Samenwerking van vier kringen in het Noordzeekanaalgebied kan geleidelijk tot één district groeien Soms is fusie of annexatie beter dan agglomeratie WAAROM VERSTOOK IK ZOVEEL - J. v. KOOTEN Felle aanval van Gedeputeerde op lid Provinciale Staten Aanleiding was de kritiek op de komst van Mobil Oil Burgerlijke stand Beverwijk J. A. de Krijger teraardebesteld Burgemeester Van Fenema van Zandvoort meent: Drs.W. A. v. d. Donk bracht een afscheidsgedicht TIJDENS PROVINCIAAL BEGROTINGSDEBAT Er zijn dertig voorwaarden gesteld Schepen, rederijen en werven VRIJDAG 14 JANUARI 1966 7 ZAANDAM "AMSTÉROAM Be De Zandvoortse burgemeester, mr. H. M. van Fenema, heeft zich tegen over ons in grote trekken geheel eens verklaard met de opmerkingen van zijn Haarlemse collega, mr. O. P. F. M. Cremers, die zich in zijn woensdag gehouden nieuwjaarsrede beducht toonde voor de overheersende invloed van Amsterdam, die ontstaat wanneer plannen voor een district rondom het Noordzeekanaal, zich uitstrekkend van de hoofdstad tot en met Velsen- IJmuiden werkelijkheid zouden worden. ,Niet overdrijven B e stuur s kringen District Noordzeekanaal Kort nieuws Medische verzorging tijdens het weekeinde Schaatswedstrijden voor jeugd in Velsen Gedurende de zitting donderdag van Provinciale Staten van Noord- Holland in het Haarlefhse Provinciehuis, heeft bij de behandeling van de provinciebegroting Gedeputeerde W. Mensink heftig gerepliceerd op de woorden, die het lid van Provinciale Staten, de heer A. Kemmink\ had gesproken over de komst van Mobil Oil aan het Noordzeekanaal. Hij ver weet hem, dat hij niet eerder critiek had geleverd op de komst van deze petro-chemische industrie. De voorwaarden STOFZUIGERS DE VILDER Rangeerterrein Heerrwjkei'k UI DEN Zar\dv»Orl Hgyrr'Stedg- Krorv^m^r^i e er wijK Wormc rveer (Van een onzer redacteuren) „Waarom is deze districtsgedachte zo gam actueel? Omdat de tijd er rijp voos is", v aldus de burgemeester van de badplaats. M; De schaalvergroting waarvan in deze tijd op allerlei terrein sprake is, noopt tot dr* een ruimere bestuursactiviteit. Nu men Aiyi?. Il|| gaat denken m grotere gebieden, zijn ve- i le belangen ook niet meer alleen lokale Er zullen, aldus de Zandvoortse burge meester, altijd strikt lokale belangen blij- ÊBêÊKM ven bestaan, zoals er ook een direct con- van De over allerlei grenzen heengaande ontwikkeling heeft ons dichter tot elkaar gebracht en afstanden verkleind. Maar wij moeten niet overdrijven en ineens al les willen. Er moet een geleidelijke groei zijn naar grotere bestuurlijke eenheden, gelijke tred houdend met de belangen groepen die in het gebied bij deze ont wikkeling betrokken zijn. Het moet alles met tact en soepelheid gebeuren. De gemeenten in (Zuid)-Kennemerland zijn nu gekomen tot een samenwerkings orgaan Kennemerland. Dit opent de mo gelijkheid tot het uitbreiden van de sa menwerking naar het noordelijk deel van Kennemerland (IJmond). Het lijkt niet uitgesloten dat de vijf IJmondgemeenten (Velsen, Beverwijk Heemskerk, Castri- cum en Uitgeest) misschien voorlopig lie ver in een orgaan Kennemerland samen werken dan één IJmondgemeente vor men. Dat ligt namelijk niet zo eenvoudig. In recente publikaties over districtsvor ming langs het Noordzeeknanaal komt de gedachte aan een wig naar voren die dit voorzichtig ontwikkelde beleid lijkt te doorkruisen en een „bestuurskanaal" te openen van Amsterdam uit langs het ka naal. De gedachte aan een analogie met Rijnmond (Rotterdam) gaat niet geheel op. Hoe zou Den Haag gereageerd heb ben als het even dicht bij Rotterdam zou liggen als Haarlem bij Amsterdam en het zou dan worden uitgeschakeld? Omdat ik de voorstelling van een wig niet gelukkig vind deze figuur is te hoe kig zou ik, aldus de burgemeester, de woensdag door u gepubliceerde kaart van het Noordzeekanaalgebied willen bedek ken met vier cirkels of "wellicht nog be ter: schijven, in de richting van de wij zers van de klok genummerd: 1 (Zuid- Kennemerland) 2 (IJmond) 3 (Zaan streek) en 4 (Amsterdam), bewust zo ge nummerd omdat de hoofdstad van Noord- Holland toch numero 1 is. In die cirkels of „bestuurskringen" valt een groep van interlokale belangen die binnen deze kringen dienen te worden be hartigd. Er zal zeker contact tussen de vier kringen zijn dat gaandeweg zal groeien. Allereerst tussen 1 en 2 (belan gen als gezamenlijke kuststrook, recrea tiegebied, verkeersbelangen, toeristische ervaringen, politie, brandweer, water winning enzovoorts). Ook is er overeen komst tussen 2 en 4 (het Noordzeekanaal Burgemeester mr. H. M. van Fenema met zijn scheepvaart, industrieën, enzo voorts). Het westelijk deel van de Haar lemmermeer zou zich op kring 1, het noordoostelijk deel op kring 4 oriënteren. Ditzelfde geldt voor de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude. Het vrijwillige contact tussen 2 en 4 lijkt mij beter dan de wig of de oost west agglomoratie, waarvan de laatste tijd sprake is. Trouwens, ik vind „agglomoratie" een stotterwoord dat we moeten loslaten, meende de burgemeester. Het Latijnse glomus betekent toch: kluwen. Waarom niet het eenvoudige Nederlandse woord „bestuurskring" gebruikt? Een volgende fase, aldus burgemeester Van Fenema, zal kunnen zijn, en dit dan afhankelijk van de ontwikkeling der ge zamenlijke belangen der vier kringen, één grote cirkel om de vier heen. En dat zou het district met een bovengemeentelijk bestuur zijn. Dit district zou dan kunnen worden genoemd naar de hartader die er dwars doorheen loopt: Noordzeekanaal, zo besluit de bur gemeester van Zandvoort zijn betoog, waarmee hij een bijdrage wil leveren tot het arsenaal van denkbeelden over de be stuurlijke ontwikkeling in het Noordzee kanaalgebied. Kraamverpleging. Bij de dezer da gen in het Roode Kruis Ziekenhuis te Be verwijk gehouden examens voor de aan tekening kraamverpleging slaagden de zusters M. Epema, W. E. A. van Gorkom, Th. Jansen en P. Nauts. Op deze woensdag in ons blad af gedrukte kaart zijn de vier cirkels getekend om volgens de denk beel den van de burgemeester van Zand voort de bestuurskringen voor te stellen, die elk begonnen zijn hun interlokale belangen te behartigen. Tussen de kringen 1 en 2 bestaat een nauw contact door het instellen van het Intergemeentelijk Samen werkingsorgaan Kennemerland. Naar de mening van de Zandvoortse burgemeester kan de samenwer king in de vier kringen geleidelijk uitgroeien naar één district met een bovengemeentelijk bestuur dat de vier bestuurskringen omvat. IJMUIDEN: Artsen: (met ingang van zaterdagmid dag 13 uur): J. F. A. Pieterse, Orionweg 126, tel. 8365; J. de Vries, Wilhelmina- kade 78, tel. 4954; F. van Venetiën, Ken- nemerlaan 214, tel. 7035. Apotheek: Apotheek Ledeboer, Kenne- merlaan 80. Tandartsendienst voor Velsen, Bever wijk en Heemskerk, alleen voor spoed gevallen, zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur: W. van Willigen, Graaf Willem 11 laan 21, Heemstede, tel. 02510-32797. Verloskundigen: Mevrouw M. Bakker, Snelliusstraat 53, tel. 5053; mevrouw E. Kuijk-Engelhardt, Moerbergplantsoen 143, tel. 7849; mej. A. C. van Saase, Rijn straat 92, tel. 8969; mej. C. v. Zandvoort, Poolstraat 18, tel. 2070. Wijkverpleging: Groene Kruis, voor IJmuiden en IJmuiden-O. zuster A. N. Enklaar, Bonekampstraat 6, IJmuiden, tel. 02550-8163; voor Velsen-zuid en Vel- sen-noord zuster J. C. Bovenkerk, Sta tionsweg 5, Velsen-zuid, tel. 02550-2338; voor Driehuis, Santpoort-noord en Sant- poort-zuid zuster C. Gomes, Leeuwerik laan 39, IJmuiden, tel. 02550-8915. Voor het Wit-Gele Kruis: zuster M. Vriend, Zeeweg 12, IJmuiden-oost, tel. 02550-5645. Dierenarts: de dienst voor zieke huis dieren in de gemeente Velsen wordt dit weekeinde waargenomen door de dierenarts J. Jongkind, Dr. de Grootlaan 1, Santpoort, tel. 02560-6160. SANTPOORT: Arts: A. J. Th. van Wely, Hoofdstraat 236, Santpoort-dorp, tel. 02560-8510. Apotheek: Noorder Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 02500-52956. BEVERWIJK: Artsen: Voor de artsen Fierstra sr.. Fier- stra jr., Lange, Plantinga, Reddingius, Rolink, De Ruiter, Versélewel de Witt Hamer, Visser en Vreeling, van zaterdag 12 uur tot zondagmorgen 9 uur: M. A. de Ruiter, Dr. Schuitstraat 44, tel. 02510- 23553; zondag, van 9 tot 24 uur, M. Plan tinga, Noorderwijkweg 1, Beverwijk, tel. 02510-23340. Voor de artsen Ten Harmsen van der Beek, Hommes, Peeters, Swaab, Vos en Zeijlmans, van zaterdag 12 uur tot zondag 24 uur: J. A. Hommes, Plan tage 154, Beverwijk, tel. 02510-26050. Tandarts: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk (uitsluitend voor Spoed gevallen) zaterdag en zondag tussen 17- 17.30 uur: W. van Willigen, Graaf Wil lem II laan 21, Heemskerk, tel. 02510- 32797. Apotheek: Voor Beverwijk, Velsen-noord en Heemskerk: Apotheek H. van der Kolk, Zeestraat 27 te Beverwijk, tel. 02510-23820, ook nachtdienst, van zater dag 12.30 uur tot zaterdag 22 januari 12.30 uur. Voor Heemskerk is Apotheek De Heemskerkse, Kerkweg 11, Heems kerk, tel. 02510-32490, niet de weekends, wel alle avonden in die week geopend. De schaatsvereniging Velsen organi seert morgen kortebaanwedstrijden voor de jeugd op de baan in de Velserbroek- polder bij de tunnel. De wedstrijden voor jongens en meisjes in twee leeftijds groepen 10-12 jaar en 13-15 jaar be ginnen om kwart over twee. Voor deze afvalwedstrijden kan men zich tot twee uur nog opgeven op de baan. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land hebben donderdag het grootste ge deelte van de spreektijd voor zich opgeëist toen zij zich in 't Haarlemse provinciehuis zetten aan de beantwoording van de vele vragen, welke op hen waren afgevuurd bij de algemene beschouwingen over de pro vinciebegroting, de dag tevoren. Als eerste sprak de commissaris der koningin mr. F. J. Kranenburg. Hij ant woordde beamend op de vraag van het lid van Provinciale Staten W. Mensing of de agglomeratie de plaats heeft ingeno men van de „annexatie". De commissaris noemde het een nieuwe mogelijkheid om een oplossing te vinden voor bestuurlijke moeilijkheden alhoewel in sommige ge vallen de annexatie of fusie van gemeen ten de voorkeur verdient. Het lid van Gedeputeerde Staten drs. W. A. van der Donk behandelde enkele vra gen op financieel gebied zeer uitvoerig, om daarna van de financiële proza af te stappen en het retorische tijdperk binnen te treden. Dit in verband met zijn mede deling, dat hij nu de laatste begrotingszit ting als Gedeputeerde bijwoonde. Met veel vuur en verve droeg hij in Vondel- iaanse stijl een eigen gedicht voor, waar in hij het werk van Provinciale Staten memoreerde en afscheid nam. Nadat mr. F. C. Vorstman als Gede puteerde toelichting had gegeven op een aantal vragen betreffende wegen en wa terschappen, besprak mr. H. Westermann de ruimtelijke ordening, de rechtvaardige verdeling, zoals hij dat noemde, van de beschikbare ruimte. Deze verdeling dient in overleg te geschieden, benadrukte de Gedeputeerde, die de nieuwe werkwij ze nader uiteenzette. Advertentie 7 Een belangrijke vraag, vooral als het koud gaat worden: Waar om verstook ik zoveel Heb ik wel de goede kolen en de goe de haard Heb ik wel de juiste oliehaard voor mijn kamer Stel ik de brander wel goed af Geef ik te veel lucht Allemaal vragen en nog zoveel meer, die BELANGRIJK zijn. Als ik het juiste antwoord niet weet, kan heLme geld kosten. want dat kan een hele winter duren. Daarom ga ik vandaag nog naar de VAKMAN, daar kan ik kiezen uit praktisch alle mer. ken olie- en kolenhaarden Pres. Krugerstr. 65-90 - Tel. 5433 IJMUIDEN De heer Mensink stelde vast, dat er in deze provincie een verdraaiing heeft plaatsgevonden van de economische structuur. Er zijn teveel industrieën in de diensten-sector en er moet er niet meer bij komen. In het noorden is behoefte aan werkgelegenheid; daardoor is expansie langs het Noordzeekanaal noodzakelijk geworden. Dat hééft het gemeentebestuur van Amsterdam eerder ingezien dan Pro vinciale Staten van Noord-Holland. Aan de boorden van het Noordzeeka naal zijn ongekende mogelijkheden voor de vestiging van basindustrieën, die de basis kunnen vormen voor weer andere in dustrieën in de kop van Noord-Holland en elders in het land en de werkgelegen heid vergroten. Gedeputeerde Staten aanvaarden gaarne de vestiging van een basis-industrie in het Noordzeekanaalgebied, als Mobil Oil zoals zij ook de komst aanvaarden zullen van een tweede raffinaderij op een plaats waarover straks ook G.S. willen meespre ken. Dat is noodzakelijk voor de wel vaart der provincie. Heftig viel de Gedeputeerde daarna de heer A. Kemmink aan „die destijds bij de behandeling van de komst van Mobil Oil in de commissie zweeg, toen hij pra ten moest; en nu praat zoals spreker meende als het niet behoort. Het kon er bij deze Gedeputeerde niet in zo sprak hij, dat een fatsoenlijk lid van Provincia le Staten op een dergelijke wijze op treedt. Tot slot merkte hij op, dat er twee ba sis-industrieën zijn: Hoogovens en Mobil Oil. Het lid van Gedeputeerde Staten J. de Jong Czn. beklemtoonde, dat er voldoen de waarborg is tegen luchtverontreiniging door Mobil Oil. Er zijn namelijk dertig voorwaarden gesteld waarbij niet alleen de hinderwet is gehanteerd. Daarnaast is men te rade gegaan bij de vrij scher pe normen welke in Duitsland gesteld worden. Tegen bekendmaking van de voorwaar den bestaat noch bij G.S. noch bij Am sterdam bezwaar. Spreker weet niet waar om de minister deze voorwaarden nog niet aan de openbaarheid heeft prijsgege ven. In tweede instantie aan het woord ko mend sprak de heer A. Kemmink over een „onheuse aanval" van de Gedeputeer de W. Mensink. Hij wilde daarop niet ver der ingaan. Wél op de kwestie van de luchtverontreiniging. Er komt namelijk een 150 meter hoge schoorsteen bij, die zijn vuil spuit over de IJmond, de Zaan streek of Zuid-Kennemerland, al naar de windrichting is. Hij ging voorts even dieper in op de tot standkoming van het Noordzeekanaalge bied, daarbij pogend, de woorden van de heer Mensink te weerleggen. Daarnaast verklaarde spreker, dat de bespreking in de commissie destijds vertrouwelijk is ge weest. De heer Mensink had deze bespre king dus niet mogen aanhalen. Overi gens was de heer Kemmink bij het ge sprek over dat onderwerp niet aanwezig, GEBOREN: Cornelia M., d. van M. Hoogeboom en H. M. C. van Blaricum; Maria G. J„ d. van G. C. Gijzen en J. C. Bos; Cornelis M„ z. van C. M. van der Zon en P. Dekker; Marcel, z. van J. Zen- gerink en A. Lenderink; Dagmar, d. van B. J. Rijkeboer en E. Bienefelt; Erik J. B., z. van J. A. Gozeling en A. M. C. Swart; Felipe, z. van F. Carbonell Oleaque en C. Carbonell Carbonell; Andreas D„ z. van A. Schoone en G. A. C. de Goede; Sandra H. M., d. van P. G. Bakker en M. E. M. Helsloot; Martha A. J., d. van L. J. van den Heuvel en C. J. de Ruijter; Monique J„ d. van N. P. van der Eng en A. Nijman; Els, d. van W. Luntz en D. Bras; Marcus I. A., z. van H. J. Sieval en W. H. J. van Vlissingen. ONDERTROUWD: G. Koetsier en J. de Boer; H. van Tolie en H. Duijneveld; P. J. Schanzleh en L. Bosscher; S. J. Rumping en J. M. Koelman. GETROUWD: G. Vlogtman en J. M. de Vries; C. Aafjes en M. C. H. Bakker; J, Clemens en M. E. Vessies; K. van den Braber en D. W. de Kruijf. OVERLEDEN: G. de Boer, 80 j.; A Grapendaal, 32 j.; J. H. Heijne, 81 j.; J, Husslage, 72 j. Advertentie Electrolux H.E. Betaling in overleg. Velserduinweg 173 Excelsior e.a, vanaf 63.5L Telefoon 4102 Tevens behandelde hij de aangelegen heid van de streekplancommissies, die nu ook een nieuw aanzien zullen krijgen. Een van die commissies is overigens door G.S. gehandhaafd, nl. die voor het Noord zeekanaalgebied. In dit streekplan zoekt men tevens nog naar een oplossing voor een rangeerterrein ten noorden of ten zui den van het Noordzeekanaal. Gezien de ontwikkeling aan de zuidkant, mede door de komst straks van Mobil Oil, zal deze zijde waarschijnlijk wel voorrang hebben op de noordkant. Het streekplan zal hope» lijk dit jaar nog gereed komen. Spoedig is ook het streekplan voor Zuid- Kennemerland gereed. Ten aanzien van het streekplan IJmond, zal een tweede herziening moeten worden voorgelegd. Gestreefd moet worden naar een wegen- stramien van Beverwijk naar Heemskerk. Gedeputeerde ir. W. J. L. J. Merkx be handelde onder meer het cultuurtechni sche werk in Noord-Holland en de ge meentegrenzen in West-Friesland. Toen hij op een bepaald moment attendeerde op de geraamde kosten van 800 miljoen voor de Olympische Spelen merkte hij op, dat dit geld beter besteed zou zijn voor de bouw van gymzalen en overdekte zwembaden. Woensdagmiddag is onder bijzonder grote belangstelling op de begraafplaats „Westerveld" het stoffelijk overschot ter aardebesteld van de heer J. A. de Krijger, die op de leeftijd van 59 jaar in IJmyi- den was overleden. Vooraf had in de aiila een rouwbij eenkomst plaats, waar, nadat het orgel „Neem mijn leven, neem het Heer" ten gehore had gebracht, eerst werd gesproken door de heer J. Huisman. Hij sprak namens „Unievis" waarvan de overledenen van het eerste uur af een buitengewoon gewaardeerde medewer ker is geweest. Spreker memoreerde dan de specifieke eigenschappen van de heer De Krijger, die zowel aan de „Unievis" als aan zijn werk zijn beste krachten heeft gegeven. Vandaar dat zijn collega's hem nog gaar ne vele jaren hadden willen behouden, maar helaas heeft de dood ontijdig aan deze levensreis een einde gemaakt. Met een woord van troost tot de familie be sloot de heer Huisman zijn afscheidstoe spraak. Vervolgens sprak de heer P. Krab na mens de Nederlandse zeevisgroothandel- vereniging, waarbij hij eraan herinnerde dat dit overlijdensbericht in de vishallen met schrik en ontroering was ontvangen. Men besefte immers maar al te goed dat allen hierdoor een goede vriend van het bedrijf hadden verloren. Vandaar dat door hem thans een grote leegte wordt ach tergelaten, hoewel de herinnering aan da heer De Krijger zal blijven voorleven. Ds. J. van der Berg, hervormd predi kant te IJmuiden, las hierna de 23sta psalm en het gedicht, waar de overle dene altijd bijzonder op was gesteld. Hij eindigde zijn toespraak met gebed. Aan de groeve droeg ds. Van der Berg het lied „Vaste rots van mijn behoud" nog voor, waarna de plechtigheid door hem werd beëindigd met het voorlezen van een gedeelte uit het Lucas-evangelie en het bidden van het „Onze Vader". Een schoonzoon van de overledene sprak na mens de familie een kort dankwoord voor de betoonde belangstelling. De 247 bruto reg. ton metende motor trawler Clara SCH. 130 die heeft toebe hoord aan de N.V. Verre Visserij Mij. (J. J. van der Toorn) te Scheveningen, is verkocht naar Noorwegen en reeds van Scheveningen naar de nieuwe thuisha ven vertrokken. Dit schip is in 1955 ge bouwd door de Scheepsbouwwerf De Da geraad te Woubrugge voor de Rederij en Haringhandel N. Parlevliet ir. te Kat wijk aan Zee en heeft tot 1962, toen het schip naar Scheveningen is gegaan, van IJmuiden uit gevaren onder de naam Emma Wilhelmina KW. 135. De motorlogger Henk KW. 66 van H. Messemaker, die geruime tijd in de Ha ringhaven opgelegd is geweest, zal wëer in de vaart worden gebracht. Het schip is verhuurd aan de Rederij D. Klok, M. Schaart en J. Groen, voordien eigenares van logger Alpha KW. 100. Dit schip is de vorige maand met ernstige motorscha- de binnengesleept en niet meer te her stellen. Donderdag is deze logger van IJmuiden vertrokken en van de vloot afgevoerd. De Hochseefischerei Kiel G.m.b.H. heeft 'n nieuwe hektrawler, Fehmarn SK. 103 ge naamd, in de vaart gebracht deze hektraw ler is gebouw door de Lubecker Flender- werke A. G. in Lubeck. Het schip meet 1800 bruto reg. ton, heeft een lengte van 80 m., breedte van 12,50, holte van 7.90 m. en een diepgang van 5 m. De voort stuwing geschiedt door twee MaK diesel motoren met een gezamenlijk vermogen van 2900 pk. voor een snelheid van ruim 15 knoop. Het schip heeft een dieptevries- ruim van 750 kub. m., een vismeelruim van 240 kub. m. en levertraantanks van 65 kub. m. inhoud.

IJmuider Courant | 1966 | | pagina 7