„Scheepvaart zal dit jaar alle zeilen moeten gaan bijzetten" Hogere omzetten in '65 te niet door kostenstijgingen LLEN &*0 msm Staalproduktie in de KSG op recordhoogte Tegoed spaarbanken boven de 5 miljard REDERSVOORZITTER MR. FORTUYN: „Geef de huwende werkneemster een maand lang onbetaald vrij" Obligatielening van Geveke Brand's Gids voor Incourante Fondsen Goede uitkomsten bij groenten en fruit SCHEEPVAARTBERICHTEN Nieuwe processen in Neluconsor- affaire Marbon-fabriek in Amsterdam kost 22 min Kort economisch nieuws Daggeld verlaagd VRIJDAG 14 JANUARI 196 6 15 Nederland SER-com missie Gisteren op het Damrak gezelligheid haalt u bij de slijter met dranken van ga In verhouding 1 1 Broekman Christelijke aannemersbond wijst voorstellen van werknemers af WALL STREET: Vliegtuigaandelen in trek „Hoewel met uitzondering van de tan kersector de marktontwikkeling voor de Nederlandse zeevaart in 1965 niet ongun stig is geweest, werd de daaruit resulte rende vergroting van de omzet voor de meeste Nederlandse reders geheel geneu traliseerd door de voortdurende stijging van de exploitatiekosten. Wil de Neder landse koopvaardij dan ook aan de haar gestelde opgaven kunnen blijven voldoen dan zullen alle zeilen moeten worden bij gezet." Tot deze conclusie kwam vanmor gen de voorzitter van de Koninklijke Ne derlandsche Reedersvereeniging mr. R. J. H. Fortuyn in een rede waarin hij een overzicht gaf van het wel en wee van de Nederlandse koopvaardij in het afgelo pen jaar. De rede werd uitgesproken in Rotterdam aan boord van het m.s. Prin ses Margriet. Mr. Fortuyn had eerder gememoreerd dat het fiscale klimaat in Nederland de laatste jaren voor de koopvaardij aanzien lijk slechter is geworden. De faciliteit van de vervroegde afschrijving werd in etap pes verder getemporiseerd om ten slotte in 1964 geheel te worden opgeschort. Met name de algehele opschorting van de ver vroegde afschrijving heeft voor de zee scheepvaart zeer nadelige gevolgen. Juist in de komende jaren, waarin het nodig zal zijn de vloot te moderniseren en te rationaliseren moet, aldus de heer For tuyn, worden gevreesd, dat de bedrijfs- overschotten na de fiscaal toegelaten af schrijvingen onvoldoende zullen zijn om de vloot op peil te houden. Uitvoerig ging de heer Fortuyn in op de opkomende scheepvaart in de jonge lan den. Het Westen heeft tegen het streven van die landen geen bezwaar ware het niet dat de realisering ervan in vele ge vallen gepaard gaat met discriminerende maatregelen, die het concurrentiebeginsel in veelal ernstige mate aantasten. Merk baar voor het Westen wordt de sterke uit- breiding van de staatsvloten van de lan den van het Oostblok. Voor de here Fortuyn is het zonder meer duidelijk, dat de kloof tussen de uiteenlo pende standpunten in de wereld over de wereldzeevaart niet eenvoudig te over bruggen valt. Het zal dan ook nog veel overtuigingskracht vergen om met behoud van een goede verstandhouding het in zicht uit te dragen, dat van de Westerse zienswijze voor alle betrokkenen het meest gunstige resultaat kan worden ver wacht. Een bijdrage hiertoe zou kunnen leveren het overleg in het in 1965 opge richte Committee on Shipping van de United Nations Conference on Trade and Development (UNCTAD), waarin 45 leden zijn vertegenwoordigd, namelijk 15 Weste lijke landen, (waaronder ons land) 7 La tijns-Amerikaanse landen, 18 Afro-Aziati- sche en 5 landen van het oostblok. In de groei van de wereldvloot trad ook dit jaar geen onderbreking op. De tota le koopvaardijtonnage nam in de periode medio 1964 medio 1965 toe met 7.392.000 BRT of 4,8 percent, zodat de wereldvloot nu ruim 160.000.000 BRT groot is. De aanwas van nieuwe tonnage in deze periode kwam vrijwel geheel ten goede aan slechts enkele landen, te weten Libe ria, Rusland, Noorwegen en Japan, die nu respectievelijk de 3e tot en met de 6e plaats op de wereldranglijst innemen. Dit betekende voor de Russische vloot een groei van 18,4 percent ten opzichte van de periode medio 1963 medio 1964, voor Japan van 10.7 percent en voor Noorwe gen 8 percent, cijfers dus die heel duide lijk boven het groeipercentage van de we reldvloot liggen. Dezelfde hiergenoemde landen staan ook hoog geplaatst op de lijst van de vlaggen voor wier rekening tonnage in bestelling is. Rusland heeft, volgens gegevens per 1 juli 1965, ongeveer 1,2 min. BRT in bestel- ling, Japan 2,9 min. BRT en Noorwegen niet minder dan 5,4 min. BRT. Voor de gehele wereldvloot gezien is de omvang van de orderportefeuille voor bulkcarriers van oktober 1964 tot oktober 1965 met 74 percent gestegen. De Neder landse vloot daarentegen nam in omvang af van medio 1964 tot medio 1965 ver minderde zij van 5.110.000 BRT tot 4.891.000 BRT, een daling dus met 4,3 per cent. De opgelegde tonnage onder Neder landse vlag was dit jaar gering: zij om vatte slechts een tweetal kleine tankers, tezamen metende 9.430 BRT. Per 1 juli 1965 was voor Nederlandse rekening onge veer 350.000 BRT in bestelling. Laat de werkgevers aan vrouwelijke arbeidskrachten die gaan trouwen de eer ste huwelijksmaand onbetaald verlof ge ven. Dan kunnen zij zich in die tijd aan de nieuwe situatie aanpassen en zullen zij wellicht, zolang er geen kinderen zijn, gemakkelijker aan het werk blijven. Geef voorts oudere getrouwde vrouwen, wier kinderen min of meer zelfstandig zijn ge worden (her-) scholingscursussen tegen zeer geringe kosten, waardoor zij (weer) geschikt worden voor verzorgende beroe pen, kleinhandel, kantoor- en industriële arbeid. Dit zijn twee ideeën die de commissie arbeidsmarktpolitiek van de Sociaal-Eco nomische Raad naast vele zeer alge meen bekende tips oppert in een tus sentijds advies over vrouwenarbeid aan staatssecretaris De Meijer (Sociale Za ken). De commissie wijst voorts o.m. op het nog bestaande relatief ruime areaal van niet-werkende ongehuwde vrouwen ten plattelande en beveelt de voortgaande stimulering aan van vestigingen van tex tiel-, voedings- en genotmiddelenindustrie in die streken. Verder wijst zij ook op de reeds vaker aan de dag getreden wense lijkheid van aanpassing van de werktij den voor vrouwen aan de gezins-tijden. Over de belangrijke financiële aspecten van vrouwenarbeid laat de commissie zich slechts summier uit. Zij spreekt al leen van „nagaan of een herziening van financiële waardering van een aantal spe cifiek vrouwelijke beroepen gewenst is, en van de eis dat werkgevers geen discrimi natie toepassen tussen werkende onge huwde en gehuwde vrouwen. Op klem mende kwesties als belastingdruk en ge lijke beloning van mannen en vrouwen wordt niet ingegaan. Waarover de beurs reeds veertien da gen geleden sprak is gisteren een feit geworden namelijk een nieuwe obligatie lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten. Deze bank kondigt een 614 percent lening aan groot 100 tot 150 min., tegen 98+2 percent, met als inschrij vingsdatum 25 januari, storting 15 febru ari. Volgens de beurs zal deze lening er zeker in gaan. De vorige lening van deze bank groot 100 min. 6 percent a pari is, zoals bekend, op een mislukking uitge- lopen. Om dit risico niet opnieuw te onder gaan heeft men de voorwaarden thans zo gesteld, dat de lening moet slagen, aldus de beurs. De Staatfondsenmarkt was flauw, evenals de overige leningen BNG. Als commentaar konden wij ter beurze beluisteren dat door deze lening het ren tepeil weer omhoog wordt gebracht, het geen minister Vondeling niet welgevallig zal zijn. Een verhoging van het rentepeil kan alleen maar een nadelige invloed hebben voor de aandelenmarkt, zodat ge noemde lening op Beursplein 5 met ge mengde gevoelens werd ontvangen. De stemming voor de internationale waarden was gedrukt tot flauw. Dit laat ste voor Unilever welk fonds ca. twee gulden daalde tot 113. Philips was 1,50 lager op 119,80. Kon. Olie kon zich goed handhaven op 154,70. AKU daalde circa vijf punten tot 388+2 terwijl Hoogovens vijf punten lager werden geadviseerd op 455. Ook KLM kreeg een lagere advies- koers. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie Philips Unilever K.L.M. lste tijdv. 451 gb 154.30 118.50 112.20 309 2de tijdv. 154 118.30 112.10 VERHANDELDE FONDSEN Totaal Hoger Lager Gelijk 12 jan. 431 213 (49.4%>) 120 (27.9°/o) 98 (22.7«/«) 13 jan. 430 148 (34.4+,) 165 (38.4°/o) 117 (27.2«/o) AVONDVERKEER VAN GISTEREN A.K.U. Hoogovens Kon. Olie 155 Philips 119.50 Unilever 113.30 K.L.M. 314 Slot- koersen 13 jan. Slot- koersen 13 jan. Advertentie De directie van Geveke Technische On dernemingen N.V. zal op korte termijn overgaan tot de uitgifte van een conver teerbare obligatielening groot 5.000.000 met recht van voorkeur voor aandeelhou ders in de verhouding 1:1. De rentevoet, de koers van uitgifte en de conversievoor- waarden zullen kort voor het verschijnen van het prospectus worden vastgesteld. Over 1964 steeg de winst tot 1,73 1,68) min. Aan dividend werd toen uit gekeerd 32 pet., waarvan 20 pet in aande len. D. W. Brand's Gids voor Incourante Fondsen is weer verschenen. In deze gids zijn ruim 2.000 niet officieel geno teerde aandelen, obligaties, oprichters- en winstbewijzen opgenomen. Ten behoeve van de aangifte van het vermogen voor het belastingjaar 1966 en de inkomstenop ga ve over 1965 worden de koersen ver meld per 31 december 1965. Voorts wor den genoemd de dividenduitkeringen over de laatste vijf jaar, de hoogste en laagste koersen over de jaren 1963 tot en met 1965, terwijl bovendien de uitstaande ka pitalen, het nominaal bedrag der stuk ken, de aflossing der leningen en de da tum en het nummer van het laatst be taalbaar gestelde dividendbewijs worden vermeld. Ook Broekmans Commissiebank in Amsterdam heeft voor het jaar 1966 weer de nuttige gids voor incourante fondsen uitgegeven. Zoals elk jaar verschaft de gids weer de gegevens over onder meer het kapitaal en de dividenden over de jaren 1961-'64 van de voornaamste in courante fondsen. Ook zijn er tabellen van de hoogste en laagste koersen gedu rende de jaren 1963 tot en met 1965, een overzicht van de uitstaande obligatiele ningen met aflosingsvoorwaarden alsme de de koersen per 31 december 1965. De gids is uiteraard tevens een richtlijn voor de aangiften voor de inkomsten- en ver mogensbelastingaangiften. De prijs van de gids is vijf gulden. De produktie van ruw staal in de KSG I heeft in 1965 een niveau van 85,9 mil joen ton bereikt, ruim tweemaal zoveel als in 1952 het jaar dat de gemeen- schappelijke kolen- en staalmarkt begon -, en een nieuw record. De ontwikkeling van de staalproduktie I is in de verschillende KSG-landen overi gens zeer uiteenlopend geweest in die pe riode: in Nederland steeg zij van 693.000 ton in 1952 tot 3.118.000 ton in 1965, in Duitsland van 18,6 miljoen tot 37,3 mil joen ton, in Frankrijk van 10,8 miljoen ton tot 19,6 miljoen ton. in Italië van 3,6 miljoen ton tot 12,6 miljoen ton, in België van 5,1 miljoen ton tot 9,1 miljoen ton en in Luxemburg van 3 miljoen ton tot 4,5 miljoen ton. De ontwikkeling van de produktie van I 1964 op 1965 was als volgt: Duitsland -1,4 pet., Frankrijk -0,9 pet., Italië +29 pet., Nederland 17,3 pet., België 5 pet. en I Luxemburg 0,6 pet. De groenten- en fruitsektor mag terug zien op een jaar, waarin de bedrijfsuit- komsten beter waren dan in het vooraf gaande jaar. De voorzitter van het pro- duktschap voor groenten en fruit, de heer D. J. A. M. van Arcken, zei dit vanmid dag in zijn nieuwjaarsrede. De weersomstandigheden waren in 1965 veel minder gunstig dan in 1964, en zoals meestal leidde dit tot een stijging van de vraag uit het buitenland tegen hogere prijzen. Dat de prijs, die op de groenten- en fruitveilingen gemaakt werd, aanzien lijk hoger was, blijkt ook uit het feit dat bij een lagere totale aanvoer de totale geldomzet der veilingen hoger was dan in 1964. De geldelijke omzet bedroeg 1.050 mil joen gulden tegen bijna 900 in 1963 en 1964. De waarde van de over de veiling verkochte groenten steeg van 645 miljoen tot 735 miljoen gulden, die van het fruit van 216 miljoen tot 260 miljoen gulden. Naar hoeveelheid daalde de omzet van groenten van 1245 miljoen tot 1225 miljoen kilo, die van fruit van 620 tot 550 miljoen kilo. Aagtekerk 13 v. Hamburg n. Bremerhaven. Acila 13 v. Shellhaven n. Stockholm. Alblasserdijk 13 te Antwerpen. Amerskerk 13 v. Suez n. Gdansk. Amstelmolen 13 te Hamburg. Amstelstad pass. 13 Gibraltar n. Hamburg. Ares 13 v. IJmuiden n. Antwerpen. Argos 14 te Genua. Averdijk 13 v. Bremen n. Hamburg. Borneo 13 te Lissabon. Bovenkerk 14 te Hamburg. Caltex Gorinchem 13 te Brunsbutlelkoog Caltex Madrid 13 te Tutunciftlik. Caltex Nederland 13 te Dumai. Celebes 13 v. Hamburg n. Bremen. Charis 13 te Aux Cayes. Congokust 13 v. Antwerpen n. Amsterdam Crania 14 te Hoek van Holland Dahomeykust 14 v. Freetown n. Rotterdam. Diemerdijk 13 te Hamburg. Diogenes 14 te Manta. Esso Amsterdam 13 v. Port Said n. Kalundborg. Gaasterkerk 14 v. Bremen n. Antwerpen. Gabonkust 13 v. Monrovia n. Abidjan. Grootekerk 14 te Aden. Gulf Hollander 13 ten anker Escravos. Hathor 14 rede Alexandrië. Hector 14 v. Tripoli n. Beiroeth. Heemskerk 13 v. Hamburg n. Bremen. Hermes 13 v. Cottica River n. Huil. Ittersum 13 v. Antwerpen n. Hamilton. Ivoorkust 14 te Freetown. Japara 14 te Suez. Katelysia 14 te Thameshaven. Kalydon 13 v. Porta Cardon n. New York. Kamperdijk 14 te New York. Karachi 13 te Bangkok. Karimata 13 v. Straat Messina n. Genua. Kenia pass. 13 Quessant n. Point a Pierre Kennemerland 13 te Natal. Khasiella pass. 13 Azoren n. Stanlow. Kinderdijk 13 v. Le Havre n. Antwerpen. Korennia 13 te Pladju. Kosicia 13 te Curasao. Lekhaven 13 v. Bremen n. Hamburg. Moerdijk 13 te Los Angeles. Montferland 13 te Iquique. Mijdrecht pass. 13 Malta n. Wilhelmshaven. Naess Commander 12 v. Suez n. Rastanura. Neder Rhone 14 rede Massawa. Neder Waal 12 v. Hongkong n. Bangkok. Oostkerk 14 te Brisbane. Ouwerkerk 13 v. Suez n. Aden Parkhaven 14 te Santos. P. G. Thulin 13 te Balboa. Philidora pass. 13 Gibraltar n. Rotterdam De Nederlandse Christelijke Aannemers en Bouwvakpatroonsbond (NCAB) kan zich niet indenken, dat de werknemers bonden in het bouwbedrijf bij meer serieu ze bestudering van hun „wat wild aan doende voorstellen" voor de nieuwe CAO niet zelf tot een inzicht kunnen ko men, dat deze zelfs bij benadering niet als een serieuze basis voor de onderhan delingen kunnen dienen. Dit blijkt uit een hoofdartikel in een vandaag verschenen nummer van de Christelijke Bouwvakpatroon, het orgaan De verhoogde welvaart heeft meer geld dan voorheen beschikbaar gesteld voor sparen, maar minder dan voorheen wor den de spaargelden zuinig op lange ter mijn aangehouden als een oudedagsvoor ziening, veeleer worden zij na kortere of langere tijd gebruikt ter financiering van consumptieve bestedingen. Tot deze uit spraak kwam gisteren mr. J. J. C. R. van der Bilt, voorzitter van de Nederland se Spaarbankbond te Amersfoort, op een in Amsterdam gehouden persconferentie. De samenkomst vond plaats ter gelegen heid van het feit, dat het gezamenlijke in leggerstegoed van de 235 plaatselijke spaarbanken, die zijn aangesloten bij de bondsspaarbanken) per 1 januari 1966 de vijf miljard gulden heeft bereikt, incl. de rentebijschrijving. Na de oorlog is het inleggerstegoed snel gestegen. Was het in 1945 slechts 1 mil jard gld, in elk jaar tijds, dus in 1956, was het aangegroeid tot twee miljard, 4% jaar later tot drie miljard, nog 2% jaar lager tot vier miljard en thans tot vijf miljard, waarmee een belangrijke mij paal is bereikt. Het gemiddeld te goed per boekje is van ultimo 1960 tot ultimo 1965 gestegen van 805 tot 1150, het aantal boekjes van 3+2 min tot 4+2 min Gemiddeld moet hiervan ca tien percent gerekend worden tot de z.g. termijnboek jes, die een hogere rente geven naar ma te de termijn 3 maanden, 6 maanden of 12 maanden is. Er zijn zelfs spaar banken waar dit percentage de 20 pet benadert. Er zijn ook bondsspaarbanken, waar nog geen termijnspaarmogelijkheid aanwezig is. In het kader van de bezitsvorming heeft de bond opgericht het z.g. beleggings fonds voor spaarders, waarbij spaar ders kunnen overgaan tot aanwending van hun spaartegoed voor aankoop van cer tificaten van aandelen in een beleg gingsconsortium. Naar Mr. Van der Bilt echter meedeelde, is de belangstelling van spaarders hiervoor nog niet bijster groot. Het is een poging om spaarders die dat willen voorzichtig te betrekken in de risicodragende sector, tevens als een kleine tegenzet tegen de voortdurende waardevermindering van het geld, die ook voor de spaarbanken uiteraard een probleem betekent. In hun beleggingsbe leid zijn de spaarbanken gehouden aan de regelen van de Nederlandsche Bank, die voorschrijft welke percentage van de beschikbare middelen in aandelen mag worden belegd. Met de stijging van de rente op de kapitaalmarkt hebben de spaarbanken ook de door hem vergoede rente ver hoogd, uiteraard in langzamer tempo dan op de kapitaalmarkt. De spaarban ken immers moeten rekenen met de door hen gemaakte gemiddelde rente, en zitten uiteraard nog met vele laag ren tende beleggingen. Poseidon 13 te Barcelona. Purmerend 14 te Dingle. Rempang 12 v. Suez n. Penang. Roebiah 13 v. Barcelona n. Rotterdam. Rondo 14 te Marseille verw. Rotterdam 14 te Fort de France. Ruys 14 te Durban. Sarpedon 13 te Port of Spain. Serooskerk 14 te East London. Servaaskerk pass. 13 Gibraltar n. Port Said. Simonskerk 14 te Suez. Sinoutskerk 13 v. Marseille n. Antwerpen. Sliedrecht pass. 13 Gibraltar n. Casablanca. Sloterkerk 14 v. Lorenzo Marques n. Beira. Steenkerk 13 ten anker rede Lorenzo Marques Straat Frazer 13 v. Abidjan n. Port Gentil. Straat Futami 13 v. Hongkong n. Singapore. Straat Madura 14 te Kaapstad. Straat Mozambique 13 te Rio Grande do Sul. Straat Soenda 14 v. Lorenzo Marques n. n. Singapore. Streefkerk 13 v. Fremantle n. Adelaide. Tahama 14 te Mena al Ahmadi. Tara 12 v. Santos n. Buenos Aires. Telamon 13 te Paramaribo. Themis pass. 13 Azoren n. Barbados. Togokust 13 v. Freetown n. Takoradi. Towa 14 te Casablanca. Vasum 13 voor anker Ummsaid. Vivipara 13 v. San Francisco n. Curaqao. Witmarsum 13 v. Le Havre n. Nassau. Zaankerk 13 v. Sumba Eiland n. Aden. Zafra 13 te Bonny. Zonnekerk 13 te Tanga verw. Zuiderkerk 14 te Genua. De faillissementen van de Luxemburg se houdstermaatschappij van financie ringsondernemingen Eurconsor en haar Belgische, Zwitserse en Nederlandse dochtervennootschappen hebben in land geleid tot twee processen, die zijn aangespannen tegen voormalige en huidi ge bestuursleden van de Nederlandse dochter, N.V. Nederlands-Luxemburgse Beleggingsmaatschappij „Neluconsor" in Den Haag. De voormalige secretaris van de raad van bestuur van Neluconsor, mr. dr. C. H. Pastoor uit Leiden, die reeds is ge wikkeld in een proces met Neluconsor over de rechtmatigheid van zijn onmid dellijke ontslagverlening op 27 maart 1964 en over een schadevergoeding van rond 375.000, wil thans via twee civiele pro cedures trachten twee Belgische en drie Nederlandse (deels voormalige) bestuurs leden mede aansprakelijk te stellen voor de schade, waarop het faillissement hem mogelijk zal komen te staan. Door het faillissement van Neluconsor uitgesproken op 19 augustus 1965, wer den ongeveer vijftig Nederlandse huis eigenaren voor gezamenlijk ca. ƒ250.000 gedupeerd. Aangezien de huidige kasmid delen van de vennootschap op omstreeks 100.000 worden geraamd, is de omstre- den vordering van mr. Pastoor ook voor hen van het allergrootste belang. De huis eigenaren zijn nl. voor hun 250.000 con current crediteur, terwijl de claim van mr. Pastoor een preferent karakter zou dragen, als hij wordt toegewezen. Inmid dels is komen vast te staan dat Nelucon sor per eind 1964 een verlies had van bijna 400.000, zo verklaart de curator in het faillissement, mr. T. Schaper in Den Haag. Mr. Pastoor meent dat hier in de loop van 1965 nog enkele tonnen zijn bij gekomen. Het geplaatste en gestorte aan delenkapitaal was ƒ250.000 groot. De Marbon N.V. die op een terrein in de Amsterdamse Westhaven bezig is met de bouw van een plasticfabriek, verwacht in het derde kwartaal met de produktie te kunnen beginnen. Deze zal behalve uit ABS (een combinatie van acrylonitriel, butadieen en styreen), ook bestaan uit een reeks latexprodukten die worden ge bruikt om vloerkleden, textiel en papier speciale eigenschappen te geven. Belang rijke toepassingsgebieden van ABS zijn naast de automobielindustrie huis houdelijke apparaten, veiligheidshelmen, koffers, drukpijpen, telefoontoestellen, ho ge hakken en kantoormachines. Met de bouw van de fabriek is een be drag van ongeveer 22 miljoen gemoeid. Er zullen ongeveer 250 mensen komen te werken. A.K.U Hoogovens Philips Unilever Kon. Petroleum Amsterd. Rubber H.V.A Deli-Mij Holla-Am. Lijn K.L.M K.N.S.M Kon. Paketvaart Van Ommeren Ned. Sch. Unie 5«/o Ned. 1964 5'Wo Ned. 1964-11 53/4°/o Ned. 1965 6»/o B.N.G. 1965 53/<°/o Ned. G. U.. 4+2<+o A.K.U 5W/o Hoogovens Alg. Bank Nederl. Amro Bank Holl. Bank Unie Nat.-Nederlanden Ned. Midd.st. B. R.V.S Robeco Interunie Nefo Ver. Bezit Unitas Albert Heijn Alg. Norit Amstel Brouwerij Amsterd. Ballast Amsterd. Droogd. Bensdorp Van Berkel Billiton II Blaauwhoed Bredero Brocades-Stheem Bühr.-Tetterode Bijenkorf Centr. Suiker Mij Curap. Handel Mij Elsevier .k. Erdal Fokker 389 45IV, 119.90 113.40 155 971/2 143+4 107 130 308 117+2 195 219 145 893A 91 95+8 97+s 96 117 gb 11 V/2 288 58.30 212+2 598 103 533 227 192 97 117 480 688 217 376 452 100</4 430 b 230 395 399 gb 455+2 887 674 560 383 156+2 196 247 Ford Van Gelder Zn. Gelderl.-Tielens Gist- en Sp.fabr. Grasso v. d. Grinten Hagemeijer Hatema Havenwerken Heineken Bier Hoek's Machinef. Holec Holl. Beton Indoheem Internatio Kempen-Begeer Key en Kramer Kon. Ned. Papier Kon. Zout-Ketjen Koudijs Leidsche Wol Lindeteves-J acob Meneba Muller Co. Chem. F. Naarden Ned. Dagbl. Unie Ned. Kabelfabr. Ned. Sch. Mij. Van Nelle Nijverd. Ten Cate Oranjeboom Bier Overz. Gas William Pont Rott. Droogdok Sch. Expl. Mij Scholten Foxhol Schuttersveld Smit Transform. Spaamestad Stokvis Zn. Technische Unie Texoprint Thom. en Drijver Ver. Glasfabr. Ver. Machinefabr. Vredest. Rubber Wessanen Wilt. Fijen.-B. Wyers Zwanenberg-Org. 935 115+2 450 357 199 790 493 200+2 247 464 549 252 350 42.60 290 131+4 443 247 784 167 369 169+4 390 329 458 222 343 74 238 132+2 387 83 123 200 gb 201 428 gb 136 239 574 189+2 315 127+4 196 220 gb 145 144 451 163 564+2 gb 176.— 12 jan. 13 jan. 12 jan. 13 jan. Atch. Topeka Baltimore Can. Pacific Illinois Cent N.Y. Centr. Pennsylvania South Pac. Union Pac. Allied. Chem. Am. Can. A.C.F. Ind. Am. Smelting Am. T. and T. Am. Tobacco Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Aircr. Dup. de Nem. Eastm. Kodak Gen. Electr. Gen. Motors Goodyear T. 36+s 37+4 Amer. Motors 8+2 8+, 48+2 47+2 Int. Harvester 48+s 49+8 63+8 63+8 95 94+4 64+4 66+4 Int. T. and T. 70+8 703/2 85+2 86+2 Kennecott 132+4 131"/, 68+4 69+s Mont. Ward 34+, 35 44+s 44+4 Radio Corp 52+4 503/8 44+8 45 Republic St 43+4 43+2 51+2 50+4 Royal Dutch 44+2 44+8 57+8 58+2 Sears Roeb 62 62' /e 48+8 51+8 Shell Oil 64+4 63+2 73+s 74+s Soc. Vacum 933/8 92+8 61+4 61+8 Stand. Br 72+2 72+, 38+s 39+4 Stand. Oil N.J. 82+4 82+, 97 93+s Studebaker 25+s 24+, 40+s 40+4 Texaco 80+8 80+s 139+2 147+s Un. Aircraft 84+2 81+2 58+2 57+s Un. Corp 9+4 9 56+2 32+2 32+4 43+8 42+4 Us. Rubber 75+2 52V, 76+8 80 Us. Steel 53 52+, 236+4 237 Westingh 63+8 625/, 123+s 123+2 Woolworth 31+4 31+4 118+4 116+2 Ford 54+4 55 102+s 103 K.L.M 87+4 87+8 47+s 47+2 Vliegtuigaandelen hebben gisteren in Wall Street de toon aangegeven op het bericht over het ontwerp van een nieuw supertoestel. Vooral Boeing en Douglas Aircraft trokken hierdoor flink aan. De markt sloot na een levendige handel op een iets hoger niveau. De Message of The State of the Union bevatte voor de beurs niet veel nieuws meer. De beursduur was in ver band met de vervoersstaking wederom verkort. Maandag hoopt men weer een normale markt te kunnen houden. Van de 1426 verhandelde fondsen waren er 699 ho ger en 487 lager. De omzet beliep 8.87 miljoen shares tegen 8.54 miljoen shares woensdag. De Dow Jones indices: industrie 985.69 1.73); sporen 255.67 2.09) en open bare nutsbedrijven 151.90 0.49). Voor talrijke relaties van Van Halem Co's Bank hield dinsdagmiddag de heer L. Fokkema, directeur van de Stichting Nederlandse Export Combinatie te Utrecht een lezing in de Kroon zaal van Restaurant Brinkmann over het onder- werp ,,Meer exporteren, meer verkopen". Als gevolg van de ruimere geldmarkt door de terugkeer van bankbiljetten is het tarief voor daggeld (call money) met een vol percent ver laagd van vier tot drie percent. Het Tweede-Kamerlid de heer Daams (P. v. d. A.) heeft aan staatssecretaris Egas van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk gevraagd of de regering naar aanleiding van de verhoging van het sociaal minimuminkomen tot f 120 per week de bijstandsbedragen uit hoofde van de groepsregelingen van de algemene bijstandswet navenant wil verhogen en bij de gemeentebestu ren wil aandringen op eenzelfde gedragslijn. De totale Nederlandse bruto-investeringen in vaste activa hebben in het derde kwartaal van 1965 een bedrag van 4,22 miljard gevergd, tegen 4,30 miljard in het tweede kwartaal en 3,90 miljard in het derde kwartaal 1964. Uit gegevens van het CBS blijkt verder dat in het derde kwartaal 1965 het bedrijfsleven voor 3,40 mil jard (v. j. 3,13 miljard) in vaste activa heeft geïnvesteerd en de overheid voor f 825 i$ 771) miljoen. Het tarief voor daggeld (call money) is, ingaande heden, met een half percent verlaagd tot drie percent. Dit door d« ruimere geldmarkt als gevolg van d« verdere terugkeer van bankbiljetten na de ultimo-opvragingen. Gisteren werd ge noemd tarief met een half percent ver hoogd tot 3% percent. BUITENLANDS BANKPAPIER De advieskoersen voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam luiden: Engelse pond 10.08—10.18; Amerikaanse dollar 3.59—3.63; Canadese dollar 3.33Vi—3.38; Belgische frank (100) 7.18'/,—7.23+,; Franse frank (100) 73.4573.95; Duitse mark (100 89.8090.30: Zweedse kroon (100 69.3570.35; Zwitserse frank (100 83.3083.80; Italiaanse lire (10.000 56.50 58.50; Deense kroon (100 52.00—53.00: Noorse kroon (100 51.1052.10; Oostenrijkse schilling (100) 13.9514.05; Portugese escudo (100) 12.55— 12.70 en Spaanse peseta (100, gr. coup.) 5.92—6.07.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 15