Geen rem op economische ontwikkeling" Velsen blijft op de bres voor een groene bufferstrook KW 12 „André" smeulend IJmuiden binnengesleept 10% KORTING foto film Gans Nieuwjaarsrede burgemeester van Velsen: Iets voor U bij? Foto Gans ruimt op Brandweer bluste de laatste resten van scheepsbrand L0ENDERSL00T, Cursussen in verkeersregels STALEN NOREN en KUNSTSCHAATSEN L0ENDERSL00T, UW SPECIAALZAAK BiEOT U HEREN-OVERJASSEN HERENKOSTUUMS SP0RTC0LBERTS - PANTALONS OVERHEMDEN DONDERDAG 13 JANUARI 1966 5 55 De nieuwjaarsrede van de burgemeester van Velsen, mr. J. C. Bührmann, welke zoals gebruikelijk door hem aan het begin van de eerste raadsver gadering van het jaar werd uitgesproken, was woensdagavond anders van opzet dan vorige jaren het geval is geweest. De burgemeester heeft name lijk rekening willen houden met datgene, wat reeds in de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1966 is vermeld, op welke manier doublures in de rede konden worden voorkomen. Uiteraard is de burgemeester niet afgeweken van zijn traditionele terugblik op het afgelopen jaar, waarbij hij te kennen gaf door een gevoel van dankbaarheid te worden overheerst voor hetgeen gedurende dit tijdsbestek in Velsen tot stand is gekomen. Spreker meende daarbij dat in een dergelijk verleden ook gunstige perspectieven voor de toekomst liggen besloten. „Wij leven in een periode van welvaart", ver volgde de burgemeester, „maar wij moet ons steeds realiseren dat wel vaart niet een doel is, dat geïsoleerd moet worden nagestreefd. Er zal steeds een zekere spanning blijven bestaan met een ander begrip, namelijk wel zijnen zo gezien heeft het begrip welvaart slechts een betrekkelijke waar de. Dit besef behoeft geen rem te leggen op een verdere economische ont wikkeling, maar moet wel een mede-bepalende factor zijn bij het beleid." De burgemeester meende uit de reacties van de raad bij de behandeling van het vraagstuk van de verontreiniging van de biosfeer de zekerheid te mo gen putten, dat ook door de raad bij deze kwestie een positief standpunt wordt ingenomen. Spreker verzekerde dan ook, dat het college van B. en W. bij zijn beleid deze gedachtegang steeds als richtlijn zal aanhouden. N oordzeekanaal Petrochemische industrie Zorgen over woningbouw Samenwerking met andere gemeenten De nestor antwoordt roestvrij stalen pannen Service-Station „BOEMERANG" Kort nieuws Vrachtauto omgeslagen De burgemeester begon zijn nieuwjaars rede met te herinneren aan de opening van het nieuwe raadhuis, naar welke his torische gebeurtenis burgerij en gemeen tebestuur de laatste jaren zijn toegeleefd. De belangstelling van de inwoners is waarlijk overweldigend geweest en zij hebben het gebouw met tienduizenden tot het hunne verklaard, door het avond aan avond in grote getale te komen bezichti gen. Uit dit alles meende spreker te mo gen concluderen, dat het nieuwe raadhuis letterlijk en figuurlijk te midden van de plaatselijke gemeenschap een vaste posi tie heeft verworven. Nadat de burgemeester voorts had her innerd aan de vergaande uitbreidings plannen, welke door Hoogovens na het in gebruik nemen van de zesde hoogoven zijn bekend gemaakt, vestigde hij er de aan dacht op dat ook het Noordzeekanaal tij dens het afgelopen jaar dikwijls het mid delpunt van de belangstelling is geweest. In 1965 was het immers honderd jaar ge leden dat hiervoor de eerste spade in de grond werd gestoken, waarna is geble ken dat het belang veel verder zou rei ken dan de oorspronkelijke opzet van een korte verbinding tussen Amsterdam en de Noordzee. Het kanaal is immers de trekpleister geworden van grote industrie- en en oorzaak van een centrum voor het visserijbedrijf. Ook werd het de impuls voor de totstandkoming van de middel grote stad IJmuiden. En het was volgens spreker geen overdreven kenschets, als hij het Noordzeekanaal de slagader noemde voor de economische opgang van Amster dam en Velsen, en zelfs van de gehele pro vincie Noord-Holland. Vandaar dat de economische mogelijkheden van het ka naal voor de burgemeester nog lang niet leken uitgeput, mede doordat de voltooi ing van de pieren de aantrekkelijkheid nog zal verhogen. Evenmin verzuimde mr. Bührmann de plannen van de gemeente Amsterdam ter sprake te brengen, met betrekking tot de vestiging van een petrochemische indus trie aan het Noordzeekanaal. Hij wees er hierbij op, dat onder de vele waar schuwingen aan het adres van de voor de bescherming van de biosfeer verant woordelijke instanties, ook de stem van Advertentie Bauer TIOL 8 mm. projector overjarig, van 450,— NU 349,- Bauer T12S 8 mm. projector, met synchronisatie voor bandrecorder, demonstratiemodel, van 594,— NU 499,— Liesegang S1 8mm. projector, demonstratiemodel, van 495,— NU 299,— Agfa Super Silette, met gekop pelde afst. meter en Prontor SVS sluiter, overjarig, van 178,—NU 129, Exa lla, met instelwig in matglas, overjarig, van 285,— NU 209,— Agfa Parat, halfkleinbeeld ca mera, overjarig, van 79,— NU 59,- Agfa Paramat, halfkleinbeeld, volautomatisch, overjarig, van 150,- NU 99,- Eumig S3 8mm camera, volauto matisch, zoomlens, kleine besch. van de lak, van 262,—NU 199, Mansfield filmcamera, met be lichtingsmeter, 3 lenzen, over jarig, van 195,-NU 149,- Kodak Brownie Movie filmcame ra, overjarig, van 98,— NU 59,- Erics K2 8 mm. viewer, demon stratie model, van 115,— NU 89,— Cornet VX electronenflitser, overjarig, van 117,—NU 79,— Projecta projectieschermen 100 x 100 cm. op statief, van 69,— NU 39,— KENNEMERLAAN 5 (bij de brug) - Tel. 5705 Burgemeester Bührmann Velsen duidelijk heeft meegeklonken. Ook is het Velsen, dat vooraan staat bij de pogingen van de nabij liggende gemeen ten om in onderlinge samenwerking te ko men tot een groenebuffer strook, tussen het industriegebied ten westen van Am sterdam en het woongebied van Velsen en Haarlem. Het zuiverhouden van de biosfeer en de begunstiging van de bewoonbaarheid door het scheppen en beschermen van gebie den voor passieve recreatie, zijn volgens spreker op de voorgrond tredende taken, die het gemeentebestuur voor zich ziet. Op het eigen grondgebied is aan dit laatste met toewijding gearbeid. Aan de rand van Santpoort is ter hoogte van het sta tion Santpoort (noord) de plantsoenaanleg afgerond en heeft de raad met enthou siasme het plan aanvaard voor het uit voeren van een bosplan in Velsen (ribord). Hiermede zullen de 95 ha plantsoen en de 100 ha, die de gemeente aan parken rijk is, met een groot recreatiegebied wor den uitgebreid. In het vervolg van zijn rede vestigde de burgemeester er ook de aandacht op, dat de woningbouw nog altijd aanleiding tot zorg geeft. Niettemin kon met vreugde de aanvang worden vermeld van de bouw van de 1008 woningen in Zeewijk. Ook in de particuliere sector is voortgang ge boekt. Zo zal op korte termijn kunnen worden begonnen met de bouw van 44 etagewoningen in de premiesector. In het jaar 1965 zijn 533 woningen in uitvoering gekomen en kwamen 342 wo ningen gereed. De vergroting van de wo ningvoorraad wordt echter belemmerd door de noodzakelijke opruiming van krotwoningen en de sanering van som mige woongebieden. In dit verband ver dient vermelding, dat in het afgelopen jaar de mededeling is ontvangen, dat van rijkswege voor 80 pet van de verwervings kosten van de gronden in het sanerings plan Hagelingerweg zal worden bijgedra gen. Het woningtekort schept soms onoplos bare problemen bij de verdeling van de woonruimte. Dit is wel een bij uitstek ondankbare taak. Het aantal woningzoe kenden, waaronder ook begrepen dege nen, die weliswaar over woonruimte be schikken, maar noodzakelijk andere woonruimte zouden moeten betrekken, blijft constant: aan het einde van 1964 bedroeg dit 2752 en aan het einde van het afgelopen jaar was dit aantal 2753. Tot de verschillende onderwerpen die door de burgemeester ter sprake werden gebracht, behoorde ook de samenwerking van de gemeenten in Zuid-Kennemerland, hetgeen volgens spreker overeenkomstig de verwachtingen voorspoedig verloopt. Op velerlei terrein wordt overleg ge pleegd en door dr regelmatige contac ten van de portefeuillehouders van de colleges van burgemeester en wethouders en de gemeente-secretarissen komen alle belangrijke gezamenlijke problemen van zelf aan de orde. In vele gevallen heeft dit overleg zich in het afgelopen jaar reeds doen gelden. Ten bewijze hiervan herinnerde de burgemeester aan het geza menlijk optreden inzake het probleem van de luchtverontreiniging bij de vesti ging van een petrochemische industrie aan het Noordzeekanaal, waar ook door de gemeenten Beverwijk, Heemskerk,'Castri- cum en Uitgeest aan werd deelgenomen en de inspanningen om te komen tot een recreatiestrook ter afscherming van het westelijk industriegebied van Amster dam. Ook is er een gemeenschappelijke regeling in voorbereiding met betrekking tot de bescherming van het waterwinge bied en wordt er gediscussieerd over de kwestie van de openbaarheid van de bij standsnormen in het kader van de alge mene bijstandswet. Aan het slot van zijn nieuwjaarsrede werd er nog door de burgemeester op gewezen, dat 1966 voor de democratische instellingen een belangrijk jaar belooft te worden. Naast de provinciale staten, zul len immers ook de gemeenteraden op nieuw worden samengesteld. Het zal een jaar zijn, waarin het college opnieuw zijn opdracht zal beseffen, te werken voor het algemeen belang tot welzijn van de ge hele Velsense bevolking. Het gemeente bestuur, zowel raad als burgemeester en wethouders, neemt een sleutelpositie in bij de behartiging van het algemeen be lang van de inwoners; dit zij erkend en het zal goed zijn zich in het komende jaar daarop te bezinnen. Aan het einde van zijn toespraak wilde de burgemeester niet verzuimen hulde te brengen aan allen, die in de vele advies commissies, in het organisatieleven en in vele beroepen in het maatschappelijk be stel met grote toewijding en zelfopoffe ring de belangen van de Velsense inwo ner behartigen en ten slotte aan ieder op de plaats, waarin hij temidden van de gemeenschap is gesteld. Met een „Dames en heren, leden van de raad, ik wens u en alle inwoners van onze gemeente een voorspoedig nieuw jaar toe," besloot burgemeester Bühr mann zijn aandachtig beluisterde nieuw jaarsrede. Als nestor van de raad was het de heer J. de Groot weer voorbehouden de nieuwjaarsrede van de burgemeester te beantwoorden, waarvan de strekking ge heel door hem werd onderschreven. Van daar dat spreker eveneens de wens on der woorden bracht, dat er ten .opzichte van de dreigende luchtverontreiniging voldoende maatregelen zouden worden getroffen, om deze tot aanvaardbare pro porties te beperken. Ook meende spreker dat het nuttig was even de aandacht te vestigen op het parkeerprobleem, waar ook in Velsen sprake van is geworden, doordat sommige wegen dikwijls geheel door auto's worden geblokkeerd. Nadat de heer De Groot het tenslotte had be treurd dat de woningbouw in deze ge meente zo weinig perspectieven vertoont, dankte hij namenr zijn medeleden de burgemeester voor zijn goede wensen en sloot zich daarbij volledig en van harte aan bij hetgeen mr. Bührmann de inwo ners van Velsen ter gelegenheid van de jaarwisseling had toegewenst. Na deze traditionele inzet van 't nieuwe vergaderjaar, werden alle overige agen dapunten door de raad onmiddellijk als hamerstukken geaccepteerd, zodat de eerste raadsvergadering van 1966 in re cordtijd door de voorzitter voor geëindigd kon worden verklaard. (Van een onzer verslaggevers) Terwijl nog steeds wolken rook uit het totaal uitgebrande logies naar buiten kringelden is de trawler Katwijk 12 „André" vanmorgen om negen uur de IJmui- dense Haringhaven binnengesleept. Nadat het schip woensdagochtend tijdens het vissen op de Noordzee, ongeveer 60 mijl ten westen van Den Helder, door een felle brand was geteisterd had de kotter KW 210 „En Avant" die direct te liulp was ge schoten de „André" op sleeptouw genomen. De KW 12 die met haar totaal uitge brande en zwartgeblakerde stuurhuis een trieste aanblik opleverde werd aan de kade voor de kalkzandsteenfabriek afgemeerd. Een ziekenauto van de G.G. en G.D. stond al klaar om de enige gewonde aan boord van de „André", de 23-jarige mon teur Dirk Varkevisser uit Katwijk naar het Antoniusziekenhuis te brengen. Hij had brandwonden aan beide handen en gezicht opgelopen. Met een omzwachteld hoofd en handen in het verband verliet monteur Varkevisser de „En Avant" waar hij na de brand de thuisreis had doorgebracht. De Velsense brandweer begaf zich aan boord van de „André" om onder leiding van haar ondercommandant, de heer Ver hoef, de laatste resten van de scheepsbrand te blussen. In de stuurhut van de KW210 vertelde schipper Jan Nijgh van de „André" ons: „Ik stond die nacht, het zal tegen drieën gelopen hebben, op de brug toen ik Dirk, dat is onze monteur, hoorde roepen dat er brand in de machinekamer was. Toen ik beneden was zag ik dat Dirk een schuim- blusser probeerde te pakken, maar hij kon er niet meer bij omdat de vlammen al uit de machinekamer sloegen. Je stik te zowat van de rook. Toen ik zag dat we zelf niets tegen het vuur konden uit richten, heb ik over de radio een nood sein uitgezonden. We hebben nog gepro beerd door de boel beneden luchtdicht af te sluiten de brand te smoren maar kort daarop barstte het vuur aan alle kanten uit. Intussen was de Katwijk 210 die een half uur van ons vandaan aan het vissen was langszij gekomen. Die hebben eerst onze gewonde monteur aan boord geno- Advertentie ZILMETA LAGOSTINA B.K. KARAAT Ook andere huishoudelijke ar tikelen hebben wij in roestvrij- staal. Lange Nieuwstraat 433 - 435 - IJmuiden Telefoon 4654 Schipper Jan Nijgh van de KW 12 „André" (rechts) praat met stuur man Dirk Schaap van de KW 210 „En Avant", die hem naar IJmuiden sleepte, nog even na over de brand die woensdag op de KW 12 woedde. Bij haar aankomst in IJmuiden smeulde de KW 12 nog zodanig dat de brandweer zich op het schip ge ruime tijd met de nablussing bezig moest houden. Advertentie Benzine-, dieselolie- en motorolie verkoop - Auto wassen en poetsen Doorsmeren, ook op zaterdag. Geopend van 724 uur; zondag 8 24 uur. WIJK AAN ZEEËRWEG hoek Reinier Claeszenstraat - Tel. 4650 men. Toen de brand steeds feller werd zijn we ook op de kotter overgestapt. Dat ging niet gemakkelijk want ze moesten zorgen dat ze ook niet in brand raakten. Later toen de brand minder werd zijn we weer aan boord van ons eigen schip ge gaan. Al die tijd dat we op weg naar IJmuiden waren heeft het in de kombuis en het logies liggen smeulen. Die fregat van de marine, de „Bitter", heeft ons fantastisch geholpen met enkele brand- blusapparaten en een drankje tegen de schrik." Schipper Nijgh kon geen verkla ring geven over de oorzaak van de brand. „We vermoeden kortsluiting, maar pre cies weet ik het niet. Ook de monteur kan het niet zeggen. Hij was niet in de ma chinekamer toen het zaakje begon te fik ken. Even later kon hij er niet meer bij komen." „Nog voordat we het noodsein van de Katwijk 12 opvingen zagen we de vlam men uit het schip slaan", zegt stuurman Dirk Schaap van de KW 210. „We had den net een trekje gemaakt. We gingen er natuurlijk meteen op af. Het branden de schip voer in een kringetje rond. Het kostte enige moeite om die gewonde mon teur op te pikken. Om elf uur die morgen hebben we de KW 12 op sleeptouw geno men. Het is allemaal nog goed afgelopen. Voor hetzelfde geld blijft er niets van zo'n schip over. Het ging wel erg langzaam naar IJmuiden maar we zijn er gekomen en dat is toch het voornaamste, vind ik." Receptie. In Hotel Ter Burg te Bever wijk wordt zaterdag 15 dezer, om acht uur 's avonds, een receptie gehouden bij gelegenheid van het afscheid van de heer Stephen Jansen, die het dirigeerstokje bij Zang en Vrienschap neerlegt. Met als slogan „Verkeerskennis vergaren is mensenlevens sparen", wordt binnenkort ook in Velsen feen serie cursussen gehouden, waar de deelnemers een grondige kennis van de verkeersregels zal worden bijgebracht. Deze cursussen be staan uit zes lesavonden van twee uur per week van 19.30 tot 21.30 uur waar men naar verkiezing op maandag- of woensdagavond aan kan deelnemen. De cursussen worden gegeven in de gemeentelij ke verkeersinstructielokalen van de F. L. Ossendorpschool aan de Le Mairestraat in IJmuiden. Elke weggebruiker, hetzij wan delaar, fietser of automobilist, die de leeftijd van achttien jaar heeft bereikt, zal aan deze verkeerscur- sus kunnen deelnemen. De kosten hiervan bedragen vijf gulden per persoon, bij welk cursusgeld een in structieboekje is inbegrepen. Voor een goede organisatie is een spoedige aanmelding liefst nog voor zaterdag 15 januari gewenst onder vermelding van naam, leef tijd en adres, plus de avond waar op men aan deze cursus wil deel nemen. Deze opgaven kunnen wor den gericht tot de ambtenaar voor verkeerszaken, raadhuis, Velsen. Deze foto toont duidelijk hoe het vuur op de „André" heeft huisge houden. Het stuurhuis brandde ge heel uit. Ook kombuis en logies werden een prooi der vlammen. Advertentie Org. Noorse Ving renschaats met schoen 70.00 Stürmer kunstschaats met witte schoen 39.95 Wij hebben ook een grote partij zeer voordelige houten schaatsen! Nooitgedagt, Ving, Ballangrud en Stürmer schaatsen bij Lange Nieuwstraat 435 IJmuiden. Telefoon 4654. Doordat een 19-jarige bakker uit IJmui- den-Oost woensdagmorgen als bestuurder van een bestelauto bij het oprijden van de Minister van Houtenlaan verzuimde voorrang te verlenen aan een naderende vrachtauto volgde een aanrijding, tenge volge waarvan de vrachtauto omsloeg en niet alleen de bovenbouw werd vernield, maar ook de kabine werd ingedeukt. Te vens werd een lantaarnpaal ontzet en be schadigd. De bestelauto liep aan de voor zijde enige schade op. Advertentie op alle voorradige artikelen met 10 tot 30% korting van 69,— tot 169, Restanten 10 tot 30% kor ting van 69,— tot 189, Koopjes Zeer voordelige aanbieding Fablo - en - El-mior 10 tot 50% korting vanaf 7,90 ZIET DE ETALAGES! Kennemerlaan 61 IJmuiden

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5