VS zullen strijdkrachten opnieuw gaan uitbreiden DUITSERS IN VIETNAM Rath Doodeheefver Jonge Belg één jaar onschuldig in gevangenis Ravage in evangelische kerk na gesprek over Oder-Neissegrens Nog 9 weken en het is lente „DE ORIENT" Wereldnieuws J Van dag tot dag Rusk in Bangkok Johnson benoemt neger tot minister KIP in 't PANNETJE HET HOGE DUIN" Meer salaris voor president Lübke Oostduitsers willen gesprek met Bonn Fins schip vergaat in de Oostzee Britse aartsbisschop in maart naar de paus Dr. 4. L. Constandse (Dp de <~Praatótoel VELE KOOPJES VRIJDAG 14 JANUARI 196 6 3 West-Duitsland blijft bij kernwapeneisen Vervoersbondleider Quill uit ziekenhuis ontslagen EEN SUCCES KOM OOK EENS ETEN IN voor gezellige familiedineetjes DUIN TELEFOON 02517-322 Remco Campert ontwerpers en fabrikanten van behang NATUURLIJK OOSTERSE GESCHENKEN Berichten van gisteren over arrestatie van Duitse oorlogsmisdadigers, die vol gens de verzamelde stukken een groot aandeel in de deportatie en de dood van duizenden joodse Nederlanders hebben gehad, worden louter toevallig begeleid door een mededeling van een Nederland se uitgever, dat een fotodocumentatie van een Nederlandse fotograaf door Duitse uitgevers is geweigerd omdat er te veel joden op de foto's zichtbaar waren. „Zo iets kan men hier niet verkopen", aldus die Duitse uitgevers. De fotoreportage had in geen enkel op zicht iets met oorlog of Duitsers te ma ken. Zij behandelde in suggestieve beel den een bevalling. Zij betrof dus een louter menselijk, algemeen evenement, dat geen enkele Duitser hoe gevoelig ook zou kunnen kwetsen in zijn natio nale geweten of verleden. Toch „kann man so etwas hier nicht verkaufen". Dat is geen oude wond, die schrijnt als zij wordt aangeraakt. Dat is een nieuwe af keer, een verse tegenzin. Gevoed wellicht door oude herinneringen aan joodse mis daden tegen het „Deutschtum", zoals die in schreeuwende plakkaten werden aan geduid tijdens de nazijaren, maar nu opnieuw latent aanwezig blijkend als een stukje levenshouding van de Duitse burger. Wanneer men zegt dat „iets hier niet te verkopen is", dan refereert men aan de tegenzin van een meerderheid der klanten. Evenredig aan die tegenzin om in een fotoboek joodse verpleegsters te zien, die een mensje ter wereld helpen komen, zal in Duitsland van vandaag de tegenzin zijn die zich gevoelsmatig keert tegen het alsnog arresteren en berechten van moor denaars van joden. Men is daar in Duits land niet onverdeeld tevreden mee. Te meer moet men de moed en de recht vaardigheidszin prijzen van hen, die on vermoeibaar voortgaan het Vaterland te zuiveren van achtergebleven onkruid. Zij hebben het niet gemakkelijk. Zij kunnen niet rekenen op vlotte medewerking aan alle kanten, waar het erom gaat gegevens te verzamelen. Zij weten ook, dat zij een fervente groep verborgen activisten tegen zich hebben, die ontvluchtingen van oud nazi's organiseren en de Duitse justitie tegenwerken, als deze zich met oorlogs misdaden bezighoudt. Maar teleurstellender, pijnlijker en ont- moedigender zijn die kleine tekenen van smeulende tegenzin, die bij de Duitse burger blijken als er toevallig aanleiding voor is: „Zo iets kan men bij ons niet verkopen". Die blijven wijzen op een op kropping van discriminatoire gevoelens ten opzichte van een groep mensen die men nauwelijks meer kent, maar die men instinctmatig blijft schuwen onder de dreigend opgeheven vinger van schim men aan de einder des vaderlands, die bijzonder sterke gelijkenis vertonen met Goebbels en Rosenberg. De schimmen van miljoenen vermoorden staan blijkbaar véél verder weg, achter de einder. WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) - President Johnson heeft verklaard dat hij zal doorgaan met het zenden van af gezanten naar het buitenland en het Viet- nam-vredeoffensief zal voortzetten. Maar bij de indiening van de ontwerp-begroting op 24 januari zou president Johnson des ondanks voorstellen de Amerikaanse grondstrijdkrachten met 50.000 man uit te breiden. De Amerikaanse grondstrijd krachten omvatten op het ogenblik iets meer dan een miljoen man. De 50.000 man aanvullende troepen zou den niet noodzakelijk behoeven te wor den ingezet in Vietnam. In juli van het vorige jaar ging het Congres akkoord met een uitbreiding van de Amerikaanse strijdkrachten met 340.000 man, van wie 235.000 voor de landmacht. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van Buitenelandse Zaken, is naar Bang kok gevlogen om daar met de bondgeno ten van de Verenigde Staten in de Zuid-oost Aziatische Verdragsorganisatie (ZOAVO) onder meer over Vietnam te praten. Rusk, die uit New Delhi kwam waar hij de crematie van premier Sjastri heeft bijgewoond, zal voorts de reizende Amerikaanse ambassadeur, Averell Har- riman, ontmoeten, die al een serie be sprekingen in Bangkok heeft gevoerd en die gisteren in Laos was. De VS hebben door middel van tussen personen bij de Vietcong vredesstappen ondernomen, zo heeft het officiële Alge rijnse persbureau gemeld. Het Zuidvietna- mese Nationale Bevrijdingsfront heeft de Amerikaanse voorstellen echter verwor pen. Algerije is een van de weinige niet- communistische landen waar het Zuid- vietnamese Nationale Bevrijdingsfront een vertegenwoordiging heeft. Het pers- WASHINGTON (AP) President John son heeft dr. Robert Weaver benoemd tot minister van Huisvesting en Stadsont wikkeling, een nieuwe post in het Ameri kaanse kabinet. Dr. Weaver is een ne ger. Het is de eerste maal dat er een neger zitting krijgt in het Amerikaan se kabinet. Weaver is 58 jaar en is sedert 1961 hoofd van het bureau voor Huisvesting en Woningfinanciering. Op deze post is hij door president Kennedy benoemd. Het bureau en diverse andere instellingen op het gebied van huisvesting vormen de kern van het nieuwe departement. It/WVIAAIIAAAMWVVVWVUVWWVWWVtWVWWVVWWVtlVVVVVVV ^WW\/lAW/tAAAA/WWWWW»WVIIWWMW<mmWWWWWWWWWW (Van onze correspondent) BRUSSEL Een achttienjarige Ant werpenaar heeft een jaar onschuldig in de gevangenis gezeten. Hij werd ervan verdacht zijn grootmoeder te hebben overvallen en haar te hebben beroofd. Een jaar na zijn arrestatie werd hij we gens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De dader, een 22-jarige ex-kostganger van de grootmoeder, is thans gearresteerd en heeft bekend. Zeven januari 1965 werd de alleenwo-, nende, 68-jarige Ida van den Bergh in haar woning te Antwerpen neergeslagen en beroofd van 800 frank. Zij meende in de aanvaller haar kleinzoon te hebben herkend. Deze werd gearresteerd, on danks het door zijn ouders en andere getuigen gestaafde alibi. Hij beging echter de domheid om, waar schijnlijk onder sterke druk gezet en be dreigd door de ondervragers, te bekennen dat hij de overval gepleegd had. Ondanks zijn bekentenis werd hij de dag voor Kerstmis vorig jaar wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Gisteren heeft de Antwerpse politie bij toeval de dader gearresteerd, nadat haar ter ore was gekomen dat hij als vroege re kostganger van de weduwe nog over de sleutel van haar woning beschikte. BONN (AP) West-Duitsland wil een rechtstreeks aandeel in beslissingen over kernwapens. Dat heeft de Westduitse mi nister van Buitenlandse Zaken, Gerhard Schroder woensdag in het parlement van de Bondsrepubliek verklaard. Hij zei: „Wij hebben op geen enkele wijze verandering gebracht in ons prin cipiële standpunt dat wij moeten blijven zinnen op manieren voor het verkrijgen van een rechtstreeks aandeel in beslis singen over kernwapens, ofwel door het scheppen van iets nieuws, of door het samenvoegen van reeds bestaande kern- installaties." Een gezamenlijk eigendom van kern wapens is niet de enige manier waarop West-Duitsland dit kan bereiken, aldus Schroder, maar het is een feit dat ge zamenlijk eigendom een garantie bete kent voor een aandeel in beslissingen over het gebruik van deze wapens. bureau zegt dat de VS geen concessies deden maar deze wel van de Vietcong eisten. Woensdag heeft het hoofd van de Viet- cong-missie, Hoei Van Tam, met een lid van het Centrale Comité van het Bevrij dingsfront, gesproken met premier Bou- medienne van Algerije. Vorige week had Boumedienne een onderhoud met een van de Amerikaanse afgezanten, Mennen Wil liams. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft vandaag meegedeeld dat hij morgen de presiden tiële afgezant Averell Harriman naar Zuid-Vietnam zal vergezellen. NEW YORK (AP) Michael Quill, de voorzitter van de bjj de AFL-CIO aange sloten vakvereniging van transportarbei ders, is gisteravond uit het Bellevue-zie- kenhuis ontslagen. De 60 jaar oude Quill werd op 4 januari naar dit ziekenhuis overgebracht nadat hij kort na zijn overbrenging naar een ge vangenis ziek was geworden. Quill en an dere functionarissen van de vakvereni ging waren gearresteerd omdat zij een gerechtelijk bevel om een einde te maken aan de staking bij het Newyorkse ver voerbedrijf getrotseerd hadden. Quill kreeg een hartaanval toen hij in de gevangenis zat. Advertentie vwwwwwwwwwvvwvvwwwwwvwwwwwwwvwvwwwwwwwwwwwww Port - Sherry - Vermouth ook voor recepties 75 ct. Boeiend panorama op strand, haven van IJmuiden en omliggende plaatsen. U WUK AAN ZEE 't Sprookje van de Noordzeekust 40 METER BOVEN ZEE WWWtftlWWVAAIWWWWWWWAWWWnWWWWWtWftWftn/WWWMWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW (Van onze correspondent) BONN Bondspresident Heinrich Lüb ke krijgt dit jaar, net als de bondsdag afgevaardigden en de ambtenaren, sala risverhoging. Zijn jaarlijkse inkomen steeg van 108.700 mark tot 117.500 mark. Daar naast ontvangt president Lübke per jaar nog 120.000 mark aan representatiekosten. Dit bedrag is onveranderd gebleven. Een andere brond van inkomsten staat Lübke echter nog ten dienste: die voor „buiten gewone onkosten en redenen van dienst". Dit bedrag werd van 220.000 in 1965 op 300.000 mark gebracht. Voor de beide grote buitenlandse reizen die de bondspresident en Wilhelmine Lüb ke dit jaar zullen maken, is vier miljoen mark uitgetrokken. Dit is ongeveer een half miljoen meer dan wat de staatsbe zoeken van Lübke in 1964 hebben gekost. Over vorig jaar is de rekening niet opge maakt. (Van onze correspondent) BONN Een onverwachte afloop had een discussieavond over het „gedenk schrift" van de Evangelische Kerk in Stamberg in Beieren. De evangelische ge meente in Starnberg had alle moeite ge daan zoveel mogelijk mensen bij elkaar te krijgen om over de veel besproken publi- katie van de Evangelische Kerk te discus siëren. In dit stuk wordt geconcludeerd over de Oder-Neissegrens dat de Polen er recht op hebben te blijven waar ze nu zijn. Na afloop van de bijeenkomst drongen onbekenden door een zijdeur de kerk bin nen en sloegen alles kort en klein. Kaar sen werden van het altaar gerukt en ver nield. Een bladzijde uit de altaarbijbel gescheurd en bloemen op de grond gewor pen. Van de omloop wierpen de daders stoelen, lampen en elektrische kacheltjes naar beneden. Een kerstkribbe werd in brand gestoken. Het spreekt vanzelf dat men in Starn berg verband legt tussen de discussie avond en de vernielingen. De predikant verklaarde: ,,'t zou natuurlijk wel mogelijk kunnen zijn, maar dat was dan wel heel primitief". De persdienst van de Evangelische Kerken in München verklaarde dat in het algemeen, na een eerste golf van volmaakt onzakelijke reacties op het gedenkschrift, nu een tweede golf van zakelijker uiteen zettingen is gevolgd. Dat de emoties nog niet zijn geluwd, blijkt, volgens de pers dienst, uit een klein aantal uittredingen uit de kerk en talrijke brieven met be ledigingen en bedreigingen. OOST-BERLIJN, (Reuter) De Oost- duitse staatssecretaris voor zaken geheel Duitsland betreffend, Joachim Herrmann, heeft donderdag op een persconferentie gezegd dat Oost-Duitsland te allen tijde bereid is met West-Duitsland te praten over verbetering van de betrekkingen tus sen de beide landen. De Oostduitse re gering is bereid dergelijke besprekingen op basis van volledige gelijkheid te hou den. In Westduitse regeringskring is het door Herrmann gedane voorstel tot het openen van besprekingen tussen de bei de Duitslanden van de hand gewezen. STOCKHOLM (AP) Het Finse schip „Kuutsalo" is vrijdagochtend gezonken in de Oostzee ten noordwesten van de Gotska Sandoen-eilanden. Zeventien van de bemanning waren donderdagavond door 't Westduitse vrachtschip „Eros" aan boord genomen. De kapitein en de eer ste stuurman van het 1.800 ton metende Finse schip zijn met het schip onderge gaan. LONDEN (Reuter) De aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, zal op 23 maart een beleefdheidsbezoek aan paus Paulus VI brengen. De Angli caanse primaat verklaarde, dat dit be zoek zal worden gebracht „in de sfeer van de vernieuwde broederschap tussen alle christelijke kerken". De voorganger van dr. Ramsey, Geof frey Fisher, bezocht in 1960 paus Joan nes als eerste Anglicaanse leider sinds 1397. In de nota die de Sovjet- Unie op 6 januari heeft ge zonden aan Groot-Brittannië wordt er aan herinnerd, dat de twee landen samen het presidentschap hadden aan vaard over de Aziatische conferentie van Genève van 1954, en dat zij de resultaten daarvan (neutralisering van Indo-China) hadden onder schreven. De Verenigde Sta ten, die de overeenkomst in zake Indo-China nooit onder tekenden, worden er in de Russische nota van beschul digd „agressie te plegen te gen de staten van Indo-Chi na" door hun oorlog in Viet nam, hun bombardementen op het oosten van Laos (de zogenaamde Ho Tsji Minh- weg, die de communisten zouden gebruiken) en over schrijding van de grenzen van Cambodja. Terwijl in deze nota werd opgewerkt tot actie tegen de Ameri kaanse politiek sprak de Rus Sjelepin in Hanoi zich op 9 januari even fel uit tegen.... de Duitsers van de Bondsre publiek. De Amerikanen, zo zei hij, willen van West- Duitsland een atomische aanvalsmacht maken (een „force de frappe") en zij zouden doende zijn „de vraatzuchtige begeerten der Westduitse militaristen te ontwikkelen en aan te moedi gen". Op vele andere wijzen vielen politici der Sovjet- Unie zowel Amerikanen als Duitsers aan. Wat is er aan de hand? Van de Westeuropese lan den is de Bondsrepubliek vrijwel de enige staat, die de Verenigde Staten hulp heeft toegezegd in Vietnam. De Britten verdedigen wel het Amerikaanse standpunt, maar zij laten de materiële hulpverlening over aan de „dominions" Australië en Nieuw-Zeeland. Na het be zoek, dat kanselier Erhard aan Washington bracht, ver klaarden hij en president Johnson op 21 december in het slotcommuniqué: De president der Verenigde Sta ten heeft zijn dank uitgedrukt voor de hulp die West-Duits land verleent bij de strijd te gen communistische agres sie in Zuid-Vietnam. De kan selier heeft de wil van zijn regering bevestigd om deze inspanning voort te zetten voor de zaak der vrijheid". Wat doet de Bondsrepu bliek om de Amerikanen te helpen? Uit Bonn werd op 10 janua ri gemeld, dat „een der vele plannen" die Erhard en Johnson hadden besproken bestond in het zenden van een hospitaalschip ter ver pleging van Amerikaanse en Zuidvietnamese militairen. Men is daarmee zeer ge heimzinnig geweest, want dat men hier te doen had met een in wezen militair project bleek uit het feit dat de Westduitse verdedigings- raad de kwestie zou behan delen op 21 januari. Het schip Heligoland (3000 ton) werd intussen ingericht voor het aangegeven doel en zou daartoe ook bewapend moe ten worden en met militai ren bemand. Verscheidene Duitse bladen gewaagden van „een eerste stap" ter verlening van steun aan de Amerikanen. Al twee jaar geleden heeft de Amerikaan se minister MacNamara mi litaire hulp gevraagd. Ver leden jaar hebben de Ameri kaanse bevelhebbers in Duitsland in de kazernes van de Bundeswehr vrijwilli gers aangeworven voor Viet nam, van welk feit het Fran se dagblad „Le Monde" van 8 september gewag had ge maakt. Deze Duitsers zou den Amerikaanse uniformen dragen. Op 27 december sig naleerde het Noordvietna- mese blad Nan Dhan de aan wezigheid van Duitsers in Zuid-Vietnam. „In de herfst zijn de eerste 120 manschap pen van het Westduitse leger naar Vietnam gezonden om aan de oorlog daar deel te nemen. Een groot aantal van hen is reeds gesneuveld." Intussen hadden acht kran ten in West-Berlijn een op roep tot de bevolking gericht om de weduwen van gesneu velde Amerikaanse soldaten sympathie te betuigen door het zenden van porseleinen reprodukties van de Berlijn- se vrijheidsklok en andere geschenken. Daartegen ver zette zich de cabaretier Wolfgang Neuss, aangezien hij deze actie zag als het be gin van een ideologische campagne om het Duitse volk voor te bereiden op deelne ming aan de oorlog in Viet nam, aan de zijde van de militaire dictator Cao Ky die hij „de Hitler van Vietnam" noemde. De generaal had zich immers prijzend uitge laten over Hitier en gezegd dat zijn land zulk een man (en meer dan één zelfs) no dig had. De kranten boycot ten daarop Neuss, wat in de dagen voor Kerstmis enige beroering wekte. De verdedi gers van Neuss achtten het ongepast de kerstdagen te benutten om inzamelingen te houden die „oorlogsgeest" wekten. Al in november had den Westduitse intellectuelen zich in een verklaring gedis tantieerd van „de morele en financiële ondersteuning door de Bondsregering van de oorlog in Vietnam" en zich uitgesproken voor „de on middellijke stopzetting van de oorlog err de neutralise- sering van geheel Vietnam". Tot de ondertekenaars be hoorden bekende auteurs als Böll, Kastner. Hochhuth, ve le professoren en Rudolf Kramer-Badoni, die schreef: „Vietnam kan morgen Duits land heten", met het oog op het gevaar dat zijn land in een grote oorlog betrokken zou worden. Deze actie stuit te op officieel verzet en werd door vele bladen doodgezwe gen. Intussen had de Sovjet- Unie al doen weten, dat zij de materiële hulp aan Noord- Vietnam zou uitbreiden en ook meer afweergeschut zou leveren, benevens raketten en straaljagers om Ameri kaanse vliegtuigen neer te halen. Het was duidelijk dat bij het voortgaan van de Vietnamese oorlog Russen en Duitsers indirect tegen over elkaar zouden komen te staan. En dat in Europa de koude oorlog weer in scherpte zou toenemen, na dat men drie jaar had kun nen spreken van een zekere ontspanning. In het al ge noemde communiqué over de besprekingen tussen Johnson en Erhard had men ook kunnen lezen: „De twee staatslieden zijn het er over eens geworden dat de Bonds republiek en de andere daar in geïnteresseerde leden der NAVO een passend aandeel moeten krijgen in de verde diging met kernwapens." Erhard verklaarde dat zijn land niet zelf kernwapens wilde produceren, maar daarover wel zeggenschap wenste, en Jonson zou ijve ren voor overeenkomsten, die „aan de leden van het bondgenootschap, die geen eigen kernwapens hebben, een gepast aandeel zouden verzekeren in de nucleaire verdediging". Dit werd niet in strijd geacht met de wens te voorkomen, dat steeds meer landen over kernbom men zouden beschikken. Het is een betwistbare bewering, want de genoemde niet-bezit- ters zouden in elk geval zeg genschap krijgen over Ame rikaanse kernwapens. Men kan zich voorstellen dat op 21 december de com mentaren uit Washington pessimistisch waren: voor zien werd dat de koude oor log in Europa zou oplaaien en dat de Amerikanen dit ri sico namen. De Westduitsers wilden demonstreren dat zij de beste bondgenoten waren van de Verenigde Staten en daarom recht hadden op het inwilligen van hun eisen in zake kernwapens. Het staat echter vast dat een in wezen Amerikaanse-Duitse bijzonde re alliantie binnen de NAVO stuit op krachtig verzet van Frankrijk. In Parijs vreest men te worden betrokken bij een toenemend gevaarlijke tegenstelling tussen Duitsers en Russen. Des te meer om dat de Franse speciale am bassadeur Chauvel na een bezoek aan China, Noord- Vietnam, Laos, Cambodja en India liet uitlekken dat hij voorzag dat de Russen niet bereid waren, Noord-Viet- nam in de steek te laten. Berichten uit New-Delhi in Franse bladen gewaagden van het feit (kennelijk mee gedeeld door Chauvel) dat de Sovjet-Unie de laatste drie jaar meer dan duizend Viet namese vliegers had opgeleid in het bemannen van de mo dernste Russische straalja gers. De Sovjet-Unie wil de Chinese beschuldiging ontze nuwen, dat zij een „egoïsti sche Europese mogendheid" is, die zich niet voor Azië zou interesseren. Moskou on derstreept meer dan ooit, dat het Sovjetrijk evenzo Azia tisch als Europees is. De po ging tot verzoening van India met Pakistan, ondernomen door premier Kosygin, ge tuigt daarvan evenzeer als de interventie in Vietnam. De mogelijkheid van toene mende spanning tussen Mos kou en Washington, en tus sen de Sovjet-Unie en West- Duitsland, heeft president De Gaulle dan gebracht tot zijn uitspraak dat „Frankrijk niet verwikkeld wil worden in een oorlog van anderen". Hij heeft de Westduitse politiek van dit ogenblik willen door kruisen met de aankondiging van zijn bezoek aan Moskou. Indien de internationale ver houdingen zich niet snel wij zigen moet men rekening hou den met een Frans-Russisch streven naar het isoleren van West-Duitsland, opdat de rest van Europa kans krijgt, de groei van spanningen te voor komen. Het Atlantisch bond genootschap zou dan aan een zware beproeving worden blootgesteld, maar aan wie de schuld? Als de Amerikanen voor geheel eigen verant woording een oorlog voeren in Azië kunnen zij niet ver wachten daarbij Westeuropese landen te betrekken, die aan hun beleid part noch deel hebben gehad. En men moet betreuren dat juist de Duit sers zulk een gelegenheid aangrijpen om te pogen, zeg genschap te krijgen over kern wapens. Heel dierbaar Een mij onbekend persoon stuurde mij onlangs een knipsel uit ik weet niet welke krant. Dat klinkt nogal vaag, toegegeven, maar de inhoud van het knipsel is tast baarder. Ik laat dat knipsel nu maar even aan het woord: „Wie kent niet het zinkende gevoel als een heel dierbare oude fiets echt niet verder mee kan, of als de geliefde auto naar de handelaar ver dwijnt? Men zou hem 't liefst op stal vil len zetten, en hem nog eens aaien of op poetsen. Maar 't kan niet." Ik zou het knipsel hier even willen on derbreken. Een auto heb ik nooit bezeten, dus ik kan niet beoordelen of het gevoel van de autobezitter gaat zinken als hij zijn oude auto wegdoet. Maar fietsen heb ik bij de vleet gehad en ik moet eerlijk zeggen dat ze me nooit iets gedaan heb ben. Ik reed erop en soms viel ik ermee, maar daar bleef het dan ook bij. Een enkele keer poetste ik de bel of de lamp op, maar geaaid heb ik ze nooit. Ik mag dan een vreemd heerschap zijn, maar er zijn grenzen, ook voor mij. Heel dierbaar is geen enkele fiets mij ooit geweest. Meestal werden ze me reeds in hun prille jeugd ontstolen. Wel jammer eigenlijk, want dan zou ik nu misschien weten wat een „zinkend gevoel" is. Goed, ik geef nu weer het woord aan het knipsel: „Wat wel kan is bewezen door een Amerikaanse: ze sleepte haar dierbare geval naar een autokerkhof, liet hem comprimeren tot een blok van 1 me ter bij 1.20 meter en gebruikt dat nu... als wandtafel." Ik gooi het knipsel nu opgelucht in de prullemand en begin met de vrome hoop uit te spreken dat dat „dierbare geval" van die Amerikaanse inderdaad haar auto is, maar dat zal wel. Het is een leuk ideetje, dat moet gezegd worden; ik vrees alleen dat zo'n wandtafel in veel huizen door de vloer zakken. Overigens: hele maal begrijpen doe ik het toch niet. Hoe kan iemand die een zinkend gevoel krijgt als zijn dierbare geval naar de handelaar moet, met droge ogen aanzien dat dat zelfde geval tot een wandtafel wordt ge plet? En dan nog eens iets: als je nu geen auto hebt, maar een fiets? Zijn er fiet- senkerkhoven waar je fietsen kunt laten comprimeren tot... ja, tot wat? Een wand tafel haal je bij lange na niet, tenzij in het poppehuis van je dochtertje. Mis schien zou er uit die heel dierbare oude fiets met enige moeite een asbakje te ha len zijn of een plaatje waarop je een hete pan kunt zetten. Voor iets heel dierbaars vind ik dat een droevig einde. Als ik er goed over nadenk, wordt ik beslopen door een bodemloos geval van eenzaam heid. Een zinkend gevoel. Advertentie Advertentie Daarom is nu het ogenblik gekomen om de nieuwe r d staalboeken ter inzage te vragen. De complete collectie 1966 is al uit. Vraag erom bij de vakman. Hij heeft nu nog alle tijd voor u vindt u bij thans PAARLAARSTEEG 8 JANSWEG 30 - HAARLEM Wintersport. Mevrouw Kennedy, de we duwe van president Kennedy, gaat met haar twee kinderen voor een winter sportvakantie naar de Zwitserse plaat» Gstaad. Zij heeft er een villa ge huurd. Hospitaalschip. De Westduitse regering heeft besloten een hospitaalschip naar Zuid-Vietnam te sturen. Onhoudbaar. De Belgische minister van Financiën, professor G. Eyskens, heeft verklaard, dat in de Belgische staats financiën een toesthnd is ontstaan, die „niet meer houdbaar is". In een jaar tijd, van 1965 tot 1966, zijn de staatsuitgaven met ongeveer dertig per cent gestegen. Een unicum in de Bel gische geschiedenis", aldus prof. Eys kens. Razzia. Volgens een mededeling van de vereniging van studenten van de juri dische faculteit van Lissabon heeft de Portugese staatsveiligheidspolitiek (PI- DE) onlangs veertien studenten in de Portugese hoofdstad en een onbekend aantal studenten in Oporto aangehou den. Er zouden tot dusver geen offi ciële aanklachten tegen hen zijn inge diend. Verduistering. De directeur-generaal van de firma „Suze", een van de grootste drankfabrikanten van Frankrijk, is ge arresteerd en beschuldigd van verduis tering van ruim een miljoen gulden uit het sociale fonds van de maatschappij. De betrokkene, de 53-jarige Roger Pou ches, is ook voorzitter van de Franse voetbalclub uit de eerste divisie „Stade Frangais". Geknoei. Habib Asjoer, voormalige se cretaris-generaal van het Tunesische vakverbond, is tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld wegens het knoeien met verzekeringspapieren. Raketbasis. Van de Braziliaanse raketba sis nabij de stad Natal is een nieuwe reeks proeven begonnen. Brazilië, Ar gentinië en de Verenigde Staten zijn van plan gezamenlijk dit jaar onge veer vijftig lanceringen met verschil lende soorten raketten te verrichten. Uitnodiging. De Britse premier Wilson heeft de Italiaanse vice-premier, Pietro Nenni, uitgenodigd voor een bezoek aan Londen. De Britse minister van staat voor Buitenlandse Zaken, Walter Padley, heeft woensdag de uitnodiging van Wilson in Rome aan Nenni over handigd.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 3