m r Kijken naar Zeewijk letsvanUbij? MïÊÊ0ÊÊÊÊÊÈt ■K x imL *- Verolme's in de dop Walrusvan Doggersbank Gepensioneerden N.S. en tramwegen C arillonklanken in Velsen Meer putovens voor Hoogovens Kort IJmondnieuws LANGS SLUIZEN EN HAVENS v - - 11 yn Hospitaalkerkschip „De Hoop" ook in 1965 uiterst actief Met de bus naar het pluimvee Dansen bij N.V.V. VRIJDAG 14 JANUARI 1966 WEEKABONNEMENTEN Stichting Nutsspaarbank 'i m Wk Jlplt mÊt .,v jj^§!*1% Medische dienst Sleep gered -/ - tÜÊ x De kerk IN HET JAAR 1898, toen de Betsv HD.348 als Betsy IJM.75 werd ingeschre ven, kreeg IJmuiden zijn eerste stoom trawler. Dit schip was het eigendom van de Stoomvisscherij Mij. Mercurius, waar van de heren Groen, I. S. en L. S., de di recteuren waren. Meteen werd een zustermaatschappij opgericht, de Nederlandsche Stoomvisse- rij. die bij Bonn Mees in Rotterdam twee stoomtrawlers bestelde, welke als Judith IJM.56 en Julie IJM.57 in de vaart werden gebracht. Dit was het begin van het IJmuider trawlerbedrijf. Maar er waren nog ande ren, die van mening waren dat voor de stoomtrawler een goede toekomst was weggelegd. De Stoomtrawler Visscherij „IJmuiden", onder directie van C. P. J Vuerhard, werd opgericht. Deze rederij begon met de Holland I, die als AM49 te Amsterdam werd ingeschreven. In die tijd kreeg Hoek van Holland ook twee stoomtrawlers: de Frederik Cornelis HVH. 1 en de Simon HVH.2, welke toebehoorden aan de Mij. „Hoek van Holland", directie G. Du Ry van Beest Bolle en J.G. van Wingerden. In 1898 kwam er in IJmuiden een nieu we rederij bij. De heer J.F. Teding van Berkhout te Santpoort bracht namelijk de stoomtrawler Dolfijn IJM.54 in bedrijf en meteen werd een tweetal schepen in En geland besteld. De nieuwe rederij heette Stoomvisscherij Mij. Doggersbank. Schip per op de Dolfijn was T. Rietdijk; de beide andere schepen kwamen in de vaart onder de naam Bruinvisch IJM.69, schip per G. Boes, en Zeehond IJM.70, schip per A. Rietdijk. De Dolfijn is een van de eerste IJmui- dense stoomtrawlers geweest die verloren zijn gegaan. Helaas weten we niet op welke wijze deze trawler ten onder is gegaan. In 1903 kreeg de Mij .Doggersbank er twee schepen bij, de Walrus IJM.28, schipper Alb Stam, en de Zeeleeuw IJM.- 29, schipper KI. Blok. Beide werden ge bouwd in North Shields door Smith's Dock Co.Ld, welke werf daarna opdracht kreeg voor de bouw van twee stoomtraw- Iers, die in 1905 nieuw in IJmuiden arri- veerden als Dolfijn IJM.112 en Walvisch IJM.113. De heer Teding van Berkhout werd in dat jaar als directeur opgevolgd door de heer J.G.Th. Broekmeyer. In dat jaar werd D. van Straten schipper op de Walrus en C. Gouda kreeg de Zeeleeuw. Maar in 1908 had er weer een verandering plaats: de Walrus kwam onder schipper Alb. van Pel en de Zeeleeuw onder Nic van Pel. Beide schepen hadden een inhoud van 164 bruto reg.ton, waren 32,08 m.lang 6,30 m breed en 3,44 m diep. De triple expansie machine was van het fabrikaat MacColl Pollock te Sunderland, ver mogen 300 pk. De Walrus is hierbij afgebeeld; de fo- Advertentie Spaarzaamheid is wijs beleid De trawler „Walrus". to is genomen tijdens winters weer in de tijd toen de schepen van de Mij.Doggers- bank al waren overgegaan naar de Scheepsexploitatie Mij.De Marezaten en dat had plaats gevonden in 1917. Het betrof de schepen Walrus IJM.28 Zee leeuw IJM.29, Bruinvisch IJM.69 Zee hond IJM.70, Dolfijn IJM.112. De Walvisch IJM.113 was al verloren gegaan in december 1916. Kort daarna voltrok zich een nieuwe ramp. De Dolfijn IJM.112 vertrok op 9 juli 1917 van IJ muiden naar de visgronden en is met de bemanning nimmer meer in de thuis haven teruggekeerd. Ditzelfde is ook de Bruinvisch IJM.69 overkomen en wel in september 1920, zo dat in enkele jaren tijd er van de vloot van de vroegere Mij .Doggersbank nog slechts drie schepen waren overgebleven waarvan de Walrus IJM.28 in 1938 voor de sloop werd verkocht. De Zeeleeuw en de Zeehond bleven nog geruime tijd tot de IJmuider vloot behoren. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak, hadden zij elk de leeftijd van veertig jaar bereikt. Aan het begin van de bezettings- tijd konden zij nog aan de visserij deel nemen, al geschiedde dat onder zeer moeilijke omstandigheden; in 1942 werden de twee schepen gevorderd door de be zetter om te worden verbouwd tot „oor logsschip". Deze nieuwe taak voor beide vaartuigen eindigde uiteraard in 1945 Een grote verbouwing was noodza kelijk om van de schepen weer behoor lijke stoomtrawlers temaken, maar toch hebben zij nog een aantal jaren de visse rij kunnen uitoefenen. In 1951 hebben de Zeeleeuw en de Zeehond hun bestaan als stoomtrawler beëindigd. Arie van der Veer C00^^aaj°'VUUOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOXICJLXAJOOOOOOOC dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE '000000OQQOQOOQOOCX»OQooQoaooou30Qoguoui Met een bescheiden tikje van de gloed nieuwe voorzittershamer opende gister avond voorzitter A. Drommel voor de eer ste maal de ledenvergadering van de on langs opgerichte afdeling IJmuiden-Vel-1 sen van de Bond voor gepensioneerden van de Nederlandse spoor- en tramwe gen. De bijeenkomst werd gehouden in de kleine zaai van het Patronaatsgebouw aan de Zeeweg te IJmuiden. Het leden tal van de afdeling IJmuiden-Velsen, die f 8 maanden geleden werd opgericht, be draagt thans 55. Voorheen waren de ge-1 pensioneerden in de gemeente Velsen op- genomen in de afdeling Haarlem. Na een kort ogenblik van stilte in acht te nemen, om een overleden oud-collega te herdenken, verleende de voorzitter het woord aan de secretaris, de heer J. de Jong. Nadat de heer de Jong enkele me dedelingen van huishoudelijke aard had bekendgemaakt en de penningmeesteres- se, mevrouw M. G. Bems-Weel het finan cieel verslag had uitgebracht, werd de pensioenregeling onder de loep genomen. Daar een gepensioneerd spoorwegman I slechts 20 percent van zijn pensioen, ver meerderd met zijn A.O.W., krijgt uitbe taald, wordt het als een onrecht gevoeld, wel in de dienstjaren een volledige premie te moeten betalen maar dat men slechts een vijfde deel terugkrijgt. Ont vangt men echter het gehele pensioen plus A.O.W., dan komt men boven de grens van inkomsten van de niet-gepen- sioneerde spoorwegbeambte. Hierop aan sluitend, deelde de secretaris mede, dat ter compensatie van de huurverhoging de uitkering hiervoor zal worden verhoogd. Er werd een kascommissie samenge steld, die bestaat uit de heren C. van Ursum, A. Zondervan en J. Kok. Tijdens de rondvraag werd een voorstel om voortaan de vergaderingen 's middags te houden, naar voorbeeld van Haarlem, f met algemene stemmen aangenomen. Stadsbeiaardier Hein de Ligt zal zater-1 dag a.s. van 16 tot 17 uur 's middags op Velsens stadhuiscarillon het volgende programma ten gehore brengen: 1. Preludium, H. de Ligt; 2a. Een lied-1 je van de zee, volksliedje; b. Daar was laatste een meisje loos, volksliedje; c. Een scheepje (gangspildeuntje) J. J. Viotta; 3. Fishers Hornpipe (Ierse melo die), Anonymus; 4a. Skotse Trije, b. Hor- lepijp, c. Driekusman, 3 Nederlandse volksdansen; 5a. Divertissement pour ca rillon, Géo Clément; b. Bourrée pièce pour carillon, Géo Clément; 6. Oud Hol landse boerendansen, W. F. Siep (bew. L. 't Hart). 7a. Brazilia pour le carillon, P. van Beels; b. La paloma, S. de Yra- dier; 8a. Londonderry air, Eng. volks liedje; b. Old folks at home, Am. volks liedje. In de gemeente Velsen. Opendeur. De Opendeurgroep van de hervormde gemeente IJmuiden-Oost heeft het plan opgevat om in een serie van zes diensten een aantal vragen rond om de bijbel te bespreken. Deze diensten worden gehouden in de Goede Herder kerk aan de Velserduinweg 52, telkens op de derde zondag van de maand om zeven uur 's avonds. De eerste van deze cyclus is aanstaande zondag, 16 januari, en wordt geleid door ds. Joh. Gerritsen jr., leider van het Opendeurwerk. Er is ge legenheid om hierover vragen te stellen. De diensten zijn vrij toegankelijk voor iedere belangstellende. Volksdansen. De dansgroep verzorgt zaterdag en zondag (15 en 16 januari) een cursus in de Joegoslavische volksdansen, onder leiding van de Joegoslaaf Atanos Kolarowski, in de turnzaal aan het C. Moensplein te Beverwijk; zaterdag aan- vangde 16 en 19 uur en zondag 10 en 14 uur. Schaatsen. De gemeentelijke ijsbaan te Velsen, aan de Amsterdamseweg, heeft momenteel een zeer ruime ijsvlakte, die in een voortreffelijke conditie verkeert. Voor de echte schaatsliefhebbers is het hier een waar dorado. De baan wordt, in overleg met de Velser Sportstichting, ge ëxploiteerd door de Schaatsvereniging Velsen. Er is een accommodatie voor het verstrekken van consumpties en er zijn banken voor aan- en afbinden van schaat sen. De baan is geopend dagelijks van 10.00-17.00 uur, de toegangsprijs bedraagt 0,50 voor boven veertien jarigen en 0,25 voor kinderen. De ingang, waarbij een zeer ruime parkeergelegenheid voorhan den is, is aan de Amsterdamseweg vlak vóór de bocht bij het NoordzeekanaaL Sinds kort heeft de tweede blokwalserij van de kaliberwalserijen bij Hoogovens IJmuiden een uitbreiding ondergaan. Tot nu toe beschikte deze blokwalserij over 10 putovens, waarin stalen blokken op wals- temperatuur worden gebracht. De jaar lijkse doorzetcapaciteit van deze putovens bedraagt 0,92 min. ton blokken. Door toe voeging van vier nieuwe putovens wordt de capaciteit nu gebracht op 1,18 min. ton per jaar. De bestaande putovens worden alle met olie gestookt, terwijl de nieuwe verhit worden met kooksovengas. De eer ste putoven werd dinsdag 11 januari jl. aangestoken. Daartoe plaatste ir. K. W. Beyen, be- Ir. K. W. Beyen ontsteekt de vlam. Duidelijk zichtbaar komen de vlam men te voorschijn uit de zich tegen over elkaar bevindende branders. De „operatie" is gelukt. De drie ronde gaten die eveneens zichtbaar zijn registreren de temperatuur in de putoven. drijfschef blokwalserij II en knuppelwalse- rij, de eerste fakkel in een opening, zodat de vlam vóór de opening van de bran ders kwam. Begin februari zal deze putoven, wan neer de apparatuur is „ingespeeld" en de oven opgewarmd, in produktie gaan. Omstreeks februari-maart zullen alle vier nieuwe ovens in bedrijf zijn. f' Hoewel de realisering van het uit breidingsplan Zeewijk in IJmuiden nog maar pas op gang is gekomen blijkt er voor dit project dat de bouw van 1500 woningen omvat al veel belang stelling te bestaan. Om het publiek enigermate wegwijs te maken in het bouwplan dat straks omstreeks zes duizend Velsense ingezetenen huisves ting zal bieden heeft de dienst open bare werken aan de Bellatrixstraat een grote overzichtskaart geplaatst. De baby op de foto toont minder interesse voor de stadsuitbreiding dan haar moeder, gelukkig nog onwetend van de woningproblemen die haar mogelijk later boven het hoofd zullen hangen. Toen het hospitaalkerkschip „De Hoop" enige weken geleden aan zijn eigen steiger in de Scheurhaven van de Europoort afmeerde, teneinde de bemanning in de gelegenheid te stellen van een meer dan verdiend kerstverlof te genieten, was hiermee tevens een eind gekomen aan het steeds maar weer om een ligplaatsje bedelen in de meestal overvolle Nederlandse vissershaven. Deze achttiende reis was onder de meest gun stige omstandigheden begonnen, zodat het schip zich met prachtig weer op weg naar Gothenburg kon begeven, om hier met succes deel te nemen aan de Internationale Vissersschepen Conferentie. Alleen werd men door hevige stormen gedwongen op 30 oktober via het Noord-Oost-Zee- kanaal weer terug te keren. Ook de vissersvloot was door het slechte weer over allerlei vluchthavens verspreid. Vandaar dat de kapitein van „De Hoop" in de omgeving van de Belgische kust bleef koersen, om hiel en daar een haven aan te doen en de schuilende vissers in de recreatie»- zaal te ontvangen. In december heeft het weer even min „meegezeten", zoals dit wordt genoemd. Vandaar dat behalve de ge bruikelijke radio-adviezen, alleen in de luwte van haventjes of baaien hulp kon worden verleend. Zondag 28 no vember voer „De Hoop" weer van Do ver uit naar zee, om de radiouitzen dingen van kerkdiensten, mogelijk te maken, waarna des avonds aan de overzijde van het Kanaal Boulogne werd binnengelopen. Dank zij diverse gulle attenties van de leveranciers kon vervolgens in de baai van Falmouth een genoeglijke Sint Nicolaasavond worden gevierd. Doordat het weer zich ten zuiden van Ierland iets beter liet aanzien, was een aantal trawlers hier gaan vissen, 1 zodat „De Hoop" op 8 december in de baai van Waterford het anker liet vallen. Er werd hier enkele mijlen uit de kust in rustig water gevist, zodat de vissers met hun patiënten, kapotte radars en andere mankementen het I schip gemakkelijk konden bereiken. deze reizen 20 bijbelgedeelten en lie derenbundels tegen kostDrijs uitge reikt. In de laatste dienst van dit jaar, op 19 december werden de omgekomen vissers herdacht. De gehele dienst droeg een bijzonder karakter. Een kwartet uit de bemanning had enkele liederen ingestudeerd waaronder lied 803 uit de bundel van Joh. de Heer: „Jezus wil mijn stuurman zijn". Uit Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aange geven: fietspomp, paraplu, Mercedes- wieldop, sjaal, kinderpantoffel, dames horloge, twee kleine sleutels, lederen halsband, portemonnee met inhoud, paar wanten, sleutelring met drie sleu tels, broche, padvinderssjaal, sleutel, boodschappennetje met een paar da meshandschoenen, autoped, hond, paar herenhandschoenen, want, dameshand schoen (lang model), kinderbril, hond je, kinderportemonnee met inhoud, fietstas, plastic zak met tas, ring met twee sleutels, portemonnee met geld en sleutel, kinderwant, zes sleutels aan touwtje, muntbiljet, damesportemon nee, regenbroek. Inlichtingen over deze voorwer- zijn dagelijks te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven Ten einde de liefhebbers van pluim vee in de IJmond in de gelegenheid te stellen op een gemakkelijke manier de grote tentoonstelling in Den Bosch' te bezoeken, organiseert het bestuur van de IJ.P.K.V. een autobustocht voor za terdag 22 januari. Gegadigden voor de ze excursie wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk aan te melden bij de heer G. Spiering, Roerstraat 9, IJmui- den-Oost. Voor Beverwijk is het adres J. Feenstra, Antillenstraat 9. Het N.V.V.-jongerenwerk in IJmui den houdt zaterdag 15 januari opnieuw een dansavond in de bovenzaal van het gebouw aan de Snelliusstraat. Ditmaal wordt de dansmuziek verzorgd door Gerry Monte en „The Thunderrol- lers". het voor de tijd van het jaar zeer gro te aantal luisterrapporten bleek, dat dit alles zeer gewaardeerd werd. De radio-telegrafist nam drie kwartier lang goede wensen dankwoorden in ontvangst. Scheepsartsen waren D. van Veen en A. Bierhorst (oud-directeur van Zon nestraal). Totaal werden dit jaar 270 patiënten geholpen, van wie 97 opge nomen in het scheepshospitaal met 418 verpleegdagen. Onder hen waren 122 Scheveningers, 47 Katwijkers, 34 Vlaar- dingers en 6 IJmuidenaars. Onder de buitenlanders verder nog 23 West- en 6 Oostduitsers, 7 Polen, 4 Fransen, 2 Engelsen en een Belg. Thuisstomend langs de Zeeuwse kust op 16 november verleende men eerste hulp aan twee kustvissers, die een ernstig ongeval was overkomen. Dat „De Hoop" zo dicht onder de kust voer was voor hen een geluk bij het ongeluk. De radio-technische staf bestaande uit radio-telegrafist H. Distel uit Am sterdam en radio-monteur P. Ouwen- dijk uit Amstelveen verzond deze twee reizen 59 weerrapporten, verstrekte 47 radiotechnische adviezen en gaf 13 me dische adviezen door per radio-tele foon. Er werden 47 radars, 4 echolo den, 4 zenders, twee ontvangers, twee V.H.F. (mobilofoon) en twee andere elektronische apparaten gerepareerd. Zuivere arbeidsuren 40. Onder de geholpen schepen waren de Nederlandse kustvaarder „Walen burg" en Willy en twee trawlers uit Bremen-Vegesack. De machinisten pompten 11 ton wa ter en 17 ton gasolie over aan een on fortuinlijke schipper en verrichtten 4 keer een reparatie aan olieleidingen kachels, etc. Op^dinsdag 4 januari 1966 is „De Hoop" weer voor een nieuwe reis uit gevaren. Op 14 december besloot kapitein Rog weer eens een kijkje te gaan ne men bij de vissers in de Duitse Bocht. Des nachts ontdekte men bij het lichtschip „Royal Sovereigh", dat de Poolse sleepboot „Jantas" zijn sleep was kwijtgeraakt. Met behulp van radar en schijnwerpers van „De Hoop" werd de landingsbak opgespoord, waar na de „Jantas" op de radiopeiling van „De Hoop" koersend zijn verloren schaap weer mocht ontdekken. Dit was juist op tijd, want het vaartuig was nog slechts enkele meters van de beruchte krijtrotsen verwijderd. Op nieuw een onverwachte hulpverlening door het hospitaalkerkschip dus. Totaal werden tijdens het afgelopen jaar twaalf reizen gemaakt, waarbij - 2 21.000 mijlen moesten worden afge- legd op weg naar schepen en beman ningen, die om assistentie hadden ver zocht. Op het Moerbergplantsoen is een begin gemaakt met de werkzaamheden, waardoor de hoofdingang van het Cultureel Centrum voortaan eveneens per auto bereikbaar zal zijn. Ongetwij feld een belangrijke verbetering, waar de plantsoenen in de omgeving bij zul- ii 'P" tvorden aangepast. Het materiaal wuraen onaernomen j De predikanten H. van Niel uit IJmuiden en B. Bouma uit Noordwijk leidden 21 kerkdiensten. Slechts vier daarvan konden dus maar worden uit gezonden. Aan de bezoekers werden voor de bestrating heeft onmiddellijk de aandacht getrokken van de jeugd, die de stenen als een ideaal speel- object beschouwt. En wat zouden zij er in een plaats als IJmuiden anders van kunnen bouwen dan een schip, waar in hun fantasie de koenste reizen mee kunnen worden ondernomen.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 4