Haarlems burgemeester beducht voor district om Noordzeekanaal I KW 12 „André" in brand: bemanning gered door KW 210 „En Avant Lal Bahadoer Sjastri in New Delhi gecremeerd nu BONT met MORRIS 20°/o korting H IjTWEER Honderddertig doden in Rio m Giacometti overleden Kampeertarieven in Bakkum verhoogd Splitsing tussen Zuidkennemer en Nmondgemeenten betekent een versnippering van krachten" Veeartsen uit dienst voor bestrijding mond- en klauwzeer Boevenkoning stal Nederlands jacht Bloemencorso in de bollenstreek op zaterdag 23 april Duitse staatslening tegen zeven pet ...nèt even anders! W. A. VERWOERD sn Z0«EN 51e JAARGANG NUMMER 59 WOENSDAG 12 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR VELSEN-IJ MUIDEN, S A N T P O O R T, D R 1 E H U I S, BEVERWIJK EN HEEMSKERK GS. antwoorden Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweed kleding Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws 3 Achtergrond: Politieke strijd in India3 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Radio en tv 13 Kunst13 Ferdinand14 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Economisch nieuws 17 Scheepsberichten 17 Beurs17 Sport 19 Luidsprekers 20 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Vorst houdt aan Drie partners Regen blijft stromen 99 w c Mèmm KOLEN 4420 Het woord is aan NEW DELHI, (Reuter en AP) Het stoffelijk overschot van Bahadoer Sjastri, de voormalige premier van India, is vanmorgen verbrand op een brandstapel van sandelhout. Een reusachtige menigte zong oude gezangen. Sjastri's oudste zoon, Hari Kisjan, stak de houtstapel met een fakkel in brand. Meer dan een miljoen Indiërs hebben in de straten van New Delhi de stoet gadegeslagen. Een grote groep buitenlandse gezagsdragers waren bij de crematie aanwezig, o.a. de Russische premier, Kosygin, de Amerikaanse vice-president, Humphrey, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Rusk, en graaf Mountbatten de laatste Indische vice-koning als vertegenwoordiger van de Britse koningin. Honderd gewonden IJmuider Courant Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije |tftfUVWMAWyyWwt/WMflAA/MAIVVWV\fA,\IVVVVVVUVt/VAW iitiwwwvwwvwiiwwwwwwwwwiiwwwwwwwww In hun antwoord op vragen van het lid van Provinciale Staten de heer G. Maas met betrekking tot de kampeertarieven voor het provinciaal kampeerterrein in Bakkum hebben Gedeputeerde Staten be vestigd, dat een uniform tarief van 250 per jaar per tenthuisje is ingevoerd. Het uniforme tarief kan voor sommige categorieën kampeerders inderdaad een vrij aanzienlijke verhoging betekenen. Doordat onder het oude tarief per over nachting werd betaald, spreekt deze ver hoging het sterkst voor hen, die slechts weinig van het tenthuisje gebruik ma ken. Hier staat echter tegenover, dat, aangezien het tarief is gebaseerd op de gemiddelde opbrengst per tenthuisje over 1965, dit voor andere categorieën een ver laging inhoudt. Het ligt voor de hand, dat de groep, die veelvuldig en met een maximale be zetting van het tenthuisje gebruik maakt, van deze verlaging het meeste profiteert. Voorts willen Gedeputeerde Staten er nog op wijzen, dat ten behoeve van de eigenaar van 't tenthuisje faciliteiten zijn ingevoerd, doordat aan hem, na betaling van het staangeld, zes passepartouts als bewijs van toegang tot het kamp en het duinterrein worden verstrekt, waarvoor tot nu toe afzonderlijk moest worden be taald. De tariefsverhoging zal gemiddeld 15 percent bedragen, gerekend over de op brengst van eigenaren en huurders van de tenthuisjes en de bezoekers van het kampeerterrein. Gedeputeerde Staten ach ten de herziene tarieven aan zakelijke en objectieve maatstaven gemeten, verant woord en niet in strijd met het streven der regering de prijsstijging in de hand te houden. Aangezien de opbrengst van de herzie ne tarieven moet dienen om hiermede de zeer grote kostenstijgingen enigszins op te vangen, zien Gedeputeerde Staten geen aanleiding de verandering van het tarief systeem, alsmede het niveau, opnieuw te bezien. Ten aanzien van het oude systeem van betaling per overnachting merken Gedepu teerde Staten nog op, dat dat in verband met de daaraan verbonden uitgebreide ad ministratie en hoge kosten niet meer is te handhaven. Advertentie Barteljorisstraat, Haarlem, tel. 15352 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele sneeuwbuien. Matige, aan de waddenkust tijdelijk krach tige noordoostelijke wind. In de kustprovincies lichte vorst, elders lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Burgemeester Cremers meende zich met alle kracht te moeten kanten tegen deze ontwikkeling, omdat dan immers een overwegend Amsterdamse invloed zou ontstaan, niet alleen in het gebied van Groot-Amsterdam, waarvoor een vooront werp van wet in voorbereiding is, maar bovendien in de gemeenten Velsen, Bever wijk al dan niet met Heemskerk verenigd Assendelft en een aantal Zaangemeenten. Van de gemeenschappe lijk regeling voor het Noordzeekanaalge- hied, waarin Kennemerland, de Zaan streek en Groot-Amsterdam elk hun eigen inbreng hebben, bblijft dan niets meer over, aldus de burgemeester in zijn toe spraak. Burgemeester Cremers verwees de raad naar uitspraken van Gedeputeerde Staten in hun memorie van antwoord bij de begroting 1966. Een dezer uitspraken is: „Samenwerking tussen de IJmondge- meenten en de gemeenten van Zuid-Ken- nemerland is zeker gewenst, maar karak ter en verantwoordelijkheid der beide re gio's zijn zo verschillend dat zij voor een bestuurlijke integratie niet in aanmerking komen". Burgemeester Cremers herinnerde er aan dat hij in zijn vorige nieuwjaarsrede reeds waarschuwde tegen de gedachte om in het samenspel van krachten de Kennemer gemeenten ten noorden en ten De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, heeft zich in de nieuwjaarsrede die hij vanmiddag in de gemeenteraadsvergadering hield, beducht getoond voor de overheersende invloed van Amsterdam voor het geval plasnen die bestaan voor een zo genoemde oost-west-agglomeratie zouden doorgaan. Er is de laatste tijd in provinciale kringen een gedachten- ontwikkeling gaande in de richting van een district dat zich uitstrekt langs het Noordzeekanaal met inbegrip van de polders zuidelijk Flevoland en de Markerwaard. In dit gebied zou dan een eigen districtsbestuur moeten komen met directe verkiezingen voor de vorming hiervan. Met ingang van maandag 17 januari zullen tien veeartsen, die thans voor de vervulling van hun dienstplicht in militai re dienst zijn, in de gelegenheid worden gesteld deel te nemen aan de bestrijding van 't mond- en klauwzeer onder de var kens. Aan negen van hen wordt hiertoe gedurende een maand buitengewoon ver lof verleend, waarna zij in militaire dienst zullen terugkeren. Aan één, werkzaam bij de Koninklijke Luchtmacht, is vervroegd verlof verleend, zodat hij geacht wordt zijn eerste oefeningstijd te hebben vol tooid. zuiden van het kanaal tot twee zwakke gesprekspartners te maken. In de conur- batie Noordzeekanaal moeten juist drie sterke partners samenspreken, te weten Amsterdam, de Zaanstreek en Kenne merland. Splitsing tussen De Zuidkenne mer en de IJmondgemeenten zou beteke nen versnippering van krachten en daar mede een ontoelaatbare verzwakking van invloed, aldus de burgemeester. Voor meer bijzonderheden over deze aangelegenheid verwijzen wij naar pagi na 5. (Van onze correspondent) PARIJS De Franse politie heeft ge rede aanleiding om aan te nemen dat Pierre Aunay, alias „de koning der boe ven" er vandoor is met het Nederlandse jacht „Anna-Katrina", dat toebehoort aan drs. R. E. M. van den Brink, directeur-generaal der Elsevier-bedrijven, Inderdaad zijn sedert de nacht van zon dag op maandag Pierre Aunay en „Anna- Katrina" op de minuut af nauwkeurig ge lijktijdig uit de gezichtskring verdwenen. De Franse politie gelooft dat die gelijk tijdigheid niet op louter toeval berust. Zondagavond lag het zeventien meter lange jacht van de Nederlandse uitgever nog lieflijk te spelevaren op de golfjes van de haven van Hyères in de Middel landse Zee. Op hetzelfde moment lag Pierre Aunay nog onder de lakens van een bed in de ziekenzaal van de gevan genis van Nice, waar deze trouwe klant der Franse huizen van bewaring werd verpleegd wegens een hartziekte. Sindsdien mist men echter ieder spoor, zowei van de hartpatiënt als van het vaartuig. De 49-jarige oplichter staat be kend als een der scherpzinnigste boeven, die het leven der Franse politie zo moei lijk kunnen maken. Hij was het, die in 1956 in Nice het Amerikaanse bureau voor narcotische middelen drie miljoen Franse franken lichter maakte door dit in plaats van de zo zeer begeerde cocaïne zakjes melkextract met poedersuiker te leveren RIO DE JANEIRO (AFP) Honderd dertig doden, zevenhonderd gewonden en meer dan zeshonderd gezinnen dak loos, dat is de balans van de overstro mingsramp die de Braziliaanse stad Rio de Janeiro heeft getroffen. De zwaarste regenval sinds 1886 veroorzaakte aard verschuivingen en instortingen. Onder meer stortte een huis van drie verdiepin gen in. In de volkswijken van de stad doen zich nog meer instortingen voor. Onder het puin op ruim twee miljard gulden geschat. Het regent in Brazilië nog steeds en voor de komende twee dagen wordt nog meer slecht weer verwacht. Sinds 1 ja nuari is meer dan 250 mm regen geval len, bijna het dubbele van het normale totaal van de hele maand. Vanochtend omstreeks drie uur is op zestig mijl ten oosten van Den Helder de Katwijkse trawllogger KW12 André, ver moedelijk door kortsluiting, in brand ge vlogen. De bemanning werd overgenomen door de KW210 En Avant. Later zijn schipper Jan Nijgh en drie van zijn man nen naar de KW12 teruggekeerd. De KW210 sleept thans de KW12 naar IJmui den. De monteur van de KW12 liep brandwonden aan beide handen op. Ove rigens werd niemand gewond. De zee sleepboot Titan van Wijsmuller is na de brandmelding op weg naar het ramp schip gegaan. De KW12 André is eigendom van Joh. Hoek te Katwijk aan Zee. Het schip was gisteren van IJmuiden uit naar de vis gronden in de Noordzee vertrokken. De KW12 André is in 1948 door de n.v. Sleephellingmij Scheveningen te Scheve- ningen gebouwd. De lengte is 32,5 meter, de breedte 6.83 m, de holte 3.07 m. Het schip heeft een bruto inhoud van 179 brt. Sinds 1959 is het schip uitgerust met een 360 pk Kromhout-motor. Het schip heette aanvankelijk Gorre- dijk IJM.75 en was eigendom van de n.v. Visserijondememing J. C. Pronk te IJmui den. Het was een van de eerste loggers, die na de tweede wereldoorlog te water werden gelaten. Toenmaals was het schip uitgerust met een 250 pk Werkspoor- motor. In 1960 werd het schip verkocht aan de sleephellingmij. Scheveningen en werd ,n-, het ingrijpend verbouwd, waarna het in bedrijf kwam als trawllogger van Jac. van der Plas, onderde naam Leendert Jacoba KW12. In januari van het vorig jaar werd de trawllogger verkocht naar de tegenwoor dige eigenaar, de heer J. Hoek, die het schip omdoopte tot KW12 André. Hedenmiddag om 12 uur was de sleep naar IJmuiden nog maar weinig gevor derd. Er staat een flinke oostenbries. De brand op het achterschip van de trawl logger is bedwongen. De monteur Varke visser, die aan beide handen brandwon den heeft opgelopen, zal doktershulp krij gen van de mijnenveger „De Bitter", die bij de „André" is. Tot halftwaalf had men echter nog geen kans gezien, de dokter van de „De Bitter" over te zetten op de KW 210, aan boord waarvan de gewonde mon teur de eerste hulp heeft gekregen. De schipper van de KW210 meldde aan de mijnenveger „De Bitter", dat hij geen mor fine aan boord had om ge gewonde mon teur, die veel pijn heeft, een morfine- injectie te geven. Vanavond laat kan de KW210 met de KW12 op sleeptouw in IJmuiden zijn. De mijnenveger „De Bitter" zal niet al leen proberen een dokter over te zetten op de KW 210, maar ook om water, een pomp en voedsel te brengen op de KW 12, waar men zonder eten en drinken zit, om dat alles is verbrand. De stuurman aan boord van de KW 12 meldde, dat hij bang was, dat de brand opnieuw zou op laaien, daar hij enige rookontwikkeling had waargenomen. De „Titan" blijft voorlopig nog in de buurt voor eventuele hulpverlening. Advertentie UITSLUITEND DE BETERE SOORTEN Let op het juiste adres Alléén KENNEMERLAAN 166 hoek Napierstraat - Telefoon (47 jaar Rijksleverancler). In Rio de Janeiro wordt een vrouw door een brandweerman bevrijd uit de puinhopen van haar schamele huisje. De Braziliaanse stad is ern stig getroffen door hevige regens en stormen. Zeker honderdendertig mensen zijn verdronken of onder puin van ingestorte huizen gestikt. Rudolf Krauss Tot de verachtelijke massa behoort al tijd. nog één individu meer dan gij denkt. CHTJR (AFD) De beeldhouwer-schil der Alberto Giacometti is dinsdag op 64- jarige leeftijd te Chur in het Zwitserse kanton Graubünden aan een hartinfarct overleden. Giacometti werd in 1901 te Stampa in het Italiaans sprekende deel van dit kanton geboren. Sinds 1928 woonde hij in Parijs. Giacometti's vader was een bekend schilder. Op 20-jarige leeftijd ging de jon ge Giacometti naar Italië waar hij aan verschillende academies studeerde. In 1922 ging hij naar Parijs, waar hij zich aansloot bij de kubistische beweging. La ter kwam hij onder invloed van het sur> realisme. Op 30 november 1965 kreeg hij de grot» Franse kunstprijs. „Le doigt pris", „Fils tendu", „La femme qui marche" en „Mains etreignant le vide" behoren tot zijn bekendste beeldhouwwerken. Op de VW-vergadering in Lisse is be kend gemaakt, dat 't grote jaarlijkse bloe mencorso in de bollenstreek zal worden gehouden op zaterdag 23 april. Deze da tum moet wel als zeer gunstig liggend worden beschouwd. Er zullen veertig praalwagens aan het corso deelnemen. Ook dit jaar zal de van ouds bekende route, welke een paar jaar geleden bij wijze van proef onderbroken werd, even als vorig jaar worden gereden van de Warmonderdam (De Uiver) in Sassen- heim en via Lisse en Hillegom naar Ben- nebroek rijden. Dezelfde route wordt in de middaguren terug genomen. Op zater dag 30 april zal het Kindercorso worden gehouden. De Elfesta-bloemenfeesten in de grote veilinggebouwen zullen worden gehouden op vrijdag 15, zaterdag 16, vrijdag 22, zaterdag 23, vrijdag 29 en zaterdag 30 april (slotfeest). De Bloemententoonstelling „Keuken hof" zal geopend zijn van donderdag 31 maart af. Op het moment dat het lijk van Sjastri weggedragen werd nam mevrouw Sjastri de armbanden, die Indische vrouwen zo graag dragen, van de polsen en legde die op Sjastri's borst. Dit betekent, volgens de Hindoe-traditie, dat zij afziet van wereldlijke bezittingen en zich uit het openbare leven terugtrekt. Vroeger lieten Hindoe-vrouwen zich ook wel levend op de brandstapel van hun echtgenoten verbranden. Het was onmogelijk te schatten hoeveel schreeuwende en huilende mensen er op de been waren, waarschijnlijk één mil joen. De kreet „Lang leve Lal Bahadoer Sjastri" overstemde het doffe tromgerof fel. De stoet werd gevolgd door een auto waarin mevrouw Sjastri en de 90-jarige moeder van Sjastri zaten. Op een gegeven moment drong de me nigte naar voren over de weg die de stoet volgde, waardoor onder meer de auto van vice-president Humphrey werd afgeschei den van de rest. De leden van de geheime dienst, die Humphrey bewaakten, reden snel om de auto heen en de Russische wachten de den hetzelfde bij de auto van Kosygin. De Indische politie schoot toe met zwaaiende gummistokken en joeg de me nigte terug zodat de twee auto's konden doorrijden. Gisteravond zijn 100 mensen gewond, van wie zes ernstig, toen een menigte de hek ken rondom de woning van de overleden Indische premier Sjastri in New Delhi doorbrak. De overleden staatsman lag daar opgebaard en velen wilden hem een laatste groet brengen. De Duitse Bondsrepubliek gaat over tot de uitgifte van een staatslening ten bedra ge van DM 250 min. tot de koers van 9814 percent tegen een rentevoet van 7 percent. De lening heeft een looptijd van 10 jaar. Vervroegde aflossing is niet mo gelijk. De inschrijving wordt op 17 ja nuari opengesteld. De regerende Congres-partij zal vrijdag beslissen wie de nieuwe leider van In dia zal worden. Tot degenen die voor de hoogste regeringspost in aanmerking ko men behoren naast Nanda onder meer minister van Defensie, Y. B. Chavan en de minister van Voorlichting mevrouw In dira Gandhi (Nehroe's dochter). Premier Tsjoe En-Lai van China heeft de Indische president een telegram ge zonden waarin hij zijn medeleven met het overlijden van Sjastri kenbaar maakte. Advertentie

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1