Politieke strijd na Sjastri s dood I Kans op einde in New York vervoersstaking lijkt nu groot Sjelepin valt van de VS in weer politiek Vietnam aan Baby Tina bij ouders terug IN DE GREEP V VAN DE GRIEP? Wereldnieuws Van dag tot dag Publiek is gang van zaken beu Drie helpers van vluchtelingen gearresteerd Bezoek van Brezjnev aan Mongolië Wilson onder druk op conferentie van Gemenebest Ex-koning Leopold had auto-ongeluk €)p de ^Qraatótoel WITTE KRUIS ■TaI —1 LI WOENSDAG 12 JANUARI 1966 3 VAN ZIJL RUIMT OP ANEGANG 17- HAARLEM CENTRALE VERWARMING A Gelovig Weigering Primair Hard l Floris Flaneur poeders helpen u eruit! Sinds enige maanden is een zekere rust ingetreden op het „rook-front", nadat daarvóór een fervente argumentenoorlog was gevoerd over het verband issen longkanker en sigarettenroken. Die oor log werd door de tegenstanders van het roken gevoerd met een duidelijke over spanning en gebrek aan psychologische inzichten, waarbij ook schijnbare argu menten als keiharde waarheden werden verkondigd. Gelukkig is die onrustwekkende cam pagne, die soms het aspect van een dwangneurose had, afgezwakt en wordt de roker niet meer dagelijks geconfron teerd met de vreselijkste bedreigingen om hem tot niet-roker te maken. De me dische wetenschap heeft zich in het alge meen tamelijk beheerst uitgelaten over dit onderwerp, al doken nu en dan ook in die kring .„activisten" op, die de gru welijkste gevolgen schilderden van de rookgewoonte en zich niet ontzagen het roken tot een gewetenskwestie te bombar deren. Bezonnener figuren van medische des kundigheid echter lijken de overhand te hebben gekregen, waarbij vooral twee vol komen redelijke argumenten op de voor grond zijn gekomen: ten eerste de inpas sing van andere maatschappelijke ver schijnselen dan het roken in het beeld van de kankeroorzaken (zoals luchtverontrei niging door uitlaatgassen en fabrieks- rook) en ten tweede de erkende onbe trouwbaarheid van statistieken op het stuk van verbandlegging. Er is intussen een algemene neiging in medische kringen om zo voorzichtig mogelijk te analiseren, waar het om long aandoeningen en hun „van buiten af op tredende stimulansen" betreft. Bovendien is de verbeeldingskracht op verantwoor de wijze gaan werken, waardoor de sterf te aan andere oorzaken dan longziekten op vergelijkende basis is gebracht met roken en niet-roken. Een recent onder zoek in het leger heeft de veronderstel ling gewettigd, dat bijvoorbeeld zwaarlij vigheid een verkorte levensduur kan mee brengen. Daarnaast is vastgesteld, dat ro ken de gewichtstoeneming kan verhinde ren of vertragen. Men zou het roken dus ook een zekere heilzame werking kunnen toeschrijven voor degenen, die aanleg tot dikworden hebben, waardoor in ieder ge val de absolute boodschap der fanatici is ontzenuwd, dat roken en dood elkanders gezellen zijn. Tot zulke geheide uitspra ken was het, zelfs in propaganda-acties, al gekomen. De angstpsychose die daar door werd gewekt, heeft onberekenbare maar zeker ongunstige invloeden op de gezondheid veroorzaakt. Aangezien overdrijving uiteraard altijd verkeerd blijft, lijkt de situatie tot dus ver méér geschikt om een zinnige beheer sing naar beide kanten te demonstreren dan om de anti-rokers als verdelgers te doen optrekken tegen de „rokers-zelf moordenaars". Er is een middenweg vrij gekomen die elk verstandig mens zal ver kiezen boven de „oorlog", zowel voor zichzelf als voor zijn medische adviezen. VWUWWWWIWWIAMINAAmMVWIWWWVWWVVMItlWWtWWWI/Win WWWWWWVWWWWWIIWWIIIIVWWIWIWWWWIIWWIHIWWWWWWIWI Advertentie Winterjassen v.a. Kostuums v.a. Pantalons v.a. Pullovers v.a. Pyama's v.a. Overhemden v.a. Sokken v.a. Zakdoeken 68.00 74.75 28.00 19.78 9.78 7.98 1.98 0.78 (Van onze correspondent) WASHINGTON. Rond 870.000 auto's persten zich gistermorgen door de New- yorkse straten, een kwart miljoen meer dan normaal, in een poging meer werk nemers naar hun werk te brengen dan vorige week, toen door de vervoerssta- king heel wat mensen verstek lieten gaan. Het verkeer in de stad is nu wer kelijk chaotisch. Steeds meer Newyor- kers beginnen boos te worden over de busloze en treinarme situatie. Zij Verlie zen hun geduld bij het lezen en horen van steeds dezelfde berichten over onderhan delingen tussen de transportarbeidersbond en de overheid. De opvattingen van de onderhandelen de partijen liggen niet meer zover uiteen als enige dagen geleden. In plaats van bijna tweehonderdmiljoen dollar, liggen thans nog slechts tien miljoen dollar tus sen de eisen van de transportarbeiders en het aanbod van de overheid. Het ziet er naar uit dat men het eens zal worden over een loonsverhoging plus een werk tijdverkorting, die rond veertig miljoen meer zal gaan kosten. Het probleem is evenwel dat de stad New York geen geld heeft om hogere uit gaven te dragen en eigenlijk tot tarief - verhoging van bus en ondergrondse zou moeten overgaan om het hogere loon- pakket te kunnen betalen. Een dergelijke tariefverhoging is evenwel een hoogst im populaire maatregel die vooral miljoenen mensen met kleinere inkomens zou tref fen. Het is begrijpelijk dat de juist ge kozen burgemeester Lindsay ervoor te rugschrikt als eerste belangrijke ambts daad zo iets te doen. Een nieuw element lijkt de hele staking met al haar consequenties voor het dage lijks leven van miljoenen toch te hebben opgeleverd, namelijk een groeiende onte- vredenheid over de vakbondsleiding. Hoe wel men algemeen in New York de loon eisen van de transportarbeiders zeer re delijk acht bus- en treinconducteurs verdienen thans evenveel als vuilnisop halers heeft men weinig waardering voor het flamboyante, lawaaiige en on nodig dramatische optreden van Quill en diens medestanders. Deze vakbondsleiders hebben een recht bankuitspraak, gebaseerd op twee staats wetten, naast zich neergelegd. Acht hun ner zitten nu in de gevangenis, maar bo vendien hangt boven het hoofd van de vakbond, dat zij nog een drastische boete zal moeten betalen van rond 322.000 dol lar per dag. Aangezien de contanten van de vakbond slechts rond 643.000 dollar belopen zou een dergelijke boete hard aankomen. Hard aankomen doet de staking overi gens ook voor duizenden winkeliers, café houders, restaurantbezitters enz. in New York. Verliezen van vele zakenlieden zijn op niemand te verhalen, precies zoals vele werknemers hun gederfde loon van niemand zullen kunnen krijgen. BERLIJN (DPA) Drie mannen die in december met behulp van Amerikaan se uniformen en gestolen Amerikaanse nummerborden twee mensen van Oost- naar West-Berlijn hebben helpen ont vluchten, zijn gearresteerd kort voordat zij de stad wilden verlaten. De Westber- lijnse justitie deelde dinsdag mee dat te gen hen een aanklacht wegens diefstal, vervalsing van documenten en onbevoegd dragen van geallieerde uniformen is in gediend. Een Amerikaanse woordvoerder heeft meegedeeld dat twee Amerikaanse solda ten zijn gearresteerd, omdat zij een aan deel zouden hebben gehad bij een geslaag de vlucht naar West-Berlijn van twee Oostduitse vluchtelingen die gebruik maakten van Amerikaanse uniformen. MOSKOU (Reuter) De Russische partijleider Brezjnev is in de hoofdstad van de Mongoolse volksrepubliek, Oelan- Bator, aangekomen. Brezjnev, die aan het hoofd staat van een Russische rege- rings- en partijdelegatie, werd begroet door de Mongoolse premier, Tsedenbal. Ook de Russische minister van Buiten landse Zaken, Gromyko, en de minister van Defensie, Malinovsky, maken deel uit- van de Russische delegatie. Zij waren na afloop van de Indisch-Pakistaanse top conferentie in Tasjkent naar Mongolië gereisd. LAGOS (Reuter) In de Nigeriaanse hoofdstad Lagos is gisteren de Gemene bestconferentie over de kwestie-Rhodesië begonnen. Aan de conferentie nemen twee honderd afgevaardigden uit negentien lan den deel, onder wie elf regeringsleiders en een waarnemer uit Australië. Tanza- nië en Ghana ontbreken. Zij zullen plan nen bespreken voor het ten val brengen van het bewind van Smith in Rhodesië en beraadslagen over de constitutionele toekomst van het land. Deze eerste Gemenebest-topconferentie die buiten Groot-Brittannië wordt gehou den is voorgesteld door Nigeria. De conferentie wordt achter gesloten deuren gehouden. In conferentiekringen is vernomen dat Londen bereid is tot de afkondiging van een volledig handelsem bargo tegen Rhodesië, voornamelijk een psychologische maatregel, want de handel tussen Engeland en Rhodesië is al voor negentig percent tot stilstand gekomen. MOSKOU (Reuter, AP en AFP). Alexander Sjelepin, leider van de Russische delegatie naar Noord-Viet- nam, heeft gisteren op een receptie in de Russische ambassade in Hanoi een aanval gedaan op de Verenigde Sta ten door te zeggen dat dit land met verlies van honderden vliegtuigen en duizenden militairen heeft moeten boeten voor de misdaden die het op het Indochinese schiereiland begaat. Hjj waarschuwde dat „de voortzetting van de Amerikaanse agressie slechts kan leiden tot verdere verergering van de toestand in Vietnam en in de gehele wereld". Professor Staughton Lynd van Yale uni versiteit heeft gisteren een onderhoud ge had met een vertegenwoordiger van het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken en gesproken over zijn tien daagse reis naar Noord-Vietnam. Lynd zei, dat in dit gesprek niets ge zegd was over mogelijke maatregelen te gen heip. Lynd heeft de reis naar Viet nam zonder voorgaande toestemming ge maakt. Meer dan honderd mensen worden ver mist na een bombardement, zaterdag, van een veerboot die passagiers vervoer de tussen Binh Doeong en Daoe Tieng, zestig kilometer ten noord-westen van Saigon. Volgens de eerste berichten lag de boot aan wal te Phoe An toen zij werd aan gevallen. De provinciale overheid schat het aantal mensen op de veerboot ten tijde van de aanval op 75. Er zijn 32 overlevenden en 22 lijken zijn uit de ri vier geborgen. De overige passagiers wor den vermist. Wie het vliegtuigbombardement heeft uitgevoerd is nog niet bekend. Phoe An bevindt zich in een gebied dat door de Vietcong wordt beheerst, maar de veer boot onderhield een dienst tussen twee plaatsen die in het gebied liggen waar de Zuidvietnamese regering het heft in han den heeft. Radio-Hanoi heeft overigens ruim een dag geleden melding gemaakt van het tot zinken brengen van een rivierboot in Zuid Vietnam door hefschroefvliegtuigen waar bij 211 mensen omgekomen zouden zijn. Het Deense studenten-echtpaar Wiegels is overgelukkig. Het heeft zijn drie maanden oude dochtertje, Tina, gezond en wel terug. Veertien december werd de baby in Kopen hagen uit de kinderwagen gestolen. Dinsdag vond de politie het kind terug in Elsenor, na te zijn gewaar schuwd. De vrouw die de baby ont voerde, had de buren verteld dat zij een kindje had gekregen. Die von den Tina echter te groot voor een pasgeboren baby en waarschuwden de politie. Het echtpaar in Elsenor had de baby liefderijk verzorgd. CANNES (Reuter) Ex-koning Leo pold van België is vanochtend vroeg naar een ziekenhuis in Cannes gebracht nadat zijn auto, bestuurd door zijn echtgenote, prinses De Rethy, met een andere auto in botsing was gekomen. De ex-koning heeft niet ernstige verwondingen aan de borst opgelopen. Prinses De Rethy liep een shock op en werd ook in het zieken huis opgenomen. Beiden mochten later het ziekenhuis weer uit. De bestuurster van de andere auto, me vrouw Chantal Cocchi en de twee pas sagiers, liepen eveneens verwondingen op. BO Advertentie OM (Van onze redactie buitenland) De onverwachte dood van de Indische minister-president, Lal Baha- doer Sjastri, kort nadat de vredesbesprekingen tussen India en Pakistan in de Sovjet-republiek Oezbekistan met een overeenkomst waren be kroond, dreigt het Indische politieke leven opnieuw in verwarring te brengen. Na de dood van premier Nehroe was Sjastri als compromis figuur naar voren geschoven om een brug te slaan tussen de vele regio nale politieke groeperingen in het immens grote Aziatische land met zijn 480 miljoen inwoners. Er kan een scherpe machtsstrijd worden verwacht tussen linkse en rechtse groeperingen. Sjastri was er niet op uit een al leenheerschappij op te bouwen. Hij zocht juist altijd naar een gemeen schappelijk standpunt. Maar enkele malen, vooral als er handelend moest worden opgetreden schrok hij er niet voor terug zijn wil aan anderen op te leggen. Zijn tegenstanders wa ren van mening dat Sjastri een harde re politicus was dan zijn voorganger, Nehroe. Zijn critici zouden gestreefd hebben naar vervanging van Sjastri als minister-president, zonder veel succes overigens, temeer omdat zij terugschrokken voor een openlijke op positie tegen de kleine premier we gens de politieke verdeeldheid in het land en in de Congres-partij. Zij vreesden de politieke onrust in dit land, die uit deze manoeuvre zou kun nen voortkomen. Dit geschuif op het politieke schaakbord bewijst overi gens dat de positie van Sjastri nu minder sterk was dan aan het begin van zijn bewind in mei 1964. Een van de belangrijkste problemen voor India is de bestrijding van het hongerspook. Het is misschien de schuwd hebben: de hulpverlening plot seling stopzetten uit politieke motie ven, namelijk om de 22-daagse oorlog tegen Pakistan. Er heerst verbittering dat men zich in zo'n afhankelijke situa tie heeft laten brengen. Na Sjastri's plotselinge dood is nu opnieuw de minister van Binnenland se Zaken, Nanda, (voorlopig) premier. Nanda is al 67 jaar. Hij heeft al eer der laten blijken dat hij geen ambi ties heeft voor het minister-president- schap. Nanda is overtuigd links socia list. Evenals Nehroe heeft hij een ac tief aandeel gehad in de bevrijdings beweging tegen de Britten. En evenals de „Bengaalse vijgeboom waaronder niets kan groeien" zat hij lange tijd in de gevangenis. Na de onafhankelijkheidsverklaring van India in 1947 was hij eerst minis ter van Arbeid, later minister van Binnenlandse Zaken. De lange, mage re Nandi zwoer de corruptie in India uit te roeien. Hij is een zeer gelovig Hindoe, die naar de mogelijkheden heeft gezocht om bij de ontwikkeling van India gebruik te maken van hei lige mannen (Hindoes). Nanda is hoogleraar in de economi sche wetenschappen geweest. Tijdens het bewind van Sjastri kreeg hij tot taak de regerende Congrespartij te hervormen en te versterken. Toen Nehroe in januari 1964 ernstig ziek werd, kreeg Nanda de functie van waarnemend eerste-minister. Een taak die hij weer op zich nam toen Nehroe op 27 mei van dat jaar overleed. J Sadashiv Patil Morarji Desai moeite waard in dit welvaarts-Westen met volgetaste, welvoorziene levens middelenwinkels, stil te staan bij het feit dat eten en drinken voor de mens een primaire behoefte is. Volgens de financiële redacteur van de Times de zer dagen zal „het uitblijven van de moessonregens in India wel eens de ergste hongersnood sinds 1943 teweeg kunnen brengen". Maar op het ogenblik zijn de proble men voor India meer psychologisch dan economisch. India heeft al vaker hongersnood gekend. Het heeft ook al vaker vijanden gehad. Maar wat het land maar moeilijk kan aanvaarden is het feit dat die bondgenoten die hiel pen in de groei naar economische zelfstandigheid, India nu in de steek hebben gelaten. Uit politieke motie ven! Men is verbitterd dat de Verenigde Staten juist datgeen hebben gedaan, waarvoor ze India altijd gewaar- Als een belangrijke gegadigde voor de functie van minister-president geldt de rechtse voormalige minister van Financiën, Morarji Desai. Tijdens de strijd om het premierschap vorig jaar trok hij zich op het laatste moment te rug en gaf zijn steun aan het voorstel van Nanda om Sjastri als leider te aanvaarden. Desai trad, evenals Sjastri', in augus tus 1963 af als minister, overeenkom stig het plan van de latere partijlei der Kamaraj, om zich aan partijwerk te kunnen wijden. Als Desai niet was afgetreden, zou hij nog minister zijn geweest op het moment dat Nehroe was overleden. Hij zou dan automa tisch, als oudste lid van het kabinet, tot waarnemend premier benoemd zijn. In die positie zou hij sterker gestaan hebben tegenover Sjastri. Door het besluit van Desai om zich terug te trekken werd een splitsing in de Congrespartij voorkomen. Sjastri bood Desai weliswaar een post aan in zijn ministerie en de rang van derde in senioriteit, maar Desai weigerde volgens de New York Times in over leg met Jagjivan Ram, de leider van de onaanraakbaren. Hij zou de tweede Waarnemend premier Nanda plaats in belangrijkheid voor zich heb ben opgeëist. Een andere kandidaat is de 66-jarige Sadashiv Patil, een harde politicus uit Bombay. Patil maakt er geen geheim van dat hij pro-Amerikaans is. Hij is nu minister van Spoorwegen. Patil is een voormalige journalist van de Bombay Chronicle. Ook wordt de tegenwoordige minis ter van Defensie, Chavan, als opvolger van Sjastri genoemd. Hij is de afge lopen tijd duidelijk als „sterke man" naar voren gekomen. Chavan heeft deelgenomen aan de onderhandelingen in Tasjkent. Zijn voorganger, de ge duchte sterk links-georiënteerde minis ter van Defensie, Krisjnamenon, eiste tijdens de gevechten tegen Pakistan de bevrijding van het door Pakistan be zette Kasjmir. Zijn in scherpe be woordingen gestelde eis werd door Chavan op waardige wijze beant woord. Chavan heeft op de moeilijke post van Defensie laten zien dat hij een ijverig werker en een goed impro visator is. Door de bedreiging van China aan India's noordelijke grenzen en vooral, meer recent, door de strijd tegen Pakistan is zijn invloed sterk toegenomen in het land dat wel ge dwongen was zijn neutralistische poli tiek steeds meer los te laten. Eretitels EINDELIJK! Eindelijk is het er dan toch van gekomen. Hoe lang heb ik daar tegen-an zitten kijken! Hoeveel jaren heb ik daar, sprekend en schrijvend, voor ge pleit, om gesmeekt, voor gevochten! Eindelijk is het zover: president Soe- karno heeft de ere-titél Vader van de In donesische Cocperaties gekregen. Hartelijk gelukgewenst, excellentie. Moge nu de coöperatie met Fred Kaps, Verolme, Ziooisman en hoe al die vinger vlugge goochelaars meer mogen heten, de kroon op uw vaderschap zetten. Overigens de president was al wat: Levenslang de president van de repu bliek. Opperste visser. Opperste onderwijzer. Opperste roerganger. Grote leider van de Indonesische revo lutie. Opperste bouwmeester. Held van de vrijheid. Niet gering, maar zonder het vader schap der coöperaties had je toch het ge voel dat er iets ontbrak: er was toch nog iets leeg. Dat heb je meer met zulke eretitels. Neem mij bevobbuld. Ik ben: Levenslang koning aller stukjesschrij vers. Opperste landmeter. Opperste scheepsjongen. Grote leider van de mensenmin in d( lage landen. Opperste opperman. Held van de Ballepunt. Kroonprins der waterdragers. Dito van de aquariumhouders. Vice-admiraal der driepinters. Erekolonel van het eskader marketen- sters bij de koninklijke landmacht. Drager van de bronzen medalje van Oranje Nassau. Levenslang schout-bij-nacht bij de Oc- trooiraad. Commandeur in de orde van de Zwaar Verzilverde Okapi van de republiek Mali. En toch ontbreekt er nog wat. Toch gevoel ik het als een leegte dat ik nog steeds niet ben uitgeroepen tot Op- pervendélzwaaier van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij van Letterkunde. Eeuwenlange president van de Tucht- unie. Grootste koffiedrinker der Lage Lan den. Drager van de grote gouden plaque van de Chevaliers de Tastevin. Sergeant-majoor honorair bij de ge motoriseerde lijfwacht van de Emir van Katjapoelie. Machtige degenslikker. En nog wel wat meer dat mijn beschei denheid mij verbiedt openlijk te publice ren. Zou de heer Soekarno nu net zo blij zijn als ik met zijn vaderschap der coöpera ties? Of zou hij gemelijk opmerken: waar om ben ik geen grootvizier van het gilde der zakkendragers, ereburgemeester van Madurodam en honorair loempia-bakker? U weet het immers: l'appétit vient en mangeant. Advertentie Vroedvrouw. Zuster Helen Rowe, die als vroedvrouw een groot aantal Britse ko ninklijke baby's ter wereld hielp ko men, is maandag in Stratford-on-Avon overleden. Zuster Rowe, die 71 jaar werd, assisteerde onder meer bij de ge boorten van de prins van Wales, prin ses Anne, prins Andrew en prins Ed ward. Voorzitter. Tot voorzitter van de raad van bestuur van het V.N.-ontwikkelingspro- gramma is gekozen de Italiaanse waar nemend permanent vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Mario Fran- zi. Veldslag. Tweehonderd Iraakse militairen zouden zijn gesneuveld in een grote veldslag tegen de Koerden, niet ver van de grens met Perzië. De slag is al enkele dagen aan de gang. De Iraak se militairen waren in een hinderlaag gevallen en moesten acht kilometer te rugtrekken. Hongerstaking. Danilo Dolci, een Italiaan se sociale hervormer, is weer in hon gerstaking tegen de Mafia, de Siciliaan- se onderwereldorganisatie. Volgens hem zitten leden van de Mafia zowel in de regering als in-het parlement. De mi nister van Buitenlandse Handel, Bernard Mattarella, is door Dolci openlijk be schuldigd. De minister diende een aan klacht tegen hem in. Doodvonnissen. Het Hooggerechtshof van de Sovjet-republiek Letland heeft twee mannen voor collaboratie met de nazis en medeplichtigheid aan massamoord tot de doodstraf veroordeeld. Twee ver dachten kregen ieder vijftien jaar ge vangenisstraf. Rustiger. In de Centraal Afrikaanse Re publiek is het houden van meer dan een vrouw van heden af verboden. Dit werd maandag door de Revolutionaire Raad besloten. Begroting. De nieuwe Amerikaanse be groting, die waarschijnlijk een totaal van 110 a 115 miljard dollar aan uit gaven omvat, zal waarschijnlijk eind januari aan het Congres worden toege zonden.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3