Drie Duitse oorlogsmisdadigers woensdag in München gepakt „Kalfsvlees wordt goedkoop HETWEER Brandweer op de KW 12 Spoorwegen willen regeringssteun Tarieven mogelijk al de volgende maand hoger Bogaerswoning mag f 25.000 gaan kosten „Geen agglomeratie Amsterdam tot aan de Noordzee" Einde staking in New York VS niet van plan te wijken uit Vietnam SCHAATSEN Hoofdfiguren bij deportatie Nederlandse joden T elef oongesprekken met schepen: nummer 0014 Zaterdagvoetbal gaat niet door G.Szijn juist voor sterke IJmond Johnsons jaarrede tot het Congres 51e JAARGANG NUMMER 60 DONDERDAG 13 JANUARI 1966 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519. Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. DAGBLAD VOOR V E L S E N-IJ MUIDEN, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal f 11,05, franco per post 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Chef van de redactie: H. Landré Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Directeur: Mr. H. C. van der Mije Minister Biesheuvel: Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7 Van Dag tot Dag3 De Kleine Wereld 3 Buitenlands nieuws3, 7 In de Vishal en op zee4 Uit stad en omgeving4, .5 Kennemer Kruimels5 Sport7, 15 Topsy8 Radio en tv 9 Kunst9 Feuilleton 11 Beeldverhalen11 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Ferdinand16 Luidsprekers 10 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Sneeuwbuien Het woord is aan EEG-gesprek in Luxemburg pagina 7 Mr. Kranenburg in Statenvergadering: IJmondkwestie IJmuider Courant (Van onze correspondent) MÜNCHEN Woensdagmorgen heeft een speciaal commando van de Westduitse recherche twee mannen en een vrouw ge arresteerd die een hoofdrol hebben gespeeld in de deportatie van 104.000 Nederlandse joden. Het zijn de vroegere Befehlshaber der Sicherheitspolizei in Nederland, de nu zeventigjarige dr. Wilhelm Harster, de voormalige SS-Sturmbannführer Willy Zoepf 58 jaar in de oorlog hoofd van de Eichmann-af deling IV "B 4 in Nederland en de voormalige „Polizei-An- gestellte, de 62-jarige mej. Gertrud Slottke, die eertijds uit maakte welke joden als „Sonderfalle" voorlopig van depor tatie konden worden vrijgesteld. Het proces in München tegen hen kan binnen een half jaar worden verwacht. Het zal enkele maanden duren. De tenlastelegging omvat uitsluitend „mede plichtigheid aan de moord op ruim 100.000 joodse Neder landers". Dr. Wilhelm Harster was in de eerste oorlogsjaren de rechterhand en plaats vervanger van de höhere SS und Polizei- führer Rauter. Hij is na de oorlog in Ne derland op grond van toen nog onvolledig documentenmateriaal tot een gevangenis straf van twaalf jaar veroordeeld. Acht jaar daarvan heeft hij uitgezeten. Toen De minister van Landbouw mr. B. Bies heuvel heeft gisteren op een persconfe rentie in Den Haag gezegd, dat de Ne derlandse huisvrouw als gevolg van de exportstop in verband met de hier heer sende mond- en klauwzeerepidemie zeer spoedig goedkoop kalfsvlees zal kunnen kopen. Ook de prijs van het varkens vlees zal laag blijven. Maandag wordt er een nieuwe invriesregeling van kracht. Er worden thans 10.000 varkens per week vernietigd wegens mond- en klauw zeer. Normaal gesproken zouden er mo menteel 125.000 slachtvarkens per week zijn geweest, waarvan 100.000 voor de di recte consumptie en 25.000 voor de export. De situatie zou te kenschetsen zijn ge weest als een willige markt met willige prijzen. De minister wilde het overschot opvan gen door een grotere binnenlandse con sumptie, een grotere export van vleeswa ren en conserven (goede vraag in de Ver enigde Staten) en stimulering van de uit voer naar de z.g. derde landen. Een ex- tra-restitutie bij uitvoer is door de E.E.G.-commissie mogelijk gemaakt. Het invriezen bleek de bewindsman beperkt te willen houden door de premie die daar bij wordt verstrekt, te koppelen aan het prijsniveau. Hij is hieromtrent in over leg met het Produktschap Vee en Vlees. Advertentie KRUISSTRAAT Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met op klaringen, maar ook enkele sneeuwbuien. Overwegend matige wind, in hoofdzaak noordoostelijk. Lichte, vannacht op de meeste plaatsen matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. werd hij na interventie van de Westduitse regering vrijgelaten. Enige jaren geleden kwam hij weer in het nieuws, toen werd ontdekt dat hij een hoge functie op het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken had gekregen. In een gesprek met een Duits dagblad erkende hij toen voor de dood van dui zenden Nederlandse joden mede-verant woordelijk te zijn. De jurist, arts en musicus Willy Zoepf, tegenwoordig werkzaam als loswerkman in München, was al vóór de oorlog een vriend van Harster. Hij maakte een bril jante carrière als stuwende kracht achter de revalidatie van gewonden en was ten nauwste bevriend met de SS-arts Karl Gebhardt. Deze werd na de oorlog opge knoopt voor de weerzinwekkende medi sche experimenten, die hij op levende gevangenen uitvoerde in het medisch in stituut van Hohenlychen. Ook Zoepf was daar zeer vaak te vin den. Dank zij Gebhardt en Harster kreeg hij zijn aanstelling als hoofd van het re feraat IV B 4 in Den Haag, een positie die hem ten nauwste betrok bij de depor taties van joden. Onder zijn leiding is twintig januari 1943 op gruwelijke wijze het joodse krankzinnigengesticht „Apel- doornse Bos" ontruimd. Hij heeft zich na de oorlog lang in Beieren verborgen kun nen houden. Hij zag in '1953 kans om een baan te krijgen als leider van de revali datie-afdeling van een ziekenhuis. Hij werd in 1959 gearresteerd, maar later vrijgelaten. (zie verder pag. 3) Dr. Harster (geheel links) beleejde zijn „grote tijd" tijdens de oorlogs jaren in Nederland. Hij was een van de topfiguren van de S.S. en verant woordelijk voor de deportatie en de dood van tienduizenden Nederlandse joden, peze foto toont hem op het hoogtepunt van zijn afschuwelijke carrière in Nederland. Naast hem staat wijzend Demélhuber. Die wordt iets naar achteren ge flankeerd door Erich Deppner, de leider van de Gestapo in Neder land. Geheel rechts kijkt Rauter be langstellend toe. Sterne: Alleen een moedig mens weet te ver geven. Met ingang van 17 januari wordt het landelijke telefoonnummer 0014 in dienst gesteld. Dit nummer dient voor het aan vragen van gesprekken met schepen en marifoongesprekken door telefoonabon nees. Bovendien kunnen via dit nummer kosteloos inlichtingen over deze gesprek ken worden gevraagd. Nog steeds nasmeulend van de brand die het schip woensdag op de Noordzee teisterde is de trawler KW. 12 „André" vanmorgen de IJmuidense Haringhaven binnengesleept. Een ziekenauto stond al klaar om de 23-jarige monteur Dirk Var- kevisser, die brandwonden aan gezicht en handen had opgelopen, naar het zie kenhuis te brengen. Brandweerlieden be gaven zich aan boord van de vrijwel uit gebrande trawler voor het nablussings- werk. Op de „André" bleef van het stuur huis, het logies en de kombuis bijna niets over. De kotter KW 210 „En Avant" bracht de zwaarbeschadigde trawler naar IJmuiden (zie ook pagina 5). Financieel gezien is 1965 voor de Nederlandse Spoorwegen een ongun stig jaar geweest: het verlies zal in de orde van grootte van 25 miljoen lig gen. Aangezien als gevolg van het zich sterk uitbreidende eigen auto bezit en de verdere kostenstijgingen geen verbetering meer is te verwach ten hebben de N.S. de regering ver zocht om een vergoeding voor de kos ten, die zij maken voor onrendabele activiteit ten behoeve van de Neder landse gemeenschap. Op een persconferentie heeft de presi dent-directeur van de N.S. ir. J. Loh- mann gisteren ook meegedeeld dat de N.S. op korte termijn de goedkeuring verwacht voor nieuwe tariefsverhogin gen. Vermoedelijk zullen deze volgende maand al ingaan. Ir. Lohmann zei dat met de regering is afgesproken dat er een kostenlijst wordt opgesteld van onrendabele lijnen, vervoer De KNVB heeft alle wedstrijden voor het amateurvoetbal van zaterdag a.s. af gelast. Het betreft hier ook alle wedstrij den voor zaterdag in de afdelingen, op spitsuren en het vervoer van stukgoed. Bovendien willen de N.S. compensatie voor het opvangen van lasten veroorzaakt door ongelijke concurrentie-voorwaarden ten opzichte van het weg- en waterver voer. Het gaat hier om enkele tientallen miljoenen guldens per jaar. Ir. Lohmann stelde uitdrukkelijk dat dit geen subsidies zijn, maar betalingen voor hetgeen de N.S. aan speciale prestaties levert, die de gemeenschap bereid is als publieke diensten te waarden en te hono reren. De bouwkostengrens van de zo genoem de Bogaerswoningen zal op 1 februari 1966 worden verhoogd van ƒ20.000.- tot ƒ25.000.-. Bovendien zal een aantal voor waarden waaraan tot dusver moest wor den voldaan, vervallen. Voorwaarden voor Rijksgoedkeuring van Bogaerswoningen zijn o.m. dat de kwaliteit niet beneden de eisen mag lig gen. die in „Voorschriften en Wenken 1965" zijn gesteld, dat de woningen voor eigen bewoning bestemd zijn, dat de eige naar van de woning eigenaar van de grond moet zijn of recht van erfpacht op de grond moet hebben en dat de bouw kosten niet ten dele in de grondover- dracht mogen zijn verrekend. De woning mag niet bestemd zijn voor weekend-huis of tweede woning. Er mag ook geen be stemming aan worden gegeven die de op heffing van de woningnood in Nederland niet zou bevorderen. Vf „In de nieuwjaarsrede van Haarlems burgemeester, mr. Cremers, is Amster dam onjuist geschilderd als „imperialis tische boeman", aldus begon de com missaris der koningin, mr. F. J. Kranen burg, vanmorgen de tweede zitting van Provinciale Staten voor de behandeling van de begroting. Gisteren waren bij de algemene beschouwingen vragen gesteld over de agglomeratie Groot-Amsterdam. Diezelfde dag ook publiceerde ons blad de nieuwjaarstede van burgemeester Cremers die een duidelijk afwijzend standpunt innam tegen deze agglomera tiegedachte. Naast 'deze nieuwjaarsrede besteedde ons blad gisteren uitvoerig aandacht aan deze aangelegenheid. Burgemeester Cremers meent dat Haarlem samen met Zuid-Kennemerland en IJmond een hecht blok moet vormen tegen het plan een agglomeratie te be werkstelligen van Amsterdam langs het Noordzeekanaal tot en met Velsen-IJmui- den. De commissaris der koningin beklem toonde daarentegen dat Amsterdam geen „imperalistische boeman" is. „Amster dam heeft juist aan de autonomie grote offers willen brengen, onder meer door de autonome beleidslijnen niet meer in eigen hand te houden, doch in handen te stellen van het bestuur van Groot-Am sterdam. Het staat voor B.S. vast dat Amsterdam met instemming de bestuurlijke concen tratie in de Zaanstreek, het Gooi en Zuid-Kennemerland waarneemt. Amster dam wil straks met deze bestuursconcen- traties samenwerken op de wijze zoals deze staat omschreven in de wet op de gemeentelijke regeling. G.S. hebben uitdrukkelijk verworpen de Rijnmond-gedachte, geen agglomera tie dus langs het kanaal van Amsterdam tot aan de zee dus. Haarlems burgemees ter zegt dat wel, doch het is pertinent niet waar. De burgemeesters van Haar lem en Bloem endaal zijn op bezoek ge weest in de IJmond en daar vriendelijk ontvangen, maar voor wie spreken deze burgemeesters eigenlijk?" zo vroeg mr. Kranenburg zich af. Niet voor de IJmond, want het bestuur van de IJmond is een open vraag, deze zaak is nog niet geregeld. Haarlem heeft kennelijk niet kunnen wachten op de oplossing voor deze be stuurlijke impasse. En dat is een argu ment te meer voor het plan van G.S. om een sterke IJmond te maken. Men mag de havenuitgang van IJmuiden niet on derschatten. Als de plannen van Hoog ovens doorgaan, komt daar de derde ha ven van Nederland met een even grote drukte als Amsterdam nu heeft. Als de IJmond zijn eigen bestuursvorm en karakter heeft, zal hij volledig door G.S. worden erkend en gehoord. Maar dan een IJmond met een krachtig bestuur en geen verdeelde IJmond met een anti- Amsterdam-gedachte. „Een dagblad (het onze namelijk, re dactie) interpreteerde de woorden van Haarlems burgemeester, als zou de com missaris der koningin een wig willen drij ven in het gebied van Kennemerland door de agglomeratie Groot-Amsterdam te steunen," aldus mr. Kranenburg, „maar de in dat blad genoemde commissaris is niet dezelfde als degene die nu tot u spreekt." Mr. Kranenburg vervolgde: „Dinsdagmiddag heeft in het stadhuis van Haarlem overleg plaats gehad tussen G.S. en het Haarlemse gemeentebestuur. G.S. hebben daar het bewijs geleverd dat zij beslist geen oost-westagglomeratie voorstaan. Zij willen uitsluitend een ag glomeratie Groot-Amsterdam met daar naast agglomeraties Zaanstreek, IJmond, Zuid-Kennemerland en het Gooi. Maar nu dat bewijs is geleverd, waarom heeft Haarlems burgemeester de kwestie dan zo gesteld?" „Deze zaak is niet gediend bij het te hoop lopen van Kennemers en Haarlem mers tegen Amsterdam," zo besloot da commissaris der koningin. In zijn beantwoording van de algemene beschouwingen heeft de commissaris der koningin gewaarschuwd dat men voor zichtig moet zijn met annexatie. Welis waar wordt er ten aanzien van Beverwijk en Heemskerk niet over annexatie, maar over fusie gesproken, doch het blijft moeilijk. De heer Roelse (P.v.d.A.) had tevoren G.S. geadviseerd er bij de regering op aan te dringen het plan tot fusie van Be verwijk en Heemskerk in behandeling te nemen. Ook de heer Laan (K.V.P.) achtte een spoedige afhandeling van de IJmond kwestie gewenst. Zoals we gisteren al be richtten acht hij de samenvoeging van Beverwijk met Heemskerk noodzakelijk. Samenvoeging van de drie IJmondge- meenten dus Velsen erbij vond hij onverantwoord, omdat vóór deze komende verkiezingen de fusie niet kan geschieden. De commissaris der koningin merkte over eventuele afscheiding van Velsen- Noord en samenvoeging bij Beverwijk en Heemskerk op dat het Noordzeekanaal geen bindend en geen scheidend element is. Het ontwerp van wet, zoals het er thans is, heeft niet de volle instemming van G.S. Het laten „versmelten" van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk kost geld en tijd, om maar niet te spreken van de spanningen met Velsen, die dan zullen ontstaan. Er zal dus een nieuw wetsontwerp dienen te komen. NEW YORK (AP) De transportsta king in New York is geëindigd. De be kendmaking werd vanmorgen bekendge maakt. In de Amerikaanse miljoenenstad was het op dat tijdstip half vier 's nachts. (Van onze correspondent) WASHINGTON. In zijn jaarlijk se boodschap over de „State of the Union" voor het verzamelde Congres heeft president Johnson gisteren nog maals nadrukkelijk verklaard dat de Amerikanen zich niet uit Zuid-Viet- nam zullen terugtrekken voordat de agressie is opgehouden. Ook als dit zou betekenen dat nog maanden of jaren doorgevochten zal moeten wor den. Daarnaast herhaalde president Johnson dat hij bereid is tot onder handelen. Het gevoerde „vredes offensief" heeft nog geen antwoord opgeleverd waaruit iets positiefs of negatiefs blijkt. De passage over Vietnam in zijn rede, werpt geen en kel nieuw licht op deze kwestie. Elke aanwijzing ontbreekt dat de Ameri kanen bijvoorbeeld bereid zouden zijn met de Vietcong te onderhandelen of andere concessies te doen. Johnson noemde bij herhaling de strijd in Vietnam een gevolg van Noordvietna- mese agressie. Verder sprak hij erover dat de oorlog een schakel is in het we reldwijde communistische veroverings- en overheersingsprogramma. Uit een aanduiding tussen de regels bleek inmiddels dat harde strijd voor de deur staat, omdat Washington evenmin als de communistische tegenstander van enig wijken weten wil. Het buitenlands beleid bracht Johnson samen onder vijf punten, die volgens hem de politiek van de laatste vier pre sidenten steeds hebben bepaald: Kracht, een wil tot ontwapenen, bond genootschappelijkheid en internationale samenwerking, buitenlandse hulp en ten vijfde steun aan het streven naar nationa le onafhankelijkheid. Via het laatste punt kwam Johnson dan automatisch op de kwestie-Vietnam. Een thema dat vooral inet grote belang stelling door de Amerikaanse bevolking tegemoet werd gezien, was de vraag of de belastingen verhoogd zouden worden om de betaling voor de oorlogvoering bij de gelijktijdige uitbouw van de Ameri kaanse maatschappij tot de befaamde „grootse samenleving". Johnson kondig de aan dat hij dit voorlopig niet van plan is. De uitgaven voor Vietnam kunnen worden bestreden door kleine wijzigingen in belastingregelingen aan te brengen. (Zie verder op pagina 3.)

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1