SER wil de PBO afzwakken HET WEER Geen nummer meer op de giro-envelop KVP wil werkgroep voor één christelijke partij Moedige scholier redt twee kinderen uit wak I UST KMI! MORRIS 20°/o korting SLIJTERIJ SWIER Pleidooi voor lichte schappen en voor overlegcommissies Nog vele dagen winter Rhodesiër Harper vergelijkt zijn landgenoten met zittende vogels Amateurvoetbal, hockey en korfbal gaan niet door Aardgasleiding IJmuiden-Norfolk V.S.-vliegtuig in Griekenland vermist Sjastri's opvolger woensdag gekozen Jongens roven 450,- uit het Amstelstation 29 ct TELSTAR II—HERACLES II grote bitterkoeken 51e JAARGANG NUMMER 61 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u Tel. adm. 5437, chef bezorging tot 7 u. 7519 Tel. redactie 5389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V VRIJDAG 14 JANUARI 1966 Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement per week 85 cent, per kwartaal 11,05, franco per post f 12,30 Losse nummers, afgehaald aan ons bureau, 20 cent. DAGBLAD VOOR V ELSEN-IJ M U ID E N, SANTPOORT, DRIEHUIS, BEVERWIJK EN HEEMSKERK Girorekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Adjunct Hoofdredacteur: E. Koning Chef van de redactie: H. Landre Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Suède - nappa - lamsvacht - regen- en tweedkleding Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland2 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel3 Buitenlands nieuws3, 9 Kennemer Kruimels4 Langs sluizen en havens4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6, 7 I' ilms 5 In de Vishal en op zee6 Ferdinand6 Medische verzorging7 Schrijvende lezers9 Sport9, 17 Topsy10 Radio en tv 11 Uitgaan in Haarlem11 Kunst11 Feuilleton13 Beeldverhalen13 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Luidsprekers 14 Dit nummer bestaat uit achttien pagina's Aanhoudende vorst Zoals Volkenbond Het woord is aan „ELLEN Aluminium voorzetramen DE STEENWERF - Het ligt in het voornemen van het K.V.P.-partijbestuur te komen tot de vorming van een werkgroep, die de mogelijkheid zal moeten onderzoeken om in ons land te komen tot een bredere, christelijke partijvorming, in welke nieuwe partij de K.V.P. zelf, de A.R. en de C.H.U. eventueel zou den kunnen opgaan. Greep door rozet van het loket uw gezelligheidsleverancier Sportpark Schoonenberg NEGRO's DEKKERS TEL. 8166 Velserbeek N.V. SHOW van INRUILAUTOMOBIELEN Onze specialiteit VAN BREUKELEN IJmuider Courant (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Sociaal-Econo mische Raad gaat naar verwachting volgende week vrijdag staatssecreta ris De Meijer (Sociale Zaken) advi seren het veel gewraakte verordenen de en regelende karakter van de P.B.O. wat af te zwakken. De organi satiecommissie van de S.E.R. heeft een ontwerp-advies opgesteld, waarin mildere nevenvormen van de bedrijf schappen worden voorgesteld. In datzelfde ruim tachtig pagina's tel lende stuk slaat de commissie op vele punten van zich af tegen de neiging van de bewindsman tot meer overheids inmenging in de P.B.O. De volgende nieuwe P.B.O.-vormen worden voorgesteld: COMMISSIE VAN OVERLEG EN SAMENWERKING, in te stellen in be drijfstakken die geen schappen kennen, of in uitzonderlijke gevallen bij 'n gewenste Advertentie Barleljorisstraat, Haarlem, tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96, Amsterdam stap terug zoals bij voorbeeld de fotogra fen die vanuit hun wankelende fotoschap zouden kunnen willen maken. De SER moet deze commissies, in over leg met de bedrijfstak, kunnen instellen. Zij zouden ni^ts te heffen of verordenen hebben, maar wel nuttig kunnen rapporte ren over de stand van zaken in de bran- ches. Metaal- en textielindustrie komen er al voor in aanmerking. De vakraad me taal (loononderhandelingen) zou zo'n commissie moeten worden. „LICHTE" BEDRIJFSCHAPPEN. De ze schappen zouden wel van alle be drijf sgenoten inkomsten kunnen heffen maar niet regelend optreden. Door mid del van deze „lichte" schappen zouden bij voorbeeld research, vakopleiding en produktiviteitsonderzoek via kostenomsla- gen kunnen worden gerealiseerd. Derge lijk werk moet meer erkend zwaartepunt worden van de P.B.O. dan de uit de oorlog stammende gedachte van ordening. De kleinmetaal-sector heeft hiervoor reeds belangstelling getoond. Ook de bouw zou bij voorbeeld in aanmerking kunnen ko- i. „ZWARE SCHAPPEN", volgens het stramien van de huidige bedrijfschap pen die wel kunnen regelen en verorde nen. Een en ander onder handhaving van de regel dat zij vrijwillig tot stand moe ten komen. De middenstandsvertegenwoordigers (Van onze weerkundige medewerker) Zeker tot het begin van de volgende week en zeer waarschijnlijk nog langer zal ons land in de greep van de vorst blij ven. Tijdens nachtelijke opklaringen kwam het deze nacht in Noordoost en Zuidoost-Nederland tot 10 graden vorst. In het westen werd 6 tot 8 graden vorst gemeten, méér dan in de vorige nachten. Over het algemeen is de sneeuwval nog van weinig betekenis. Wel nadert er via Midden- en Oost-Duitsland weer een sneeuwgebi'ed, zodat de sneeuwkans ook de volgende dagen aanwezig blijft. In de komende nachten tijdens opklaringen kan weer vorst van 8 tot 10 graden worden verwacht. Ook overdag blijft het licht vriezen. SALISBURY (Reuter en AP) „De I naam van de Britse regering moet tot stank worden in de neusgaten van de wereld", zei gistermiddag de Rhodesi- sche minister van Binnenlandse Zaken, Harper, op een lunchbijeenkomst van de Rotary Club in Salisbury. Hij wilde dat de Rhodesiërs zouden streven naar de val van de Labour-regering, omdat La bour probeert de Rhodesische regering ten val te brengen. Verwachting tot morgenavond: Opklaringen maar ook enkele sneeuwbuien. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noord west. Vannacht en morgenochtend op de meeste plaatsen matige vorst, morgenmiddag lichte vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. „De verscherping van de sancties bete kent dat Groot-Brittannië nu met een zwaar kaliber jachtgeweer schiet. Niet alleen worden deze hoogst onsportieve schoten gelost op zittende vogels maar de schurken hebben ook jagers uit andere delen van de wereld opgetrommeld om te helpen bij de jacht. Een gesloten seizoen is er kennelijk ook al niet meer", aldus Harper. De reis van de Britse minister voor het Gemenebest, Arthur Bottomley, naar Sa lisbury is uitgesteld. De minister, die van plan was vandaag in de Rhodesische hoofdstad besprekingen te voeren met Sir Humphrey Gibbs die niet meer door de regering-Smith erkende Britse gouver neur, heeft besloten te wachten tot de Rhodesische regering officieel haar stand punt over zijn bezoek bekend maakt. De regering van Rhodesië heeft drie Britse socialistische Lagerhuisleden op dracht gegeven het land onmiddellijk te verlaten. De Britse premier Wilson, zojuist terug gekeerd uit Lagos, zei dat binnen enkele dagen nieuwe economische sancties tegen Rhodesië zullen worden getroffen en dat tezelfdertijd de nieuwste maatregelen tegen Rhodesië zullen worden onthuld Wilson noemde de Gemenebest-conferen tie een waarachtig succes. De Deense minister van Buitenlandse I Zaken, Per Haekkerup, heeft in het Deen se parlement gewaarschuwd dat de Ver enigde Naties door Rhodesië schipbreuk kunnen lijden, zoals de Volkenbond des tijds door Abessinië. Haekkerup herinnerde eraan dat een I van de belangrijkste redenen voor het mislukken van de Volkenbond geweest is dat deze er niet in slaagde doeltreffende sancties uitgevoerd te krijgen na de inval van Mussolini in Abessinië. Hij zei dat het daarom van doorslaggevend belang is dat de sancties tegen Rhodesië wel wer ken. hebben in de organisatiecommissie nog gepleit voor instelling van een hoofdbe drijfschap voor de middenstand. Alle an dere leden waren hier echter tegen omdat men dan een onlogische dwarsdoorsnede zou maken voor een bepaalde laag van een sterk gevarieerd bedrijfsleven met een enorm belangenassortiment. Voor P.B.O.-erordeningen zou het vol gens het ontwerp-advies mogelijk zijn een andere regel te gaan volgen dan de tot nu toe geldende van tweederde meerder heid. Er zou behalve deze meerderheid be paald kunnen worden dat er tevens een absolute meerderheid voor een standpunt moet zijn onder ondernemers en werkne mers afzonderlijk. Er wordt geen moge lijkheid gezien 'n praktisch stelsel te ont werpen voor rechtstreekse verkiezing van bestuursleden van bedrijfslichamen. Even min ziet de commissie voldoende klem mende argumenten om bedrijfslichamen de bevoegdheid toe te kennen van derden, die profijt hebben van een P.B.O.-regeling een financiële bijdrage te heffen. Het is thans niet meer nodig, dat reke ninghouders bij het inzenden van op drachten op de roze giro-envelop hun re keningsnummer invullen. Bij de automatische verwerking is het niet meer van belang, van wie de op dracht afkomstig is, maar wel voor wie hij bestemd is. Bij de girodienst is het sorteren op nummer van de binnengeko men enveloppen dus niet meer nodig. Op de enveloppen, die nu op de postkantoren worden verkocht, staat dan ook in plaats van de vakjes voor de nummers een me dedeling afgedrukt, dat deze nummerver melding overbodig is geworden. (Van onze sportredactie) De KNVB heeft na het besluit om alle zaterdagvoetbal af te gelasten, thans ook besloten het amateurvoetbal voor zondag van het programma af te voeren. De be slissingen over het al dan niet doorgaan van wedstrijden in de betaalde sector zal hoogstwaarschijnlijk aan consuls en scheidsrechters worden overgelaten. Ook de wedstrijden voor de competitie van de korfbalbond voor zaterdag en zon dag zijn afgelast. Hockeywedstrijden zul len er in het weekeinde voor de competitie evenmin worden gespeeld. Emerson: Als men over dun ijs rijdt, ligt in de snelheid de veiligheid. t LONDEN. In de loop van februari kan een beslissing tegemoet worden ge zien inzake de levering van grote hoe veelheden Nederlands aardgas aan En geland. Enkele weken geleden is een ge zamenlijke Brits-Nederlandse technische studie betreffende de aanleg van een pijpleiding dwars door de Noordzee vol tooid. De buis zal waarschijnlijk van een plaats niet ver van IJmuiden naar een punt aan de kust van Norfolk lopen. De afstand tussen de twee kusten op deze breedte bedraagt slechts ongeveer twee honderd kilometer. De studie, waarover nog geen bijzon- zerheden zijn onthuld, heeft uitgewezen dat de aanleg van een dergelijke pijplei ding technisch mogelijk is. In aansluiting hierop bestudeert men nu de financieel- economische mogelijkheden "an aardgas voorziening vanuit Nederland. Aardgas is voor Engeland voorlopig slechts een aanvulling voor steenkolen- gas. Pas wanneer het evenals Nederland over eigen zeer grote aardgasreserves zou beschikken zou Engeland daarop ge heel kunnen overschakelen. De bedoeling is het Nederlandse aardgas met het „normale" gas te mengen of het in ver dunde vorm te gebruiken. De Britten be schikken ook over uit olie gewonnen gas. Oost en West ontmoeten elkaar op gruwelijke wijze. Hij is een Ameri kaanse jongen, een marinier. Zij is een Vietnamees meisje. Ze wordt er van verdacht tot de Vietcong te be horen. Daarom zijn haar handen bonden, op haar rug. Daarom is zij geblinddoekt. De marinier kreeg op dracht haar uit de gevechtszone te brengen voor ondervraging. Hij slingerde haar als een zak meel over zijn schouder. Dat is Vietnam 1966! (Telefoto). tf Kant en klaar geplaatst. Korte lëveringstijd. Telefoon 0 2500 - 58211 (5 lijnen) Spaarndamseweg 48 - Haarlem Met een oorverdovend applaus huldigden vanmorgen alle leerlingen van de A.H. Gerhardmulo aan de Zijlvest in Haarlem hun medescholier de 16-jarige Gerlof Muntinga die gistermiddag twee kleine kinderen heeft gered die door het ijs van de Lorentzkade in Haarlem waren gezakt. Maar bij applaus bleef het niet, het hoofd van de school de heer J. Koets, bood Gerlof een paar prachtige stalen Noren aan. Al die belangstelling beviel de bescheiden Gerlof maar matig, maar toen hij de schaatsen kreeg, was er duidelijk op zijn gezicht te lezen: „En daar zal ik dan eens eventjes lekker op gaan rijden." Ook gistermiddag wilde Gerlof gaan schaatsen, toen hij kinderen hoorde hui len. Hij ontdekte de vijfjarige Freddie Wassenaar en zijn vierjarig zusje Sonja De 16-jarige scholier Gerlof Mun tinga uit Haarlem heeft gistermid dag met de 23-jarige Haarlemse chauffeur Gijsbert Goes twee kin deren uit een wak in de Houtvaart langs de Lorentzkade gehaald. Ger lof werd op school gehuldigd en kreeg van het hoofd van de A. H. Gerhard-ulo, de heer J. Koerts, een paar stalen Noren aangeboden. uit de Professor Van der Waasstraat bij de Lorentzkade. Gerlof bedacht zich geen ogenblik, sprong in het water en haalde eerst Freddie naar boven. Tegelijkertijd stopte met gierende remmen de vracht auto van de 23-jarige Haarlemse chauf feur Gijsbert Goes. Deze sprong uit de auto en ging ook te water. Samen kon den zij Sonja te pakken krijgen die reeds onder het ijs was geschoten. De heer Goes is door omwonenden van droge kleren voorzien. Gerlof is er stilletjes tussen uit geknepen en naar huis in de Ohmstraat gegaan. De politie moest de natte sporen volgen om hij zijn huis terecht te komen. ATHENE (AP) Amerikaanse en Griekse militaire vliegtuigen zijn kort na middernacht opgestegen om te zoeken naar een Amerikaans militair vliegtuig dat, naar gevreesd wordt, op een vlucht van Turkije naar Napels is neergestort. Een woordvoerder voor de Amerikaan se ambassade zei dat zich aan boord van de C-47 negen Amerikanen en één Italiaan bevonden. Hij zei dat aangenomen wordt dat het vliegtuig ergens in de Pelopone- sus neergestort is. NEW DELHI (Reuter) De parle- mentsfractie van de in India aan het bewind zijnde Congres-partij zal volgende week woensdag bijeenkomen om een op volger te kiezen voor wijlen premier Lal Bahadoer Sjastri. Men zal dan een nieu we partijleider kiezen die automatisch minister-president wordt. Er mogen kandidaten voor deze func ties gesteld worden. Als er maar één kandidaat is, zal deze bij acclamatie ge kozen worden. Zijn er twee, dan wordt er een geheime stemming gehouden. Bij drie of meer kandidaten zal degenen die meer dan vijftig percent van de stemmen op zich verenigt, automatisch gekozen zijn. Als geen van de kandidaten bij de eerste stemming de helft van het aantal stemmen krijgt, dan wordt de kandidaat met het minste aantal stemmen pitge schakeld. Mr. P. J. M. Aalberse, voorzitter van K.V.P., heeft dit meegedeeld bij de „te waterlating" van het K.V.P.-rapport over grondslag en karakter van de K.V.P. We hebben gisteren al geschreven over dit rapport, waarin een modernisering van de K.V.P. werd voorgestaan, en schei ding tussen partij en kerk werd bepleit en gezegd werd dat handhaving van het katholieke partijverband geen kwestie van beginsel maar doelmatigheid is. Mr. Aalberse noemde het uitgesloten dat nog voor de verkiezingen in 1967 de eventueel nieuw te vormen partij zich zal kunnen presenteren. Over de samen stelling van de werkgroep deelde de K.V.P.-partijvoorzitter onder meer mee, Gisteravond even voor sluitingstijd heb ben twee jongens een overval gepleegd in de hal van het Amstelstation in Am sterdam. Ze sloegen een spreekrozet (de ronde opening in het loketraam) in, de den een greep in de kas en gingen er met ruim 400 vandoor. De lokettist had tegen twaalf uur zijn plaats achter het loket een ogenblik ver laten om zijn handen te wassen. Toen hij terugkwam zag hij de jongelui hard weg lopen. Bij onderzoek bleek, dat er 450 uit de kas ontbrak. dat zeker ook leden van de P.v.d.A., be horende tot een der werkgroepen uit die partij, gevraagd zullen worden om zit ting in die werkgroep te nemen. Ook zal daarover contact worden opgenomen met de jongeren-groepen uit K.V.P., A.R. en C.H.U. Het K.V.P.-structuurrapport, zo deelde mr. Aalberse mee, is tot stand gekomen na overleg binnen de gehele partij. Het is, zo zei hij, inderdaad een rapport van de K.V.P. Over de inhoud van het rap port is geen overleg gepleegd met het episcopaat. Advertentie LANGE NIEUWSTRAAT 447 IJMUIDEN - TELEFOON 7281 Zondag 16 jan. 14.30 uur Advertentie ons heerlijk luchtig gebakje van ha zelnoot-schuim en vanille crème met chocolade per stuk Patisserie Ook voor U het juiste adres DAMESKAPSALON LANGE NIEUWSTRAAT 471 - IJMUIDEN HOOFDAGENT AUTOMOBIELBEDR. Groeneweg 69 - IJmuiden Tel. 7271 Beverwijk - Tel. 26259 zaterdags van 9—18 uur Garantie - inruil en financ. mogelijk. le KLAS BANKETBAKKERIJ LAGERSSTRAAT 13 - TELEFOON 5362 achter de De Noostraat

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 1