia n. Alexandrië. Hector 12 te Tripoli verw. Hermes 11 v. Georgetown n. Paramaribo. Hollands Dreef 11 v. Singapore n. Fremantle. Ittersum 11 v. Hamburg n. Antwerpen. Jason 11 te Puerto Cabello. Karimata 11'v. Venetië n. Genua. Kately'sia 11 te Rotterdam. Katendrecht 13 te Damman verw. Katwijk 10 te New Orleans. Kieldrecht 13 te Marseille verw. Kloosterkerk pass. 11 Gibraltar n. Marseille. Koningswaard 11 te Rotterdam. Korovina 12 te Danang verw. Kosicia 12 v. Cristobal n. Curacao. Kreon 11 v. Nassau n. Freeport. Laertes pass. 11 Lissabon n. Amsterdam. Loosdrecht 11 v. Khorramshar n. Suez. Maaskerk 11 te Rotterdam. Madison Lloyd 11 v. Kobe n. Shimizu. Mariekerk 11 v. Catania n. Genua. Minos 11 v. Kotka n. Amsterdam. Mijdrecht 10 ten anker rede Essider. Naess Lion 11 v. Houston n. Augusta. Neder Rhone 11 v. Aden n. Massawa. Neder Rijn 11 te Djibouti verw. Nestor 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Noordwijk 11 v. Cristobal n. Europa. Oldekerk 12 v. Antwerpen n. Rotterdam. Ondina 12 v. Port Said n. Mena al Ahmadi. Oranjefontein 11 v. Teneriffe n. Southampton. Oranjestad 11 v. Madeira n. Barbados. Ossendrecht 11 v. Savona n. Priolo. Ouwerkerk 12 te Port Said. Overijssel 11 t.h.v. Kaap Finisterre n. Kaapstad, Parkhaven 11 v. Buenos Aires n. Santos Peperkust pass. 11 Kaap Finisterre n. Dakar. Philidora 12 dw. Algiers n. Rotterdam. Pieter-S. 12 v. Rotterdam n. Gdynia. Polydorus 11 v. Birkenhead n. Genua. Prins Casimir 11 v. Liverpool n. Glasgow. Raki 12 te Bilboa verw. Rempang 12 te Port Said verw. Roebiah pass. 11 Cagliari n. Barcelona. Rotterdam 11 te Curagao. Ruys 11 te Port Elisabeth. Sabang 12 te Singapore. Sarpedon 12 te Bridgetown. Schiedijk 11 te Houston verw Schiekerk 10 v. Hongkong n. Aden. Schie Lloyd 11 v. Napier n. Cristobal. Seine Lloyd 11 v. Londen n. Amsterdam. Serooskerk 12 te Port Elisabeth verw. Sigli 12 te Bangkok. Simonskerk 11 v. Aden n. Suez. Sinon 12 te Puerto Sucre. Sinoutskerk 11 v. Genua n. Marseille. Sliedrecht 11 v. Marseille n. Casablanca Sloterdijk 11 te Rotterdam. Socrates 12 te Houston. Soestdijk 11 v. Rotterdam n. New York. Solon 12 v. Rotterdam n. Amsterdam. Spaarnekerk 11 v. Hongkong n. Yokohama. Stad Kampen 11 te Bone. Stad Maastricht 12 v. Amsterdam n. Schiedam. Steenkerk 11 v. Beira n. Lorenco Marques. Straat Bali 13 te Kure verw. Straat Frazer 11 v. Cotonou n. Abidjan. Telamon 11 te Nickerie. Theron 12 te Jacksonville verw. Vivipara 11 te San Francisco. Westertoren 13 te Port Dickson verw. Witmarsum 12 v. Antwerpen n. Le Havre. ma's noodzakelijk geworden zich aaneen te sluiten hetzij door fusie, het verkrijgen van aandelenpakketten, het scheppen van gezamenlijke dochterondernemingen of andere methoden. Dit heeft de produkti viteit, de technische vooruitgang en de research aangemoedigd en heeft de con currentiepositie op nationale, Europese en wereldmarkten verbeterd. Vele belemmeringen, die uit de belas tingwetgeving voortkomen en die de leden afschrikken, zullen moeten worden afge schaft. In gevallen van fusie buiten de nationale grenzen moeten de firma's op het ogenblik aanzienlijke belastingreserve hebben en daarop belasting betalen. De commissie wil gaan letten op mo nopolies die misbruik maken van een do minerende positie binnen de E.E.G. Zij zal voorstellen doen voor het harmonise ren van winstbelasting voor maatschap pijen om een kunstmatige verstoring van de concurrentie te voorkomen. Vandaag zijn de voorzitters van de drie vakcentrales en de vier werkgeversverenï gingen bij elkaar geweest om in het ka der van het zeven voorzittersoverleg, te trachten de discussie over het probleem van het toekennen van de voordelen aan georganiseerden weer op gang te brengen. Van werknemerszijde zo vernemen wij heeft men redelijke hoop dat er een vorm zal worden gevonden dat het overleg inzake de kwestie georganiseerden-onge- organiseerden dat op het ogenblik is ge blokkeerd, zou kunnen worden hervat. De Nederlandsche Bank heeft met de representatieve organisaties van de han delsbanken en landbouwkredietbanken overeenstemming bereikt over de voortzetting van de kredietrestrictiemaat- regelen gedurende de maanden januari tot en met april 1966. De norm voor deze periode is vastge steld op 5 percent van de gemiddelde stand der toelaatbare kredietverlening in het laatste kwartaal 1965. Met deze norm wordt beoogd ruimte te geven voor toe neming van de kredietverlening in dezelf de mate als toelaatbaar werd geacht voor de laatste vier maanden van 1965. De norm voor de toelaatbare expansie van de kredietverlening wordt thans der halve op een nieuwe basis vastgesteld. Voor de laatste vier maanden van 1965 gold een norm van zes percent over de oude basis, te weten de gemiddelde stand van de kredietverlening in het eerste half jaar 1963. Wam Hoewel het aandeel KLM ter beurze niet in een open hoek wordt verhandeld omdat hiervoor de markt te klein is, waardoor het risico voor de hoeklieden bij een verhandeling in een open hoek in verband met de middenkoersopdrachten te groot is, v/as de stemming voor dit fonds toch „willig". De prijs werd gead viseerd op ca. 300. Dit betekent een nieuw hoogterecord aller tijden. Niet-of- ficieel werd gehandeld van 300 tot 305. De officiële koers van maandag voor KLM was 272. De formidabele koers- verbetering voor dit luchtvaartaandeel is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat KLM maandag in Wall Street met liefst 9% dollar steeg! Dit hoofdzakelijk door dekkingsaankopen van de baissiers. Een tweede fonds dat de aandacht vroeg was Kon. Olie. Hier was de stem ming vast bij een opening op 153, te gen maandag als slotprijs 150,40. Ameri ka nam de olie-waarden wederom uit de markt. Hiertegenover stond alleen aan bod op het verhoogde niveau. Winstne mingen van lokale zijde deden de koers later een paar dubbeltjes terugvallen tot 152,70. Kon. Olie sloot in Wall Street dollar hoger hetgeen voor Amsterdam gunstig was. Philips kon zich goed hand haven op 119,60 119,40). Unilever ech ter brokkelde wederom af. Ditmaal met ca. 40 cent tot 115,60. Van aanbod in Philips en Unilever door Amerika viel weinig te bespeuren. Hoogovens werd op 445 (443%) geadviseerd. De handel in al le hoofdfondsen was gedurende de gehel» beursduur zeer kalm. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdvk. 2de tijdv. 388 154.90-155.70 gl 155.20 121-121.60 121.20 114.90-115 114.80 313 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 10 jan. 425 177 (41.6°/o) 136 (32°/o) 112 (26.4%) 11 jan. 421 164 (39u/o) 161 (38.2%) 96 (22.8%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN Hoogovens Kon. Olie Unilever 154.10-155.50 gl Philips 121.20-121.60 K.L.M. 114.80-116.40 A.K.U. 312-314 Slot- koersen 11 jan. Slot- koersen 11 jan. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum. Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holl.-Am. Lijn K.L.M. K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5% Ned. 1964 5%% Ned. 1964-11 5%% Ned. 1965 6% B.N.G. 1965 5% Ned. G.U. 4'/,% A.K.U. 5%% Hoogovens Alk. Bank NederL Amro Bank Holl. Bank Unie. Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curag. Handel Mij Elsevier Erdal Fokker 386 450 120 gl 115.80 gl 152.80 97''/» 145 108 132 gl 308 118 192 218 145% gl 90 91% 96% 96% 117% 111 288% 58 212% 590 102.50 gb 540 226 191 95.50 116.50 478 gb 704 218 375 455 105% 426 223 399% 397 454 885 660 554 gb 383 159 195.50 465 249 Ford Van Gelder Zn. Gelderl.-Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machine! Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves-J aco b Meneba Muller Co. Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij Van Nelie Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. ExpL Mij Scholten Foxhol Schuttersveld Smit Transform. Spaarnestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt Fijen.-B. Wyers Zwanen berg-Org. 940 gb 122 4561 348 198 785 gl 495 gb 201 249 463 542 b 257 349 42.60 gb 293 132% 442 242% gb 780 gb 167 362 b 159 393 330 459 222% 337 gb 75 gb 238 136 389 83.10 284 202% 204 425 gl 138 244 575 189 307 gb 127% 430 216 144% 140 455 gb 164 552 175.80 10 jan. 11 jan. 10 jan. 11 jan. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr Pennsylvania South Pac Union Pac Allied Chem. Am. Can A.C.F. Ind Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Cons. Edison City Bank Gen. Motors Eastm. Kodak Gen. Electr Goodyear T. 36% 48 62% 65% 85% 67% 44% 43% 51% 55% 48% 73% 63% 38% 89% 41% 133% 57% 52% 43 74% 238% 123 119% 104% 46% 37 48% 63% 65 86 V* 68% 45% 44 51% 56% 48% 73% 62% 38% 91% 40% 134% 58% 54% 42% 74% 238'/! 123% 119% 103% 47 Amer. Motors Int. Harvester Int. Nickel Int. T. and T. Kennecott Mont. Ward Radio Corp. Republic. St. Royal Dutch Sears Roeb. Shell Oil Soc. Vacum Stand. Br. Stand. Oil N.J. Studebaker Texaco Un. Aircraft Corp. Fruit Rubber Steel Westingh. Woolworth Ford K.L.M Un. Un. Us. Us. 8% 48 93% 71 128% 36% 47% 44 43% 62'/» 62% 93'/! 73% 82 25% 79% 83% 9 33% 76% 54% 63'/» 32% 55% 86'/2 8'/, 48% 95 71 129% 35% 49% 43% 44% 62% 62'/» 92% 73% 82% 25V. 80 82'/. 9 32V. 76'/, 53% 62'/, 32'/, 55 88% Wall Street sloot gisteren onregelma tig hoger na een flinke handel. Vooral televisieaandelen deden het weer best. Vast was de stemming ook voor koper aandelen. Bij de luchtvaartlij nen was KLM wederom hoger. Deze keer ruim 2 dollar tot 44%. Koperwaarden stegen in doorsnee 1% a 2 dollar. In verband met de vervoersstaking in New York was de beurstijd weer met anderhalf uur inge kort. Van de 1427 verhandelde fondsen waren er 632 hoger en 536 lager. De om zet beliep 8.9 miljoen shares tegen 7.73 miljoen maandag. De Dow Jones indices: industrie 986.85 1.44); sporen 252.73 (+2.69) en open bare nutsbedrijven 152.27 0.09). Bij de Holland-Amerikalijn is in 1965 de omzet van het vrachtbedrijf, vergeleken met het voorgaande jaar gestegen. In het passagebedrijf bleef de bezetting der sche pen ongeveer gelijk. Als gevolg van de sterk gestegen exploitatiekosten en de langdurige staking in Amerika in het be gin van het vorige jaar wordt verwacht, dat de resultaten uiteindelijk die van 1964 niet veel zullen ontlopen en dat het divi dend over 1965, eventueel na een onttrek king van een zeker bedrag aan de reser ves, hetzelfde zal kunnen zijn als over het overige boekjaar (acht percent). Ongeveer 37 Nederlandse firma's zullen van 13 tot en met 20 februari deelnemen aan de Internationale week van de Landbouw in Brus sel. Nederland heeft echter in tegenstelling tot de Duitse bondsrepubliek, Luxemburg en Frank rijk geen collectieve inzending. De heer D. L. Asjes heeft zich per 1 januari op eigen verzoek teruggetrokken uit de directie van het Verolme-concern. Het is niet bekend welke nieuwe functie de heer Asjes zal gaan vervullen. Vice- admiraal B. D. A. de Booy, eveneens lid van de directie van Verolme, zal per 1 mei het concern verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Geruchten die circuleerden dat ook de heer H. J. Hofstra zich uit de directie zou terugtrekken, zijn door hemzelf met klem tegengesproken. „Het is niet mijn bedoe ling weer in de politiek terug te keren en evenmin ben ik van plan het Verolme- concern te verlaten" zo was zijn com mentaar.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 17