„Omstreeks september van dit jaar zal Velsen van aardgas zijn voorzien" ^OPRUIMING VAN ±10.000 BOEKHANDEL ERASMUS N.Ph.O. moest het opnemeir tegen een koude hal Scapino Ballet met „De pasja en de beer" voor de Velsense schooljeugd bender P. J. de Klerk voor Velsense huisvrouwen: Halve eeuw KABO in Beverwijk In de vishal en op zee Autobotsing in Yelsertunnel Late jaarwisselingsbijeenkomst van Humanistisch Verbond Velsen Havenberichten 0 fffffr Blacks Decker* L0ENDERSL00T Behalve deze aanbieding hebben wij nog tal van bijzondere uitgaven WOENSDAG 12 JANUARI 1966 7 m De meest verkochte 8 mm boormachine 1950 aardgas t Ombouw in mei Vijf cent per M3 BIBLIOTHEEKBOEKEN TEGEN EEN PRIJS VAN 25 CENT TOT 2 GULDEN PER STUK Romans - Reisverhalen - Jeugdboeken - Detec tives en Wild-west verhalen. Bejaarde vrouw maakte in IJmuiden lelijke val CONCERT IN HEEMSKERK HET NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST heeft op het concert, dat dinsdagavond in de Dr. Prinsen-hal te Heemskerk werd gege ven, de strijd moeten aanbinden tegen de winterse koude, die de vele rui sende verwarmingselementen niet uit het gebouw hadden kunnen verjagen. Het podium moest naar het midden van de hal verlegd worden, omdat de gezondheid van de slagwerkers, houtblazers en trombonisten bedreigd werd door een bar-koude circulerende luchtstroom, die langs de muren omlaag kwam. Geharde orkestleden bestegen koelbloedig het podium zonder beschermende maatregelen te treffen. De meesten echter namen geen risico en hielden wintermantels en winterjassen aan. Hoe vreemd het ook moge klinken: op dit concert kwam het orkest door de koude met de vertolking van het programma voor hete vuren te staan. Wankelende stem mingen van de blaasinstrumten en wisselende snaarspanningen bij de strijkinstrumenten maakten de bespeling hiervan waarlijk niet tot een sinecure. OLD CLOTHES NEW DRY CLEANING ONLY P. Zwaanswijk Het is van het bestuur van de afdeling Velsen-IJmuiden van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen ongetwijfeld een gelukkige gedachte geweest, voor het periodieke „koffieuurtje" op dinsdagmorgen in het Cultu reel Centrum nu de heer P. J. de Klerk eens voor een spreekbeurt te invi teren, waardoor hij als directeur van het Velsense gasbedrijf in staat werd gesteld de dames nog eens uitvoerig te informeren over de huidige stand van zaken bij de omschakeling op aardgas. Het werd aldus een hoogst interessante samenvatting van hetgeen in de loop der maanden over dit onderwerp bekend is geworden. Vooral, nu binnenkort vrijwel alle Vel sense huisvrouwen van dit nieuwe produkt gebruik zullen moeten maken. Advertentie Met een kort woord ingeleid door de presidente van de afdeling, mevrouw A. B. Bohlken-Vermeulen, begon de heer De Klerk zijn uiteenzetting met er nog even aan te herinneren, dat Nederland tot 1930 vele betrekkelijk kleine gasfabrieken tel de, waarmee in de behoefte van de eigen omgeving kon worden voorzien. Inmid dels waren Hoogovens en de Staatsmij nen technisch in staat het gas niet alleen over lange afstanden, maar ook goedko per te leveren, zodat de plaatselijke be drijven zich voortaan konden beperken tot louter distribueren aan de afnemers. Advertentie Met horizontale boorstandaard k f 13.- CADEAU L. Nieuwstraat 435 - Centrum Galerij Telefoon 4654 Tot met de ontdekking van aardgas bij Coevorden in 1950 een nieuwe periode werd ingeluid, al bleek dan ook spoedig dat de hier aangetroffen voorraad de Ne derlandse behoefte aan gas slechts voor een twintigtal jaren zou kunnen dekken. Het leek dus niet lonend met een derbe- lijke, betrekkelijk geringe hoeveelheid tot een grootscheepse toepassing over te gaan. Anders werd dit echter door de bij na legendarisch geworden gasbel bij Slochteren, waarvan de voorraad op min stens elfhonderd miljard kubieke meter wordt geschat en er zelfs al met dubbe le cijfers rekening schijnt te worden ge houden. En omdat Nederland per jaar twee miljard kubieke meter gas ver bruikt, bevindt zich in de steeds aan delfstoffen arm geachte Nederlandse bo dem een voorraad, waar men wellicht de eerste eeuwen volledig mee is gesteld. Na deze inleiding herinnerde de heer De Klerk eraan, dat men ervan is uit gegaan omstreeks september-oktober van dit jaar Velsen van aardgas te voorzien, waarbij in de eerste plaats aan verwar ming is gedacht. Immers, de warmte-in- houd hiervan is tweemaal zo groot als bij het gewone gas, terwijl de huisvrouw dan tevens over een stof- en roetvrije warmtebron beschikt. Vandaar dat het gebruik van aardgas alleen goedkoper zal zijn, wanneer het zowel voor verwar ming als voor kookdoeleinden wordt ge bruikt. De afdeling Beverwijk van de katholie ke bond van overheidspersoneel gaat za- derdag 15 januari haar vijftigjarig be staan herdenken met een receptie, die ge houden wordt in Lommerlust. Wanneer men in de historie van de KABO terugblikt, dan blijkt dat deze af deling in Beverwijk op 28 januari 1916 werd opgericht door de heren Metzelaar, Hoogland en Bakker. Alleen de heer Bak ker is nog in leven. De vereniging heette toen St. Paulus. Het doel was betere arbeidsvoorwaarden te verkrijgen voor overheidspersoneel. Be gonnen werd met vijf leden; er waren er namelijk niet zovelen die in dienst van de gemeente waren en de gemeente was zowat de enige overheidsinstantie. De eerste voorzitter was de heer Metzelaar Hij werd opgevolgd door de heer Ellens In 1918 werd hard geijverd voor een duurtetoeslag van tien percent. Maar het ging niet altijd om alleen maar hogere lonen. In 1931 dienfle de crisisperiode zich aan en toen ging het erom verlaging van het loon af te remmen. In 1939 werd het werkliedenreglement vervangen door het ambtenarenreglement. In 1941 werd de bond door de Duitsers verboden; maar in 1945 kon weer worden begonnen met negentien leden. Twee jaar later werd een fusie aangegaan met de r.-k. PTT personeelsvereniging en werd de huidige naam KABO aangenomen. De heer G. Beentjes, die nu al 27 jaar deel uitmaakt van het bestuur, is thans het oudste bestuurslid. Bij het veertigjarig bestaan telde de afdeling 106 leden, bij het aanstaande gouden feest zal het aantal leden bijna (of misschien) 150 zijn. Het bestuur is als volgt samengesteld R. C. A. van Stiphout, voorzitter; J. Snel derwaard, secretaris; G. Beentjes, pen ningmeester; J. van der Bos, Th. Groen P. Kaandorp en G. van Egmond, leden. Op 22 januari wordt een groot herden kingsfeest te Wijk aan Zee gegeven. De heer P. J. de Klerk kon bij zijn causerie over het aardgas van een aandachtig gehoor zijn verzekerd. moeten worden vernieuwd. De kosten van deze ombouw neemt het gasbedrijf geheel voor zijn rekening, waarmee een bedrag van ongeveer vier miljoen gulden zal zijn gemoeid. Daarnaast wil men de aan koop van nieuwe apparaten, zoals fornui zen en kachels stimuleren, niet alleen door het oude appraat voor ongeveer zes tig gulden in te ruilen, maar door boven dien op het nieuwe een korting van tien percent te verlenen. In mei zal definitief met deze ombouw een aanvang worden gemaakt, waarvoor de gemeente in zestien secties van 1000 tot 1200 adressen wordt onderverdeeld. Hiervan wordt huis voor huis bezocht om te kunnen vaststellen hoeveel apparaten voor ombouw in aanmerking komen, waar na de benodigde onderdelen zullen wor den aangeschaft om voor elk adres af zonderlijk te worden geselecteerd en op naam en adres gesorteerd. Daarna kan onmiddellijk per sectie met de om bouw worden begonnen. Volgens de heer De Klerk zal de fir ma, die zich met deze werkzaamheden heeft belast, met „een heel circus" in Velsen arriveren, om de apparatuur huis voor huis door vaklieden in orde te bren gen. Met deze ombouw zal voor geheel Velsen ongeveer vijf maanden zijn ge moeid, zodat in de herfst van 1966 de ge meente voor het massale verbruik van aardgas gereed zal zijn. De heer De Klerk vestigde er nog de aandacht op, dat er ongetwijfeld rekening moet worden ge houden met een korte aanlooptijd en hij verwachtte dan ook in deze beginperiode ongeveer vijf percent klachten. Daar zal dan uiteraard zo spoedig mogelijk in wor den voorzien. Aan het slot van zijn door de vele aan wezige dames met grote aandacht belui sterd betoog, besprak de heer De Klerk nog enige details, waarbij hij onder meer opmerkte, dat de komst van het aard gas de aankoop van nieuwe pannen ab soluut niet noodzakelijk maakt. De huis vrouwen zullen dan ook van dezelfde keu keninventaris gebruik kunnen maken. Het is begrijpelijk dat de heer De Klerk ook na de pauze nog talrijke vragen van de geïnteresseerde dames heeft moeten be antwoorden. De prijs hiervan is nog niet precies vastgesteld, maar volgens de heer De Klerk mag worden aangenomen dat de ze tot vijf cent per M3 zal kunnen dalen. Overigens betekent een en ander, dat bij de komst van het aardgas in Velsen on geveer 35.000 apparaten en toestellen vol komen onbruikbaar zullen zijn en dus Dinsdag Dinsdag werden te IJmuiden 2580 kis ten vis aangevoerd. Bij de aanvoer waren: 955 kisten tong en tarbot, 1130 schol, 45 schar, 10 bot, 110 wijting, 320 kabeljauw en gul en 10 diversen. Per kilogram werd, in guldens, betaald voor: gr. tong 5,36-5,30, grm. tong 6,46- 6,28, kim. tong 6,35-6,18, kl. tong 1 4,01- 3,81, kl. tong 2 2,29-1,92, tarbot 1 7,60- 7,35. Per 125 kilogram: gr. kabeljauw 220-48. Per 50 kilogram: gr en grm. schol 51- 44, kim. en kl. schol 1 54-46, kl. schol 2 54-40, schar 36-25, bot 15-5, wijting 54-45, middel gul 45-38, kl. gul 34-26. In IJmuiden werden dinsdag de vol gende besommingen, in guldens, gemaakt KW 212 8.350, 12 8.270, 165 11.900, 132 11.040, 196 14.920, 34 7.730, 167 8.460, 146 6.680, 117 9.900, 222 9.240, 30 5.060, 109 en 179 3.640, 161 4.400, 59 4.840, 116 4.900 IJM 45 5.600, IJM 66 7.080, HD 79 10.900 Aanvoer van woensdag Acht vaartuigen hebben woensdagmor gen te IJmuiden aangevoerd: 1650 kisten vis, 150 stijve kabeljauwen en 2500 kilo gram tong. Bij de aanvoer waren: 820 kis ten schelvis, 10 wijting, 30 gul en kabel jauw, 550 torregul, 900 koolvis, 50 schol, 50 varia. Prijzen van woensdag Per kilogram, in guldens: heilbot 6.80 6.50, tarbot 6.60, grote tong 5.34-5.33 grootmiddel tong 6.66-6.63, kleinmiddel tong 6.50-6.20, tong een 4.60-446, tong twee 2.47-2.13 Per 125 kilogram: grote kabeljauw 140, middel kabeljauw 120-114, grote koolvis 400, middel koolvis 122-112 Per tien stuks: grote kabeljauw 112-90 Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis IJmuiden, Lange Nieuwstraat 243 Santpoort, Hoofdstraat 200 Gistermiddag omstreeks half zes zijn in de westbuis van de Velser-tunnel drie personenauto's tegen elkaar gebotst. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval ontstond toen een van de bestuurders plotseling moest afremmen voor een voor hem rijdende wagen die vaart verminderde. Beide auto's kwamen met elkaar in aanraking waarna een der wagens tegen de tunnelwand tot stilstand kwam. Een derde auto reed daarna op deze wagen in. De materiele schade aan de drie voertuigen was aanzienlijk. Een 83-jarige inwoonster van IJmuiden werd dinsdagmiddag op de Julianakade in haar woonplaats onwel. Zij struikel de en maakte een lelijke val op het trottoir. Met een gebroken arm en een ontwrichte schouder is de vrouw in het Antoniusziekenhuis opgenomen. Een deel van de Velsense school jeugd heeft dinsdagmiddag bijzon der veel genoegen beleefd aan het Scapino Ballet, welke voorstelling door de commissie „Culturele Vor ming Lagere Schooljeugd Velsen" in de Stadsschouwburg was voorbereid. Dit optreden geschiedde met het ballet „De pasja en de beer", dat bij het ensemble reeds vele jaren met onverminderd succes op het reper toire is gebleven. Deze bijval behoeft overigens geen enkele verwondering te wekken, want „De pasja en de beer" is zoals reeds eerder in deze kolom men werd geconstateerd een uit stekend voorbeeld van een ver halend ballet voor kinderen. Het is een van de eerste grote en eigenlijk niet of nauwelijks overtroffen suc cessen geweest. Bij de studiobrand van enige jaren geleden is de oor spronkelijke muziek van Lex van Delden vernietigd, welk verlies door Wim Franken met een nieuwe com positie welluidend werd vergoed. Hans van Norden kon, dank zij de inmiddels aanzienlijk verrijkte fi nanciële middelen voor een waarlijk schitterende aankleding zorgen. De choreografie van Hans Snoek is in alle eenvoud toch voldoende af wisselend, waarbij de verteller (Tom de Graaf) dansend in de pantomi mische handeling werd opgenomen. Met Wim Bender in de rol van de acrobatisch ondeugende aap als uit blinker, kwam ook hiervan een aan trekkelijke uitvoering tot stand, welke door het geestige ballet „Kippengeren" op pittige en amu sante wijze werd ingeleid. Deze voorstelling wordt vrijdag middag, eveneens in de Stads schouwburg nog tweemaal voor andere klassen herhaald, waardoor deze kinderen enige bijzonder ple zierige uurtjes in het vooruitzicht kunnen worden gesteld. twee 46-41, gul drie 32-26, grote en middel schol 44-40, kleinmiddel en schol een 46- 42, schol twee 56-48, schol drie 61-50, schar 45-26, bot 25-15, poon 40-36, gestripte wij ting 28-23, dichte wijting 28-20, lever 72- 52, sprot 50, kl. heilbot 136, koolvis een 46-45, koolvis twee 45. Scheveningen De aanvoer te Scheveningen bestond he denmorgen uit: 100 kisten wijting, 150 tor regul, 80 schar. Op zee In de Ierse Zee is disndag veel haring gevangen. Er werden dagvangsten ge maakt van 100 tot 200 kantjes. De meeste schepen die hier vissen hebben hun 250 kantjes vol en zijn nu bezig met de kleine- kisten haring vol te maken. In de noord wordt even beneden de 59 graden noorderbreedte veel schelvis ge vangen. De Delft IJM37 komt naar IJmui den voor de vrijdagmarkt met 860 kisten schelvis, 40 wijting, 20 gul en kabeljauw en 10 varia. De SCH117 Onderneming 3 is ook thuis varende voor de vrijdagmarkt. Bij de p- boeien is dinsdag wegens het slechte weer bijna niet gevist; een enkele kotter haal de per trek 20#tot 50 kilogram tong, meest 80, schelvis twee 36-30, gul een 52-48, gul I slips, en 5 manden vis scheep. Het feit dat het jaar 1966 reeds dagen oud was vormde geen bezwaar voor de afdeling Velsen van het Humanistisch Verbond om gisteravond in een van de bovenzalen van het Cultureel Centrum te IJmuiden een jaarwisselingsbijeenkomst te houden. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Mare Li- berum, van Dagenham; Cd. de Bucaramanga, Antwerpen; Free Enterprise 2, Zeebrugge; Clione. Noordzee; Gooiland, Bremen; Ludwigs- haven, Antwerpen; Stegsvig, Antwerpen, IJmui den; Berkhout, Jacobstad; Holger Sietas, Rund- hoern, IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Kavo Maleas, River Plate; Libertas, Hamburg: Geest- diep, Maassluis, IJmuiden; Pegasus, Milazzo; Maren Skou, Rotterdam; Theomana, Port Ar thur; Noblesse. Rotterdam; Leo, Helsinki; Lim- fjord, Ronne; La Paloma, Londen, IJmuiden; Strabo. Bordeaux; Solon, Rotterdam; Nestor, Rotterdam. Woensdag aangekomen te IJmuiden: Ares, van Rotterdam; Greta, Workington, IJmuiden; Veni, Vitoria; Elselil, Rotterdam, IJmuiden. Dinsdag vertrokken uit IJmuiden: Skauvann, naar Pepel, IJmuiden: Agne, Londen; Dintel- borg. Halmstad. IJmuiden; Draco, Aarhus; Dania, Kopenhagen: Monte Amboto, Bilbao, IJmuiden; Fluvius, Le Havre; Mascotte, Svendborg; Arvi, Antwerpen; IJstroom, Fecamp; Mare Liberum, Dagenham: Yewdale, Londen. IJmuiden; Zaan- stroom, Leith; Jean E., Londen; Buka, Londen; Hoe Vinces, Londen: Westridge, Goole; Drenthe, Rotterdam; Amstelmolen. Bremen; Tilly, Ham burg, Zaandam; Edda, Felixtowe; Groennebek Hamburg; Axel, Goole; Taurus, Hull; Braker Wappen, Rendsburg; Attis. Hamburg; Hannes Luenstedt, Rotterdam; Hardy Merchant, Par; Flensburg, Cartagena. Woensdag vertrokken uit IJmuiden: Sappho naar Antwerpen: Musketier, Huil; Dinkelstroom, Londen; Ilmenles, Liepaja; Stad Maastricht, Rot terdam; Catharina Oldendorff, Le Havre: Spaarnestroom, Huil; Wien, Antwerpen. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). De bijeenkomst, die ditmaal in het te ken van de ontspanning stond, werd ge opend door de voorzitter de heer H. P. Brits. In een korte terugblik op 1965 merk te de heer Brits op, dat er in de gemeente Velsen niet veel tot stand is gekomen dat direkt van grote betekenis is voor het Verbond. Er was wel een grote lande lijke vooruitgang, bijvoorbeeld dat de mi litairen steun en hulp door het Humanis tisch Verbond wordt geboden. Jammer vond de voorzitter, dat er in 1965 geen gespreksgroep geformeerd is kunnen wor den, maar het laat zich aanzien dat in het eerste kwartaal van het nieuwe jaar er wel een gespreksgroep zal zijn. Met de opmerking, dat de humanisten door vele mensen vaak gezien worden als „intellectuele nihilisten", waaraan de hu manisten, door positief de weg te blijven volgen welke zij reeds in geslagen zijn, een einde kunnen maken beëindigde de heer Brits zijn openings woord. Vervolgens droeg de heer P. G. van Veen enkele levensliederen voor, waar bij hij zichzelf begeleidde op de gitaar, Hierna hield mr. H. Kesler een jaar wisselingsrede, waarin hij hoogtepunten uit 1965 onder de loep nam. De heer B. Outmayer las een stukje proza voor. Na de pauze was de heer Van Veen opnieuw aan het woord. De avond werd besloten met kienen. HET GETUIGDE VOOR DE prakti sche en technische vaardigheid van d« orkestleden, dat ondanks de tegenwer kende omstandigheden artistiek verant woorde uitvoeringen tot stand konden ko men, waarvoor de huiverende toehoor ders terecht hun bewondering hebben ge toond. De dirigent Henri Arends kon op zijn orkest rekenen. Allereerst bij de uit voering van een compositie van de Ame rikaanse componist Morton Gould, „Spi rituals" voor „strijkers-koor" en een en semble van blazers en slagwerk. Het vierdelige werk is een door de componist in psychologische zin bevorderde muzika le integratie van de in negro-spirituals aan de dag tredende mentaliteit van het zwarte ras in een Westers klanken-me dium. Bijzonder overtuigend zijn deze naar de muzikale uitdrukking hybridische Spirituals" niet geworden. In elk geval munten zij niet uit door een gepronon ceerd en vast karakter. Sympathiek is ongetwijfeld de belangstelling voor de Amerikaanse negerbevolking, die uit het werk opklinkt, zoals in de plantage-sfeer en in de imitatie van negerdansen en de titel „Protest" van een der delen laat geen twijfel bestaan over de houding van de componist ten opzichte van discrimina tie. Men heeft bij de uitvoering kunnen genieten van enkele melodisch en harmo nisch aantrekkelijke fragmenten. Deze Spirituals" hebben zich echter niet als 'n kunstwerk van allure kunnen manifes teren, ondanks de verzorgde en welluiden de vertolking. Zij liggen op het niveau van de vele arrangementen, die Gould voor radio-orkesten gemaakt heeft. HET CONCERT TE Heemskerk bracht de kennismaking met de Franse violon- celliste Annie Laffra. Zij had het Violon cel-concert in d van Edouard Lalo ter vertolking gekozen, muziek, die voortref felijk voor het solo-instrument is geschre ven en die typerend is voor de romanti sche tijd, waarin zij ontstaan is. Elegan te oppervlakkigheid wisselt in dit werk dieper peilende eerlijke uitdrukkings kracht af, klinkend uit de cantilènes en de kleurrijke instrumentale toon. Annie Laffra vertolkte het concert met fraaie toon en met een expressie van nobele reserve. Uit haar spel bleek eveneens een uitnemende technische beheersing, die tezamen met een zuivere innerlijke be wogenheid haar voordracht tot een hart verwarmende ervaring maakte. Henri Arends zorgde met het orkest voor een gelijkgestemde, uitstekend aan sluitende begeleiding. Na de pauze volgde de uitvoering van Beethovens vijfde symphonie. Advertentie KONINGSPLEIN It TELEFOON 48M Advertentie In onze OPRUIMING artikele

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7