Hoogovenschaaktoernooi is begonnen Rallye Monte Carlo '66 trekt aanmerkelijk minder rijders oogoven appening ein BANANEN Htt zêê/i voo/tdê£tgf C. NIEROP: organisator van Europese biljartkampioenschap 4 TOTOPROGNOSE Kans op nog grotere financiële mogelijkheden In eerste ronde al Russisch duel tussen Polugajevski en Ney Aanlooproutes zijn te gemakkelijk Bokaal van IJC/HD voor winnaar van snelschaaktoernooi Wenen valt af als kandidaat voor Ol. Spelen Calkoen kandidaat voor de ski-titel KOSTEN: 10 MILLE mm Weer zege voor Okker WOENSDAG 12 JANUARI 196 6 19 r-h Altig-Kemper leiden MÊÈm 123231132123 (Van onze sportredactie) Met een Hoogovens-veiligheidshelm op en een sigaret achteloos in een mondhoek praatte Jan Hein Donner als een Nederlandse Goliath met In donesische dwerg Bachtiar. De Nederlandse schaakgrootmeester gunde zich nog even een ontspannen houding voor de loting van het Hoogovenschaak toernooi, dat daarvoor door het lid van de directie van de KNHS, de heer W. Bakker, officieel was geopend. Donner vatte de loting als een serieuze zaak op. Behoedzaam regelde hij de „zwanehalslkraan", althans de naboot sing die in de reeks van originele lotingen voortreffelijk paste, op het po dium van het Beverwijkse Kennemer Theater in de richting van het verste schaaktoernooiembleem met tas en nummer. Donner heeft door die behoed zame handelwijze onbewust aangestuurd op een openingspartij tegen Is raëliër Czerniak. Vanmiddag om één uur zijn deze en de veertien andere schakers, die de hoofdgroep van het Hoogovenschaaktoernooi vormen, aan hun eerste wedstrijd begonnen. Het toernooi duurt tot 30 januari. Behalve de partij Donner-Czerniak wor den vandaag als internationale partijen gespeeld: Bachtiar (Indonesië)-Van den Berg (Nederland); Ivkov Joegoslavië)- Lehmann (West-Duitsland); Kuypers (Ne derland)-Bolotsov (Bulgarije); Van Scheltinga (Nederland)-Filip (Tsjechoslo- wakije) en Damjanovic Joegoslavië)- Langeweg (Nederland). „Nationale" ge beurtenissen in Beverwijk zijn op de ope ningsdag Bilek-Szabo (beiden Hongarije) en Polugajevsky-Ney (Rusland). Langeweg en Lehmann bepaalden gis teren niet zelf hun lot. Door hun afwe zigheid kwamen respectievelijk de da mes reeken en Ivanova echtgenote van Bobotsov in de zwanehalskraan (op het Hoogovens-terrein dient zo'n kraan voor het lossen van erts). Alvorens in genoeglijke Hoogoven-schaaktoernooi- sfeer van de loting sprake was, voerden de heren W. Rueb, A. Hermes, F. Goud smit en W. Bakker het woord en hadden fotografen zich duidelijk afwachtend in de omgeving van Donner opgesteld, toen Lod. Prins binnenkwam. De door de fotogra fen gewenste ontmoeting tussen beide schakers, waarvan D inner wat laatdun kend over zijn sportcullega had uitgespro ken, kwam echter niet. De Beverwijkse internationale schaakmeester, Th. van Scheltinga, is dit jaar voor de twintigste maal deelnemer aan het schaaktoernooi. De heer W. Bakker, lid van de raad van bestuur van Hoogovens (links), bracht Van Scheltinga en diens vrouw (rechts) hulde alvorens tot da officiële opening van het toernooi over te gaan. De rond 3000 km. lange aanlooproutes van de 35e Rallye Monte Carlo, die vrij dag a.s. begint, beloven dit jaar maar een formaliteit te worden. Tenzij de weersom standigheden ongekend slecht zijn, zullen alleen maar de grootste pechvogels Mo naco niet halen. De hotelhouders in Mo naco waren tevreden toen het reglement uitkwam: het zou drukker dan ooit wor den in het kleine vorstendommetje nu al le équipes een kleine week in Monaco zou den verblijven. Helemaal gelijk hebben ze niet gekregen. De rijders, die bij een glo bale bestudering van het reglement al za gen dat de sterrit door het verblijf aan de Cóte d'Azur kostbaarder zou zijn dan In voorgaande jaren, toonden maar wei nig belangstelling voor de creatie van or ganisator Taffe. Konden de organisatoren drie jaar geleden nog rekenen op zo'n 360 équipes, voor 1966 hebben zich slechts 244 combinaties aangemeld waarvan er zich inmiddels een dertigtal heeft terugge trokken. Dat kost Taffe en zijn helpers vele tienduizenden guldens. In vergelij king met 1962 bijvoorbeeld ontvangt hij maar liefst 90.000 Franse franken (70.000 gulden) minder aan startgelden. Zijn kos ten zijn echter nauwelijks geringer ge worden. De secretaris-generaal heeft trouwens dit jaar het fortuin helemaal niet op zijn hand. Een conflict tussen de organisato ren en de Zweedse Saab-fabrieken was er namelijk kort geleden oorzaak van dat en kele prominente deelnemers dit maal ver stek moeten laten gaan. De fabriek uit Trolhattan trok haar equipes terug waar door op de deelnemerslijst de namen van Eric Carlsson, tweevoudig winnaar, en diens echtgenote, Pat Carlsson-Moss, die vijf maal de coupe des dames veroverde, ontbreken. Het worden spannende dagen voor mon sieur Jacques Taffe. Ook sportief is er immers de laatste jaren wel het een en ander op zijn schepping aan te merken. Vijf maal achtereen triomfeerde een klei ne wagen in de zwaarste sterrit ter we reld. Iets wat beslist niet goed is voor de belangstelling van vele fabrikanten. En de laatste jaren moet de sterrit naar het zuiden het juist in het bijzonder van de fabrieksrijders hebben. De amateurs wor den in dit titanen-gevecht steeds geringer in aantal, omdat ze kansloos zijn voor een redelijke plaats in de eindklassering. De grote bedragen die met de deelneming aan een Rallye Monte Carlo gemoeid zijn worden nu eenmaal niet helemaal goedge maakt door een verblijf van enkele da gen aan de Middellandse Zee. Vooral de sportieve amateur vindt zijn plaats op de algemene rangschikking vaak aanmerke lijk belangrijker. Vrijdag 14 januari zullen de rond 200 deelnemers uit negen Europese steden Athene, Bad Homburg, Lissabon, Londen, Minsk. Monte Carlo, Oslo, Reims en War schau vertrekken voor de 3000 km lan ge „wandelrit" naar Monaco. Zondag avond komen ze daar aan, waarna het bed of het casino... wacht. In het 1432 km. lange traject van Monaco naar Chambery en terug, dat de rijders maan dag en dinsdag te wachten staat, zal de 35e editie van de sterrit wel worden be slist. Er zijn zes proeven met een geza menlijke lengte van 130 km. in opgeno men. Woensdag 19 januari zal het voor lopige algemene klassement bekend wor den gemaakt. De 60 hoogst-geklasseerde équipes zullen daarna in een slotproef strijden om de zilveren wisselbeker, die prinses Grace zal uitreiken, en om de 12.000 franken die aan de overwinning verbonden zijn. IJSHOCKEY. De nieuwe overdekte kunst ijsbaan in Den Bosch is maandagavond of ficieel geopend met de ijshockey wedstrijd tussen Den Bosch en het Joegoslavische Beograd. De Brabanders zegevierden met 9-6 .De tussenstanden waren: 2-1, 7-4 en 0-1. De heer Rueb, voorzitter van het orga nisatiecomité, herinnerde in zijn begroe tingsrede aan de overleden voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Schaak Bond, de heer J. van Steenis. Ook de nieuwe voorzitter van de KNSB, de heer Goudsmit en de heer Bakker lid van de raad van bestuur van Hoogovens riepen de heer Van Steenis in de herinnering van de aanwezigen. Evenals de heer Hermes, wethouder van Beverwijk, waren de sprekers eens gezind in hun vreugde over de mogelijk heden van het achtentwintigste Hoog ovenschaaktoernooi en de propaganda, die van het toernooi, in het bijzonder tot de jeugd, zal uitgaan. De heer Bakker gaf bovendien te kennen, dat er eventu eel wel een grote financiële armslag voor het toernooi kan worden gevonden. Tijdens het Hoogovenschaaktoernooi, op dinsdag 25 januari, wordt in het Kenne mer Theater in Beverwijk een snelschaak- toernooi gehouden. Deze wedstrijden zijn in de plaats gekomen voor de gongwed strijden. Het snelschaken betekent, dat binnen vijf minuten de schaakstrijd be slist moet zijn. IJmuider Courant-Haar lems Dagblad heeft voor deze snelschaak ontmoetingen, waaraan waarschijnlijk ook vele grootmeesters zullen meedoen, een fraaie bokaal ter beschikking gesteld. Advertentie De Oostenrijkse regering is het gisteren tijdens een drie uur durende vergadering niet eens kunnen worden over het ant woord op de vraag financiële steun te ver lenen aan Wenen, dat in 1972 de Olym pische Zomerspelen wil organiseren. Eind vorig jaar had de Oostenrijkse re gering al afwijzend beschikt op een vraag van Wenen om subsidie. De Oos tenrijkse regering voelt alles voor de or ganisatie van de Spelen maar zij vindt de daaraan verbonden kosten veel te hoog. Door de afwijzing zal het Bruno Marek, ■de burgemeester van Wenen, niet moge lijk zijn voor 21 januari de nodige stap pen te ondernemen bij het Internationale Olympische Comité. Bij het IOC liggen nu alleen nog de officiële aanvragen van Montreal, Madrid-Barcelona en München. Gisteren is in Val d'Isère in de Franse Alpen een begin gemaakt met de wed strijden om de Nederlandse ski-titels. Als eerste onderdeel werd de reuzenslalom verwerkt. Bij de heren was de overwin ning voor Willem Calkoen. Melanie Kra mers zegevierde bij de dames. Het par koers, dat was uitgezet op de piste van Bellevarde, had een lengte van 1200 me ter. Het hoogteverschil bedroeg 250 meter en er waren 41 poortjes op de piste ge plaatst. De resultaten zijn: Heren: 1. Willem Calkoen 1 min. 11.7 sec., 2. Peter Lukowski 1.12.4, 3. Frits Deiters 1.13.9. Dames: 1. Melanie Kramers 1.18.3, 2. Evelyn de Weger 1.18.4, 3. Nella Kleyn 1.23.4. De wedstrijden worden vandaag voortgezet met de afdaling. Na de zesde en laatste nacht van de zesdaagse van Bremen ziet de stand er als volgt uit: 1. Rudi Altig/Kemper (Did.) 500 pnt., 2. Post/Pfenninger (Ned./Zwits.) 500 pnt., op een ronde, 3. Bugdahl/Renz (Did.) 191 pnt. i Uit naam van de C(onfédération) E(uropéenne) de B(il- lard) werd de heer C. A. Nierop belast met de organisatie van het Europese biljarttoernooi anker kader 47/1. De heer Nierop is ook secretaris van de Zwanenburger biljartver eniging Tivoli. „Soms speel ik nog wel eens een partijtje mee. Dan moet ik voor iemand invallen", zegt hij daarover. De biljartclub Tivoli komt in competitieverband uit in het district Amsterdam. (Van onze sportredactie) Het gaat onbetwist tot Zwanenburgs absolute hoogtepunten behoren, dat tiende Europese kampioenschap anker kader 47/1. Minister Vrolijk van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, heeft vanmiddag de opening verricht van deze onge twijfeld bijzonder boeiende strijd tussen negen Europese gi ganten in de biljartkunst. Pas toen dat gebeurd was, was één man bijzonder tevreden: Cornelis Anton Nierop. Hij is 55 jaar, en kapper van beroep. Hij is wat je noemt een sportman in hart en nieren. Nief zo zeer praktiserend, neen, meer een „regelaar", een organisator. In deze functie ook nam hij de honneurs waar voor de KNBB voor wat betreft dit toernooi. „Het was een hele eer", zei hij ons gisteren. „Ik ben maar secretaris van de plaatselijke biljartvereniging, Tivoli. En als je dan zo'n uitnodiging van de bond krijgt om zo'n groot toer nooi te organiseren, nou dan moet je je daarvoor helemaal inzetten". Hij staat in het midden van een onbeschrijflijke chaos, in de toernooizaal van hotel Tivoli. Er staat al één bil jart. „Het tweede komt morgen", zegt hij. Overal staan stoelen en tafeltjes kris-kras door elkaar. Lampen, snoeren en bordjes slingeren hier en daar verstrooid rond. Vlaggen van de natio naliteiten van de deelnemers draperen de muren. In het mid den van de zaal hangt het Europese bondsdoek met de letters CEB erop. „Confédération Européenne de Billard", legt de heer Nierop uit. De tribune is al gereed. „Die is goed voor 240 man", zegt hij. „De hele zaal is trouwens al uitverkocht. Voor alle vijf dagen. Dat moet je echt wel hebben". „Middag bezoekers betalen 4 en avondkijkers 5. De totaalkosten van dit toernooi belopen de 10 mille", zegt hij glimlachend. „Die haal je er met die entreegelden alleen echt niet uit. Door op een bepaalde manier propaganda te maken kom je wel een heel eind. Ik ben bijvoorbeeld de geestelijke vader, zogezegd, van het programmaboekje. Dat heeft me door de reclame geen cent gekost. Zo moet je het spelen". De heer Nierop, die ook wedstrijdleider van het toernooi is, woont nu tien jaar in Zwanenburg. „Ik ben en blijf een echte Amsterdammer", zegt hij fel. „Ik wil altijd in de oppositie zijn, progressief. Wat ik aanpak moet zo goed mogelijk gebeuren. De voorbereidingen van dit toernooi bijvoorbeeld zijn vorig jaar februari al be gonnen. Dat is nodig, anders kom je er niet". De belangstelling voor dit Europese kadertoernooi is overweldigend. „Van de kant van de pers had ik 35 aanvragen. Dat gebeurt niet veel. Je moet natuurlijk maar zien of ze allemaal komen, maar je moet er in ieder geval rekening mee houden. Veel publiek is natuurlijk belangrijk voor de sfeer. Zonder toeschouwers geen goede prestaties zeg ik maar. Nu, met een vol huis, zal er fel gevochten worden". Eenentwintig jaar is de heer Nierop scheidsrechter geweest voor de KNVB. Zijn mooiste wedstrijd was DWSSparta. Dat was nog juist voor de profperiode die in 1954 begon. Daarna stopte hij met fluiten. Hij zette in die tijd zijn eerste schuch tere schreden op het organisatie-pad. Eerst als bestuurslid van KBV later en nu nog bij DVOS te Amsterdam. Bij de biljart club Tivoli is hij behalve secretaris ook adviseur, ideeën- ontwerper en uitwerker ervan. Via deze weg ook werd hij met de organisatie van dit kampioenschap belast. „Het wordt een prachtige titelstrijd", meent hij. „Marty, de Fransman, is voor mij de favoriet. Natuurlijk kan het ook Wijnen zijn of Ceule- mans, of Scherz ofnou ;a, je kan nooit weten wie wint, vind ik". (Van onze sportredactie) VSV heeft de moeilijke uitwed strijd tegen Schoten tot een goed einde gebracht. Het won met 3-0 waardoor het leider werd van de vierde klasse C. Belfroid had met twee doelpunten een groot aan deel in de royale 3J0 overwinning. Zo stond het de afgelopen maan dag in het sportkatern van Haar lems Dagblad/IJmuider Courant. In zijn woning aan de Rembrandt- laan te IJmuiden liggen vier plak boeken vol met verslagen en foto's waarbij hij betrokken is. „Niet ik alleen had een groot aandeel in de overwinning van mijn club naar het was het gehele team dat won", weerlegt hij de volgens hem wat overdreven berichtgeving van de wedstrijd. „Het is voor het eerst dat ik weer lekker draaide dit sei zoen". Een seizoen dat voor Henk Belfroid de derde periode betekent bij VSV. Vorig jaar nog speelde hij bij Hillegom maar vond op den duur het vele reizen drie maal per week wel wat teveel van het goede. Dat heeft hij er op deze leeftijd niet meer voor over. „Over een jaar of drie denk ik dat ik ermee stop. Ik ga beslist niet wach ten tot je zelf merkt dat je ver sleten raakt. Op een gegeven mo ment moet je dat op kunnen bren gen". Dat Belfroid nu opnieuw in het VSV-nest is teruggekeerd vind hij de normaalste zaak ter wereld. Want: „Ik ben er ook begonnen", zegt hij. Tot aan de seniorentijd speelde hij in de hoogste elftallen van de Veiser vereniging. Toen het seizoen '58-'59 aanbrak ging hij over naar de betaalde sectie van EDO. „Dat was een fijne tijd. Erg gezel lig daar". Een seizoen later keer de hij terug naar de profrijen van VSV. Die tijd was voor Belfroid het hoogtepunt van zijn carrière. Vooral de wedstrijd tegen Haarlem die VSV uiteindelijk won en waar door het promoveerde zal hij nooit vergeten. Voor Belfroid was de fusie tussen VSV en Stormvogels minder attractief. Hij kwam niet in aan merking voor het eerste elftal van de nieuw opgerichte club Telstar. Twee jaar geleden stapte hij daar om over naar Hillegom. In de eer ste wedstrijd brak hij ongelukkiger wijze zijn been en was voor het verdere seizoen uitgeschakeld. Ook in het tweede seizoen was hij niet gelukkig. Slechts zeven wedstrijden deed hij mee in het eerste, de rest in het tweede. Het was voor hem de oorzaak om aan een vierde en laatste voetbalperiode, nu weer bij VSV, te beginnen. Belfroid ziet in VSV een goede homogene ploeg die het nog ver zal brengen. De tips voor de toto waren: HeraclesGo Ahead 3 ElinkwijkWillem II 1 MW—ADO 2 FeijenoordFC Twente 1 EindhovenBlauw Wit 1 TubantiaGooiland 3 VitesseVeendam 1 PECZwolse Boys 3 HVCAGOVV 1 Helmondia '55RCH 2 DFCHaarlem 1 HDVSLimburgia 2 RODA JC—SVV 3 De Nederlandse tenniskampioen Tom Okker heeft in eerste ronde van het kampioenschap van Tasmanië in Hobart geen moeite met zijn tegenstander gehad. De Haarlemmer worf gisteren met 6-0, 6-1 van de Australiër Grace. Elly Kocké is er niet in geslaagd zich te plaatsen voor de derde ronde van de tenniskampioenschappen in Kaapstad (Z- Afr). Zij verloor met 6-8 1-6 van de Rho- desische Pat Walkden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 19