COR 0LY COR 0LY Nieuwe toren school in Gemeenteraad van Beverwijk neemt Hoflanderweg van provincie over voor visserij- IJmuiden SCHAATSEN A.R.deBoer (tk'uiim Schooljeugd gaat met f 12.600 huwelijk van het jaarvieren Loco-burgemeester overzag 1965 Havenberichten Telstar 2 ontvangt Heracles-reserves 20.000 woningen goedgekeurd Eerste Rijmondrit FILM EN FILMWERELD VRIJDAG 14 JANUARI 1966 5 Een koopje" Waterschade BREESTRAAT 108 - BEVERWIJK Puzxeipriiswinnaars Kort nieuws IBÉÉiiii De eerste openbare raadsvergadering van Beverwijk in 1966 donderdagavond onder voorzitterschap van de loco-burge meester W. J. Vessies gehouden, was van een weldadige bondigheid. De korte agenda bood trouwens weinig stof voor lange gedachtenwisselingen en alle voor stellen van B. en W. verkregen danook vlot de goedkeuring van de raad. De voorzitter las aan het begin een schrijven van burgemeester Bruinsma voor waarin deze meedeelte tot zijn spijt wegens ziekte verhinderd te zijn de ko mende behandeling van de gemeentebe groting 1966 mee te maken. Later op de avond besloot de raad op voorstel van de heer De Weijer (K.V.P.) de burge meester, die in het Rode Kruisziekenhuis wordt verpleegd, en het eveneens zieke raadslid Bol te (P.S.P.) een fruitmand- je te sturen vergezeld van de beste wen sen voor een spoedig herstel. De heer Rijkers (K.V.P.) sprak zijn vreugde uit over het krediet van 14.200 waarmee de inrichting van de Kennemer Oudheidkamer in Huize Scheybeek be kostigd zal worden. Na vele omzwervin gen krijgt de Oudheidkamer nu eindelijk een vaste en passende huisvesting, aldus de heer Rijkers. Wethouder Hermes voeg de hieraan toe dat de schooljeugd gesti muleerd zal worden een bezoek te bren gen aan de schatten die de Kennemer Oudheidkamer rijk is. Voor het bouwen van twee hulplokalen bij de St. Tarcisiusschool voor vglo aan de Brink stelde de raad een krediet van 86.750 beschikbaar. Een krediet van 43.223 werd eveneens goedgekeurd voor de inrichting van twee gymnastieklokalen in Oosterwij k en Meerestein. De voetbal vereniging DEM kreeg een aanvullende subsidie ad 3700 als bijdrage in de kosten van de bouw en inrichting van een kantine op het sportpark aan de Holflan- derweg. Het voorstel tot overneming in eigendom, beheer en onderhoud van de Hoflander- weg van de provincie gaf de heer L u i j - pen (K.V.P.) aanleiding tot de opmer king dat de 50.000, voor welk bedrag de gemeente genoemde weg overneemt, „een koopje" kan worden genoemd. De voorzitter stelde daar tegenover de voor delen die voor de gemeente aan deze weg- overdracht verbonden zijn. Zo kan de Be- neluxlaan nu over de gehele lengte ver breed worden en daarmee tot een belang rijke verbindingsweg uitgroeien. Stilzwij gend keurde de raad voorts het door B. en W. gevraagde krediet van 12.600 goed waarvoor ter gelegenheid van het huwe lijk van prinses Beatrix en de heer Von Amsberg voor de schooljeugd enige fes tiviteiten op touw zullen worden gezet. Een krediet van 4000 werd verleend als bijdragen in de feestkosten van de plaat selijke oranjeverenigingen. Het langst heeft de raad nog stil ge staan bij de door de heer C. Berghuis (C.P.N.) weer aangesneden kwestie van de gebreken die aan 80 blocbouwwonin- gen bij het Kuenenplein zijn geconsta teerd. Deze woningen hebben verscheide ne keren met binnendringend regenwa ter te kampen gehad. De van gemeente wege daartegen genomen maatregelen hadden volgens de heer Berghuis nog wei nig verbetering gebracht. B. en W. had den, volgens hem, de klachten van de be woners gebagatelliseerd. Ook vond de heer Berghuis het niet juist dat de kos ten van de verbouwingen doorberekend zijn in de huishuur. De heer K o g e r (Prot.Chr.) hekelde eveneens het beleid van B. en W. in de ze aangelegenheid. Waarom niet van meet af toegegeven dat hier fouten zijn ge maakt. Wethouder Kaebisch ontkende dat het college de klachten van de bewoners over wateroverlast niet ernstig zou heb ben genomen. Er is in tegendeel van al les geprobeerd om bedoelde woningen te verbeteren. De wethouder gaf de verzeke ring dat elke klacht èn door het college èn Advertentie Houten Noren Noren met schoen Hockey-schaatsen Friese doorlopers Kunstschaatsen Klompschaatsen Kinderschaatsen Sleden door de daarvoor ingestelde commissie nauwgezet wordt onderzocht. Jaaroverzicht Aan het eind van de vergadering gaf de voorzitter in een als nieuwjaarsrede betitelde opsomming van gebeurtenissen en cijfers een overzicht van de voornaam ste gemeentelijke activiteiten in 1965. Beverwijk telt momenteel meer dan 42.000 inwoners waardoor het aantal raadsleden na de komende gemeente raadsverkiezingen van 25 op 27 gebracht zal kunnen worden. Achtereenvolgens memoreerde de heer Vessies een aantal hoogtepunten in het Beverwij kse gemeenschapsleven, zoals de ingebruikneming van het stadskantoor en 't winkelcentrum De Wijkerbaan. Een van de belangrijkste raadsbesluiten noemde hij de beschikbaarstelling van een krediet van 6 miljoen voor de om schakeling op aardgas. Andere mijlpalen waren de opening van het Sportfondsen- bad en het Pius X College. De woning bouw gaat gestaag voort. In 1965 kwamen 362 woningen gereed en werd begonnen met de bouw van 320 etagewoningen in de woningwetsector. De toenemende ver keersintensiteit maakt de aanleg van meer verkeerslichten noodzakelijk. Het doorgaande verkeer zal meer buiten de stad om geleid moeten worden. De heer Vessies besloot met raadsleden en ambte naren dank te zeggen voor hun aandeel in het gemeentewerk en wenste hen in 1966 veel geluk en voorspoed. Die goede wensen werden namens de raad beant woord door de fractievoorzitter van de K.V.P., de heer De Weijer. Het oorspronkelijke torentje van de ge meentelijke school voor visserij en scheepvaart aan de Havenkade in IJmui- den was de laatste jaren in zulk een bouwvallige toestand geraakt, dat het uit veiligheidsoverwegingen moest worden afgebroken. Hierdoor werd het bekende silhouet abrupt onderbroken, waarmee deze school gedurende bijna een halve eeuw, vooral van de kant van de Vis sershaven af gezien, een karakteristiek en typisch aanzien werd verleend. De heer H. Peters had hiervoor als gemeen te-architect inmiddels een nieuwe toren ontworpen, waarbij hij rekening diende te houden met een dubbele functie, namelijk decoratief en instructief. Want de nieuwe toren zal tevens dienst baar worden gemaakt aan het nautisch on derwijs, dat eveneens op deze school wordt gegeven. Zo zullen de leerlingen op deze verheven standplaats onderricht ont vangen in het gebruik van sextant en oc tant voor zonshoogtemetingen, waarnaast op de twee verdiepingen van de toren verder de modernste navigatie-apparaten zullen worden opgesteld, zoals radar, een Decca plaatsbepalingssysteem, een echo lood, een richtingzoeker (radiopeiling) en een girokompas met dochterkompas. Bo ven op het dak zal dan de radarantenne worden geplaatst. Bij de inrichting van de toren en het beschikbaar stellen van de uitrusting, mocht men de welwillende medewerking ontvangen van Radio-Hol land. Deze nieuwe bekroning voor het dak van de visserij school werd niet ter plaat se gebouwd. Zij werd namelijk op de be gane grond vervaardigd, waarvoor eerst op de constructiewerkplaats van de fir ma D. Hogenbirk en Zn. te Velsen-Noord het stalen geraamte moest worden ge bouwd. De bekleding bestaat uit emaille platen en verder uit in aluminium lijsten gevatte glaswanden. Alleen werd op het dak van het schoolgebouw een betonnen kuip gemaakt, waar de toren met bouten in moet worden bevestigd. De eindfase bij de bouw werd donder dagmorgen bereikt, toen een gigantische mobiele kraan van het expeditiebedrijf Overdorp n.v. uit IJmuiden op de Haven kade arriveerde, met als lading het 8000 kg wegende gevaarte. Dit transport trok van de zijde van het publiek veel be langstelling, waarbij de eventuele ver wachtingen dat er met het ophijsen van de toren wellicht iets mis zou kunnen gaan, volkomen ongegrond zijn gebleken. Want in een gedisciplineerde samenwer king met het personeel werd het gevaar te in nauwelijks een kwartier tijd naar 7,50: J. Visser, Kanaalstr. 216, IJmuiden. 5,00: A. Dingerdis, Schipbroekenweg 9, Santpoort. 2,50: M. Boerma-Gans, Leeuweriklaan 16, IJmuiden. Donderdag aangekomen te IJmuiden: Alberta, van Delfzijl; Emsland, Felixtowe; Triton, Ant werpen; Westbay, Great Yarmouth, IJmuiden; Jans, Londen; Maaskerk, Rotterdam; Sont, Lon den; Berkelstroom, Goole; Waterland, Hamburg; Hanna Jacobs, Leeuwarden, IJmuiden; Alouette, Londen; Offshore, Harwich, IJmuiden; Oduduwa, Antwerpen; Bern, Dagenham; Hangard, Rotter dam, IJmuiden; Luise Buhle, Rotterdam, IJmui den; Hoogvliet, Londen; Vliestroom, Huil; Bramber, Londen; Frieda Buss, Londen; Spinan- ger, Thameshaven; Hada 2, Par; Tungsha, Ant werpen; Mare Liberum, Dagenham; Ilse Wulff, Rotterdam; Jacco, Koege. Donderdag vertrokken uit IJmuiden: Mare- skou, naar Bremen; Sam Ratulangu, Hamburg; Elselil, Esbjerg, IJmuiden; Ubbergen, Klaipeda; Marie Louise Bolten, Emden, IJmuiden; Lies, Skaumor; Balmung, Aalborg; Limfjord, Axel, Wormerveer; Lapwing, Nantes; Archimedes, Bre men; Pergo, Lowestoft, IJmuiden; Delfzijl, Har wich; Havlyn, Antwerpen; Ludwigshafen, Bre men; Najade, Bremen; Leo, Bremen; Overijsel, Le Havre; Bertha Beck, Rotterdam; Theano, Rotterdam; Fritz Raabe, Norresundet; West Bay, Stavanger, IJmuiden; Offshore 2, Harwich, IJmuiden; Offshore 1, Harwich, IJmuiden; Pe gasus, Rotterdam. Vrijdag aangekomen te IJmuiden: Dryburgh, van Leith; Mithras, Rotterdam; Vega, Gefle; Eemland, Santos; Mentor, Rotterdam; Edison, Stettin; Nordpol, Antwerpen; Martin Thore, Ant werpen; Hoegh Benin, Dakar; Congokust, Ant werpen. Vrijdag vertrokken uit IJmuiden: Berkel stroom, naar Rotterdam; Hanna Jacobs, Neu- stdt; Brooktor, Antwerpen; Alcetas, Tunis. (Indien achter de scheepsnaam en de haven van herkomst of bestemming geen nadere aan duiding volgt, betekent dit, dat het schip van of naar Amsterdam is gegaan). Het vlot al geruime tijd niet met de Telstar-reserves, hetgeen afdoende blijkt uit het feit, dat de laatste acht wedstrij den slechts vier punten hebben opgele verd. Evenals bij het eerste team draagt de voorhoede hiervan de grootste schuld. Deze aanvalslinie telt nu eenmaal geen schutters van formaat, zodat het kan voorkomen denk bijvoorbeeld aan de laatste ontmoeting tegen GVAV dat men verreweg het grootste gedeelte van de speeltijd in de aanval is en toch nog de beide punten aan de tegenpartij moet la ten. Zondag is voor Telstar de inhaalwed strijd tegen Heracles vastgesteld. De Al- meloërs staan er met hun 14 punten uit 13 wedstrijden juist iets beter voor dan Telstar (13-13). Dat dit het geval is, dan ken zij in hoofdzaak aan hun successen in de acht thuiswedstrijden (8-10). Op vreem de terreinen voelen zij zich getuige o.m. de twee 7-0 nederlagen tegen MVV en DWS blijkbaar minder goed thuis. Maar dit wijst nog geenszins noodzakelijk in de richting van een Telstar-succes(je), want daarvoor is allereerst nodig een schot- vaardiger IJmuider voorhoede. De stand in de reserve eerste divisie is: ADO Ajax DWS Go Ahead Volendam Sparta PSV Heracles 15—21 15—21 14—18 13—17 14—17 14—15 14—15 13—14 Telstar Feijenoord Velox MVV Twente GVAV Excelsior SVV 13—13 13—13 13—13 13—11 14—11 13—9 13—6 14—4 Tijdens de behandeling van de begro ting der provincie Noord-Holland, don derdag in het Provinciehuis in Haarlem heeft de gedeputeerde mr. H. Wester- mann inzage verleend in de eindcijfers der woningen welke in 1965 werden toe gewezen, zowel als in de cijfers der wo ningen, welke worden goedgekeurd. Toegewezen werden 6790 woningwetwo ningen; 3640 premiebouwwoningen en 2690 woningen in de ongesubsidieerde sector. Goedgekeurd werden 9595 woningwetwo ningen; 4648 premiebouwwoningen en 5081 ongesubsidieerde woningen. „Er zijn dus ongeveer 20.000 woningen in totaal goedgekeurd een ongekend groot aan tal" aldus deze gedeputeerde. K.V.P. De afdeling Heemskerk van de K.V.P. houdt op zondag 16 januari een groslijststemming voor de Provinciale Staten. Deze stemming wordt gehouden in zaal Nijman aan de Deutzstraat van 10.30 tot 15.00 uur. (Stadsschouwburg). Ralph Nelson heeft als regisseur van „Niemand ontkomt zijn noodlot" met dit verhaal een vlot en spannend werkstuk afgeleverd. Hoofdpersoon in dit gangsterdrama is de zwakke en labiele Eddie Pedak (gespeeld door Alain Delon), die na ten onrechte van een roofoverval te zijn beschuldigd en daarna tijdelijk werd gearresteerd, werk loos wordt en onder deze omstandigheden een gemakkelijke prooi wordt voor een gangsterbende, onder leiding van zijn broer Walter. Met Eddies hulp wordt zijn vroegere werkgever van een aanzienlijke voorraad platina beroofd, maar daarna ontstaat onder de bendeleden de gebruikelijke ruzie en Eddie, die tenslotte de buit in handen krijgt, wordt door zijn collega's in de misdaad gechanteerd, nadat zij zijn dochtertje hebben ontvoerd. De ongelukkige vader roept de hulp in van inspecteur Vido, maar in een dra matisch vuurgevecht tussen politie en gangsters wordt Eddie dodelijk gewond, teneinde de titel waar te maken dat niemand zijn noodlot ontkomt. Wethouder W. J. Vessies Advertentie CONSTANT - verlovingsringen ALLE MODELLEN cAt t— LANGE NIEUWSTRAAT 413 - TELEF. 6321 boven gehesen, waar onmiddellijk met het bevestigen kon worden begonnen. Hiermee is de nieuwe toren voor de school een feit geworden, hetgeen zowel voor het gebouw als voor het onderwijs een belangrijke aanwinst kan worden genoemd. Alain Delon en Ann-Margret in een scène uit „Niemand ontkomt zijn noodlot", welke film zaterdag en zondag in de Stadsschouwburg wordt vertoond. hun vliegende kratten" geworden, welke film zich enigszins aan de bekende feiten houdt, om daarnaast op allerlei manie ren een ironische of groteske vertekening van de werkelijkheid in stand te houden. DE KARAKTERISERING van de na tionaliteit der verschillende deelnemers, waarbij in het bijzonder Gert Frobe op valt als de humorloze Duitse kapitein en Jean-Pierre Cassel als een steeds verlief de Fransman, wordt al direct aanleiding tot veel vermaak, evenals de parodis tische ontwerpen van de vliegende krat ten, waarmee anno 1910 de sprong over het Kanaal moest worden gewaagd. Zo doende wordt bij elkaar ruim tweeën half uur lichte spot bedreven met een ver leden tijd en tegelijk een kleurig en nos- talgiek beeld opgeroepen van de „belle epoque", die weinig relaties meer onder houdt met de gestroomlijnde wereld van thans. Een van harte aanbevolen film! Voor de afwisseling kan men dan verder in de voorstelling van zaterdagnacht Si- mone Signoret nog gaan bekijken in „Liefde heeft twee gezichten" en voor hen die hier nog geen keus uit kunnen ma ken, wordt dan zondagmiddag „Het meis je in de rode bikini" nog vertoond, met Joanne Dru als een Amerikaanse manne quin, die haar vakantie komt doorbrengen in het paradijselijke Majorca. (W.B.-theater). De traditionele sensatie, waar men in dit theater vrijwel wekelijks wordt op onthaald, komt vrijd. en zaterd. ditmaal voor rekening van Jack Mahoney, die als Tarzan en door Jai de olifanten jongen geassisteerd, in „Tarzan trekt naar India" weer voor een verbluffende reeks adembenemende avonturen zorgt. Zondag en maandag wordt een en ander zij het dan ook op een enigszins an dere wijze voortgezet door „Valstrik voor een moordenaar" welke film een ver rassende thriller met een onverwachts ontknoping zal blijken te zijn. Met als luchtig intermezzo zondagmiddag de nog altijd populaire Elvis Presley in een van zijn vele showfilms „Jailhouse Rock". Gisteravond priemden de autoberm- en mistlampen van de Rijmonders in de be sneeuwde duisternis; het was voor de eerste clubrit in 1966. De rally deelnemers waren in twee klassen verdeeld. Van de startplaats, zoals gebruikelijk bij het pa viljoen „Schoonenberg" aan de Minis ter van Houtenlaan te Velsen, vertrokken 29 equipes met onbekende bestemming. De wegen waren op sommige plaatsen (vooral de secondaire wegen) verrader lijk glad. De route, uitgestippeld door de heer Wonink, was ongeveer 40 km. lang en leidde de deelnemers door de gehele gemeente Velsen. Ditmaal vormde het Tesselschadeplantsoen in Driehuis met naaste omgeving een struikelblok voor de andere deelnemers. Het viel door velen niet mee om de juiste draad weer op te pakken. Ook in Santpoort waren een paar slimme vondsten in de route ge vlochten, waarna de deelnemers weer naar het paviljoen „Schoonenberg"wer- den geloodst, waar tevens de finish was. Tegen elf uur vond de prijsuitreiking plaats. In de A-klasse werd eerste de equipe Swier-Swier (212); 2 Peek-Peek (235), 3 Duyvenvonde-Wolthuizen (240), In de B-klasse kwam als nummer één uit de bus de equipe Van der Brink-Ko ning (120), 2 Beukema-Kok (154); 3 Doe- vedans-Heyblok (165). De intrige brengt zoals deze korte in houd waarschijnlijk reeds duidelijk heeft gemaakt, niet veel vernieuwing aan in het klassie ke gangsterdrama, maar desondanks heeft Nelson met zijn techniek een harde en spannen de film gemaakt, die hier zaterdag en zondag zal wor den vertoond. Zon dagmiddag „Mak- ker's triomf", waar van de vervaardi gers wellicht spe ciaal aan de jeugd hebben gedacht, door in deze film drie verhalen onder te brengen over de avonturen van een jongen met zijn herdershond Mak ker, die als zoon van de legendari sche filmhond Rin-Tin-Tin wordt aange kondigd. (City). Nagenoeg hetzelfde team dat destijds „De rose panter" tot een publiek succes maakte regiseur Blake Edwards, componist Henry Manchini en hoofdrolspeler Peter Sellers, heeft dit suc ces trachten te continueren door een soort vervolg te maken, althans een nieuwe produktie op touw te zetten, met de populair geworden politieinspecteur Jacques Clouseau (Peter Sellers) in de hoofdrol. Men is daarbij uitgegaan van een Franse één-acter, „L'idiote" van Mar cel Achard, maar deze heeft slechts ge diend als aanleiding om inspecteur Clou seau aan een reeks onwaarschijnlijke situaties te helpen, waar hij zijn onhan digheid in kan botvieren, om nietemin tegen het einde de schuldigen aan een serie moorden te ontmaskeren. HET IS ALLEMAAL nog iets sterker aangezet dan in „De rose panter" en de grappigheid is eveneens geforceerder, maar wie zich destijds bij zijn voor ganger heeft geamuseerd, zal hier tot en met zondag ook de nadrukkelijke vrolijk heid van deze film wel kunnen waarde ren en voor de minder enthousiaste be wonderaars van Sellers komiekerigheid is er nog altijd de opwindende aanwezig heid van de verleidelijke Elke Sommers als een voortdurend verdacht kamermeis je en zorgen inleidende beelden voor een veelbelovende introductie. Inspecteur Clouseau is hier voor vrijdag tot en met zondag besteld, waarbbij zondagmiddag „De gevangene van Mandorra" nog op het programma prijkt, een kostelijk avon turenverhaal over hofintriges, waaghalze rij en verboden liefde. Dinsdag en woens dag volgen dan nog de wedervertoningen van „De kardinaal" de beroemd gewor den film van Otto Preminger, die des tijds naar Henry Morton Robinson's ge lijknamige en boeiende roman werd ver vaardigd. Beverwijk (Luxor). Ook in dit theater wil men tot en met zaterdag waarschijnlijk het een en ander onthullen over de activiteiten van spionnen, vandaar dat voor „Ge heimagent FX-18 op spionnenjacht" Ken Clark werd ingeschakeld, die het gebied rond de Middellandse Zee zuivert van allerlei duistere elementen. Hierdoor wordt een einde gemaakt aan hun spel letje van het doorgeven van inlichtingen naar landen achter het ijzeren gordijn. Zoals valt te begrijpen werkt de Franse geheim-agent met talrijke aantrekkelijke vrouwen als lokaas en deze omstandig heid, gecombineerd met het niet minder aantrekkelijke decor van de Balearen, waar zich een deel van de spannende handeling afspeelt, maakt de film van Maurice Cloche tot een bezienswaardige aangelegenheid. NADAT ZONDAGMIDDAG: vervolgens Frank Latimore in „De man met het ro de masker" zijn bedrevenheid op paard en met degen heeft gedemonstreerd, wordt tenslotte tot en met woensdag „Het wonder van het leven" nog ver toond, de eerste voorlichtingsfilm in kleu ren, waarmee het publiek desgewenst wordt geïnformeerd over huwelijk en liefde en alles wat hier in positieve of negatieve zin mee samenvalt. (Kennemer theater). Met introduktie en slottitels van de bekende tekenaar Ro nald Searle en verder met een leuk ver haal over een luchtrace van Londen naar Parijs in het begin van deze eeuw, heeft regisseur Ken Annakin een geestige paro die gemaakt op een historische gebeurte nis: de eerste vlucht over het Kanaal, welke met het uitschrijven van een inter nationale competitie destijds door een Engelse krant werd gestimuleerd. Het resultaat is „Die knotsgekke kerels in

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 5