Samenwerken van Noord- en Zuid- Kennemerland is noodzakelijk Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Burgemeester Cremers in nieuwjaarsrede: Wijziging van de Advocatenwet Fortuinlijke Hagenaar Oudste paard van ons land gestorven Goudschat van Serooskerke is twee ton waard Ambonnezen moeten wijken voor telescoop Verduistering bij een reisbureau WOENSDAG 12 JANUARI 1966 5 o Krommenie Beverwijk Wormerveer IJMUIDEN ZAANDAM HAARLEM Halfweg AMSTERDAM Haarlemmermeer o Heemskerk Krommenie Wormerveer Beverwiik JMUIDEN Velsen ZAANDAM HAARLEM Halfweg AMSTERDAM Haarlemmermeer De in zes jaar bereikte vrijwillige samenwerking tussen de gemeenten van Zuid-Kennemerland die zich juist de laatste tijd begint uit te breiden naar de Kennemer gemeenten boven het Noordzeekanaal, lijkt thans achter haald te worden door de veel meer bindende districtsvorm die hogere be- stuursautoriteiten thans voor ogen zweeft voor het gebied langs het kanaal, dus van Amsterdam tot en met de IJmond. De noord-zuid-agglomeratie die thans aan het groeien is, wordt daarmee overvleugeld door een oost-west- agglomeratie, die een sterk economisch karakter heeft. Verschillend Dalende kansen Burgemeester Cremers herinnerde er in het begin van zijn rede aan dat vorig jaar april de colleges van bur gemeester en wethouders der acht Kennemer gemeenten ten zuiden van het Noordzeekanaal het Intergemeen telijke Samenwerkingsorgaan Kenne merland hebben gevormd. Dit besluit van de dagelijkse besturen is toen door de acht gemeenteraden met in stemming begroet.* Gemeenschappelijk ,Niet juist' m mm Merkwaardig' Midden Beemster 5km Spaarnwoude O n Haarlemmer lie de Midden Beemster 5 km Spajarnwoude O Haarlemmerliede V.PELTJ Oost-west-agglomeratie drijft wig in Kennemerland (Van een onzer redacteuren) Kringen in het provinciaal bestuur zijn voor deze oost-west-agglomeratie gepor teerd, met name de commissaris der ko ningin, mr. F. J. Kranenburg. Ook de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken zou in deze richting denken. De com missaris der koningin is voor zitter van de subcommissie Groot-Am- sterdam die belast is met het opstellen van een voorontwerp van wet, waarbij de bestuurlijke integratie van de hoofdstad en een achttal om- en aanliggende gemeen ten zal worden geregeld. Volgens de jongste gedachtenontwikkeling zal de ac tieradius van de agglomeratie Groot- Amsterdam zich langs het Noordzeeka naal tot aan de zee gaan uitstrekken. Daarmee zal een wig worden gedreven tussen het noordelijk en het zuidelijk deel van Kennemerland, welke streek zich juist de laatste tijd heeft opgesteld te gen de expansie van Amsterdam. Het in 1960 begonnen overleg tussen Haarlem, Bloemendaal, Heemstede, Ben- nebroek, Zandvoort, Velsen, Haarlemmer meer en Haarlemmerliede en Spaarnwou de over allerlei zaken die voor deze ge meenten gezamenlijk van belang zijn, is in april van vorig jaar geconcretiseerd in de stichting van het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Kennemerland. De naam Kennemerland duidt er op dat ook al gedacht werd aan samenwerking met de gemeenten in Noord-Kennemer- land, zoals Castricum, Uitgeest en Heems kerk. Dit orgaan heeft onder meer ten doel de bestuurlijke samenwerking te be vorderen, besprekingen te voeren met Ge deputeerde Staten op planologisch ge bied, structurele belangen van Kennemer land te bevorderen en de instelling van instituties voor bestuurlijke integratie, voorzover deze noodzakelijk wordt ge acht, voor te bereiden. Dit laatste moest gezien worden als de voorstudie voor de volgende fase: de samenwerking in dis- trictsverband op bepaalde bestuurlijke gebieden en op grond van de wet ge meenschappelijke regelingen. De betrokken gemeenten nemen dus thans aan het samenwerkingsorgaan deel op vrijwillige basis met behoud -an eigen bevoegdheden. Inmiddels is een studie commissie van de acht gemeenten een voorbereidende studie begonnen om te komen tot een samenwerkingsregeling tussen de gemeenteraden. Van geheel ander karakter is de agglo n er a tie vorm die thans wordt nagestreefd voor het gebied langs het Noordzeeka naal. Dit gebied zou volgens directe ver kiezingen een eigen districtsbestuur moe ten krijgen. In die zin lijkt het op het openbaar lichaam „Rijnmond" voor de agglomeratie Rotterdam en zou op grond daarvan de agglomeratie IJmond ge noemd kunnen worden. In die eventuele IJmond-agglomeratie neemt de gemeente Velsen een bijzondere plaats in. Velsen is lid van het samen werkingsorgaan Kennemerland en heeft zich bij monde van zijn burgemeester, mr. Bührmann, mèt de overige Zuidken- nemer gemeenten en enkele Zaanse ge meenten, ernstig beducht getoond voor de gevaren van luchtverontreiniging, toen er Advertentie Dringt direct door tot aan de haard van de pijn TJeumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. sprake was van de komst van Mobil Oil en de onvermijdelijke vestiging van petro chemische industrieën. Aan de andere kant heeft deze burgemeester indertijd verklaard een open oog te hebben voor de grote belangen die Amsterdam heeft bij de'uitbreiding van zijn havens in wes telijke richting. „Hierbij gaat het niet al leen om de toekomst van de hoofdstad, maar een verdere industrialisatie van het Noordzeekanaalgebied zal ten goede komen van de gehele agglomeratie. Er moeten grote industrieën komen en alle langs het Noordzeekanaal liggende ge meenten zullen daarvan kunnen profi teren", aldus mr. Bührmann. Voor de overweging dat Velsen en ook andere IJmondgemeenten veel meer pas sen in een sterk economisch getinte oost- west-agglomeratie IJmond lijken Gede puteerde Staten van Noord-Holland een aanwijzing te geven in hun memorie van antwoord bij de begroting, waar zij zeg gen dat samenwerking tussen de IJmond gemeenten enerzijds en de gemeenten van Zuid-Kennemerland anderzijds ze- zeker gewenst is, maar dat karakter en verantwoordelijkheid der beide regio's zo verschillend zijn dat zij voor een bestuur lijke integratie niet in aanmerking ko men. Mede gelet op deze uitspraak van het dagelijks provinciaal bestuur ziet het er naar uit dat de kansen op een gemeen schappelijk structuurplan voor de Kenne mer agglomeratie sterk dalen. Aan het bestuurlijke integratie in noord zuid-verband zal bij het tot stand komen van een districtsvorm rondom een oost- westelijke as geen behoefte meer be staan. Dan zal sprake zijn van de over heersende invloed van Amsterdam, waar voor de burgemeester van Haarlem in zijn nieuwjaarsrede zijn beduchtheid uit spreekt. Haarlem als provincie-hoofdstad en als grootste gemeente in Kennemerland kan dan nog slechts denken aan vrijwillige in tergemeentelijke regelingen met buurge meenten als Heemstede, Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort. Wat dan de rol van deze gemeenten nog zal zijn bij het meespreken over een zo evenwichtig mogelijke opvulling van het Noordzeekanaalgebied, laat zich slechts raden. DEZE BEIDE KAARTEN geven een indruk van de ontwikkeling der ag glomeraties in het Noordzeekanaalgebied. Gingen de gedachten in gemeente lijke kringen in Kennemerland tot dusver uit naar een agglomeratie noord zuid tegenover die van Amsterdam, thans is er op hoger niveau een ge dachtenontwikkeling gaande in de richting van een oost-west-agglomeratie, waarbij Groot-Amsterdam wordt gekoppeld aan de IJmondgemeenten. Op de linkse kaart is de noord-zuid-agglomeratie in beeld gebracht. De acht Zuid- kennemer gemeenten hadden reeds de blik naar het noorden gericht, naar met name Castricum, Uitgeest en Heemskerk. Haarlemmerliede en Spaarn woude behoort tot twee agglomeraties, die van Zuid-Kennemerland en Groot- Amsterdam. Haarlemmermeer is onlangs uit de agglomeratie Groot-Amster dam getreden en ziet voor zichzelf een functie weggelegd in het groene hart van de Randstad Holland. Naar de mening van Gedeputeerde Staten bestaat tussen de gemeenten Haarlemmermeer en Amsterdam een zodanige ver wevenheid van belangen dat zij (G.S.) ook Haarlemmermeer bij het te vor men bovengemeentelijke bestuurslichaam zouden willen betrekken. Te denken valt in dit verband vooral aan het noordelijk en noordoostelijk deel van Haar lemmermeer. Het westelijk deel zou op Zuid-Kennemerland georiënteerd blijven en het zuidelijk deel op de Meerlanden. Op de rechtse kaart wordt aangegeven hoe een agglomeratie oost-west, langs het Noordzeekanaal, een wig drijft tussen Noord- en Zuid-Kennemer land, tussen welke gebieden juist de laatste tijd samenwerking tot stand begint te komen. .ipTSlf (Vervolg van pagina 1) Een studiecommissie van deze acht ge meenten heeft een voorbereidende studie ondernomen om een samenwerkingsrege ling van de gemeenteraden naar Eindho- vens voorbeeld, tot stand te brengen. Voor wat de inhoud van de regeling betreft, hebben deze besprekingen vrucht gedra gen, aldus mr. Cremers. De betrokken commissie is het eens over de tekst en aan professor Prins in Utrecht is gevraagd hierover nog de juridische schaaf te la ten gaan. Dat alle colleges van B. en W. bereid zijn dit stuk over te nemen en aan de raad ter beslissing voor te leggen, kon de burgemeester van Haarlem nog niet zeggen. De voorzitter en de secretaris van het samenwerkingsorgaan (burgemeester Cremers van Haarlem en burgemeester Peereboom Voller van Bloemendaal) heb ben op een der laatste dagen van het jaar een bespreking gehad met vertegen woordigers van gemeenten ten noorden van het Noordzeekanaal. Deze bespreking is niet ongunstig verlopen, aldus de bur gemeester. Men toonde ten volle begrip te hebben voor het verlangen om de sa menwerking ook uit te breiden tot boven het Noordzeekanaal en er is een afspraak voor een bespreking met de volledige colleges van burgemeester en wethouders van die gemeenten. Burgemeester Cremers citeerde ver der hetgeen Gedeputeerde Staten ten aanzien van het onderwerp districtsvor ming in de memorie van antwoord op merken: „In het algemeen nemen G.S. het standpunt in, dat een bijzon dere „wettelijke" bestuursvoorziening slechts in overweging kan worden ge nomen voor een gebied waartussen de daarvan deel uitmakende gemeenten een grote verwevenheid van belangen aantoonbaar is. Aan het overleg terza ke nemen de gemeentebesturen deel op basis van vrijwilligheid". Nadat de burgemeester dan de op pa gina 1 vermelde opmerking van Gedeput teerde Staten over het verschil in karakter en verantwoordelijkheid der regio's Zuid- Kennemerland en IJmond had aange haald, verwees hij naar de volgens hem belangrijke mededeling van G.S. in de memorie dat dit college het gewenst acht, dat voor het gebied van de conurba- tie die wordt aangeduid met het Noord zeekanaalgebied een gemeenschappelijke regeling tot stand komt, zodat zich daar voordoende gemeenschappelijke proble men, zoals havenbeheer, vestiging van basis-industrieën, verkeersvoorzieningen en groen- en recreatieprojecten van for maat, alsmede de handhaving van het milieu tot een oplossing kunnen worden gebracht. Gedeputeerde Staten denken in dit verband aan een gemeenschappelijke regeling, aan te gaan door de gemeenten behorende tot het IJmondgebied, de ag glomeratie Zuid-Kennemerland, de agglo meratie Zaanstreek en de agglomeratie Groot-Amsterdam. „Als Gedeputeerde Staten zeggen dat het karakter en de verantwoordelijkheid van de IJmondgemeenten en die van de gemeenten in Zuid-Kennemerland zo ver schillend zijn, dat zij voor een bestuur lijke integratie niet in aanmerking ko men, dan moge dit in hun ogen voor 1966 waar zijn, maar denken zij verder in de tijd, dan is deze stelling niet juist. Het is immers thans reeds zo en dat ontkennen Gedeputeerde Staten niet dat er thans reeds voldoende gemeen schappelijke belangen zijn tussen de Kennemer gemeenten ten noorden en ten zuiden van het Noordzeekanaal om samenwerking noodzakelijk te doen zijn", aldus burgemeester Cremers die zei daarbij te denken aan de planologische belangen, aan regelingen op het gebied van onderwijs en cultuur, recreatie, ver keer en algemene planning van het wo- ningbeleid. Dit zijn allemaal onderwerpen, welke men kan regelen in een agglomeratie naar Eindhovens voorbeeld. Of deze gro te groep gemeenten komen tot een be stuurlijke integratie is een andere zaak. Daarover zullen zij zich aanstonds na tot standkoming van een samenwerkingsre geling gezamenlijk moeten beraden. Dat doet men rondom Eindhoven, Helmond, 's Hertogenbosch en Nijmegen en hier is het niet anders. De burgemeester zei persoonlijk te geloven dat de behoefte aan een vorm van nauwere samenwer king spoedig zal blijkem. Burgemeester Cremers memoreerde het feit dat B. en W. van Haarlem een stu die zijn begonnen over het begrip „Haar lem volgebouwde stad". Dit begrip zal over een betrekkelijk gering aantal ja ren realiteit zijn. In de overige Kenne- mergemeenten staat men eveneens over een gering aantal jaren voor dit pro bleem. Alle Kennemer gemeenten zullen dan, als een eenheid optredend, buiten hun agglomeratie moeten zoeken naar een op lossing van dit gezamenlijke vraagstuk. Burgemeester Cremers Geheel dwars tegen dit alles in gaat het volgens burgemeester Cremers merk waardige bericht over één agglomeratie langs het Noordzeekanaal met een eigen districtsbestuur. „Mocht er een kern van waarheid in dit bericht schuilen, dan zal Kennemerland met alle kracht hierte gen stelling moeten nemen", zo zei hij. De burgemeester toonde zich beducht voor de overwegend Amsterdamse invloed die in dat geval zou ontstaan tot in het gebied van de IJmond- en Zaangemeen- ten. „Van de gemeenschappelijke regeling voor het Noordzeekanaalgebied, waarin Kennemerland, de Zaanstreek en Groot- Amsterdam elk hun eigen inbreng heb ben, blijft dan niets meer over", zo be sloot de Haarlemse burgemeester zijn nieuwjaarsrede. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de Ad vocatenwet. Voorgesteld wordt dat advo caten en procureurs buiten gegronde re denen hun diensten niet mogen weigeren. Thans bepaalt de wet dit alleen ten aan zien van procureurs en wel zonder be perking. Verder wordt voorgesteld te be palen dat een advocaat, die wegens li- chaams- of zielsgebreken niet in staat is tot behoorlijke uitoefening van de prak tij, kan worden geschorst. De formulering sluit aan op hetgeen reeds geldt voor notarissen, leden van de rechterlijke macht en geneeskundigen. Als het wetsontwerp wordt aangeno men, zullen de titels van advocaat en procureur wettelijk beschermd zijn. Een 42-jarige Hagenaar won tijdens een zakenreis in West-Duitsland in het casino in Baden-Baden 1500 mark. Voor dit geld kocht hij 1800 loten van het Duitse Rode Kruis. Door de enveloppen, waarin de loten zaten, te openen kon hij meteen nagaan of hij iets had gewonnen. Bij de eerste 200 loten zat reeds de hoofdprijs: een auto. Op de overige 1600 loten won hij bovendien nog 300 kleinere prijzen. Daar hij al een auto heeft zal hij de gewonnen wagen in Duitsland verkopen, ook omdat hij anders hoge invoerrechten moet betalen. •19V obeca l&e- aoe te I ooV ab In Ochten is het oudste paard van Ne derland gestorven. Bles, die 41 jaar oud werd, genoot de laatste jaren van een goed verzorgde en welverdiende oude dag. Zijn eigenaar, de heer R. Derksen, had hem ongeveer 32 jaar geleden op de markt in Beusichem gekocht. DEN HAAG De directeur van het Rijkspenningkabinet, dr. H. E. van Gel der, heeft thans de 721 gouden munten onderzocht, die de landbouwer P. Chris- tiaanse in Serooskerke heeft opgegraven. Hij taxeert de waarde van deze munten uit de 15de, 16de en 17de eeuw ruwweg op tweehonderdduizend gulden. De schat is waarschijnlijk kort na 1621 begraven, want de „jongste" munt dateert van dat jaar. De oudste, Engelse en Fran se, stammen uit rond 1420. Hoge waarde hebben onder meer de vier escudo's. Bij de 724 munten zijn Nederlandse dukaten, Hongaarse en Spaanse dukaten, Gouden Rijders, Engelse rozenobels en dubloe nen. Enkele exemplaren zijn drieduizend gulden waard. De waarde van de mun ten heeft destijds ongeveer 10.000 gulden bedragen, voor die tijd een aanzienlijk ka pitaal. Volgens de wettelijke bepalingen zal de schat gedeeld worden tussen de eigenaar van de grond, de gemeente, en de vin der. De burgemeester wil van het geld een zwembad laten aanleggen. Of het gebeurt moet echter de gemeenteraad (4 A.R., 2 C.H. en 1. S.G.P.) uitmaken. Boer Chris- tiaanse deelt zijn helft met zijn vader en zijn knecht. De munten zijn opgeborgen in een Middelburgse bankkluis. Vier gezinnen van Ambonnezen zullen de door hen bewoonde barak in het woonoord „Schattenberg" bij Westerbork binnen tweemaal 24 uur ontruimd moe ten hebben. Dit heeft de president van de rechtbank in Assen beslist in een kort geding. De Ambonnezen hadden geweigerd hun barak te verlaten. De ontruiming daarvan was noodzakelijk wegens de bouw van radio-telescopen op het terrein van het woonoord. Een voormalige directeur van een Am sterdams reisbureau wordt er ernstig van verdacht verduistering in dienstbetrek king te hebben gepleegd tot een bedrag van ruim 30.000,-. Hij zou van reislusti- gen gelden ontvangen hebben bij vooruit betaling maar dit geld niet hebben afge dragen. Het bedrijf heeft de strop geac cepteerd zodat de klanten niet zijn ge dupeerd en de geboekte reizen normaal door konden gaan. Vrijdag is de politie in de zaak gemengd. Men is druk doende de omvang van de fraude nauwkeurig te bepalen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5