Polugajevski en Nei spaarden elkaar niet in eerste ronde w k Kessler laat niet met zich spotten bij centrale training Europese titelstrijd —47/1 gestart— BOULANGER STAL DE SHOW OP EERSTE DAG x «t, p Zes remises bij start van Hoogoventoernooi Constant Orbaan verslaggever Analyse van Russisch duel Rudi Altig-Kemper winnaar in Bremen Waarom drie Ajacieden niet gekozen werden Wij hebben met hun wens rekening gehouden Zege in vier beurten op Rudolph Okker had het niet moeilijk SCHOLTE: kipperen WIJNEN: duivetil Minister Vrolijk aanwezig bij opening 47/1 15 MARTY VIEL TEGEN DONDERDAG 13 JANUARI 1966 f Het is na de eerste twee ronden in het Europees anker kader kampioen schap 47/1 nog niet duidelijk gewor den welke rol de Franse ex-professio nal-biljarter Jean Marty gaat spelen. In zijn partij, de eerste uit de tweede ronde voor de eerste ronde was hij vrij geloot verloor hij op merk waardige wijze van de met zwier spe lende Oostenrijker Johan Scherz uit Wenen, die zich vooral op het mentale vlak de meester toonde. Marty met een particulier moyenne van 36,36 hoog genoteerd had eenvoudig niet terug van de koelbloedig en met de regelmaat van de klok gescoorde se- rietjes waarmee Scherz zich langzaam maar zeker naar de finish spoedde, Marty miste accuratesse op het be slissende moment. In de middagpartij tegen Galvez liet Scherz al zien welke aspiraties hij koesterde. De Spanjaard had geen schijn van kans. Hoogtepunt i Door onze schaakmedewerker Orbdan) Wie mocht hebben gedacht, dat de twee Russische deelnemers aan het 28ste Hoogovenschaaktoernooi vrien delijk tegenover elkaar zouden zijn op het schaakbord, kwam bedrogen uit. Hun partij uit de eerste ronde was zelfs de enige, waarin „echt bloed vloeide". Polugajevski, die zjjn ziek geworden landgenoot Korchnoi ver vangt, is een paar weken geleden tweede geworden in het toernooi om het kampioenschap van Rusland en dat wil heel wat zeggen. Tegenstan der Nei kreeg het dan ook zwaar te verduren. Zijn openingsbehandeling had tot gevolg, dat hij een gedrukte stelling kreeg, waarin het moeilijk was een goed plan te vinden. Poluga jevski versterkte langz&am maar zeker zijn druk, won materiaal en in razende tijdnood van Nei de partij. Toevallig moesten ook de Hongaren Sza bo en Bilek in de eerste ronde tegen el kaar aantreden, maar hier geschiedde geen broedermoord. Weliswaar probeer den de heren elkaar kleine positionele vlie gen af te vangen, maar veel risico namen zij daarbij niet, zodat de vrede na een twintigtal zetten kon worden getekend. (Van onze sportredactie) De verslaggeving van de groot- meestergroep, meestergroep en da- mesgroep in het Hoogovenschaaktoer nooi zal ook dit jaar voor onze bladen weer verzorgd worden door Constant Orbaan. Hij is een internationaal zeer bekende schaakfiguur, die in Bever wijk al vele jaren de wedstrijdleider van de grootmeestergroep is. Orbaan, die ook zelf velé malen in interna tionaal sterk bezette wedstrijden uit kwam, heeft zijn aandacht de laatste jaren vooral gegeven aan de schaak- publicistische arbeid en is vele malen opgetreden als arbiter bij belangrijke toernooien. Vier nieuwelingen bij de centrale training van het Nederlands elftal: v.l.n.r. Willy v. d. Kuilen, Willy Dullens, bondscoach Kessler en Johan Cruyff. Het programma voor vandaag luidt: Van den BergLangeweg; Pilip Damjanovic; NeiVan Scheltinga; SzaboPolugajevski; CzerniakBilek; BobotsovDonner; LehmannKuij- pers; BachtiarIvkov. Wit: Polugajevski. Zwart: Nei. Damegambiet 1. c2-c4 c7-c6 2. e2-e4 d7-d5 3. e4xd5 c6xd5 4. d2-d4, e7-e6 5. Pbl-c3 Lf8-b4 6. Pgl-f3 Pb8-c6 7. Lfl-d3 Pg8-e7 (dit paard hoort eigenlijk op f6 thuis). 8. 0-0 b7-b6 9. c4xd5 e6xd5 10. Ddl-c2 h7-K6 11. a2-a3 Lb4xc3 12. Dc2xc3 0-0 13. Lcl-f4 Lc8-g4 14. Pf3-e5 Pc6xe5 15. Lf4xe5 Ta8-c8 16. Dc3-b3 f7-f6 17. Le5-f4 Pe7-c6 18. f2-f3 Pc6-a5 19. Db3-dl Lg4-e6 20. Ld3-a6 (hier blijkt duidelijk wit's voordeel: zijn twee lopers beheersen het bord en zwart kan slechts afwachten), Tc8-c6 21. b2-b4 Pa5-c4 22. Ddl-a4 (met Lb7 kon wit een kwaliteit winnen, maar na Dd7, Lc6x, Dc6x zou het zwarte paard zeer sterk staan. De tekstzet is veel dwingender en kwam voor Nei als een verrassing), b6-b5 (zwart die al in he vige tijdnood verkeerde hoopt er met pionverlies af te komen). 23. La6xb5 Tc6-b6 24. Tfl-el Le6-f5 25. Tal-cl Pc4-b2 26. Da4-a5 Lf5-d3 27. Lf4-c7 (een nauwkeurig berekende afwikkeling, die aan zwart's tactische mogelijkheden paal en perk stelt), Tb6xb5 28. Lc7xd8 Tb5xa5 29. Ld8xa5 Ld3-c4 30. Tel-e7 Pb2-d3 31. Tcl-c2 Pd3-f4 32. g2-g3 Pf4-d3 33. b4-b5 Tf8-b8 (of Lb5x Tlc7 enz.) 34. a3-a4 Kg8-h7 35. Tc2-e2 Pd3-e5 36. Te2-e3 Pe5-d3 37. Te7xa7 Kh7-g6 38. Te3-e7 Tb8-c8 39. Te7xg7t Kg6-f5 40. La5-d2 Zwart geeft het op. Het Duitse koppel Rudi Altig/Dieter Kemper heeft gisteravond de zesdaagse van Bremen gewonnen. In een bijzonder enerverende finale waarin de Duitsers hun ronde voorsprong verloren zagen gaan, slaagden zij er dank zij het win nen van zes van de vijftien sprints in het grootste aantal punten te vergaren. De honderdste zesdaagse die in Duits land werd gehouden eindigde zo voor ruim 7500 enthousiaste toeschouwers in een Duitse overwinning. De Nederlands/Zwitserse combinatie Post/Ffenninger legde beslag op de tweede plaats. Polugajevski (l.) en Nei beloeren eikaars stellingen. Ook Kuijpers-Bobotsov en Van Scheltin- ga-Filip waren geen opzienbarende duels. Zoveel temeer gebeurde er tussen Dam janovic en Langeweg. De Joegosla vische grootmeester offerde een stuk voor de aanval en dat was blijkbaar heel diep berekend, want Langeweg kon zijn positie niet consolideren, tenzij hij het stuk te ruggaf. Dit deed hij, maar even later maakte hij een fout, die hem een pion kostte, terwijl zijn stand bovendien infe rieur was. Door geweldige tijdnood ge plaagd nam Damjanovic het zekere voor het onzekere en herhaalde de zetten, zo dat remise het slot werd. Donner kreeg door uitstekende openingsbehandeling een prachtig eindspel tegen Czerniak. Een kleine onnauwkeurigheid van onze groot meester deed zijn winstkansen echter in rook vervliegen. Het is niet de eerste toemooipartij tussen Donner en Czerniak, waarin de Israëliër door de mazen van het net glipt. Ivkov kreeg pas in het verre eindspel voordeel tegen Lehmann. De Westduitser verkeerde toen in tijdnood en.dat kostte een pion. Het toreneindspel werd 's avonds verder gespeeld en door Ivkov volgens de grootmeesterlijke regels der kunst gewonnen. Ook Bachtiar-Van den Berg werd eerst afgebroken, maar hier ging de strijd steeds gelijk op, zodat pun- tendeling het logische besluit was. De uitslagen luiden: Grootmeestergroep: Bilek (Hong)-Szabo (Hong) remise, Van Scheltinga (Ned.)- Filip (Tsj.sl.) remise, Kuijpers (Ned.)-Bo- botsov (Buig.) remise, Donner (Ned.)- Czemiak (Isr.) remise, Ivkov (Z.sl.)-Leh- mann (W.Dld.) 1-0, Bachtiar (Indon.)-Van den Berg (Ned.) remise, Polugajewski (USSR)-Nei (USSR) 1-0, Damjanovic (J sl.)-Langeweg (Ned.) remise. tt (Van onze correspondent) Het debuut van George Kessler als trainer van het Nederlands elftal is bijzonder geslaagd. Op het fraaie sportcentrum in Zeist werd gister middag vol overgave gewerkt door de kandidaten van het oranje-shirt. Van de 15 geselecteerden waren er 14 aan wezig. Alleen Quaedackers ontbrak wegens ziekte. Voor de regelmatige bezoeker van het KNVB-sportcentrum was het on gelooflijk de oude kern, die er anders vaak de kantjes bij afloopt, nu ineens volledig geconcentreerd en enthou siast bezig te zien. Haast onbegrijpe lijk. (Van onze sportredactie) De Belg Ceulemans, uit het Vlaamse, is een andere serieuze kandidaat voor de titel. Raymond, goed gemutst als altijd liet met subtiel kaderwerk, dat zijn be kroning vond in een flonkerende serie van 150, eerst zijn lange landgenoot Boulan ger achter zich en in de laatste partij van de avond de Duitser Tiedtke, die voor de ziek geworden Spielmann was in gevallen. Onze landgenoten Wijnen en Scholte die in de middag tegen elkaar uit kwamen konden nog geen inspiratie vin den om elkaar tot topprestaties op te zwepen. Tini Wijnen won het voor de tweede keer in drie maanden van de vechtjas uit Eindhoven, die overigens met zware verkoudheid te kampen had, maar zijn gemiddelde van 8.33 sprak voor zich. Scholte revancheerde zich in de tweede ronde op bijzonder fraaie wijze. H(j behaalde winst op Galvez, die daardoor wei geen grote rol van betekenis meer zal gaan spelen. Evenals Henk Scholte won de Duitser Rudolph een maal. In een middagpartij, die van zeer slecht gehalte was, mede door onbedachtzaamheden in de arbitra ge waardoor de spelers werden afgeleid, liet hij zijn landgenoot Tiedtke kansloos. Het hoogtepunt van de eerste dag was dus niet zoals verwacht werd de partij tussen Scherz en Marty. De Belg Bou langer, een sympathieke 2-meter lange HENK SCHOLTE: kipperen. Luikenaar, houder van de titel, was daar min of meer debet aan. Hij was het die in een slotpartij van de avond de show stal op waarlijk grandioze wijze. Er zou den superlatieven tekort schieten om het subtiele spel, dat hij op het groene sa tijn demonstreerde, te kenschetsen. In slechts vier beurten, met schitterende se ries van 160 en 101 versloeg hij Rudolph kansloos. Zijn keuvoering was bijzonder vast en tevens ook zeer soepel waardoor hij vooral het fijnere spel op de kaderlij - nen goed en zuiver aanvoelde. Ook zijn mathematisch inzicht in het „ruime" spel, iets waarvoor hij al bekend stond, was feilloos en het is om die reden dat beweerd mag worden dat men met deze Boulanger nog ernstig rekening dient te houden. Datzelfde geldt eigenlijk ook voor de nu tot outsider „gebombardeerde" Pa- rijzenaar Jean Marty, die zich, wat men reeds eerder had voorzien en zoals Scherz na afloop van zijn winstgevende partij te gen Marty ook onderstreepte met: „al leen mentaal is hij te kloppen, speltech- nisch is hij bijna niet te evenaren", gees telijk nog niet opgewassen voelde tegen de gebetenheid van zijn tegenstanders om de volle winst te behalen. Vandaag zal hij die altijd is gewend geweest om met kunsthallen te spelen in plaats van zoals nu ivoren ballen, met zijn rijke arsenaal aan vernuftige stootbeelden een grote sprong naar de kop kunnen doen door twee schijnbaar gemakkelijke duels tegen Galvez en Rudolph in winst om te zetten Scholte 298 Wijnen 300 Scherz 300 Galvez Ceulemans Boulanger Tiedtke 257 133 300 197 Rudolph 300 Scherz 300 Marty Galvez 234 233 Scholte 300 Boulanger Rudolph 300 118 36 36 24 24 11 11 38 38 22 22 15 15 4 4 50 43 46 35 120 69 24 58 77 45 39 88 160 37 8.27 8.33 12.50 5.54 27.27 17.90 6.76 7.89 13.63 10.63 15.53 20.00 75.00 29.50 Na de eerste dag luidt de stand: 1. Ceulemans 2 4 20.68 2. Scherz 2 4 13.04 3. Wijnen 1 2 8.33 4. Boulanger 2 2 33.13 5. Scholte 2 2 11.72 6. Rudolph 2 2 9.95 7. Marty 1 0 10.63 8. Galvez 2 0 9.38 9. Tiedtke 2 0 8.35 Het succes was vooral te danken aan de persoon van Kessler, jong ge noeg om zelf onopvallend mee te doen en oud genoeg om overwicht te heb ben, en bovendien aan zijn werk methode die er op gericht was de spe lers voortdurend allen tegelijkertijd in beweging te houden met kortdurende oefeningen. De eigenlijke stof werd in een uur door genomen, waarbij Kessler startte met de voor een voetballer minst aantrekkelijke oefeningen zonder bal, vervolgens kwam de training met bal, hetgeen via het een- tegen» een uitmondde in een oefengevecht van zeven-tegen-zeven, waarbij Kessler zelf volop meedeed. Dit partijtje duurde ongeveer een half uur. Opvallend was, dat Kessler de wedstrijd zelden onderbrak voor aanwijzingen, waardoor het strijdele- ment gehandhaafd bleef en de spelers zelfs de score gingen bijhouden. Uitstekend was de wijze waarop Kessler een der spelers, die even naar wat flauwe kul dreigde af te zakken, tot de orde riep. Na afloop bleek ons duidelijk, dat zijn waarschuwing geen dreigement was. Hij is in staat een speler met voldoende capaciteiten te laten vallen, als deze zijn taak niet serieus opvat. Zo heeft hij ook Daan Schrijvers aanvoerder gemaakt van de groep, met vrij grote bevoegdheden en verantwoordelij kheid. De aanpak van Kessler is volledig pro fessioneel. De periode v&n het gezapige traininkje in Zeist schijnt definitief voor bij. De tijd zal leren of de nieuwe bonds coach van trainers, clubs en bondsbestuur voldoende steun krijgt om zijn gezag te handhaven. Zo^ja, dan zijn we ervan over tuigd, dat de nieuwe lichting van het Ne derlands elftal wel degelijk de waarde van het oranjeshirt zal inzien en dat dit shirt van hen de eer krijgt die het ver dient. Tijdens een korte persconferentie na af loop verklaarde Kessler in aanwezigheid van de heren Schroder, Coler, Brunt en Van Zanten (wiens elftalbegeleidersschap nog onzeker is), dat zijn keus-van selec tiespelers enerzijds gebaseerd was op een doel op korte termijn, de wedstrijd van 23 maart in Rotterdam tegen West-Duits- land, anderzijds op een doel op langer termijn, het volgende wereldkampioen schap. „Let daarom aanvankelijk minder op de resultaten, maar beoordeel de wed strijden naar het spel," zo vroeg hij de talrijk aanwezige journalisten. Bij zijn elftal-opbouw op lange termijn begint Kessler met de voorhoede. Van daar zijn invitatie aan de jeugdige Willy Dullens (19), Willy van der Kuilen (19) en Johan Cruyff (18), rond een gerouti neerde kern van Pieters Graafland (32), Flinkevleugel (26), Schrijvers (24), Quae dackers (28), Veldhoen (26), Israel (23), Kruiver (28),.Swart (27), Moulijn (28), Doesburg (22), Muller (27) en Nuninga (25). Op de vraag waarom geen van het drie tal Prins-Keizer-Groot was gekozen, ant woordde KNVB-voorzitter Schroder: „de ze spelers hebben destijds de wens te ken nen gegeven liever niet meer voor het Nederlands elftal in aanmerking te ko men, wij hebben met die wens rekening gehouden. Mogelijk, dat zij als zij van gedachten veranderen, wel weer gekozen worden." Het eerste optreden van het voorlopig nationaal elftal naar buiten, zal vermoe delijk 9 februari in Engeland zijn, wan neer daar een oefenwedstrijd wordt ge speeld. Tot die tijd wordt eenmaal per week in Zeist getraind. Ook in de tweede ronde van de tennis kampioenschappen van Tasmanië, die in Hobart worden gehouden, heeft de Neder landse kampioen Tom Okker het gisteren niet al te moeilijk gehad. De Haarlem mer versloeg in twee sets de Indiër Manchee. De cijfers waren: 6-2 en 6-1. In de tweede ronde van het herendub belspel had Okker met zijn Amerikaanss partner Arthur Ashe eveneens slechts twee sets (6-2,8-6) nodig om het Austra lische duo Lane/Russo de weg naar de derde ronde te versperren. Het Nederlandse damesdubbel Trudy Groenman/Elly Krocké is in de tweede ronde van een internationaal tennistoer nooi dat in Kaapstad wordt gehouden, uitgeschakeld. De Nederlandse dames verloren met 6-2, 6-3 van het Franse duo Janine Lieffrig/Frangoise Durr. (Van onze sportredactie) De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft er bepaald niet verstandig aan gedaan het tiende Europees kampioen schap anker kader 47/1, dat gisteren in een bomvol zaaltje in hotel Tivoli te Zwanenburg van start is gegaan, door de plaatselijke biljartvereniging Tivoli te la ten organiseren. Er zijn diverse redenen die deze stelling vaste grond onder de voe ten geven. Reeds na de eerste toernooi- dag is gebleken dat de ruimte (maxi maal zijn er 240 plaatsen beschikbaar) veel te klein is. Er bestaat grotere be langstelling voor dit evenement dan was verwacht en gezien het feit dat vóór het toernooi alle plaatsen al waren uitver kocht ligt de conclusie voor de hand: er zullen nog vele liefhebbers teleurgesteld moeten worden. Bovendien beschikt het zaaltje slechts over één deur. Dat schept vooral voor de spelers de onmogelijkste situaties. Voorbeeld: de partij uit de eer ste ronde tussen Wijnen en Scholte. Zij hadden 36 beurten nodig om respectieve lijk 300 en 298 caramboles te bereiken. Tijdens deze partij is die (ene) deur her haaldelijk open en dicht gegaan om men sen in en uit te laten. Flarden ontspan nende muziek en luidruchtig „geroeze moes" uit de voorzaal drongen dan de „arena" binnen en prikkelden de spelers. Scholte uitte daarop kritiek met „Dit is een kippenren". Wijnen zei: „Het lijkt wel een duiventil". Over twee dagen zal zich dat zeker wreken. Dan zullen namelijk niet minder dan 30 Franse supporters van Marty zich bij de 240 toeschouwers van nu „voegen". Ook komen er nog suppor ters van Ceulemans, Wijnen en Scholte. Waar moet dat heen. (Van onze sportredactie) Gistermiddag is in het landelijke dorp je Zwanenburg het Europees biljarttoer- nooi anker kader 47/1 geopend in het bij zijn van de minister van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, mr. M. Vro lijk. fractievoorzitter Geertsema van de V.V.D. en voorts vele genodigden. In zijn korte toespraak tot de deelnemers beken de de heer Vrolijk hoegenaamd niets van de biljartsport af te weten. Zijn capaci teiten lagen op een geheel ander gebied zo meende hij. Niettemin zou hij dit eve nement met grote belangstelling volgen. Minister Vrolijk hoopte natuurlijk op een Nederlands succes doch stelde tevens dat de titel bij de sterkste speler terecht dien de te komen. Een compliment vond hij op zijn plaats voor de organiserende ver eniging Tivoli die al eerder heeft bewe zen een toernooi van welke importantie dan ook tot een goed einde te kunnen brengen. I

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15